PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ASSEMBLEE AANVAARDT NOODWET Salan zou kabinet voor Algerije voorbereiden Bijna twintigduizend nieuwe woningen in Zeeland gebouwd BILT De Gaulle weer Hm'IOTO"tüen aan memoires: SOEKARNO: OPSTAND WORDT SPOEDIG NEERGESLAGEN Versterkingen naar Cyprus Vandaag... VERWACHT. 201e jaargang - no. 115 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie:. T. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: VT. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p- regel met een minimum van 1.—. Bileven of adret bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Pflimlin: „Verdeling van de natie dreigt" De belangrijkste ontwikkelingen in de Franse politieke crisis zijn de volgende: De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdagmiddag de regering-Pflimlin gemachtigd voor de duur van drie maanden de noodtoestand af te kondigen. De stemverhouding was 461 voor en 114 tegen. Het wetsontwerp moet nog door de senaat bekrachtigd worden. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Algiers zal gene raal Salan vandaag de vorming van een militair en burger lijk kabinet bekendmaken van een zelfde soort als Robert Lacoste als minister met standplaats Algiers onder zich had. Aan het hoofd van de burgerlijke afdeling zou Jacques (1e Mari komen te staan, tot dusver functionaris bij de economi sche afdeling van het ministerie voor Algerije. Generaal Salan beschikt over de volledige militaire en bur gerlijke bevoegdheden in Algerije. Generaal De Gaulle, die in het brandpunt van de belang stelling staat, heeft vrijdag de dag doorgebracht in zijn woning te Colombey-les-deux églises, 250 km ten oosten van Parijs, aan de weg naar de Frans-Duitse grens. Ster ke eenheden rijkspolitie heb ben alle wegen die naar het dorp leiden, afgezet. Alle rei zigers die de afzettingen pas seren, moeten zich legitime: ren. Hun namen worden op geschreven. De Gaulle werk te vrijdag, voorzover men kon nagaan, rustig aan het laatste deel van zijn mémoi res, dat in juli zal verschij nen. Streekontwikkeling In IJzendijke is een bespreking ge houden over de streekontwikkeling in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat ging over „problemen in verband met het welzijn en de welvaart van ons geweest". Er zou een globaal over zicht worden gegeven van deze pro blemen en van de middelen tot op lossing daarvan. Nu is streekontwikkeling een onder werp, dat nogal in de belangstelling staat. Zeeand is er hier en daar mee bezig, maar in andere delen van Ne derland is men er bepaald diep inge doken en men heeft reeds goede re sultaten bereikt. Aan hen die daarvan enig denkbeeld willen krijgen, kan de lezing worden aanbevolen van het boekje, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel dezer dagen liet verschijnen en dat gaat over „Sreekontwikkeling door samenwerking van overheid en bevolking". Het boekje, dat niet meer is dan een verslag van een in november 1957 gehouden conferentie te Bakkeveen geeft vele waardevolle aanwijzingen. Juist nu men in West Zeeuwsch- Vlaanderen aanving met een ge sprek tussen een aantal burge meesters en een aantal deskundigen over streekontwikkeling, zijn en kele van die aanwijzingen waardevol. Zo bijvoorbeeld deze, dat het van es sentieel belang is wanneer de be volking op ruime schaal wordt inge schakeld bij de streekontwikkeling. Men zal dat niet alleen zo vroeg mo gelijk moeten doen, maar het zal ook zo intensief mogelijk moeten geschie den. Niet zonder reden sprak op de con ferentie een der deelnemers over "pu bliciteit via de kranten om daardoor het gesprek over de streekontwik keling op gang te brengen. Vooral in een gewest als West Zeeuwsch- Vlaanderen, waar wel enige tegen stellingen bestaan, zal men door van meet af aan grote openbaarheid te betrachten elke mogelijkheid van misverstand dienen weg te nemen. Op de zoëven genoemde conferen tie te Bakkeveen is bij het pra ten over de inschakeling van de bevolking ook iets gezegd over de democratie en men heeft geconsta teerd, dat die democratie niet alleen in de gemeenteraden, maar ook daar buiten tot uitdrukking moet komen. Zelfs meende men, dat de gemeente raden weliswaar gezien mogen wor den als een goede politieke vertegen woordiging van de bevolking, maar dat zij op het gebied van de streek ontwikkeling toch niet de bevolking voldoende reprensenteren. Het samenspel tussen overheid en bevolking dient in het, belang van (Vervolg op pag. 3) hamsteren In Parijs zijn vrijdag aanplakbil jetten verschenen, waarin de Fran sen worden opgeroepen in petities aan president Coty er op aan te drin gen dat De Gaulle uitgenodigd wordt een regering te vormen. Juristen vragen zich af, of onder de nood toestand dergelijke oproepen nog mogen worden verspreid. De huisvrouwen in Parijs zijn be gonnen levensmiddelen in te slaan voor het geval onlusten of stakingen tot stagnatie van de levensmiddelen voorziening zou leiden. Als de senaat het wetsontwerp op de noodtoestand ongewijzigd goed keurt, wordt het direct van kracht. De regering kan onder de nood wet censuur op de pers. de radio en alle middelen voor menings uiting instellen. Hieronder valt ook het toneel. De autoriteiten kunnen café-restaurants, biosco pen en theaters sluiten en open bare samenkomsten en demonstra ties verbieden. Zij kunnen de po litie opdracht geven tot huiszoe kingen op elk ogenblik. De politie kan arrestaties verrichten zonder de gebruikelijke wettelijke voor schriften in acht te nemen. De mi nisters van defensie en justitie kunnen gewone misdrijven door militaire gerechtshoven laten be rechten. De regering kan stakin gen verbieden en verboden gebie den instellen. Verdachte personen kunnen geïn terneerd worden of een gedwongen verblijfplaats toegewezen krijgen. Pflimlin had de bevoegdheden ge vraagd om het hoofd te bieden aan de revolte in Algerije en mogelijke moeilijkheden in het moederland als gevolg van de verklaring van gene raal De Gaulle, die zich bereid neeft verklaard de regeringsmacht op zich te nemen. Aan de stemming in de nationale ver gadering was een bewogen debat van zes uur voorafgegaan. Meer dan 500 zwaar gewapende politiemannen in en om het gebouw zorgden er voor, dat de afgevaardigden ongestoord konden debatteren. In andere delen van Parijs waren een 50.000 politie mannen en militairen gereed gehou den om in geval van nood te kunnen ingrijpen. Het is echter de gehele (Vervolg op pag. 3) Alle verloven van Franse militairen ingetrokken Alle verloven van Franse mili tairen zijn vrijdag ingetrokken. Militairen uit Noord-Afrika die met verlof in het moederland zijn, hebben bevel gekregen zich bij het naast bijzijnde militaire centrum te melden. De Franse troepen die in West- Duitsland zijn gelegerd, zijn in verband met de toestand in Frankrijk in de kazernes gecon signeerd. De Parijse politie heeft vrijdag middag huiszoeking gedaan in de kantoren van vier ultra-rechtse orga nisaties, die donderdagavond door de Franse regering zijn verboden. -De politie nam documenten in beslagen verzegelde de deuren. Verscheidene leidende functionarissen zijn gearres teerd. In het zomerhuis van de Franse pre mier Pflimlin te Henday (Basses Py- renées) is gisteren in de kelder oen plastieken bom ontploft. Deze explo sie richtte belangrijke schade aan. Pflimlin bewoont het zomerhuis al leen in zijn vakanties. BESCHULDIGINGEN AAN HET BUITENLAND Soebandrio verheugd over communistische verklaring Beide partijen in het Indonesische conflict" zijn gisteren voortgegaan, elkaar te beschuldigen dat van bui tenlandse hulp gebruik wordt ge maakt. President Soekarno heeft vrijdag op een massabijeenkomst te Mod joker to nabij Soerabaja gezegd, dat uit luchtaanvallen van de rebellen in de laatste tijd duidelijk is gebleken, dat „buitenlandse elementen" aan de op stand deelnemen. Hij zei verder, dat er buitenlandse vliegers op Noord- Celebes aankomen om de vliegtui gen van (le opstandelingen te bestu ren en dat er dagelijks wapens wor den geworpen boven het door de op standelingen bezette gebied. Met het oog op de deelneming van buitenlanders aan de opstand is de Indonesische regering niet bereid, met de rebellen te onderhandelen. „Het enige wat wij willen, is de op stand neerslaan", aldus Soekarno. Hij sprak de verwachting uit, dat dit doel in zeer korte tijd zal worden bereikt. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft aan de Russische ambassadeur en aan de kgelastigde van communistisch China in Djakarta meegedeeld, dat hij de officiële Russische en Chinese verklaringen inzake Amerikaanse inmenging in de opstand in Indonesië op prijs stelt. Vreemde technici Kolonel Ventje Soemoeal, de com mandant der opstandelingen troepen in Noord-Cclebes, heeft vrijdag voor radio-Menado gezegd, dat de Indo nesische centrale regering vijftien Russische Mig-straalvliegtuigen, als mede Tsjechische lanceerinstallaties voor raketten en communistische mu nitie heeft ontvangen. Dit materiaal zou in Soerabaja zijn aangekomen. Volgens radio-Menado bevindt zich Opstand in Bolivia is onderdrukt Het Boliviaanse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt, dat de opstand in Santa Cruz geheel is on derdrukt. De laatste rebellen zouden naar Argentinië en Paraguay zijn uitgeweken. een groot aantal buitenlandse tech nici op Java om de strijdkrachten van de centrale regering onderricht te geven in het gebruik van wapens uit communistische landen. Ook zou Tsjecho-Slowakije hebben aangeboden te helpen bij het kern onderzoek in Indonesië en bij het op sporen en exploiteren van uranium. Vliegtuigen vernietigd De Indonesische luchtmachtieidiog heeft medegedeeld dat haar vliegtui gen aanvallen hebben uitgevoerd op doelen in Noord- en Midden-Celebes, waarbij zes vliegtuigen der opstan delingen op de grond werden ver nietigd. Bij Morotai zou een vaartuig tot zinken zijn gebracht. Britse oorlogsschepen verlieten La Valetta Verscheidene honderden man schappen van de Britse lucht macht zijn in de afgelopen twee dagen per vliegtuig naar Nico sia overgebracht, aldus is vrij dag door ambtenaren op het vliegveld van de stad meege deeld. Er zijn vrijdag grote „Beverley"transportvliegtuigen van de Britse luchtmacht op het vliegveld van Nicosia geland, zo werd te Beiroet vernomen van aldaar van Cyprus aange komen reizigers. Het werd mo gelijk geacht dat deze toestellen klaar zullen staan om zonodig de Britse burgers uit Libanon te evacueren. Te Nicosia werd gezegd dat het vliegveld Tymbou tien kilometer van Nicosia, geschikt wordt gemaakt voor de aankomst van Amerikaanse vliegtuigen, die daar in de komende dagen zouden landen. De komst van deze toestellen wordt ook in verband Ïebracht met de gebeurtenissen in libanon. Oorlogsschepen van de Britse Mid dellandse Zeevloot hebben vrijdag 24 uur eerder dan werd verwacht de ha ven van La Valetta verlaten. De sche pen zouden zaterdag uitvaren om Hoogleraar redt jongetje. De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. T. J. Bezemer heeft een zes-jarig kind gered, dat in het water van een Haags ziekenhuis was geraakt. Prof. Bezemer begaf zich geheel kleed te water en slaagde erin jongetje behouden aan de kant te brengen. H ...is het de internationale dag M voor de verkeersveiligheid. p ...viert de bekende Nederland- se schrijver van romans en kinderboeken Cor P. Bruijn, M wiens boek „Sil de strandjut- ter" werd verfilmd, te Hilver sum zijn 75-ste verjaardag. EN MORGEN ...viert de beroemde en meer malen bekroonde Duitse archi tect prof. Walter A. G. Gro- pius, de pionier van de nieuwe zakelijkheid en functionele bouwkunst, te Cambridge (Ver. Staten) zijn 75-ste verjaardag. deel te nenien aan manoeuvres. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Britse ministerie van marine te Londen. Volgens de woordvoerder is in het kader van de oefeningen het bevel tot uitvaren eerder gekomen om de paraatheid van de schepen op de proef te stellen. SINDS DE BEVRIJDING: Bouwkosten in 1957 tot de laagste in den lande Sinds de vijfde mei 1945 tot en met 1957 kreeg de provincie Zeeland er in totaal 19.555 nieu we woningen bij, waarvan al leen 2207 in het laatste jaar. De totale woningvoorraad in dit gewest kwam liiermee op 79.548. Het hadden er nog ruim 300 meer kunnen zijn, doch het aantal woningen daalde vorig jaar ook met 309 als gevolg van afbraak, brand enz. (232), on bewoonbaarverklaring (37) en door andere oorzaken (40). Dit alles blijkt uit een publikatie van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Er werd vorig jaar aan de bouw van 2108 woningen in Zeeland begonnen. Op het eind van 1957 waren er nog 1601 in aanbouw. De bouwprijzen ble ken in Zeeland tot de laagste van ge heel Nederland te behoren, want de 1023 woningen die gefinanciëerd wer den volgens de regeling voor de wo- ningwetbouw kwamen gemiddeld op 13.200; alleen Drente was met een niet-gewogen gemiddelde van 12.540 nog iets lager. De 143 herbouwwonin- gen, die in 1957 tot stand kwamen, kostten gemiddeld 18.830 de laag ste van het gehele land de 846 met premie gebouwde huizen kwamen op gemiddeld ƒ16.220 (Groningen bleef daar nog onder met ƒ15.650) en 32 woningen op andere wijze gefinan- cieerd, kwamen op gemiddeld 28.400. Bij de berekening van deze gemiddel den is geen rekening gehouden met de invloed, die op de gemiddelde bouw som wordt uitgeoefend doordat in het totaal aantal woningen toevallig veel grote of kleine woningen aanwezig zijn, of woningen met een dure resp. goedkope constructie of afwerking. Voor duplexwoningen blijkt er in Zeeland geen interesse meer te be staan, want in 1957 werd er geen en kele gebouwd. Het aantal gereedge komen woningen in de „vrije sector" bedroeg slechts 20, tegen 55 in 1956. Ook werd er geen enkele systeemwo ning gebouwd. "van de Zeeuwse woningvoorraad per ultimo december 1957 was 0,13% of wel 103 onbewoonbaar verklaard, doch niettemin nog bewoond. Er wer den in totaal 59 onbewoonbaar ver klaarde woningen in dat jaar ont ruimd. De mogelijkheid tot verkrijgen van premie voor verbetering en splitsing (Vervolg op pag. 2j KORTE PREDIKATIE Mt. 25 1—13 „en de deur werd gesloten". De toekomst is voor ons meestal een stuk onbekend terrein. We weten niet wat er zich bevindt. Vandaar dat we meer vervuld zijn met zorg, dan met hoop. En als er al hoop is, dan is het nog niet de bijbelse hoop. Ons hopen is bang verwachten en een bestaan „tussen hoop en vrees". In de bijbel is dat geheel anders. Leest U het aangegeven schriftge deelte er maar eens op na. Hier komt tekening in de toekomstverwachting. De toekomst is een samenkomen een bijeenkomen aan een maaltijd, een bruiloftsmaal. Dat is dus iets,, waar men tiaar uit kan zien en naar verlangen kan. Maar het belangrijk ste in het bijbelse toekomstbeeld is daarmee nog niet gezegd. Het is dit: De toekomst is een ontmoeting, een samenkomst met de levende Heer. Onze toekomst 1.5 daarom geen vraag teken, geplaatst door wanhopige mensen, niet een onbekend ding, maar een Persoon. Onze toekomst is Jezus van Nazareth, de gestorvene, opgewekte en ten hemel gevarene, die NU zit aan de rechterhand van God. Deze gelijk-enis draait geheel om de ze bijbelse verivachting. „De bruide gom komt, Gaat uit Hem tegemoet"! Daarom: .JLaten Uw lendenen om gord zijn en uw lampen brandende". Er zijn echter in dit verhaal WI-JZE en DWAZE maagden. Er zijn dus twee soorten v:achtendenDat ver schil tussen wijzen en dwazen valt niet samen met kerkelijken en on- kerkelijkenmet „meélevenden en niet-meelevenden" met „kerkgan gers en thuisblijvers", zélfs niet met het onderscheid tussen fatsoenlijken en onfatsoenlijken. Zo eenvoudig is het niet. Het zit hierin: de ene groep had olie in voorraad, de andere niet. Dat wil zeggen: er zijn er, die gereed zijn en er zijn er, die niet gereed zijn! Mag ik het eens heel gewoon zeg gen? Wel: Er zijn mensen, die on danks alles steeds bijtanken en die zorgen olie in voorraad te hebben, want de bruidegom kómt! Eens... eens... gaat de deur dicht... Het Evangelie is de boodschap van de „Open Deur", maar het wordt de gesloten deur. De deur, waar achter het feest plaats vindt met allen, die gereed waren. Wat, neen WIE verwacht U? Nisse F. Don OPKLARINGEN, MAAR VRIJ KOUD Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Vrij krachtige tot matige noordwestelijke wind. Vrij kond. ZON EN MAAN 18 mei Zon op Maan op 19 mei Zon op 4.41 onder. 20.32 Maan op 5.20 onder 21.12 4.43 onder 20.31 4.44 onder 20.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1