PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT TWIJFELACHTIGE ZEGE VOOR PFLIMLIN Conservatieve ministers afgetreden DE GAULLE SPREEKT ALS KABINETSFORMATEUR V.S.-WAPENS VOOR INDONESIË: VAN R0YEN NAAR DULLES Vandaag... NIEUWE VEERHAVEN TE BRESKENS NADERT VOLTOOIING Een beeld van de ongeregeld- heden op Corisica. In Ajaccio wilden opgewonden burgers het gebouw van de prefectuur binnendringen. Zij zwaaiden met de Franse vlag en maak- ten met hun vingers het V-te- ken. Zij werden door militairen tegengehouden. Explosie in Franse dynamietfabriek. Vier arbeiders, onder wie twee vrou wen, zijn dinsdag om het leven geko men als gevolg van een ontploffing in een dynamietfabriek te Cugny la Genevraye, ten zuiden van Parijs. Verscheidene arbeiders werden door glasscherven gewond. De fabriek werd ontruimd en door de politie afgezet daar een brand die door de ontploffing ontstond nieuwe explosies dreigde teweeg te brengen. Noodtoestand op Ceylon afgekondigd. Voor geheel Ceylon is de noodtoe stand afgekondigd als gevolg van on geregeldheden tussen Tamil en Sin- galeès sprekenden. De federale partij, die de Tamii- sprekenden zegt te vertegenwoordi gen, is verboden, evenals een kort ge leden gevormde bond van Singalees sprekenden, de Jatika Vimukti Pera- muna genaamd. Voor Colombo is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang afgekondigd na een nacht van brand stichting. plundering en aanslagen. De ongeregeldheden zijn uitgebroken naar aanleiding van een voorstel om het Tamil dezelfde status te geven als het officiële Singalees. Wanordelijkheden hebben de afgelo pen vijf dagen al 18 mensenlevens ge- eist. Tunesisch verzoek om Britse wapens Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft van de Tunesische regering een verzoek om wapenleveranties ontvangen De officiële woordvoerder van het ministerie weigerde verdere mededelingen te doen omtrent het standpunt dat de Britse re gering in deze kwestie inneemt. Dinsdagavond heeft een menigte van naar schatting 200.000 mensen een betoging gehouden voor hét presi dentspaleis in Tunis, ter ondersteu ning van eisen tot wapenleveranties van de V.S. en Engeland en de on middellijke ontruiming van Tunesië door Franse troepen. Tijdens de be toging, die drie uur duurde, waren alle winkels en kantoren gesloten en reden er geen trams, bussen of taxi's. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft gisteravond gezegd, dat „wij na de jongste gevechten tussen Tunesische en Franse troe pen in het zuiden van het land niet langer met het Franse leger noch zelfs met Frankrijk wensen sa men te werken". Bourguiba sprak tot een menigte van 60.000 mensen, die hem op oorverdovende wijze toejuichte. VERWACHT... Veel bewolking met plaatselijk enige regen maar later ook perioden met zonneschijn. Overwegend zwakke wind uit noor delijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 29 mei Zon op 4 29 onder 20.46 Maan op 16.35 onder 2.32 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. abonnementsprijs 5« cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 123 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Woensdag 28 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr, 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425, adm, tel. Meerderheid, maar met communistische stemmen De Franse Nationale Vergadering heeft van nacht met 408 tegen 165 stemmen haar goed keuring gegeven aan het wetsontwerp tot her ziening van de grondwet. Premier Pflimlin heeft echter verklaard de stemmen der communisten niet mee te rekenen. De regering zal thans over wegen wat haar te doen staat. Zij heeft een meerderheid van 297 stemmen nodig. De com munisten hebben 148 zetels in de Nationale Vergadering. De door Pflimlin gerekende meer derheid bedraagt slechts 260 stemmen. „De regering zal geen machtsvacuüm doen ont staan door af te treden, zonder dat hierover door de Nationale Vergadering is gestemd", zo had de premier dinsdagavond in het parlement ver klaard. Zijn uitspraak werd door de leden der partijen, die tezamen de regerinsmeerderheid vormen, luide toegejuicht. De rechtse afgevaar digden en de communisten bewaarden echter het stilzwijgen. De verklaring van Pflimlin kwam erop neer, dat liij de Nationale Vergadering voor de keus stelde tussen hemzelf en generaal Charles de Gaulle. Tijdens de zitting kwam het bericht dat drie conservatieve ministers in de regering-Pflimlin hun portefeuilles zullen neerleggen, ingevolge een besluit van de conservatieve fractie in de Nationale Vergadering. De conservatieve afge vaardigden maakten voorts bekend tegen de door de regering voorgestelde grondwetsherzie ning en dus tegen het door Pflimlin gevraagde vertrouwensvotum te zullen stemmen. De drie afgetreden ministers zijn BoscaryMonservin, Ribeyre en Garet. Deze ontwikkeling deed zich voor op een dag, die voornamelijk werd be paald door een nieuwe verklaring van generaal De Gaulle. „Ik heb gisteren een aanvang gemaakt met de voorgeschreven procedure, die nodig is voor de vestiging van een republikeinse regering welke de eenheid en de onaf hankelijkheid van het land kan verzekeren", zo begon die verklaring. En voorts stond erin: „Ik reken erop dat die procedure voortgang zal vinden en dat het iand er door zijn kalmte en waardig gedrag blijk van zal ge ven dat het deze procedure voltooid wil zien. In deze omstandigheden zou elk optreden, van welke zijde ook, dat de openbare orde in het geding brengt, ernstige gevolgen kunnen hebben. Met alle begrip voor de omstan digheden zou ik dat niet kunnen goedkeuren. Ik verwacht van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Algerije dat zij voorbeeldig blijven gehoor zamen aan hun chefs: generaal Salan, admiraal Auboyneau, generaal Jouhaud. Ik geef uitdrukking aan mijn vertrouwen in die chefs en mijn plan om onverwijld met hen in verbinding te treden". sproken. Naar Pflimlin gisteravond in de Nationale Vergadering meedeelde, had De Gaulle om dit onderhoud ver zocht. De premier vertelde over deze ontmoeting dat hij aan de generaal had gevraagd, diens morele gezag aan te wenden om mensen die reeds onwettige wegen hadden bewandeld of hiertoe geneigd zouden kunnen zijn, te bewegen binnen de perken der wet de blijven. Ik heb deze verzeke ring niet van de generaal verkregen gedurende het onderhoud, dat ik met hem had, maar later heeft De Gaulle in een formele verklaring gezegd dat hij onwettig optreden niet kon goed keuren. Ik ben de generaal dankbaar, dat hij dit standpunt heeft ingenomen", al dus Pflimlin. De premier vervolgde: „Ik heb ook met de generaal over de politieke kanten van de huidige crisis gesproken. De Gaulle herhaalde de re geringsbevoegdheid slechts te kunnen aanvaarden, wanneer hem die op wet tige wijze werd overgedragen Hij verklaarde zich bereid, zich met ;ers der politieke par- Onderhoud met de premier. Het schijnt dat niemand uit de om geving van generaal De Gaulle deze verklaring had voorzien. Zij werd gepubliceei-d laat in de ochtend van dinsdag. In de nacht van maandag op dinsdag had De Gaulle tijdens zijn plotselinge bezoek aan Parijs onder meer met premier Pierre Pflimlin ge- Verkiezing Vandaag worden in Nederland ver kiezingen gehouden voor de ge meenteraden, nadat men twee maanden geleden naar de stembus toog voor de Provinciale Staten. Er zijn stemmen opgegaan, om de beide verkiezingen op een enkele dag te houden, maar die stemmen von den geen algemeene weerklank. Dat is juist, want weliswaar gaat het bij de samenstelling van de beide soorten colleges in hoofdzaak om dezelfde politieke beginselen en om de strijd tussen dezelfde politieke groeperin gen, maar de taak van de colleges loopt sterk uiteen. Dat spreekt vooral bij de verkiezin gen voor de gemeenteraden, want dan moeten de politieke groeperingen ook uitspraken doen, die spelen binnen de locale politieke sfeer. Dat geeft soms plaatselijke verscher ping van de politieke strijd en dat geeft ook een enkele maal verschil in die zin, dat groepen kiezers zich ten dele of geheel losmaken van de partijen, waaraan zij gewoonlijk hun stem geven, om met een eigen lijst een gooi naar een of meer raadszetels te doen. Het is landelijk bezien wel geen sterk afwijkend beeld, dat de raadsverkiezingen op deze wijze vertonen, maar de afwijkingen zijn toch groot genoeg om een vergelij king met Staten-verkiezingen of Tweede Kamer-verkiezingen te be moeilijken. Men zal niet zonder meer de totaal cijfers van de drie soorten verkiezin gen naast elkaar kunnen leggen om te concluderen, welke partij gewon nen of verloren heeft. En als men de cijfers wil corrigeren door eigen „lijsten" of splinterpartij tjes naar eigen inzicht in te delen bij de grotere politieke groeperingen, dan blijft er altijd enige onzuiverheid. Met het hierboven gemaakte voorbehoud, mag echter op deze dag van dc verkiezingen, toch wel geconstateerd worden, dat alle politieke partijen met grote be langstelling naar de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen uitzien, om daaruit haar conclusies te trek ken. Het is immers twee maanden geleden bij de Statenverkiezingen ge bleken, dat zich verschuivingen in het kiezerscorps voordoen. Een partij was toen aan de verliezende kant en winst was er voor twee andere par tijen. Is nu een termijn van twee maanden voldoende om na te gaan of deze ver schuivingen zich verder hebben voort gezet dan wel of er bij de verliezen de partij sprake is van herstel? Op deze' vraag zullen de gemeente raadsverkiezingen het antwoord moe ten geven, zij het ook niet in absolute zin. De kiezers kunnen door een trouwe opkomst bij de stembus dat antwoord (Vervolg op pag. 3) ontstaan ener burgeroorlog te ver waarlozen. Verzet Inmiddels hebben het bestuur en de fractie van de Franse socialistische partij dinsdag met 112 stemmen tegen drie bij één onthouding verklaard, te gen een kandidatuur van generaal De Gaulle voor het premierschap te zijn. De socialisten zullen in geen enkele omstandigheid de kandidatuur van de generaal steunen. De M.R.P. (r.-k. volksrepublïkeinen) heeft dinsdag middag als haar mening uitgespro ken, dat de regering niet mag aftre den zolang zij niet uit het zadel is gewipt. Als gevolg van de oproep van het communistisch vakverbond tot een staking tegen een mogelijke machtsovername door generaal De Gaulle, hebben zich dinsdag in Parijs op verschillende plaatsen gedeeltelij ke stakingen voorgedaan. Bij het ver keer werd op aanzienlijke schaal ge staakt op bepaalde lijnen van de elek trische buurtspoorwegen van Parijs. Op de hoofdlijnen in die sector werd minder gestaakt. Daar en ook in het Parijse stadsverkeer was de dienst ongeveer normaal. Vanavond zal in Parijs een betoging worden gehouden die waarschijnlijk de grootste zal zijn sedert het uitbre ken van de Algerijnse crisis. Deze be toging heeft de steun van alle grote partijen links van de conservatieven en van de grote socialistische en r.-k. vakverbonden, die de dag van heden hebben uitgeroepen tot „Dag van Pro test" ter verdediging van de republi keinse instellingen. Meer dan 3000 personen hebben dins dag in Toulouse een betoging ten gun ste van de regering gehouden ingevol ge een oproep van de socialistische burgemeester. In de Franse Staats courant is inmiddels een decreet gepu bliceerd dat de Franse regering het recht geeft, arbeidskrachten te requi- reren. Dreiging van parachutisten Het Franse conservatieve blad Pa- ris-Presse schreef dinsdag verno men te hebben, dat het huidige snelle verloop van de gebeurtenis sen in Frankrijk het gevolg is van een telegram van generaal Salan in Algerije aan president Coty, waarin de president ervoor wordt gewaarschuwd dat er een cata-- strofe voor de deur staat, indien niet onmiddellijk een beroep wordt gedaan op generaal De Gaulle. Dit telegram zou maandag zijn ver zonden. United Press bericht, dat volgens enkele officieren der para chutisten in Algerije, generaal De Gaulle met zijn verklaring een in grijpen van het leger in Frankrijk zelf heeft voorkomen. Drie batal jons valschermtroepen stonden Frankrijk te vertrekken en daar het gezag over te nemen. De Gaulles verklaring werd door de aanhangers van de leger- en kolonis tenrebellie in Algerije met grote in stemming begroet. Een woordvoerder van de opstandige beweging onder de Fransen verklaarde te Algiers, dat er gekozen moet worden tussen deze Al gerijnse beweging en het communis me. ORDER VAN MILJOEN DOLLAR De Nederlandse ambassadeur te Washington dr. J. H. van Royen heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles, om in op dracht van de Nederlandse regering inlichtingen te vragen over in pers berichten gemelde wapenleveranties door de Verenigde Staten aan Indo nesië. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft later onder meer ver klaard, dat Dulles aan ambassdeur Van Roijen verzekerde, dat de Arae vertegenwoordigers der politieke par- I tijen in verbinding te stellen, teneinde rikaanse regering geen wapens te kunnen nagaan op welke wijze een de Indonesische regering heeft ver door hem te leiden regering zou kun- kocht. nen worden gevormd. De uitnodiging Het ministerie had goedkeuring ge- tot dit gesprek had Pflimlin aanvaard hecht aan exportvergunningen voor omdat hij het zijn plicht achtte, geen de aankoop door de Indonesische re- mogelijkheid tot vermijding van het gering bij particuliere Amerikaanse fabrikanten van kleine wapens voor de Indonesische politie ter waarde van 14.600 dollar, voegde hij hier aan toe. „Het ministerie heeft ook goed keuring verleend voor uitvoervergun ningen van onderdelen in hoofdzaak voor de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garoeda, voor de Indonesi sche luchtmacht en voor vliegtuigen van de Indonesische politie tot een totaal bedrag van een miljoen dol lar". Het eerder genoemde bedrag van 14.600 dollar was daarin begre pen. Volgens Radio Djakarta heeft de In donesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, dinsdag ver klaard, dat de door de Verenigde Sta ten verstrekte vergunning voor de aankoop van wapens geen reden op levert voor de Indonesische republiek om het kopen van wapens van Europa te staken. Bergingsvereniging dient klacht in tegen Piet Visser. Vermoeden van diefstal, oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte. Een groot aantal leden-aandeelliou- ders van de Coöperatieve bergings vereniging „Renate Eeonhardt" heeft aan het slot van een gistermiddag te Utrecht gehouden bijeenkomst be sloten goudzoeker Piet Visser uit Wijde Wormer aan te klagen op grond van vermoeden van oplichting, verduistering, diefstal en valsheid in geschrifte. Voorts zal er bij de justitie vernie tiging worden aangevraagd van het contract dat er bestaat tussen de ven nootschap onder firma „Renate Le- onhardt" op grond van vermeende contractbreuk en wanbeheer door de vennootschap en haar alleenbeheerder Piet Visser. Vijftigduizend op lot 15839. In de tweede week van de vierde klasse (vijfde lijst) van de Staats loterij is de prijs van 50.000 geval len op lot nummer 15839. ....is het 600 jaar geleden, dat f§ te St. Leu in Beauvaisies een boerenopstand uitbrak, bekend onder de naam Jacquerie, die zich spoedig over geheel Noord- H Frankrijk uitbreidde. Deze op- s stand richtte zich vooral tegen de edelen, die werden vermoord en wier kastelen werden ge- M H plunderd en verwoest. Spoedig s na de verraderlijke gevangen is neming van een der leiders, Guillaume Karle en na de-slag bij Mello, waarin koning Karei g de Boze van Navarre de boeren s versloeg, werd deze opstand op bloedige wijze onderdrukt, H waarbij volgens de overlevering j= H 20.000 boeren het lev.en zouden §s hebben verloren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Er bestaat goede kans, dat de nieuwe veerhaven, die tussen Breskens en Nieu- wesluis in aanleg is, op de streefdatum 1 augustus a.s. gereed zal zijn. Dit zou betekenen, dat het niiljoenenproject precies in twee jaar tijds in augustus '56 werd begonnen zou zijn voltooid. Gisteren, dinsdag, is men begonnen met het aanbrengen van de bewegingswerk tuigen in beide heftorens. Zodra men hiermee gereed is, zal de brug worden aangebracht. Tegelijk met het monteren van het be wegingsmechanisme voor de brug wordt thans met behulp van een zandzuiger de haven op diepte gebracht. In de eerst komende weken zal hierbij ook een bag germolen worden ingeschakeld. Zodra de haven up diepte <s „gezogen dienen op enkele plaatsen aan de west zijde van de lange fuik wand nog kraag stukken te worden aangebracht. Hiertoe zal in totaal nog circa 9500 vierkante meter rijsbed worden verzonken. Voor de montage van de bewegings werktuigen wordt gebruik gemaakt van een drijvende bok. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1