P.Z.E.M. legt een nieuwe vijftig K.V.-kabel door Westerschelde Zeeuwse Almanak BELT LCREEM dubbele rS.ijpe beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' BRYLCREEM MUZIEKB0NDSC0NC0URS MET 25 KORPSEN IN ARNEMUIDEN méér kracht véérkracht Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 21 MEI 1958 STIJGENDE ELEKTRICITEITSBEHOEFTE Interessant karwei neemt vandaag een aanvang Vandaag ral bij goed weer de eerste 2200 meter van een nieuwe 50 kV-kabel voor de elektriciteitsvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen door de Westerschelde worden gelegd. Dit stuk r.al worden gelegd van een stei ger, aangebracht op de „Platen van Hulst", een eindje uit de kust van de Hellegatpolder door het „Gat van Ossenisse" naar de „Rug van Baarland", een grote zandbank in het midden van de rivier. Het volgende stuk zal In de Baarlandse oever door het zogenaamde „Middelgat" naar de noordzijde van de zandbank worden gelegd. Daarna zullen er nog twee kleinere stukken overblijven, namelijk de sluitlengte over de Rug van Baarland en de ver binding van de genoemde steiger naar de zuidelijke oever. Deze nieuwe kabelverbinding naar Zeeuwsch-Vlaanderen Is noai "S. K worden door de steeds groeien» hoefte aan elektrische energie. Om verschillende redenen is er de voor keur aan gegeven de Scheldekruising weer nabij Baarland aan te brengen en wel oostelijk van het in 1950 ge legde stel van vier kabels, zodat zij uitkomt aan de oever van de Helle gatpolder. Toen destijds besloten werd de gehele elektriciteitsbehoefte van Zeeland te dekken uit een nieuwe centrale te Vllssingen, hield dit, zoals bekend naast het doodsoordeel over de kleine centrale te Westdorpe de verplich ting in tot het leggen van voeaings- kabels voor Zeeuwsch-Vlaanderen door de Westerschelde. Twee van de ze kabelkruisingen zijn in de loop der jaren tot stand gebracht, in 1950 die van Baarland naar de Ossenissepol- der en in 1953 die van de Kaloot bij Borssele naar Hoofdplaat. .De eerst genoemde kruising vormde een on derdeel van een kabelverbinding van Goes naar Westdorpe, terwijl laatst genoemde waterkabel deel uitmaakte van een verbinding Vlissingen-West dorpe. Elke kabelverbinding bestaat steeds uit drie doorlopende geleiders (elk één zogenaamde fase vertegen woordigend en voor de landgedeelten heeft men dan ook een zogenaamde driefasenkabel gebruikt. Voor het wa tertra jeot echter werd het destijds ge wenst geoordeeld tot splitsing over te gaan in drie éénfasekabels, waaraan als reserve nog een vierde werd toe gevoegd. BRYLCREEM bij ons slechts 1.— PER TUBE. JO FIBBE Onder rivierbodem De thans aan ts leggen kruising on derscheidt zich nu daarin van de voor gaande, dat thans óók als waterka bel één driefasenkabel zal worden toe gepast en dat deze, na over de rivier bodem te zijn gelegd, door wegzuigen van zand zover zal zakken, dat als het zand weer zal zijn toegevloeid, de kabel 3 a 4 meter onder de rivier bodem zal liggen. Beschadiging door slepende ankers vroeger verschil lende malen voorgekomen (zij het zonder storing in de stroomvoorzie ning tengevolge te hebben) zal bij deze kruising dan niet meer te duch ten zijn. Indien althans het profiel van de rivierbodem zich niet te in grijpend zal wijzigen, waarvoor ech ter op deze plaats niet al te veel vrees behoeft te bestaan. Bij de voorbereidingen is overleg gepleegd met het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, met de Rijkswaterstaat, het Loodswezen en diverse andere instanties. De kabel gefabriceerd door de N.V. Nederlanasche Kabelfabriek te Delft is een zogenaamde olie drukkabel. Doordat het inwendige van de kabel met dunne olie is ge vuld, welke steeds onder enige druk wordt gehouden, kan name lijk de isolafiedikte geringer zijn dan bij het traditionele kabeltype, waarbij de Isolatie bestaat uit in massa gedrenkt papier. Dat is hier wel nodig de uitwendige doorsnede van deze drie-aderige kabel te be perken tot 91 mm en het gewicht per meter tot 26,44 kg. Reuzen-haspel De kabel zal ditmaal gelegd worden van een haspel af. Deze zal zijn opge steld op een groot dekschip. Er zul len in totaal vier stukken worden ge legd, welke later met moffen aan elk aar worden verbonden. De haspel is van een bijzonder zware constructie en voorzien van elektrische aandrij ving, remmen enzovoort. Hij weegt circa 11.000 kg netto en is belegd met 2200 m kabel, die een kleine 60 ton VAN TOT OP KLOMPEN OP KLOMPEN liepen twee Kezen, nl. Kees Felius en Kees dc Vos een vijftien-kilometer-mars. Dat was tij dens wandelmarsen, die de gymna stiekclub uit 's Heer Arencfskerke, „De Arend", organiseerde. Voorts had „De Arend" een lange fietstocht georganiseerd en het be stuur zal daar wel geen spijt van hebben gehad, want niet minder dan 33 „Arend"-leden beklommen het stalen ros. Het eindpunt van de fiets tocht lag in Kruiningen, waar men in twee ploegen deelnam aan de wan delmarsen. De gymnasten, die vijf tien kilometer wandelden, behaalden een achtste prijs en de 25 km-lopers verwierven een tweede prijs. Kees Felius en Kees de Vos liepen heel die 15 km-tocht op klompen mee 25: OORKONDE TIJDENS DE vijfentwintigste telling van de mei-inventarisatie 1958 in de landbouw, die onlangs in Koudeker- ke werd gehouden, mochten de heren P. Wielemaker, plaatselijk bureau houder voor Walcheren en H. Melis uit Zoutelande, uit handen van Ir. J. D. Dorst namens de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning een oorkonde ontvangen. Zij hebben 25 jaar aan deze telling mee gewerkt. Na een korte speech bood ir. Dorst de heer Melis ook nog een gratificatie aan. Een onverwachte verrassing, die des te meer werd ge waardeerd: dat bleek uit het dank woord van beide heren. REGENPIJP Sinds jaar en dag klimmen jongens in regenpijpen. Zij vinden blijkbaar, dat die nuttige afvoerpijpen alléén voor dat klimmen zijn gemaakt. Een vergjssing evenwel, zoals gisteren een knaapje in Middelburg ervoer. Hij beklom met moed en durf de af voerpijp langs de achtergevel van een kerk, teneinde in de dakgoot van dit hoge gebouw eventjes een bal te redden. In een wip zat hij hoog en droogMaar toen was hij plotse ling uitgepraat, want hij durfde niet meer terug En terwijl beneden een grimmige po- litie-agent wachtte en een naburige school vrijwel compleet naar de dak goot stond te joelen, kwam de brand weer aangieren met een sohiiifladder teneinde op zijn beurt redding te brengenOp de schouder van een brandweerman gezeten daalde de jon geman af, teneinde overgeleverd te worden in de handen van de agent. Maar toch zijn we er van overtuigd, dat de knaap vandaag opnieuw in regenpijpen klimt. Daar zijn die din gen immers voor NA TWINTIG JAAR De heer H. Snoek is zestig jaar lid van de sociëteit „De Sluiskilse Reis duif" en de leden van de sociëteit lie ten dit niet ongemerkt voorbijgaan. Nadat de inkorving van de duiven achter de rug was, werden de man den opzij geschoven voor een gezellig bal. De belangstelling voor het bal werd tenslotte zo groot, dat de zaal eigenlijk te klein werd om alle dans- lustigen te bevatten. Het gevolg was dat men als het ware zijn beurt moest afwachten. Tussen deze dans partij en de vorige in hetzelfde ho recabedrijf lag een periode van twin tig jaar. GOUD Het echtpaar M. Nieuweilnk- Reijngoud te Sint Philipsland viert donderdag 22 mei zijn gou den huwelijksfeest. Ongetwijfeld zal de belangstelling groot zijn. HET ZWEMSEIZOEN BEGONNEN In Sluis Is het zwemselzoen weer be gonnen. Deze week werd er het zwembad aan de vaart naar Brugge geopend. Ondanks de nog vrij lage temperaturen werd van die gelegen heid door vele sportieve zwemmers gebruik gemaakt. De gemeente Vlls singen opent het befaamde zeebad aan de boulevard deze week nog. Za terdag zal men daar voor het eerst ook weer een strandstoel kunnen hu ren. SPORTIEVE HEER De sportieve, tachtigjarige heer, die dezer dagen Haamstede binnenreed, bleek voor geen kleintje vervaard. De heer J. F. Roelofsen, die twee kruisen op de borst droeg ter herin nering aan wandeltochten, was uit Amsterdam komen fietsen om in Haamstede een veertigjarig huwe lijksfeest bij te wonen. De heer Roe lofsen leerde fietsen toen hij 73 Jaar was cn het lopen niet zo vlot meer (Advertentie) lij pijn, griep ol ,,len«rig gevoel lorgl een enkel leblel del U weer mei plezier Uw werk kunt doen! vertegenwoordigen. In de haspel be vindt zich ook een zogenaamd expan- sievat, dat de kabeldruk voortdurend op peil houdt. De buitendiameter van de haspel is 3,75 m, de breedte be draagt 5,15 m, met voetstuk mee 7,15 m. De gehele inrichting met aandrij ving en al weegt circa 80 ton! Om later met de grootst mogelijke ze kerheid de kabel in de rivierbodem te kunnen inzuigen, is het nodig bij het leggen zoveel mogelijk de rechte lijn te benaderen. Daarom wordt het kabelschip niet, zoals- tot dusver ge bruikelijk, door sleepboten gesleept, maar wordt dit schip aan staaldraden voortgetrokken door sterke lieren, op gesteld op een drijvende bok, die te voren op de zandbank is vastgezet. Met behulp van aan grondankers be vestigde lijnen wordt de koers zo zui ver mogelijk gehouden. Tevoren zijn voor dit doel zogenaamde raaien aan de oevers opgericht en boeien in het water gelegd. Bij deze „operatie" zijn drie firma's betrokken. Hoofdaannemer is de N.V. Baggermaatschappij „Holland" te Boven-Hardinxveld, welke in nauwe samenwerking wordt geassisteerd door de VV. A. van der Tak's Bergings bedrijf N.V. te Rotterdam en de N.V. Visser Smit's Aannemingsmaat schappij te Papendrecht. Van de P.Z.E.M. heeft ir. H. Spiele de- leiding. Voor en tijdens het overvaren zal een intensief gebruik worden ge maakt van radio-verbindingen om al le bij het leggen betrokken krachten gemakkelijk te kunnen bereiken voor het coördineren der werkzaamheden en om zo nodig snel te kunnen ingrij- f»en. Door gedurig meten met theodo- ieten e.d. wordt de plaats van de ka bel doorlopend vastgelegd. Na het leggen van de kabel zal met het inzuigen begonnen worden. flilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!i:illlllllllllll!llllllll| Een agent in Goes stroopte mouwen op Politiemannen hebben reeds vaak getoond een ongekende y service te kunnen verlenen als het er om gaat burgers-in- nood de helpende hand te bie- s den. De Goese agent, die tij- dens de drukke markt van y dinsdag een dame te hulp n kwam, heeft dat weer eens y bewezen. Deze dame maakte deel uit van een grote groep vrouwen en kinderen, die zich voor het Goese stadhuis had- s den opgesteld. Die ene me- vrouw verloor echter in het y gedrang haar sleutelbos, die met een doffe plof in een riool- s Sjtje verdween. rote consternatie uiteraard, maar goede raad was duur. Teneinde raad riep de vrouw m de hulp ln van een voorkomen- y de agent, die met een haak y aan het werk toog om de verlo- n ren sleutelbos óp te vissen. Het vlotte echter niet zo best, en M daarom besloot hij zijn jas §f uit te trekken en de hemds- y mouwen op te rollen. Onver- 3 vaard dolf hij toen met zijn handen in de enigszins kwa- y lijk riekende rioolput. Na eerst handenvol modder en al- lerhande papiertjes opgevist te 3 hebben, vond de Goese agent de §j sleutelbos. Uiteraard had een M en ander veel belangstelling y getrokken en spontaan bracht 3 het talrijke publiek hulde aan 3 de onverschrokken agent! Een 3 staaltje van service, dat de Goese politie siert! lIlll!lllllllllinilllllllll||lil!lll|||lll||||||l!|||||ll!i!lllll||||||||||||llllll|||||iH Aan de gevolgen overleden De 26-jarige landbouwerszoon A. P., die zondagavond bij een aanrijding met zijn bromfiets te Oostkapelle ernstig werd gewond, is dinsdag aar de gevolgen hiervan in het St. Jo- sephziekenhuis te Vlissingen overle den. Voor de derde Wester scheldekruising door de P.Z.E.M., wordt gebruik ge maakt van deze kolossale haspel, waarop 2200 »i kabel is gewikkeld. Alleen gezond haar Is mooi haarl heeft die werking! 1 Brylereem bevat waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylereem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylereem houdt uw haar gezond! Ja, deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen: Brylereem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylereem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van «tof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylereem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dagl Hie perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam „Bestuurswetenschappen" houdt administratieve dagen in Middelburg Het Instituut voor Bestuursweten schappen zal in samenwerking met de Vereniging voor Administratief Recht en het Belgisch Instituut voor Be stuurswetenschappen de jaarlijkse ad ministratieve dagen houden in Mid delburg op vrijdag 13 en zaterdag 14 juni. Op deze bijeenkomst, die op vrijdag middag om twee uur zal aanvangen, zal aan de orde worden gesteld het onderwerp „Bestuur per circulaire". Als rapporteurs zullen optreden de he ren V. de Tollenaere, stadssecretaris van Brussel en drs. H. A. Brasz, ad ministrateur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. Het zwaartepunt van deze bijeen komst, waarvoor de plaats van sa menkomst nog niet definitief is vast gesteld, ligt op het wetenschappelijke. Gedurende de vrijdagmiddag en zater dagmorgen zullen de pre-adviezen worden besproken met betrekking tot de beïnvloeding van het gemeentelijk bestuur per ministeriële circulaire. Zaterdagmiddag wordt een excursie gemaakt, onder meer naar Veere, waar de werkhaven van de rijkswa terstaat zal worden bezichtigd. „Landbouwprodukten- afzetdag" in Goes. Op donderdag 12 juni zal er in de „Prins van Oranje" te Goes een „landbouwprodukten-afzetdag" wor den gehouden onder auspiciën van het Landbouw Coöperatie Centrum. De voorzitter van het L.C.C. voor Zuidwestelijk Nederland, lr. M. A. Geuze zal de bijeenkomst omstreeks tien uur openen. Naast ir. Geuze zullen verder o.a. het woord voeren de heren H. J. Hen- driksen, directeur van de Centrale Raiffelsenbank te Utrecht en ir. Y. de Boer, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam. Onderwijsvoorstellen aan Vlissingse raad De gemeenteraad van Vlissingen, die tegen vrijdag 30 mei a.s. des mid dags twee uur in openbare vergade ring bijeengeroepen is, zal o.m. een aantal onderwijsbenoemingen moeten doen. Voor de voorziening in de vacature van directrice gemeentelijke indus trie- en huishoudschool hebben B. en W. de volgende voordracht opge maakt: 1. mej. B. Boersma, directri ce van de christelijke landbouwhuis- houdschool te Staphorst; 2 mej. P. C. Hartog, directrice van de landbouw- huishoudschool te Tholen. In de vacature van onderwijzeres aan de openbare Bouwen Ewoutschool wordt voorgesteld te benoemen mej. M. P. Baard te Breskens. De heer A. Riddersma, leraar aan de gemeentelijke lagere technische school heeft met ingang van 1 au gustus a.s. ontslag gevraagd wegens Benoeming elders. Nu met ingang van 1 september a.s. de klassen voorbereidend technisch onderwijs en het tweede leerjaar lager technisch onderwijs aan de ge meentelijke lagere technische school zullen worden gevormd, is het nodig, in de personeelsbezetting te voorzien. B. en W. stellen voor te benoemen tot leraar in algemeen vormend on derwijs In vaste dienst, de heren W. B. Boersma te Texel; tot tijdelijke le raren: de heren G. J. van der Neut, Rotterdam (metaalbewerken), J. Kolff, Aardenburg (vaktekenen en -theorie houtbewerken), E. Dekker, Teraeuzen (houtbewerken) en G. N. de Jonge, Eindhoven (vaktekenen, schetsen, techn. beginselen, natuur- en werktuigkunde). Ook wordt de raad een crediet van f 16.500 gevraagd voor verbetering van de centrale verwarming der openbare Frans Naereboutschool. Zevenjarig jongetje in haven van Tholen verdronken In de vissershaven van de gemeente Tholen is dinsdagavond de 7-jarige Piet Klippel verdronken. Met zijn vader was het jongetje die dag op be zoek bij zijn tante in Tholen. 's Avonds omstreeks zeven uur miste men hem. Toen hij nergens te vinden was, is men tenslotte in de vissersha ven gaan dreggen. Het jongetje werd tenslotte onder een boot in de haven gevonden. De levensgeesten waren toen reeds geweken. OP TWEEDE PINKSTERDAG Jubilerend Arne's Genoegen' heeft organisatie. De 60-jarige muziekvereniging „Arne's Genoegen" te Arnemuiden Is tweede pinksterdag de gastvrouwe van 25 muziekkorpsen uit Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland, die op deze dag acte de présence geven op het 36e concours van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland. Het is de eerste maal, dat een dergelijk concours ln Arnemuiden gehouden wordt en het is daarom te begrijpen, dat de leden van „Arne's Genoegen", het gemeentebestuur en de burgerij alles ln het werk gesteld hebben om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Met name door de buitengewoon grote financiële steun, die de bevolking van Arnemuiden verleende, alsmede door de hulp van tal van anderen, onder meer aan nemers, die materialen beschikbaar stelden, is dit concours voor de Jubile rende muziekvereniging mogelijk geworden. Voor de organisatie is een ere-comité gevormd, waarin zitting hebben de burgemeester, de heer H. W. van der Heide, wethouder J. Siereveld. de raadsleden G. Siereveld en J. Allaart, oud-voorzitter J. J. Huijssen van „Ar ne's Genoegen" en de heren J. K. Crucq sr., P. C. van Maelsaeke, B. J. van de Velde, J. K. Crucq jr., P. Boo ne en W. C. Oreel. De jury voor dit 36e concours is samengesteld uit de heren Marinus Adam, musicus te Haarlem, Henk Jakma, musicus te Hilversum en Wim Steyn, musicus te Zaandam. Het concours begint des morgens om tien uur. Dan zullen de juryleden, het ere-comité, het bondsbestuur, als mede de dirigenten en voorzitters van de deelnemende korpsen in het gemeentehuis ontvangen worden door het gemeentebestuur. Om 11 uur be ginnen dan de korpsen aan de af werking van het programma op een terrein aan de Singel, waar dankzij de zorgen van „Arne's" leden en een aantal donateurs een concourstent gebouwd Is. Vanzelfsprekend is er ook een consumptietent op het ter rein aanwezig. Om half zeven is de muzikale kamp afgelopen. Het fanfarekorps „Euterpe" uit Heinkenszand, uitkomend in de hoog ste ere-afdeling verzorgt dan nog van 8 tot half tien een avondconcert, onder leiding van dirigent Jac. den Toonder. Hiervoor is een aantrekkelijk pro gramma samengesteld met als eerste nummer de mars Royal Standard van P. Chesterton; 2. Orpheus in de on derwereld, ouverture van Jac. Offen bach; 3. Ween se meisjes, wals van Ziehrer, arr. Mol; 4. Roodkapje in het bos, karakterstuk van P. J. Wlest 5. Czardas uit de opera „Der Gelst der Wojwoden" van Grossman, arr. Stalmeijer; 6. Variaties op het lied „Es kommt ein Vogel geflogen" van Ochs, arr. Tiemersma en tot slot „The thin red line", mars van K. Al- ford. Voor de winnende korpsen zijn er diverse extra-prijzen beschikbaar ge steld in de vorm van muzieknummers onder meer door het ere-comité, het gemeentebestuur van Arnemuiden, de voetbalvereniging „Arnemuiden" en enkele muziekuitgevers. CL 1 11 Elke j morgen door de VANDAAG Middelburg Electro: „Wlen blelbt Wien", 8 uur, alle leeftijden: Schouw burg: „Het vlammende woud", 8 uur, 14 jaar: Industrie- en huishoudschool Molenwater: Tentoonstelling, 2—4 en 7—9 uur. Vlissingen Alhambra: „Eiland ln de zon", 7 en 9 uur, 14 Jaar; Luxor: „Ti tanenstrijd", 8 uur, 14 Jaar. Goes Prins van Oranje: Vergadering classis Goes Nod. Herv. Kerk, 10.00 uur. Grandi „Monptt", 8 uur, 19 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2