Kerkdagen van Hervormde Kerk in Kloetinge en Middelburg Kalk-„gevecht" voor de vrije veren ifvin Zeeuwse Almanak Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 27 MEI 1958 THEMA: GOD MET ONS" Kerk moet zich heroriënteren op velerlei terrein Zowel op Zuid-Beveland als op Walcheren hield op Tweede Pinksterdag de Ned. Herv. Kerk een „Kerkdag". Uit vele Walcherse gemeenten waren en kele honderden lidmaten naar Middelburg gekomen om er de tweede „Kerk dag Walcheren" bij te wonen. Niet echter, zoals de bedoeling was, in de fraaie omgeving van het openluchtstadspark „Toorenvliedt", want do bij zonder kille wind noodzaakte de deelnemers hun toevlucht te zoeken in de Nieuwe Kerk. Nadat des morgens een drukbezochte gezinsdienst was gehou den, die werd geleid door ds. E. Durkstra, ds. J. de Boer en mej. M. A. Teu- nissen, luisterde men in de middagbijeenkomst naar ds. F. H. Landsman, de secretaris van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die sprak over het onderwerp „God met ons", op welk thema de ongeveer 800 kerkdagbe zoekers zich deze dag bezonnen. Tot slot van de tweede kerkdag voerde de lekespelgroep Koorkerk „De jongen met de kar" op. Voordat de gezinsyzangdienst begon, verzorgde stadsbeiaardier Th. C. Fer- werda een beiaardconcert. Tijdens de zangdienst hield ds. Durkstra een kor te meditatie, waarin hij nader inging op het thema van de dag en ook het teken van de vis toelichtte, dat als symbool van de kerkdagen in Neder land gekozen is. Mej. Teunissen hield een toespraak tot de jeugd. De. Landsman ging in zijn middag toespraak nader in op de vraag: „Wat omvat het getuige zijn van Je zus Christus", waarvan de beantwoor ding de kern was waarom het die dag ging. De predikant vroeg zich af of het nog wel zin heeft om over pinkste ren te praten, nu de kranten vol staan met grote koppen over de wereldcon flicten. Is er nog een toekomst?, vroeg ds. Landsman zich af, of is het maar het beste om dergelijke vragen van ons af te zetten en te drinken en vrolijk te zijn. „Pinksteren is de voortzetting van het werk van God", aldus ds. Landsman, die vervolgens betoog de, dat er in het pinksterverhaal een nauw verband is tussen de uit storting van de Heilige Geest en de laatste der dagen. „Het is daarom hoog tijd. dat wij christenen, die met angst en beven wachten op het onafwendbare, ons af gaan vragen wat deze uitzonderlijke situatie voor ons betekent". In wezen is on ze taak als getuige van Christus niets anders dan de taak, die de apostelen op pinksteren kregen", aldus ds. Landsman. „Het is een zaak van eenvoudig gehoorzamen". Tot slot betoogde de predikant, dat de kerk zich radicaal moet heroriënteren op maatschappelijk en politiek ge bied; dat er een geheel ander plan moet komen van het christelijk den ken en handelen. „Wij moeten op nieuw leren in de vormen van onze tijd onze bekering uit te dragen en on ze verwachtingen waar te maken". Discussie Hierna werd het kerkdag-onder werp ln verschillende discussie groepen onder leiding van de Wal cherse predikanten besproken. Na dat de thee gebruikt was, volgde een samenvatting van hetgeen in de discussiegroepen naar voren ge bracht was. Totb eslult van de kerkdag gaf de le kespelgroep Koorkerk een opvoering van het lekespel „De jongen met de "ry in ig en bewerking Jan Lemaire, toneeladviseur voor Zee land, had bij dit spel de raamregie verzorgd. „De jongen met de kar'ris een legendespel, dat de geschiedenis verhaalt van een jongen, Cuthman ge naamd, die ruim 1000 jaar geleden van zijn geboorteplaats in Cornwall naar het dorpje Steynlng in Sussex trok om er een kerk te bouwen. Hij legde een afstand van honderden mij len af, terwijl hij een karretje voort duwde, waann zijn moeder had plaats genomen. Hij reisde zonder te weten waar hij komen zou, zoekend naar Gods bedoeling met zijn leven, maar in elk geval met de zekerheid, dat God met hem was. Voor de jeugd van 6 tot 16 Jaar werd een middagbijeenkomst verzorgd in het hervormd jeugdgebouw op 't Zand, waar de heer en mevrouw Pop ma hun jeugdige gasten onthaalden op een poppenkastvoorstelling. De al lerkleinste deelnemers aan deze kerk dag werden toevertrouwd aan do zor gen van zuster Dop. Classis Goes Het koude en winderige weer op tweede pinksterdag is er ongetwij feld de oorzaak van geweest, dat de Kerkdag van de classis Goes der Nederlands Hervormde Kerk,,die in Kloetinge is gehouden, slechts ma tig werd bezocht. Met name was dat het geval in de morgenuren, maar des middags was het drukker op het fraai gelegen sportveld van Kloetinge. Vele bezoekers van de kerkdag kwamen namelijk rond vier uur teneinde toch de opvoering bij te wonen van het lekespel „Des Heilands tuin." Deze voor hervormd Zuid- en Noord-Beveland zo belangrijke dag werd 's morgens begonnen met een wijdingsdienst in de Nederlands hervormde kerk van Kloetinge. Voorganger was ds. G. van Schup- pen té Kortgene, die als tekst voor zijn predikatie had gekozen Johan nes 14 vers 26: „De Geest zal U allen leren en U te binnen brengen al wat ik U gezegd heb." Ds. Van Schuppen wees er op, dat het pink sterfeest voor de gemeente van Je zus Christus een feest van belofte is. Het motto van deze kerkdag: „God met ons", spreekt daarvan, aldus de predikant. „Dit is de belofte. God is overal, bij ieder lid van deze ge meente afzonderlijk, maar ook is Hij bij zijn gehele gemeente." Aan deze dienst werd medewerking verleend door het hervormd kerkkoor van Kloetinge. Na de kerkdienst was er een half uur samenzang onder lei ding van ds. S. P. de Roos van 's- Heer Hendrikskinderen. Ondanks het feit, dat het weer niet zo best was en er een ste vige wind woei, werd naar het sportterrein gewandeld om daar ae kerkdag voort te zetten. De voorzitter van het comité voor de kerkdag 1958 van de classis Goes, ds. P. Kloosterman te Kloe- Vervolg op oag. 5) (Advertentie) fotograferen: Riskeer nieis VAN TOT De B.B. van Bruinisse heeft In een vrij uitgebreide oefening, waaraan ook E.H.B.O.-'ers en Rode Kruis- helpsters en -helpers deelnamen een „proeve van paraatheid" afgelegd. Er werden „branden" geblust, „gewon den" uit brandende huizen gered, „wonden" verzorgd en „gewonden" vervoerd WEER-LOOS. Ge hebt het zonder twijfel al bemerkt: de man, die gewoonlijk dit hoekske met cursieve lettertjes vult, is reeds enige dagen met vakantie. Inderdaad, we zijn het- volstrekt met U eens: de kwaliteit van de almanakken was daardoor de laatste tijd aanzienlijk gedaald! Maar troost U, want onze cursieve man komt spoedig terug, zo dat ge dan opnieuw de echte onver sneden Zeeuvjse almanakken kunt proeven. Wij melden zijn afwezigheid ditmaal om een zéér speciale reden. Hij is namelijk een grootmeester m de weer-babbelarij en wij zijn dat aller minst. En dat merkt U vandaag. Want vooral na de feestdagen weet onze collega meesterlijke miniaturen weg te geven over wind en wolken en hij kan over het zonnetje schrijven op een manier, die menige lezer naar de zonnebrandolie doet grijpen. En als hij, na de algemeen erkende feest dagen, met vermoeide tred de redac tie betreed, vermoeid omdat hij uit voerig het weer tijdens deze dagen heeft bestudeerd, dan daalt er eer eerbiedige stilte in het anders zo ru moerige redactievertrek. En iedereen fluistert beleefd: ,flag collega, je gaat toch wel over het weer schrij verij" Maar verder zwijgt de redac tie, omdat een meesterstukje op het punt staat geboren te worden. Helaas, gisteravond is het rumoerig gebleven ter redactie. En op de trap hoorden we alweer helaas niets dat leek op de vermoeide voetstap pen van onze Almanak-man. En wij wij bekennen het met gebogen hoofd kunnen niet over het weer schrijven. Dat wil maar niet lukken. Zodat ge het ditmaal na een feestdag zonder weer-almanak moet doen. Misschien kan uvj kapper of uw si garenwinkelier U aan iets helpen. Maar op ons kunt ge niet rekenen. Wij zijn weer-loos. Tot onze collega terug is De verzorging van de gewonden en het vaststellen van de aard van de verwondingen liet niets te wensen over, zo kon worden geconstateerd. Het transport geschiedde niet al tijd even feilloos, maar met gere geld oefenen zal de B.B. van Brui nisse ook dit wel spoedig onder de knie hebben GEZONKEN. In de nieuwe veerhaven aan de Val te Zierikzee verdween plotse ling door onbekende oorzaak een zolderbak onder de waterspie gel om zo een eerste obstakel in de kersverse veerhaven te vor men Een alleszins ongewenst obstakel; het Bergingsbedrijf Van der Mareis uit Viane bij Ouwer- kerk bracht de gezonken schuit binnen enkele uren aan de opper vlakte. EITJE. Een normale Zuidzandse kip produ ceerde een abnormaal ei. Het was een kip van de heer D. van Houte, die het 160 gram wegende „object" aan het leghok toevertrouwde. De grootste omtrek van het ei bedroeg 23% centimeter, een afstand van Pa rijs naar Neen, dat zou overdre ven zijn, maar het wés een groot ei, een Zuidzandse kip waardig OUDSTE. Geen Paas-el, maar een Pinkster-ei, wellicht ter ere van de oudste inwo ner van Zuid7.ande, de heer J. Kools, die in een zeer goede gezondheid de 93 voor zich liet afstrepen. Aan be langstelling ontbrak het niet Autobotsing te Bergen op Zoom. In de nacht van zondag op maandag had op de kruising Wouwsetraatweg AcacialaanOude Wouwsebaan te Bergen op Zoom een ernstige aanrij ding plaats tussen een auto bestuurd door de heer T. B. uit Vlisslngen en een bestelauto, bestuurd door L. K. uit Bergen op Zoom. Beide wagens liepen vrij ernstige schade op. De echtgenote van de be stuurder K. bekwam snijwonden aan het hoofd en verwondingen aan haar benen. De bestuurder B. liep 'n snij- wond in het gezicht op en een mede- inzittende van de Vlissingse wagen sloeg met het hoofd door de voorruit, waardoor hij ernstige snijwonden in het gelaat bekwam. Na behandeling konden allen huiswaarts keren, be halve mevrouw K, die ln het zieken huis werd opgenomen. De politie maakte tegen B. uit Vlissingen pro cesverbaal op. Dodelijk verkeersongeval onder Retranchement. Belgische dame bij autobotsing verongelukt. Bij een botsing tussen twee personen auto's op het kruispunt de Oude Tol op de weg BreskensSluis onder de gemeente Retranchement, is zater dagmiddag om vier uur de 50-jarige Belgische mevrovv M. G.du F. uit Marcinelle dodelijk verongelukt. De vrouw die met haar man nabij Cad- zand kampeerde, was met een kennis en diens vrouw op weg naar Sluis om boodschappen te doen. Het ongeluk gebeurde, toen uit dc richting Zuidzande een personenauto naderde, bestuurd door Z. R. te Re-1 tranchement, die geen voorrang ver- leende. De Belgische wagen reed met j flinke vaart tegen de auto van R. en j door de schok werd mevrouw M. G. du F., die naast de bestuurder zat, i uit de wagen geslingerd. Zij werd vrijwel op slag gedood. De Belgische automobilist en zijn echtgenote, die achter in de wagen had plaatsgeno men, werden licht gewond. Hun toe stand was evenwel niet zo, dat ze naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Dc personenauto van R, werd door de botsing van de weg afgedrukt en kwam op zijn kop in een langs de weg gelegen sloot terecht. De 17-ja- rige dochter van R. liep een lichte hersenschudding op en de bestuurder zelf een lichte shock. De twee auto's werden zwaar beschadigd. De beide Belgische echtparen kam peerden sinds kort in Cadzand. Het slachtoffer werd per ambulance-auto van het Ned. Rode Kruis naar Mar cinelle overgebracht. Naast perso neel van de verkeerspolitie en de rijkspolitie, dat ter plaatse een on derzoek instelde, waren ook op de plaats van het ongeval aanwezig bur gemeester J. A. Leenhouts van Re tranchement en Cadzand en burge meester H. P. Everwijn van Zuidzan de. Na afloop van het onderzoek werd de Belgische auto met een tractor van een in de nabijheid wonende landbou wer van de weg verwijderd, terwijl de auto van de heer R. met een kraan wagen werd weggehaald. De door minister Algera vastgestelde nieuwe tarieven voor de veerdiensten over de Westerschelde hebben een stroom van protesten doen ontketend in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zelfs met behulp van kalk hebben de anders zo rustige bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen (hier in Sint Jansteen hun grieven geuit. Jubilerend „Juliana" hield receptie. Het bestuur van het Middelburgse tamboers- en pijperskorps „Juliana" hield ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het korps een receptie ln café-restaurant „Wöhler". Vele sprekers onder wie de wethouders L. J. van 't Westende en J. W. Köge- ler namens het gemeentebestuur alsmede vertegenwoordigers van tal rijke verenigingen op muzikaal en ander gebied, hebben het korps tijdens deze bijeenkomst dank gebracht voor het vele werk, dat het in de afgelopen 25 jaar verricht heeft. Wij komen morgen op deze receptie nader terug. Bergen op Zoom wil nieuwe haven aanleggèn. De raad van Bergen op Zoom zal in de vrijdagavond te houden gemeen teraadsvergadering een voorstel be handelen tot het doen aanleggen van een nieuwe haven in de Theodorus- polder in de gemeente Halsteren; het doen uitvoeren van de eerste fase van het plan tot aanleg van bedoelde nieu we haven; het aanvaarden van de door het rijk en de provincie te ver lenen subsidie in de kosten van uit voering van het genoemd object ea het voteren van een krediet van 9.457.000,Reeds sedert het be gin van de negentiende eeuw worden pogingen in het werk gesteld om tot verbetering van de haven van Bergen op Zoom te geraken. De heer L Onderdijk te Middelburg overleden. ACTIE IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Protesttelegram aan minister Algera. De kwestie van de tarieven van de veerdiensten over de Westerschelde blijft in Zeeuwsch-Vlaanderen de ge moederen bezig houdeu en in het bij zonder Sint Jansteen en omgeving kan als een centrum van actie hier tegen worden gezien. Zaterdag werd te Sint Jansteen in het Patronaats- Ïebouvv een druk bezochte bijeen- omst gehouden, die onder leiding stond van de heer I'. Polspoel en tij dens welke de heer P. Stevens een toelichting op een en ander gaf. Opnieuw werd krachtig geprotes teerd tegen de gepubliceerde tarie ven. Men verklaarde zich akkoord voor wat betreft de actie waartoe de avond tevoren, tijdens een bijeenkomst te Sluiskil, werd besloten. Staande de vergadering gaf een zeventigtal eige naars van personen- en vrachtauto's zich op voor deelname aan een pro- testtocht naar Den Haag. Verder werd vanuit de bijeenkomst een pro testtelegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden. In Sint Jansteen en Heikant werden de laatste dagen met zeer grote letters leuzen op het wegdek geschilderd, waarin de ontstemming tot uitdruk king werd gebracht. Zo kan men daar onder andere le zen: „Algera doet algebra"; „Zw.- Vlaanderen ligt ook in Nederland"; „Vrije veer strekt ook Den Haag tot eer"; „Ze hebben al lang genoeg met ons gelachen"; „We zijn het beu"; „Geef ons anders maar aan België"; „Geen vrije veren, dan geweren", en zovoorts. In de Reinaertstad Hulst werd bij het monument de leuze aan gebracht: „Gij slimme vos, laat vrije veer niet los terwijl verder onder meer te Kapellebrug een „schilderij" Tc Middelburg is zaterdag ftp 80-ja- rlge leeftijd overleden de heer L. On derdijk, een in Zeeland zeer beken de en actieve figuur, die belangrijk werk heeft verricht op velerlei ter rein. Op 21-jarige leeftijd trad hij toe tot de S.D.A.P. en sindsdien stond hij voor aan in de politieke strijd in Zeeland. In 1919 werd hij lid van de Provin ciale Staten van Zeeland en bleef dat tot 1941. Gedurende die periode trad hij steeds op als voorzitter van de S.D.A.P.-fractle. Dertig jaar lang was de overledene lid van de raad van bestuur van de P.Z.E.M. en vijf entwintig jaar lid van het bestuur der Middelburgse Godshuizen. Voorts was hij secretaris-penningmeester van de vereniging „iZekcnhuisverple- ging op Walcheren" voor welke ver eniging hij destijds in 1928 de basis had gelegd. Ook was hij tweede voor zitter van dc Federatie van Vereni gingen van Ziekenhuisverpleging in Nederland. Sinds de oprichting van de Stichting schooltandverzoi'ging in Middelburg, trad hij als secretaris 1 van deze stichting op. Ook was hij voorzitter van de Stichting Medische Controle in Zeeland en voorzitter vau de Regionale Commissie voor cultu- reelwerk in de arcblderskampen. Voorts was de heer Onderdijk lid van de Commissie van bijstand voor het provinciaal gasbedrijf. Vanaf de bevrijding in november 1944 'ot augustus 1945 trad hij als wet houder van Middelburg op en in augustus 1945 werd hij benoemd tot lid van Ged. Staten. Deze laatste functie vervulde hij tot de eerste Sta tenverkiezingen na de oorlog in 1946. i Hij stelde zich toen niet herkiesbaar. De heer Onderdijk werd reeds in 1936 I benoemd tot ridder in de Orde van I Oranje Nassau. De teraardebestelling is vastgesteld op donderdag a.s. om één uur. Zeeuwse zendingsdag van Chr. Geref. Kerk in Middelburg. Vier predikanten hielden inleiding over de zending. Uitgaande van de Christelijk Gere formeerde Kerken werd tweede pink sterdag te Middelburg een Zeeuwse zendingsdag gehouden. Oorspronke lijk zou deze zendingsdag op een ter rein op 't Zand gehouden worden, maar de weersomstandigheden waren oorzaak, dat de deelnemers thans bij eenkwamen in de Gasthuiskerk. Het is een goede bijeenkomst geworden, waarvóór de opkomst bevredigend was. Ds. S. van der Molen uit Middelburg sprak een openings- en welkomst woord, waarin hij onder meer nader Inging op de crisis in de zending. Ds. Van der Molen verklaarde echter, dat het woord Gods hieraan niet gebon den is. Ds. P. Zwier uit Zaamslag sprak vervolgens over „Het zendings- bevel": „Gaat dan heen en onderwijst alle de volken". Deze predikant bena drukte het driemaal „alle" in de tekst van dit bijbelwoord, namelijk alle macht in hemel en op aarde, de ver kondiging van het evangelie aan alle volken en de verkondiging ervan alle dagen. Na de pauze hield ds. M. Geleynse, missionair predikant in Midden-Cele bes en thans met verlof ln Nederland, een inleiding over „Geen contact, toch contact". Ds. GeleynRe wees in zijn toespraak op het verbroken contact. Hij stipte aan, dat het thans onmo gelijk is in Indonesië verder te ar beiden. „Toch moet het werk Gods doorgaan", aldus de predikant, „hoe, dat kan thans nog niemand zeggen". Ds. Geleynse betoogde, dat men het zendingsterrein in Indonesië nu niet moet loslaten om elders zendingster reinen te zoeken. Hij hoopte, dat er tijden zullen komen, dat het zendings werk in Indonesië weer voortgezet kan worden. Ds. C. van der Weele uit Lelden be sprak de zending in een wereld van nood. Ds. Van der Weele tekende de ontwikkeling van de zending in tijden van anti-christelijke richting en van ontkrachting van het werk Gods. Ds. Van der Weele beklemtoonde echter, dat de zending altijd voortgang moet en kan vinden volgens methoden, die God nader zal wijzen. Ds. Van der Molen sprak een slotwoord. staat opgesteld. Dit stelt een welge dane heer voor, die de naam „Ne derland" draagt en die een klein ma ger mannetje (Zeeuwsch-Vlaande ren) uitSchuat, waarbij enkele geld stukken op de grond vallen. De aikke r zegt daarbij: „We zullen ze nog ar eens flink uitschudden". Vooral de omgeving van Sint Jansteen, Hulst, Koewacht enzovoorts kan men verder vele auto's zien, die met een plakkaat zijn getooid, waarop de vrije veren worden geëist. Vaststelling van keur voor bescherming wegbermen Voorstel dagelijks bestuur van Wegschap Walcheren. Het Waterschap Wegschap Walche ren houdt op dinsdag 10 juni a.s. een openbare vergadering, waarin de le den van het college van beheer een voorstel te behandelen krijgen van het dagelijks bestuur tot vaststelling van een keur voor de bescherming van wegbermen. Zoals bekend werd tij dens de vergadering van 27 septem ber 1957 een voorstel hierover door de vergadering verworpen. De bezwaren tegen deze ontwerp-keur hielden in hoofdzaak verband met de omstandig heid, dat daarin geen ontheffing was opgenomen voor het overladen of bij laden van veldvruchten. Aangezien het dagelijks bestuur het echter gewenst acht, dat maatregelen worden genomen ter bescherming van de wegbermen de afgelopen winter- Sei-iocTe heeft de noodzaak van derge- jke maatregelen opnieuw aange toond heeft het bestuur zich bera den over een gewijzigd ontwerp, waar in aan de bezwaren zou kunnen wor den tegemoetgekomen. Blijkens artikel 1 van deze keur is het verboden zonder verkeersnoodzaak de bermen van wegen, die in beheer en onderhoud zijn bij het Wegschap Wal cheren te berijden met rij- en voertui gen. Deze bepaling geldt echter niet voor het overladen of bijladen van veldvruchten, voor zover dit geschiedt binnen een afstand van 15 meter ge meten vanuit de dam, die toegang geeft tot het perceel bouw- of weiland, van waaruit de afvoer van veldvruch ten geschiedt. Voorts kan het dage lijks bestuur van het verbod in artikel leen schriftelijke tijdelijke onthef fing verlenen, Het landbouwverkeer zal dus door het bestaan van deze keur niet belem merd worden, aldus merkt het dage lijks bestuur in de begeleidende brief koorts vermeldt de agenda toelating en beëdiging van vier nieuwe leden, te weten de heren J. Kodde, benoemd door de raad van Biggekerke. K. Wouters, benoemd door de raad van Zoutelande, J. Koene en S. A. Ver- sluijs, benoemd door het dagelijks be stuur van de polder Walcheren. Algemene vergadering Z.LM. in St.-Maartensdijk. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij houdt op donderdag 19 juli a.s. haar algemene vergadering in het gebouw van de Veilings vereniging të Sint- Maartensdijk. Tijdens deze in het ka der van de Z.L.M.-tentoonstelling in Scherpenisse te houden bijeenkomst,, zal de inspecteur voor West- en Zuid- Nederland bij de Cultuur Technische Dienst, ir. G. J. ter Brugge, spreken over het onderwerp: „De ontwikke ling van het kleine boerenbedrijf in Nederland". VANDAAG Middelburg-Electro: „Zoek het maar uit", 8 uur, a.l. Schouwburg: „Pfalrle-hyena's en Duel om de Apache-bron", 8 uur, 14 J. Vlisslngcn-Alhambra: „Porte des Lilas", 7 en 9 uur, 14 j. Luxor: .Geintjes met geesten", 8 uur, Goes-Grand: „Michael Strogoff, de koe rier van de tsaar", 8 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2