PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT KVP verlangt heengaan van staatssecretaris VVDook ir. Staf moet aftreden Perspectieven voor Zeeland zijn gunstig INDONESIË VIERDE DAG VAN NATIONAAL ONTWAKEN Vandaag... INDUSTRIALISATIENOTA IN VIJF PUNTEN 201e jaargang - no. 118 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2034 Vernietigende kritiek in Eerste Kamer op mr. Kranenburg C.H.U. was milder gestemd, A.R. wacht antwoord van regering af (Van onze parlementaire redacteur) In striemende bewoordingen heeft 't Eerste Kamerlid, mr. dr. De Gou van de K.V.P., burgemeester van Venlo, dinsdag tijdens de behandeling van de begrotingen van oorlog en van marine het beleid van de staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, die verantwoordelijk is voor de aankopen van het leger, gekritiseerd en zijn aftreden verlangd. De V.V.D. wil, dat ook ir. Staf, de minister heengaat. De verontwaardiging en de ergernis van het Nederlandse volk over het helmenschandaal, over de bejegening van majoor K. en over de andere kwesties, die rondom het Directoraat Materieel Landmacht bekend zijn geworden, is groot, zo zeide mr. dr. De Gou. Het vertrouwen is geschokt. En het is fataal als een volk geen vertrouwen meer heeft in het leger. Staatssecretaris Kranenburg is staatsrechtelijk in de eerste plaats de politieke verantwoordelijke voor de misstanden bij het Directoraat Materieel Landmacht. Maar dat is aldus mr. de Gou blijkbaar nog niet tot hem doorgedrongen. Hij blijft althans rustig op zijn stoel feitten. Zo iets kan men verwachten van een politieke krullenjongen, maar niet van een staatssecretaris. Mr. de Gou vroeg aan mr. Kranen burg, of hij bereid was zijn staats rechtelijke positie nader in overwe ging te nemen. Zelden hebben we een zo felle kritiek op een bewindsman horen oefenen. De staatssecretaris, die alles over zijn arm hoofd moest laten gaan, zat stilletjes te luisteren. Even tevoren had ook de afge vaardigde van de V.V.D., mr. van Riel al gezegd, dat het ver trouwen in de leiding van onze krijgsmacht in sterke mate ge schonden is door de helmenaf faire en de zaak van majoor K. Het ging hem er niet om, dat fouten zijn gemaakt, zo betoog de hij, maar dat het vertrouwen is geschokt. Dit achtte hij zo fataal, dat naar zijn mening in de eerste plaats minister Staf en in de tweede plaats staatsse cretaris Kranenburg had moe ten aftreden. Anders dan prof. Oud van de V.V.D. in de Tweede Kamer had gedaan deze verlangde het aftreden van mr. Kranenburg en niet van ir. Staf drong mr. van Riel in de Eerste Ka mer aan op het aftreden van ir. Staf en in de tweede plaats van mr. Kra nenburg. Hij motiveerde deze opvat ting met een verwijzing naar de uit lating van minister Staf zelf. dat hij zich ten volle verantwoordelijk acht voor wat is geschied. Teneinde ook een positieve bijdrage in dit debat te leveren, betoogde mr. van Riel, dat hij de opbouw van ons leger terdege dient te worden gelet op het karakter van de mensen, die in leidende functies worden geplaatst. Bij de rijkswaterstaat en bij de belastingen is nog nooit kwestie van corruptie geweest, zo zeide hij. Toch hebben de ambtenaren bij deze diensten geen hogere sa larissen dan bij het leger. Daarin zit het dus niet. Het is een kwes tie van persoonlijkheid. |llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllim j§ Dinsdag heeft H.M. de Ko- ningin op paleis Soestdijk ont- vangen dc „Amerikaanse moe- r der 1958", mevr. May Roper Colcer uit Hartsville (Zuid-Ca- p rolina). Op dc foto van rechts naar links: H.M. de Koningin, p mevrouw May Roper Coker p (Amerikaanse moeder '58), p mevrouw Hazel Abel (Amen- kaanse moeder '57) en mej. Abel. 1 Wat wil men? vond de communisti sche afgevaardigde de heer Polak, die veel milder dacht over wat bij het D.M.L. gebeurd is. Het zou onder an dere bewindslieden precies zo gegaan zijn. Wat hem betrof konden ir. Staf en mr. Kranenburg blijven zitten. Wat de helmenaffaire betreft, meen de de heer Vixseboxse (chu), dat mr. Kranenburg de eerste verantwoorde lijke is. Of deze hierin aanleiding ziet om heen te gaan achtte hij een zaak van hemzelf, van het kabinet en van zijn partij. Voor mr. Vixseboxse mocht de staatssecretaris het nog eens over doen. Hij hoopte dat deze dan in staat zou zijn z'n zware ver antwoordelijkheid te dragen. De heer Algera (a-r) zei dat het onbehoorlijk zou zijn een geval van corruptie aan de minister te wijten. Maar wel komt aan de orde de vraag of het met het personeelsbeleid wel in orde is. Op deze vraag nader ingaande zeide hij de sterke indruk te hebben, dat deze dienst onder leiding staat van een uitsteken de top. Het personeelsbeleid is echter niet in orde. De minister zal vandaag antwoorden. Terugtrekking Frans leger uit Marokko geëist Marokko heeft in een nota, overhan digd aan de Franse ambassadeur te Rabat, onmiddellijk terugtrekking van de Franse troepen uit Oost-Ma- rokko geëist. Met deze nota herhaalt de Marok kaanse regering haar eis tot terug trekking van de Franse troepen, op 15 maart gesteld, waarbij als eerste de troepen langs de grens met Alge rije zouden moeten verdwijnen. Daarna heeft men mondeling nog herhaaldelijk bij de Franse ambassa deur op inwilliging van deze eis aan gedrongen. De Marokkanen maken zich ongerust over de mogelijkheid dat de Franse troepen in hun land zich solidair met de troepen in Alge rije zullen verklaren. REDE VAN SOEKARNO Morotai door centrale troepen heroverd Tijdens een massabijeenkomst voor het Merdeka-paleis in Djakarta, wel ke volgens een officiële schatting door ongeveer een half miljoen men sen werd bijgewoond, sprak president Soekarno ter gelegenheid van de her denking van de „dag van het natio naal ontwaken" een rede uit, waarin hij betoogde, dat „ons land nog niet volledig vrij is, daar West-Irian nog steeds onder de hiel van de Nederlan ders is". In Djakarta is dinsdag bekendge maakt dat troepen van de centrale regering op Noord-Celcbes zijn geland en het vliegveld op het eiland Morotai hebben heroverd. De woordvoerder van het leger, over ste Roedy Pirngadi, zeide dat val schermtroepen de aanval op Morotai hebben geopend. Mariniers van de Pattimoera-divisie en legereenheden van de Oostjavaanse Brawidjaja-divi- sie volgden in landingsvaartuigen. Het verzet der opstandelingen, die Morotai drie weken geleden hadden veroverd, werd door de gecombineer de strijdkrachten van de centrale re gering gebroken, aldus Pirngadie. Indien de verdere operaties van de re geringstroepen slagen dan zal het schiereiland Noord-Celebes in tweeën worden verdeeld. Maar tussen het ge bied van Gorontalo en de hoofdstad Menado liggen dichte oerwouden, slechts door enkele wegen doorsne den. Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de In donesiërs hun problemen zelf moeten oplossen zonder inmenging van bui ten. Hij zei, dat de Verenigde Sta ten, die zelf een burgeroorlog hebben meegemaakt, sympathie hebben voor ieder land dat zoiets meemaakt. Hier aan voegde hij toe, dat de Ameri kaanse regering gelooft, dat do Indo nesiërs hun problemen kunnen qn moeten oplossen. Libanese oppositie geen compromis De Libanese oppositieleiders zijn op de bijeenkomst die zij dinsdagmorgen in Beiroet hielden ter bespreking van de compromis-mogelijkheden, tot de conclusie gekomen, dat geen compro mis aanvaardbaar is, waardoor het volk gedwongen zou zijn „te leven onder het dictatoriale bewind van Sjamoun". Zij eisen een „onmiddellijk en onvoorwaardelijk aftreden'' van de president en totdat dit gebeurt zal de algemene staking voortduren. Dit deelde de voorzitter van het na tionale Unie-front, Saeb Salaam, in wiens huis de bijeenkomst gehouden werd. mee aan United Press. De op positieleider Rashid Karame uit Tri poli verzekerde, dat zijn volgelingen daar „tot het einde zullen blijven strijden voor het oude stadsgedeelte, waar zij zich nu hebben ingegraven en verschanst tegen de Libanese le gereenheden. Bezetting van dit stads gedeelte zou het verlies van een van onze sterkste punten betekenen, zei hij. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag geweigerd garanties te geven, dat het westen zich niet zal mengen in de Libanese situatie omdat deze „onzeker en obscuur" is. Vliegongeluk in Maryland eist twaalf doden Een Viscount van de Amerikaanse „Capital Airlines" is gisteren boven Brunswick (Maryland) in botsing ge komen met een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens het hoofdkwartier van de „Capital Airlines" zijn bij het onge lijk alle inzittenden van het passa giersvliegtuig, zeven passagiers en vier leden van de bemanning, om het leven gekomen. De piloot van het straalvliegtuig heeft de ramp over leefd. Hij is echter ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De tweede inzittende van het straalvlieg tuig kwam om het leven. Op 1 .mei 1958 bedroeg het aantal aangegeven radiotoestellen in ons land 2.409.544 tegen 2.397.302 op april 1958. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde T.V.-ont- vangers van 291.331 tot 300.176. Op 1 mei 1958 waren er 518.850 aange slotenen op het draadomroepnet te gen 521.037 op 1 april 1958. H viert dr. E. D. Spelberg, M predikant-directeur program- H madienst van de Vrijzinnig Protestantse Radio-Omroep M V.P.R.O., te Hilversum, zijn 60ste verjaardag; is het 25 jaar geleden, dat de destijds zeer populaire H Vlaamse dichteres Alice Na- H hon na een langdurige ziekte §1 H te Antwerpen overleed. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM De thans verschenen Industrialisatienota 1958 bevat de volgende belangrijke punten voor het beleid, dat de rege ring ter stimulering van de bedrijvigheid wil volgen: De investeringsaftrek, voor zover deze thans nog is op geschort, zal voor het overgrote deel weer in werking wor den gesteld. Door uitbreiding van de industrie zullen vóór 1962 ongeveer 140.000 nieuwe plaatsen voor werkkracht- ten geschapen moeten worden. Het uitvoervolume zal jaarlijks met vijf zes procent moeten toe nemen. Nagegaan wordt in hoeverre bespoediging en versoepeling van de exportkredietverzekering mogelijk en wenselijk zijn. Het regionale industrialisatiebeleid zal gericht zijn op spreiding van de bedrijven. Daartoe zal de subsidieregeling ten behoeve van indus trieterreinen in de ontwikkelingskernen en ten behoeve van industrie gebouwen gunstiger worden. Er kunnen nieuwe ontwikkelingskernen worden aangewezen. De totale investeringen in de komende vijf jaar zullen elf miljard gulden moeten bedragen. Aangenomen wordt, dat het bedrijfsleven zijn investeringen voor ongeveer tachtig procent uit eigen middelen kan financieren. De regering is zich ervan bewust, dat er voor haar nog een belangrijke aanvullende taak kan zijn weggelegd voor het op peil houden van een voldoend algemeen besparingsniveau. De garantieverlening ten behoeve van zogenaamde industriële kre dieten van de Nederlandse Middenstandsbank zal worden voortgezet. Voor projecten op het gebied van produktie voor militaire doeleinden zal voor een bedrag van vijf miljoen aan kredieten beschikbaar wor den gehouden. Het Industriële Garantiefonds zal, naar verwacht wordt, in de loop van dit jaar met zijn werkzaamheden beginnen. Op pagina 9 vindt men uitvoerige dustrialisatienota bijzonderheden over deze in- Tachtig gewonden bij treinbotsing in Schotland Nabij Paisley in Schotland is giste ren een personentrein tegen een ran gerende goederentrein gereden. Tach tig mensen, onder wie vele schoolkin deren, werden gewond, drieentwintig van hen zijn in het ziekenhuis opge nomen. Twee van de zes wagons van de personentrein schoven in elkaar. Uitkering aan gemeenten wordt verhoogd In verband met de financiële gevolg gen, welke de doorvoering van de sa larismaatregelen voor lager- en mid delbaar personeel zullen hebben voor de algemene middelen van de ge meenten, heeft de regering besloten budgettaire voorzieningen te bevor deren, waardoor het percentage van de algemene uitkering aan de ge meenten voor 1958 kan worden ver hoogd van 148 op 150. Bij deze verhoging van de algemene uitkering met 2 punten is uitgegaan van de gevolgen, op jaarbasis, van het gehele complex der bedoelde maatregelen, met inbegrip van die wegens daaruit voortvloeiende nood zakelijke verhogingen van gemeen telijke subsidies en bijdragen, en der halve ook van de gevolgen van de tijdelijke toeslag van 3% aan werk en vaklieden, welke wellicht eerst ge leidelijk zal worden ingevoerd. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeenten verzocht er in haar financieel beleid rekening mede te houden, dat hiervoor der halve in de toekomst geen nadere verhoging van het uitkeringspercen tage zal worden overwogen. CONCLUSIES UIT NOTA VAN MINISTER ZIJLSTRA VANDAAG publiceren wij de hoofd zaken uit de zesde industrialisatie- nota, die minister Zijlstra in de loop van dinsdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Men zie voor deze publicatie pagina 9. Er is op deze no ta lang gewacht, in Zeeland zelfs met enig ongeduld. Want het was al gemeen bekend, dat zij enkele pas sages zou bevatten, die voor deze provincie van groot belang konden zijn. Welnu, dit is uitgekomen: twee punten zijn in het stuk voor Zeeland van ongemeen grote importantie, na melijk de behandeling van het Sloe- plan en voorts de uitbreiding, die de regering wenst te geven aan de tot dusver gevoerde ïndustrialisaticpo- litiek. Het opvallende is nu, dat het Sloeplan niet wordt beschouwd als een project m het kader van de re gionale ontwikkeling, maar in de eerste plaats als een zaak van na tionaal belang. Dat nu dient hier met nadruk te worden onderstreept! Kort samengevat komt de gedach- tengang van minister Zijlstra met betrekking tot cut plan hier op neer: ae Euromarkt zal op ae duur Neder lands gunstige geograiische positie versterken, waai door in net bijzon der bepaalde basis-industneen zich hier kunnen vestigen; met name net gebied van de Nieuwe Waterweg is daarvoor gunstig, maar uaarnadbi moet ook worden noemd liet gebied rond de Scheidemonding. Deze ge- dacntengang betekent üus in feite, dat het Zeeuwse Deltagebied m een adem wordt genoemd n. c. de Maas delta! Echter op dit ogenblik ontbreekt in de Scheldemonding ten enenmale de outillage en om die te verkrijgen zul len dus grote investeringen nodig zijn. Maar men vergete niet, dat zulks óók het geval is met de pro jecten rond de Nieuwe Waterweg l.Haringvliet'Man) En nu blijkt uit de nota, dat ook ten aanzien van deze investerin gen door liet rijk de minister de ze verschillende projecten (Sloe, Nieuwe Waterweg enz.) verge lijkbaar vindt. Want, zegt hij in dit verband, „naast de plannen van Nieuwe Waterweg en de kop van Rozenburg zullen de denk beelden rond een havencomplex in het Sloe op korte termijn nader worden uitgewerkt". Dus: Nieuwe Waterweg, Rozenburg en Sloe plan in één adem! Maar bovendien zo blijkt zullen deze verge lijkbare plannen het eerst dié in aanmerking komen, waarvoor van ondernemerszijde belangstelling bestaat. De interesse van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" speelt hier dus kennelijk ook een grote rol. Sloeplan krijgt hoge prioriteit Het zij hier nogmaals nadrukkelijk gesteld: het Sloeplan wordt dus ver geleken met de Rotterdamse plan nen. In dit licht bezien krijgen de woorden van de Zuidhollandse Gede puteerde Van Riel, onlangs in de Eerste Kamer gesproken over de vergelijking Sloeplan-Haringvliet- plan, toch wel een voor Zeeland zéér gunstig relief. Minister Zijlstra stelt immers de door de heer Van Riel be streden vergelijkbaarheid vast in de ze industrialisatie-nota! Ten aanzien van het Sloeplan is dus niet zo zeer sprake van hulp aan een gebied, waar men met werkeloosheid kampt of waar de bevolking weg trekt. Néén, in het nationaal belang, daarbij gelet op de Nederlandse con currentiepositie in de Euromarkt, wordt hier ontwikkeling van het Sloeplan nodig geoordeeld. Een daar naast dat blijkt ook uit de nota wordt dit plan van belang geacht om de bevolkingsdruk in wat men dan de Randstad pleegt te noemen, te verlichten. Wij constateren dit alles met gro te voldoening. Immers, nu blijkt dat de Zeeuwse argumentatie in het kabinet weerklank heeft ge vonden en dat de regering bereid is die voorzieningen te treffen, welke in het Zuid-Sloe vestiging van bedrijven aantrekkelijk zul len maken. Steun aan de indus trie zelve zoals dus bij de re gionale industrie-ontwikkeling wordt toegepast zal hier heus niet nodig zijn, want de vierkante meter-prijs van de grond blijft hier naar alle waarschijnlijkheid zeer redelijk. Het zal er derhalve alleen om gaan, dat het rijk de noodzakelijke outillage creëert: havens, wegen, kanalen enz. Maar nu minister Zijlstra daarover zulk een positieve uitspraak heeft gedaan, kan Zeeland met vertrou wen voortgaan zijn wensen over de ontwikkeling van het Schelde- bekken kenbaar te maken. REGIONALE MAATREGELEN Naast de verheugende mededelingen van de bewindsman over het Sloepro- ject zijn voor ons gewest van belang de thans aangekondigde maatregelen ter bevordering van de regionale in dustrialisatie. Het beleid zal hier ge richt worden op de z.g. expulsiege- bieden d.w.z. gebieden die voort durend mensen naar overig Neder land afstoten en voorts wil men trachten in bepaalde streken acute werkloosheid te voorkomen. Men wil daartoe geraken o.a. door het aanwij zen van ontwikkehngskernen. waar in dan industrievestiging gepaard zal gaan met diverse faciliteiten. Deze .(Vervolg op pag. 3) Geen Nederlands personeel voor luchtdoelraket- bases in Duitsland In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak, heeft de minister voor defensie medegedeeld, dat geen personeel van de Nederlandse lucht macht beschikbaar wordt gesteld voor het bemannen van bases met luchtcloelraketten aan de oostgrens van de Duitse bondsrepubliek. Het is wel de bedoeling nabij de oostgrens van ons land een afdeling, uitgerust me.t grond-lucht geleide projectielen, te ^plaatsen. Dë minister deelt voorts mede, dat er geen Nederlandse strijdkrachten ter beschikking van de Duitse bondsre publiek gesteld worden; buiten de grenzen van het koninkrijk zijn he lemaal geen Nederlandse eenheden gestationeerd. Het verblijf van de krijgsmacht van het koninkrijk buiten de grenzen van het koninkrijk is overigens niet afhankelijk van een daartoe strek kende wet. Van het blijvend statione ren van Nederlandse eenheden buiten het koninkrijk in vredestijd zal, voor zover de minister kan overzien, geen geheim behoeven te worden gemaakt. Hij "heeft tot dusver in dezen geen geheimhouding betracht. Van de vertegenwoordiging in Neder land van de „Republiek der Zuid-Mo- lukken" is een rondschrijven uitgegaan naar alle Ambonezenkampen in Neder land, waarin op de bewoners van deze kampen een beroep wordt gedaan, zich te houden buiten ongeregeldheden tussen Indische en Nederlandse jongelui, zoals die de laatste dagen in Den Haag zijn voorgevallen. Het weer in Europa weerrapporten van gister- Volgens de avond 7 uui Helsinki, regen. Stockholm, zwaar bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt, Kopenhagen, zwaar bewolkt, Aberdeen, onbewolkt. Londen, licht bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, geheel bewolkt. Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, regen. Bordeaux, regen. Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, onbewolkt, Berlijn, onbewolkt. Frankfort, half bewolkt, München, onbewolkt. Garmisch, onbewolkt, Zürich, onbewolkt, Genève, half bewolkt, Locarno, onbewolkt, Wenen, onbewolkt, Innsbruck, onbewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Mallorca, zwaar bewolkt, Algiers, zwaar bewolkt. 13 gr, 13 gr. 13 gr. 18 gr. 14 gr. 17 gr. 16 gr. 20 gr. 24 gr. 20 gr. 18 gr. 28 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 27 gr. 26 gr. 24 gr. 29 gr. 19 gr. 23 gr. 29 gr. 27 gr. 27 gr. VERWACHT. MEER WIND. Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Tot matig of krachtig toenemende wind, voorna melijk tussen zuidwest en west. In het oosten van het land lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 22 mei Zon op 4.37 onder 20.36 Maan op 7.54 onder 23J35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1