Situatie in de vlaswereld vraagt om overheidsregeling Sla met Livorno: elke dag opnieuw een lekkernij WIJKVERPLEEGSTERS IN VLISSINGEN BIJEEN Zeeuwse Almanak Laat uw fijne goed vier maal zo lang meegaan STERKERE REDUCTIE VOOR REGELMATIGE GEBRUIKERS SPOEDIG BEGIN RESTAURATIE VAN „DE HOUTTUIN" Ahrend Agenda 2 PROVINCIALE ZE EU W SE COURANT. DONDERDAG 22 MEI 1958 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Moeilijkheden over de werkclassificatie Hot dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft in zijn dezer dagen in hotel Centraal te Goes gehouden vergadering uitvoe rig de situatie in de vlaswereld besproken. Nog steeds worden bespre kingen met de overheid gevoerd om tot de een of andere regeling te komen waardoor vlasteelt- en -verwerking het hoofd kunnen bieden aan de gevolgen van de Russische dumpingspolitiek. De Belgische regering heeft aan de vlastelers een directe steun toegezegd en men vraagt zich af of dit systeem ook niet In Nederland toegepast kan worden. Op het ogenblik wordt gesproken over steun aan de vlasverwer- kende industrie. Hierbij dient evenwel te worden bedacht dat de reeds jaren bestaande export van Nederlands vlas naar België voor de telers van grote betekenis geacht moet worden. Het areaal vlas dat in 1956 nog 32.000 ha bedroeg en in 1957 tot 22.000 ha was ingekrompen, zal naar het zich laat aanzien opnieuw ruim 4000 ha minder bedragen. Uit het bestuur kwam de mening naar voren, dat er een mogelijkheid zou liggen wanneer er een inname zou komen van de thans aanwezige balen vlaslint tegen een normale prijs, om de markt tijdelijk te ontlas ten. Overigens zullen meerdere mo gelijkheden onder ogen moeten wor den gezien. Over een regeling voor de consump tieaardappelen wordt nog gesproken. Er is kans dat er door de invoering van de Euromarkt een nadere ont wikkeling aanstaande is. Dit zal die nen te worden afgewacht. Het bestuur besprak tevens de con tractprijs voor de bieten, die door de C.S.M. is vastgesteld op 51.50 per 1000 kg, terwijl de garantieprijs van de regering werd vastgesteld op 52.70. Bij deze contractprijs dient men te bedenken dat dit een vaste prijs is, waarbij de te behalen toesla gen opgeteld dienen te worden. De telers kunnen ook met een lagere contractprijs genoegen nemen 50.25), waarbij zij echter dan recht op nabetaling hebben. Het feit, dat er nog steeds verschil van me ning bestaat tussen de regering ener zijds en de industrie anderzijds, over de kosten van verwerking van de suikerbieten, i^ voor de telers niet geheel bevredigend. Gezien de uitkomsten van de bedrij ven in het zuidwestelijk zeekleige bied, die door het L.E.I. berekend zijn, is voor een interverrekening van de suikerbieten, zo als die vorig jaar heeft gegolden, zeker geen plaats. WERKCLASSIFICATIE. Uit mededelingen van de heer W. Koster bleek, dat bij de onderhan delingen over de toepassing van de werkclassificatie in de provin cie vrij grote moeilijkheden zijn gerezen. Het dagelijks bestuur staat op het standpunt, dat indien overeenstemming wordt bereikt, de nieuwe c.a.o. niet met terug werkende kracht van toepassing dient te worden verklaard. Tevens was de vergadering van me ning dat de groep van vakarbeiders A niet onbeperkt voor uitbreiding vatbaar mag zijn. Voorts levert ook de arbeids- en rusttijdenverordening moeilijkheden op bij de samenstelling van de c.a.o. Verder zal afgewacht moeten worden hoe de onderhandelin gen zullen verlopen. Hoewel ook in de fruitteelt de onderhandelingen reeds aan de gang zijn, zal zeer waarschijnlijk de toepassing van de werkclassificatie in deze bedrijfstak uitgesteld dienen te worden tot het volgend jaar. Van Nelle bestellen 1 In de vakature ontstaan door het overlijden van de heer A. Haak, werd tot lid van de gewestelijke raad van het landbouwschap benoemd de heer I. de Bruijne-Risseeuw te Cadzand en tot plv. lid de heer M. C. Ris- seeuw-de Regt te IJzendijke. De heer B. de Bruyckere, die op het ogenblik plv. lid is voor wijlen de heer A. Haak, zal voortaan plv. lid zijn voor de heer W. Koster. Medegedeeld werd dat ir. G. J. Ter Bruggen, inspecteur bij de Cultuur Technische Dienst heeft toegezegd op de algemene vergadering een lezing te zullen houden over „De ontwikke ling van het kleine boerenbedrijf in Nederland". De voorzitter, ir. M. A. Geuze, dank te de heer L. J. v. d. Linde voor de wijze, waarop hij steeds aan de da gelijkse bestuursvergaderingen heeft deelgenomen. De heer Van der Linde wiens bestuursperiode in de L.J.G. is afgelopen, zal opgevolgd worden door de heer C. Adamse. Besloten wordt nog een schrijven te richten aan de Ned. Radio Unie, waarin aangedrongen zal worden op het wederom opnemen van de gege vens over de regenval en temperatuur van de verschillende waarnemings stations in den lande. Bij de aanvang van de vergadering werd de voorzitter, ir. Geuze, nog na mens het dagelijks bestuur een stof felijk blijk van belangstelling aange boden in verband met diens benoe ming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. JAARVERGADERING, LUNCH, INLEIDING WIJKVERPLEEGSTERS uit heel Nederland waren gistermorgen naar „Britannia" te \lissingen gekomen om daar de jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Wijkverpleegsters bij te wonen, om er aan een sfeer volle lunch deel te nemen en om ('s middags) te luisteren naar de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, die het Drie-Eilanden- en Delta plan onder de loep nam. „De wapenspreuk van Zeeland is in feite ook van toepassing op ons be roep", zo zei de voorzitster, zuster E. .S. Roosenburg, in haar openings woord. „Met het uitspreken van het „Luctor et Emergo" zou ik deze verga dering willen openen". in het hoofdbestuur over aan zuster A. van der Hoek. Zuster Van Scheei's sprak vervolgens over de werkzaam heden van de federatie in het afge lopen jaar. Spr. zeide o.m.: „Ons be roep draagt nog steeds het stempel van de beginperiode". Er worden po- ingen in net werk gesteld om de va- :antle voor wijkverpleegsters op Vier weken te brengen. Volgend jaar zal de jaarvergadering worden gehouden in Assen. Bij de bestuursverkiezin gen werd voorzitster E. S. Roosen- turg (Den Haag) herkozen. In de Wellicht eigen huis voor gepensioneerde leden Naast enige financiële zaken belicht te zr. Roosenburg voorts de aktlvi- teiten van de bond. De verstandhou ding tussen de diverse „zuster"-ver- enigingen van verplegenden, verenigd in een federatie, is goed te noemen. De agenda, die 21 punten telde, werd vlot afgehandeld. De penningmeeste- resse, zuster T. Klare, gaf rekenine en verantwoording over 1957. Uit het verslag van het ondersteuningsfonds voor behoeftige collega's bleek, dat dit fonds nog steeds bloeit. Zuster Klare droeg vervolgens haar functie ZEEUWSE DRACHT Het Landelijk Comité ter Verzame ling van Nederlandse Volkskleder drachten vierde dezer dagen het tienjarig bestaan. Tweehonderdvijftig dames en heren togen hiervoor naar het openluchtmuseum te Arnhem, ge stoken in de klederdracht van hun landstreek of woonplaats. Ook vier dames uit Burgh. Het be hoeft wel geen betoog, dat zij de be langstelling der bezoekers trokken, die van dit evenement niet op de hoogte waren. Van alle kanten wer den zij gefotografeerd. In een kraam pje werden lekkernijen uit het ge hele land verkocht, onder andere bak sels uit Zierikzee, Burgh en Brou wershaven. PINKSTERKERMIS De Pinksterkermis te IJzendijke be looft weer een groot feest te worden. Dat is aan alles te merken. Op de Markt heerst reeds een grote bedrij vigheid. Er worden een luchtschom- mel, een autoscooterbaan en derge- DOCHTER Op het Goese station stond een ma ma met twee dochters van om ende bij zeven en acht jaren. De trein kon elk ogenblik binnenkomen, hetgeen voor de beide jonge dochteren de oor zaak van een grote nervositeit bleek. Want de bij het gezin behorende pa pa stond nog rustig op het eerste perron met iemand te praten. De kinderen gilden om het hardst: Pappa, kóóóóóm nou toch, anders 77iis je de trein!" Maar de vader bleef keuvelenhij maakte zich geen zor gen zolang de trein nog niet binnen was. Dat werd de oudste van het tweetal tenslotte te gortig. Ze draaide zich woedend om naar mama en zei bij tend: „Mam, wat heb-je toch een slome getrouwd!" lijke vermaaksinrichtingen opge bouwd. Bovendien wordt op eerste Pinkster dag een voetbalwedstrijd gespeeld tegen sportvrienden uit Engeland. Na afloop van deze ontmoeting wordt op hetzelfde terrein een boksdemonstra- tie gegeven. De dansgelegenheden zullen die dag echter gesloten zijn. Derde Pinksterdag wordt de vieren twintigste ronde van IJzendijke ge houden. Al met al een feest dus. dat belangstellenden zal trekken uit de gehele streek. „STEM" KOMT LATER De stem van burgemeester J. A. Leenhouts van Cadzand en Retran- chement zal zaterdag niet i»i de och tenduren door de radio klinken, zo als we eerder aankondigden, maar zaterdagavond om. half elf. PANORAMA NA KLIMPARTIJ Niet alleen het zeebad te Vlissin- gen wordt zaterdagmiddag ge opend, maar ook de Sint Jacobs- toren in die stad zal dan voor het eerst weer te beklimmen zijn. Niet langs de buitenzijde zoals Mlchiel de Ruyter eens deed voor hij zijn zcemansloophaan begon, maar via de soms oneindig lang lijkende wenteltrap binnen, en te gen een kleine vergoeding. Een uniek uitzicht op de stad en de Westerschelde krijgt men er voor terug. plaats van de zusters P. Spronk en T. Klare, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen -de zusters P. J. Ro gaar (Groningen) en J. Schut, (Rot terdam). EEN EIGEN HUIS Twee vertegenwoordigsters gaven vervolgens uitleg bij een nage komen voorstel van de kring Utrecht. Dit voorstel behelst, dat 7.0 ja financiële belangstelling bestaat om te komen tot het bou wen van een huis, onderverdeeld in flats voor zelfbewoning, al of niet met gedeeltelijke verzorging. Dit met het oog op het feit, dat het voor gepensioneerde wijkver pleegsters dikwijls moeilijk is een behoorlijke woonruimte te vinden. Men zal nu trachten op coöpera tieve grondslag een woongelegen heid te creeëren. Het bleek, dat ook in de andere krin gen dergelijke projecten reeds zijn aangepakt. Na de lunch sprak de gedeputeerde A. Schout over het Drie-Eilanden en Deltaplan. Spr. belichtte een aan tal facetten van deze grootse projek- ten en wees o.m. op de moeilijkheden, die er overwonnen moeten worden bij de uitvoering daarvan. De heer Schout kreeg na zijn causerie talloze vragen te beantwoorden. (Advertentie) Van Nelle bestellen Veerhaven „De Val" wordt op 31 mei in gebruik genomen De nieuwe provinciale veerhaven „De Val" te Zierikzee met de toegangs weg, zal op zaterdag 31 mei a.s. of ficieel in gebruik genomen worden. Om vier uur des middags vertrek ken de genodigden met het motor schip „Koningin Emma" van Katse Veer naar Zierikzee, waarna men om streeks kwart voor vijf in „De Val" arriveert. Om kwart over zeven ver trekt het gezelschap per bus naar de rplaats „Het Luitie" te Zierik zee. De laatste dienstboot vertrekt uit Zierikzee om acht uur, waarna men om negen uur weer in Katse Veer arriveert. (Advertentie) Voordelig Castella-aanbod. Heeft U zich voor dit voorjaar een fleurig nylon jurkje uitgezocht Prachtig. Maar het zal heel wat ma len gewassen moeten worden. En wees daar echt niet bang voor. Ca- stella Wolwas gaat uiterst behoed zaam om met uw fijne spulletjes. Na talloze malen wassen zijn wol en ny lon, uw jumpertjes, uw fijne lingerie nog zo nieuw en fris als op de dag, dat U ze kocht. Met Castella Wolwas n alle tere weefsels wel vier maal zo lang mee En U heeft nu de gele genheid, op een uiterst voordelige ma nier Castella Wolwas ln huis te ha len. Zeer tijdelijk betaalt U voor dit prachtige fijne-wasmiddel slechts een kwartje per pak Alle dames, die twee pakken Castella Gezlnswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Castella Wolwas tegen de tijdelijk geldende prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel een beperkt aantal pakken Castella Wolwas beschikbaar. Het is dus raad zaam, direct op dit aanbod te reage ren, vóór de normale prijs weer van kracht is Jaarvergadering van aandeelhouders Z.V.T.M. Tijdens de in het kantoor van de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaat schappij gehouden jaarvergadering van aandeelhouders, werden de pe riodiek aftredende commissarissen, de heren H. A. A. baron Collot d Escury, ir. G. van Loon en Edg. Lip pens, allen herkozen. Het dividend werd vastgesteld op 5 Koninklijke onderscheiding Aan de heer M. Verburg te Wissen- kerke, baas-timmerman bij de te Geersdijk gevestigde afdeling van het timmerbedrijf R. Slotema v./h. M. H. van Hee, is de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau verleend. De heer Verburg is reeds gedurende vijftig jaar bij ge noemd timmerbedrijf werkzaam. H. van den Briel notaris te Middelburg Als opvolger van mr. P. Loeff Met ingang van 12 mei j.l. is tot op volger van mr. P. Loeff als notaris te Middelburg benoemd de heer H. van den Briel te Middelburg, die na het afscheid van mr. Loeff reeds als waarnemend notaris optrad. De heer Van den Briel is op 8 de cember 1907 te Bussum geboren. Tot zijn twaalfde jaar volgde hij het la ger onderwijs in Indonesië, waar zijn vader werkzaam was. Terug in Ne derland volgde de heer Van den Briel het onderwijs aan de gymnasia te Amersfoort en Haarlem, vervolgens voltooide hij zijn studie in Amster dam. Tot en met de oorlogsjaren was de nieuwbenoemde notaris vervolgens werkzaam in het notariaat te Am sterdam. Gedurende deze periode was hij genoodzaakt verschillende malen onder te duiken. Na de oorlog werd de heer Van den Briel benoemd bij het Nederlands Beheersinstituut, waar hij gedurende 4 jaar eerst als secretaris en later als waarnemend voorzitter werkzaam was. De volgen de tweeenhalf jaar was de heer Van den Briel werkzaam op de juridische afdeling van het hoofdkantoor van de Nederlandse Handelsmaatschappij te Amsterdam. Daarna keerde hij te rug in het notariaat en wel te Haar lem. In februari 1956 werd de heer Van den Briel benoemd op het kantoor van mr. Loeff. Volgende week zal de nieuwbenoemde waarschijnlijk be ëdigd worden. In Haarlem heeft de hoer Van den Briel zich onder meer verdienstelijk gemaakt in vrijzinnig-protestantse verenigingen en instellingen. Thans heeft hij reeds een verzoek ontvan gen om zitting te nemen in het be stuur van de Remonstrantse kring Zeeland. Van Nelle bestellen 1 RAAD OOSTBURG OVER VEERTARIEVEN Burgemeester ontstemd over aantijging van raadslid De raad van Oostburg sprak woens dagavond over het verzoek van Ter- neuzen om adhesie te betuigen aan de motie over de veertarieven. B. en van Oostburg merkten op, een billijk tarief redelijk te vinden, wan neer daar tegenover staat dat een snellere en comfortabeler verbinding is gewaarborgd. De burgemeester wees onder meer op de bestaande ta rieven elders in het land. Een sterke re reductie voor iedereen, ongeacht zijn woonplaats, die regelmatig van de veren gebruik moet maken, wordt billijk geacht. Het klassestelsel acht het college verkeerd. Het voorgestelde Identiteitsbewijs zou ln de praktijk grote praktische en administratieve moeilijkheden ge ven. De regelmatige gebruikers heb ben echter recht op een veel sterkere reductie dan de voorgestelde. Alle fracties bleken dezelfde mening te zijn toegedaan. Ook over het feit dat regelmatige gebruikers te veel beta len, was men het eens. Hierop zal bij de bevoegde instanties worden gewe zen. De commissie die de feestelijk heden organiseert ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raad huis zal een bijdrage ontvangen van 1250, onder voorwaarde, dat over de besteding rekening en verantwoor ding zal worden afgelegd. Tijdens deze vergadering merkte burgemeester Hoekzema ook on het te betreuren, dat een der raadsleden tijdens een openbare raadszitting ge zegd heeft, dat hij de burgemees ter een niet gespecificeerde reke ning zou hebben ingediend over het gebruik van een auto. Hij wenste de- ntijging niet te accepteren, ver is aan Gedeputeerde Staten geschreven, waarbij op een ernstig onderzoek is aangedrongen. Na uit eenzettingen van liet college is hier op nog geen antwoord ontvangen. Te zijner tijd zal hierop worden terug gekomen. De burgemeester sprak de lioop uit. dat dergelijke incidenten zich in de toekomst niet zullen her halen. Hierover Van Nelle bestellen Kabellegging in Schelde wegens de wind uitgesteld De voor woensdag aangekondigde kabellegging in de Westerschelde ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning van Zeeuwsch-Vlaanderen moest wegens de harde wind worden uitge steld. De „vloot" van schepen, die bij dit werk betrokken zijn, voer wel den, is men naar de haven van Hans- uit. doch om alle risico's te vermij- weert teruggekeerd. Indien het weer gunstiger is, zullen de werkzaamhe den vandaag worden uitgevoerd. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Slot van pag. 1) worden gemaakt. Het ligt dus in de bedoeling, zodra de restauratie ge reed is, het huis in te brengen in de Stichting. Thans is het nog eigendom van dr. F. H. Glastra van Loon uit Wassenaar. De eigenaar is zelf vice-voorzitter van de Stichting; ir. D. Roosen burg, architect te Den Haag, is voorzitter, de heer E. Smit uit Veere. secretaris, de heer R. Rep- ko uit Veere penningmeester en Earle H. Balch van de Ameri kaanse ambassade te Den Haag is lid. Als vrienden van de overleden schrij ver beijveren zij zich voor het doel het haveloze huis aan de Veerse kade, waar Van Loon zijn „Rembrandt van Rijn" schreef, gerestaureerd tot een Van Loon-museum te maken. Nu zijn de kamers, waarin de schrij ver leefde en werkte nog hokkenge ruimten, kaal, verveloos niet geschon den wanden en rottend hout in de vloeren. Alleen de muurtekeningen, waarmee Van Loon spreekwoorden „in beeld" bracht, herinneren nog aan de aanwezigheid van de schrij- ver. De handtekening, die prins Hen drik eens tussen deze tekeningen plaatste, werd in de laatste oorlog door Duitse hand verwijderd. Maar met de restauratie en museum inrichting zal de herinnering ann de schrijver weer levend worden. En de vrienden van Van Loon en zij, die de schrijver in zijn Veerse. tijd hebben meegemaakt, weten, dat die herinne ring een aangename is De tekeningen, die de schrijver Hen drik Willem van Loon op de mu van het huis „De Houttuin" te Veere aanbracht, zijn deels nog goed be waard gebleven. (Foto P.Z.C.). (Advertentie) Van Nelle bestellen Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in 1957 Talrijke moeilijkheden moesten overwonnen worden. In het jaar 1937 heeft de dienst voor de geestelijke volksgezondheid in Zeeland talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. Aldus blijkt uit het eerste jaarverslag (over 1957) van de dienst, dat thans verschenen is. De mutaties in het dagelijks bestuur waren in het afgelopen jaar bijna even talrijk als het aantal moeilijkhe. den. In de plaats van dr. B. Breek werd ds. H. M. Strating uit Goes als voorzitter gekozen. In de plaats van ds. Van Willenswaard koos het alge meen bestuur ds. A. Elshout uit Kou- dekerke; de plaats van de heer D. Boone als penningmeester werd inge nomen door de heer A. J. Kaland te Middelburg, terwijl in de vacature van mr. dr. N. Bolkesteln nog moet worden voorzien. De leiding van de dienst berustte de eerste maanden bij dr. J. O. van.Ros-' sum, psychiater te Bergen op Zoom. Deze kon zich echter niet meer be schikbaar stéllen, waarna pogingen een nieuwe leider van de dienst aan te trekken, steeds op teleurstel lingen ultljepen. Totdat dokter J. Dorsman, psychiater te Santpoort, be reid werd gevonden de leiding over te nemen. Dokter Dorsman trad 1 mei J.l. ln functie. Het bestuur spreekt in het verslag zijn vreugde uit over het feit, dat thans een full-time psychiater met de leiding van de dienst kan worden be last. Met dankbaarheid wordt ook melding gemaakt van de verhoging der subsidie, die de provinciale staten toestonden. Zonder deze verhoging zou het voor het bestuur zeker finan cieel niet mogelijk geweest zijn een full-time psychiater te benoemen. Ook voor hot werk van de districts verpleegster. zuster A. Vooren, is het bestuur erkentelijk. De beide laatste vergaderingen van het algemeen bestuur in 1957 waren gewijd aan de behandeling van voor stellen tot omzetten van de dienst in een stichting. Nog in 1957 kon een be sluit dienaangaande worden genomen, maar vaststelling en passering van de stichtingsakte zouden eerst in 1958 ge schieden. De dienst, is thans voorlopig ondergebracht in het pand Londense- kaai 43 te Middelburg. Hoewel niet zonder inspanning is het gelukt over 1957 een sluitende exploitatie te ver krijgen. Zelfs kon uit de bijdragen van de deelnemende organisaties een bedrag worden gereserveerd. Verrekijkers in elke-prijsklasse Curvimeters y.a. f S.-f 3-deliq» stalen hrievenbakjes 1.12.25 en duizenden andere zaken die u regelmatig nodig heeft Nieuwe Burg 31 Middelburg VANDAAG. Middelburg Electro. „Het uur der schande", 7 en 9.15 uur, 18 J.; Huis houd- en Industrieschool Molenwater: Tentoonstelling, 2—4 uur. Vlisslngen Alhambra: „Bruid van de zee", 7 en 9 uur, 14 j.; Luxor: „Tita nenstrijd", 9 uur, 14 j. Goes Grand: „Bastogne", 8 uur, 14 J. Prins van Oranje: Openbare forum avond P. v. d. A., 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2