Spoedig maatregelen om normale toestand in Algerije te herstellen Kansen op ontwikkelingskernen moeten benut worden KLANKdORV RESULTATEN BIJ MULLER CO. WAREN OVER 1957 GUNSTIG WOENSDAG 21 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. PREMIER PFLIMLIN BELOOFDE NATIONALE VERGADERING Kabinet keurde hervormingen goed, om regeringsgezag te versterken Premier Pflinilin heeft dinsdagmiddag in de Nationale Vergadering be loofd, dat binnen enkele dagen maatregelen zullen worden genomen om de normale toestand in .\lgerije te herstellen. De Nationale Vergadering was bijeen geroepen om de noodbevoegdheden van de regering voor Algerije te verlengen. Deze bevoegdheden werden gegeven. De stemverhouding was 475 tegen 100. Tegen stemden de uiterst rechtse afgevaardigden, een aantal conservatieven en 21 sociaal-republikeinen (ex-Gaullisten). Over de rol van het leger zei Pflimlin, dat de militairen er naar streven de orde te handhaven en „gepassioneerde bewegingen zonder bloedvergie ten" te kanaliseren. Dit achtte hij dan ook de voornaamste taak van ge- neeraal Salan, de opperbevelhebber in Algerije. Pflimlin gaf toe, dat er waarheid schuilt in de kritiek op de Franse instellingen „die maandag hernieuwd is". Hij noemde niet de naam van de Gaulle, die maandag op een persconferentie in Parijs kritiek op het Franse partijenstelsel uitte. Er zijn fundamentele wijzigingen nodig, aldus de premier, doch die moe ten langs zuiver legale weg tot stand komen. Pflimlin verklaarde: „de verbindin gen met Algerije zijn nimmer ver broken geweest. De activiteit der Algerijnse opstan- delingen is niets in kracht vermin derd. Het „Algerijnse nationale be vrijdingsfront" blijft dezelfde druk uitoefenen als weleer en het blijft dus even noodzakelijk de noodbe voegdheden voor Algerije te hand haven". Omtrent het deelnemen van Algerij nen aan Franse betogingen in Alge rije verklaarde Pflimlin: „Dit is een merkwaardige ontwikkeling en zij zou de aspecten van het Algerijnse vraagstuk kunnen wijzigen". Ex-nremier Mendès-France, leider der radicale fractie viel de Gaulle aan ,die volgens hem door zijn recente verklaringen „de opstan dige beweging in Algerije heeft gesteund op een tijdstip, waarop haar leiders zich de dwaasheid van hun anti-nationaal optreden voor ogen stelden" (applaus op de banken van centrum en links, pro testen van de rechtse afgevaar digden Mendès-France deed een beroep op de Gaulle, „aangenomen dat het niet te laat is", om aan alle twijfel een einde te maken en „ermee op te houden het optreden der veroorzakers van moeilijkhe den in Algerije in bescherming te nemen". Mendès-France drong er tenslotte bij Pflimlin op aan op „ondubbelzinnige wijze" tegen de opstandige beweging in Algerije op te treden. Voor de stemming hadden de conser vatieven een motie ingediend, waarin dank werd gebracht aan het leger in Algerije en het vertrouwen in het be houd van Frans-Algerije werd uitge sproken. De vergadering gaf echter met 405 tegen 142 stemmen de voor keur aan een socialistische motie, die na de conservatieve werd ingediend. Daarin werd dank gebracht aan het Franse leger en zijn aanvoerders voor de diensten bewezen aan de re publiek, die als overwinnaar te voor schijn zou komen uit de huidige be proeving. De socialistische motie werd met 557 tegen nul stemmen aangenomen. De bedoeling van de motie was liet vertrouwen van de assemblee tot- uiting te brengen, dat het leger, en in het bijzonder de 400.000 man troe pen in Noord-Afrika zich niet tegen do vierde republiek zullen keren om de Gaulle met geweld aan de macht te brengen. Voor de bijeenkomst van de Natio nale Vergadering hebben Pflimllns Raad voor de Scheepvaart richt verwijt tot loods De raad voor de Scheepvaart, te Am sterdam heeft in 'n uitspraak over 'n stranding van een schip op de Oude Maas in augustus van 't vorig jaar de loods H. B. verweten, dat hij te kort is geschoten in zelfdiscipline en zelfbe heersing. Op 30 augustus van het vorig jaar trachtte het Zweedse motorschip „Arabert" het Finse s.s. „Riita Nur- minnen" op de Oude Maas voorbij te varen. De Fin seinde met zeven korte stoten, dat er bezwaar was tegen het oplopen. Later herhaalde dit zich. De loods op het Finse schip maakte toen op de brug een gebaar in de richting van zijn collega aan boord van het achterop komende schip. Hij wees op zijn borst en maakte met zijn vin gers het gebaar „Ik wil eerste blij ven". Hierover werd zijn collega H. B. zeer boos en hij besloot toch voorbij te varen. Het gevolg was dat de Fin aan de grond liep en eerst later kon worden vrij getrokken. De Raad voor de Scheepvaart sprak zijn ernstige afkeuring uit over het gedrag van loods B die uit verbolgenheid be sloot toch op te stomen op een plaats waar dit niet mogelijk was. WAT ZE ZEGGEN. Het Britse par lementslid R Lodger: „Onrust be gint bij het ontbiit". De Britse veld maarschalk lord Montgomery: ..Wat weten soldaten van regéren? Niets". STUNTJE. Na over drie-meter ho ge muren te zijn geklommen en zo liet terrein van de Liverpoolse ge vangenis te zijn binnengedrongen, forceerden dieven de zware eiken houten deuren van het bureau waarin de gevangenisdirecteur zijn domein heeft. Zij kraakten de brandkast en verlieten het gevangenisterrcin zon der de aandacht van de 200 bewakers te trekken, of één van de 900 gevan genen in zijn slaap te storen. ministers een aantal voorstellen voor constitutionele hervormingen goed gekeurd, die het gezag van de rege ring moeten versterken. Na de kabi netsvergadering werd in een officieel comuniqué verklaard, dat de bevol king „door haar kalmte en discipline heeft bewezen, dat zij vertrouwen heeft in de regeringDe rege ring heeft dinsdag voorts o.a. de toe wijzing van deviezen aan Franse toeristen opgeschort en verdere plan nen opgesteld voor beperking van de handel in buitenlands geld. Het Zwitserse dagblad „La Suisse" meldt „uit Franse bron", dat de Franse generaal Chassin, die uit het leger is ontslagen, van uit een schuilplaats in Frankrijk een oproep heeft uitgezonden voor een opstand. Chassin, die voorzit ter was van een vereniging van oudstrijders uit Indo-China, zou tien dagen geleden aan zijn be wakers zijn ontsnapt. Peter Webb en Charles W. Ridley, eorresnondenten van United Press in Algerije meldden dat in gezagheb bende kringen verwacht wordt, dat de leger-generaals die op 13 mei het heft in eigen handen namen, een meer verzoenende houding tegenover de regering in Parijs zullen aanne men. Naar verluidt zijn de generaals teleurgesteld over hetgeen generaal de Gaulle maandag op zijn perscon ferentie in Parijs had verklaard. De generaals hadden een krachtiger ver klaring van de Gaulle verwacht, zo verluidt het. Zelfs Jacques Soustelle, de rechterhand van de Gaulle, blijkt thans te adviseren tegen welke actie dan ook, die de kloof tussen Algerije en Parijs nog breder zou maken. Toenemende concurrentie van coasters De W. M. H. Muller en Co N.V. te Rotterdam boekte blijkens het ver slag over 1957 eeu saldo bedrijfs winst, na bestrijding van alle onkos ten van 33.954.062 (v.j. 35.966.324) de buitengewone inkomsten bedragen f 1.159.904 (j3.6o7.241), de totale af schrijvingen 6.686.673 7.999.088), na toevoeging van 1.500.000 (onv.) aan reserve voor personeelvoorzienin- gen en diverse voorzieningen, terzake van bedrijfsrisico's ad 3.600.000 2.500.000) en na aftrek van 10.245.931 12.538.450) voor be lastingen bedraagt het saldo winst 13.081.363 15.086.027), waaruit wordt, voorgesteld uit te keren 6 pet (onv.) dividend op de preferente winstdelende aandelen en 22'4 (v. j. 25) pet op de gewone aandelen. In het verslag wordt gemeld, dat het grootste gedeelte van het jaar 1957 een voortzetting te zien gaf van de gunstige conjunctuur die 1956 be heerste. Vooral de staalindustrie, die voor de vennootschap als leverancier van ertsen en kolen zulk een grote betekenis heeft, ontwikkelde een gro te bedrijvigheid en de ertsomzetten zowel in continentaal Europa als in Groot-Brittannië en Amerika bereik ten een nieuwe recordhoogte. De toe neming in de ertstransporten leidde tot verhoogde activiteit der charter- orgahisaties, vooral in Londen en New York. Bij de rederijen gaf vooral de eer ste helft van 1957 reden tot vol doening, doch naarmate het jaar voortschreed en de ingezette da ling der vrachten aan kracht en snelheid won, veranderde het beeld in minder gunstige zin. Niettemin kan de Koninklijke Hollandsche Lloyd terugzien op een tevreden stellend jaar. De K.H.L. beschikt thans over een vloot van 12 schepen, waarvan 10 in volle eigendom, terwijl de m.s. „Montferland" en ^Zaanland" door de K.H.L. nog op de bareboatcharter worden geëxploiteerd. Dank zij de omstandigheid, dat de K.H.L. haar vloot tijdig heeft kun nen vernieuwen tegen redelijke prij zen, bij snelle levertijden en met een financiering tegen lage rente, is haar positie in de Zuid-Amerika-vaart ver sterkt. Er is geen noodzakelijkheid om op korte termijn tot nieuwbouw over te gaan, zodat uit dezen hoofde voorlopig geen nieuwe verplichtingen kunnen ontstaan. De resultaten van de lijndiensten in de Europese kustvaart en op Marok ko waren lager dan die van 1956. In het algemeen werd bij de lijndiensten in toenemende mate de concurrentie van coasters merkbaar, in het bijzon der in de vaart op Engeland. Als ge volg van deze concurrentie zijn de vrachten op een dusdanig laag niveau gekomen, dat zij niet meer lonend zijn voor lijnrederijen. De cargadoors- en stuwadoorsbe- drijven ontwikkelden zich in 1957 overeenkomstig de verwachtingen. Het aantal behandelde schepen en het kwantum behandelde lading waren nog iets hoger dan in 1956. De resultaten waren dan ook niet minder bevredigend dan die over het voorafgaande jaar. Het Wereldgebeuren Eisenhewer vraagt verlenging wetten op handels overeenkomsten. President Eisenhower heeft een rap port aan het Amerikaanse congres gezonden, waarin hij verzoekt de wet geving omtrent de handelsovereen komsten op basis van wederkerigheid met 5 jaar te verlengen. In het rapport wordt er op gewezen, dat verleden jaar de export van de gehele vrije wereld een waarde had van 100 miljard dollar; die van de Verenigde Staten beliep in totaal on geveer 29 miljard dollar. „Deze feiten tonen, samen met de ontwikkeling van de wereldhandel, op voldoende wijze de zeer belangrijke rol aan, welke onze handelspolitiek speelt voor de verbetering van de economische toestand, zowel in de Verenigde Staten als in het buiten land, en voor de samenhang van de vrije wereld", aldus president Eisen hower, die in zijn rapport tevens wijst op het zeer grote belang van de totstandkoming van de Europese Eco nomische Gemeenschap. „De Ameri kaanse regering, heeft steeds het streven naar een economische inte gratie van West-Europa gesteund. De oprichting der Europese Economische Gemeenschap is een gebeurtenis van zeer grote historische betekenis", zo schrijft de president. Verder wordt er in het rapport op gewezen, dat de Amerikaanse uitga ven in het buitenland zijn gestegen van 25,7 miljard dollar in 1956 tot 26,9 miljard dollar in 1957. Gelijktij dig namen de uitgaven van het bui tenland in de Verenigde Staten toe van 24,7 miljard dollar in 1956 tot 27,3 miljard dollar in 1957. In de mijn Sophia-Jacoba te Hueckelhoven bij Aken zijn drie mijnwerkers op 600 meter diepte door het neerstorten van een mate- riaallift om het leven gekomen. De afsluiting van het Veerse Gat te kent zich steeds duidelijker af. Niet alleen in de dam, die thans tussen Noord-Beveland en Walcheren wordt aangelegd, maar ook in het beeld, dat het schilderachtige Veerse haventje biedt. Een vooruitstrevende exploi tant heeft tivee plastic boten van het Flying Dutchman type aangekocht, toaarmee het in het afgesloten Veer se Gat goed spelevaren zal zijn. De boten hebben voorlopig een plaatsje gekregen op de havenkant. Het ligt in de bedoeling van de exploitant na de afsluiting van Veersegat en Zand- kreek meerdere boten van dit type aan te schaffen. Foto P.Z.C.) Vijf miljoen dollar van EGKS voor ertsonderzoek in Afrika De Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal toont belangstelling voor mo gelijke produktiegebieden van ijzer erts en mangaan in Afrika. De voor zitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, had de plannen van de Hoge Autoriteit reeds op 13 mei aangekon digd in het Europese parlement in Straatsburg. Uit een nadere bekendmaking van de Hoge Autoriteit blijkt dat zij van plan is aan de onderzoekingen in Afrika een bedrag te besteden van 5 miljoen dollar. Andere bedragen wil de Hoge Auto riteit uittrekken voor de financiering van technisch onderzoek. Vier pro jecten worden genoemd waaraan de Hoge Autoriteit financiële steun wil verlenen: a. 545.900 dollar voor onderzoek naar het verschijnsel van plotse linge gasdoorbraken in de steen kolenmijnen. b. 1.668.000 dollar voor onderzoek j naar de gevolgen van gesteente- druk op ondergrondse werken. c. 475.000 dollar voor onderzoek Jiaar de opheffing van bruine rook van concertors. d. 1.200.000 dollar voor onderzoek naar de rechtstreekse reductie van ijzererts met gebruikmaking van de kuipoven of de roterende oven. (Slot van pag. 1) aanwijzing zal geschieden na overleg met de Gedeputeerde Staten van de provincie. Het is duidelijk, dat deze thans uitgebreidere vorm van indus trialisatie-politiek ook voor Zeeland gronte kansen biedt. En het is zeer te hopen, dat deze kansen zullen worden gegrepen! Dit alles nu doet nog eens nadrukke lijk de aandacht vallen op het Zeeuw se beleid in deze zaken. Er behoeft immers niet aan te worden getwij feld, dat zowel met betrekking tot het Sloeplan als ten*aanzien van de ontwikkelingskernen een krachtig beleid nodig is. En eerlijk gezegd is in het verleden ten opzichte van de De Nederlandse bond van wijkver pleegsters houdt vandaag (woens dag) in „Britannia" te Vlissingen zijn algemene jaarvergadering. De ver pleegsters zijn dan de gasten van de kring Zeeland. Voor de deelneemsters aan de vergadering, die niet in één dag naar Zeeland en huiswaarts kun nen reizen, werd dinsdagavond in de grote zaal van „De Gouden Poort©" te Middelburg een hegroetlngsavond gehouden, waaraan meewerkten de gemengde zangvereniging „Sursum Corda" uit Oostkapelle onder leiding van dirigent Gommert de Kok uit Goes, alsmede door dokter P. Bom uit Oostkapelle, die zich als een ver dienstelijk goochelaar ontpopte. De zangers en zangeressen uit Oost kapelle bezorgden de aanwezigen op deze avond een aangename verras sing, daar zij zich voor deze gelegen heid in Walchers kostuum gestoken hadden. Dit was uiteraard niet zon der moeilijkheden gepaard gegaan, want slechts één lid was in het bezit van een boerenkostuum. Maar met inzet van alle krachten was men er toch in geslaagd om keurig voor de dag te komen. De leiding van deze avond was in handen van de heer Wondergem uit Oostkapelle. De voorzitster van de kring Zeeland, zuster M. C. K. van der Slikke uit Oostkapelle sprak een begroetings- en een slotwoord, waarin zij de op tredenden hartelijk dankte voor de verzorging van deze avond. ontwikkelingskcrncn wel eens een merkwaardige politiek gevoerd: men denke slechts aan de strijd tussen de stad Tholen en St.-Maartensdijk. Aan de andere kant moet worden ge zegd, dat kritiek ten aanzien van het Sloeplan achterwege kan blijven, want het provinciaal bestuur heeft hier een grote voortvarendheid be toond. Met aanvankelijk gunstig re sultaat, zoals men thans kan vast stellen. Niettemin moet men niet vergeten, dat dit plan thans uit de gewestelijke sfeer is gehaald en op nationaal ni veau is gebracht. En dat schept de verplichting om nu ook nationaal te denken en te handelen. Zo kan men zich o.m. afvragen of het niet ge wenst zal zijn de studiecommissie voor de beheersvorm van het Sloe er zijn daarover mededelingen ge daan in de Kamers van Koophandel reeds nu eveneens op een natio naal niveau te brengen. Vooral om dat de nota van minister Zijlstra hier wettelijke regelingen in het vooruit- zich stelt. Maar nogmaals: men mag deze zaak met een gerust hart aan de provincie en haar adviseurs overlaten. LANDELIJKE ZAKEN Tot zover enkele punten, die behalve van nationaal ook van Zeeuws belang waren. Twee punten van uitsluitend nationaal belang dienen hier nog ge releveerd te worden. Het is van het allergrootste belang, dat de regering kon besluiten de investeringsaftrek weer grotendeels in te voeren. Die aftrek schept ruimere gelegenheid tot uitbreiding van onze nationale industrie. Via die uitbreiding zal tot 1962 gezorgd moeten worden voor 140.000 nieuwe plaatsen in het ar beidsproces. Slaagt de industrie daar in niet, dan wordt Nederland bedreigd door een ernstige werkloosheid, die jarenlang zou kunnen duren en die vooral voor vele jonge mensen uiter mate bitter zou zijn. In dit licht moet ook de noodzake lijke uitbreiding van de export met 5 a 6 per jaar worden gezien. Ook die uitbreiding is noodzakelijk wil men wat de werkgelegenheid be treft het hoofd boven water hou den. Er zit in deze twee problemen een zekere dreiging, want het is vol strekt niet zeker, dat Nederland op het internationale vlak kan bereiken, i wat het bereiken moet. Het zal tc- genstand ontmoeten en het kan voor het Nederlandse volk noodzakelijk worden, dat het zich beperkingen op legt voor het overwinnen van die te genstand. Men zal zich geen illusies moeten maken van een gemakkelijke weg naar ruimer werkgelegenheid. 1 In de kofferbak Het is een politicus én een ge leerde. die liet afgelopen week einde in de kofferbak van een auto uit Parijs ontsnapte. Jacques Soustelle, voormalig Frans gouver neur-generaal in Algerije, heeft zich namelijk niet alleen met de intensi teit, hem eigen, op de politiek ge worpen, maar voordat hij het daar mee zo druk kreeg ook op de ethno logic. Zo ging hij voor de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd van we tenschappelijke expedities de rimboe van Zuid- en Midden-Amerika in om er te zoeken naar sporen van inmid dels lang uitgestorven volken of ver tegenwoordigers van nog een kwij nend bestaan lijdende gemeenschap pen. Ook is hij een der naaste mede werkers geweest van de directeur van het Parijse „Museum van de Mens". Een kamergeleerde is hij echter nooit geworden. Daarvoor leeft deze man te intens. Het was dan ook een kolfje naar zijn hand, toen generaal Charles de Gaulle hem, die in de Tweede We reldoorlog mede uitweek naar En geland, belangrijke en riskante op drachten gaf. Zo leidde Soustelle de geheime dienst van de vrije Fransen; hij richtte verzetcomités op in dat zelfde Zuid-Amcrika waar hij vroe ger de Azteken bestudeerde en het was ook zijn taak. de strijd van de Franse binnenlandse strijdkrachten te coördineren met die van de ge allieerde legers. Na de oorlog bleef hij lange tijd een van De Gaulle's naaste me dewerkers. Zo werd hij secreta ris-generaal van de Rasscmblement du Peuple Frangais, de anti-parle mentaire beweging die De Gaulle op richtte nadat hij was afgetreden als hoofd van de eerste na-oorlogse Fran se regering. Maar intussen en ook na opheffing van de R.P.F., ontplooide Soustelle grote activiteit onder meer als parlementslid. Omdat hij tame lijk vooruitstrevende ideeën terkon digde, stuurde premier Mendès-Fran ce hem indertijd als gouverneur-gene raal naar Algerije. Maar daar ver anderde hij van opvatting. En sinds Soustelle in februari 1956, na een jaar in Algerije te hebben gewerkt, terugkeerde naar Frankrijk, was hij een geducht voorstander van een harde politiek ten opzichte van de Algerijnse rebellen, een gevreesd te genstander ook van premiers, di© probeerden de Algerijnse impasse te doorbreken met hervormingsplannen. Wanneer een kabinet ten val kwam over een Algerijnse horde, dan was het niet zelden Soustelle. die bij de opstelling van die hindernis een be langrijke rol had gespeeld. Men heeft wei eens gezegd dat De Gaulle zelf het niet eens kon zijn met deze op vattingen, maar daarover bestaat geen zekerheid: de generaal heeft zich immers jarenlang bepaald tot zwijgen. Soustelle geniet klaarblijkelijk nog steeds een grote populariteit bij de Franse kolonisten in Algerije. Ovationeel hebben zij hem immers verwelkomd toen hij na zijn vlucht in Algiers verscheen en toen hij zei: „Ik heb tegelijk de vrijheid en het vaderland gekozen. Omdat ik in Frankrijk geen vrijheid meer had, ben ik naar Algiers gekomen om het leger en het volk terzijde te staan. In de toekomst zal in de geschiede nisboekjes staan dat Algerije Frank rijk redde. Leve de Republiek! Leve Frans Algerije! Leve Frankrijk! Le ve De Gaulle!" De in politiek opzicht onbedreven generaals cn de kolonisten zon der politieke faam, die met de Franse rebellie in Algerije begonnen, hebben aan Soustelle een bijzonder welkom toegeroepen. In hem zien zij klaarblijkelijk de man, die aan hun actie een vorm kan geven die haar een zo groot mogelijke invloed ver schaft. Aan bewijsstukken van wel sprekendheid heeft Soustelle het tot dusver niet laten ontbreken. En inderdaad het valt te verwachten, dat de wettige Franse regering van deze gewiekste tegenstander veel last kan ondervinden. Zijn vlucht in de kofferbak van een auto wordt wel beschouwd als een der bewijzen van zijn intelligentie. Maar anderen zien in die vlucht vooral een aanwijzing, dat de rebellie zelfs bij de Franse po litie aanhangers vindt die bereid zijn, om terwille van deze Franse „rebel len" hun plicht te verzaken. Moeilijk kunnen degenen die dit standpunt in nemen zich voorstellen, _dat Soustel- le's vlucht mogelijk zou zijn ge weest zonder oogluikende instemming van bewakers. Soustelle stond im mers in Parijs onder bewaking. Na de eerste etappe van zijn vlucht in de kofferbak van de auto die een vriend beschikbaar had gesteld, is hij nog driemaal in andere auto's „overgestapt" voordat hij over de grens ging te Genève, waar een ge charterd vliegtuig al een tijdje op hem stond te wachten De regering-Pflimlin heeft inderdaad een harde dobber nu zij, met zulke politie- en andere dienaren, het juiste principe wil verdedigen dat de nodige fundamentele veranderingen in de grondwet van de Republiek slechts langs volkomen wettige wijze mo gen worden nagestreefd. JACQUES SOUSTELLE ...de geschiedenisboekjes...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3