PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Door grensincidenten gespannen toestand tussen Frankrijk en Tunesië Bezige handen' maakten in vrije tijd vele merkwaardige produkten BILT ZEVEN NIKE-PROJECTIELEN ONTPLOFT: ZEVENDODEN Vandaag... BETREKKINGEN TUSSEN V.S. EN INDONESIË VERBETERD 201e jaargang - no. 120 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Nieuwe moeilijkheden voor regering Pflimlin President Bourguiba Fransen bombardeerden vliegveld Gafsa De Franse regering-Pflimlin, die openlijk en achter de schermen poogt de normale betrekkingen met Algiers te herstellen, ziet zich geplaatst voor nieuwe moeilijkheden als gevolg van inci denten aan de grenzen tussen Algerije en Tunesië en Marokko. Met het oog hierop heeft Parijs zijn diplomatieke vertegenwoor digers te Tunis en Rabat voor overleg ontboden. Hoezeer de spanning aan genoemde grenzen is toegenomen blijkt uit een radiorede van president Bourguiba, waarin deze ver klaarde: „De kwestie is te weten of wij wat het Algerijnse waagstuk betreft op weg zijn naar redelijkheid in Frankrijk... zo niet dan zijn wij op weg naar een oorlog". Volgens de Franse legerleiding in Algiers heeft zich o.a. een incident voorgedaan nabij Sakiet Sildi Joessef, waar Algerijnse opstandelingen aan de Tunesische kant van de grens op Franse posten zouden hebben geschoten. der zal hlijven „totdat wij ons doel hebben bereikt, dat wil zeggen de 'orming van een regering voor open baar welzijn te Parijs". Het „comité voor openbaar welzijn" van Algiers heeft een beroep óp de Franse politici gedaan, de vorming- van een „regering- voor openbaar welzijn" onder leiding van generaal De Gaulle mogelijk te maken. Het al ternatief is samenwerking met de communisten, zo wordt gezegd. Op een persconferentie in Algiers werd een verklaring gepubliceerd ge richt aan de leden van Nationale Vergadering, raad van de republiek, de assemblee van de Franse Unie en de economische raad. In Parijs is een communiqué uit gegeven voor openbaar \vel2jjn voor het gebied van Parijs". Daar in wordt gezegd: „Wij zullen nog een paar dagen, maar niet lan ger, de discipline handhaven en onze kalmte bewaren". In het communiqué wordt voorts aangedrongen op de te rugkeer van De Gaulle en ge zegd dat -de regering niet op de politie kan rekenen. Intussen poogt de Franse conserva tieve leider oud-premier Antoine Pi- Pinay had gesprek met De Gaulle Bourguiba zeide dat vier vliegtuigen van de Franse luchtmacht woens dagavond op Gafsa waren geland, in strijd met de bepalingen van de blok kade tegen de Franse strijdkrachten. Na het opstijgen hadden de vliegtui gen het vliegveld gebombardeerd al dus Bourguiba, daarna volgde een botsing tussen Franse en Tunesische soldaten. Zoals bekend heeft een soortgelijk in cident in februari een Frans bombar dement op Sakiet Sidi Joessef tot ge volg gehad, dat veel slachtoffers eiste. De sindsdien gespannen toe stand tussen Frankrijk en Tunesië is gedeeltelijk geregeld dankzij „goe de diensten" van de Verenigde Sta ten en Engeland. De burgerlijke en militaire leiders die het thans in Algerije voor het zeggen hebben, voelen niets voor dergelijke „goede diensten". Op een massabijeenkomst te Óran verklaarde oud-gouverneur gene raal Jacques Soustelle donderdag: „Er zullen geen onderhandelingen met de vijanden van vrede en een heid in Algerije zijn eh geen bui tenlandse inmenging en geen goe de diensten". Generaal Jacques Massu, voorzitter van het comité voor openbaar welzijn te Algiers, heeft woensdagavond ver klaard, dat generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerije, de enige burgerlijke en militaire lei- Duurtetoeslag De sociale vei-zorging is in Neder land heel sterk aan een loon grens gebonden. Dat heeft al heel wat narigheid en onbillijkheid veroorzaakt, maar tot nog toe is er weinig gedaan om die narigheid althans gedeeltelijk weg te nemen. Nu doet zich weer zo'n typisch geval van onbillijkheid voor bij het uitke ren van de duurtetoeslag 1958 aan de werknemers, die kinderbijslag genie ten ingevolge de kinderbijslagwet. Zij zouden 10 cent per kind per dag uitbetaald krijgen via de bedrijfsver enigingen, maar dan mag hun bruto loon niet uitgaan boven 16.per dag of 96.per week in ccn be paald kalenderkwartaal. Tot het brutoloon worden ook gere- Wat ziet men nu? Dat een werk nemer, die over een kalender kwartaal 15.aan over werk uitbetaald kreeg, juist over de loongrens heen gaat en als hij vier kinderen hoeft, dan ontglipt hem dank zij dit overwerk 30.aan duurtetoeslag. In het Grafisch Orgaan, uitgave van de Ned. Chr. Grafische Bond, wordt medegedeeld, dat in deze be drijfstak door de toepassing van de overvverkclausule ongeveer 50% van hen, die kinderbijslag ontvangen, verstoken blijven van de duurtetoe slag. Dit kan nimmer de bedoeling van deze maatregel zijn geweest. Wanneer 50% van de werknemers afvallen tengevolge van enige beta ling voor overwerk, dan bewijst dit dat de loongrens voor de duurtetoe slag onjuist was gesteld. Men zal óf de overwerkgelden niet moer moeten bijtellen voor de bere kening van het brutoloon, of men zal de loongrens hoger moeten stellen. Blijkbaar hebben degenen, die des tijds de grens voor de duurte- bijslag 1958 bepaalden een kwade dunk gehad van mensen, die tijdens seizoendrukte bereid zijn tot overwerk. Zij hebben die mensen wil len straffen. Het raadselachtige is, dat het wetsontwerp „Duurtetoeslag 1958" in het pai-lement zonder hoof delijke stemming is aanvaard. Wellicht zijn er thans onder de par lementsleden enkelen, die daarvan spijt hebben en die niet zo'n slechte dunk van overwerk hebben als de op stellers van het duurtetoeslag-wets- ontwerp. Zij kunnen er nu bij de be trokken minister op aandringen zo snel mogelijk dit ongelukkige wetje te herzien 1 nay generaal De Gaulle er toe te be wegen, zijn „persoonlijk gezag" aan te wenden om tot herstel van de nor male betrekkingen tussen Parijs en Algiers te komen. Donderdag bracht Pinay de generaal een bezoek in diens landhuis te Colombey-les-deux- églises. Volgens het bureau van de premier handelt Pinay op eigen ini tiatief. Woensdagavond had Pinay echter een onderhoud met Pflimlin en president Coty gehad. Volgens gezaghebbende zegslie den heeft premier Pflimlin Pi- neau meegedeeld, dat de rege ring niet veel verwacht van de ze bemiddelingspoging en er zich niet officieel achter kan stellen. Pflimlin heeft twee keer getracht Pïneau vice-premier van zijn kabinet te maken, maar deze heeft beide keren gewei gerd, waarschijnlijk om zich vrijheid van handelen voor te behouden. Donderdagmorgen heeft Pflimlin een onderhoud gehad met zijn socialistische vi ce-premier, Guy Mollet. Het kabinet-Pflimlin heeft donder dagavond zijn goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel tot grondwets wijziging, dat ten doel heeft „de sta biliteit en het gezag van het uitvoe rend gezag te verzekeren". Volgens dit ontwerp, dat de regering in tien dagen tijd door het parlement wil laten afhandelen, zal de Nationale Vergadering bevoegdheden aan de regering kunnen delegeren, hetgeen nu verboden is. Om voortaan een ka binet ten val te brengen zal aanvaar ding nodig zijn van een constructieve motie van afkeuring, waarin een nieuwe premier wordt genoemd. Voorts krijgt het kabinet het recht van veto óver parlementaire beslis singen betreffende kwesties, die aan de regering zijn gedelegeerd. Het ka binet besloot voorts de uitreisvisa voer Fransen die het land willen ver laten, af te schaffen als de toestand rustig blijft. OP RAKETBASIS IR AMERIKA Raketten waren niet voorzien van a-springkoppen ...is het 20 jaar geleden, dat M midden op de Coolsingel te Rot- terdam een bom ontplofte, waardoor Ewen Konowalec, de E leider van de Oekrainische vrij- E heidsbeweging, werd gedood. Konowalec was met misleiden- de telefoongesprekken en tele- grammen naar Rotterdam ge- lokt, waar een Sowjet-Russi- sche agent deze aanslag op hem pleegde. E ...viert Evert van Dijk, oud- gezagvoerder van de K.L.M., te Wassenaar zijn 65-ste ver- E jaardag. Van Dijk was de eer- E ste Nederlandse vlieger, die E van Schotland naar Amerika over de Atlantische oceaan vloog. ...viert de bekende Nederlandse dichter A. Roland Holst, die onder meer de versregels op e het monument op de Dam maakte, te Bergen zijn 70-ste verjaardag. E llilllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Russische walvisvloot, die in het Zuidpoolgebied opereert, heeft president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, een tand met inscriptie van een reusachtige walvis geschonken. Het geschenk werd aan- ;eboden toen de vloot door het Suez- voer. l&K ,,MET REBELLEN WORDT NIET ONDERHANDELD" Op de raketbasis van het Amerikaan se leger te Middletown in New Jersey zijn zeven raketten van type Nike in een kettingreactie ontploft. Zeker ze ven mensen, militairen en burgers zijn bij het ongeluk om het leven ge komen. Drie mensen worden vermist. Vijf stukken van een raket zijn op een naburige boerderij terecht geko men. Een stuk had een grootte van een autowiel. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike-Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afge schoten en volkomen veilig was. De legerwoordvoerder zei, dat de raket ten geen atoomkoppen hadden en dat er geen gevaar van straling bestond. Dit is de heer J. de Vuijst, gepensio neerd kapitein van de provinciale veerdienst VlissingenBreskens. Op de tentoonstelling „Bezige Handen II", die binnenkort, in Middelburg wordt gehouden, komt hij met één van de grootste inzendingen: een complete vloot. Een klein gedeelte van die vloot heeft hij hier voor zich uitgestald. (Foto P.Z.C.) De ontploffing was op 15 km af stand te horen. In een groot ge bied zijn de ruiten gesprongen. Na de ontploffing was er een dich te rookontwikkeling. De basis ligt 70 km ten zuiden van de stad New York en is er een van de tien in het noorden van New Jersey, die bestemd zijn voor de bescherming van New York. Tot burgemeester der gemeente Tete- ringen is met ingang van 1 Juni benoemd de heer L. P. van Gils, commies ter ge meentesecretarie van Dongen. In Medan werden beelden verwoest De Indonesische regering heeft don derdag zonder meer een aanbod af gewezen van de rebellen op Noord- Celebes om over een „redelijke oplos sing" van het conflict te onderhande len. In een verklaring van het ministerie van voorlichtingen, uitgezonden door radio Djakarta, werd gezegd, dat de „militaire operaties volgens plan ver lopen en dat de regering vastbesloten is aan de opstand een einde te ma ken". In de radio-uitzending werd het Indo nesische volk erop gewezen dat het aanbod der rebellen slechts „een uit vlucht is om de aandacht af te leiden van onze successen". De Amerikaans-Indonesische betrek kingen schijnen een beslissende wen ding te hebben genomen, want don derdag gebruikte president Soekarno het middagmaal ten huize van de Amerikaanse ambassadeur, Howard P. Jones. De onmiddellijke oorzaaak van de verbetering in de Amerikaans-Indo nesische betrekkingen, aldus waarne mers, moet gezocht worden in de dinsdag op zijn wekelijkse persconfe rentie afgelegde verklaring van John Foster Dulles, dat de Indonesische opstand „kan en moet worden opge lost zonder interventie van buitenaf" Zijn woorden werden aanvankelijk met enig ecepticisme in Djakarta ont vangen. Maar gisteren zag de Indo nesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, zich verplicht te zeggen dat uit de verklaring van Dulles blijkt dat er een „verbetering in de betrekkingen is ingetreden". Hij zeide dit tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de sluiting van een overeenkomst voor het verkrijgen van Amerikaanse rijst ter waarde van 5 500 000 dollar. De bekendmaking in Washington dat uitvoervergunningen zijn verleend voor de levering van kleine wapens aan Indonesië heeft nog meer bijge dragen tot een verbetering van de betrekkingen. Volgens uit Medan ontvangen be richten, werden in de hoofdstad van Noord-Sumatra twee monu menten, die destijds door de Ne derlanders waren opgericht, ver woest. Het waren het Atjeh-monu- ment, ter herinnering aan de strijd in Atjeh van een halve eeuw ge leden en een fontein voor hotel „De Boer" in Medan met een beeld van de Nederlandse pionier Nien- huis, die de oerwouden rondom Medan had ontgonnen tot de rijk ste ondernemingsgronden in Indo nesië. Er is een vijandelijke groep ont maskerd aan de medische hogeschool te Maagdenburg, aldus heeft het Oostduitse blad „Neues Deutsch- land" gemeld. De groep onderhield contacten met de Westduitse sociaal democratische partij en zaaide on tevredenheid onder de studenten. HUISVLIJT-TENTOONSTELLING IN MIDDELBURG Voor 800 inzendingen zijn alle zalen van Schuttershof nodig DE HEER J. I. STUIJ IN HOOFDPLAAT moet 'n man zijn, die het „zalig nietsdoen" nauwelijks kentOndanks alle beslommeringen van zijn ambt gemeentesecretaris en -ontvanger heeft hij toch nog kans gezien om vele tientallen uren, knoopje voor knoopje, te werken aan een enorm smyrna-tapijt. „Laat ik eerlijk zijn", gaf deze gemeentesecretaris, die wel raad weet met zijn vrije tijd, toe, „mijn vrouw heeft ook wel eens een handje geholpen". Het resultaat van deze samenwerking was een prachtig kleed van drie meter twintig bij twee meter twintig en het is één van de inzendingen voor de tentoonstelling „Bezige Handen II". Deze „provinciale tentoonstelling van voorwerpen in vrije tijd vervaardigd", zoals de organisatoren de huisvlijt-expositie uitvoerig noemen, wordt van dinsdag 10 juni tot en met zaterdag 14 juni in Middelburg gehouden. De koninklijke vereniging „Uit het volk Voor het volk" heeft daarvoor alle zalen van het Schuttershof afgehuurd.... En dat is wel nodig, want er zijn om en nabij 800 inzendingen! Die inzending van de heer en me vrouw StuijKok uit Hoofdplaat is wel één van de kostbaarste van de damesafdeling, waarin overigens vele heren meedingen. Het smyrna-tapijt van de gemeentesecretaris wordt op de tentoonstelling dan ook voor niet minder dan 2000.verzekerd Toch is het nog de vraag of dit ta pijt inderdaad ook met een hoofdprijs zal gaan strijken, want de concurren tie is groot! Zo zullen er 116 bor duurwerken, 144 kantwerken en 25 knoopwerken te zien zijn. Daaronder zijn ook de superieure huisvlijtpro- dukten van mevrouw M. A. van Breenvan der Eijk uit Vlissingen, die op nationale en internationale tentoonstellingen „in de prijzen viel". Zij was het ook, die op de tentoon stelling „Bezige Handen" (I) in 1950 te Middelburg de medaille van de ko ningin veroverde. .(Vervolg op pag, 2) De bovenste van deze tivee fo to's laat zien hoe het Deense vrachtschip „Olivia Winther", dat in Terneuzen werd ge- bouwd, de haven van Mobile in de Amerikaanse staat Alabama werd binnengesleept, na 60 E mijl uit de kust in brand te f§ zijn gevlogen. De kapitein, E Wilhelm Nielsen en twee offi- E eieren, bleven aan boord van E het brandende schip, terwijl de rest van de opvarenden zich op E last van de kapitein in veilig- E heid stelde. De onderste foto E toont vijf geredde leden van de E bemanning. IIIIIIIIIIIÉMIIIIIIIIIIIIIIIIM Man schoot zijn vrouw dood en daarna zichzelf In een woning aan de Pieter Jel- les Troelstralaan te Amersfoort heeft, naar eerst bekend werd. de 68-jarige oud-bankdirecteur A. S. dinsdagmiddag zijn 64-jarige vrouw doodgeschoten en daarna zichzelf met een pistoolschot van het leven beroofd. De man leed al geruime tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Men veronderstelt, dat zijn ziekte aanlei ding is geweest tot het drama. Het echtpaar was kinderloos. Erich Ollenhauer blijft voorzitter S.P.D. Erich Ollenhauer is donderdag op de te Stuttgart gehouden partijdag der Westduitse socialistische partij SPD voor de vierde maal herkozen als voorzitter. 319 der 380 afgevaardigden van par tij-afdelingen stemden op Ollenhauer. Er was geen tegenkandidaat gesteld. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, onbewolkt, 14 gr. Stockholm, licht bewolkt. 16 gr. Oslo, licht bewolkt, 16 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 13 gr. Aberdeen, half bewolkt, 12 gr. Londen, zwaar bewolkt. 16 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 16 gr. Brussel, geheel bewolkt, 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 16 gr. Parijs, geheel bewolkt, 16 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 18 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 17 gr. Nice, zwaar bewolkt, 19 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 18 gr. München, geheel bewolkt, 14 gr. Garmsch, geheel bewolkt, 12 gr. Zürich, geheel bewolkt, 12 gr. Genèvè, zwaar bewolkt, 15 gr. Locarno, geheel bewolkt, 18 gr. Wenen, onbewolkt, 20 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 18 gr. Rome, zwaar bewolkt, 25 gr. Ajaccio, licht bewolkt, 20 gr. Madrid, licht bewolkt, 27 gr. Mallorca, half bewolkt, 21 gr. Algiers, onbewolkt, 22 gr. VERWACHT. (DEZELFDE TEMPERATUREN) Over het algemeen zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen, matige tot krachtige wind voornamelijk tussen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN 24 mei Zon op 4.35 onder 20.39 Maan op, 10.10 ondex; 0.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1