Tijd om te denken aan de VAKANTIEGARDEROBE! Romances van Zweedse prinsessen doen stof opwaaien PAT BOONE VRIJDAG 23 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MOEDERS VAN TEEN-AGERS GERUSTGESTELD: is een uiterst deqelijlz man Ik wens geen rood hoofd te krijgen als ik mijn vrouw en kinderen van Parijs vertel". Met deze uitspraak recht- vaarigt de 25-jarige Pat Boone zijn weigering om in Parijse nachtclubs op te treden. Deze zanger uit New York is een solide man. Pat Boone, die niet rookt en niet drinkt, vestigde zijn repu tatie als „puriteins liedjeszanger" twee jaar geleden en wordt niet alleen door „teenagers" aangebeden, maar even goed door hun moeders. Zij zien in zijn optreden geen gevaar; hij zingt in de lichte en smachtende toon van een Bing Crosby, en hij is gelukkig getrouwd met Shirley Foley, een vroeger schoolvriendinnetje. Hij heeft vier kinderen. De Amerikanen, gewend aan de snikken van Johnny Ray en de woeste buite lingen van Elvis Presley, zijn geestdriftig over deze man, die altijd in een donker pak optreedt, waaronder hij een wit over hemd en een correcte das draagt. Boones populairiteit is nog toegenomen nadat hij heeft ge weigerd in reclameuitzendingen voor bier en sigaretten op te treden. Hij is aangesloten bij een sekte, die roken en drin ken verbiedt. Binnen twee jaar zijn er dertien miljoen gram mofoonplaten met zijn liedjes verkocht. Ly at Boone bezit maar één auto en dat is voor Amerikaanse ■*- begrippen, gezien zijn inkomen, ongehoord weinig, maar hij staat dan ook 'n deel van z'n inkomen af voor de bouw van een ziekenhuis en studeert bovendien voor leraar. Gaen enkele reclame-agent is er tot dusver in geslaagd ook maar een duistere bladzijde in de blijkbaar vlekkeloze levens loop van Pat Boone op te slaan. Allen die verantwoording dragen voor de hedendaagse jeugd leggen het hoofd rustiger te slapeti nu deze puriteinse zanger de harten van hun pu pillen heeft gewonnen. Zij ivaarderen de man, die zelfs in een filmscène weigert een andere vrouw te zoenen, en die, als hij danst, dat met zijn wettige echtgenote doet Wat ook het doel van haar vakantiereis mag zijn, de garderobe van de vrouw die voor enkele dagen of enkele weken op reis gaat moet in elk geval aan deze eisen beantwoordende kleding moet praktisch zijn, gemakkelijk zitten en de garderobe mag vooral niet te uitgebreid worden! Aan de beide eerste eisen kan door de meeste vrou wen wel voldaan worden, met de laatste opgave daarentegen krijgt iedere vrouw het moeilijk Vrijwel elk jaar neemt zij teveel spullen mee op reis; tenzij ze een resolute echt- et is U misschien nog nooit zo opgevallen, maar als U prijs stelt op een getrouw spiegel beeld van uzelf en ons vrouwen i het algemeen, kunt U dat elke dag tot in details voorgezet krijgen. Of heeft de advertentiepagina van de krant U nooit als zodanig gefrap peerd Dan kan ik aanraden bij deze ver leidelijke plaatjeskijkerij voortaan eens de bril der zelfkennis op te zet ten. Na een poosje volhardend oefe nen zult U er zich over verbazen hoeveel slechte eigenschappen wij be zitten al worden die natuurlijk met een charmante glimlach geca moufleerd. Werkelijk, U moet het experiment eens wagen, zonder U al te zeer te ergeren. Het is wezenlijk vermake lijk zo gering die uitgeslapen jon gens van de reclametechniek over ons denken. Wij hangen voortdurend over schuttingen om andermans waslijnen te inspecteren, en dus is het geen wonder dat wij steeds in tijdnood raken en onze hongerige kostwin ners nooit hun bewerkelijke lieve lingssoep kunnen voorzetten of met ons verwaarloosd nageslacht gaan wandelen. Gelukkig maar dat de mo derne techniek ons tijdig met dave rende nieuwigheden van de totale moedeloosheid redt. Het is dag aan dag bedroevend te constateren hoe vlinderachtig en kinderlijk wij ons blijkbaar gedragen --en dan opeens verbluft ons een geheel nieuwe visie met een slagzin die ons zo maar op het vol wassen voetstuk tilt. Zo heb ik mij de afgelopen weken verlustigd in de luxueuze adverten ties die ons vertellen dat wij wie JV jowder hedroq had dat ooit gedacht er een twee de leven op na houden. Wij schijnen toch nog zoveel persoonlijkheid te huisvesten, dat wij er lekker, onop vallend maar hevig, een tweede droomleven op nahouden, dat na tuurlijk veel romantischer, kleuriger en afwisselender is dan het eeuwige glimlachende redderen, koken en breien... Hebben zij gelijk, deze uitgeslapen reclameartiesten Afgezien van al het moois dat zij, dank zij hun nieu we slagzin, aan de vrouwen proberen te brengen hoop ik vurig en be stendig dat zij U. voorzover nodig, in elk geval aan het nadenken zul len zetten. Hééft U werkelijk een tweede le ven? Of wilt U staande houden dat U heel en al, van top tot teen, tevre den en voldaan bent over het bestaan dat U leidt en waarschijnlijk tot uw grijze dagen onveranderlijk leiden blijft Het bestaan van zorgende, werkende, kokende, afwassende, bed den opmakende en breiende huismus? Het lijkt mij hoogst onwaarschijn lijk. Immers, U hebt deze wijze van le ven en uw dagen doorbrengen toch niet zelf gekozen of uitge vonden. U bent doodgewoon, zonder ergens geraadpleegd of ook maar ge hoord te zijn, in die situatie neerge zet als een kind in de box en of U dat nu verder maar zonder tegen spartelen wilt accepteren. Want al die dingen moeten nu een maal gebeuren: het huis moet aan de kant blijven, het eten gekookt worden en de vaat gewassen, de was gedaan en de kleren heel gehouden, wilt u met uw lieve en dierbare aan hang niet hongerig en verslonst in de chaos omkomen. Nu kunt u natuurlijk van deze dwang een deugd maken, zoals de vrouwen generaties voor ons hebben gedaan, en uw huishouding, die toch enkel maar middel is, tot doel verheffen. Maar vindt u al dat dagelijks weer kerende, eentonige en vaak vruchte loze werk nu heus zo belangrijk en bevredigend, of zoudt u af en toe óók nog wel eens iets plezierigs wil len doen? Acht u uw eigen persoon alleen maar goed genoeg als huis automaat of komt uw dagelijks be staan u voor als een eentonige woes tijn, waarin een kleine privé-oase werkelijk geen overdreven luxe zou zijn, maar dringende noodzaak? Kijk dan is er nog wel iets met u te beginnen, en bent u rijp voor dat tweede leven waarmee u de dagelijkse tredmolen leert verdragen en zelfs waarderen. Mocht u dus af en toe een kleine opstandigheid in u voelen opflakke ren: zet daar vooral niet de hak van uw plichtsgevoel op, maar zeg hard op en onvervaard: Waarom niet? Waarom zou ik niet eens een tweede leven gaan avontu ren, al is het maar een half uur per dag U behoeft er werkelijk geen dure en luxueuze artikelen voor te gaan afschaffen, of roekeloos uw jas aanschieten om passage te gaan boe ken voor de Cöte d'Azur. U behoeft alleen maar, op een geluk kig ogenblik, getroffen te worden door de zon, die zo uitdagend uw kamer binnenschijnt, of uw achter tuintje verwarmt, en uzelf te vertel len: Hoe heerlijk zou het zijn als ik daar nu zat in een fleurige jurk met iets plezierigs omhanden. Als u zover bent behoeft u alleen maar te willen en te organiseren, en op een uitgelezen moment stapt u we zenlijk die gedroomde situatie bin nen, al is het om tien uur in de mor gen. Durft u het aan? Met behulp van stopwatches Is vastge steld, dat we gemiddeld zes minuten en 28 seconden nodig hebben voor het op maken van één bed. In die tijd lopen we zeggen de mensen met de stopwatches elf keer om het bed heen en bij elkaar tachtig meter. Wie mager wil worden moet veel bedden opmaken: één bed kost ons 27.3 calorieën, dat is een gelijke hoe veelheid als de mijnwerker in dezelfde tijd verbruikt. Voor stof afnemen heb ben we daarentegen per minuut maar 3,5 calorie nodig en voor koken nog min der. ~Z)an ozcutv y Over Birgitte, de oudste dochter van prinses Sybille van Zweden, wordt momenteel veel geschreven en gesproken. Men heeft haar zoveel liefdes avonturen aangewreven dat haar grootvader en haar moeder zich grote zorgen maken. In Zweden gist men: is de knappe ijshockey- en voetbal held Sven Johannsen de uitverkorene of is het Einar Larsson, om wie Margretha destijds naar Londen werd verbannen? Men fluistert in Stock holm, dat Larsson „in de familie Bernadotte wil blijven" en dat hij nu zijn zinnen op Birgitte, heeft gezet. Prinses Sybille echter heeft haar kinderen weliswaar eenvoudig opgevoed, maar zij stelt de waardigheid van het huis Bernadotte op gelijke hoogte met die van de Windsors, de Bourbons en de Parma's. Zij heeft haar doch ters veel vrijheid gelaten, maar wat het huwelijk aangaat, verstaat zij geen scherts. Voor de Zweedse pers, die even opgewekt schandaaltjes behandelt als de Britse en die het koninklijk huis geen dag met rust kan laten, vormt dit alles een dankbaar onderwerp. Bovendien geeft het de kranten de kans om op bedekte wijze hun antipathie te tonen voor prinses Sybille, de moe der van Birgitte, Margretha, Désirée, Christina en de kleine kroonprins. In haar huwelijk met Gustaaf V Adolf, de kleinzoon van de befaamde tennisspelende mr. G., heeft prinses Sybille van Saksen-Coburg-Gotha nooit haar ambities vergeten, zo zegt pien. Reeds op de pompeuze meisjes kostschool aan de Rijn waar zij werd opgevoed, zou zij hebben gedroomd van een koninkrijk. Het tragische vliegtuigongeluk op Kastrup bij Ko penhagen maakte voor altijd een ein de aan die droom. Na jarenlang de vrouw van de kroonprins te zijn ge weest, zou Sybille voortaan „slechts" de moeder van de kroonprins zijn. Maar al kon zij haar ambitie konin gin te worden niet verwezenlijken, zij slaagde er wel in een andere ambitie te verwezenlijken: onbeperkt over haar kinderen te heersen. Toen maar schalk Baron van Essen met een drie regelig briefje het huwelijksaanzoek van Robin Douglas-Home afwees, voelde heel Zweden zich beledigd. (Advertentie) Echt jong door Uw haar als U het één keer thuis zeil gewassen heeft met POLYCOLOR Kleurshampoo Tintgevende haarwassing met POLYCOLOR jaagt de eerste grijze haartjes (zonder verven!) op de vlucht. 't Is verbluffend eenvoudig! De afwijzing van Douglas-Home werd opgevat als een aantasting van de democratische gevoelens, waarmee men bezield is. „Ieder een heeft bij ons het recht te trou wen met wie hij of zij wil" zei een Zweeds journalist, „waarom zou de democratie halt moeten houden bij de deuren van het Pa leis?" Heel Zweden meesmuilde verstolen, toen de vader van Dou glas-Home zei „Er was een tijd, waarin een Douglas-Home een Tafeltje-dek-je bij de U.V.V. Dat de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers gezellige bejaardensociëtei ten drijft, weet iedereen. Maar er is nog veel meer werk, veel werk ook achter de schermen, waarmee de U. V.V.-sters alleen persoonlijke vol doening oogsten, geen roem of hulde betoon in het openbaar. Het zijn juist die kleine werkjes die de Unie zo sympathiek maken; kleine handrei kingen aan wie het op de een of an dere manier moeilijk heeft of een zaam is. In het jaarverslag over 1957 van de Sectie Bejaardenzorg worden die handreikingen met name genoemd. Er zijn U.V.V.-sters, die de rusthui zen bezoeken, er zijn ook nog min der in het oog lopende bezoekjes, zo maar, aan eenzame bejaarden. Deze vriendschapsbezoeken worden in 54 afdelingen in het land met regelmaat afgestoken. Een paar jaar geleden werd voor het eerst gesproken over het Tafeltje- dek-je-plan. In 1957 werden er 23.044 maaltijden verstrekt! Alleenwonende, hulpbehoevende bejaarden worden met die maaltijden geholpen. De ene afdeling betrekt ze van een zieken huis of een klooster, in andere plaat sen koken de U.V.V.-sters zelf. U.V. V.-sters zorgen ook voor het rond brengen. En misschien is de vrien delijkheid van de Unie minstens even belangrijk als de ((goedkope) maal tijden zelf! dig, uiet al te zomers ja ponnetje dat op vele uren van de dag kan worden ge dragen, en uit een zonne- jurkje voor de hoogzomer- se dagen die hopelijk uw vakanties zullen opfleuren. Het kostuum wordt op de tekening vertegenwoordigd door een ensemble van het Parijse modehuis Ninna Rieci. Het heeft een nauwe rok met een tamelijk wijde driekwart jas die eventueel ook over een nauw japon netje in harmoniërende tint kan worden gedragen. Het jurkje-voor-vele-uren- van-de-dag is hier een ja ponnetje van kreukvrije geruite stof, gegarneerd met een contrasterende bies en met als opvallend detail de halssluiting. Het is een Frans confectiemo- del waarin bescheidenheid met uiterste „draagbaar heid" werd verenigd. Het zonnejurkje tenslotte is van het modehuis Dior; het werd gemaakt uit een kreukvrije zijdeachtige nopjesstof en er hoort ook nog een in de taille slui tend jasje bij. Een jurk waarmee men eventueel 's avonds zó de dansvloer op kan 1 tot OZClltV Bernadotte geen blik waardig zou hebben gekeurd!" Voornamelijk dank zij de affaire van haar zuster is nu ook Birgitte voort durend in het nieuws. Zal zij wagen wat haar zuster verboden werd? Er is in de familie Bernadotte wel eens meer iets dergelijks gebeurd. Oom Svagard trouwde destijds met een gescheiden journaliste en trok zich van de hele familie niets aan. Oom Bertil de „vrolijke prins", heeft ver klaard, dat men in de liefde demo cratische maatstaven moet aanleggen. Prins Bertil is het enfant terrible van de Benadottes. Hij heeft zijn leven lang dingen gedaan en dingen ge zegd, die de hele familie choqueer den. „We hebben een democratie van to,t-hiertoe-en-niet-verder" zei Prins Bertil eens, „de prinsessen gaan naar gewone scholen, mogen een beroep uitoefenen maar als het op de liefde aankomt, overheerst het standgevoel, „Democratiemaar dan ook in de liefde", zeggen de Zweden genoot heeft die op het kri tieke moment een veld heersblik in de koffer werpt en ordonneert dat dit eruit kan en dót eruit moet Om dergelijke twisten- van-het-laatste-ogenblik te voorkomen kunt U te rade gaan bij de illustratie wel ke onze modetekenaar met het oog op de komende va kantiemaanden heeft ver vaardigd. Deze tekening brengt „de basis van de ideale vakantiegarderobe" in beeld; een basis die be staat uit het praktische kreukvrije (liefst wollen) kostuum uit een eenvou- Een Nederlandse textielfabrikant brengt nu hoeslakens op de markt, waarmee een bed mits met schuinrubber matras, veel sneller en gemakkelijk is op te maken. Het onderlaken is helemaal hoes, het bo- venlaken alleen aan de onderkant. overdreven naar mijn mening, want wij Bernadottes hebben niet zo een heel erg oude afstamming Prinses Birgitte lijkt in dit opzicht op haar oom Bertil, waardoor ze al eerder in botsing kwam met haar moeder en grootvader. Het was haar ambitie om lerares lichamelijke op voeding te worden; die ambitie heeft zij "weten door te zetten. Zij heeft het theoretisch deel van haar opleiding vorig jaar voltooid en hoopt volgend jaar voor de klas te staan. Momen teel neemt zij deel aan een skicursus in het midden van Zweden, die uiter mate zwaar is. De Zweden vinden dit alles uitermate democratisch en sym pathiek. Voer die beginselen nu "ook door tot in de liefde, zeggen ze. Zelfs in een flatje, zo gelijkvloers als 't maar kan, kun je tweehoog slapen. En het is vaak onvermijde lijk, want gezinnen plegen wèl, maar huizen niet uit te dijen. Verhuizen naar een grotere burcht is lang niet altijd mogelijk. Tweehoog slapen dus; voor een hele boel kinderen is het al sinds jaar en dag een feest en voor een hele boel moeders een uitkomst, want mits opgestapeld, nemen de eigen lijke slaapplaatsen heel wat minder ruimte in dan naast elkaar. Er kan dan vaak nog net een tafeltje, een gemakkelijk stoeltje of een boeken kast bij, en juist dié zaken stempe len de kamer van de kinderen tot een eigen domeintje. De moderne etagebedden zijn ge makkelijk. Het onderste bed kan worden verplaatst. Het opmaken geeft dus geen problemen en veel kinderen vinden het leuker, gezelli ger of zomaar prettiger om haaks of scheef boven elkaar te worden „gestapeld" dan helemaal recht. On der het bovenbed kan ook een divan- bed worden geplaatst, dat overdag dienst doet als zitplaats. De afme tingen zijn: 80 x 190 cm. En er kèn zelfs een dubbel bed onder het bo venste staan; een onderschuifbed, waarmee één kamerhoek ineens plaats gaat bieden aan drie slapers. Terwijl de Europese vrouw op het ogenblik niet verder denkt dan haar voorjaars- en zomerkleding, piekert men in de Parijse huizen daarente gen uitsluitend over de kledij waar in we straks de winter zullen trot seren. De Franse mode-ontwerper Pierre Billet is voornemens om in zijn wintercollectie 1958/1959 een lijn te introduceren die geïnspireerd is op de toneelwereld; een streven dat overigens ook in de confectie- wereld opgeld schijnt te doen Uit de in wording zijnde wintercol lecties van Billet zijn de twee ont werpen van de foto. Links een wol len deux-pièces dat de naam „Le Séducteur" kreeg; rechts een man tel uit angora-achtige jersey met de naam „Billet de Faveur." De rok, vervaardigd uit het zelfde materi aal, heet „Etoile"; de blouse (van ravonzijde) wordt „Mathurins" ge noemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13