PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT REBELLIE SLAAT OVER NAAR CORSICA Politieke partijen en Vakbeweging in Frankrijk zetten zich schrap Prinses Beatrix was met „Groene Draeck" op de Zeeuwse stromen GROOTSTE PINKSTERDRUKTE SINDS DE OORLOG q 201e jaargang - no. 122 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094 Prefect onder bewaking van parachutisten Onzekerheid over vlootbewegingen De situatie ten aanzien van Algerije heeft zich tijdens het afgelopen pinksterweekeinde snel ontwikkeld. De beweging voor een „regering voor openbaar welzijn", die onder leiding van generaal Charles de Gaulle de eenheid van Algerije met Frankrijk zou moeten verzekeren sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over naar Corsica, het Franse eiland-departement ten zuiden van de Rivièra. Onder auspiciën van het Corsicaanse radicale parlementslid Pascal Arrighi, die in gezelschap van een kapitein van de parachutisten en twee burgers zaterdag ochtend in Noord-Corsica aankwam, werden in de hoofdstad Ajaccio en andere steden op dit eiland comités voor openbaar welzijn opgericht. De prefect te Ajaccio, Savreux, werd in zijn zo merverblijf te Vizzavone onder bewaking ge steld van parachutisten van een op het eiland gelegerde eenheid. Premier Pflimlin verklaarde nog in de nacht van zaterdag op zondag voor de radio dat tegen allen, die aan de greep naar de macht op Cor sica hadden deelgenomen, zou worden opgetre den. De crisis in Algerije kon worden verklaard uit een te eerbiedigen opwinding onder het volk. Voor Corsica was dat echter niet het geval, zei hij. Pflimlin: „Ik kan geen politie wegsturen van vasteland" In de Nationale Vergadering legde premier Pflimlin gisteren een verkla ring af, waarin hij zei dat hij geen troepen of politie kon missen om naar Corsica te sturen, aangezien er op het Franse vasteland soortgelijke gebeurtenissen zouden kunnen plaatsgrijpen. Er is melding gemaakt van de oprichting van „comités van openbaar welzijn" te Toulouse en in een viertal steden in het departement Basses Pyrenées. Ook op Tahiti, in Noumea (Nieuw Caledonië), Frans Equatoriaal Afrika en Frans West- Afrika zouden dergelijke comités zijn opgericht. dat vrijdag: j-1. door vijf politieke partijen, waaronder de M.R.P. (r.-k.-Volksrepublikeinen) en so cialisten, is opgericht, riep zon dag de partijleden op zich als „gemobiliseerd" te beschouwen en de contacten met de niet-commu- nistische vakbonden te vergroten alsmede regionale comités op te richten ter verdediging van de re publiek. Het communistische vakverbond in Frankrijk, de tweemiljoen leden tel lende C.G.T., deed maandag een op roep uitgaan tot een vanmiddag te Corsicaan geschorst Het Franse parlement, dat volgens de eerder opgestelde regeling pas van ochtend weer bijeen zou komen, en wel ter behandeling van Pflimlins voorstellen tot grondwetswijziging ter versterking van de uitvoerende macht, vergaderde naar aanleiding van de nieuwe ontwikkeling reeds op tweede pinksterdag. Het nam met grote meerderheid voorstellen aan zondagavond op een spoedbijeen- komst van het kabinet opgesteld om schorsing van afgevaardigden na opheffing van hun parlementaire on schendbaarheid mogelijk te maken, met directe toepassing hiervan op de Corsicaan Arrighi. Het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije onderhoudt nauw contact met de beweging op Corsica. Er zijn delegaties uit Algerije in Cor sica geweest en er zijn plannen ge maakt om de ongeveer 200.000 Cor- sicanen van Algerije uit van voedsel te voorzien als dit nodig mocht zijn. Dag van protest In het Franse moederland organi seerde zich inmiddels, naar aan leiding van de gebeurtenissen op Corsica, het verzet tegen een even tuele machtsoverdracht aan gene raal De Gaulle. De communistische partij richtte zondag een oproep tot de socialis ten en „alle partijen die verknocht zijn aan de democratie" waarin aangedrongen werd op eenheid en actie tegen De Gaulle en zijn begunstigers. Het Nationale Comité voor Repu blikeinse Actie en Verdediging, Zaterdagmiddag is prins Bernhard van zijn Canadees-Amerikaanse reis op Schiphol in ons land teruggekeerd. Ter begroeting waren de koningin en de prinsessen Beatrix en Marijke naar de luchthaven gekomen. Men ziet de koninklijke familie hier met president-directeur van de K.L.M., ir. J. A. Aler, op het platform. Franse luchtaanval op Remada (Tunesië) gebied van Remada in Tunesië ge bombardeerd, waarbij twee burgers zijn gedood, aldus een zondagmiddag door de Tunesische regering uitgege- en communiqué. Een Franse militaire woordvoerder te Tunis zei, dat vier vliegtuigen in de omgeving van Remada in actie zijn geweest. Hij verklaarde verder, dat bij twee gevechten in dat gebied vijf Fransen zijn gesneuveld en veertien gewond. heeft voor zijn gehele land de nood toestand afgekondigd en meegedeeld, dat zijn land de klacht over het Franse bombardement op Sakiet aan de Algerijnse grens opnieuw aanhan gig zal maken. Canadese kolonel op berg Scopus gedood. Israëlische en Jordaanse strijd krachten hebben bij de enclave van de Scopus-berg een vuurgevecht ge leverd. De Canadese kolonel G. Flint, hoofd van de gemengde Jordaans- Israëlisehe bestandscommissie en twee Israëli's zijn daarbij gedood. Kolonel Flint werd getroffen toen hij een gewonde Israëlische politieman te hulp snelde. houden staking om aan te tonen dat de arbeidersklasse bereid is de repu bliek te redden. Ook werd opgeroe pen tot bijeenkomsten en betogingen. Het socialistische en rooms-katholie- ke vakverbond werd verzocht aan de actie deel te nemen. Het socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft maandagavond een communiqué uitgegeven, waarin de stakingsoproep van de C.G.T. wordt veroordeeld. De leden van de „Force Ouvrière" werd verboden aan de sta king deel te nemen. In plaats daarvan heeft de „Force Ouvrière" in overeenstemming met de rooms-katholieke C.F.T.C. de, ar beiders opgeroepen woensdag tot een een „dag van protest in de fabrieken" (Vervolg op pag. 8) Een onderwerp van speculatie vormde het afgelopen weekeinde de houding van de Franse admiraal Auboyneau, de bevelhebber van de Navo-strijd- krachten in het westelijk bekken van de Middellandse Zee, van wie reeds eerder is gezegd dat hij gunstig staat tegenover de „Beweging voor Open baar Welzijn". Toen hij uit Algiers op het vliegveld op Malta aankwam, voor een bespreking met Franse officieren, werd hij verwelkomd door officieren van de jFranse marine die het Lotha- ringse kruis het symbool van De Gaülles vrije Franse strijdkrachten in de jongste wereldoorlog, on hun uniform droegen. Zondagavond ver trokken eenheden van de Franse vloot, die na een oefening in de Mid dellandse Zee de haven van La Valet- ta (Malta) waren binnengevaren, on verwacht weer hier vandaan. Eerst werd gezegd dat de schepen het vliegdekschip Lafayette en drie torpedobootjagers naar Frankrijk waren teruggeroepen. Maandag kwa men deze schepen echter te Bone in Oost-Algerije aan. Dit viel samen met een bezoek van generaal Massu en Jacques Soustelle, leiders van de be weging voor openbaar welzijn, aan Bone en andere plaatsen in Oost-Alge- rlje. (Generaal Raoul Salan, die met alle burgerlijke en militaire macht in Algerije is bekleed, had een voorgeno men bezoek aan Oost-Algerije uitge steld). Het ministerie van defensie te Pa rijs verklaarde dat alle Franse oorlogsschepen, die aan de gealli eerde oefeningen in de Middelland se Zee hebben deelgenomen, bewe gingen uitvoerden volgens orders van het ministerie. In Algiers ver klaarde Guerin, stafchef van admi raal Auboyneau: „Alle schepen van de Franse vloot gehoorzamen Parijs". Admiraal Auboyneau bleef op Mal ta. ONDANKS HET GURE WEER: Nood-logiesreserve aangesproken. Nederland heeft de drukste pinksterdagen sinds de oorlog beleefd, dat wil zeggen wat het bezoek van de buitenlanders be treft, zo wordt vernomen van de zijde der A.N.V.V. De grote stroom vreemdelingen begon zich zaterdagavond al langs de grensposten te persen en zater dagavond waren de hotels in Amsterdam en Rotterdam al vrijwel geheel vol. Laat in de avond moest de logies-informa- tiedienst te Amsterdam al hon derden buitenlanders doorstu ren naar logeergelegenheden in de wijde omtrek van de hoofd stad. Zondagavond waren ook de hotels in Den Haag, Utrecht en de kleinere gemeenten van de Randstad Holland en in Arnhem vol. In vele gevallen hebben de logies-informatiediensten de noodreserve logies moeten aan spreken. Het merendeel van de buitenlandse bezoekers bestond uit Duitsers. De grensposten in het oosten hadden het dan ook druk tot zeer druk, vooral met de vele dagjesgasten die even over de grens wipten. Aan de grens posten in het zuiden was het wat rus tiger, maar ook daar passeerde toch een aanzienlijk aantal Belgen en Fransen. De laatsten ondanks de ge spannen toestand in eigen land en de deviezenbeperking, waarbij het ver boden is om meer dan 200 gulden Frans geld mee naar het buitenland te nemen. Voorts bezochten nogal wat geallieerde militairen ons land. Het aantal Skandinavische bezoekers was gering. Keukenhof, dat speciaal ten gerieve van de buitenlanders voor de pinksterdagen was opengehouden, Verrassend groot noemde de leiding van de V.V.V. te Rotterdam het aan tal buitenlanders, dat tijdens de pink sterdagen de havenstad bezocht. On geveer 700 Oekraïners hielden de eerste dag een herdenking van hun vroegere leider, kolonel Ehwen Ko- nowalets, die 20 jaar geleden het slachtoffer werd van een politieke aanslag op de Coolsingel. Voorts was er veel belangstelling van Duitse, Franse en Belgische toeristen Dan meldde zich nog plotseling een groep Joego-Slaven, die aan logies ge holpen wilde worden. De eerste dag waren de hotels al spoedig vol, zodat de V.V.V. van particuliere adressen gebruik moest gaan maken. De grootste drukte kwam pas tegen de avond op eerste pinksterdag. Geschat wordt dat de Rotterdamse V.V.V. viermaal zoveel buitenlanders van dienst heeft moeten zijn als ver leden jaar op die dag. Limburg kwam er tijdens de pinkster dagen bij de weergoden zeer slecht af. Vooral zaterdag en op de eerste pinksterdag regende het dat het goot. In de toeristenplaatsen gingen de zonneparasols dan ook dicht en de paraplu's open. Toch is het met het toerisme nogal meegevallen. HOOG „TOERISTEN"-BEZOEK Tijdens Pinksterdagen minder Belgische en Franse, maar meer Duitse toeristen Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix heeft, vergezeld van een aan tal vriendinnen, medestudenten uit Leiden, gedurende de pinksterdagen een zeiltocht gemaakt op de Zeeuwse stromen. Van zondag op maandag heeft dit gezelschap de nacht doorgebracht in Zierikzee. Het jacht werd begeleid door de R.P. 22. Aan boord bevond zich ook de particulier-secre taresse van H. M. de Koningin. Uiteraard trok het binnenvaren van „De Groeite Draeck" veel belangstel ling van de zijde van de inwoners van Zierikzee en de toeristen die de pinksterdagen hier doorbrachten. „De Groene Draeck" kwam in de namiddag van de eerste pinkster dag in Zierikzee aan en is maan dagmorgen omstreeks vijf uur, bij funstig tij vertrokken. De prinses ehoorde dus tot de vele gasten, die tijdens de pinksterdagen Zee land bezochten. Er waren er in derdaad velen, maar het bezoek was vergeleken bij vorig jaar min der talrijk. De Expo te Brussel heeft, evenals dat op Hemelvaartsdag het geval was, min of meer als een „rem" ge werkt op het toeristenbezoek aan Zeeland. Met name het aantal Belgen dat Zeeland tijdens de beide pinkster dagen bezocht, was aanzienlijk min der dan vorige jaren. Er waren even min veel Fransen, hier speelt uiter aard de huidige situatie in Frankrijk een belangrijke rol. Groot was ech ter het aantal Duitse toeristen, dat met name de Zeeuwse kust (Wal cheren en de Schouwse Westhoek) bezocht. Bij de veerdienst VlissingenBres- kens, belangrijke thermometer voor het Belgische cn Franse toeristenbe zoek kwamen zo goed als geen wacht tijden voor. Het was „wel druk, maar niet overstelpend" minder druk dus als in vorige jaren. Hoewel voor het veer Perkpolder Kruinmgen de kwalificatie „iets drukker dan vorig jaar" mag gelden, was ook hier het aantal Belgen, dat de oversteek maakte, niet bijster groot. Er kwamen bij dit veer wacht tijden voor van ten hoogste een half uur. Aanmerkelijk minder druk dan op het platform op de watertoren viel echter mee: circa 900 personen lieten zich gedurende de beide pinksterda gen met de lift naar boven brengen. Doch ook hier „weinig Belgen". De veerdienst Terneuzen-Hoedekensker- ke kon de drukte gemakkelijk aan. Het bezoek aan Oostburg was de eerste pinksterdag „normaal" pinkster-twee echter „beneden andere jaren". Was het in Vlissingen de beide dagen niet bijster druk, ae tweede pinkster dag bracht in Middelburg nog enige drukte, doordat een vrij groot aantal Engelse vreemdelingen de stad be zocht. Was dus het bezoek van Belgen en Fransen aanzienlijk minder dan vo rige jaren, het aantal Duitse toeris ten dat de Westhoek en badplaatsen op Walcheren, met name Domburg en Zoutelande, bezocht was opvallend 1= - Twee beelden uit de stad Al- giers, waar o.m. een comité van H openbare veiligheid voor geheel Algerije is gevormd. De boven- ste foto geeft een beeld van de j§ eerste vergadering van dit co- mité. De onderste foto geeft E H een beeld van de plechtigheid in de grote hal van het gouver- se nementsgébouw te Algiers, tij- |f H dens wélke een krans werd, ge- II H legd aan de voet van het oor- logsgedenkteken. Illllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mr. Kranenburg heeft ontslag gevraagd De staatssecretaris van oor- og, mr. F. J. Kranenburg, heeft zaterdag aan H.M. de Koningin verzocht hem. ontslag te willen verlenen uit zijn functie. Hij verzoekt dit ontslag op grond van het feit, dat hem bij de be handeling van de begroting van oorlog 1958 in de Eerste Kamer Ier Staten-Generaal gebleken is, dat er een onvoldoend breed vertrouwen is in de voortzetting van zijn functie. Russische troepen uit Roemenië? De politieke commissie van het bondgenootschap van Warschau heeft ermee ingestemd, dal binnenkort de Russische strijdkrachten uit Roeme nië worden teruggetrokken, aldus heeft het Russische persbureau Tass maandagavond gemeld. Verder is besloten, blijkens een be kendmaking van maarschalk Konjev, dat in de loop van dit jaar nog een Russische divisie uit Hongarije zal worden teruggetrokken. (De Sowjet-Unie had in februari bekendgemaakt, dat zij 17.000 man uit Hongarije zou terugtrekken. Wes telijke waarnemers waren van oor deel, dat na deze vermindering van de troepensterkte er nog 60.000 Rus sische militairen in Hongarije zouden zijn). VERWACHT. WAT ZON EN ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 28 mei Zon op 4.30 onder 20.44 Maan op 15.15 onder 2.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1