E Felle Zeeuws-Vlaamse kritiek op beleid provinciaal bestuur BELISK ALTIJD ALLEEN INDUSTRIE KAN THOLEN UIT IMPASSE HALEN Zeeuwse Almanak rr Nip* VORIG JAAR WERD BIJZONDER GOEDE BR0UWGERST GETEELD EINDLES FRUITTEELTSCH00L WILHELMINADORP TE GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 24 MEI 1958 PROTESTVERGADERING OVER DE VEERTARIEVEN Terneuzense wethouder waarschuwde echter voor een wilde actie De bijeenkomst, die vrijdagavond onder het motto „Zeeuwsch-Vlaanderen eist vrije veren" in hotel Meert te Sluiskil onder leiding van het vroegere Terneuzense raadslid, de heer H. J. Colsen werd gehouden, mocht dan geen grote publieke belangstelling hebben, de kritiek daar geuit, was echter des te groter. Zo werd, veelal onder applaus het aftreden en bloc van de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen geëist, evenals van het gehele college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Bovendien werd het vertrouwen opgezegd aan de leden van de Provinciale Staten, die bij het verendebat niet aanwezig waren of die hun stem niet tegen de verhoging hebben doen horen. Het was tenslotte wethouder M. de Vos uit Terneuzen, die aan het einde van deze vergade ring trachtte olie op de golven te werpen, door er op te wijzen, dat men met een wilde actie niets zou bereiken. Deze zou eerder nadelen dan voordelen voor Zeeuwsch-Vlaanderen opleveren. De heer Colsen sprak het openings woord, waarin hij herinnerde aan 1945, toen men de vrije veren kreeg en aan 1950, toen daar een aanslag op werd gedaan. Na nog felle kritiek te hebben uitgebracht, kwam de heer Colsen tot de in de bovengenoemde eisen. Hij wees er verder ondermeer op, dat men hier moet meebetalen voor tunnels en bruggen in overig Nederland en noemde het daarom lo gisch, dat wanneer Zeeuwsch-Vlaan deren geen brug of tunnel krijgt, de veren hier gratis zijn. Naar Den Haag De heer Colsen wenste een audiën tie bij minister Algera aan te vra gen en verder een massale tocht van Zeeuws-Vlaamse auto's naar Advertentie) Den Haag om daar in het Binnen hof rond te rijden met de leuzen: „Zeeuwsch-Vlaanderen wenst vrije veren en is een deel van Neder land". Nadat vervolgens een afgevaardigde uit St. Jansteen had verklaard, dat men in die gemeente reeds tot èen actie-comité was gekomen, en men zich voorstander had getoond van blokkeren van de veren door ver schillende wagens en fietsen en ver der om met duizend auto's naar het Binnenhof in Den Haag te rijden, werd met instemming een uit de ver gadering naar voren gebrachte leu ze: „Wij eisen vrije veren, willen de Belgen ons nog?" aangenomen. Kalmerende woorden Medegedeeld werd vervolgens, dat voor de tocht naar Den Haag met de politie reeds alles in kannen en kruiken is, waarna wethouder De Vos uit Terneuzen een zeer beza digd en kalmerend woord sprak. Hij wees er ondermeer op, dat men Jammer genoeg, nadat toch veel eerder in de Terneuzense raad een motie dienaangaande werd aangenomen, niet vroeger tot een algemeen protest tegen de opheffing van de vrije veren is ge komen. Spreker zag geen aanlei ding om aan een enkel lid van Gedeputeerde Staten verwijten te richten, doch wel meende hij, dat de houding van de Kamer van Koophandel in het verleden ver keerd is geweest. Hij kon niet geloven in een grotere frequentie van veerdiensten na en kele Jaren en zag in de toekomst een teruggang in het toeristische verkeer. Ofschoon het misschien reeds te laat is, mag men geen dwaze dingen gaan doen en dient men te protesteren. Dc heer De Vos meende tenslotte, dat achter deze actie niet alleen maar enkele initiatiefnemers dienen te staan, doch het organisatie- en het bedrijfsleven van het gehele gewest. Enkele sprekers, onder wie de heer D. van der Walle uit Hulst, uitten hierna hun ontstemming over de voorgestelde tariefsverhoging, waar na de heer Colsen de financiële zijde van de actie aan de orde stelde. De animo voor het verlenen van bijdra gen bleek echter niet bijzonder groot, waarna tenslotte een vijftal personen werd benoemd tot leden van een ac tie-comité, dat een telegram aan de minister van waterstaat zal opstellen en dat de verdere actie zal uitwer ken. Dit zijn de heren: P. Stevens, St. Janstecn. G. Overdulve, Zaam- slag, P. van Esbroek, St. Jansteen, S. Blommaert, Hulst en A. Hamerlinck, Terneuzen. „HEARINGS" IN GEMEENTEN Werkcomité werkgelegenheid eiland Tholen is actief. Het enige weken geleden op ini tiatief van de middenstand opge richte voorlopig werkcomité tot be vordering van de werkgelegenheid op het eiland Tholen zit niet stil. De econoom drs H. M. Melnesz te 's-Gravenhage werd bereid gevonden in samenwerking met de midden standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, een rap port samen te stellen inzake Tholens structurele economische moeilijk heden. Daartoe werden reeds plaatselijk „hearings" gehouden in de gemeen ten Tholen, Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Scherpenisse; in de komende dagen gebeurt dit ook in de gemeenten Oud-Vossemeer, Poort vliet en Stavenisse. Door middel van deze „hearings" wordt een beeld verkregen van de moeilijkheden en tevens kennis ge- VAN <3.m w TOT tS.ijpi PINKSTERKERMIS Vandaag begint in Schuddebeurs de piuksterkermis, die tot wijd in de omtrek bekend is. Op de terreinen rondom het café te Schuddebeurs staan een draaimolen, een zweefmo len, een schiettent, een ballenwerp- PEDAGOGIE. De Middelburgse mama had ruzie met haar zoontje van vijf. Zoonlief speelde op een ingewikkelde manier voor buschauffeur en had daarvoor alle stoelen van de huiskamer nodig. Nu was het hem een doorn in het oog dat er één ontbrak, namelijk die waarop mama ivas gezeteld.,En daar om bleef hij stug doorzeuren om ook die stoel te kunnen gebruiken. Mama had al een paar maal gewei gerd en de toestand raakte gespan nen. Nu nam zij in dergelijke con flictsituaties meestal het heft in han den, want tenslotte: gezag is gezag. In zulke gevallen reageerde zij dan kort maar krachtig met zeuren anders krijg je een draai". Deze middag evenwel besloot ze over te gaan tot een fijn-pedagogisch trek je. ,^.ijk-es" zei ze, „als je nou mijn stoel neemt, dan kan ik niet meer zit ten. En wat dan t Dan moet mama in de gang staan. En dat wil je toch niet?" Het mislukte al direct, want zoonlief zag geen enkel bezwaar in hei vertrek van zijn moeder paar de gang. Tja, en wie als moeder de pe dagogische A heeft gezegd, kan de Bi niét achterwege laten, zodat mama met een goed gespeeld droef gezicht naar de gang verhuisde. Misschien zou zoonlief nog wel spijt krijgen En jawel, reeds na dertig seconden ging de kamerdeur open en werd zijn snoet zichtbaar. Had, dacht mam, het lukt! En voort ging ze' met het acte ren van haar verdrietige rol. Toen klonk de stem van zoonlief,.Zeg mam, waarom ga-je niet naar de keu ken? Daar ku-je tenminste zitten!" Daarop is mama teruggekeerd tot haar „A'ief zeuren anders krijg je een draai tent, een snoepkraam en een vis kraam opgesteld. Er is „voor elck wat wils" op de Schuddebeurse pink- sterkermis. Kinderen die moe wor den stappen in een treintje, dat aan trekkelijke ritjes maakt. GEZELLIGE AVOND De leden van de K.A.V. te Hoofd plaat beleefden een gezellige avond In zaal Martens, waar mejuffrouw Wetering uit Breda voor de dames sprak. Vóór de pauze had pastoor Weenen kleurenopnamen van Lour- des vertoond. De dames zelf lieten zich ook niet onbetuigd. Enkelen van hen vermaakten de overigen met voordrachtjes. VROLIJKE TONEN Van tijd tot tijd, vaak onver wachts, Vergast „Accelerando" in Sint-Annaland de inwoners van deze plaats op vrolijke klanken. Zo ook donderdagavond. Deze sere nade was bestemd voor een gou den bruidspaar, namelijk de neer en mevrouw Ridderhof-Gunter uit de Tienhovenstraat en voor de dochter van de heer M. J. Over- beeke uit de Nieuwstraat. „Acce lerando" maakte meteen maar van de gelegenheid gebruik om een rondwandeling door de gemeente te maken. HUWELIJKS- EN ANDERE FEESTEN Derde pinksterdag viert het echt- iaar H. P. Lensen-Geelhoedt te iaamslag zijn gouden huwelijksfeest. De heer Lensen is geen onbekende in Zaamslag, want reeds lange tijd vervult hij in deze gemeente de functie van omroeper. Het gouden huwelijksfeest van de heer en mevrouw M. Traas-de Heere in Wemeldinge is alweer achter de rug. Op 21 mei herdachten zij de dag, waarop zij voor 50 jaar in het huwe lijk traden. „O.K.K." bracht een se renade. Hobby van de heer Traas (de tachtig gepasseerd) is fietsen. Ook in Kapelle werd een serenade gebracht. Hier waren het de heer en mevrouw G. Leijs-van Nieuwenhuij- zen, die het feit vierden, dat zij vijf tig Jaar geleden de grote stap waag den. „Ons Genoegen"' blies er ter ge legenheid van dit feest lustig op los. nomen van de dikwijls reële sugges ties uit de bevolking zelve. Voorts heeft het voorlopig comité in de Thoolse raadzaal een bespre king gehouden onder leiding van bur gemeester J. van den Bos van Sint- Annaland over: het schema voor de opzet van voornoemd rapport en be spreking van de suggesties met be trekking tot intensivering van land en tuinbouw. Hierbij waren met het voorlopig comité ook tegenwoordig: de rijks- landbouwconsulent voor Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom te Goes, de rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik te Goes, de hoofdingenieur- directeur van. de Cultuurtechnische Dienst, ir. D. v. d. Zaken te Goes, de hoofdinspecteur-directeur van het distr.-bureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland, de heer K. van Dijk te Middelburg, alsmede de heren drs. H. M. Melnesz te 's-Gravenhage en A. Korstanje te Goes. Ook zonder dat op het binnen enkele weken te verschijnen rapport wordt vooruitge lopen, bleek uit de besprekingen dat het er met de werkgelegenheid op het eiland Tholen ongunstig voor staat. Een verdergaande mechanisatie van de landbouw is onherroepelijk en daarmee ook een toenemend af stoten van arbeidskrachten. In de toekomst zal de landarbeider een spe cialist worden. Vandaar ook de be langrijkheid van diverse cursussen, die naast het laftd- en tuinbouwon- derwijs, worden georganiseerd. Verder zal de aflopende herver kaveling en de als gevolg daarvan verbeterde bodemgesteldheid het proces van minder werkkrachten in de landbouw versnellen. Mechanisatie bij onkruidbestrij- ding en het rooien van zilveruien, zal dit mede bevorderen en zal de onge veer 500 werknemers, die gedurende een viertal maanden per jaar bij deze teelt werkzaam zijn tot minder dan 100 reduceren. Wel, zo bleek ook uit de bespre kingen, mag er gegronde hoop zijn, dat er voor de tuinbouw mogelijk heden zijn, inzonderheid voor de kleinere bedrijven. Intensiever cul tures kunnen waarschijnlijk de ook in de kleinere bedrijven afnemende werkgelegenheid opvangen, waarom dan ook bijzondere aandacht ge schonken zal worden aan de moge-" lijkheden, die hier bestaan. Dit zal evenwel het vraagstuk van de arbeidsgelegenheid niet kunnen oplossen. De sombere, maar reële verwachting, dat met het boven staande voor ogen binnen een paar jaar op een werklozental van 1000 personen gerekend moet worden in een streek van 16.000 zielen, kan door een overigens noodzakelijke landbouwintensivering nauwelijks gunstig worden beïnvloed. Daarom zal er geen andere weg overblijven, dan al het mogelijke te doen tot aantrekking van Industrie. Daarom zal het naast eensgezinde streekactiviteit nodig zijn, dat het eiland Tholen tot ontwikkelingsge bied wordt verklaard, dat dc streek- initiatieven met betrekking tot in dustrialisatie worden bevorderd en vooral ook de via de lagere techni sche school gediplomeerden voor een groot deel worden opgevangen. Ongelukkige val. Bij het van de zolder komen had mevrouw A. P.-K. te Heinkenszand het ongeluk van de trap te vallen. Zil kwam zo ongelukkig terecht, dat zij op advies van dokter Van Maa- nen, d'e eerste hulp verleende, met ernstige kneuzingen naar het zieken huis te Goes moest worden overge bracht. OBjlISK urniffiiiiiii de zakdoek voor F haar! Benoeming bij waterschappen Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot voorzitter van de waterkering van het calamiteuze waterschap Walzoor- den, H. A. A. baron Collot d'Escury te Hontenisse; tot voorzitter der waterkering van de calamiteuze polder Nieuw-Neuzen, H. P. Wolfert te Hoek; tot dijkgraaf van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk, A. Koert te Wolphaartsdijk. Examens Te Breda slaagden voor het theo retisch examen hulpmonteur de he ren J. Zwagemajer en G. Meerman beiden te Tholen. Chr. landbouwhuishoudschool te Bruinisse Officiële opening op 11 juli a.s. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Zeeuwse C.B.T.B., om het pas betrokken gebouw van de Christelijke Landbouwhuishoudschool te Bruinisse op vrijdag 11 juli a.s. of ficieel in gebruik te nemen. Met het onderwijs aan deze school is in september 1957 een begin ge maakt. Daar de verbouwing van het Verenigingsgebouw aan de Poststraat eigendom~is van de „Stichting Brui nisse tot instandhouding van een ge bouw voor culturele en ontspannings doeleinden", toen nog niet gereed was ekomen, werden de lessen aanvan- :elijk in het verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Gemeente gegeven. Omstreeks half april kon de nieuwe school worden betrokken, zodat men thans over een volwaardige en mo dern ingerichte huisvesting beschikt. Wielrijder verleende geen voorrang aan auto. Op de Markt te Terneuzen ontstond een aanrijding tussen een personen auto bestuurd door J. A. W. uit Terneuzen en de wielrijder H. de K. uit Terneuzen, die geen voorrang verleende. De auto werd niet bescha digd. De schade aan de fiets daaren tegen was groot. Advertentie) 3INNENVERINGBED het beste bed S, ooit gemaakt ""III,, Hazet-Fabrieken Veeb/efs INNENVERINGB het beste bed ooit gemaakt rieken J! 7»v» Zevenbergen NACOBROUW-TENTOONSTELLING IN GOES Droog en zonnig weer gedurende de oogst, volgend op een te warme en daarna koele periode, hebben een gunstige ontwikkeling van de in 1957 in Nederland verbouwde brouwgerst in de hand gewerkt. De gemiddelde kwaliteiten van de brouwgerst was dan ook zeer goed. De kiemkracht was boven alle verwachtingen uitstekend, de korrels kwamen goed tot ontwik keling en het eiwitgehalte was weer normaal. Al deze factoren droegen er toe bij, dat het eindresultaat een totaal van 51,9 punten laat zien, het geen een hoge notering is. Schouwen-Duiveland maakte hierop echter een uitzondering, want daar was het eiwitgehalte veel te hoog: namelijk 11.5 tot 12 hetgeen ten dele een gevolg is van het te royaal bemesten met stikstofkunstmest. Deze mededelingen werden gedaan op de 20ste Neder landse Brouwgersttentoonstelllng, dlo het Nationaal Comité voor Brouw gerst (Nacobrouw) vrijdag in hotel „De Korenbeurs" te Goes hield. Eiwitgehalte van gerst uit Schouwen-Duiveland veel te hoog. De directeur van het Nationaal Insti tuut voor Brouwgerst, Mout en Bier T.N.O. (N.I.B.E.M.), dr. H. van Veld huizen, reikte na een algemene be schouwing over de stand van zaken in de brouwgerstsector in 1957 de prijzen uit aan de vrij talrijke aan wezige handelaren en verkoop vereni- gingen. De eerste prijs voor de partij van de beste kwaliteit ging naar de firma Schouten in Giessen. De belang- Vlaanderen" te Terneuzen, die in het afgelopen jaar 2108 ton brouwgerst van uitstekende kwaliteit had afgele verd. Deze prestatie leverde de C.A.V. een wisselbeker voor de tweede ach tereenvolgende maal en een geldprijs van 250 op. De eerste prijs ging naar de C.H.V. in Sas van Gent, die. in 1957 ruim 4200 ton brouwgerst had geleverd en daarvoor een kristallen schaal en een geldprijs van 200 ver kreeg. Daar de C.H.V. niet meedong naar de wisselbeker, was deze voor de C.H.V. „Oost Zeeuwsch-Vlaande ren" uit Terneuzen. PRIMA KWALITEIT De morgenbijeenkomst werd geopend door ir. J. A. Emmens, die o.a. wel kom kon heten de Goese wethouder J. H. Roose. In de categorie „beste kwaliteit" werd een derde prijs toegekend aan Duve- kot's Graanhandel te Goes, voor een partij Balder, 55 p., Zeeuws broodmes van de gemeente Goes en 150. GEANIMEERDE BIJEENKOMST MET EEN VRIENDELIJK WOORDJE voor elk van hen, heeft Ir. J. J. van Hennik aan 82 leerlingen van de tuinbouwvakschool voor de fruit teelt te VVilhelminadorp die gistermiddag in de rins van Oranje" te Goes haar eindies hield de diploma's uitgereikt. Tevoren waren de leerlingen, hun ouders en de belangstellenden welkom geheten door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Kakebceke. Vervolgens gaf ir. Van Hennik, rijksluinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Bra bant een beknopte uiteenzetting over het fruitteeltonderwljs in het alge meen en de gang van zaken op school te Wilhelminadorp In het bijzonder. loop van het volgend jaar hoopt men daarin echter verandering te kunnen Alle cursisten behaalden het diploma Spreker wees o.m. op de mijlpaal, die men had bereikt nu, na ongeveer twintig jaar fruitteeltonderwijs in Wilhelminadorp, de vijfhonderdste cursist wordt afgeleverd. Ditmaal hadden alle leerlingen het diploma behaald. De heer Van Hennik wees nog op de gestaag groeiende belangstelling voor dit soort onder wijs, op de revolutionaire veranderin gen, die de fruitteelt - en de daarmede iet onderwijs had ondergaan, en >p de huisvesting van de school te viihelmlnadorp, waarover spreker bepaald niet enthousiast was. In de Ds inbraak te Yerseke Tweede verdachte aangehouden De verdachte van do inbraak bij dc goud- pn zilverwinkelier L. Grimm te Yerseke, de 85-jarige straatmaker J. W. te St. Willibrord, heeft vrijdag morgen tegenover de politie een vol ledige bekentenis afgelegd. Tevens heeft hij de naam van zijn medeplich tige genoemd, de 37-jarige havenar beider J. D. uit Roosendaal, een zwa ger van verdachte, die in de loop van vrijdag is aangehouden. De man heeft evenwel ontkend iets met de inbraak uitstaande le hebben. W, heeft bekend, dat hij en zijn zwa ger de inbraak tussen twaalf en één uur 's nachts hebben gepleegd. D. Is de woning binnengedrongen, terwijl W. een oogje in het zeil heeft gehou den en de gestolen ringen, armban den en horloges in ontvangst heeft genomen, aldus dc lezing van ver dachte W. Na inventarisatie door de heer Grimm van de donderdag in de wo ning van W, gevonden buit, is geble ken, dat geen enkele ring, armband of horloge ontbreekt. Vanmorgen zullen de beide verdach ten aan de officier van Justitie te Middelburg worden voorgeleid. een drietal Inleidingen, gehouden door de leerlingen K. W. Bommel- Jé uit Oostkapelle, Johs. Boone uit 'Hoedekenskerke en C. Cavelaars uit Zevenbergse Hoek. Nadat de ir. Van Hennik de diplo ma's had uitgereikt, hield de heer J. Kakebeeke nog een korte speech, waarin hij zowel de leerlingen als hun ouders feliciteerde. De heer J. Schrier uit Waarde sprak een dank woord namens de leerlingen. Spreker bood voor alle leraren een boekenbon aan. Voorzitter Kakebeeke stelde de drie lioogst-geklasseerde leerlingen hierna een geldbedrag ter beschikking om tuinbouwbenoaigdheden aan te schaf fen. De Ieraar in algemene dienst, de heer C. L. de Wüde sprak nog een korte gelukwens uit en nadat spr. had gemeld, dat de heer J. Schrier uit Waardo nu de vijfhonderdste oud-leerling was, sloot voorzitter Kakebeeke de geanimeerde bijeen komst. De volgende leerlingen ontvingen een diploma K. W. Bommel jé, Oostkapelle; Johs. Boone, H. Huige, belden Hoedekens- kerke; F. W. Buijze, Wemeldinge; C. Cavelaars, Zevenbergse Hoek; J. Dalebout en A. J. v. d. Woel, beiden Haamstede; A. v. d. Dries, Borssele; Chr. van Buël, K. J. van Gaaien 10), A. de Groene, R, Hanselaar en M. v. d. Vliet, allen Kapelle; F. Groeneveld, Tholen; P. Hillebrand, St.-Laurens; M. Joosse 15), Scho- re; C. J. Karelse, Kloetinge; A. D. Korstanje, 's Heer Abtskerke; N. Lambregts en P. Lambregts, Zeven bergse Hoek; J. C. van Liere, Kloe tinge; I. Luteijn 7,50), Grijps- kerke; B. v. d. Made en M. IJzersma beiden Heinkenszand; Joh. Mol, Hansweert; A Noteboom, 's Heer Arendskerke; J. Roelse, Koudekerke; J. Schrier, Waarde; D. Smallegange, C. C. Vogeaar en J. C. Vogelaar, al len Krabbendijke. vierde prijzen: C. H. V. Zevenbergen en G. H. V. Sas van Gent, beide even eens 55 p.; eervolle vermeldingen: O. A. V. Breskens, Duvekot's Graanhan del Goes, 54% punt. In de categorie „meest geregelde le verancier van grote partijen brouw gerst van goede kwaliteit", werd een derde prijs toegekend aan de firma Schimpers te Kamperland, geldprijs Vervolgens gaf hij het woord aan dr. Van Veldhuizen, die mededeelde, dat het Centraal Brouwerij Kantoor in 1957 circa 70 van zijn behoefte aan brouwgerst in het binnenland heeft gekocht. De overige 30 moest van uit Engeland worden geïmporteerd, omdat Nederland belangrijke hoeveel heden van zijn brouwgerst heeft ge ëxporteerd. De Nederlandse gerst be stond hoofdzakelijk uit het ras Bal der en er kwam vrijwel geen rasver menging voor. Voor het eerst is Ne derland sinds vorig jaar niet meer de grootste bierexporteur van Europa. Duitsland is ons land voorbijge streefd, hoewel het verschil zeer ge ring is. Er werd in 1957 ook minder bier geëxporteerd dan in 1956, aldus dr. Van Veldhuizen.. Voorts deelde spreker nog mede, dat de brouwerijen ongaarne brouwgerst op Schouwen- Duiveland kopen, omdat het eiwitge halte daar In 1957 zo hoog was. Na deze opmerkingen van algemene aard, bepaalde spreker zich tot da' vierde lustrumtentoonstelling, die In het achterste gedeelte van ae beurs- zaal was ingericht en waar niet min der dan 248 monsters (vorig jaar 136) van verzamelpartijen uit een totaal van 24.717 ton gerst, te bezichtigen waren. Spreker verklaarde, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ook dit jaar weer bijzonder goed voor de dag komt, want 44 van de 24.717 ton brouwgerst, is afkomstig uit deze streek. De eerste spreker van de middagbij eenkomst was ir. W. Wilten. Deze bracht verslag uit over de in het af gelopen jaar verrichte werkzaamhe den en belichtte tevens het werkpro gramma voor 1958-1959. Er waren in het afgelopen jaar tal van proefne mingen met nieuwe rassen, o.m. op Noord-Beveland, in Goes, Bruinisse en enkele andere plaatsen. Zo wer den o.m. onderzoekingen verricht met de Balder, Proctop en Carlsberg, wel ke laatste twee gerstsoorten een ho gere opbrengst hadden dan de Bal- der. Toch wordt aan het ras Balder de voorkeur gegeven. Dit ras is kli- maatresistent, hetgeen spreker een belangrijke factor noemde. Vooral tij dens de proefnemingen in 1957 is ge bleken, dat een resistent ras een voor sprong heeft op de andere niet-resis- tente gerstsoorten. Voorts deelde hij mede, dat de Nacobrouw op 4 juli a.s. een zomerexeursie naar Schouwen- Duiveland organiseert, teneinde de in dustrie te confronteren met de moei lijkheden van de Schouwse boeren. De tweede spreker van deze middag was dr. H. W. van Dobben, die een causerie hield over het onderwerp: „Graanonderzoek in Nederland". Middelburg Electro: „HelJ Drivers", 7 en 9,15 uur. 18 Jaar; Schouwburg: „Prince of Pirates", 8 uur, 14 jaar. VUssingen Alhambra: „Michael Stro- goff, de koerier van de tsaar", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „Rit in de nacht", 7 en 9 uur, 14 Jaar; Bcllamypark: Concert Sint Caecllla, 8 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als zaterdag, 3,30, 7 en 9,IS uur; Schouwburg: als za terdag, 2,30 en 8 uur. VUssingen Alhambra: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. OVERMORGEN. Middelburg Electro: „Zoek het maar uit", 3.30, 7 en 9.15 uur, a.l.; Schouw burg: „Prairie-hyena's", 2.30 en 8 uur. Vllssingen Alhambra: „Porte des Li las", 3, 7 en 9 uur, 14 jaar; Luxor: „Geintjes met geesten", 3, 7 en 9 uur a.l. Goes Grand: Michael Strogoff, de koerier van de tsaar", 2, 4, 7 en uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2