In afgelopen jaar werd in ons land voor f 6000 miljoen gespaard Schilderij bevat twee signeringen SOCIALISTEN DE GAULLE VERLOOCHENDE GRONDWET CONGRES G/ER VOORKOMING VAN ARBEIDSONGEVALLEN DINSDAG 20 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. KRUIDENIERS DRAGEN MOOI SPAARCENTJE BIJ Pensioen- en verzekeringsfondsen zorgden voor ongeveer 1600 miljoen Per jaar wordt er tegenwoordig bij de kruidenier voor zo'n 50 a 60 miljoen gespaard. Dit getal betekent dus niet meer of minder dan dat 't bonnen- en zegelstelsel er in is gegaan als koek. In liet ene geval koopt de huisvrouw artikelen, waarbij zij zich bewust is (velen althans)» dat de prijs wat hoger ligt dan elders, maar zij vindt dit geen bezwaar, omdat zij dit te veel in de vorm van contant geld op de ingeleverde bonnen weer terug krijgt. In het andere geval betaalt zij wat minder, maar spaart zij door het kopen van zegeltjes van 10 cent. Ook hier zit dan weer ee naanlokkelijke premie aan vast, die variëert van een geldbedrag via goederen tot de aanschaffing van winstdelende obligaties beneden de nominale waarde. Wij hebben geleidelijk aan tal van stelsels de revue zien passeren in de afgelopen jaren en dat alles om de klant nauwer aan zich te binden, hoe wel op de achtergrond toch ook zweefde, dat het levensmiddelenbe- drijf op een gemakkelijke wijze kapi taal van de klanten kan aantrekken, dat dan weer in het bedrijf kan wor den gestoken. Wij zullen die motieven laten voor wat zij waard zijn: maar erkennen moeten wij dat het een succes is ge worden en dat de kruideniers alsmede de initiatiefnemers aan de top bij de grootwinkelbedrijven en de vrijwil lige filiaalbedrijven een ongedachte spaarbron hebben aangeboord. Wij zijn zo gewend om bij sparen alleen- maar te denken aan de spaar banken. Het zijn ook inderdaad de van ouds vertrouwde instellingen, die miljoenen boekjes hebben uitstaan: eind 1957 had de rijkspostspaarbank een goede 4,8 miljoen boekjes uitge geven met op elk boekje gemiddeld 400 de algemene spaarbanken had den 3,1 miljoen boekjes uitstaan met als gemiddeld saldo bijna 650. Bij elkaar hadden deze instellingen bijna 4.000 miljoen van alle spaarders in huis. Zo gezien, kunnen de kruideniers daar niet tegen op. Maar met de be sparingen zelf was het in 1957 bij die spaarbanken maar droevig ge steld. Bij de algemene spaarbanken werd 60 miljoen meer weggehaald dan er werd ingelegd en bij de rijks spaarbank was de ontsparing 4 miljoen. Alleen de boerenleenbanken trokken 153 miljoen aan maar deze instellingen die op het platteland een eigen positie innemen, kunnen niet op een lijn met de andere spaarbanken gesteld worden. Al met al vinden wij dus dat de kruideniers toch wel een eresaluut verdienen voor de spaaractiviteït die zij hebben weten te ontketenen, ook al is het bedrag van 50 a 55 mil joen per jaar tegenover de enorme bedragen die in ons land gespaard worden, maar bescheiden. In het afgelopen jaar is er namelijk niet minder dan bijna 6000 mil joen door ons alien: bedrijven, parti culieren en overheid gespaard. Per man, vrouw en zuigeling is dat dus ongeveer een 530. Natuurlijk is niet door ieder van de 11 miljoen Nederlanders dit bedrag opzij gelegd. Dat is heel anders in zijn werk gegaan. De overheid heeft het tot besparingen gebracht, welke besparingen zijn omgezet in bedrij ven en machines en wat al niet meer in elk geval was haar bijdrage tot de nationale besparingen niet minder dan 1100 miljoen. De pensioen- en verzekeringsfond sen zorgden voor zo'n 1600 mil joen. Dat komt dus in wezen van alle mensen die wekelijks of maandelijks premie betalen voor hun pensioen of verzekering. Het zijn dus ook besparingen maar hier zit als eenmaal de af spraak is gemaakt dwang ach ter. Men kan niet gemakkelijk meer terugkrabbelen. De grote stoot aan besparingen komt echter van de ondernemingen. Een Duitse firma heeft een •een- persoonskleedcabine ontworpen en in de handel gebracht. Het gehele apparaat is niet meer dan een pa rasol met rondom een gordijn, dat opgehaald kan worden. Een beetje handigheid moet men zich wel voor af verwerven, aangezien er slechts een hand overblijft om liet kleed- werk te verrichten. Precies is het bedrag niet bekend maar het zal wel in de buurt van de 1500 miljoen liggen, alleen voor de naamloze vennootschappen, daar komen dan de andere ondernemingen en particulieren bij met gezamenlijk ongeveer 1400 miljoen. Het zijn par ticulieren die hun geld niet naar de spaarbanken brengen maar het thuis houden, er effecten voor kopen of het in een banksafe bergen. De laatste in de rij zijn de spaar banken. Zij hebben in 1957 door ver schillende oorzaken niet zo heel veel kunnen presteren maar met gekweek te rente mee was haar bijdrage aan de nationale besparingen toch altijd nog een 300 miljoen. Tellen wij nu al die bedragen op, dan komen wij aan ruwweg 5900 miljoen, een bedrag dat bijna 600 miljoen groter was dan in 1956 maar dat ondanks al ons ploeteren toch niet groot genoeg was om de aankoop en aanbouw van alle fabrieken, ma chines, wegen, dijken, terreinen, in polderingen, schepen, auto's enz. te betalen die Nederland er in 1957 heeft bijgekregen. Wij moesten dan ook een beroep op het buitenland doen om ons aan een dikke 500 miljoen te helpen. Dat was het jaar 1957. Ook dit jaar en in alle komende jaren moet er hard gespaard wor den: bij de bedrijven, bij de over heid, bij de spaarbanken en als het even kan ook bij de kruideniers. Klerk van kantongerecht te Rotterdam in arrest De 32-jarige klerk bij de griffie van het kantongerecht te Rotterdam, P. J. van der B., is na enige tijd onvindbaar te zijn geweest, door de politie in hechtenis genomen. De klerk, wiens werk was het innen van boetes via de rijkspolitie bij de rechtbank, verdween nadat hem een bedrag van 1500,ter hand zou zijn gesteld. Hij zou hiervoor geen ont vangstbewijs aan de betreffende par ketwacht hebben afgegeven. Dit ge beurt meestal enkele dagen later, maar toen men er nfets meer van hoorde, werd een onderzoek ingesteld, dat uitwees dat en de klerk en het geld verdwenen waren. (Advertentie) Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangc dan gratis ter kennismaking eokekcouvert-artikelen IN'X®) 11 al$ begin van Uw toe- Ie^--komstige SOLA-UITZET Het bestuur van de Franse socialis tische partij heeft naar aanleiding van De Gauiles verklaring bekendge maakt, dat de generaal „volmachten eist die hem zouden moeten worden gegeven volgens een buitengewone procedure waarvan hij zelf de moda liteiten zou vaststellen". Hiermee heeft de generaal de grondwet van de republiek verloochend, aldus de socia listische verklaring. Guy Mollet, de socialistische vice- premier in de regering-Pflimlin, ver klaarde maandag tegenover verslag gevers. dat De Gaulle niet had ge antwoord op •de vragen, die hij, Mol let, in het weekeinde heeft gesteld. De Gaulle heeft niet gezegd, of hij bereid is het een program voor de nationale vergadering te verschijnen en of hij zich zal terugtrekken als het parlement hem niet de investituur verleent. De regering-Pflimlin gaat „rustig en geduldig" verder met haar werk. Het politieke bureau van de Fran se communistische partij gaf maandagmiddag een verklaring uit, waarin gewaarschuwd werd voor het gevaar van een burger oorlog. Het bureau verklaarde, dat De Gaulle „persoonlijke macht" wenst en dat hij getoond had dat hij „de leider van de ul tra's en de inspirator en leider van de samenzwering in Algerije" is. De voorzitter van de fractie der so ciaal-republikeinse afgevaardigden (ex-Gaullisten) in de nationale ver gadering, Triboulet, verklaarde, dat „het enige gevaar voor de republiek blijft de bestuursanarchie in het aan gezicht van het communistische op treden en het Noordafrikaanse vraagstuk". De mensen die De Gaulle gehoord hebben; zijn het er „eenstemmig" over eens, dat zijn ver klaringen „redelijk en gematigd" wa ren, aldus Triboulet. In Algerije zag men De Gauiles ver klaring als een ondersteuning van het comité voor openbaar welzijn. In co mitékringen was men van mening, dat De Gaulle duidelijk had gemaakt slechts met wettelijke middelen te willen handelen. Ook wij willen bin nen de grenzen van de wet blijven, zo voegde de zegsman er aan toe. Hij deelde voorts mede dat maandag avond een derde lid van de nationale vergadering in Algerije was aange komen: de radicaal arrighi (eerder waren Soustelle en Dronne in Alge rije gearriveerd). In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel dat de verklaring van en de reacties daarop de regering Pflimlin is versterkt. Als echter dit kabinet ten val komt dan zal de kans groter worden dat De Gaulle aan de macht komt. De Franse ministerraad zal vandaag onder voorzitterschap van president Coty bijeenkomen ter bespreking van de toestand. Ook de nationale verga dering zal bijeenkomen. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mede, dat op de emissie van f 100 miljoen 5 procent obligaties 1953, waarop woensdag de inschrijving openstond, voor een zodanig totaalbe drag fs ingeschreven, dat bij de toewij zing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. In Rome wordt hard gewerkt aan het Olympisch voetbalstadion, dat nu reeds vorm begint te krijgen. In deze omgeving zal ook het Olympisch dorp verrijzen, waar de atleten gehuisvest zullen worden. Onderzoek naar militair aankoopbeleid begonnen De Tweede Kamer heeft op 8 mei een commissie uit haar midden be- noemd teneinde een onderzoek naar het militair aankoopbeleid in te stel len. De commissie heeft op dinsdag 13 mei haar werkzaamheden aange vangen. De commissie, die zich ter zijde zal doen staan door deskundige buitenstaanders, zal een onderzoek instellen naar taak, organisatie en werkwijze, meer in het bijzonder naar het aankoopbeleid, de efficien cy en de verhouding tot de particu liere industrie bij het Directoraat Materieel Landmacht. De commissie stelt zich voor door middel van schriftelijke stukken en een aantal informatieve be sprekingen met burgers en mili tairen de benodigde gegevens te verkrijgen. Zij nodigt een ieder uit, die. meent haar in het belang van het onderzoek informaties of gegevens te kunnen verstrekken, zich tot haar te wenden. Alle in formaties en gegevens van per soonlijke en zakelijk aard worden vertrouwelijk behandeld. Het adres van de commissie is: ge bouw Tweede Kamer, Binnenhof la, 's Gravenhage. Prins Bernhard bezoekt president Eisenhower Prins Bernhard heeft maandag een bezoek gebracht aan het Witte Huis in Washington en circa 25 minuten gesproken met president Eisenhower. De prins zei na afloop van het be zoek, dat hij met de president alleen maar herinneringen had opgehaald en dat het een zeer prettig bezoek was geweest. De president zag er zeer goed j uit, zo zei prins Bernhard. Burger- en militaire dienstplicht in Indonesië De stafchef van het Indonesische leger heeft bij dekreet een dienst plichtwet voor mannelijke Indonesiërs tassen 18 en 40 jaar afgekondigd. Het leger kan burgers oproepen vóór burgerlijke of militaire dienst. Het dekreet is een uitvloeisel van de speciale bevoegdheden die gene- raal-majoor Nasoetion gekregen heeft ter waarborging van de defensie en de nationale veiligheid van Indonesië. Het is echter nog niet bekend wan neer de dienstplichtwet in werking zal treden. Het Indonesisch parlement moet nog •een beslissing nemen inzake een eer der door premier Djoeanda uitge vaardigd dekreet, waardoor burgers, ongeacht hunnationaliteit, verplicht kunnen worden om in burgerlijke of overheidsdienst te treden. Dit dekreet werd uitgevaardigd met het doel de industrie op gang te houden. Waar schijnlijk is het dekreet van Nasoe tion bedoeld om kracht en ook vaart te zetten achter Djoeanda's dekreet. Dr. Van Rhijn voerde het woord namens Nederland In Brussel is gisteren het tweede wereldcongres over de voorkoming van arbeidsongevallen geopend. Aan dit congres wordt deelgenomen door 1166 afgevaardigden uit 44 landen. Het congres, dat tot 24 mei duurt, wordt gehouden op initiatief van het Verhond van de Belgische Nijverheid en de Belgische Nationale Vereni ging voor het voorkomen van ar beidsongevallen. Het congres wordt o.a. bijgewoond door de Belgische minister van ar beid, Troclet. en de directeur-generaal van de arbeid en het mijnwezen in Luxemburg, Huberty. In de openingszitting heeft de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn namens de Nederlandse regering het woord ge voerd. De machtige impuls tot het treffen van wettelijke maatregelen ter be scherming der arbeiders is uitgegaan van de misstanden, die het gevolg waren van de sterke ontwikkeling der machinale nijverheid in de 18e en 19e eeuw. In alle beschaafde landen kwamen wetten ten behoeve van de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der ar beiders tot stand. Dc eerste Neder landse arbeidswet is van 1889, de eer ste veiligheidswet van 1895. In deze en een aantal wetten met de erbij be horende uitvoeringsbesluiten vindt men een groot aantal bepalingen, die ten doel hebben de hygiëne van de arbeid en de veiligheid "bij het werk te bevorderen. In Nederland heeft men steeds zijn kracht gezocht in scherp om lijnde wettelijke voorschriften en in een intensieve controle om deze voorschriften ook inderdaad te doen naleven Het toezicht op de na leving en het meehelpen aan de uitvoering der wettelijke voor schriften is toebedeeld aan de ar beidsinspectie. Bij ons veiligheidstoezicht hebben wij er ons nimmer toe beperkt te zeggen hoe het niet moet. De praktijk heeft wel duidelijk be- Comité voor openbaar welzijn voor Algerije In Algerije is maandagavond de op richting van een comité voor open baar welzijn voor geheel Algerije een feit geworden. Volgens een woordvoerder van het comité voor de stad Algiers zal dit nieuwe over koepelende comité 24 leden tellen: zes uit elk van de drie voornaamste gebieden van Algerije met drie uit zuidelijke streken, voorts generaal Massu, Delbecque en generaal Jau- haud. Wie voorzitter van 't nieuwe comité is, is nog niet bekend. De woordvoer der verklaarde dat het comité zeker geen regering is: alle macht blijft bij het leger. Het doel van de comi tés was een verbinding te vormen tussen de militaire autoriteiten en de bevolking. Johan van der Kamp, een Nederlander die in Ka- lamazoo (Michigan) meubelmaker is, heeft twee maanden geleden in Grand Kapids van de antiquair Albert Doezema een schilderij gekocht van een oude man die een kind, dat op zijn schoot zit, naar zijn horloge laat luisteren. Johan had het schilderij gekocht voor 40 dollar, uitsluitend omdat hij het zo'n aardige voor- stelling vond. Maar toen hij het thuis eens wat beter bekeek zag hij iets vreeemds aan het hoofd van de oude man. Hij haalde zijn broers Gerrit (uit Grand Ra pids) en Henk (uit zijn eigen stad) erbij. Deze twee zijn antiquairs, en vonden dat er maar eens 'n röntgenfoto moest worden gemaakt. Een arts in Kalamazoo, die zichzelf een „ama teur-antiquair" noemt, maakte de plaat. En de Van der Kamps stonden verbaasd over het resul taat. Want het bleek dat on der het portret van de oude man met het kind nog twee andere schil deringen zaten. Het diepste, dus eerst-ver- vaardigde schilderij, is een portret van een jon- fe vrouw, dat heel dui- elijk gesigneerd is metVan Eyck. En het daaroverheen ge schilderde portret van een klein kind was ge signeerd met „F. H. wellicht vervaardigd door Frans Hals? Puzzel voor antiquairs De drie gebroeders en de hevig geïnteresseerd geraakte dokter begon nen te vermoeden dat het schilderij van Johan enkele honderden malen meer waard was dan de 40 dollar die hij ervoor betaald heeft. Ze beslo ten broer Gerrit van dei- Kamp naar het rijks museum te sturen, in Amsterdam, om daar uit te zoeken of een van, of misschien wel beide schilderijen, echt zijn. Onlangs is Gerrit in Amsterdam aangeko men, en Johan zei dat hij spoedig een beslis sing denkt te vernemen. ..We zijn er 80 pet. ze ker van dat de signerin gen echt zijn", zei hij. „Als we gelijk hebben kunnen we de derde schildering laten ver wijderen en dan zijn we de eigenaars van twee oude meesters in een lijst Hij en Henk wachten in hoogspanning op het re sultaat van Gerrit's on derzoek Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll wezen, dat vooral in kleine en middel grote bedrijven de beveiliging van machines niet aan het inzicht van de bestuurders der bedrijven kan wor den overgelaten. De arbeidsinspectie ging dus niet alleen controlerend en dwingend, maar vooral adviserend en instruerend te werk. Daartoe was no dig dat zij in samenwerking met an dere lichamen, allerlei onderzoekings werk op veiligheidstechnisch gebied verrichtte. In dit verband moet ook het Veiligheidsinstituut te Amsterdam met ere worden genoemd. Tot de bevordering der veiligheid en hygiëne bij de arbeid hebben zon der twijfel ook bijgedragen de in Ne derland sinds de oorlog sterk verbe terde verhoudingen tussen werkge vers en werknemers. Ook in de ondernemingen zelf wor den in Nederland allerlei maatregelen genomen als gevolg van het baange broken besef, dat de zorg voor de veiligheid en hygiëne evenzeer een taak is der bedrijfsleiding als de zorg voor een ongestoord verloop der pro- duktie. Staten- en raadsleden van V.V.D. waren te Scheveningen Voor de staten- en raadsleden van de V.V.D. zijn te Scheveningen uit eenzettingen gegeven over de taken van het gemeenteraadslid op het ge bied van het woningproblecm. mid denstandszaken en gezondheidszorg. Het Utrechtse gemeenteraadslid D. Schuitemaker stelde, dat de gemeen teraad op het gebied van de woning bouw vrijwel onmondig is gemaakt. De woningwetbouw, oorspronkelijk bedoeld voor het verbeteren van het woonpeil en voor minder draagkrach- tigen, maakt het gemeentelijke be leid een verlengstuk van het rege ringsbeleid, terwijl de particuliere bouw geen kansen krijgt. Het resultaat is nu, dat voor wo ningen veel te hoge huren moeten worden betaald, vervangingswoningen voor krotten niet worden gebouwd, zodat het gemiddelde woonpeil terug loopt, terwijl een opeenhoping van financiële moeilijkheden de zaken steeds gecompliceerder maakt. De heer Schuitemaker wees op de noodzaak van betere differen tiatie van woningtypen. Hij wenst grotere gezinswoningen, woningen voor alleenstaanden en geen drie kamerflats. Miljoen Engelse arbeiders willen loonsverhoging De arbeidsonrust in Engeland houdt aan. .Laandag, de dag waarop de Londense busstaking haar derde week in ging, hebben vertegenwoor digers van een miljoen arbeiders op vakbondscongressen looneisen inge diend. Het betreft 600.000 landarbei ders, 250.000 elektriciens een 150.000 ambtenaren. Behalve de Londense busstaking, waarbij 50.000 man betrokken is, duurt ook de staking van 3500 haven arbeiders voort, die het werk heb ben neergelegd uit solidariteit met 6500 stakende sjouwers van de Lon dense vleesmarkt. Deze staken op hun beurt weer uit solidariteit met 600 collega's die ontslagen zijn we gens er n staking van 1700 chauffeurs d c m er loon eisten. Vootts zijn nog 1500 arbeiders van eon carrosseriefabriek in staking, waardoor meer dan 15000 arbeiders van autofabrieken niet kunnen wer ken. Aanlal huwelijken in ons land verminderde Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor Statistiek bedroeg het aan tal huwelijken in ons land in het eer ste kwartaal van dit jaar 16.412 tegen 17.285 in het eerste kwartaal van 1957. Het aantal levendgeborenen gaf een stijging te zien van 57.376 in het eer ste kwartaal van 1957 tot 59.256 in het eerste kwartaal van 1958. terwijl het aantal overledenen steeg van 21.062 in het eerste kwartaal van 1957 tot 24.324 in het eerste kwartaal van dit jaar. De immigratie in ons land heeft in het eerste kwartaal van 1958 die van het eerste kwartaal van 1957 in verband met de sterk toegenomen repatriër ing uit Indonesië, aanzienlijk overtroffen *edroeS 26 277 teëen v°rig jaar 10.527. Anderzijds liep het aantal emi granten in vergelijking met vorig jaar scherp terug, n.l. van 19.154 tot 12.71.1. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 april 11.144.024.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7