PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Generaal De Gaulle verklaart zich weer bereid macht over te nemen Zes wensen rond de verhoogde veertarieven LIBANESE REGERING VROEG GEEN BIJSTAND VAN AMERIKA Vand aag. 201e jaargang - no. 117 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094 „Respect voor grondwet, maar steun voor Franse rebellen" Conservatieven overwegen zich uit het kabinet terug te trekken Generaal De Gaulle heeft maandag op een persconferentie te Parijs verklaard, bereid te zijn het bewind over Frankrijk over te nemen, Indien het volk dat wenst. Daaraan voegde de generaal toe: „lk zal niet pogen de instellingen van de republiek te schenden". Tevens heeft hij gezegd „geen dictator te zijn". Hij vermeed een direct antwoord te geven, die alle Fransen en velen in het buitenland stellen: zal De Gaulle trachten zich van de macht-meester te maken. „Ik kan slechts", zo zei De Gaulle, „de macht in de republiek over nemen, wanneer deze mij door de republiek in handen wordt gelegd". In antwoord op de vraag wat hij had bedoeld met de woorden aan vaarden der bevoegdheden van de republiek, antwoordde De Gaulle: „de bevoegdheden der republiek kunnen slechts die zijn, welke zij overdraagt". De Gaulle sprak zich duidelijk uit voor de actie der generaals in Noord-Af rika. „Het leger heeft de reactie van het volk waargenomen en het poogt thans te verhinderen, dat deze omslaat tot wanorde. Dit is de rol van het leger geweest en het is goed, dat het zo ge handeld heeft", aldus De Gaulle. Op de vraag over de positie van de generaals antwoordde De Gaulle: „Ik heb horen spreken over opstandige generaals, maar het openbaar gezag is niet tegen hen opgetreden. Ik ben dat openbare gezag niet. Waarom zou ik dan zeggen, dat zij oproerig zijn?" In antwoord op andere vragen zei De Gaulle thans niet te kunnen ont hullen wat het resultaat zou zijn van een scheidsrechterlijk optreden zij nerzijds, indien het volk een beroep op hem zou doen een dergelijke rol te vervullen. „Aanvaarden van de bevoegdheden der republiek onder deze uitzonderlij ke omstandigheden kan slechts ge- van overdragen door de nationale schieden door een speciale manier vergadering. Onder de huidige om standigheden zou de overdracht niet kunnen geschieden volgens de ge bruikelijke regels en werkwijzen, waar iedereen meer dan genoeg van heeft", aldus de generaal. De Gaulle achtte beweringen, dat hij een aanval op de republiek of het toepassen van ongrondwette lijke of onwettige middelen zou overwegen, belachelijk. „Ik heb nog nooit de basisvrijhe den der Franse republiek geschon- Nederlandse door neger vermoord in Guyana Een waanzinnige neger heeft maan dagochtend in de beroemde tuinen van Georgetown (Brits Guyana) de 25-jarige mevrouw Henriette Ritfeld, de Nederlandse echtgenote van de Surinaamse dr. Seveanus Ritfeld, met een mes doodgestoken. Dievrouw Rit feld wandelde in de tuinen toen zij door de waanzinnige, een zekere Syd ney Dublin, werd aangevallen. Nadat zij gestoken was wankelde zij nog een tiental meters verder, voordat zij ineen zeeg. Zij overleed toen men haar naar een nabijgelegen zieken huis wilde overbrengen. De neger probeerde direct na zijn misdaad zelfmoord te plegen. Hij is met ernstige verwondingen in zorg wekkende toestand naar het zieken huis overgebracht. De heer en mevrouw Ritfeld waren pas zes weken getrouwd. Zij waren met het Nederlandse s.s. „Willem stad" op weg naar Paramaribo, waar zij zich zouden vestigen. Het „comité voor de verdediging van de democratische vrijheid" in België, heeft zondagochtend een massale bij eenkomst in Brussel georganiseerd, waaraan door duizenden mensen werd deelgenomen. Een overzicht van de demonstrerenden in het hartje van Brussel voor de beurs. den en ik zal dat ook nu ik 67 jaar ben geworden, niet doen", verklaarde hij. Hij eindigde zijn persconferentie met de woorden: „Ik keer nu naar mijn buitenverblijf terug, waar ik mij ter beschikking van het land zal houden". Naar verluidt heeft de Gaulles hou ding op verscheidene afgevaardigden uit de Nationale Vergadering een gunstige indruk gemaakt. Zij zouden bereid zijn de formering van een nieuwe regering te overwegen die door De Gaulle zou worden geleid in dien hij althans als scheidsrechter tussen de regering in het vaderland en de autoriteiten in Algerije zou wil len optreden. Dan zou men van De Gaulle een tweeledig programma verwachten: via het parlement in de hoofdstad een betere grondwet en van regeren en ten tweede een liberale oplossing die meer biedt dan de huidige wet op zelfbestuur voor de Europese kolo nisten overzee. Pflimlin onderhandelt nog steeds om zijn regering te versterken, maar Pinay, de voornaamste con servatieve leider, zou onwillig zijn om in het kabinet zitting te nemen en conservatieve ministers over wegen zich terug te trekken. In dien dit zou geschieden, zou Pflim lin gedwongen kunnen worden af te treden en de weg vrij te laten voor De Gaulle. BOM ONTPLOFT IN BEIROET In Tripoli was het vri] rustig In Tripoli, waar elf dagen geleden de onlusten tegen de Libanese rege ring van president Sjamoen begon nen, is het maandag vrij rustig ge weest. Het geregelde leger zou de toestand meester zijn. In de hoofd stad Beiroet is echter nog een aan slag gepleegd. Er ontplofte een bom op de centrale markt, waardoor een man werd gedood en een twintigtal mensen, merendeels vrouwen, gewond werden. De politie verrichte veel ar restaties. Een aantal gesluierde vrouwen werd aangehouden voor nadere on dervraging. In Tripoli zijn zaterdag en zondag volgens onofficiële berich ten zeker tachtig mensen gedood bij gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen. De slag eindigde in massale overgave van circa 700 rebellen. Bij onlusten elders zouden bij elkaar 80 mensen om het leven zijn gekomen. Pogingen van politieke groepen om een oplossing van de crisis te vinden, hebben tot op heden geen resultaat opgeleverd. De leider van de oppositie in het land, Rashid Kararne, zei gisteren dat het verzet niet zal worden -gestaakt zo lang de regering niet is afgetreden. „We zullen tot het eind volhouden. Tripoli zal blijven staken, totdat de wensen van het volk zijn ingewilligd. Meer dan eens hebben we de autori teiten gewaarschuwd, dat wat thans gebeurt zou gebeuren. Niemand wilde toen naar ons luisteren", aldus Kara me, die geen gewag maakte van de gevechten in Tripoli. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken herhaalde maandag de verklaring dat de Ver. Staten geloven dat de Libanese regering onder de huidige omstandigheden de orde kan handhaven zonder Amerikaanse hulp. De Libanese regering heeft met om bijstand van Amerikaanse troepen ge vraagd. ...viert Cuba zijn onafhanke- f| H lijksdag. s ...viert de bekende Amerikaan- Sv. filmster James Steward zijn 50ste verjaardag. ...is het 40 jaar geleden, dat de H portret-, landschap- en histo- H rieschilder en tekenaar Ferdi- H nand Hodler. een aanhanger n van 't parallelisme, te Genève p overleed. iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Frankrijk stelt censuur in op nieuws over Algerije De Franse regering heeft gisteravond de censuur ingesteld op alle berich ten over Algerije die van Frankrijk uit naar 't buitenland worden gezon den. Het ministerie van voorlichting heeft alle persbureaus laten weten, dat van dat tijdstip af een ambtenaar zal worden geplaatst in deze bureaus voor het houden van toezicht op het uitgaande nieuws „dat betrekking heeft op Algerije". Door het ministerie van voorlich ting werd het volgende communiqué -uitgegeven met betrekking tot het instellen van de censuur: „omdat er in Algerije een controle is ingesteld op de berichtgeving, hebben de minis ters van voorlichting en van binnen landse zaken in de telegrafische nieuwsagentschappen toezicht inge steld op de berichten over Algerije, in het bijzonder op die welke uit Al gerije afkomstig zijn". In Lissabon is de rust weergekeerd Het was maandag rustig In Lissabon na de relletjes van zondagavond, waarbij 80 mensen, onder wie 12 po litiemannen, gewond raakten. De po litie raakte met burgers slaags na betogingen ten gunste van generaal Delgado, de kandidaat van de oppo sitie bij de presidentsverkiezingen die 8 juni gehouden worden. Het was de tweede botsing in drie dagen tjjds. Vrijdag werden 19 men sen gewond bij soortgelijke betogin gen. De moeilijkheden begonnen zon dagavond toen de politie een deel van de stad waar de generaal zou spre ken afzette en alleen degenen toeliet die een uitnodiging konden tonen. Men gooide de politie met stenen en van beide kanten werd geschoten. Er zijn verscheidene arrestaties ver richt. Toen de relletjes op hun ergst waren, kwam een detachement van het leger de politie te hulp. Men schoot met machinegeweren in de lucht om demonstranten te versprei den. Op een plein werden tanks opge steld. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft verklaard dat de ongere geldheden waren beraamd om een opstandige sfeer te kweken. De ver gadering was een voorwendsel ge weest voor rebellie tegen de overheid. Amerikaanse vliegtuigen met a-wapens boven Canada Amerikaanse eskaders jacht vliegtuigen met raketen met een kernlading tegen bommen werpers kunnen zonder vooraf gaande toestemming over Cana da vliegen, aldus een Ameri- kaans-Canadese overeenkomst, die maandag is ingediend bij het parlement te Ottawa. Deze overeenkomst voorziet in een gemeenschappelijk opper bevel voor de luchtverdediging van Noord-Amerika. STATEN FORMULEERDEN NA LANG DEBAT Opnieuw overleg met minister Algera PROVINCIALE STATEN van Zeeland zijn gisteravond na urenlange en vaak moeizame debatten akkoord gegaan met een voorstel van Gedeputeerden om op basis van de nieuwe veer tarieven voor de Westerschelde opnieuw met minister Algera in onderhandelingen te treden. Daarbij zullen Ged. Staten trachten de volgende „verzach tingen" van het tarief gereali seerd te krijgen: J, Invoering der tarieven dient niet op 1 juli aanstaande te geschieden, doch pas op het ogenblik waarop de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" de dienst Vlissingen-Bres- kens zal gaan onderhouden. Vermoedelijk is dat au gustus aanstaande. 2 De 20-vaartenboekjes voor diverse categorieën (perso nen, rijwielen en moteren) moeten omgezet worden in 10-vaartenboekjes tegen de zelfde prijs per vaart. Er dient dus dezelfde reductie te worden gegeven als thans in het huidige voor stel bij 40-vaartenboekjes is toegestaan. De 40-vaartenboekjes voor de diverse soorten auto's moeten worden omgezet in 20-vaartenboekjes tegen de zelfde prijs per vaart. Voor inwoners van Zeeland dient een legitimatiebewijs mogelijk te zijn, waarop re ductie op de tarieven kan worden toegestaan. De bestuurders van auto's dienen vrijgesteld te zijn van het personentarief. De nu in te voeren tarieven dienen niet als overgangs maatregel te worden be schouwd, maar als eind- maatregel. Met name dit laatste punt werd door de Staten met grote na druk naar voren gebracht, door dat inmiddels bekend was ge worden, dat minister Algera op 8 mei j.I. een brief aan Ged. Staten had gezonden, waarin hij verklaarde weliswaar met de nieuwe tarieven akkoord te gaan, maar dat hij daaraan te vens drie voorwaarden verbond, namelijk: de tarieven treden op 1 juli a.s. in werking, in maart/ april 1959 zal de situatie op nieuw worden bekeken, gelet op de dan bereikte bedrijfsresulta ten, en tenslotte en daarover werd gistermiddag menig fel woord aan het adres van de be windsman gericht de nieuwe tarieven zijn slechts een over gangsmaatregel. Met andere woorden: een nieuwe verhoging zit reeds nu in de lucht. Na ontvangst van de ministe riële brief hadden Gedeputeer den onmiddellijk teruggeschre ven het volstrekt niet eens te zijn met dit laatste punt. Tij dens de onderhandelingen met de minister was het zelfs niet ter sprake gekomen, zo merk ten zij verbaasd op. Geen won der, dat gistermiddag woord voerders van vrijwel alle frac ties juist over deze zaak krasse woorden gebruikten en het „on aanvaardbaar" uitspraken. Trou wens, dat deed ook de woord voerder van het college, de heer M. J. van Poelje: ook het colle ge beschouwt de thans aan de orde zijnde tarieven, op dit ogenblik, als een eindpunt Het was overigens gisteren geen glo rieus debat en dat was geen won der. Er moest immers worden ge sproken over een bijzonder vervelen de zaak, waarover bovendien slechts meningen konden worden verkondigd, zonder dat een besluit mogelijk was. Een besluit namelijk wordt geno men in het verslag tussen minister en Ged. Staten. Door dit alles was de stemming in de Statenzaal ge drukt. De meeste Statenleden had den héél wat meer wensen op hun programma staan dan de hierboven geformuleerde zes punten, maar de voorzitter Gedeputeerde C. Phi- lipse deed een dringend beroep op de vergadering om het bij deze zes verlangens te laten. En daarbij schetste hij hoe moeilijk de onder handelingen met minister Algera wa ren verlopen. Uren hadden de besprekingen met de bewindsman geduurd, zo zei de Ge deputeerde. Nu eens was de Zeeuwse delegatie in beraad gegaan, dan weer de minister met zijn adviseurs en uiteindelijk was men het eens gewor den over een compromis. De woorden van de heer Philipse maakten gisteren kennelijk indruk op de Statenleden, want zij namen tenslotte schoorvoetend genoegen met de zes hierboven genoemde pun ten. Doch zij deden het met een be zwaard gemoed en niet met onver- (Vervolg pp pagj 8),, H De Gaullist Jacques Soustelle H (9 na een spectaculaire vlucht uit Parijs in Algerije gearrï- veerd. Foto boven: Soustelle M werd begroet door generaal j= Sal jan. Foto onder: een enthou- p siaste menigte wierp papier in P de lucht, nadat Soustélle haar vanaf het balkon van het gou- H H vernementsgebouw had begroet j§ llllll!IIIIIIIIIIN!lllllllllllllllllll!llllinilll«!llllllIIII!!llllllll!!|l||||||!tNlii Salan biedt pardon aan voor Algerijnse rebellen Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Algerije, heeft maandag avond de Algerijnse rebellen die zich willen overgeven, generaal pardon aangeboden. In een strooibiljet, dat door geheel Algerije zal worden verspreid, schrijft de generaal: „Verzamel U, opstandelingen, leg uw wapens neer voor het leger. Ge krijgt pardon. De vereniging is tot stand gekomen. Overal maken Fransen, mohammeda nen en christenen, het in de steden en dorpen bekend. Neem uw plaats opnieuw in in het nieuwe Franse Al gerije. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteravond Helsinki, regenbui, Stockholm, licht bewolkt, Oslo, licht bewolkt, Kopenhagen, zwaar bewolkt, Aberdeen, regen, Londen, geheel bewolkt, Amsterdam, licht bewolkt, Brussel, half bewolkt, Luxemurg, onbewolkt. Parijs, onbewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, onbewolkt, Nice, licht bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, licht bewolkt, München, onbewolkt, Garmisch p., licht bewolkt, Zürich, onbewolkt, Genève, onbewolkt, Locarno, onbewolkt. Wenen, half bewolkt. Innsbruck, onbewolkt, Rome. onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Madrid, half bewolkt, Mallorca, licht bewolkt, Algiers, zwaar bewolkt, 9 gr. 16 gr. 16 gr. 15 gr. 13 gr. 16 gr. 16 gr. 20 gr. 19 gr. 22 gr. 28 gr. 24 gr. 22 gr. 18 gr. 22 gr. 19 gr. 20 gr. 22 gr. 22 gr. 25 gr. 21 gr. 24 gr. 28 gr. 22 gr. 30 gr. 27 gr. 25 gr. VERWACHT. LAGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met tijde lijk enkele buien. Matige tot krach tige, mogelijk af en toe harde zuid westelijke wind. In de loop van de dag daling van de temperatuur. ZON EN MAAN 21 mei Zon op 4.39 onder, 20.35 J Maan or 6.5É* onder 22.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1