De „Eva Winther" vlot te water „Olivia Winther" brandend op zee HET TOPMERK brHuii 3ijfi halfzware van <3.(0in tot Zeeuwse Almanak moderne gordijnstoffen, lopers en klassieke karpetten. E.H.B.O.-TEAM MIDDELBURG WON NATIONALE TITEL FRANSE GEVALLENEN TE KAPELLE HERDACHT Agenaa PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 19 MEI 1958 BEIDE GEBOUWD IN TERNEUZEN Terwijl zaterdagmiddag op de werven van de N.V. Terneuzense Scheeps bouw Mij. het m.s. „Eva Winther" vlot van stapel liep, verkeerde het vorig jaar bij deze Werf voor dezelfde rederij .gebouwde Deense vrachtschip „Oli via Winther" in de Golf van Mexico in grote moelijkheden. Er was brand uitgebroken in de ruimen en aanvankelijk vreesde men, dat het schip niet behouden zou kunnen worden. Gisteravond werd echter gemeld dat't gevaar voor zinken was geweken. Een groot deel van de bemanning was intussen al van boord gegaan. De „Olivia Winther" meet 5300 ton. De brandende koffie en de grote hoeveelheden water, die de ruimen worden binnengepompt, maken van het Deënse motorschip 's we relds grootste „koffiepot". De brandbestrijders hebben evenwel gemeld, dat er geen gevaar meer bestaat, dat het schip zal zinken. De kapitein en drie bemanningsle den bevinden zich nog aan boord. Dc overige opvarenden zijn naar New Orleans overgebracht. Ver nomen wordt, dat geen van de op varenden ernstig letsel heeft opge lopen. Vreugde op werf; zorg aan boord Bij de tewaterlating van de „Eva Winther" sprak mevrouw Eva MunkgaardWinther, zuster van de reder der A.S. Vestjysk Dam- skibselskab uit Esbjerg, zaterdag middag de beste wensen uit voor bemanning en schip. Zij bracht dank aan allen, die aan de bouw hebben medegewerkt. Onder de ve le belangstellenden, die de plech tigheid bijwoonden, bevonden zich de burgemeesters van Terneuzen en Iloek, de heren mr. P. H. W. F. Tellegen en A. F. Hanssens. Het gezelschap genodigden, onder wie de reder, de heer Erik Winther, ver enigde zich vervolgens in de kantine van de werf. waar namens de T.S.M. voor welke maatschappij deze dag opnieuw- een bevestiging van haar goede reputatie betekende als her innering aan de tewaterlating, aan mevrouw MunkgaardWinther eén sieraad werd aangeboden. Met de bouw van de „Eva .Winther" werd eind juli van het vorig jaar een begin' gemaakt. Het schip is van het type open/gesloten shelterdekker. De totale lengte bedraagt 76,82 meter, de lengte tussen de loodlijnen 69,03 m, bij een breedte van 11,65 m. De dead weight als open shelterdekker is 1600 ton en als gesloten shelterdekker 2600 ton. De snelheid-van het schip wordt 12*4 knopen. In augustus hoopt men de proefvaart te maken. Op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw Mij. is men thans onder meer bezig met de bouw van 'n kust vaarder ter grootte van 1000 ton, die wordt gebouwd in opdracht van de „Zeeuwsche Rederij" te Breskens. De Olivia De „Olivia Winther" werd zondag door een sleepboot de beschutte wate ren van de Mobile-baai binnenge bracht, terwijl in de ruimen brand woedde. Het schip was zaterdag op weg naar Mobile, m de Golf van Mexico, toen brand uitbrak in de ruimen, waarin 50.. ton koffie lag opgeslagen. De brand slóeg over naar de bovenbouw van" het achterschip en kapitein V. V. Neilson ging met zijn vrouw fh 80 bemanningsleden in de boten. Nadat de tanker Esso Allentown de meeste overlevenden had overgenomen, keer de do kapitein met twee man aan boord terug. Later voegden zich nog vier man bij hen en werd een deel van de lading gered. Men slaagde er in de brand tot het achterschip te beper ken. Zaterdagavond arriveerde de sleepboot Captain Wilson uit Mobile en werd het brandende schip de Mo bile-baai binnengebracht. Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons aan: J. F. Vermeule, gemeentewerkman in dienst der gemeente Krabbendijke. Kon. onderscheiding voor inwoner van Borssele De heer L. Maas te Borssele. die veertig jaar in dienst is bij het auto busbedrijf van de fa. De Muynck al daar, is onderscheiden met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In een per soneelsbijeenkomst sprak de heer A. de Muynck als firmant de jubilaris toe. Hij dankte hem voor de ijver waarmee hij het bedrijf heeft helpen opbouwen en waaraan hij als chauf feur op de lijn Borssele-Goes nog da gelijks zijn beste krachten geeft. Als aandenken aan deze feestdag bood de heer De Muynck hem naast de en veloppe met inhoud de volledige Winkler Prins-encyclopedie aan. Burgemeester P. J. Dominicus kon de jubilaris de verblijdende medede ling doen, dat hij koninklijk was on derscheiden met de eremedaille in brons. Nadat de burgemeester deze onderscheiding had uitgereikt, voer de namens het personeel de heer M. Karelse nog het woord. Deze over handigde de jubilerende collega een elektrisch scheerapparaat. Tenslotte richtte de administrateur van de A. M.Z., de heer J. M. Schipper uit Goes zich tot de jubilaris. WAAR BLEEF BIEFSTUK? ZATERDAG WERD in Zandstraat bij Sluiskil de felle schut- tersstrijd om de titel beslecht. Hierna volgde liet gebruikelijke koningsmaal, waarvoor men dit jaar speciale maatregelen had ge troffen. Waarom? Men had zich dit Terneuzense eetfestijn in de gedachten geroepenop welke ontmoeting een biefstuk met tar taar spoorloos verdween. Met het gevolg dat één nijvere schutter zich toen maar „vleesloos" moest vermaken. Men speurt in Terneu zen nog steeds ijverig naar de dader, die niet de biefstuk ver dween ofzich op onrechtmatige SPREEUW Eet aantal vogelliefhebbers in onze ■provincie is klaarblijkelijk niet ge ring, gezien de vele reacties, die onze medewerker Barend Zwerfmans voortdurend krijgt op zijn verzoeken om meldingen over het roepeti van de koekoek, het slaan van de nachte gaal of het nestelen van de karekiet, Dit laatste voorbeeld ge moogt het gerust weten is volkomen uit de lucht gegrepen, want de vogelwereld is voor ons een gesloten boek en slechts de huis-, tuin- en keukenmus zouden wij uit duizenden herkennen. Daar blijft het bij. Niettemin maken wij in dit hoekje gaarne gewag van een opmerkelijke vogel-ervaring, die een ingezetene van Vlissingen had en nog heeft. In de Aagje Dekenstraat kom t name lijk in een bepaald pand dagelijks een spreeuxo op bezoek. Jawel, een spreeuw. En die spreeuw komt niet ,zo maar" binnenwippen, nee, die spreeuw komt met een bepaald doel. Om mee te eten. Elke dag verschijnt dat vogeldier in dat pand aan de Aagje Dekenstraat zo rond het etensuur en het zit; dan heel gezellig mee aan de dis aan. Die spreeuw eet mee. Een brokje van dit, een stukje van dat, een hapje zus en een slokje zo. Eet ontbreekt er alleen maar aan, dat hij na de maaltijd aan z'n petje tikt, werd in het rusthuis een receptie balleefd" mompelt en afscheid gehoudener waren vele schriftelijke 'neemt... 'felicitaties en bloemen wijze van een tweede voorzag. Een eetlustige schutter dus! Het bestuur van het Zandstraat se schuttersgilde wil een dergelijk incident op zo een vorstelijke maaltijd voorkomen. STEM. WANNEER MEN op de ochtend van zaterdag 24 mei zo rond half elf, de radio aanzet, zal men de stem van de heer J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand en Retranchement, kun nen horen. In de rubriek „Waar blijft de tijd" wordt dan namelijk het korte vraaggesprek, dat een VARA-man met burgemeester Leenhouts had, uitge zonden. VOOR MISDEELDEN. DE MISDEELDE Nederlandse stads jeugd althans een deel daarvan kan een plezierige vakantie in Z. Vlaanderen tegemoet 'zien! Evenals vorig jaar zal de afdeling O. Zeeuwsch •Vlaanderen van de „Kerkelijke Ge zinszorg" weer het initiatief nemen dat daartoe leidt. Materieel en gees telijk misdeelde kinderen van zes tot veertien jaar, ook dit jaar weer uit Rotterdam, zullen in vertrouwde ge zinnen worden opgenomen. ZIEKENHUIS. OP DE EERSTE verdieping van de kraamafdeling van het St-Eli- zabeth-ziekenhuis te Sluiskil zul len twee etages worden gebouwd. Voorts zal men een derde oprij laan aanleggen om ook van de Piersenspolder uit, de oostzijde van het gebouw te kunnen bena deren. Belangrijke uitbreiding! De aannemer is reeds met de voorbe-, reidende werkzaamheden begonnen: er worden momenteel een directie- en een arbeiderslokaal gebouwd en de stellingen zijn reeds opgetrokken. Aan deze uitbreiding gingen reeds twee grote werken vooraf. Na de bouw van het ziekenhuis in 1915 volg den in 1936 en 1946 twee belangrijke verbeteringen. ECHTPAREN, i Het echtpaar F. G. Bokx—De Smit, I rusthuis „Scheldeoord", Terneuzen, vierde onder grote belangstelling zijn zestigjarig huwelijksfeest. Zij is 83, hij 84 en het krasse echtpaar woont al 25 jaar in Tèrneuzen; de heer De Bokx echter komt uit Zaamslag. Spaanse kustvaarder met schade in Vlissingen Zaterdag is in de buitenhaven i Vlissingen de Spaanse kustvaarder „Valle de Mena" (990 br. reg. ton)i die op weg was van Antwerpen naar Bilbao, met schade binnengelopen. Het schip had op het twmdeck een lading van 200 ton tinnen platen. Door het gewicht van deze lading waren de deksteunen gaan scheuren, waardoor het gevaar ontstónd, dat het dek zou instorten. De bemanning heeft de la ding zondag overgebracht naar een ander ruim. Vandaag zullen experts het schip aan een onderzoek onder werpen. Wolgakrabben gevangen Tijdens het, vissen in de zee nabij Co- li jnsplaat heeft de heer A. Verburg uit deze gemeente drie zogenaamde Wolgakrabben gevangen. Het komt slechts zelden voor, dat aan dit deel van de Zeeuwse kust dergelijke krab ben worden gevangen. (Advertentie) M. H. BOASSON ZONEN N.V., MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Deze week etaleren wij (Levering uitsluitend via de detailhandel). Knaap uit Middelburg bij auto-ongeval gedood In Koudekerke is zondagmiddag rond half vijf een personenauto, bestuurd door de heer Van der H. uit Middel burg, ter hoogte van de Kriekenweg in een sloot gereden en over de kop geslagen. Een 14-jarige zoon van de bestuurder moest zwaargewond naar het ziekenhuis in Middelburg worden overgebracht, waar de Jongen korte tijd later is overleden. Een vriendje van de jeugdige van der H„ die eveneens in de auto zat, werd evenals de heer Van der H. licht gewond. Raad Breskens: geen standpunt over veren De raad van Breskens heeft zater dagmorgen geen standpunt kunnen bepalen over de vcertarieven. Deze zaak kwam in bespreking, doordat B. en W. hadden voorgesteld adhesie te betuigen aan het protest van de raad Terneuzen tegen verhoging der tarieven. Toen over dit voorstel werd •esternd, staakten de stemmen 5-5. _)e heer F. G. M. Goethals (kvp) ver klaarde tegen vrije veren te zijn, omdat de jaarlijkse exploitatie van de diensten té grote bedragen vraagt. Wel was hij van mening, dat het ta rief voor personenvervoer in het voorstel van Ged. Staten te hoog was. De heer W. C. van der Hooft Opvda) noemde een eventuele verho ging van de tarieven een „ramp voor Zeeuwsch-Vlaanderen". Naar zijn mening zou het vreemdelingen verkeer afnemen. De heer E. Seuss (Vrije lijst) was eveneens tegenstander van vrije ve ren. „De Belgen profiteren er maar Van en de inwoners van Breskens gaan naar Vlissingen om daar inko pen te doen in plaats van In hun ei gen gemeente". De heren M. P. Meeu- sen (prot. chr. lijst) en C. D. de Feij- ter (prot. chr. lijst) waren met de heer Seuss eens. De heer De Feijter bepleitte echter een grotere reductie op goederenvervoer en voorts vrij vervoer voor schoolkinderen. Toen het voorstel van B. en W. ten slotte in stemming kwam staakten de stemmen. Tegen stemden de he ren Seuss, Cambier, Goethals, De Feijter en Meeuwscn, voor de heren Van der Hooft, Vermeulen, De Jon ge, Notebaart en Haneghem. Rector lyceum in Hulst naar Bergen op Zoom Xa ongeveer achttien maanden het rectoraat van het Janseniuslyceum te Hulst te hebben waargenomen, is met ingang van 1 september a.s. tot rector aan het Möller-lyceum te Ber gen op Zoom benoemd drs. S. P. Groen te Hulst. Rector Groen volgde anderhalf jaar geleden drs. J. J. P. Boezeman op als rector van het Hul ster lyceum. De 44-jarige rector bezocht het r.-k.- lyceum te Alkmaar, waar hij de gym nasiumafdeling., afliep. Hierna stu deerde drs. Groen klassieke letteren aan de gemeentelijke universiteit te Amstèrdam Nadat hij in 1928 zijn doctoraal had gehaald, doceerde drs. Groen tot 1944 aan het jongensgym nasium te Venraay (Limburg). Hier na ging de scheidende rector als leraar klassieke letteren naar Til burg, tot hij In 1956 aan het Jan seniuslyceum te Hulst werd be noemd. Tijdens zijn korte verblijf in Hulst vervulde de heer Groen diverse functies in het verenigingsleven. Zo was hij o.m. secretaris van de Mater Amabilisschool, deken kerkkoor St. Willibrordus, bestuurslid van de stichting Mattheus Passion en vice- voorzitter van de stichting opleiding kleuterleidsters. MET VLAG EN WIMPEL Zeeuwen hadden voorsprong van 121 p. MET VLAG EN WIMPEL is de Zeeuwse E.ILB.O.-ploeg, namelijk het team van Middelburg, zaterdag tijdens de nationale E.H.B.O.-wedstrijden in Hengelo kampioen van Nederland geworden. Nadat vorige maand tij dens de provinciale wedstrijd de hoogste eer behaald werd, heeft het hoofdstedelijk team, samengesteld uit mej. N. N. W. van de Bossche en de heren Jac. Clarijs en J. F. de Muijnck de leider van het team dus wel op bijzonder knappe wijze de kroon op zijn werk gezet. Van de 950 te behalen punten sleepte de Zeeuwse ploeg er 605 in de wacht, terwijl teamleider De Muijnck met 151 van do 200 te behalen punten het leiders kampioenschap voor zich opeiste. Des te meer nog spreekt de prestatie van de Middelburgers wanneer men ziet, dat de Utrechtse afgevaardigde (het team uit Veenendaal) als tweede geplaatst werd met een totaalpun tental van 484, dus 121 punten achter de kampioenen. De Vcenendaalse leider behaalde 108 punten. Dokter J. Z. S. Pel uit Middelburg, wiens echtgenote, mevrouw dokter J. PelMeilink, als docente het team vergezelde, was de eerste, die het heuglijk nieuws even na de middag hoorde. Binnen korte tijd verkeerde toen iedereen, die iets met de E.H. B.O. te maken heeft, in een bijzonder opgewekte stemming, want dokter Pel stelde onmiddellijk bestuursleden, doktoren en docenten op de hoogte. Toen de laatste trein dan ook de kampioensploeg met mevrouw Pel en de reserve van het team, de heer C. van Dam, op het perron in Middel burg afzette, werden mevrouw en de heren op uitbundige wijze verwel komd door een 20 man sterke hul digingscommissie. De wedstrijd werd gehouden in de grote zaal van de firma Stork, waar een kleine duizend toeschou wers do verrichtingen van de ploe gen gadesloegen. De opgave was voor elke ploeg dezelfde: op een drukke verkeersweg had een mo torrijder een ongeluk veroorzaakt, waardoor een voetganger een oog- wond en een hersenschudding op gelopen had. De motorrijder was in het water terechtgekomen, maar bij de komst van de EJÏ.B. O.'ers er reeds uitgehaald. Hij was schijndood. Met assistentie van een passerende wegenwach ter moesten de tien deelnemende ploegen eerste hnlp verlenen. Wisselbeker Na afloop van de wedstrijd, toen de voor Zeeland verheugende uitslag be kend gemaakt was, overhandigde de voorzitter van de koninklijke Neder landse vereniging E.H.B.O., dokter E. E. Otterdoom, de prijzen. De Mid delburgers kregen de grote zilveren wisselbeker, de zilveren medaille van de commissaris der koningin in Over- ijsel, elk een draagmedaille, terwijl de heer De Muijnck de leiderswissel- OP EREBEGRAAFPLAATS Groot aantal kransen gelegd bij monument Te Kapelle, op de Franse militaire erebegraafplaats, is zaterdagmorgen de jaarlijkse herdenking gehouden van de in 1940 gevallen Franse mili tairen. Een honderdtal belangstellen den, nabestaanden van de gevallenen, Franse militaire en burgerlijke auto riteiten, Zeeuwse autoriteiten en Franse oud-strijders heeft aan deze herdenking deelgenomen. Bij het mo nument op de begraafplaats, waarin de namen van de gesneuvelde Fran sen staan gebeiteld, werden vele kransen gelegd. Vóór de kranslegging gingen de deel nemers aan deze herdenking de weg, die ook de militairen in de meidagen van 1940 door Zeeland zijn gegaan. Zo werden de plaatsen, waar strijd is feleverd, bezocht. ijdens de kranslegging hadden le den van het korps van de Koninklijke Marechaussee in ceremonieel tenue de erewacht bij het monument be trokken en stonden aan weerszijden vaandeldragers van de oud-strijders- organisaties opgesteld. Naast die var de nabestaanden waren er kransen van „Le Souvenir Francais", het Ne derlands Oorlogsgraven Comité, -en de familie Van 't Hof, die in de inrich ting van de erebegraafplaats 'n groot aandeel had. Namens de provincie Zeeland werd een krans gelegd door de griffier van de Staten, mr. J. M. Pilaar; namens de gemeente Kapelle deden dit de wethouders en burgemeester H. C, van Suijlekom. Op de begraafplaats spraken' zowel burgemeester Van Suijlekom als de president van „Le Souvenir Frangais pasteur Jospin. In de raadszaal van het gemeente huis van Kapelle, waar men na de kranslegging bijeenkwam, voerde na burgemeester Vim Suijlekom de Franse ambassadeur S. E. Ba ron de Beauverger en de Franse minister „des anciens comhat- tans", Quinson, liet woord. Deze bracht dc dank van Frankrijk over voor de vele zorgen, die in Kapelle ann de graven worden be steed. Na deze samenkomst begaf het ge zelschap zich naar Goes, waar in ho tel „De Korenbeurs" een gemeen schappelijke maaltijd werd gebruikt. De herdenking werd voorts o.m. bij gewoond door de commandant Bllle- ron van het 271ste rgt., kolonel Ba ron de Bolsredon, de generaals Lu cas en Alourant en verschillende de legaties van oud-strijders-organisa- ties. Universitair examen. De heer P. A. J. J. M. de Cock uit Sluis kil slaagde voor het arts-examen aan de klinische hogeschool te Rotterdam. beker kreeg, alsmede een zilveren sigarettenkoker. Driemaal is de afdeling Middelburg thans afgevaardigd geweest naar de nationale wedstrijden. De eerste maal bezette zij de 9e plaats, de tweede maal de 4e en thans de le. De voorzitter van de afdeling Mid delburg der E.H.B.O., de heer J. A. Polderman, feliciteerde de ploeg tij dens een korte bijeenkomst in de bar van hotel „De Nieuwe Doelen" met dit prachtige resultaat. Ook de do centen van de afdeling, mevrouw dokter Pel, mevrouw dr. E. Vermaas- Van Konijnenburg en dokter C. F. Frumau, feliciteerde de voorzitter met dit eervolle resultaat. Namens het hoofdbesibracht dokter P. Bom gelukwover. Wat de verdt angschikking be treft, bezette ni: Veenendaal Fries land (Harlingen) Ie derde plaats met 440 V2 punten. Limburg-Brabant (Eethen, vorig jaar nummer één) de vierde met 418 punten en Groningen de vijfde plaats met 399 punten. Vergelijk de nieuwe Braun Combi met zelfs veel duur dere apparaten. Een Braun goed proberen wil zeggen; natuurlijke be wegingen - geen druk pols los. Braun Combi: 2 ideale sy stemen in 1 apparaat. 1 Gepatenteerd scheerblad met halfronde kop. 2 Precisietondeuse voor be langrijk èxtra cornjort (ook voor dames). tondeuse In luxe etui f 59.75 m*t schakelaar Zonder tondeuia V.l.» 14,71) Uitvoerige laldar nr. 1088 «n tcheer- proef bij Uw handelaar ot bij di NV Hapé. *J— (4 lijnen) Adam C.. telol 63957 VANDAAG. Middelburg Electro: „Wlen blelbt Wien", 0 uur, alle leeftijden. Schouw burg: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 8 uur, 14 Jaar. Vlissingen Luxor: „Bloedige zonson dergang", 8 uur, 14 Jaar; Alhambra: „De familie Trapp", 7 en 9 uur, alle leeftijden. Goes Grand: „Monptl", 8 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2