Veiling „Walcheren" had in 1957 meerdere omzet van ruim 6 ton KAPPIE EERSTE KAMER ONGERUST OVER HOGE VEERTARIEVEN „EILAND IN DE ZON", FILM VAN DE GOEDE MIDDELMAAT en hei geheim van Kaiiekopl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 21 MEI 1958 OMZET VAN BIJNA 2/2 MILJOEN Dankzij gezamenlijke inspanning, overleg en begrip, is veel bereikt De coöperatieve veilingsvereniging „Walcheren" G.A. te Middelburg heeft een bijzonder gunstig jaar 1957 gehad. Voor de eerste maal werd een omzet bereikt van bijna 2 2 miljoen, om precies te zijn van 2.494.604; of wel 612.533 méér dan in 1956. Deze stijging werd voornamelijk veroorzaakt door het harde fruit. Hierbij dient echter wel bedacht te worden, dat in het boekjaar 1957 een gedeelte van de oogst van 1956 is betrokken en praktisch de gehele oogst van 1957, aldus bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Visser. In zijn openingsrede verklaarde de voorzitter, de heer B, Koole uit Sou burg, dat de prijzen matig tot goed geweest zijn. Op enkele teelten ging ae heer Koole in het bijzonder in. De teelt van de winterbloemkool, die zeer goed verlopen is en voor degenen, die er goede aandacht aan besteedden, goede prijzen opbracht, biedt tevens mogelijkheden voor de intensieve tuinbouw. In het bijzonder bracht de voorzitter dank aan de hoofdassis tent M. Wattei; die deze teelt heeft opgewerkt en verbeterd door voort durende selectie. Ook de teelt van prei heeft aanleiding gegeven om daarmee voort te gaan. De heer Koole vroeg zich af waar om niet meer overgegaan wordt tot het telen van vroege aardap pelen, één der hoofdproaukten van vele bedrijven. Het rooien kan ma chinaal geschieden, hetgeen de kostprijs doet dalen, terwijl door het gunstige klimaat weinig kans op nachtvorst is. Ook de teelt van rode en zwarte bessen heeft een goede kans. Goede naam De fruittelers hebben dit afgelopen jaar wel geluk gehad, zeker wanneer de resultaten van de collega's in de Betuwe en Limburg in ogenschouw Eenomen worden, vervolgde de heer .oole. Voor het eerst na de waters nood kwam het harde fruit op de veiling te Middelburg, waarvoor de voorzitter de fruitkwekers hartelijk dankte. „U heeft ten volle het ver trouwen gegeven aan uw eigen zaak en door een goed gesorteera produkt af te leveren een goede naam ge kregen bij de handel en de expor teurs. Tenslotte deed de heer Koole een be roep op de leden zich te houden aan de tijden van aanvoer, verpakking, sortering enz. Hij wees hierbij op de dringende noodzaak de veilingen te splitsen, terwijl de tijd van aanvoer vroeger gesteld moet worden. Wanneer men de totaalomzet ver deelt, dan blijkt, dat de appelen, pe ren, pruimen en kersen in 1957 een bedrag van 495.920 meer opbrachten dan in 1956. Het klein fruit bracht 52.940 meer op, het fruit onder glas 9273.de vroege en late aardap pelen tezamen circa 21.000, terwijl de omzet van groenten daarentegen daalde met bijna 90.000. De omzet van diversen bedroeg in '57 123.031. De opbrengsten van enkele fruit- soorten waren wel opvallend: die van appelen bedroeg in 1957 f 654.175 (1.223.824 kg) en in 1956 "f 223.951 (744.104 kg). De peren brachten in 1957 154.122 (229.690 kg) op en in 1956 88.168 (266.068 kg). Voor de zwarte bessen waren deze cijfers resp. f 297.872 (63.072) en f 256.421 (110.488). De midden- prijzen per kg waren voor de aard beien in 1957 1.61 en in 1956 f 1.59: voor de rode bessen respec tievelijk 1.15 en 0.84; voor de kruisbessen f 0.55 en 0.40 en voor de zwarte bessen 4.72 en 2.32. In het seizoen 1957-1958 werd aan ap pelen, peren, rodekool e.a. in totaal 77.365 kg gekoeld tegen 236.130 kg in het seizoen 1956-1957. Geveild werd in 1957 door 366 leden voor 2.260.380 en door 422 gastleden voor 234.224. In 1956 veilden 459 leden voor 1.666.178 en 450 gastleden voor 215.893. Groothandel en export Een ander beeld van de groei van de veiling kwam tot uitdrukking in de cijfers van omzet van de detailhan del, die wat omlaag gingen, en die van de groothandel en exporteurs, die om hoog gingen in 1957. De detailhandel daalde in procenten van 67.9 tot 58.7, de groothandel steeg van 13.8 tot 16.8 en de export steeg van 8.6 tot 17.4. Het zachte fruit was zeer gewild en goed in prijs. Toch meende de direc tie het met de afzet van rode bessen in 1958 anders te moeten doen, na melijk de mogelijkheid te overwegen om de rode bessen voor industrie ge lijktijdig te veilen met de zwarte bes sen. In zijn verslag merkt de waarne mend directeur, de heer Mes, nog op, dat de samenwerking met de Zeeuw se Groentetelersvereniging goed was, alsmede ook de verhouding met de kopers. Het netto batig saldo van de exploitatierekening over 1957 bedroeg 24.083,14. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren B. Koole, A. de Jager en P. Ton Pzn., werden herkozen, evenals de heer A. Buis als lid van de raad van totezicht. Voor 1958 zal een entreegeld van 5.en een contri butie van 10.per lid geheven worden. Het veilingspercentage werd voor de leden als volgt vastgesteld: gewone veiling 6 koelhuisproduk- ten 6 administratief geveilde pro- dukten 4 excl. heffingen en plus 1 garantiefonds. Voor niet-leden is de heffing respectievelijk 3 hoger. Voor huur van een kleine pootbak wordt voor leden en niet-leden 3 cent in rekening gebracht, voor de groentekist eveneens 3 cent, voor de rruitkist 6 cent en voor de bushel 5 cent. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat de gezondheidstoestand van de directeur, de heer W. Kweldam, thans redelijk wel is. Het grootste deel van het jaar is de directie waargenomen door de heer Mes, die daarvoor hartelijk dank werd gebracht. Van Nelle bestellen Van Nelle bestellen |lllllllllllllllllllll!lllllllll!lllllllltlllllllH Verstekeling in bus H Dat er zelfs onder buspassa- M giers verstekelingen kunnen M schuilen, heeft een Zeeuws- Vlaamse buschauffeur van de dienst TerneuzenHulst dins- n dag ontdekt. Het was overi- gens een alleraardigste verste- kelinge: een klein, parmantig g meiske van drie jaren. De chauffeur ontdekte haar, toen n H hij aan het eindpunt in Hulst even tijd had om een boterham te eten. Plotseling hoorde hij gestommel achter in de bus en n M vond daarop snel de onderne- mende kleuter. Uit het gebrab- H bel van het meisje kon hij niet wijs worden, waar ze precies vandaan kwam en wie ze was, maar wel begreep hij, dat ze in H ieder geval niet uit Hulst af- komstig was. Op de terugweg heeft hij haar toen maar on- der de hoede van een politie- H man in Axel gesteld. En omdat jH er voorlopig niet ontdekt kon worden waar het meisje thuis hoorde, ging de echtgenote van 1= deze politieman zelfs met het kind naar de speeltuin. Toen er tenslotte aan net eind van de M middag nog geen vader of moe- der zich gemeld had, begon men in Axel toch wel verbaasd te kijken. Maar 's avonds werd H het raadsel nog opgelost. De ongeruste moeder van Johanna G. uit Terneuzen, had inmid- dels alarm geslagen. En niet zonder vreugde kon zij diezelf- de avond nog haar onderne- m mende dochter, die 's ochtends jj in Terneuzen al op de bus was §j§ gestapt, weer in ontvangst ne- men... (Advertentie) Van Nelle bestellen Belgisch elftal op negen plaatsen gewijzigd Mees en Coppens ook niet tegen Zwitserland Het Belgische elftal, dat op 26 mei a.s. te Zurich tegen Zwitserland zal spelen, is na de 72 nederlaag tegen N ederland op niet minder dan 9 plaat- 'n gewijzigd. lechts linksback Thellin en linkshalf Mathonet behielden hun plaatsen. Twee spelers bleven gehandhaafd, doch zullen op andere plaatsen opere ren, namelijk Jurion, die nu rechts buiten staat, en Stockman, thans middenvoor. Zeven spelers werden vervangen. Eén van de meest opval lende wijzigingen is wel de vervan ging van aanvoerder en record-inter national Vic Mees, door de Ander- lecht-speler Van der Wilt. Mees staat nu bij de reserves. Ook de Beerschot speler Rik Coppens heeft zijn plaats weer eens moeten afstaan. Het nieuwe Belgische elftal ziet er als volgt uit: Doel: Van der Stappen (Ol. Charle roi); achter: Dries (Berchem Sport) en Thellin (Standard Luik); midden: Van der Wilt Anderlecht), Storme (Gantoise) en Mathonet (St. Luik) voor: Jurion (Anderlecht), Lippens (Anderlecht), Stockman (Ander lecht). Houff (Standard Luik) er Paeschen (Standard Luik). Reserves: Leysen (Berchem Sport), Diricx (Union St. Gillis), Mees (Ant werp FC) en Orlans (Gantoise). 4 Een familieboek met 380 pagina's er 10S familiefoto's is op Hemelvaartsdag in Leeuwarden overhandigd aan circa twee honderd Hazenbergs, die uit noord en zuid, oost en west gekomen waren om hun derde familiedag te houden. Er wa ren Hazenbergs van de Gronings-Friese, de Leidse en de Brabantse familie. Deze drie stammen, die niet aan elkaar ver want zijn, vormen tezamen de familie vereniging Hazenberg. Het overgrote deel der Hazenbergs behoort tot de Gro nings-Friese stam, vandaar de familiedag in het noorden des lands. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 MET KRANSJES op het hoofd en mandjes vol zelf geplukte bloemen in hun handjes, stonden dinsdagmiddag rond vier uur voor de gereformeerde kerk te Vlissingen enige tientallen kleuters, leerlingetjes van de christe lijke kleuterschool prinses Wilhelmina". Mejuffrouw C. L. Poppe, hoofd van die school, trad even later door een erehaag, gevormd door die kinder tjes, uit de kerk naar buiten, als de jonge echtgenote van de heer C. W. Eeuwe, gymnastiekleraar aan de christelijke, openbare en r.-k. ulo te Vlissingen en trainer van Marathon. Mej. O(ora) Poppe behalve kleu terleidster ook lerares tekenen geniet voorts enige bekendheid door het illustreren van kinderboekjes. Zij speelt toneel en ontwierp reeds op 18-jarige leeftijd de kerkramen van de chr. geref. kerk te Enschede. (Foto P.Z.C.) FILMSIN ZEELAND lll!lllllllllll[lll!lllll!ll!lllllllll||lllll|| Spanjaard Boteila won etappe van Giro De Spanjaard Salvatore Boteila heeft de derde étappe van de Ronde van Italië gewonnen. De rit ging van Va- rese naar Saint Vincent over een af stand van 187 km. Na deze étappe is de Italiaan Pambianco in -het bezit van de rose trui. De uitslag luidt: 1. Salvatore Bo teila (Sp.) 178 km in 4 uur 39 min. 49 sec. 2. Pambianco (It.) op 39 sec. 3. Moser (It.) z.t. 4. Tinazzi (It.) op 59 sec. 5. Favero (-It.) op 1 min. (Advertentie) Van Nelle bestellen „Oorlog en Marine" in Eerste Kamer Schrijven van de zeven fysici veroordeeld (Van onze parlementaire redacteur) Bevreesd, dat het menselijke ras bij een verdergaande bewapening zijn ondergang tegemoet- snelt, heeft de heer De Dreu van de P.v.d.A. dins dag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begrotingen van oorlog en marine er bij de regering op aangedrongen haar invloed bij andere naties aan te wenden om te komen tot. stopzetting van de proe ven met atoomwapenen. De liberale mr. Van Riel geloofde niet dat het uitbreken van een gewapend conflict thans mogelijk is en we! om dat een machtsevenwicht is bereikt. Hij was van oordeel, dat de vrede te danken is aan het bezit van de wa terstofbom door het westen. Voor het schrijven van de zeven fy sici, die gewaarschuwd hebben tegen de vestiging van raketbases hier te lande, had hij weinig waardering, omdat deze geleerden zich niet be perkt hebben tot het gebied waarop zij deskundig zijn, maar zich hebben begeven op een terrein, het politieke waarvan zij geen verstand hebben. De heren Vixseboxe (c-h) en Algra (a-r) pleitten voor een tweede vlieg- kampschip. doch de heer De Dreu pvdaachtte zelfs de handhaving van de „Karei Doorman" financieel niet verantwoord. 4 Engeland heeft de Arabische Unie draaks-Jordaanse federatie) erkend. Zo als bekend ls dit nog niet geschied ten aanzien van de Verenigde Arabische Re publiek van Egypte en Syrië. De opheffing van de vrije veren op de Westerschelde heeft kwaad bloed gezet in Zeeland. Aldus de heer Llchtenauer (c.h.) tijdens de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat gisteravond in de Eerste Kamer. De heer Lichtenauer vestigde er de aandacht op, dat de Zeeuwen zich voor verplaatsing over enkele kilometers hoge kosten moeten getroos ten, terwijl de overige Nederlanders niet voor dergelijke uitgaven staan. De heer De Vos van Steenwijk herinnerde eraan, dat de minister heeft toegezegd, dat hij nadere mededelingen zal doen. Met belangstelling zag hij ze tegemoet. Overigens informeerde deze afgevaardigde, of het moge lijk is Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen door een heli- kopterdienst in te stellen. „Beide auteurs staan in hun vak bekend als bekwame personen. Een aanval op hun publikatie zal dus dieper moeten gaan en omstandiger geformuleerd dan de heer Van Riel heeft gedaan", aldus de heer Scho- rer, die enigszins ironisch opmerkte, dat de heer Van Riel „op bewonde renswaardige wijze bijna k 1' impro- viste sprak..." Overigens wachtte spreker met een gerust hart af wat over deze zaak in de vakpers zou verschijnen. „Het tegenbewijs staat open en de auteurs zullen dan zeker niet nalaten op hun beurt te reageren. De heer Schorer twijfelde er niet aan of ook de heer Van Riel zou het zijne tot de voort gang der discussie willen bijdragen. Tenslotte besprak deze afgevaardig de nog enkele opmerkingen van zijn opponent. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (arb.) besprak eveneens de kwestie der veren over de Westerschelde. Hij her innerde er aan, dat de Staten van Zeeland nu pas zes wensen ter zake hebben geformuleerd. Hij zal het oor deel van de minister daaromtrent af wachten. De heer Schorer kwam terug op de opmerkingen van de heer Van Riel, die deze maakte bij de behandeling van de Deltawet over de vergelijk baarheid van Sloeplan en Haring- vlietplan. Zoals bekend viel de heer Van Riel daarbij een artikel aan, in Economisch Statistische Berichten opgenomen, geschreven door drs. M. C. Verburg en ir. J. G. Snip. Advertentie) Van Nelle bestellen Verhaal gecompliceerd, spel vaak boeiend ALEC WAUGH's roman „Island In the sun" en de film, die regisseur Ro bert Rossen naar dit verhaal heeft vervaardigd, zijn beide werken van de goede middelmaat. Het verhaal blijft op de vlakte en gaat niet al ie diep. Het is de geschiedenis van een aantal kopstukken op een waarlijk zonnig eilandje in de Caraïbische Zee Santa Marta. „Eiland in de zon" is feitelijk een groot verhaal met vele c meer dan 50 jaar dm bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn 475A'da- Tel. 86211 Telei 12282 kleine verhalen-ln-zlch, wat tot ge volg heeft, dat de filtn wel eens wat langdradig wordt. Goed spel, een ta melijk „rond" beeld van Santa Marta en zijn bewoners, alsmede vaak mooie opnamen, maken echter veel goed. James Mason, Belafonte bekend geworden door de titelsong Doro thy D&ndridge, Joan Fontaine en Joan Collins zijn de belangrijkste acteurs en actrices in deze rolprent, die in Alhambra, Vlissingen, draait. In „Titatenstrijd", de film die In Luxor (Vlissingen) wordt ver toond, zien we Mariene Dietrich weer eens terug op 't witte doek, Samen met Frank Craven, Ran dolph Scott en Johan Wayne in een rolprent over twee mijnwer kers, die onder Marlene's goede in vloed carrière weten te ma ken. Zij boksen het op tot groot-industriëlen. Helaas blijft hun relatie tot Mariene, die zij hebben ontmoet bij een boks wedstrijd, niet van louter zake lijke aard. Beiden worden verliefd op de eerzuchtige jongedame en Toertocht „De Zeeuwen". Een ploeg motorrijders van de MAC De Zeeuwen maakte vorige week een toertocht door Zeeland met als eind doel Schouwen-Duiveland. De groep vertrok 's morgens om 9 uur van de Middelburgse. Markt en via de bin nenwegen van Zuid-Beveland, waar men de bloesempracht In ogenschouw kon nemen. Over Bergen op Zoom en Steenbergen werd de tocht voortge zet naar Zijpe, waarna op Schouwen- Duiveland Ouwerkerk, Nieuwerkerk. Renesse, Haamstede en Burgh met een bezoek vereerd werden. Via Zie- rikzee-Katseveer ging het weer huis waarts. Ondanks het gure weer had den de deelnemers een gezellige rit. Besloten werd om spoedig een tocht in clubverband te maken en wel op 2e pinksterdag. Het is dan de be doeling om gezamenlijk naar Schijb- del in Noord-Brabant te rijden en daar de internationale terreinwed strijden te bezoeken. Deelneming is zowel voor leden als niet-leden mo gelijk. 4 In Hirosjima is maandag een 28-Jarlge jongeman overleden aan de gevolgen van radio-activiteit. Hij ls de dertiende van dit Jaar, wlena dood aan „atoom ziekte" wordt toegeschreven. zo als we bij dergelijke kwesties zo vaak zien gebeuren leidt dit tot grote ruzie tussen de belde nieuwbakken zakenlieden. Dan tonen zich de ware karakters. De een 1b een keiharde zakenman geworden, de ander laat zich zien als een sociaalvoelend man, die zijn leven in de mijn nog niet vergeten is. In Electro (Middelburg). Grand (Goes) en Schouwburg (Middelburg) draaien respectievelijk „Wien bleibt Wien", „Monpti" en „Het vlammen de woud", films die in deze rubriek reeds besproken werden. DONDERDAGCYCLUS. Enige tijd geleden verscheen ln de etalages van de boekwinkels een boek van J. M. Scott, dat getiteld was „Meermin, waar bleef je?" Het was de geschiedenis van vier schip breukelingen, drie mannen en een vrouw, die nadat hun schip was ge torpedeerd, het vege lijf wisten te bergen op een vlot. Dit spannende boek vani Scott is verfilmd on het resultaat daarvan is onder de titel „Bruid van de zee" te zien in Al hambra (Vlissingen). De bekende oorlogsfilm „Bastogne" wordt nog eens in Grand (Goes) vertoond. „Battleground" was de oorspronkelijke titel van deze rol prent over dc strijd die de gealli eerden in de Tweede Wereldoorlog hebben gevoerd bij het plaatsje Bas togne nabij de Frans-Belgische grens. „Het uur der schande", Electro (Middelburg) ls de laatste film van de Franse regisseur Julien Duvivler, een van de groten van de Franse filmkunst. De meesterlijk acterende Jean Gabin en de over een zeer ex pressief gelaat beschikkende Danièle Delorme vervullen de hoofdrollen. 23 Het rumoer in het tenten kamp van Jeminee drong door tot de plek, waar Kap- pie en zijn groepje zich ver borgen hielden. Nieuwsgie rig slopen ze naderbij. Maar bij de rand van het struik gewas hield Kappie de ande ren tegen. „Voorzichtig", fluisterde hij. „De kust is ja nog niet vrij... zo te zien is het kop- penmeppen nog in volle gang!" „Enorm, zoals die Platte kopls hun handwerk beheer sen", sprak doctor Priegl be wonderend. Doctor Prak be tastte voorzichtig de bult op zijn hoofd. „Ja hè, geweldig!" beaam de hij. „Iedere keer raak!" „Is die akelige generaal ook al van de kaart?" vroeg de Maat. „Ja, jong, die was het eerste aan de beurt! Daar ligt hij!" Kappie wees op d« lusteloze gestalte van generaal Jeminee „Deksels!" riep hij toen. „Over kaart ge sproken... Wat ligt daar ja aan zijn voeten? Ik laat me kielhalen als dat Ja onze kaart niet is. Misschien is dit onze kans om hem terug te krijgen... En dan is dat Kattekoplbeeld voor ons!" Nagekomen ad* Heden overleed, door een noodlottig ongeval, in het St. Joseph-zie- kenhuis, na een kort stondig lijden, onze lie ve zoon, broer, zwager, oom en verloofde, ADRIAAN POPPE, op de jeugdige leeftijd van 26 jaar. Oostkapelle: J. POPPE. J. L. POPPE— MALJERS. Aagtekerke: J. DE VISSER— POPPE. M. DE VISSER en kinderen. Grijpskerke: H. VOS—POPPE. D. VOS. Oostkapelle: JAN. KRIJN. LOU. PLOON WATTEL. OoHt.kapelle. 20 mei 1958. Baaicnhovenseweg 5. Met diepe droefheid na men wij kennis van het overlijden van ons ge acht bestuurslid P. DE KAM, die ruim 26 jaar de functie van penning meester van onze afde ling „Vrederust" ver vulde. Trooste de Heere zijn familie. Het bestuur „Vrederust", afd. Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6