Meerderheid raad Middelburg vóór subsidiëring godsdienstonderwijs Zeeuwse Almanak TWEEDE ZEEHENGELC0NC0URS WALCHEREN OP 5 OKTOBER ZEELAND BIJ JAARLIJKSE INZAMELING AAN DE SPITS niet' Uw Kunstgebit Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 20 MEI 1958 MET 9 TEGEN 5 STEMMEN Na langdurige principiële debatten Met negen tegen vijf stemmen heeft de Middelburgse gemeenteraad maandagmiddag besloten tot subsidiëring van het godsdienstonderwijs aan de openbare lagere scholen. Het besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van de centrale kerkeraad der Ned. herv. gemeente om subsidie van rond 5200 per jaar. De kerkeraad oordeelt het nodig voor dit werk een wika aan te stellen ter vervanging van de twee leraressen, die voorheen het godsdienstonderwijs gaven, maar zich genoodzaakt za gen te bedanken. De meerderheid van B. en W. stelde de raad voor tot toekenning van het subsidie te besluiten. Uitvoerig hebben de raadsleden, wier getal door afwezigheid van vijf leden tot veertien verminderd was, over dit agendapunt gedebatteerd, totdat uiteindelijk op voorstel van de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) de raad een principiële en een financiële uitspraak deed. De principiële vraag was of het op de weg van de gemeente ligt om het facultatief godsdienstonderwijs aan de openbare lagere scholen te steu nen. Met algemene stemmen was de raad van de noodzaak hiervan over tuigd. Het financieel aspect, samen gevat in een voorstel om per lesuur 5 te voteren, kreeg de goedkeu ring van negen raadsleden. Tegen stemden de heren J. W. Kögeler en A. S. Hoek (a.r.), A. J. Schout (s.g.p.), B. A. Hesselink (v.v.d.) en L. J. van 't Westende (k.v.p.) De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) die het debat opende, meende, dat de belangstelling van het grootste deel der kinderen en ouders niet be paald groot is voor het godsdienston derwijs. Dat de kinderen toch gaan, vloeit volgens de heer Hubregtse voort uit sleur, omdat dit onderwijs gegeven wordt tijdens de schooltijd. Toch is de P. v. d. A.-fractie voorstan der van dit onderwijs, omdat kennis van de Bijbel belangrijk is voor de culturele vorming, aldus de fractie- voorhoede. De minderheid van het college van B. en W. was van oordeel, dat de plaatselijke hervormde predikanten dit onderwijs kunnen geven. Hiermee was de heer Hubregtse het echter niet eens. Het moet gegeven worden door een speciaal daarvoor opgelel* de kracht, aldus spreker. De heer Hesselink wilde het voor stel dus splitsen. Hij wilde graag horen of de raad van mening was, dat de gemeente dit onderwijs moet steunen, terwijl dan later bij een gunstiger financiële kasposi- tie, het te verlenen subsidie be paald kan worden. In een vrij uitvoerig historisch overzicht, zette de heer A. J. Kaland (c.h.) uiteen, dat de C.H.-fractie in het verleden steeds op de bres heeft gestaan voor het geven van gods dienstonderwijs aan de openbare scholen. Nadat hij had opgemerkt, dat het geven van godsdienstonder- wiXs aan de openbare scholen een taak van de kerk is, verklaarde de heer Kaland, dat nergens omschre ven staat, dat de plaatselijke over heid geen steun mag geven. „Deze ruggesteun van de overheid voor de kerk is toe te Juichen en zeker niet in strijd met de wettelijke bepalin gen", aldus de C.H.-woordvoerder. De heer Kaland stelde voorts, dat een der motieven van de kerkeraad, dat het godsdienstonderwijs een on misbaar bestanddeel is voor de totale opvoeding, voor de C.H.U. de door slag geeft. Ondanks de weinig roos- ïrige positie van de gemeente meende de heor Kaland deze toch niet als een belemmering te moeten zien voor een nieuwe taak. „Die In het be lang van de gemeente is en fti het bijzonder van de jeugd". Taakverdeling De heer Hoek (a.r.) maakte, uit hoofde van de financiële toestand van de gemeente, bezwaar tegen het verzoek. In een principiële beschou wing verklaarde de heer Hoek, dat de tijd van voorbereiding voor dit be langrijke voorstel wel wat kort ge weest is. Vervolgens stipte hij aan, dat tot nu toe vanwege de Herv. kerk en de Vrijzinnige Hervormden dit godsdienstonderwijs gegeven werd. „Nu er geen leraressen meer zijn, verdient net aanbeveling om over te gaan tot taakverdeling in overleg met de andere kerkgenoot schappen", meende de heer Hoek. HIJ was er van overtuigd, dat de lasten dan wel gedragen kunnen worden. De heer Hoek stelde dan ook voor om het nemen van een beslissing uit te stellen en de Ned. Herv. kerkeraad in overweging te geven zich te wenden tot andere kerken. Dit voorstel van orde van de heer Hoek om de behandeling uit te stellen, kreeg echter niet de steun van de raad. De heer Schot (s.g.p.) zag het voorstel ook liever als een principe besluit behandeld, zodat er later be slist kan worden, welk bedrag er noodzakelijk is. Hij achtte het zeer zeker mogelijk, dat de hervormde pre dikanten het werk doen. Wethouder Kögeler, die de minderheid in het college van B. en W. vormde, had formele bezwaren op grond van de la- fer onderwijswet van 1920, waarbij e overheid zich te onthouden heeft van elke invloed op de godsdienstige elementen op de openbare scholen. Evenals de heren Hoek en Schot wil de de heer Kögeler de overheid bij dit onderwijs buiten sluiten. Tot slot merkte de heer Kögeler op, dat het voteren van een derge lijk subsidie bij G.S. en het rijk FOTOGRAFEREN! vfaag AGFA films de indruk zou kunnen wekken, dat de gemeente het niet zo nauw neemt met het begrotingstekort als zij een onverplichte subsidie geeft van rond 5200. De heer Van 't Westende, die op princi piële gronden dit onderwijs toe juichte, vond het echter in de ge geven omstandigheden geen wijs beleid om nu een nieuw subsi die aan te vragen. Kleiner bedrag In zijn antwoord merkte burge meester mr. Joh. de Widt op, dat hij de mening van de heer Hubregtse, dat het hier sleur betrof, niet onder schreef. Ook voor de predikante» achtte de burgemeester het moeilijk om het onderwijs te geven. Voorts verklaarde mr. De Widt, dat de ker keraad een aanzienlijk kleiner be drag gevraagd heeft dan het in wer kelijkheid zal kosten. Wat de haast van het college betreft zei de voor zitter, dat deze zaak inderdaad met enige haast moet worden behandeld, zodat de kerken weten waar ze aan toe zijn, wanneer een wika, die de zaak zal overnemen, benoemd wordt. Voorts vroeg mr. De Widt zich af of door het verlenen van een sub sidie de overheid meer invloed zal uitoefenen dan wanneer alleen maar een lokaal met verwarming beschik baar gesteld wordt. Ook geloofde de burgemeester niet, dat dit subsidie in ernstige mate op de totaliteit van het begrotingstekort van Invloed la. „Hier moet de wenselijkheid van de uitga ven prevaleren", besloot de voorzit ter, waarna het voorstel in stemming gebracht werd. KONINGSVISSER NAAR EXPO-CONCOURS Riskeer niets! Ruim 200 deelnemers bij 14 e verkennersbedevaart Ondanks het slechte weer telde de 14e verkennersbedevaart van O.L. Vrouw van de Polder toch ruim 200 deelno- mers, die uit alle delen van Nederland en België naar de duinen bij Vrouwen polder waren gekomen. Zaterdagmid dag omstreeks 4 uur werd de Dede- vaart geopend. Nadat de inwendige maag versterkt.was en een kampvuur was gehouden, maakten de bedevaart gangers de fakkeloptocht door de dui nen. De tweede dag stond in het teken van het Deltaplan. Alle verkenners maak ten een boottocht van Veere naar de werkhaven van het drie eilandenplan, waarbij als gast commissaris Janssen de tocht meemaakte. Over deze tocht moesten enkele vragen beantwoord worden, waarbij voor de winnaars en kele prijzen beschikbaar waren. Om half twee 's middags werd het kamp opgebroken. Nadat de deelnemers in Middelburg teruggekeerd waren, werd als afsluiting van dit weekeinde een plechtig Lof opgedragen. Vervolgens werden de prijzen aan de winnende Êatrouilles uitgereikt. 'e wiB6eltotem kwam dit jaar terecht bij de voortrekkersstam uit Klooster- zande, die deze onderscheiding ver diende door de uitstekende prestatie om de afstand van 60 .km naar Vrou wenpolder te voet af te leggen. Verder weraen nog dankwoorden gesproken tot de Belgische padvinders. Hengelsportvereniging Middelburg vergaderde Het tweede internationale zeehengel- concours van de hengelsportvereni ging Middelburg, wordt dit jaar ge houden op zondag 5 oktober a.s. Evenals vorig jaar is de plaats van deze wedstrijd de kust van Walche ren tussen Domburg en Zoutelande; het is uiteraord van de wind afhan kelijk waar precies het „strijdtoneel" ingericht zal worden. De concours- commissie, die thans reeds druk bezig is met de voorbereidingen, rekent weer op enkele honderden deelne mers, afkomstig uit Nederland, Bel gië, Frankrijk en wellicht enkele vis sers uit Engeland en Duitsland. De tijd van de wedstrijd is van twaalf tot drie uur des middags. De winnaar „verdient" een herinneringsbeker plus een complete zeewerphengel met molen. Van de Markt te Middelburg wordt een extra autobusdienst inge last naar de visplaats en terug. Deze punten werden bekend gemaakt tijdens de Jaarvergadering van de hengelsportvereniging, die maandag avond in de bovenzaal van café „Groenewegen" gehouden is. Voor de aanvang der vergadering werd een KRINGVERGADERING RODE KRUIS VAN Uoin TOT slijpt PA WERD (TERECHT) BOOS DE DOUANE, werkzaam aan de Bel gisch-Nederlandse grens bij Koe wacht, boog zijn hoofd voorover door het raampje van de personen-auto, die op weg was naar België, en stelde de gebruikelijke vragen. „Nog iets aan te geven". Een lief meiske van een jaar of vijf deed 't woord voor haar pa en zij babbelde honderd uit Plotseling vervolgde ze: „En daar zit de boter, meneerEen klein vingertje wees naar het plafond van de wagen. Een vragende blik van de ambtenaar. Een rood-aanlopende chauffeur. De douane-man begon het gesprek interessant te vinden; hij stelde vra gen en het meisje gaf vlot antwoord. Tenslotte werd de boter tevoorschijn gehaald. En de auto in beslag geno men. Waarom wist het meisje niet, maar pa deed hierna ineens zo boos tegen haar STILTE VOOR STORM BIJ DE OPENING was het erg stil. maar als het weer eenmaal wil, zal er weer de bekende druk te heersen in en rondom het Axel- BERICHT Er stond een merkwaardig bericht in de P.Z.C. van maandag. Een heer uit Colijnsplaat zou drie zogenaamde Wolgakrabben hebben gevangen. „Het komt slechts zelden voor, dat aan dit deel van de Zeeuwse kust dergelijke krabben worden gevan gen". zo schreef uw en ons dagblad onderwijzend. Dat was nog te voor zichtig gesteld, zo hébben wij intus sen geleerd. Het komt nooit voor. Wolgakrabben worden nooit, aan welk deel van de Zeeuwse kust ook, Wolgakrabben bestaan helemaal Het ging om zogenaamde Wol- handkrabben" een schadelijk dier tje, dat met. name bij de vissers verre van geliefd is en waar in vroe ger jaren onze medewerker Barend Zwerfmans al eens over geschreven heeft. Maar met de Wolga hebben dxe krabben net zoveel te maken als een Russische sledehond met de Oos- terschelde... se zwembad, gelegen in plan-zuid van het recreatiegebied. Vorig jaar werd het zwembad, dat zwemlusti- gen nu dus weer kunnen bezoeken, geheel gemoderniseerd. Ook het mooie toren-restaurant is thans ge reed en wacht op de bezoekers. KLEIN FESTIVAL ZATERDAG zal in Axel wederom het door de harmonie „Concordia" ge organiseerde „Klein festival" worden gehouden. Aan dit festival, waarvoor men weer veel belangstelling ver wacht, zullen muziekverenigingen uit Axel, Hoek en Zaamslag medewer ken. Ook uit Sluiskil en uit Koe wacht zal men korpsen uitnodigen. WEG BARAKKEN- DE LAATSTE blokken noodwonin gen, die vroeger deel uitmaakten van het zgn. barakkenkamp „Het Kloos termandorp" aan de rijksweg te Kloetinge zijn dezer dagen gesloopt. Onlangs hebben de laatste vier ge zinnen, die daar nog woonachtig wa ren, hun nieuwe woningen betrokken. Hiermee is een eind gekomen aan een tweeërlei wijze onhoudbare toe stand. namelijk onhoudbaar voor hen. die in de barakken moesten hulzen en onhoudbaar voor het Kloetingse dorpsbeeld. Op de plaats van de reeds eerder gesloopte barakken zijn thans reeds middenstandswoningen verre zen. De dezer dagen gesloopte barak ken zullen binnenkort dienst doen als clubhuis van de Goese padvinders. NAAR BELGIE OP TWEEDE Pinksterdag zal het vijftig leden tellende „Vlissingse Jeugdorkest" onder leiding van de heer W. Meulmeester muziek maken op een feest in Gramon (België). HUWELIJKEN GOUD: op woensdag 21 mei de heer en mevrouw J. J. Brusket Bak te Goes; en het echtpaar Chr. donderdag 22 mei de heer en 'me* KoemanBramsen te Waarde; op vrouw P. Geldof-Voorhans te Mid delburg. VIJFENVIJFTIGJARIG huwelijks jubileum: zaterdag jl. de heer en mevrouw C. SchouwenaarSwint te Domburg (serenade door „Apol lo"); op donderdag 22 mei de heer en mevrouw A. Janse-Wielemaker te Koudekerke. ZESTIGJARIG huwelijksjubileum zondag gevierd door de heer en mevrouw Van HoornVan Mei ie te Retranchement (grote belangstel ling). Ruim 6000 voor inventaris nieuwe schip In de zaterdag te Goes onder voor zitterschap van mr. J. A. Heyse uit Middelburg gehouden kringvergade ring van het Nederlandse Rode Kruis constateerde de eerste on dervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon uit Bre da, dat Zeeland het voor de rijfde keer in totaal en voor de vierde keer in successie heeft weten te resteren om het beste resultaat te ehalen bij de landelijke, jaarlijkse, inzameling. Een resultaat dat te meer bewondering afdwingt, om dat de percentages der streefbedra gen steeds hoger worden. Het percentage van 1951 bedroeg ruim negentig, hetgeen als uitzon derlijk hoog kan worden beschouwd. De afdeling Sint-Philipsland wist we derom de eerste plaats te bezetten met 445 procent van hqt streefbe drag en behaalde hiermee voor de vierde maal de ere-wimpel. Opmer kelijk is, dat 13 van de 25 Zeeuwse afdelingen boven of even onder de streef bedcagen kwamen. Dit werd in •een ander gewest bereikt. Aiitenant-generaal Van der Kroon overhandigde namens het hoofdbe stuur vervolgens het Kring-Cam- pagne-herinneringsbord 1957. De heer Heyse nam het bord in ontvangst en deelde daarbij met trots mede, dat in het kringbureau thans vijf van dergelijke Dorden zullen prijken. De heer Heyse maakte van deze gelegenheid ge bruik de afdelingen veel succes toe te wensen bij de volgende in zameling, die van 26 mei tot 8 juni zal worden gehouden. Over de voorbereidingen van deze in zameling vertelde de heer J. C. Mar- gadant, hoofd van de afdeling Voor lichting en Fondsenwerving. Vervolgens deelde dokter J. Stum- phius uit Vlisslngen, die ais scheeps arts de onlangs gehouden boottocht met Zeeuwse invaliden meemaakte, mede dat steeds meer patiënten voor deze tochten Worden opgegeven. Als bijdrage voor de inventaris van het nieuwe Rode Kruis-schip hebben de Zeeuwse afdelingen reeds 6000 bijeengebracht. Het schip zal in Juni van het volgend jaar in de vaart wor den gebracht. Ten aanzien van de nationale wedstrijden, die op 18 ok tober in Goes zullen worden gehou den, heeft men reeds eenmaal over leg gepleegd met het commando R. K.K. in Den Haag. Daarbij heeft men de toezegging gekregen, dat de drumband, die verleden jaar voor het eerst in Scheveningen optrad, deze dag zal opluisteren. Echtpaar in Kwadendamme viert platina bruiloft F. van Gilst (92) en M. van Gilst de Maeker (90) 70 |aar getrouwd Een niet-alledaagse gebeurtenis staat het Bevelandse "dorpje Kwadendamme te wachten, waar op 30 mei a.s. een platina-echtpaar is. Op die dag vie ren de echtelieden F. van Gilst (92) en M. van Gilst-de Maeker (90) hun zeventig Jarige bruiloft, Hoewel dit feit op bescheiden wijze in intieme kring zal worden gevierd, zullen dc thans nog krasse bejaarden één dag in Het middelpunt der belangstelling staan. De heer en mevrouw Van Gilst, die bij een zoon inwonen, genieten bei den nog een goede gezondheid. Wel valt het moeilijk een gesprek met hen te voeren, oindat zowel de man als de vrouw moeilijk kan horen. De heer Van Gilst, die in Kwadendamme werd geboren en Jarenlang landarbei der was, begon op zijn veertigste Jaar een klem eigen bedrijf tc ex ploiteren. In die jaren verzorgde hij eveneens de vrachtdlenst op Goes. Vijfenzestig jaar oud geworden, gaf hij het bedrijf over aan één van zijn zonen. Thans verblijft het bejaarde echtpaar nog steeds op de hoeve. minuut stilte in acht genomen voor het overleden lid, de heer But, die on dermeer veel heeft gedaan in het be lang van „Kinderzorg". Wat het 2e concours betreft, werd voorts gesproken over de deelneming van leden van de vereniging „Middel burg" zelf. Ongeveer 30 leden uit de vergadering bleken graag mee te wil len vissen. Het bestuur stelde echter als voorwaarde, dat er dan Voldoen de controleurs-plaatsvervangers moeten zijn. terwijl deze leden niet in de ere-priizen „vallen". Als korps zullen de leaen niet meevissen. Uit het jaarverslag van do secretaris, de heer N. Bek bleek, dat 1957 geen gunstige resultaten voor de sport- visserij heeft opgeleverd. Maar on danks de dalende vangsten had de heer Bek een toeneming geconsta teerd van het aantal sportvissers. De vereniging Middelburg telde op 1 ja nuari 1958 158 leden tegen 135 op 1 Jajiuarl 1957. Ook wordt het aantal concoursen steeds veelvuldiger. Het aantal is soms zo groot, dat het moeilijk is voor alle concoursen een groep deelnemers te krijgen. Expo-concours Voor een concours riep de heer Bek de leden echter op om te trachten goed voor dc dag te ko men. Dat is namelijk het Expo- coneours bij Zeebrugge-Heijst In België, waar tien Nederlandse vis sers uitkomen tegen andere lan denploegen van tien man. Ook de afdeling Middelburg zal een lid voor de Nederlandse ploeg afvaar digen. De vergadering wees hier voor aun de koningsvisser 1957, de heer J. Flipse. Het verdere wedstrijdprogramma vermeldt een wedstrijd tegen de En gelse ploeg uit Folkestone op de laatste zondag in juli, een zeewed strijd op zondag 6 juli en een avond wedstrijd op 18 juni in dc Seisvost te Middelburg. De hengelsportver eniging Middelburg bestaat dit jaar 10 jaar en voor de organisatie van een feestavond werd een commissie van vijf leden benoemd, die een en ander zullen voorbereiden. Door hot overlijden van de heer But is or enige stagnatie gekomen in de voorziening van sportvisserij-aftike- len voor een aantal jongens van ..Kinderzorg". Uit het „voorraad- staatje", dat vice-voorzitter Grlms bekend maakte, bleek echter dat er reeds flink wat hongelingredlënten binnengekomen zijn. Bij do bestuurs verkiezing werden do horen Van Gee- len en Sinke bij acclamatie herkozen. Bij de mededelingen verklaarde voor zitter A. J. W. Matthijssen nog, dat na 1 Juni a.s. weer in de vijver van „Toorenvltedt" en ln de Middelburgs» westen gevist mag worden. Teraardebestelling van P. Klaassen te Terneuzen >p de algemene begraafplaats te Terneuzen werd maandagmiddag on der zeer grote belangstelling ter aar de besteld het stoffelijk overschot van de heer P. Klaassen. ln leven assistent bij de rijkstuinbouwvoor- llchtingsdienst en leraar aan de rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke en de fruitteeltvakschool te Philippine. Onder de aanwezigen bevonden zich velen uit land- en tuinbouwkringen. waaronder burgemeester M. J. brugge uit Waterlandkerkje, rer- de rijkslandbouwconsuient voor Vlaanderen ir. J. A. H. Haenen en verder leraren en leerlingen van de scholen, waaraan de overledene ver bonden was. Aan de groeve voerde 't woord de rijkstuinbouwconsulent in Zeeland, ir. J. J. van Hennik, die me de sprak namens de directeur van de tuinbouw te 's-Gravenhage en na mens de medewerkers en collega's. Voorts sprak de heer E. F. de Koning namens dc afdeling van de Neder landse Fruittelersorganisatie, de heer M. van Iwaarden namens de leerlingen van de tuinbouwvakschool, en door ir. J. Roest als directeur van de rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke. In hun toespraken brachten de heren de grote verdien sten van de heer Klaassen voor de tuinbouw en het tuinbouwonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren, waarbij er op werd gewezen, dat hij de fruitteelt in dit gebied groot heeft gemaakt. Verder herinnerde men aan de bijzondere karaktereigenschappen van de heer Klaassen, waardoor deze zich veler vriendschap en sympathie verwierf. Ook werden woorden van troost tot de familie gericht. Nadat een zwager voor de belangstelling had bedankt, werd de plechtigheic door ds. J. Scholten, Hervormd pre dikant te Terneuzen, met schriftle- 1 zing besloten. Inbraak in garage te Krabbendijke Buitslechts enkele dubbeltjes Slechts enkele dubbeltjes bedroeg de bult bij een inbraak ln de garage van de heer J. Francke te Krabben dijke, toen ongenode gasten zich in de nacht van zaterdag op zondag toe gang tot het kantoor hadden ver schaft. De inbrekers konden op gemakke lijke wijze in de garage komen, want de deur wordt nooit gesloten daar verscheidene automobilisten hun wa gen dn de garage stallen. Door een raampje van het magazijn omhoog te schuiven, verkregen de indringers toegang tot het kantoortje. Hier „ontfermden" zij zich over de kassa, die ze achter de garage hebben open gebroken. Blijkbaar waren ze bij het zien van de geringe inhoud van de kassa circa 5 wisselgeld zo teleurgesteld, dat ze slechts een klein gedeelte van de buit meenamen. Aanvankelijk dacht de garagehou der, dato» de buit veel groter was, maar achteraf bleek, dat de kantoor juffrouw, zaterdagmorgen ruim 550 uit de kassa had genomen en veilig in een geldkistje had opgeborgen. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek; van de dader(s) heeft men nog geen spoor. Jaarvergadering Mij. voor Nijverheid in Zeeland. Het departement Zeeland van de Ncd, Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt vrijdag 30 mei a s. in „Britannia" te Vlisslngen zijn Jaarvergadering. Tijdens deze bijeen komst zal ir. M. de Vink een oriën terende inleiding houden in verband met het feit, dat afgevaardigden uit Zeeland op de algemene vergadering der maatschappij op 12 en 13 juni in Amsterdam de plaats van Zeeland in de ruimtelijke ontwikkeling van Ne derland zullen belichten. De agenda voor de jaarvergadering omvat o.m. een bestuursverkiezing, waarbij ir. G. A. Kemper, periodiek aftredend als secretaris, zich niet herkiesbaar stelt. Als zijn opvolger wordt mr. G. W. Dwars voorgedra gen. In de vacature W. de Boer (we gens vertrek uit Zeeland) wordt voorgedragen de heer A. J. Carpen- tier. Uit het jaarverslag over 1957 blijkt o.m., dat het aantal leden en dona teurs steeg van 233 op 1 januari tot 247 op 31 december 1957. Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaatst Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezenl Een weinig DENTO- P1X morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergeten. Koopt nog heden een strooibus voor f 2.35 bi) Uw apotheek of drogisterij. Zeeuwse successen op hondententoonstelling Op Hemelvaartsdag heeft de Kynolo- gen-Club „De Baronie" te Breda in het gebouw van de groenteveiling een internationale kampioenschaps-ten- toonstelling gehouden, waarvoor 682 honden waren ingeschreven. De leden van de kynologenclub „Zee land" hebben op deze tentoonstelling de volgende resultaten bereikt: Mevrouw Dlcke-Lueten te Vlissingen, U. met kortharlge teckel; J. Allewijn te Middelburg, Z.G. met airdale ter rier; T. Baak te Waarde, Z.G. met boxer; C. Joziasse te Middelburg, Z.G. met Engelse setter; C. van Koe- seringe te Borssele, Z.G. met Laeken- se herder; L. Lavooy te Baarland, Z.G. met Laekense herder; G. J. Noo- me te Krabbendijke, Z.G. met boxer; O. Scherp te Kortgene, G. met boxer; J. van Meeteren te Vlissingen. Z.G. met Engelse setter; M. Zeylemaker te Middelburg, Z.G. met boxer; J. G. van Dixhoorn te Terneuzen, Z.G. met Engelse Cocker Spaniel; W. J. Leijs te Goes, G. met Laekense herder. Oud-hoofd openbare u.l.o. Kruiningen overleden Te Amsterdam is jl. zondag over leden de heer L. J. Goedbloed, die "van 1946 tot aan zijn pensionering in 1951, hoofd is geweest van de openbare u.l.o.-school te Kruiningen. De heer Goedbloed, die te Vlissingen werd geboren, kwam in 1946 naar Kruiningen als hoofd van de open bare lagere school. Er bestonden toen reeds plannen voor de stichting van een openbare u.l.o.; do heer Goedbloed was het, die hieraan de laatste stoot gaf. Reeds datzelfde jaar kon deze u.l.o. worden geopend; de heer Goedbloed was vanar het be gin hoofd van deze onderwijsinstel ling. In 1951 werd de heer Goedbloed in verband met ziekte voortijdig ge pensioneerd. In 1953 vertrok de heer Goedbloed naar Vreeswijk; later vestigde hij zich te Amsterdam. De overledene bereikte de leeftijd van 46 laar. De crematie is bepaald op donderdag 22 mei. Inlichtingen verzocht In verband met het dodelijk ver keersongeval van zondagnamiddag op de Middelburgse straat te Koude kerke, verzoekt de groepscomman dant eventuele getuigen van dit onge val, zich met hem of met de politie hunner woonplaats in verbinding te willen stellen voor het geven van in lichtingen. Bijenvolk gedood in koolzaadveld te Koudekerke. Vandalen aan hel werk. Vermoedelijk op zondagmiddag is in een koolzaadveld achter Der Boe- de, onder Koudekerke, een daad van vandalisme gepleegd. Op dat veld stonden tien «asten met bijenvolken. Een van deze kasten is midden op dat veld omgeworpen en vernield. Men heeft het koolzaad vertrapt om de wandaad te kunnen plegen. Het bijenvolk naar schatting 30.000 diertjes dat niet bestand was tegen deze aanval, is doodgegaan. Wel moet worden aangenomen, dat de diertjes zich nog verdedigd hebben en dat vandalen een aantal bijenste ken op de handen en in het gelaat hebben opgelopen. Het is wellicht mogelijk dank zij opgezwollen plekken op de handen of aan het gezicht de verntelers te ontdekken. Dan is het zaak deze daders hun gerechte straf niet te la ten ontlopen en direct de politie in te schakelen. Zeeuws hoofdbestuurslid C.H.U.-Vrouwengroepen Tijdens de te Rotterdam gehouden jaarvergadering van de C.H.U.-vrou- wengroepen werd mevrouw E. Strub- be—van Veen te Middelburg in het hoofdbestuur gekozen. Zilveren jubileum op Vrederust De heer G. Quist, eerste verpleger van de inrichting Vrederust te Ber gen op Zoom, herdacht dezer dagen zijn vijfentwintigjarig dtenstjubi- leum. De jubilaris mocht vele ge schenken en bloemstukken ontvan gen; terwijl de zangvereniging, waarvan hij voorzitter is, hem 's avonds een serenade bracht. Benoeming leden grondkamer Tot lid van de Grondkamer voor de Provincie Zeeland werden dezer da gen bij Koninklijk Besluit benoemd de heren W. Koster (Axel) en W. v. d. Staal (Stoppeldijk, gem. Vogel waarde). Universitair examen. De heer G de Greef uit Vlissingen is aan do rijksuniversiteit te Lelden ge slaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde. VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Wlen blelbt Wlen' 8 uur, a l Schouwburg: „Het Vlammende woud" 8 uur, 14 Jé Vlissingen-Alhambia: „Eiland ln de zon", 7 en 9 uur, 14 J. Luxor: „Titanenstrijd", uur, 14 J. Goes-Grand: „Monptl", 8 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2