PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Salan schaarde zich openlijk achter Franse rebellen in Algerije Vier militairen in Oude Rijn verdronken Oostburg heeft na veertien jaar eindelijk weer een gemeentehuis ARGENTIJNSE MARINE BRACHT ONDERZEEBOOT TOT ZINKEN Vand aag, 201e jaargang - no. 121 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Nog geen regeringsafgevaardigde naar De Gaulle Centrumpartijen richten „comité voor republikeinse actie" op De spanning tussen Algiers en Parijs is vrijdag weer snel toege nomen. In Algiers presideerde generaal Salan, die zich tot dus ver officieel nog aan geen onwettige handelingen had schuldig gemaakt, de eerste zitting van het overkoepelend comité voor het algemeen welzijn in geheel Algerije en de Sahara, een langs niet legale weg gevormde nieuwe regering van dit gebied. En aan het eind van de zitting verklaarde dit comité de strijd te zullen voortzetten, totdat in Parijs een regering De Gaulle zou zetelen. Het riep de burgers van het moederland op hieraan mee te wer ken door de vorming van revolutionaire comités. In Parijs heeft de rechtse afgevaardigde Pinay, die donderdag met medeweten van de regering contact opnam met De Gaulle, er bij premier Pflimlin op aangedrongen, zo wordt uit welinge lichte bron vernomen, nu een volledig gevolmachtigde afgevaar digde van de regering naar de generaal te zenden. De premier heeft nog geen beslissing genomen. Pinay had vrijdag een onder houd van drie kwartier met president Coty, die zijn officiële be zoek aan de havens van Best en Quimper, die 13 en 14 juni zou den plaatshebben, afgezegd. se partijen hierover nog geen over eenkomst bereikt hebben. Premier Pflimlin heeft vrijdagavond in een radio- en televisierede de Fransen opgeroepen te begrijpen, dat het land wreed verscheurd zal wor den als het hiet verenigd blijft in eerbiediging van de wetten der repu bliek. „Ik weet dat in deze uren van Dinsdag debat over grondwetswijziging Vernomen wordt, dat generaal De Gaulle zich de werkwijze voor een eventuele overneming van het gezag als volgt zou voorstellen: De Franse Nationale Vergadering zou in de eerste plaats, „met steun van alle nationale partijen" d.i. alle partijen, met uitzondering van de communisten een motie moe ten aanvaarden, waarin zij zich be reid verklaart De Gaulle met de re geringsmacht te bekleden. Vervolgens zou De Gaulle voor het parlement verschijnen en een verkla ring over zijn regeringsprogramma voorlezen, waarover niet gedebat teerd of gestemd zou worden. Daar op zou de generaal zijn regering vor men. De Gaulle zou willen dat de Nationa le Vergadering zich voor twee jaar gedeeltelijk terugtrekt. In ruil daar voor zou hij dc zittingsperiode der afgevaardigden met vier jaar verlen gen, zodat zij tot 1965 als volksver tegenwoordigers in functie zouden blijven. In deze twee jaar zou een regering- De Gaulle streven naar: 1. wijziging van de grondwet; 2. Versterking van het uitvoeren de gezag; 3. Een oplossing van het Alge rijnse vraagstuk. Een volvoering van deze taak zou, meent men, het staatkundige leven in Frankrijk weer in normale banen lei den. De Gaulle zou zich dan mogelijk weer van het politieke toneel terug trekken. Tegen deze tendenz ten gunste van De Gaulle in, kondigden de centrum- ging van de republiek". In een mani fest riepen zij alle democratische re publikeinen op een gezamenlijk front te vormen van mensen, die wei- Seren een compromis te sluiten met e dictatuur en vastbesloten zijn zich te verzetten tegen alle aanvallen op de republikeinse rechtsorde en de na tionale eenheid. Socialisten, katholieke volksrepu blikeinen, radicaal-socialisten, de partij van het verzet (U.D.S.R.) en twee kleine Afrikaanse splin tergroeperingen maken deel uit van het comité, dat verder contakt onderhoudt met de niet-communis- tische vakbonden. Het jonge kabinet Pflimlin ziet zich nog geplaatst voor de kwestie van de grondwetswijziging en de nieuwe moeilijkheden met Tunesië tengevol ge van de incidenten met de Franse troepen daar. Het debat over de grondwetswijziging, die Frankrijk meer stabiele regeringen moet ge ven, is vrijdag uitgesteld tot dinsdag, waarschijnlijk omdat de republikein- zorg velen van U twijfelen aan de waarde van onze instellingen", zei hij.„Ikweet dat grote wijzigingen nodig zijn, doch zij moeten op orde lijke wijze aangebracht worden". „Het zou ontoelaatbaar zijn", zo ver klaarde Pflimlin. „dat een klein deel van de natie zijn wil aan het gehele land oplegt". De volgende week zal de regering het parlement vragen haar voor stellen voor grondswetswijziglng „geheel en definitief" goed te keu ren. Het doel is eenvoudig, nl. meer gezag en duurzaamheid voor de regering der republiek. Werkzaamheden aan Nike-projectieien gestaakt Het Amerikaanse leger heeft aangekondigd dat werkzaamhe den aan Nike-Ajax projectielen in afwachting van een onder zoek naar het ongeluk op de ba sis Leonardo zijn gestaakt. Het ongeluk gebeurde toen bepaalde veranderingen werden aange bracht. Op andere bases zijn bij honderden projectielen van het type Nike-Ajax veranderingen aangebracht „zonder ongeluk ken", zo deelde de woordvoerder mede. Boot kapseisde tijdens werkzaam heden Vrijdagavond omstreeks half zeven zijn vier militairen ver dronken in de Oude Rijn nabij Herwen en Aerdt, toen een boot, waarin zij met nog 18 anderen zaten, kapseisde. Twee andere militairen werden gewond. De boot zou bestemd zijn voor maximaal vijftien personen. De militairen, een detachement van een genie-onderdeel uit Nunspeet, zijn in het dorp Herwen en Aerdt ge legen om de oude Baily-brug over de Oude Rijn, die de dorpen Aerdt en Babberich verbindt, op te ruimen. In de plaats van deze brug zal een nieu we worden gebouwd. Toen het ongeluk gebeurde, waren de militairen bezig met het uitvoeren van reparatiewerkzaamheden aan de brug. De namen van de verongelukte mili tairen zijn :(allen dienstplichtige slodaten) Ph. Lijdeckers, 's Graven- hage, 21 jaar; J. Hietveld, V'orden (GId.), 21 jaar; J. J. M. Guntlisbcr- gen, 's Hertogenbosch, 21 jaar en K. Dekker, 's Gravenhage, 21 jaar. De stoffelijke overschotten zijn overge bracht naar het gewestelijk militair hospitaal te Arnhem, waarheen ook de twee gewonden sgt eerste klas A. G. Arts, 10 jaar uit 't Harde (boot- commandant), en dienstplichtig sol daat A. W. van der Lee, 2.1 jaar uit Oss zijn vervoerd. De familieleden zijn gewaarschuwd. De bootcommandant heeft vermoede lijk een shock en kon nog niet ver hoord worden. Negerscholieren in Little Rock gingen allen over De acht neger-studenten, die vorig jaar werden toegelaten op de middel bare school van Little Rock, waarvan ernstige ongeregeldheden het gevolg waren, zijn allen overgegaan. Eén van hen werd zelfs cum laude bevorderd. Eén van de neger-leerlingen zal dinsdag, samen met ongeveer 600 blanke mede-studenten, de eerste ge- integreerde promotieavond van de school bijwonen. Volgens radiozender te Buenos Aires is het een Russische duikboot Woensdag hebben vier Argentijnse torpedobootjagers in de Golf van Nuevo, voor de Argentijnse kust, vier dieptebomaanvallen uitgevoerd op een onbekend gebleven onderzeeboot. Na de vierde aanval spreidde zich een grote olievlek op het water uit. Der halve is aangenomen dat de onder zeeboot zwaar beschadigd werd, zo niet tot zinken is gebracht. Aldus deelde de Argentijnse president Fron- dizi vrijdag tijdens een te Buenos Aires bijeengeroepen persconferentie mede. Uit Washington wordt bericht dat de Amerikaanse marine bij monde van een woordvoerder verklaard heeft dat geen enkele Amerikaanse onderzeeboot wordt vermist. In Lon den is men van oordeel dat, zo hier sprake zou zijn van een onderzeeër uit een der westerse landen, reeds of ficieel kennis gegeven zou zijn van een vermissing. Derhalve is men ge neigd te veronderstellen dat de onder zeeboot die voor de kust van Patago- v'ö werd aangevallen afkomstig moet zijn geweest uit een land achter het ijzeren gordijn. Het is een bekend feit dat Russische onderzeeërs in Westerse wateren opereren. Overi gens heeft ook de Britse admiraliteit officieel verklaard dat in de Argen tijnse territoriale wateren geen enke le Britse onderzeeër aanwezig is ge weest op de dag van het gebeuren. Een radiozender te Buenos Aires heeft vrijdagmiddag gemeld, ilat de aangevallen duikboot tot de Russi sche marine behoorde en tot zinken is gebracht. In de nieuwsuitzending werd de bron van deze bijzonderhe den niet genoemd. Personeel van de nieuwsdienst van de radio deelde echter in een privé- gesprek mee, dat de gegevens afkom stig waren van de vlootbasis van Puerto Madryn. Toen men de' Russische militaire at taché, kapitein Chlebnikow om commentaar vroeg, barstte hij in lachen uit en zei: „het is pure onzin". ...bestaat de befaamde door |f s John Roebling ontworpen H Brooklyn-brug te New York 75 H jaar. De bouw van deze brug duurde 13 jaar en eiste 20 men- s senlevens; 1 MORGEN jl ...is het 30 jaar geleden, dat het ji luchtschip „Italia" met de ex- H peditie van generaal Nobile in het Noordpoolijs neerstortte. e= Reddingsbrigades van allerlei H nationaliteit trokken uit, waar- is onder de Nederlander Sjef van s Dongen, die geen resultaat be- v reikte, maar behouden terug- keerde, en de Noorse poolreizi- ger Amundsen, van wie sinds- dien nimmer iets werd verno- men. Nobile en de in leven gc- s bleven leden van zijn expeditie werden door de Russiscne ijs- breker Krassin gered. 1 EN OVERMORGEN H ...viert de bekende Nederlandse scheepsarts, wereldreiziger en reisbeschrijver dr. A. Melchior te Haarlem zijn 60ste verjaar- 1 dag. llllllllllllllllll FANTASTISCH SLUITSTUK VAN WEDEROPBOUW Maar trouwlustigen moeten nog even geduld hebben BURGEMEESTER Mr. K. HOEKZEMA VAN OOSTBURG en zijn staf van gemeente-ambtenaren hebben dan toch eindelijk na veertien jaar en vele verhuizingen hun eindbestemming gevondenDie „eind bestemming" is het uiterst moderne nieuwe gemeentehuis! En voor deze centrumgemeente van West-Zeeuwsch-Vlaanderen betekent het gereed komen van dit raadhuis ook tegelijkertijd een fantastisch sluitstuk van de wederopbouw. Alles in dit gemeentehuis ongetwijfeld de modernste in Zeeland ademt een moderne sfeer. Direct al in de ruime hal wordt de bezoeker geboeid door bijzonder kunstzinnige wanden: gekleurd-glas- in-beton. Door dit glas, waarin de kleuren paars, blauw en geel over heersen, valt het licht in een vreemde mengeling van stralen binnen. De vooruitstrevende architectuur van het gehele gebouw koint ook tot uiting in de artistieke verlichting, de kleurige, maar toch rustige pasteltinten op muren en deuren en de doelmatige meubilering. Al in maart heeft burgemeester Hoekzema en zijn staf bezit genomen van het nieuwe raadhuis, maar nog steeds zijn hier en daar in het ge bouw de timmerlieden en metselaars van de aannemersfirma Verstraeten en zoon bezig. Want de officiële ope ning moet nog komen: op vrijdag 4 juli a.s. Tenminste tot zolang moeten de trouwlustige Oostburgse paartjes, die hun huwelijk willen laten sluiten in dit moderne gebouw, wachten. Pas na die datum wordt de „dorpszaal" in dit raadhuis namelijk in gebruik genomen. Maar de trouwlustigen zijn niet de enigen, die nog even geduld moeten oefenenOok de raadsleden van Oostburg kunnen voor hun raadsver gaderingen pas na 4 juli terecht in Dit is het indrukwekkende sluitstuk van de wederopbouw van Oost burg een nieuw raadhuis, dat het modern ste van Zeeland genoemd mag wor den. (Foto P.Z.O.) het nieuwe gemeentehuis. Nog altijd worden daarom de raadsvergaderin gen in een lokaal van de openbare school gehouden. Trouwens, de inrich ting van de nieuwe raadszaal is nog niet gereed. In die raadszaal zullen de raads leden straks de „situatie" wel goed overzien Want de verga derruimte ligt in de hoogste ver dieping van het gebouw en door de brede ramen, die doorlopen van de vloer tot aan het plafond en die twee wanden bijkans geheel beslaan, zien de raadsleden uit over het grootste gedeelte van Oostburg! Omzwervingen Maar de gemeente-ambtenaren hoef den hun geduld niet langer te be dwingen. En dat was goed, want zij hebben vele, vele omzwervingen met het administratieve apparaat van Oostburg moeten maken voor zij ten slotte deze eindbestemming bereik ten. Men weet het: bijna veertien jaar heeft Oostburg het zonder raadhuis moeten stellen. „En we hebben nog geluk gehad ook", vertelt gemeente secretaris, de heer P. A. Bril, „want we hadden eind 1956 nog maar en kele weken de rijksgoedkeuring voor de bouw binnen, toen de beste dingsbeperkingen afgekondigd wer den En hij voegde er veelbeteke nend aan toe: „Anders was het ons net vergaan als in Vlissingen, waar het uitzicht op een nieuw raadhuis uitzichtloos lijkt". Al In 1944 begonnen de omzwervin gen van het Oostburgse gemeente- personeel, want toen in oktober van dit jaar na vele beschietingen en bombardementen eindelijk de kruit damp boven het - leeggestroomde I Oostburg was opgetrokken, stonden (Vervolg op pag. 3) H Hoewel er in de Franse hoofd- EE stad absolute rust heerst, zijn M de concentraties gendarmes en H politie-agenten gehandhaafd. H Voor deze dienaren der wet valt op het ogenblik echter ee weinig meer te doen, dan het f| |e lezen van een krantje in het H milde lenteweer of een huiselijk s babbeltje met een collega. lllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KORTE PREDIKATIE PINKSTERFEEST Maar de vrucht van de Geest is Galaten 5 22 In mijn tuin staat een pruimeboom, die nu al zes jaar lang onnut de bo dem bezet heeft. Het is een prachtige boom, veel mooier uitgegroeid dan de andere, maar jaar na jaar hebben we vergeefs op vruchten gewacht. Wat ga je in zo'n'geval anders denken dan dat die boom er maar uit moet. Deskundigen hebben het ieder jaar afgeraden. Nu is er ontdekt dat hij een wilde wortel heeft. Die is vu half afgekapt, om in de herfst helemaal te worden doorgesneden. En als dat niet helpt, zal het lot van deze boom wel bezegeld zijn. Tenslotte heb je een vruchtboom om de vruchten. De Kerk viert het Pinksterfeest. Zij herdenkt hoe de Heilige Geest is uit gestort en niet weer terug genomen. Zij mag leven onder de bedeling van de Heilige Geest. In het laatste ge deelte van Handelingen 2, waar we beschreven vinden het pinkstergebeu ren eenmaal in Jerusalem, zien we lioe de Heilige Geest loerkt. Daar vinden we de vrucht. Wanneer de apostel Paulus over de Heilige Geest spreekt (en dat doet hij dikwijls) dan heeft hij het ook altijd over de vrucht van de Heilige Geest. In Galaten 5 noemt hij er een heleboel op: liefde, blijdschap, vrede, lankmoedigheid, vriendelijkheid, trouwzachtmoedigheid, zelfbeheer sing. De vrucht van de Heilige Geest moet dus blijken in de verhoudingen waar in wij staan in het leven. Er wordt door de apostel niet gevraagd of wij bijzondere vervoeringen of iets derge lijks hebben, zodat we als hoven de- aarde zijn uitgetrokken. Er wordt wel gevraagd of we weten van de vrucht van de Heilige Geest. In de brief aan de Galaten gaat het om de vrijheid waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt. Het is de vrijheid door het Evangelie, waarin wij mo gen staan. Nu kunnen we met vrij heid heel verschillende dingen doen. We kunnen elkaar „bijten en ver- eten" en we kunnen elkaar dienen door de liefde. We behoeven waarlijk niet te vragen wélke van deze twee de vrucht is van de Heilige Geest. Het pinksterfeest zegt ons dat de Heilige Geest niet i-s teruggenomen. Maar nu de vruchtDat kan ccn pijnlijke vraag zijn. Zit er niet er gens een wilde wortel, zodat de boom wel uiterlijk mooi groeit, maar het eigenlijke, het wezenlijke, datgene waarom God zijn Heilige Geest heeft uitgestort, het zetten van de vrucht, achterwege blijftf Hoeveel moet er misschien nog ivorden afgehakt en hoe pijnlijk moet Hij, die de grote Tuinman is, misschien nog in 't leven ingrijpen eer er vrucht tevoorschijn komt f H. Bij Kyjov ln Moravië (Tsjecho-Slowa- kije) zijn resten gevonden van een neder zetting van landbouwers, die circa 4500 jaar oud moeten zijn. IETS LAGERE TEMPERATUREN. Nu en dan opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe krachtige wind, voornamelijk tussen zuid en zuid west. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 25 mei Zon op 4.34 onder 20.40 Maan op 11.23 onder 0.42 26 mei Zon op 4.32 onder 20.42 Maan op 12.39 onder 1.10 27 mei Zon op 4.31 onder 20.43 Maan op 13.56 onder 1.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1