Inbraak in juwelierswinkel te Yerseke snel opgehelderd CONGRES NATIONAAL OVERLEG VOOR GEWESTELIJK CULTUUR Zeeuwse Almanak „BEZIGE HANDEN" MAAKTEN MERKWAARDIGE PRODUKTEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG SS MEI 1958 BUIT TERUGGEVONDEN Oplettende buurman noteerde autonummer van de dader IS DE NACHT van woensdag: op donderdag was Yerseke het toneel van een fikse inbraak, waarbij voor ongeveer zevenduizend gulden aan gou den ringen, armbanden en horloges werden gestolen uit de goud- en zilver- winkel van de heer L. Grimm aan de Langeviele. Dank zij de oplettend heid van een der buurlieden, die enkele dagen geleden het autonummer noteerde van een man, die zich verdacht voor de winkel ophield, heeft opperwachtmeester M. C. van Hoepen, postcommandant van de rijkspoli tie, met de districts-recherche, binnen de twaalf uur de zaak tot klaar heid gebracht. In St. Willibrord werd de 35-jarige straatmaker J. W. aan gehouden, die overigens hardnekkig blijft ontkennen lets met deze In braak te maken te hebben. Ondanks het feit, dat de politie ln zijn wo ning de buit verborgen in een kast heeft teruggevonden. De daders er zijn aanwijzingen dat W. minstens één handlanger moet hebben gehad, moeten zich door het openschuiven van een raam aan de achterzijde toegang tot de woning hebben verschaft. Via de huiskamer en de gang kwamen zij in de winkel, waar een greep in de éta lages werd gedaan. Gouden ringen, armbanden en horloges werden mee genomen en bovendien werd nog een geldlade gelicht. Het echtpaar Grimm dat op de eerste verdieping sliep, heeft niets van het ongenode bezoek bemerkt. Pas donderdagmorgen tegen half acht kwam de vrouw des huizes tot deze onaangename ontdekking, toen de melkboer aan de deur kwam en zij geld wilde halen uit het laatje, dat leeg bleek. Direct daarop zag de vrouw ook een lege plek in de éta lage, zodat het haar duidelijk werd dat hier dieven aan het werk waren geweest. Zij waarschuwde onmiddel lijk haar man, die op zijn beurt de rijkspolitie van het gebeurde in ken nis stelde. Verdacht Het nieuws ging natuurlijk spoedig van mond tot mond en zo hoorden ook de gebroeders Jasperse, die een paar huizen verder in een kruide nierswinkel wonen, van wat er zich 's nachts had voorgedaan. Toen herinnerde zich de oudste van hen, de 34-jarige Jo Jasper- se, onmiddellijk wat hij dinsdag had opgemerkt. Er stond die mid dag namelijk een oud, gammel autootje in de straat en voor de étalage van de horlogewinkel stond een manspersoon, die hem blijkbaar weinig vertrouwen In boezemde. De gebroeders Jasperse passeerden de man, doch toen Jo op de hoek bij het uitwijken voor het verkeer toevallig even omkeek, zag hij de bewuste persoon ge hurkt voor de étalage zitten. Dit kwam hem helemaaal verdacht voor en daarom noteerde hij het merk en het kenteken van het autootje. Je kon nooit weten! De familie thuis had hem wel uitge lachen om deze pchterdoeht, doch donderdagmorgen zou zijn oplet tendheid de sleutel vormen om de inbraak ln de kortst mogelijke tijd op te helderen. Jasperse gaf zijn notities aan de postcommandant en toen was het vlug uitgezocht, dat de betrokken auto in het Brabantse dorpje St. Willibrord thuishoorde en eigendom was van de 35-jarige straatmaker J. W. De man werd gisteren tegen het middaguur in zijn woonplaats gearresteerd en naar Yerseke overgebracht. Hij ontkende iets met de diefstal te maken te heb ben. Volgens zijn zeggen was hij dins dag ook niet in Yerseke geweest en evenmin zou hij die dag zijn auto uitgeleend hebben. In de loop van de middag werd hij echter met de ge broeders Jasperse geconfronteerd, waarbij de oudste van het tweetal hem herkende aan zijn houding en zijn kleren. Bewijzen Bij het politieonderzoek, waarbij ook de districtsrecherche uit Middelburg was ingeschakeld en tevens van een speurhond gebruik werd gemaakt, stapelden zich echter steeds meer bewijzen op, die in het nadeel van W. waren. Zo werden bijvoorbeeld in zijn jaszak een paar prijskaartjes van horloges gevonden. W. kon niet vertellen hoe hij hieraan gekomen was, doch de heer Grimm wist het des te beter. De prijsjes hadden aan horloges gezeten, die in zijn étalage lagen! Er ging vanuit Yerseke een verzoek naar de politie in St. Willibrord om de woning van W., ondanks zijn hard nekkige ontkenningen, nauwkeurig te onderzoeken. Wat prompt geschiedde en niet zonder succes. Toen in een kast een plank werd weggebroken, vond men daar Inderdaad een hoe veelheid ringen, armbanden enzo voort. Hoewel een en ander nog lu overleg met de heer Grimm zal moe ten worden geïnventariseerd, mag worden aangenomen, dat de buit niet geheel, dan toch zeker voor het grootste deel moet zijn tcruggevon- zal zaterdag aan de justitie te Middelburg worden voorgeleid. ••••••••••••••••••••••••••«a Werkzaamheden voor de Grevelingendam Twee baggermolens van de firma R. Boltje Zonen, de aannemers van de Deltawerken voor de wal van Brui- nisse, zijn thans druk bezig een 6 me ter diepe sleuf te graven Tn de voor oever van de slikken van de polder Bruinlsse. Deze sleuf zal met zink- stukken worden verzwaard en daarna zal er zand in worden gespoten, als fundering van de aan te leggen dam rond de toekomstige werkhaven. Na tuurlijk komt daarbij nogal wat ma teriaal te pas. Motorbakken en bakken, getrokken door een sleepvlet of een sleepboot, varen af en aan, om de uitgebaggerde specie, voor zover die niet voor an dere doeleinden kan worden gebruikt, in de Grevelingen over boord te stor ten. Toch stort men deze bagger niet willekeurig. De bedoeling schijnt na melijk te zijn, dat eb en vloed zoda nig zullen meewerken, dat de meeste festorte bagger terecht komt in een iepe geul, die de Krammer plaat doorsnijdt en over welke plaat men bezig is het tracé uit te zetten, waar langs de toekomstige Grevelingendam zal worden gelegd. Een dragline is bezig een z.g. „zate" te maken voor het vlechten van de zinkstukken. Enige ladingen rijshout zijn inmiddels gearriveerd. Eveneens arriveerde een schip met buizen, die straks via een perszuiger het zand zullen aanvoeren voor de fundering van de werkhaven. Woonketen ver rijzen langs de Noorddijk, terwijl de huizen op de Noorddijk, die door de bewoners zijn ontruimd, dienst doen als kantoorruimte voor de firma Bol tje en de Dienst Deltawerken, afde ling Grevelingendam. Crematie L. J. Goedbloed Donderdagmiddag is in Westerveld het stoffelijk overschot van de heer L. J. Goedbloed, gepensioneerd hoofd van de openbare ulo-school te Krui- ningen, gecremeerd. Namens de fa milie spraken de heren N. Goedbloed en J. I. de Waal. De heer M. Schrij ver sprak namens de afdeling Oost Zuid-Beveland van de Nederlandse Onderwijzersverenigingen, de oud leerlingen en als collega. Tot slot werd het woord gevoerd door ds. J. Aalbers, Nederlands hervormd predi kant te Amsterdam. De oudste zoon van de overledene dankte tenslotte de sprekers en verdere belangstellen den. Schip liep op westelijk havenhoofd te Terneuzen Bij het binnenvaren van de Oostha ven van Terneuzen geraakte de 130 ton metende aak ..Roelandla", die; met een lading grint op weg was van Rotterdam naar België, op het weste lijk havenhoofd aan de grond. De „Roelandia" is enige uren laterop: eigen kracht weer vlot gekomen' en heeft de reis daarop voortgezet. Stopverbod gedeelten van de rijksweg 58. Met Ingang van 1 juni 1958 is door de minister van verkeer en water staat een stopverbod vastgesteld voor enkele wegvakken van de rijksweg 58. Het betreft hier twee weggedeel ten in de gemeente Kapelle en één in de gemeente Kloetinge. Het Middelburgs Dilettanten-Toneel Het Middelburgs Dilettanten-Toneel is uitgenodigd om op donderdag 5 juni aanstaande ter gelegenheid van de in „Britannia" te Vlissingen te houden landdag van de Koninklijke Marechaussee, een voorstelling te ge ven van de onlangs te Middelburg met succes opgevoerde klucht „Zie ee rennen", van Philip King. H.M.D.T. beeft deze uitnodiging aanvaard. IN MIDDELBURG OP 20 EN 21 JUNI Na afloop in Vlissingen Zeeuwse Culturele Dag. VAN in TOT tS.ijye Zoals bekend wordt op 20 en 21 juni a.s. in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg het tweedaags congres gehouden van het nationaal overleg voor gewestelijk cultuur, platteland en industrialisatie. Tijdens dit congres zal gesproken worden over „Het culturele werk op het platteland en de industrialisatie." Hiertoe zijn vier secties geformeerd, waaruit de deelnemer aan het con gres een keuze kan doen. Deze sec ties zijn: 1 Cultureel werk op het zich industrialiserend platteland: 2 Cultureel werk in gebieden met een wegtrekkende bevolking; 3 proble men rond financiering en organisa tie van het culturele werk; en 4 irobleraen rond onderzoek en voor- ichting bij het culturele werk. Vrijdag om 11 uur is de SCOOTERS IN SLUIS. DUIZEND SCOOTERS zullen, bege leid door hun gezamenlijk geronk, op tweede pinksterdag te Sluis verschij nen, waar de berijders op de markt zullen worden ontvangen. Deze men sen komen dan van ïleist in België, waar de Lambretta Scooterclub, ge vormd uit voor dit motorrijtuig en thousiaste Zuiderburen, tijdens beide pinksterdagen congresseert. DORPSHUIS IN DREISCHOR. OMDAT OOK Dreischor weer vele vreemdelingen verwacht, heeft men besloten het enige tijd ge leden door de stichting „Dorpshuis Dreischor" in gebruik genomen DE MOOISTE Een Zeeuw en een nlet-Zeeuw ston den in de Vlissingse Walstraat erva ringen uit te vAssclen over tas. Daar bij zong de nict-Zeeuw op verheven wijze de lof van een vissoort, die zijn vrouw gisteren had opgediend. Hij wist weliswaar met meer hoe de naam van de zeebeesten was, maar gaf een zodanig gedetailleerde be schrijving, dat de Zeeuw begrijpend knikte: „Dan heb-je meulenuars ge geten" zei hij beslist. „Nee, dat niet", antwoordde de niet- Zeeuw, „ik weet namelijk zeker, dat het een naam was met een o-klank er in Tja, tja, de Zeeuwse taele is nóg altied de mooiste van allemaèle dorpshuis met ingang van 1 juni als vakantie- en kampeerhuis ter beschikking van de bezoekers te stellen. Het gebouw is thans inge richt voor overnachtingen, maaltij den en wat dies meer zij. Er kun nen 42 bedden staan. KLUIS IN BURGH. ZONDER officieel tintje is woensdag middag de tweede diepvrieskluis in Burgh in gebruik genomen. Met het overhalen van een handle werden de 28 boxen op een zodanige tempera tuur gebracht, dat praktisch alle eet waren er feilloos ln bewaard kunnen blijven. Dadelijk na de ingebruikne ming kwamen reeds de eerste hoe veelheden spinazie, in plastic zakjes verpakt, in de kluis terecht. JUBILEA DE HEER A. Michtels tc Overslag Is thans 'n gouden schutter. Reeds 50 jaar is hij lid van de plaatselij ke schutterssociëteit. Dit feit wordt met een grote jubileum- schieting gevierd. De wedstrijd, waarvoor nu reeds veel belangstel ling bestaat, werd vastgesteld op zondag 6 juli a.s. Van heel andere aard is het jubileum van het echtpaar C. BrusketKroes uit de Singelstraat, te Middelburg. Zij zijn op 9 juni vijftig Jaar getrouwd... DRUK. DE OUDSTE scholieren uit Nieuw- vlict, Zuidzande, Cadzand en lïetran- chement komen vrijdag in Retran- chement bijeen om tezamen te trach ten de diploma's voor diverse takken van sport te behalen, 't Zal dus wel druk worden in Rctranchement. bijeenkomst in de Concertzaal, voorzitter van het nationaal overleg voor gewestelijk cultuur, dr. J. Lint horst Homan uit Den Haag, spreekt vooraf een begroetingswoord, waar na de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F.- C. de Casem- broot, het congres zal openen. Ver volgens houdt mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haar-- lemmermeer, een inleiding over „Cul tureel werk in gebieden met bijzon dere structuurwijzigingen." In de middagbijeenkomst spreekt mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, over het onderwerp „Culturele aspecten en mogelijke consequenties van het Deltaplan." Hierna verzorgt de orkestklas van de Zeeuwse Muziekschool, af deling Goes, onder leiding van Francois Oliver een muzikaal intermezzo. Na opening met de ouverture Alcina van Httndcl zijn Paula van Gilst en Paul Vosse solisten in het concert voor twee violen en strijkorkest van Man- fredinl en tot slot is Paula van Gilst soliste in het concert voor viool en strijkorkest in g klein van Vlvaldl. T entoonstelling Hierna worden de sectievergaderin gen gehouden. Om half vijf wordt een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Voortbouwend Zeeland", die in de provinciale bibliotheek gehou den wordt en Bie gewijd is aan de ontwikkeling van Zeeland na de tweede wereldoorlog. Deze tentoon stelling zal op 19 juni des avonds om acht uur officieel geopend wor den. Hierna wordt het gezelschap ontvangen door het provinciaal be stuur. gevolgd door 'n warme maal- tijd in do Kloostergangen van de Abdij, waarbij een blaaskwartet, be- staande uit de heren Cees van de Berg (hobo), Gerrit Krijt (clarinet), Cas van Leeuwen (hoorn) en Henk de Wit (fagot) tafelmuziek zal ver zorgen. Des avonds wordt in het openluchttheater „Toorenvliedt" een opvoering bijgewoond van „De ge temde feeks" van William Shake speare door het gezelschap „De Openluchtspelers" onder regie van Jan Lemaire jr. Des zaterdags wordt het congres weer geopend met sectievergaderin gen. Om kwart voor elf begint de plenaire slotzitting met het verslag van de sectiebesprekingen en na een samenvatting wordt het congres om half een gesloten. In aansluiting op (lit congres be gint om twee uur in „Britannia" te 'lissingen de Zeeuwse Culturele Dag. Kabellegging had een vlot verloop Gisteren is tussen de Hellegatpolder en de zogenaamde Rug van Baarland het eerste deel gelegd van de nieuwe 50 kV-kabel, die de P.Z.E.M. nodig heeft voor de stroomvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen Zoals bekend, moésten de werkzaamheden woens dag worden uitgesteld in verband met de minder gunstige weersomstandig heden. Donderdag bleek het mogelijk zonder al te grote moeilijkheden de kabel te leggen. Het uiteinde ligt nu op een zandbank in de Wcsterschelde. die al leen bij springvloed onder loopt. Dit uiteinde zal over enige weken worden vastgemaakt aan het deel. dat naar dc Bevclandse oever zal worden gelegd. De operatie had gisteren een vlot ver loop, waarbij men er in slaagde dc kabel ln een vrijwel rechte lijn te krijgen. Por uur werd een snelheid van gemiddeld één kilometer gehaald. Na Pinksteren zal men de kabel door het wegzuigen van zand drie £t vier meter onder de zeebodem laten zak ken. Benoemd te Papendrecht Benoemd tot hoofd van de openbare lagere school (Westelijke school) te Papendrecht, de heer J. E. Jansen, thans werkzaam aan de Jan Ligthart- school te Vlissingen. Emmabloemcollecte ïn Kloetinge, 's-Gravenpolder en 's- Heer Abtskerke heeft de Emma bloemcollecte in totaal 174,67 opge bracht. (Slot van pag. 1) Een hele vloot.... Maar er is meer op deze tentoonstel ling dan borduren, knopen en kant klossen. De scheepsbouwafdeling bij voorbeeld, met 65 inzendingen. Het ligt voor de hand uit welke Zeeuwse plaats de meeste produkten voor de ze afdeling zijn gekomen. Natuur lijk Vlissingen! En als er een prijs voor de_ vlijtig ste inzender was, dan ging die waarschijnlijk naar de heer J. de Vuïjst, gepensioneerd kapitein van de dienst Vlissingen-Breskens. De ze oud-kapitein koiut mot een hele vloot: tien botters, vikingschepen, en nog vele andere modellen. Een miniatuur-vloot, die de organisato ren voor 4.000,gaan verzeke ren Ge weet het: met kranten is meer te doen dan er alleen maar het wereld nieuws uit lezen. Maar wat de heer P. L. Steutel uit Middelburg met zijn dagelijks bundeltje krantenpa- fiier deed is toch niet alledaags: hij abriceerde van oude kranten een kano van zeven meter lang en 80 cen timeter breed. En hij heeft er zelfs de Zeeuwse wateren mee bevaren Het ranke vaartuig werd namelijk waterproof, doordat deze meester- knutselaar behalve drie lagen kran ten ook vernis en plasticverf gebruik te. Geen vergunning! Uit Goes, de geboorteplaats van dr. ir. F. Q. den Hollander, president-di recteur van de Nederlandsche Spoor wegen, komen de meeste spoorweg- inzendingen. De heer C. J. Nieuwen- huis komt met modellen in miniatuur, maar precies op schaal, van de loc. 3901, de loc. 1001 en de loc. 4311. Met kolen als brandstof en dus stoom voor de voortdrijving razen deze lo- Hofmeester verduisterde gamellenpot van collega's Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst zon der ontzetting uit het recht bij dc gewapende macht te dienen requi- rcerde donderdagmorgen de fiscaal bij de Zeekrijgsraad in Den Haag te gen de. 39-jarige korporaal-hofmees ter M. A. uit Sint Philipsland. N. diende als hofmeester bij de Ko ninklijke Marine op de basis Pareira op Cüraqao. Hij hield er een kost bare auto op na, ging veel uit en maakte honderden guldens schuld. Tot dat een officier van de Marva zich met de zaak bemoeide, een rege ling voor afbetaling trof en beklaag de weer op het goede pad wist krijgen. Later gooide N. opnieuw de nek in de wind, doch zag zich al spoedig ge plaatst voor een kastekort. Als hof meester had hij het beheer over de „gamellenpot", een fonds waaruit on derofficieren van de Marino nu en dan wat extra's kopen. Hij eigende zich dc Inhoud, 603.79 toe, zonder dat dit werd ongemerkt, omdat hij bij controles het tekort tijdelijk met eigen geld aanzuiverde. Aldus het ene gat met het andere stoppend, kwam hij steeds dieper in de schuld. Na enige tijd beliep dit ongeveer 1500. Toen hij opdracht kreeg om een reke ning van 116.73 te voldoen, stak hij dit geld ook maar in eigen zak. Na verloop van tijd kwam het bedrog uit, wat er toe leidde dat N. donder dagmorgen voor de zeekrijgsraad verantwoording moest afleggen. De fiscaal legde hem verduistering ten laste en meende dat hij niet lan ger in Marinedienst te handhaven was. Daarmee was de raadsman, de luitenant ter zee 2 OC J. C. de Jong het niet eens. Het kwam allemaal door het. gedrag van beklaagde's vrouw, zei hij. Dè raadsman pleitte voor handhaving in de marinedienst en vroeg om een voorwaardelijke straf. comoticfjes vaak over het complete spoorwegnet, dat de heer Nieuwen- huis in zijn tuin heeft aangelegd. Maar op de tentoonstelling zullen de ze modellen niet over de rails snor ren, „want", zo vertelde de heer H. J. Adriaansen, secretaris van de ten toonstellingscommissie, „we konden geen vergunning krijgen ingevolge do stoomwet" En waarom niet Brandgevaar! Speelgoed zal er ook in alle soorten en variaties te zien zijn: 79 inzendin gen. „En dat is niet kinderachtig", zegt de heer Adriaansen als hij het heeft over dc fantastische inzending van de heer P. Jiileba uit Vlissingen. Deze vrije-tijd-besteder knutselde een echte 8toomcaroussel van 3.50 meter bij 1.50 meter en hij zette er en pas sant ook nog 16 kermiswoonwagens bij. De caroussel draait echt, is ver licht met tientallen fietslampjes en wordt verzekerd voor duizend gulden. Onder de 25 „diversen" is een ver bazingwekkend geduldswcrkje van de 21-jarige J. C. P. Boender uit Middelburg. Uit honderden lucifer houtjes bouwde hij een miniatuur- kopie van het huis Noordweg 163 in Middelburg. Deze vindingrijke knutselaar komt ook nog met een raadseltje op de tentoonstelling: een fles met twee gaten, waardoor een pijl is gestoken, die dikker is dan de gaten „In de sneeuw Al die merkwaardige inzendingen zijn nog lang niet alles. Zo zijn er ook nog 117 schilderijen, 39 tekenin- en, 13 beeldhouw- en boetseerpro- ukten, 39 inzendingen van houtbe werkers, 31 kunstvoorwerpen van metaalbewerkers en dan nog karton nen bouwwerken, zoals een „dorpje in de sneeuw", vervaardigd door leer lingen van de derde klas der Bouwen Ewoutschool in Vlissingen. Bij dat alles zijn Friese klokken, schilderijen van sigarenbandjes, een miniatuur, maar echt spelend draaiorgel, een model van een ouderwetse Zuldbeve- landse boerenwagen en een projector. Al die 800 inzendingen van 275 in zenders dingen mee naar vele medail les, die beschikbaar werden gesteld doorkoningin Juliana, prins Bern- hard, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in Zeeland, vele gemeentebesturen en tulrijkc Zeeuwse industrieën. Bij de verdeling van die medailles zal het welbekende, stereotiepe zinnetje „de jury had geen gemakkelijke taak" nog al eens klinken (Advertentie) „APPLAUS" VAN HUDSON Hudson brengt een nieuwe - geurige sigaar - 'n kloeke 17 cis bolknak, die rust en gezondheid geeft. Vraag uw winkelier Hudson Applaus en geniet er vele uren van. Middelburg Electro: „Heil Drivers", 7 en 9.15 uur, 18 Schouwburg: „Prin ce of Pirates", 8 uur, 14 J. Vlissingen Alhnmbra „Michael Stro- £off de koerier van de tsaar", 7 en 9 Goes Grand: „Porte des Lilas", 8 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje: Elndles Frultteelt- vakschool, Wilhelminadorp, 3 uur; Korenbeurs: Twintigste Brouwgerst- tentoonstelling, 11 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2