PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vliegtuig verongelukt: 65 doden Frankrijk wacht op verklaring De Gaulle Debat met de rug tegen de muur over veren AMERIKAANSE TROEPEN NAAR LIBANON VOOR BESCHERMING 201e jaargang - no. 116 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 242;., ..dia, tel. 2094 (Van onze correspondent Jan Brusse) De Parijzenaars hebben zondag van bun vrije dag geprofiteerd, alsof er helemaal niets aan de hand was. Duizenden plezierig aangeklede mannen, vrouwen en kinderen flaneerden heel op hun gemak langs de boulevards waar het warm was en zelfs een beetje benauwd. Daarbij viel het wel op dat er door heel de stad ontelbare aanplakbiljetten op de muren waren verschenen. „Ap- pellons de Gaulle" (laten we de Gaulle roepen) lees je, waar je oog ook rust. Daarnaast plakten de socialisten: „Alle republikei nen moeten gereed staan om het land op het eerste teken tegen de dictatuur te verdedigen". Extra edities van de kranten werden door bijzonder sensationeel schreeuwende verkopers aan de man gebracht. Maar het wach ten is op vanmiddag drie uur. Dan zullen de woorden, die een eenzame man uitspreekt de toekomst van Frankrijk voor een groot deel bepalen. De persconferenties, die generaal de Gaulle in het hotel d'Orsay zal houden, kan de felle spanning die er heerst helemaal doen verdwijnen. Maar hij kan ook het begin betekenen van een burgeroorlog. Dat heeft ook de Franse regering be grepen. Minister-president Pflimlin zit niet met over elkaar geslagen ar men te wachten tot de een of andere generaal hem naar huis komt sturen. In Parijs heeft hij de beschikking over 20.000 agenten en 16.000 extra republikeinse gardes, terwijl de re serve gendarmerie gemobiliseerd is. Zaterdagavond om half zeven hebben we een uur lang gedacht dat er toen toch wel heel ernstige dingen gingen gebeuren. De grote en machtige bond van oud-strijders wilde manifesteren over de Champs Elysees en de nieu we minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, had „nee" gezegd. De revolutie, de staatsgreep, of wat we ook verwachtten, dreef als een don derbui over. Er vielen zelfs geen klappen want de oudstrijders bleven thuis. Wat kan er nu vandaag gebeu ren? Men boorde gisteren vaak verklaren, dat de Gaulle waar schijnlijk wel een vorm zou kun nen vinden om zich beschikbaar te stellen voor de republiek, zon der daarbij het bestaan van het democratische bestel al te hard handig voor het hoofd te stoten. In dat geval zal zijn hulp ook ze ker wel geaccepteerd worden, vooral ook, wanneer hij duidelijk wil verklaren, dat hij het wettige gezag erkent. In dit gunstige ge val zal blijken, dat hij ook zonder veel moeite, een einde zal kunnen maken aan de opstand van de ge neraals in Algerije. Maar het is ook mogelijk, dat de ge neraal vandaag aan de meerdere dui zenden journalisten, die uit heel de wereld zijn aangevlogen om zijn his torische persconferentie te kunnen beleven, zal vertellen dat bij zich, ge zien de ernst van de toestand, ge noodzaakt ziet om de macht in han den te nemen. Het is goed erop voor- De E ,H .B .O .-ploeg uit Middelburg lieeft zaterdag in Hengelo het natio naal kampioenschap veroverd. De leider van het team, de heer J. F. de Muijnck, torst kier de grote zilveren wisselbeker als bewijs van de zege. Verder bestond de ploeg uit mej. N. van de Bossche (linksen de heer Jac. Clarijs (2e van rechtsAls do cente vergezelde mevrouw dokter J. PelMeilink (rechts) de groep; rechts en links de „reserves". (Foto P.Z.CJ bereid te zijn, dat er dan (le ernstig ste dingen kunnen gebeuren. De katholieke en socialistische en communistische vakverenigingen, de linkse partijen en de vele andere in stellingen, zijn gemobiliseerd om de regering van Pflimlin te verdedigen. De beroemde strofe uit het Franse volkslied „Aux armes citoyens", kon vandaag dan wel eens bijzondere ac tuele betekenis krijgen. En dan zal het er maar van afhan gen, welke aanhang de Gaulle in het volk blijkt te bezitten en vooral bij het leger hoe Frankrijk er over een paar dagen uit zal zien. In Algerije .Jacques Soustelle, de vroegere mede werker van generaal de Gaulle, die kans gezien heeft te ontsnappen aan de politiebewaking, waaraan hij in' Parijs was onderworpen, ts -enthou siast begroet in Algiers toen hij daar in een Zwitsers vliegtuig arriveerde. Het onder leiding van generaal Mas- su staande comité van openbare vei ligheid heeft zondag een formele ver klaring naar de Franse president Re- né Coty gezonden, waarin scherp ge protesteerd wordt tegen de noodvol- machten welke het parlement gevo teerd heeft. Het was het duidelijkst gebaar van verzet tegen de regering dat tot dusverre door de generaals in Algerije gemaakt is. Het kwam na twee dagen van wild enthousiasme in Algiers en andere grote steden, waar door de Fransen de aankomst van de Gaullist Jacques Soustelle met grote voldoening begroet is. Er hebben de monstraties plaats gehad en Soustel le, de rechterhand van generaal de Gaulle, heeft verklaard dat deze een beslissend punt in de geschiedenis van Frankrijk in Algerije vormden. Serge Baroet, de super-prefect van Algerije is ontslagen door de rege ring in Parijs. De Franse regering heeft het ontslag van generaal Paul Ely, chef van de generale staf aan vaard. Generaal Henri Lorillot, com mandant van de grondstrijdkrachten is tot Ely's opvolger benoemd. Mislukte landing in Casablanca Zondag zijn bij het verongeluk ken van een Belgisch passa giersvliegtuig 65 mensen om het leven gekomen. Het toestel vloog in brand bij een mislukte landingspoging op het vliegveld van Casablanca in Marokko. Een van de vier motoren van de dc-7 was onklaar geraakt. Het Sabena-toestel was van Brussel op weg naar de Congo. Er zijn slechts vier overleven den, vermoedelijk drie Belgen en een Zwitser. Zij bevonden zich achter in het toestel en konden het brandende wrak door de nooddeur verlaten. Onder de slachtoffers bevinden zich verscheidene echtparen met kinderen o.a. de Britse heer en mevrouw Wils- don, die de reis met drie kinderen meemaakten en het Belgische echt paar Goemans, eveneens met drie kinderen. De bemanning bestaande uit negen koppen kwam eveneens om het leven. Volgens een ooggetuige verloor het toestel snel hoogte en raakte met een vleugel een gebouwtje bij de rolbaan. De vleugel werd afgerukt en het vliegtuig kwam in een grote hangar terecht, die geheel werd verwoest. Het duurde enige tijd voor de red dingsploegen het brandende wrak konden bereiken. De meeste slacht offers zijn in hun stoel verbrand. De reddingsploegen hebben zondag de hele dag in de brandende zon ge werkt om de lijken uit de wrakstuk ken te bergen. Deze vliegtuigramp is de ergste in de geschiedenis van de Sabena. Op 14 oktober 1953 veron gelukte een vliegtuig in Frankfurt. Toen kwamen 40 mensen om het le en. Het voorlaatste ongeluk met een Sabena-toestel had plaats op 18 fe bruari 1955 bij Rieta in Italië, waar bij 21 mensen gedood werden. Een onderzoek-commissie is zondagmor gen uit Brussel naar Casablanca ver trokken. Neuskegel keerde door dampkring terug Amerikaanse deskundigen zijn er in geslaagd een neuskegel van een Ju- piter-raket, die de raketlading be schermen moet, door de dampkring naar de aarde te laten terugkeren en uit de Atlantische oceaan op te vissen. De raket was van het proefterrein van Cape Canaveral in Florida gelan ceerd en had de voorgenomen afstand van circa 2400 km afgelegd, zo heeft het ministerie van defensie zondag in Washington bekendgemaakt. De neuskegel was uitgerust met een ballon, die automatisch werd opge blazen toen de kegel in de oceaan viel. Deze ballon had een doorsnede van 50 meter en was oranje en geel gekleurd om duidelijk zichtbaar te zijn. Op de ballon brandde een knip perlicht en een radiozender zond sei nen uit die het opsporen vergemakke lijkten. Voorts verspreidde de neus kegel in het water een speciale vloei stof die haaien op een afstand hield. s Hoog spatte het water op, toen zaterdagmiddag bij de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. het m.s. ,fiva Winther" van een dwarshelling in zijn ele- H ment gleed. Weinig konden de H genodigden bij deze feestelijke plechtigheid vermoeden, dat op f§ ongeveer hetzelfde tijdstip de Ij s „Olivia Winther" vorig jaar in Terneuzen van stapel gelo- H pen in de golf van Mexico in ernstige moeilijkheden ver- keerde Bus stortte in ravijn 17 mensen gedood Zondagmiddag is te Arcos de Val- devez, een dorp nabij Oporto, een bus, waarin zich 40 mensen bevon den, in een ravijn gestort. 17 in zittenden kwamen om het leven en alle overigen werden zwaar ge wond. INDIEN NODIG Britse schepen gereed om burgers te evacueren De Verenigde Staten zullen, indien president Chamoun van Libanon dat verzoekt, troepen naar Libanon zen den om de levens van de Amerikaan se burgers te beschermen. Dat heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles op een bijeen komst van senatoren verklaard. Het zenden der troepen zou niet geschie den in het kader van de Eisenhower- doctrine. Dulles zei tevens dat tanks naar Li banon onderweg zijn. Achttien grote Amerikaanse troepen-transport-vlieg tuigen zijn zaterdag van een vlieg- VANMIDDAG IN DE STATEN VANMIDDAG zullen Zeelands Sta ten bijeenkomen ter bespreking van een uiterst delicaat onderwerp: de verhoging van de tarieven voor de Westerscheldeveren. En de Staten kunnen er van overtuigd zijn, dat vrijwel de gehele provincie de ogen heeft gericht op de stemmige ver gaderzaal aan de Middelburgse Groenmarkt, want hier wordt immers in hoogste instantie het Zeeuwse ant woord geformuleerd op de voorstel len van minister Algera. Strikt genomen is het debat van vanmiddag niet nodig. Gedeputeerde Staten kunnen ten aanzien van deze aangelegenheid geheel zelfstandig beslissingen nemen, maar omdat het in dit geval gaat om een zaak van groot provinciaal belang, heeft het college het terecht juist geacht om hierover de Provinciale Staten te raadplegen. Vandaar ook, dat de dis cussie over de tariefsverhoging reeds enige weken eerder kon beginnen in de provincie, omdat het resultaat van de onderhandelingen tussen de minis ter en G.S. via een brief aan Pro vinciale Staten in de openbaarheid kwam. Een woord van erkentelijk heid aan het dagelijks bestuur van de provincie is hiervoor op zijn plaats. Het heeft in dezen zorgvuldig en democratisch gehandeld! Nu de zaak zelf. De mededelingen van Gedeputeerde Staten hebben met name in Zeeuwsch-Vlaanderen grote onrust verwekt en vooral In het oostelijk deel waren de reacties bij zonder fel. In de raad van Hulst heeft zelfs een wethouder op bewo gen toon uitgeroepen: „Leve Neder land, leve de vrije veren!" en aller- i wege heeft hier. 't „onaanvaardbaar" geklonken. Toch zijn er verschillen in de aard van de reacties aan te wijzen. De Kamers van Koophandel, de N.V.V.-bestuurdersbonden in Z. Vlaanderen en het Landbouwschap om enkele instanties te noemen hebben uitsluitend het resultaat van de onderhandelingen tussen de mi nister en Ged. Staten tot uitgangs punt van hun besprekingen genomen en aldus zijn zij gekomen tot een formulering van hun opvatting. Maar andere instellingen en voorname lijk betreft het hier politieke beleids- instanties hebben zonder meer „néén" gezegd en daarbij tevens de discussie over de vrije veren her opend. Er blijkt dus verschil in in zicht te bestaan over de vraag wat thans aan de orde is: het al dan niet loslaten van de vrije veren of de hoogte van de nieuwe tarieven, l Naar onze overtuiging dient op i dit ogenblik uitsluitend over het laatste te worden gesproken. Een overtuiging, die haar motivering vindt in de geschiedenis men zou haast zeggen de „lijdensge schiedenis" van de Wester- schelde-veren gedurende de laatste tien jaar. Enkele punten uit deze historie mogen ter verduidelijking van deze aangelegenheid hieron der nog eens worden gememo reerd. Welnu, dit verhaal begint met „vrije" veren. In november 1945 werden de veren over de Westerschelde koste loos, doordat de regering besloot op aandringen van het provinciaal be stuur, mede gelet op de trieste situ atie in het na-oorlogse Zeeuwsch- Vlaanderen, de exploitatietekorten voor rijksrekening te nemen. Het pro vinciaal bestuur verzekerde toen, dat „in de toekomst het streven er op gericht zal zijn om een zodanige dienst te onderhouden, dat het ver voer op de Zeeuwse stromen zo wei nig mogelijk belemmering onder vindt". Een schoon streven, waarvoor echter de miljoenen van de regering nodig waren! Tot eind mei 1950 bleef men in het bezit van het recht op kosteloze over tocht, hoewel het allerminst een rus tig bezit was. Want reeds in 1948 was er een aanslag op gepleegd door dat minister Spitzen tot tariefhef fing wilde overgaan. Het verkeer nam toe, de exploitatietekorten even eens en de bewindsman meende toen, dat de provincie en de belanghebben den mede de lasten dienden te dra gen. In 1949 kwam deze zaak in de Twee de Kamer aan de orde en de volks vertegenwoordiging ging toen ge hoord de argumenten van de minister er akkoord mee, dat een tarief werd ingevoerd voor auto's en eerste klasse passagiers. Drie jaar later was het de opvolger van minister Spitzen, excellentie Werners, die een poging fleed hogere tarieven in te voeren, maar ïn hetzelfde jaar dwon gen Provinciale Staten van Zeeland de Gedeputeerden öp dit stuk niet toe te geven. Men ontkende welis waar niet, dat uit de provinciale mid delen een bijdrage in de tekorten no dig zou zijn, maar men weigerde een verdere aantasting te aanvaarden van het toch al danig geschonden principe der vrije veren. .(Vervolg op pag. 7) basis in South-Carolina vertrokken naar Frankfort, vanwaar zij even tueel kunnen worden ingezet voor het evacueren van Amerikaanse burgers uit Libanon. Twintig vlieg tuigen staan gereed om eveneens naar Duitsland te vliegen. De Britse oorslogsschepen. die deel nemen aan de Navo-vlootmanoeuvres in de komende week zullen niet in het westelijk deel van de Middelland se zee opereren, maar in het ooste lijk deel. Zij zullen dan in geval van nood bij de hand zijn voor evacuatie van Britten uit Libanon. De Sowjet-Unie heeft het westen zondag in een officiële verklaring gewaarschuwd, dat elke poging om de huidige binnenlandse crisis in Libanon uit te buiten voor bui tenlandse inmenging, ernstige ge volgen zou kunnen hebben, niet alleen voor de toekomst van Li banon en zijn onafhankelijkheid, maar ook voor de vrede en vei ligheid in het gehele Midden-Oos ten. De Amerikaanse ambassade heeft ontkend dat Amerikaanse mariniers aan land zijn gegaan of daartoe voorbereidingen treffen. Deze ont kenning kwam, nadat het Russische persbureau Tass gemeld had dat de Amerikaanse zesde vloot opstoomt naar Libanon en dat voorbereidingen voor de landing van Amerikaanse mariniers getroffen worden. Blijkens Engelse persberichten is zaterdag een 21-jarig meisje M. Laurensse uit Venray in het Schotse plaatsje Gretna Green aan gekomen. met de bedoeling daar te huwen met een 28-jarige wegenwach ter, Ad. Bouman. Het meisje zou blootsvoets ontsnapt zijn uit een tehuis waar zij, als straf voor een eerder weglopen van het ouderlijk huis, was ondergebracht. DROOG WEER. Overwegend droog weer met plaat selijk enkele opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets ho„?re. ZON EN MAAN 20 mei Zon op 4.40 onder 20.34 Maan op 6.04 onder 22.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1