PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ir. Staf gaat niet heen; mr. Kranenburg zal zich echter nader beraden Spoedig begin restauratie van „De Houttuin" op Veerse Kade LIBANON WIL KLACHT BIJ VEILIGHEIDSRAAD INDIENEN REBELLEN BEREID TE PRATEN MET CENTRALE REGERING Vand aag. 201e jaargang - no. 119 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7-00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlïssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 20M Geen motie van V.V.D. tegen minister van oorlog „Het is onjuist om het D.M.L. als een augiusstal voor te stellen" (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, beraadt zich over de vraag, of de ernstige fouten bij het militaire aanschaf - fingsbeleid hem tot aftreden nopen. Dit is te concluderen uit zijn woensdagmiddag in de Eerste Kamer afgelegde verklaring, waarin hij toezegde, dat de woorden van de K.V.P.-afgevaardig- de mr. dr. de Gou, die hem dinsdag had aangeraden zijn staats rechtelijke positie in nadere overweging te nemen, voor hem aanleiding tot diepgaand beraad zijn. Even voordat de staatssecretaris aan het woord kwam had mi nister Staf zich volledig verantwoordelijk verklaard voor het ge voerde beleid, zonder dat dit echter voor hem een reden tot ont slag bleek te zijn. Daar de minister de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, is het voor mij moeilijk veel over de aanschaffingspolitiek te zeggen, aldus mr. Kranenburg. Wel wilde hij nadrukkelijk vast stellen, dat hij niet op het standpunt staat dat zijn verantwoor delijkheid door die van de minister wordt gedekt. Hij erkende dan ook het recht van de Kamer om het niet met de minister eens te zijn en alsnog de staatssecretaris verantwoordelijk te stellen. Aan de Staten-Generaal komt het laatste woord toe, al dus de staatssecretaris. Minister Staf verklaarde, dat de be handeling van de interpellatie Rit meester in de Tweede Kamer hem er niet toe geleid heeft zich aan zijn verantwoordelijkheid te onttrekken. Hij achtte het zijn persoonlijke taak de militairen en burgerambtenaren, die in opspraak zijn gebracht zonder dat zij zich kunnen verdedigen, in hun goede naam te herstellen. Al begreep hij wel het gevoel van onbehagen over alles wat over het militaire aankoopbeleid is gezegd en geschreven, toch vond hij dat er niet van wantoestanden kan worden ge sproken. Het is beslist onjuist om het Directoraat Materieel Landmacht voor te stellen als een augiusstal, waar de corruptie hoogtij viert. Elke verdenking van misdrijf is tot dus verre onmiddellijk aangepakt. Bo vendien is geen enkele beroepsofficier bij onregelmatigheden betrokken ge weest. „Men moet voorts niet verge ten, dat de thans hangende zaken da teren van 4, 5 of meer jaren geleden. Bij de replieken bleek weldra dat de kritiek van de K.V.P.-fractie op mr. Kranenburg niet zou leiden tot een motie van wantrouwen. De K.V.P.- afgevaardigde mr. de Gou, deelde mee, dat zijn fractie met belangstel ling het resultaat afwacht van het diepgaand beraad, dat de staatsse cretaris omtrent zijn positie heeft toegezegd. Fel was de kritiek van mr. van Hiel van de V.V.D. op minister Staf. De aanvallen op het militai re beleid zullen blijven voortduren, zolang deze minister aan bet hoofd van bet departement staat. De minister is geen bliksemaflei der. maar een bliksemaantrekker, meende hij. Daarom is hij ook niet de meest geschikte figuur om zich op te werpen als beschermer van zijn ondergeschikten, zoals hij in zijn antwoordrede heeft ge daan. Hoewel 's ministers betoog mij in Vooral de gevel van het pand A 62 op de Kade te Veere „De Hout tuin" waar van 1927 tot 1932 de Amerikaans-Nederlandse schrijver Hendrik Willem van Loon woondeis bijzonder haveloos. De stichting, die hierin een aan de schrijver gewijd museum wil inrichtenhoopt spoedig een begin te kunnen maken met de restauratie van het huis. (Foto P.Z.C.). geen enkel opzicht heeft overtuigd, is van mij geen motie tegen hem te verwachten, aldus mr. van Riel. De minister zou immers uit de verwer ping van een motie der oppositie, ongezonde conclusies kunnen trek ken. Zijn verzoek tot de minister en de staatssecretaris om te vertrekken was niet gebaseerd op de gemaakte fouten, maar op het feit dat de „machtige men" geen vertrouwen meer in de beide heren heeft. Overigens begreep de heer Van Riel niet, dat de staatssecretaris, die zo veel gelegenheid tot diepgaand be raad heeft gehad, thans na de kritiek van de K.V.P.-fractie zijn positie nog in overweging moet ne men. Namens de P.v.d.A.-fractie zei mr. In 't Veld het feitelijk onjuist te vin den dat de Eerste Kamer zich uitvoe rig met de D.M.L.-affaire bezighoudt, omdat hierdoor het gevaar dreigt, dat de senaat het door de Tweede Kamer uitgestippelde beleid gaat doorkruisen. Het leek hem het beste resultaat af te wachten van het on derzoek der commissie-Koers. Hij begreep overigens niet waar om mr. Staf niet uit eigen bewe ging maatregelen heeft genomen om orde op zaken te stellen. Wij hebben thans echter nog geen re den om het vertrouwen in de mi nister en de staatssecretaris op te zeggen. Ook de heer Algra (a-r) wilde dat mr Kranenburg zelf een beslissing zou nemen. Zou hij tot de conclusie ko men dat hij door zijn vertrek een po sitieve bijdrage zou kunnen geven tot versterking van de positie van het militaire apparaat, dan zou zijn be sluit om heen te gaan hem sieren. De Antirevolutionaire afgevaardigde had er intussen begrip voor dat zo'n be slissing hem niet gemakkelijk zou vallen, omdat de schijn gewekt wordt dat hij wijkt voor een hetze en agi tatie in de pers. De minister onderstreepte nog eens, dat hij geen reden tot af treden zag. Hij beschouwde het als zijn taak opening van zaken in het aankoopbeleid te geven en het geschokte vertrouwen te herwinnen. De begrotingen van oorlog en marine werden ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarbij de communisten de bekende aante kening kregen. „INTERVENTIE ARABISCHE REPUBLIEK" Naccpr lippft prlltw Verenigde Arabische republiek geen liaooGl llttl l Clillvl plannen heeft om Libanon te dwin- e i ,i i toe te treden tot de republiek, formeel ontkend »«»r»a"hi''"""d Volgens gezaghebbende kringen heeft Nasser aan Hare dezelfde verzeke- ring gegeven die hij vorige week gaf na zijn terugkeer uit de Sowjet-Unie. Hij zei toen: „Wij hebben geen plan nen om welk land dan ook in te lij ven. Wij zouden nooit toestemmen in een Unie met een ander Arabisch land als dat land zulks niet met al gemene stemmen wenste". De Amerikaanse autoriteiten zijn op het ogenblik bezig een aantal tanks uit voorraden in Duitsland bijeen te brengen voor verzending naar Liba non. De tanks zullen deze week nog verscheept worden, zo hebben func- President Sjamoen verklaarde dag op een persconferentie in Bei roet, dat de Verenigde Arabische Re publiek „massale interventie" heeft gepleegd om een „radicale wijziging" van de Libanese politiek te bewerken. Wij zijn echter vastbesloten onaf hankelijk te blijven, zo zei de presi dent. „Ik ben nu in staat U te ver zekeren, dat wij ons zullen verzetten tegen elke druk en dat wij vrij zul len blijven". Het is niet de regering die op het spel staat, of deze of gene hoge functionaris. Het gaat om Liba non als vrij land, zo voegde hij hier aan toe. President Sjamoen zei voorts nog, dat binnen 24 uur zal worden besloten of een klacht bij de Veiligheidsraad moet worden ingediend. In Beiroet is het grotendeels rustig, evenals in Tripoli. Er worden alleen nog wat gevechten geleverd in het gebied van Balbeck en de rebellen zijn nog ac tief in het gebied van Beit ed Din in midden-Libanon. Tijdens een bijeenkomst met de Ame rikaanse ambassadeur in Cairo, Ray mond Hare, heeft president Nasser dinsdag formeel verzekerd, dat de Prinses Margaret niet verloofd met Townsend De secretaris voor perszaken van ko ningin Elizabeth heeft gisteren na mens prinses Margaret de volgende verklaring afgelegd: „De perssecretaris van de koningin is gemachtigd te verklaren, dat het be richt in de „Tribune de Génève" over een mogelijke verloving tussen prin ses Margaret en group-captain Peter Townsend, geheel onjuist is. De verklaring die hare koninklijke hoogheid in 1955 aflegde, blijft onge wijzigd", aldus de verklaring. MEDEDELING VAN SOEMOEAL „Gestreefd wordt naar redelijke oplossing" De Indonesische tegenregering heeft woensdag haar bereidheid te kennen gegeven om met de centrale regering te onderhan delen over „een redelijke oplos sing" van het huidige conflict. De mededeling werd gedaan door kolonel Ventje Soemoeal, commandant van de rebellen- strijdmacht op Noord-Celebes, via radio-Menadó. H is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse toneelspe- Ier Daan B. W. van Ollefen sr. H ié Amsterdam werd geboren. If is het 60 jaar geleden, dat H de Amerikaanse romanschrij- ver Edward Bellamy, die grote bekendheid verwierf door zijn utopische roman „Looking ff Backward 20001887", te H Springfield overleed. Naar aan- leiding van zijn roman ont- stond in vele landen een naar H hem genoemde beweging. H viert de Belgisch-Neder- landse violoncellist Charles Th. J. L. van Isterdael, oud-solo- cellist van het Residentie-Or- kest, in Den Haag zijn 80ste H verjaardag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tiona rissen in Washington verklaard. Met deze zending wordt voldaan aan een Libanees verzoek, dat reeds enige maanden geleden is gedaan. Dezer dagen hebben de Amerikaanse autoriteiten reeds, in verband met de onlusten in Li banon, de levering van geweren, pistolen en traangas versneld. De revolutionaire regering is „bereid over de eenheid van de gehele natie" te onderhandelen, zo verklaarde Soe moeal. Hij zeide niet op welke voor waarde de rebellen wensen te onder handelen. Radio Menado maakte evenmin melding van de gemelde herovering van de luchtbasis op Mo- rotai door troepen van de centrale re gering. Het Philippijnse veteranenlegioen heeft intussen zijn „hulp aangeboden aan personen die thans strijden voor het behoud van de democratie in In donesië", aldus werd woensdag te Manilla vernomen. En in Seoel hebben meer dan 3500 vroegere Noordkoreaanse krijgsge vangenen gedemonstreerd en om toe stemming der regering gevraagd zich bij de strijdkrachten der revolu tionaire regering in Indonesië te mo gen aansluiten. Neutrale waarnemers in Djakarta hebben met bange voorgevoelens kennis genomen van deze berich ten. In deze kringen, en ook in westelijke diplomatieke kringen, vreest men dat verwezenlijking van dergelijke plannen de com munisten in de kaart zou spelen. Een Indonesische zakenman heeft woensdag „bevestigd" dat zijn maat schappij overweegt schepen van de K.P.M. aan te kopen en dat hij reeds contact heeft opgenomen met de Ne derlandse firma, aldus meldt Antara, Volgens Antara heeft de zakenman, Soetrano, bedrijfsleider van de Harta Poesaka Compagny, verklaard con tact te hebben opgenomen met de K. P.M. Soetrano's maatschappij, zo werd hieraan toegevoegd, had reeds lang relaties met de K.P.M. Antara deelde voorts mede dat de K.P.M. kopers zoekt voor „ongeveer 50 overtollige passagiers- en vracht schepen". „De K.P.M. kan ze slechts aan scheepvaartmaatschappijen in tropische gebieden verkopen",' aldus Antara. Een sneltrein is gisteren bij het bin nenrijden van he tstation van Tsjamaraj, 620 km van Bombay verwijderd, ont spoord. Volgens de eerste berichten zijn dertien personen omgekomen en vijftig gewond. INZAMELINGEN HIER EN IN AMERIKA Woonhuis van Hendrik W. van Loon wordt een aan hem gewijd museum Het huis „De Houttuin" is een oud huis, zoals alle hulzen, die op de Veerse kade staan, óud zijn. De meeste huizen op die Veerse kade zijn mooi in hun ouderdom, maar niet het huis A 62, dat aan weerskanten van de naam „De Houttuin" de opschriften „Anno" en „1572" draagt. „De Hout tuin", waarin de Amerikaans-Nederlandse schrijver Hendrik Willem van Loon van 1927 tot 1932 heeft gewoond, is de ouderdom goed aan te zien, het gebladderde pleisterwerk geeft de gevel een troosteloos uiterlijk, de kozijnen zijn verveloos, de kelderplanken zijn verrot en liggen uiteen De toestand van het huis „De Houttuin" verdriet mèt het bestuur en de inwoners van het stadje Veere niet alleen Monumentenzorg; ook de vrienden van de overleden schrijver Van Loon, hebben zich het lot van het huis aangetrokken. Zij hebben zich verenigd in een stichting de Stichting Hendrik W. van Loon die tot doel heeft de nagedachtenis van de schrijver in ere te houden, het huis „De Houttuin" in eigendom te verkrij gen, dit te laten restaureren en in te richten als een Hendrik Wil lem van Loon-museum. Daarom hangen er nu achter de ra men van het vervallen huis twee biljetten, waarop in het Engels en het Nederlands is vermeld: „In dit huis woonde en werkte Hendrik Wil lem van Loon (19271932). Restau ratie en Inrichting van een aan zijn litteraire nalatenschap gewijd mu seum in dit huis, hangen af van nog te verwerven fondsen. Stort uw bij drage bij de coöp. Boerenleenbank alhier. Stichting Hendrik W. van Loon, Veere". Inderdaad, de restauratie van het pand en de inrichting tot een Van Loon-museum hangen af van de nog te verwerven fondsen... Maar alles wijst erop, dat die fondsen spoedig verworven zullen worden, ja, de Stichting denkt zelfs zeer binnenkort de restauratie, volgens een plan van het architectenbureau Cuijpers uit Amsterdam, te kunnen laten begin nen. Subsidie De restauratie zal circa f 35.000 ver gen; Monumentenzorg welke instel ling het restauratieplan heeft goedge keurd, zal een subsidie van zeventig procent verlenen. De Stichting is thans zowel hier te lande als in Amerika doende de benodigde gelden bijeen te krijgen. In Amerika wordt de actie gevoerd door een zoon van Van Loon. Het is de bedoeling, de „Houttuin" zoveel mogelijk in te richten met meubelen en gebruiksvoorwerpen uit het bezit van de overleden schrijver. Er werden reeds verschillende stuk ken ontvangen, die voorlopig elders zijn opgeslagen. Men verwacht, dat uit Amerika nog meer voorwerpen uit de inboedel van de heer Van Loon naar Veere zullen worden ge zonden. Ook wordt gehoopt op bij dragen van Amerikaanse universitei ten en bibliotheken. Zo hoopt men het benodigde bedrag binnen enkele ja ren te hebben verkregen. Met het oog op de ook daar onderno men actie zijn de stichtingsbepalin gen aangepast aan de Amerikaanse wetgeving. Zo wordt dus het huis. waarin Van Loon in Veere woonde, ingericht als een aan de schrijver gewijd museum. „Wordt", want men mag wel aanne men, dat met het uitwerken van de idee van de bestuursleden van de stichting zeer spoedig een begin zal (Vervolg op pag, 2) J Sinds de noodtoestand in i§ Frankrijk is afgekondigd, is H een visum verplicht gesteld voor die Fransen, die het land M willen verlaten. Deze foto werd bij het hoofdbureau van politie s in Parijs gemaakt. Honderden H Parijzenaars wachten geduldig M op hun stempeltje. immuunmimul Geen viering tienjarige regeringsperiode Gebleken is dat hier en daar het voornemen bestaat op bijzonde re wijze aandacht te schenken aan het feit, dat het in septem ber van dit jaar tien jaar gele den is, dat koningin Juliana de troon besteeg. Hare Majesteit is echter van mening, dat een enkel, tienja rige regeringsperiode geen bij zondere viering motiveert. Op grond hiervan heeft zij als haar uitdrukkelijke wens te kennen gegeven dat aan dit jubileum geen aandacht wordt geschon ken. Eerste Hollandse nieuwe binnen Omstreeks elf uur woensdagavond is de Sch. 201 „Sigurda" met de eerste Hollandse nieuwe van 1958 de haven van Scheveningen binnengelopen. De haring zal hedenochtend worden af geslagen. Medeplichtig aan beroving bankloper te Groningen Een van de arrestanten inzake de be roving van een bankloper van de. Rotterdamse Bank op zaterdag 3 mei te Groningen, de 37-jarige C. J. B. uit Amsterdam, die in Leeuwarden werd gearresteerd, heeft thans be kend bij deze overval betrokken te zijn geweest. Hangende het onderzoek kon de Groningse politie nog geen nadere mededelingen doen omtrent de rol, die deze verdachte bij de overval heeft gespeeld. De andere verdachte, een 36-jarige werkman, die dezelfde dag in Groningen werd gearresteerd, heeft namelijk nog niet bekend. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, licht bewolkt, 13 gr. Stockholm, geheel bewolkt, 18 gr. Oslo, regenbui, 13 gr. Kopenhagen, regenbui. 14 gr. Aberdeen, licht bewolkt, 11 gr. Londen, licht bewolkt, 17 gr. Amsterdam, onbewolkt, 14 gr. Brussel, licht bewolkt, 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 14 gr. Parijs, half bewolkt, is gr. Bordeaux, half bewolkt, 16 gr. Grenoble, geheel bewolkt, 18 gr. Nice, half bewolkt, 22 gr. Berlijn, regen, 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 16 gr. München, regen, 24 gr. Zürich, motregen. 20 gr. Genève, zwaar bewolkt, 16 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 25 gr. Wenen, onbewolkt, 27 gr. Innsbruck, onweer, 28 gr. Rome, half bewolkt, 28 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt. 21 gr. Madrid, licht bewolkt, 24 gr. Algiers, zwaar bewolkt, 24 gr. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met hier en daar een bui, matige tot vrij krachtige wind voornamelijk tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 23 mei Zon op 4.36 onder 20.38 Maan op 9.00 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1