Spanning tussen Frankrijk en generaals in Algerije neemt af Jubileumvergadering verbond prot. christelijke werkgevers klankbord AANLEG DRIEWEGKANAAL GEVAAR VOOR LANDBOUW DONDERDAG 22 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 PREMIER PFLIMLIN SPRAK VERZOENENDE WOORDEN Pinay wil onderhandelingen aanknopen met generaal De Gaulle Er ziju allerlei tekenen die er op wijzen dat de spanning, ont staan als gevolg van de actie van hoge Franse militaire leiders in Algerije, aan het verminderen is. Achter de schermen zijn mi litaire en politieke leiders aan het werk om de dreigende breuk tussen Algerije en Frankrijk te voorkomen. Uiterlijke tekenen van een vermindering van de spanning waren woensdag het ont breken van overvalseommando's in de straten van Parijs en de mededeling dat met ingang van donderdag het telegraafverkeer met Algerije wordt hervat. Premier Pflimlin liet in de senaat verzoenende woorden horen jegens de militairen in Algerije. Hij deelde mee, dat de speciale bevoegdheden betreffende Algerije, welke zowel de Nationale Vergadering als de Senaat de regering met grote meerderheid verleenden, aan generaal Salan, de opperbevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, zullen worden gedelegeerd. Van de generaal zei Pflimlin, dat deze „zich nooit op een ontrouwe wijze tegenover de republiek had gedragen". Voorts merkte de pre mier op, dat de Fransen in Algerije er blijk van hadden gegeven, dat zij bereid waren met belangrijke hervormingen akkoord te gaan. Dit betekende „een aanzienlijke hulp bij de opbouw van een nieuw Algerije". had hierover woensdag een gesprek met de minister van justitie Leconrt. De conservatieve oud-premier Paul Reynaud gaf zijn opvatting over de Volgens officiële kringen te Parijs' zal Pflimlin generaal Torillot die de zer dagen generaal Ely als stafchef van de strijdkrachten is opgevolgd, naar Algerije sturen om de militaire toestand in ogenschouw te nemen. Een adjudant van generaal Salan, kolonel de Juilly, heeft intussen te Parijs met de minister van defensie de Chevigne, besprekingen gevoerd. Medewerkers van de conservatie ve leider Antolne Pinay deelden mee, dat de oud-premier heeft aangeboden namens Pflimlin en diens socialistische vice-premier Guy Mollet met generaal De Gaulle te onderhandelen over de voorwaarden, waarop de generaal bereid zou zijn weer aan de macht te komen. Tot dusver had dit aan bod echter nog geen resultaat ge had. Zoals bekend heeft De Gaulle maan dag op een persconferentie verklaard dat hij bereid was volgens een niet nader omschreven „speciale proce dure" voor de investituur door de Na tionale Vergadering de regering weer op zich te nemen. Pinay bezocht woensdag zowel Pflimlin als presi dent Coty. Naar zijn medewerkers meedeelden, verklaarde de conserva tieve leider tegenover de premier en het staatshoofd dat het noodzakelijk was contact met De Gaulle op te ne men. Generaal Salan, hoewel officieel ver tegenwoordiger van de regering in Algerije, heeft herhaaldelijk te ken nen gegeven, dat hij De Gaulle de aangewezen man acht om de moei lijkheden op te lossen. Aan deze hou ding heeft hij dan ook zijn populari teit bij de Algerijnen te danken. In Parijs wordt intussen ook gewerkt aan een versterking van de uitvoe rende macht door middel van een grondwetswijziging. President Coty Staf: geen actie tegen N.-Guinea te verwachten De minister voor defensie, ir. C. Staf, heeft gisteren in de Eer ste Kamer verklaard, dat hij geen Indonesische actie tegen Nederlands-Nieuw Guinea ver wacht, zolang de gewapende op stand in Indonesië voortduurt. Wij zijn er echter op bedacht, dat deze situatie geheel kan ver anderen als deze periode is af gesloten, voegde hij hieraan toe. Ir. Staf zeide voorts, dat de mo derne bewapening, die aan In donesië wordt geleverd, een ex tra bedreiging kan gaan wor den. De minister antwoordde op vra gen, die hem zijn gesteld tijdens de behandeling van zijn begro ting in de Eerste Kamer. IJDELTUIT De politie van Ham burg maakt hardnekkig jacht op Rudolf Meub, een inbreker die in vrijwel elk huis dat hij bezoekt een bad neemt, zich scheert en een nieuw kostuum aantrekt uit de garderobe van de heer des huizes. Meub heeft de laatste tijd alleen in Hamburg al 24 inbraken gepleegd, uiteraard in de „deftige" stadswijken, BOETE PER ADVERTENTIE Een 52-jarige Amerikaanse zakenman uit Lafayette, Victor Lane, heeft een nieuw soort openbare schuldbekente nis ingevoerd. In een advertentie over twee kolom bood hij zijn verontschul digingen aan voor 35 jaar slecht autorijden. Verder bedankte hij „al de wakkere chauffeurs die erin ge slaagd zijn mij te ontwijken... alle vrouwen achter het stuur die ik van domheid beschuldigd heb... en mijn vrouw en de andere leden van mijn gezin die me voor een ongeluk behoed hebben'. kwestie in de vorm van een motie in de Nationale Vergadering. Zijn voor stel houdt in dat het parlement „se- mi-automatiscli" moet worden ont bonden, als een regering die nog geen twee jaar aan de macht is, ten val wordt gebracht. Een voor&anstaand lid van het Comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije, de Serigny, heeft op een persconferentie ver klaard dat het Algerijnse volk nooit zal instemmen met een com- Ïiromis met de regering van Pflim- in. „Wij aanvaarden alleen De Gaulle. Alleen hij kan voor nationale eenheid zorgen", aldus de Serigny. Het comité, zei hij, wil de volledige integratie van de Mohammedaanse bevolking met de Europeanen. Het wil de Moslems hetzelfde stemrecht geven en volledige vertegenwoordi ging in de Franse Nationale Verga dering. Maar in gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers wordt gezegd, dat de Seringnys invloed in de beweging voor openbaar welzijn vermoedelijk aan het tanen is. Naarv vernomen wordt, zijn enkele Europese extre misten gereserveerd ten aanzien van de voorgestelde integratie, die Frank rijk alleen op het gebied van sociale verzekering al sommen zou kosten. Er zouden meer dan 100 moslems in de Franse Nationale Vergadering ko men. De spanning in Algerije was woensdag merkbaar afgenomen. De bevolking werkt normaal. OORDEEL LANDBOUWSCHAP: Ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn tweede ambtsperiode als voorzitter van het Landbouwschap heeft de heer H. D. Louwes een ernstige waarschuwing tegen pro- duktiebeperking laten horen. Het is gevaarlijk de landbouwprö- duktie en met name die van melk in te krimpen. De bevolking van ons land neemt steeds toe, evenals die in andere landen. Bovendien zal ons land als goedkope melkproducent zijn toekomstige eerste plaats in de Europese economische gemeenschap opgeven door inkrimping van de melkproduktie.fterwijl duurdere pro ducenten do markt zouden moeten bedienen. Dat zou een nadeel voor het algemeen belang zijn. Melk, al dus de heer Louwes, is een produkt dat geheel door Nederlandse ar beidskrachten en voor het overgro te deel door Nederlandse grondstof fen, met name gras, tot stand komt. Inkrimpen van produktie zou 's lands economische positie verzwak ken. Sprekende over het nut van het werk van 't Landbouwschap voor de boer haalde de heer Louwes een klinkend voorbeeld aan. De belastingcommis sie heeft inzake de inkomstenbelas ting van de boer, die met eigen kin deren op het bedrijf werkt, geproce deerd. De hoge raad heeft in een arrest bepaald, dat de inkomsten van deze kinderen voor de inkom stenbelasting niet bij het inkomen van de vader kunnen worden gere kend. Daarmee is een slordige twaalf miljoen gulden voor de boe renstand verdiend, dus veel meer, dan de totale jaarlijkse heffing voor de vele diensten van het Landbouw schap bedraagt. Tot ondervoorzitters voor de komen de twee jaar zijn de heren C. Q. A. Mertens (kath.) namens de werk gevers en D. Tiggelaar (A.N.A.B.) namens de werknemers benoemd. Het bestuur besloot aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een brief te zenden, waarin aandacht wordt gevraagd voor de gevolgen voor de waterbeheersing indien een verbindingskanaal voor zeesche pen tussen Rozenburg en het Haringvliet (het drieweg-kanaal) zou worden gegraven alsmede voor mogelijkheden van haven- ontwikkeling buiten Zuid-Hol land. Het kanaal zou volgens deze brief verziltingsgevaar ge- ven en in droge maanden zoet water aan de landbouw onttrek ken, daarmee voordelen van de Deltawerken voor de landbouw goeddeels teniet doende. Gewezen wordt op mogelijkhe den van havenontwikkeling in de Maasvlakte en in het gebied van de Westerschelde en Noord- Brabant. Aan de minister van waterstaat zal worden gevraagd om het georgani seerde landbouwbedrijfsleven voort aan tijdig te betrekken bij het ont werpen van tracés van rijkswegen en het Landbouwschap te betrekken bij voor-ontwerpen van wet. Het Landbouwschap stelt zich in verband met het ontwerp-vesti- gingsbesluit levensmiddelenbedrijf op •het standpunt, dat kruideniersbedrij- ven ingeschakeld zullen moeten wor den bij de verkoop van diepgevroren verpakt slachtpluimvee. Handelaars in staal te Antwerpen maakten super-winsten De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft er de staalproducenten op at tent gemaakt, dat er zekere onregel matigheden in de staalhandel plaats vinden, met name te Antwerpen. Han delaars te Antwerpen en elders heb ben volgens de Hoge Autoriteit staal, dat verkocht was voor levering aan afnemers in landen buiten de E.GJK. S., doorverkocht aan verbruikers binnen de gemeenschap, hetgeen oa in Duitsland ernstige storingen in de staalhandel heeft veroorzaakt. Deze transacties hebben hoofdzake lijk betrekking op betonstaven, waar van de minimumprijs voor de uitvoer naar derde landen 76 dollar bedraagt, terwijl de verkoopprijs in de ge meenschap ruim 86 dollar is. De han delaars, die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, hebben op deze wij ze „super-winsten" behaald en tevens de gehele ijzer- en staalmarkt van de E.G.K.S. verstoord, aldus de Hoge Autoriteit. In Londen is een grote demon- stratie gehouden tegen de ver- M vaardiging en opslag in Enge- H H land van atoomwapens. Hoog- H 11 tepunt van de demonstratie H was een kranslegging aan de M voet van de cenotaaf in White- 1 hall. 1 lipilUllllllllllllllllllllie Conferentie in Moskou van satellietlanden In Moskou is een conferentie van landen van het communistische blok geopend (Joego-Slavië is daarbij uit gezonderd). De bijeenkomst werd bij gewoond door de communistische lei ders, premier Nikita Kroesjtsjew, Wladislaw Gomoelka van Polen, Vil- liam Siroky van Tsjecho-Slowakije en Janos Kadar van Hongarije. Men verwacht dat na de bijeenkomst belangrijke mededelingen zullen wor den gedaan over een topconferentie en over ontwapening, alsmede over de betrekkingen tussen oost en west in het algemeen. In westelijke diplomatieke kringen vermoedt men dat Tito's „besmette lijk revisionisme" het voornaamste onderwerp van gesprek zal zijn. IN HET KURHAUS TE SCHEVENINGEN Dr. Drees wees op verdiensten bewezen aan het land In aanwezigheid van minister-president dr. W. Drees heeft het verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland dat 40 jaar bestaat, gisteren in het Kurhaus te Scheveningen zijn jubileumvergadering gehouden. Deze werd o.a. bijgewoond door de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rijn, de staatssecretaris van binnenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, de vice-voorzitter van de Sociaal Economische Raad, de heer T. J. Twijnstra, de secretaris-generaal van het ministe rie van economische zaken, prof. G. Brouwer, en verscheidene andere hoofdambtenaren, Kamerleden, voorzitters van de vak bonden en vertegenwoordigers van andere organisaties, ^aar- mee het verbond samenwerkt. De voorzitter van het verbond, de heer A. Borst Pzn, hield een herdenkingstoespraak. Over de praktijken van de loonpolitiek leeft algemeen een gevoel van onbehagen, voortkomend uit een gebrek aan vertrouwen in de regels van het loonpolitieke spel. Op een andere wijze valt alle rumoer rond bepaalde loonover- eenkomsten in de laatste jaren niet te verklaren. „Ik zou veel gewonnen achten, indien de regering zich eens uitsprak over haar denkbeelden omtrent het toe komstige loonbeleid, opdat het be drijfsleven zijn eigen inzichten daar aan zou kunnen toetsen en in ge meenschappelijk overleg weer een loonpolitiek tot stand zou kunnen ko men, die op de omstandigheden is afgestemd, om liet vertrouwen in het loonbeleid te herwinnen". Behalve over de loonpolitiek sprak de heer Borst onder meer over de sociale voorzieningen. De heer Borst acht het een juist sys teem, dat men er van uitgaat, dat bepaalde groepen der bevolking in staat zijn geheel zelfstandig bepaal de voorzorgsmaatregelen te treffen en andere groepen niet. Met het oog daarop acht hij het streven, de sociale verzekeringen ook uit te strekken tot de groep loontrekkenden boven de In Schotland zijn vijftig mensen min of meer ernstig gewondtoen een passagierstrein en een locomotief met remwagen tegen elkaar botsten. Op de foto is te zien hoe sommige van de zes rijtuigen van de passagiers- trein in elkaar schoven. 6900-gulden-grens bepaalde gevaren inhouden, die ernstig overweging ver dienen. Op grond van dezelfde over wegingen achtte de heer Borst het juist, dat de A.O.W. als bodemvoor ziening is ingesteld. Hij zei te menen, dat deze uitkering ook een bodem voorziening zal moeten blijven. Op het gebied van de belastingen zei de heer Borst, te willen pleiten voor een terugkeer op de weg. die naar zijn oordeel doodloopt. Hij pleitte voor een ander fiscaal klimaat, een warmer klimaat in de plaats van de stoof, die tegenwoordig wordt toege past om de gevolgen van het huidige funeste klimaat wat te ondervangen. De heer Borst was zijn rede begon nen met een principiële uiteenzetting over het onderwerp van zijn rede. Hij bestreed dat de mens zijn vrijheid herkrijgt alleen door verhoging van de materiële welstand. Minister-president dr. W. Drees gaf hierna namens de regering uitdrukking aan zijn waardering voor het werk, dat de vereniging gedurende zovele jaren heeft ver richt, waarbij, naar hij opmerkte, aan het Nederlandse volk grote diensten werden bewezen. De noodzaak van een samenwerking tussen werknemers en werkgevers, zo ging dr. Drees voort, wordt thans aan beide zijden volkomen erkend. Hij sprak in dit verband van een ze genrijke ontwikkeling. Wij staan thans in een tijdperk van zelfbeperking, die wij ons zonder twijfel als gevolg van een te groot optimisme in de tijd van de hausse en als gevolg van de toestand in de wereld, thans moeten opleggen. Dr. Drees sprak de verwachting evenwel uit. dat het Nederlandse volk thans gezamenlijk weer de weg zou kunnen opgaan naar nieuwe welvaart. Samenwerking, ook bij tegengestelde belangen, is noodzakelijk, aldus zei dr. Drees verder in zijn toespraak en het is verheugend te constateren, dat er een sterk streven bestaat in onder linge samenwerking het landsbelang te dienen. Boven de taak in eigen land staat evenwel de plicht te wer ken in Europees en wereldverband. Wij zijn namelijk niet alleen verant woordelijk. tegenover ons eigen volk, maar ook tegenover andere volkeren n tegenover de onderontwikkelde ge bieden. Tenslotte sprak de minister president de wens uit, dat het Pro testants-Christelijk YVergeversver- bond vruchtbare arbeid in de toe komst zal verrichten. Het ligt in de lijn der ontwikke ling dat wij de economische inte- Het Wereldgebeuren Brug in gevaar Camille Sjamoen, de Libanese pre sident, is niet alleen pro-wes ters, maar men zou hem eigen lijk een westerling kunnen noemen. Hij heeft zijn rechtskundige oplei ding genoten aan Angelsaksische uni versiteiten. Omdat hij lid is van een christelijke kerk, die vanzelfsprekend contacten met kerken in de westerse democratieën onderhoudt, begrijpt hij meer van wat in het Westen de ge moederen bezig houdt dan menig col lega-staatshoofd in het Midden-Oos ten. Ongeveer de helft van dQ Libanese bevolking staat als christen te boek cn zo komt het, dat ook het land zelf in menig opzicht een ander karakter heeft dan dat der buurstaten. De Libanezen zien hun land graag beschouwd als een soort brug tussen de Westerse cn de Arabische wereld. Tijdens de Suezcrisis van november 1956 v/as de Libanon, welker cultuur nog een Frans stempel draagt, het enige land in het Arabische Midden- Oosten, dat de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk en Groot-Brit- tannië niet verbrak. Klaarblijkelijk zijn de mohammedanen het over deze politieke middenkoers met de chris tenen eens: het was immers een mo hammedaanse premier die voor dit beleid mede de verantwoordelijkheid droeg. En de premier is geenszins de enige mohammedaanse bewinds man. De ministersportefeuilles wor den altijd keurig tussen de levensbe schouwelijke groepen verdeeld. Stakingen en ongeregeldheden van de laatste dagen mogen niet worden beschouwd als een uiting van tegenstellingen tussen christenen en mohammedanen in het land. In het middelpunt van de moei lijkheden staat Camille Sjamoen, wiens presidentschapstermijn binnen kort afloopt, maar die er niets voor voelt om zich terug te trekken zonder te hebben nagegaan of het vollf hem opnieuw zal kiezen. Daarbij staat de grondwet hem in de weg. De grondwet zegt namelijk, dat een Li banees na zes jaar staatshoofd te zijn geweest, de presidentssteek aan de cederen moet hangen. Een tweede ambtstermijn is er tot dusver „niet bij". Vandaar dat Sjamoen de laat ste weken druk doende was om bij parlementsleden steun te zoeken voor een ontwerp tot grondwetswijziging. Het scheen dat hij reeds op een meer derheid kon rekenen. Verscheidene mohammedaanse en christelijke leiders hebben echter of ficieel laten weten, dat zij tegen deze opzet gekant waren. Men mag aan nemen, dat de uitgangspunten en de bedoelingen van de verschillende groepen nogal uiteen liepen. Binnen Sjamoens eigen groepering waren waarschijnlijk wel leiders die meen den, zijn politiek zélf te kunnen voortzetten. In het mohammedaanse kamp bevonden zich verscheidene po litici die bezwaar hadden tegen Sja moens pro-westerse politiek. En on getwijfeld waren erbij, die zich uit spaken voor aansluiting van Libanon bij de Verenigde Arabische Repu bliek, de unie van Egypte en Liba- nons naast buurland Syrië. Zij von den de ondermijnende communisten aan hun zijde Aanleiding tot de onlusten was de moord op een Libanese jour nalist. die tot de aanhangers van aansluiting bij de Verenigde Arabi sche Republiek behoorde. Het is nog steeds niet duidelijk geworden, in hoeverre agenten, uit Egypte en Sy rië afkomstig, ertoe hebben bijgedra gen dat Libanon daarmee het toneel van wilde tonelen werd. Een feit is, dat hetgelukte om diverse elemen ten tegen het pro-westerse beleid van Sjamoen en tegen de Verenigde Staten op te hitsen. Twee bibliothe ken van de Amerikaanse voorlich tingsdienst behoorden tot de gebou wen die in brand werden gestoken. Voor de Eisenhower-leer, opgesteld om de landen in het Midden-Oosten te beschermen tegen communistische agressie of ondermijning bestond bij dé betogers maar weinig sympathie: Sjamoen had die doctrine'wel aan vaard. maar de landen die tot de Verenigde Arabische Republiek sa mensmolten hadden haar afgewezen. Een groot voordeel voor Sjamoen is. dat het leger „neutraal" is gebleven en zich heeft gekweten van de politietaken die hij het op droeg. Nu het land te kampen krijgt met de economische gevolgen van de staking, is veler hoop gevestigd op generaal Sjehab, opperbevelhebber van het Libanese leger, een maroniti sche christen die bij alle categorieën van de Libanese bevolking als af stammeling van de vorstelijke familie een grote achting geniet en van wie men verwacht, dat hij een akkoord tussen partijen zal weten te bereiken. Zo'n akkoord zou worden toeeiuicht door allen die hopen, dat de Libanon, misschien wat minder ..westers" dan zij tot dusver was. toch een brug blijft tussen de westerse en de Ara bische wereld. gratie niet beperken tot de Euro- markt en de O.E.E.S. en het zou daarom slechts logisch zijn indien ook de Navo een economische in houd kreeg. Een politiek en mili tair bondgenoodschap van zulk een innig karakter als de Navo eist op de duur ook een nauwere economische verbondenheid, aldus verklaarde de Nederlandse minis ter van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra. Prof. Zijlstra wees verder op de gro te betekenis die de algemene overeen komst voor tarief en handel (G.A.T. T.) heeft voor een vrijhandelszone tot stand zal komen. De Euromarkt en de vrijhandelszone, zo merkte hij op. betekenen namelijk de laatste kans voor Europa een economisch sterke positie in de wereld te behou den. De vrijhandelszone stuit thans op een aantal politieke hindernissen waarvan wij moeten afwachten of zij kunnen worden genomen en die kunnen worden samengevat in een woord: Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13