KAPPIE Kerkvoogden vierden 25-jarig bestaan van Zeeuwse afdeling WALCHEREN DEBAT OVER DE VEREN IN DE ZEEUWSE STATEN en hei geheim van Kaitekol MAANDAG 19 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 IN PRINS VAN ORANJETE GOES Dank aan scheidende voorzitter en „meejubilerende" secretaris De Zeeuwse afdeling van de Vereni ging van Kerkvoogdijen in de Neder lands Hervormde Kerk heeft zater dag in de „Prins van Oranje" te Goes haar vijfentwintigjarig bestaan ge vierd. Nadat 's morgens ds. K. W. Slik uit Wemeldinge in de huishou delijke vergadering een wijdings woord had gesproken, gaf de secre taris in de middagbijeenkomst een overzicht van het wel en wee der afdelingen gedurende haar 25-jarig bestaan. Voorts werden o.m. geluk wensen aangeboden door het hoofd bestuur van het Moderarien, dat 's middags de vergadering bijwoonde. De voorzitter van de afdeling Zee land, de heer M. Krijger te Bruinis- se, sprak bij de aanvang der mor genbijeenkomst een openingswoord, waarna hij voorging in gebed. Ds. Slik uit Wemeldinge sprak vervol gens naar aanleiding van Jesaja 45 en de laatste verzen uit het Evan gelie van Mattheus een wijdings woord. De predikant bepaalde zijn gehoor bij de laatste woorden uit Mattheus: „Ik ben met U al de da gen tot de voleinding der wereld". We moeten de uitleg van deze tekst verstaan tegen de gehele achtergrond van de prediking in de bijbel, aldus spreker. Uitvoerig lichtte ds. Slik de taak van de kerkvoogden toe, ge zien in het licht van de bijbel. Bij afhandeling van de gewone huis houdelijke zaken bleek, dat er op 1 januari 1958 530,75 in kas was. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren A. C. Burger te Goes (penningmeester), M. J. Beve lander te Oud-Vossemeer, J. Koene te Meliskerke en I. van Maldegem te Kortgene. In de middagbijeenkomst richtte de voorzitter, de heer Krijger, zich allereerst tot de secretaris van de afdeling Zeeland, de heer B. J. van Oeveren, die deze func tie vanaf de oprichting van deze afdeling heeft vervuld en die dus „meejubileerde". Hij memoreerde het vele werk, in deze jaren door de heer Van Oeveren ook in tal van nevenfuncties voor de vereniging van kerkvoogdij en verricht en bracht hem daarvoor de dank over van de afdelingen. Veranderde taak De heer Krijger sprak vervolgens over de veranderde taak van de vere niging, waarbij hij vooral dc door de verwoestingen van de laatste we reldoorlog vei'anderde omstandighe den belichtte. Zo moest het individua lisme van de vorige eeuw grondig doorbroken worden. In dit verband herinnerde hij aan het adoptieplan, IJzerdiefstallen uit schepen in Terneuzen De gemeentepolitie van Terneuzen heeft de schipper K. uit Amsterdam en de Terneuzenaren K. v. B., S. L. en P. K. aangehouden. Dit gezelschap zou zich in de nacht van woensdag op donderdag schuldig hebben gemaakt aan diefstal van circa 8 ton ijzer uit een aan de Nieuwe Kade liggend schip, waarop K. schipper is. Nadat vergeefs geprobeerd was het gestolen ijzer, dat met een vrachtauto werd weggehaald, aan de man te brengen werd de lading buiten Ter neuzen neergegooid. Een door de po litie ingesteld onderzoek leidde tot de aanhoudingen. Het viertal bekende en is op vrije voeten gesteld. Vrijdagmorgen in de vroegte was het J. v. K. uit Terneuzen, die van een in het kanaal liggend schip ruim 200 kg oud ijzer ontvreemdde. Hij verborg 't ijzer eerst tussen de strui ken en kwam het later met een hand wagen ophalen, hetgeen de aandacht trok. Van K. werd aangehouden en na bekentenis eveneens op vrije voe ten gesteld. Jubilerende onderwijzers in Hulst onderscheiden Zaterdag is te Hulst het onderwijsju- bileum gevierd van broeder Justinus en de heer A. J. Bal, die beiden veer tig jaar in dienst waren. Tijdens een huldigingsbijeenkomst in het bioscoop- en concertgebouw reikte de burge meester, de heer A. L. S. Lockefeer, de jubilarissen de hen verleende ko ninklijke onderscheidingen uit. Bei den ontvingen de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tevoren hadden vertegenwoordigers van de r.-k.-geestelijkheid en uit de onderwijswereld vele woorden van dank en waardering tot beide onder wijskrachten gericht voor het vele werk, dat zij in de afgelopen veertig jaar verzet hebben. Ook mochten bei de jubilarissen fraaie geschenken in ontvangst nemen. De bijeenkomst werd opgeluisterd met het optreden van scholieren, die toneel- en zang stukjes ten beste gaven. In de mid daguren hielden de broeders een drukbezochte receptie en in de avond uren bracht de koninklijke stedelijke harmonie een serenade. Man uit Oostkapelle bij botsing ernstig gewond Tc Oostkapelle is de landbouwerszoon A. P. ernstig verongelukt met rijn bromfiets, toen hij komende van een hofstede op de verkeersweg in botsing kwam niet. een passerende personenauto, bestuurd door K. uit Oostkapelle. P. moest zwaargewond worden over bracht naar het St. Josephzieken- huis in Vlissingcn. Zijn toestand is zorgwekkend. waarbij kapitalen zijn verplaatst om hulpbehoevende gemeenten te helpen. Tenslotte constateerde hij, dat de taak van de kerkvoogden er niet ge makkelijker op geworden is. Het kerkbezoek gaat achteruit; er zullen nieuwe wegen ingeslagen moeten worden, waarbij vooral de jeugd om een andere bearbeiding vraagt. In zijn verslag over de achterliggen de 25 jaar liet de secretaris, de heer Van Oeveren „flitsen" horen uit de notulen van de diverse jaarvergade ringen. Zo liep hij de geschiedenis van jaar tot jaar na, bijzondere aan dacht bestedend aan de mutaties in het bestuur. Ook bracht hij de op richtingsvergadering van 18 mei 1933 in herinnering, die werd voorbereid door een werkcomité. Hij stelde vast, dat in de provincie Zeeland een sterke afdeling is ge vestigd. Er bestaat een sterke band tussen de afdelingen en de leden van het hoofdbestuur. Gelukwensen De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. dr. ir. H. G, van Beusekom, was de eerste, die zich in een gelukwens tot de jubilerende afdeling Zeeland richtte. Deze zag vooral in het con tact met de kerkvoogdijen de taak van de provinciale verenigingen. Met voldoening had prof. Van Beu sekom gezien, dat in deze vergade ring zes leden van het hoofdbestuur aanwezig waren. Drie hiervan werden door de afdeling Zeeland „geleverd". „Dat bewijst de belangrijkheid van uw gewest", aldus de landelijk voor zitter. De landelijk secretaris, mr. A. de Jong, sprak als hoofdredacteur van het maandblad der vereniging een gelukwens uit; de heer C. Philipse uit 's Heer Arendskerke deed dit na mens de provinciale kerkvoogdijcom missie. Nadat nog de heer Van Oeveren een dankwoord had gesproken deelde te gen het einde van de vergadering de 68-jarige heer Krijger mee, dat hij, na onlangs te zijn afgetreden als ouderling-kerkvoogd te Bruinisse, thans ook de voorzittershamer zal neerleggen. Voor het vele werk, dat de heer Krij ger voor de afdeling heeft verricht, werd .hem tenslotte achtereenvolgens dank gebracht door de heren Philipse namens de provinciale kerkvoog dijcommissie en de heer Burger - namens het gehele bestuur. De heer Philipse stipte daarbij nog aan, dat de heer Krijger de „motor" van de vereniging is geweest, bij welke woorden de heer Burger zich aan sloot. Bespreking over eventuele benoeming patholoog anatoom Het bestuur van de Stichting Streek- laboratorium Zeeland voor de Volks gezondheid heeft tijdens een zater dagmiddag in Goes gehouden verga dering met vertegenwoordigers van de ziekenhuizen en ziekenfondsen in Zeeland uitvoerig van gedachten ge wisseld over de eventuele benoeming van een patholoog-anatoom aan het in Goes gevestigde laboratorium. Het medisch onderzoek in onze provincie heeft namelijk grote behoefte aan een arts-specialist in de leer der zie- kenweefsels. Het is thans zo, dat de chirurgen in de Zeeuwse ziekenhui zen het onderzoek van weefsels door deskundigen uit do universiteitsste den, Leiden, Amsterdam, Groningen ënz. laten verrichten. Wanneer de onderzoekingen echter door een pa tholoog-anatoom aan het laborato rium in Goes zouden worden gedaan, zou men in de Zeeuwse ziekenhuizen sneller en effectiever kunnen werken. Uiteraard is de patiënt hiermede het meest gebaat. De vergadering van zaterdagmiddag was wél van mening dat een derge lijke arts-specialist in Zeeland nodig is, hoewel ook bezwaren werden aan gevoerd, o.m. van financiële aard. Besloten werd een studiecommissie in het leven te roepen, die de plannen nader zal uitwerken en zal nagaan hoe de chirurgen en de ziekenfondsen tegenover een dergelijke benoeming staan. WESTKAPELLE. lste kalfskoeien: Katrlen van A. Fran ke, la med. Kring Z.L.M.; Lena van we duwe Jobse, lb; Betsy van weduwe Job- se 2d. 2e kalfs: Liesje van K. Minderhoud, la; Karolien van de Rondeputten, wed. Job- se lb. 3e Jcalfs: Mina H. van Sluijs la prijs zui velfabriek; Beatrix, K. Minderhoud, lb; Emma, H. van Sluijs. 2a; Corry, wed. Jobse, 2b; Berrie, H. van Sluijs, 2c. Oudere koeien: Willy, wed. Jobse, lste prijs Eiland Walcheren. ZOUTELANDE. lste kalfs: Boortje, J. van Sluijs, la, medaille kring Walcheren; Elaje II, P. de Visser, lb; Janny, P. Minderhoud, lc; Anny, J. Geschiere, ld; Fietje 8, J. Maljaars, 2 a; Marie, J. Geschiere, 2b; Margriet, J. van Sluijs,' 2c; Irma, E. Jan- se, ld. 2e kalfs: Pietje Aaltje, P. de Visser, 1 a; Annelies, J. van Sluijs, lb. 3de kalfs: Frida, J. van Sluijs, la; Juf frouw, P. de Visser, lb; Doortje, J. Ge schiere, lc; Aaltje, P. Minderhoud, 2d. 4e kalfs: Janny, J. Geschiere, lste prijs Eiland Walcheren; Juliana, J. van Sluijs, 2de. Oudere koelen: Aaltje, J. van Sluijs, la prijs Zuivelfabriek; Freule, P. de Visser, lb; Lena, P. Minderhoud, lc; Wilhelmina, J. van Sluijs, ld; Ingrld, Vaars van J. van Sluijs, lste; stier, Riek van L. Vos, 2de prijs. AAGTEKERKE. Stieren: Blessaer Paul, eig. St. Ver. Aag- tekerke, lste prijs; Karei lVx jaar eig. St. Ver. Aagtekerke. lste kalfs: Nelly, A. Blaas, la, med. Kring Z.L.M.; Emma van dezelfde, lb.; Klara, P. Maljaars en zn., lc; Madam It, P. de Visser Wz., ld; Dlna van Plantlust, P. de Visser Wz., le; Tanja, P. de Vis ser Pz., 2a; Marie 5, S. Maljaars, 2b; Ma rie 5, S. Maljaars en zn-, 2c; Gieske, L. Maljaars, 2d; Elsje, P. de Visser Cz., 2e; Toos, P. de Visser Pz., 2f; Beatrix, S. Maljaars, 2g. 2e kalfs: Emma, P. de Visser Czn., la, medaille burgemeester; Marle 4, S. Mal jaars en zn., lb; Bertha 4, A. Blaas, le. Witsy Itena III, F. Dekker, ld; Elsje, S. de Visser, le; Lion, P. de Visser Czn., 2a; Martha, L. J. Maljaars, 2b. 3e kalfs: Ada, L. J. Maljaars, la, prijs Eiland Walcheren; Graafin, S. de Visser, lb; Bertha III, A. Blaas, le; Kenouw, J. en G. de Visser, ld; Madam, P. de Visser Czn., 2a; Niewtje, J. en G. de Visser, 2b; Gonda 7, S. Maljaars en zn., 2c; Nelly 6, A. Blaas, 2d: Corry, S. Maljaars en zn., 2f; Mieke, P. de Visser Pzn., 2e. 4e kalfs: Dora, F. Dekker, la, beker Van Eenennaam; Letha, S. de Visser, lb; Irene, A. Blaas, le; Jantje, W. Houmes, ld.; Willy, P. de Visser Pz., 2. Oudere koeien: Mia S. de Visser, la prijs Zuivelfabriek; Bleske, S. Maljaars en Zn., lb; Bea, F. Dekker, 2a; Cella, P. de Visser Pz., 2b. VLISSINGEN Nummering kandidatenlijsten De nummering van de kandidaten lijsten voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen te Vlissingen luiden als volgt: 1 Partij van de Arbeid; 2 Pro testants Christelijke Partijen; 3 V.V. D.; 4 K.V.P.; 5 C.P.N. MIDDELBURG Ouderavond De Chr. Landbouvvhuishoudschool te Middelburg hield een ouderavond in, de kleine Concertzaal. De voorzitter, de heer J. Wattel, opende de bijeen komst, waarna de directrice, mej. A. M. Boudeling, enkele mededelingen deed over de school. Daarna sprak de heer N. Verboom, leraar aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, over „Puberteit nu". Na de pauze, waarin de ouders zich met het personeel konden verstaan over de vorderingen van hun kinderen, volg-, de een bespreking over het referaat. De bijeenkomst, die goed bezocht was, werd door ds. De Boer gesloten. Officiële pubiikaties MIDDELBURG. KOSTELOZE INENTING EN HERIN ENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dït op dinsdag 3 juni 1S58 des voormiddag te 9 uur, gelegen heid bestaat tot KCstbloze inenting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijdiben^den de 2 jaar als de meest geschikte voor Ren ting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vacci natiebewijzen van de namen en geboorte data der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Advertentie t ROOK MINDER of stop er mee! Examen In de verpleeginrichting voor langdurige zieken „Der Boede" te Koudekerke werd een dezer dagen het examen afgenomen voor het diploma ziekenverzorgster van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken. Geslaagd zijn de dames D. J. Verton, M- ir. Prince, C. S. J. Harte, J. de Kraker en H. M. Coenraad. Van Met le naar het 2e cursusjaar wer den bevorderd de dames M. A. Bostelaar, N. D, FlipsV P. M. Koole, M. M. Kal- j.ouW,L. J. de Looft, L. L. Paauwe, M. de.iYin.en J. C. H. Verhoef. Aan 3 leerlingen werd een hei-examen opgelegd. Ondanks het kille weer waren er za terdagavond vrij veel Souburgers naar het Zeelandiaplein in hun woon plaats gekomen, om daar de ope ning van de nieuwe muziektent bij te wonen. Dat geschiedde met een korte toespraak door burgemeester A. H. S. Stemerding, die zijn vreugde over de nieuwe aanwinst niet onder stoelen of banken stak. De burge meester zag of liever: hoorde zijn toespraak beantwoord met een kort optraden door de muziekvereni ging „Vlijt en Volharding". Vervol gens voerden het dameskoor „Con Amove", het Souburgs Mannenkoor, het UDÏ en het christelijk koor „Soli Deo Gloria" enige zangnummers uit. Hiermede was de nieuwe verplaats bare tent wél muzikaal ingewijd, (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) Inmiddels was minister Algera aan het bewind gekomen en hij deed in december 1952 de toezegging de ta rieven voorlopig ongewijzigd te la ten. Doch vanaf dat moment begon een soort „koude oorlog" tussen rijk en provincie. Hét punt, waarover de strijd in hoofdzaak werd gevoerd, was de ondertussen dringend nodig geworden verbetering van de veren- outillage (nieuwe boten), nodig om dat lange wachttijden werden ge maakt tot schade van het bedrijfs leven. De nieuwe boten konden ech ter pas dan worden aangeschaft, wanneer de minister daartoe toe stemming had verleend, want hij immers zou ook de aanzienlijk ho gere exploitatiekosten van deze bo ten moeten bijpassen. Provincie en riik werden het tenslotte eens over éen nieuwe veerboot, de thans nog niet in dienst zijnde „Prinses Bea trix", maar voor net overige weiger de de minister hardnekkig een tweede te doen bouwen. Hij zinspeelde daar bij nota bene nog vóórdat de investeringsbeperking was uitgevon den op conjunctuurmoeilijkheden... In feite betekende de weigering van de minister eeen uitnodiging aan het provinciaal bestuur om nu maar eens over de tarieven te komen praten, een uitnodiging die Gedeputeerden evenwel naast zich neer -moesten leggen, want zij waren gebonden door de Staten- motie van 1952. Ondertussen werd in opdracht van het rijk verder gesold met het principe der vrije veren, zozéér zelfs, dat het in feite niet meer bestond. Zo werd de gratis tweede klas beneden- deks gebracht om daardoor zoveel Directeur Oostburgse P.T.T. vierde 40-jarig jubileum Vrijdag herdacht de heer I. W. Vas- seur te Oostburg de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen. Op 16 mei 1918 trad 19-jarige Vasseur als kantoorbediende in dienst Qp het postkantoor van zijn geboorteplaats Breskens. Na er 28 jaar werkzaam te zijn geweest, trok hij (in 1946) naar Eindhoven, waar hij de rang van instructeur bekleed de. In 1951 werd de heer Vasseur be noemd tot directeur van het P.T.T.- kantoor te Oostburg, waar hij nu nog steeds werkzaam is. Ter gelegenheid van dit jubileum recipieerde de heer Vasseur in Hotel Du Commerce, waar velen uit P.T.T.-kringen hem kwamen gelukwensen. Als eerste sprak op deze receptie de heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Middelburg. De heer Waa le liet de loopbaan van de heer Vas seur de revue passeren, waarbij de jubilaris voorvallen kreeg te horen, die hij zichzelf niet meer wist te her inneren. Spreker prees het vele werk van de jubilaris en bood hem de oor konde voor veertig jaar trouwe dienst aan. Ir. Diks, directeur van het tele foondistrict Breda, overhandigde de heer Vasseur bloemen. De heer J. de Vries, directeur van het postkantoor te Hulst, feliciteerde de heer Vasseur namens alle directeuren in het dis trict Middelburg en overhandigde hem een vulpotlood. Namens het perso neel van het postkantoor en de tele fooncentrale te Oostburg sprak de waarnemend directeur, mejuffrouw C. M. Aalbregtse een felicitatierede op rijm uit. Zij bood de jubilaris een schilderij aan, voorstellende het paal hoofd op het Breskense strand. Ver der sprak nog de directeur van het kantoor Breskens, de heer J. Poisson- nier. De heer Vasseur dankte de spre kers voor hun felicitaties. Van de ge legenheid om de jubilaris persoonlijk te feliciteren, maakten velen gebruik. Aanbesteding bouw van school te Zoutelande In opdracht van het schoolbestuur van de de werd door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen het bouwen van een vierklassige lagere school te Zoutelande aanbesteed. In geschreven werd als volgt: Fa. Flipse, Koudekerke, 153.400; fa. Dingemanse, Zoutelande, 152.970 fa. Gabriëlse, Zoutelande, 150.250; Verenigde Westkappelse Aannemers, 150.146; fa. Huisman, Vlissingen, 147.300; fa. Verstelle en Verhage, Vlissingen, 135.100; fa. Janse en Zn., Zoutelande, 130.590; fa. Pach ter en Van Sluys, Domburg, 126.990 fa. Versluys, Middelburg, 121.800; fa. Jacobsen, Meliskerke, 117.114; Voorts werd de aanleg van een elek trische installatie aanbesteed. In schrijvingen: fa. Suurmond, Souburg 2490; fa. Roelse, Westkapelle, 2257; fa. Hulbregtse, Westkapelle, 2023. Schilderwerk: fa. Van Pagee, Middel burg. 11.300; fa. Plasscne de Mar ree, Vlissingen 11.050; fa. Patenier, Zoutelande, 10.500. De gunning werd aangehouden. 21. In hoog tempo snelde de Plattekoplse gids over de steppen, zonder dat er bij hem iets van vermoeidheid te bemerken viel. „Wat rent die man toch hard", hijgde de Maat. „En hij loopt ook nog de verkeerde kant uit! Zo komen wc steeds dieper in het binnenland!" „Na tuurlijk, aardappel die je bent!" riep Kappie ongedul dig. „Wc moeten ook steeds dieper het binnenland in!" „Ja maar..." prostestcerde de Maat. „Dat mag toch niet? Op dat bordje met Verboden Toegang stond toch duidelijk dat ze je an ders op Je kop slaan! Waar om doen we het dan toch? Dat is heel verkeerd...!" „Och, je begrijpt er weer niks van klont!" antwoord de Kappie. „Dat plathoofd daar wil generaal Jeminee op zijn hoofd slaan, omdat wij die overgehaalde dievengeneraal op dat bordje hebben uitgetekend, snap je? En als we nou meer in het kielzog van dat plat hoofd blijven, komen we meteen te weten, waar die Jeminee uithangt... mét onze kaart!" „Zie je wel, als ik het piet dacht!" jammerde de Maat. „Nou krijgen we straks ook nog na righeid met die Jeminee..." Inmiddels was de gids tegen een heuvel opgestormd en de an deren hoorden, hoe hij daar een verheugde kreet uitstiet. En toen zij boven aankwamen, zagen zij hem nog juist in snelle vaart afda len naar een tentenkamp, dat achter de heu vel lag... mogelijk (betalende) eerste klas passagiers te krijgen... IMPASSE Door dit alles raakte men in een im passe. Want weliswaar gingen de tarieven niet verder omhoog, maar de zo dringend nodige verbetering van de veren bleef eveneens achter wege. Een vraag, die iedereen in de provincie begon bezig te houden, luidde: hoe moet dat nu In de toe komst met het toenemende verkeer, terwijl er thans reeds lange wacht tijden zijn? In 1956 namen daarom de Zeeuwse Kamers van Koophandel het initiatief om uit de impasse te geraken, waarbij ze schoorvoetend spraken over een „matig tarief", waaraan echter de uitdnikkelijke voorwaarden werd verbonden, dat er een tweede, ja zo mogelijk een derde veerboot moest komen. Het gesprek hierover werd op initiatief van het Statenlid Van Oorschot in de Pro vinciale Staten voortgezet, welk col lege tenslotte begin 1957 de motie van 1952 introk, zodat G.S. de vrij heid kregen met de minister te on derhandelen. Ook hier weer was de voorwaarde: dc verbetering van de veren dient de inzet der besprekingen met de mi nister te zijn. Thans ligt het resul taat van deze verbeteringen ter ta fel en daaruit blijkt, dat tariefheffing inderdaad met verbetering gepaard zal gaan. Ziehier in grote lijnen de geschie denis van de tarieven. En zil leert naar onze overtuigir r duidelijk, dat op dit ogenblik niet (meer) aan de orde is de vraag of er al dan niet vrije veren dienen te bestaan. Be houdens enkele uitzonderingen, zal in Zeeland bepaald géén meningsver schil bestaan over de wenselijkheid van deze vrijdom, ook al zou dit de Staatskas in 1950 b.v. ruim 7 mil joen per jaar kosten. Maar regering en volksvertegenwoordiging hebben in het verleden getoond anders dan Zeeland te denken over vrije veren en de regering heeft dit standpunt nog eens onderstreept door te weigeren onder de huidige omstandigheden die maatregelen te treffen, welke voor de verbetering van de veren nodig waren met het oog op de snelle ver- keersontwikkeling. Het provinciaal bestuur werd daardoor in een dwang positie gebracht: het is immers zijn taak te zorgen voor goede verbin dingen' over de Westerschelde. Het zal goed zijn op dit ogenblik bij het debat over tarieven rekening te houden met deze realiteit, de realiteit namelijk van de dwangpositie. Daar om zijn moties e.d. over de handha ving der vrije veren op dit ogenblik te laat en niet aan de orde. Waarover thans moet worden gesproken is de hoogte van het tarief, over de prijs dus, die Zeeland wenst te betalen voor verbetering der veren en over de vorm van deze prijs. Wil men evenwel géén enkele prijs betalen, dan moet men tevens beseffen, dat de regering niet gemakkelijk te dwingen zal zijn tot verbetering der veren. Een verbetering, die nodig is! En achteraf zou een dergelijke vol strekte afwijzing wel eens een duur standpunt voor de Zeeuwse economie kunnen zijn! TWEE PUNTEN Het bovenstaande thans samenvat tend, kan worden gesteld, dat tijdens het debat van vanmiddag twee pun ten in eerste instantie het belangrijkst kunnen zijn. Namelijk in de eerste plaats de vraag of het voorgestelde tarief al dan niet te hoog is, waarbij dan in beschou wing kunnen komen de bezwaar schriften, die de laatste dagen door belanghebbenden bij de Staten zijn ingediend en waarin ongetwijfeld vele redelijke argumenten zijn te vinden. Met dit punt samenhangend dient verder te worden besproken, hoeveel uit de provinciale middelen kan wor den verstrekt om de tarieven zo ma tig mogelijk te houden. In de tweede plaats dienen vanmid dag de voorwaarden te worden gefor muleerd voor het nader overleg met de bewindsman. Voorwaarden met betrekking tot het toezicht en vooral ook met betrekking tot de toekomst. Want het zal de minister duidelijk gemaakt moeten worden, dat het plafond bereikt is. Mocht het verkeer in de toekomst zodanig toenemen, dat een tweede of zelfs een derde nieuwe boot geen soelaas meer zou bieden, dan kanniet van Zeeland worden venvacht, dat het zich met zijn veertarieven voortdurend zou aanpassen. Het gaat dus hier van Zeeuwse zijde om het laatste woord! Maar dit laatste woord moet worden gesproken met de rug tegen de muur. Het zij hier, bij het begin van de Statendebatten, nog eens nadrukke lijk vastgesteld. De regering heeft het willens en wetens zover gebracht! Sperwer patrouille Zeeuws kampioen Bij de jaarlijkse districtspatrouille- wedstrijden van de Nederlandse pad vinderij te Rammekens behaalde de Sperwerpatrouille van de schout bij nacht Doormangroep onder leiding van Rinus Rottier uit Heinkenszand het districtskampioenschap. Deze pioeg zal met Pinksteren in Ommen Zeeland op de landelijke wedstrijden vertegenwoordigen. De uitslag van deeze wedstrijden luidt: 1 Sperwers Heinkenszand (219 punten), 2 Goes 11, 3 Goes 1, 4 Middelburg, 5 Yerse- ke. De jury stond onder leiding van oubaas J. J. Meijboom uit Middel burg. Dodelijke val De 14-jarige E. B. uit Zuiddorpe, kwam toen hij op dc duo van een bromfiets met de heer E. W. op de weg Zuiddorpe-Axel reed, te vallen. Dokter Melchers uit Koewacht, die spoedig ter plaatse was, achtte zeer spoedige opname in het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk. Daar is de knaap aan de gevolgen van zijn val overleden. Wegens plaatsgebrek moest de strip Piloot Storm blijven overstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3