Sla met Livorno: elke dag opnieuw een lekkernij LEZERS SCHRIJVEN P1LU0T STURM ontvoerd in de stratosfeer GEEN WONINGWETWONINGEN AAN „KRIM" TE KAPELLE WALCHEREN ka^netjé—velpon kannetje vermisfe ooyy\miq ga. PROYTXCJALE ZEEUWSE CÖURAXT. VRIJDAG 16 MEI 1958 COMMISSIE GEDEPUTEERDE STATEN: Raad unaniem andere mening toegedaan De raad van Kapelle heeft in zijn kenbaar gemaakt tegen een bezwa- jongste vergadering zijn afkeuring renbrief, die van de commissie van G.S. tot herziening van de uitbrei dingsplannen ontvangen is op de plannen om in de Ooststraat in de zogenaamde „Krim" na sloping van de onde woningen, tien woningwet woningen te laten bouwen. De com missie kan wel akkoord gaan met de bouw van enkele woningen, maar daar het een invalsweg betreft, acht zij het niet mooi, dat er op dit punt woningwetwoningen zullen verrijzen, terwijl het tevens buiten het uitbrei dingsplan der gemeente valt. Wel mo gen de woningwetwoningen gebouwd worden aan de juist klaargekomen Verlengde v. d. Biltlaan. Over deze zienswijze waren de raadsleden uiter mate verbolgen, zodat eenparig beslo ten werd alsnog een uitvoerig schrij ven aan de commissie te richten met het verzoek haar zienswijze te willen herzien. Wethouder J. Balkenende (a.r.) vroeg zich af waar de autonomie van de ge meente bij een dergelijke behande ling blijft. Zoals bekend, besloot de raad in een vorige vergadering tot aankoop van de grond met opstallen met.als doel de woningen welke inmiddels alle onbewoonbaar zijn ver klaard af te breken en op deze plaats tien woningwetwoningen te bouwen. Raadslid J. de Jager (a.r.) had eveneens een scherpe opmerking over deze zienswijze. „Deze ambtelij ke opmerking verbaast mij in niet ge ringe mate", aldus deze spreker. „Wanneer wij als raad niet in staat zouden zijn dit plaatselijk naar beho ren te beoordelen, dan is dit zeer de primerend voor ons allen. Laat men van hogerhand wat vlugger de ver gunningen afgeven voor woningbouw. Want", zo besloot hij, „deze inmen- MIDDELBURG Cabaret Wim de Graaf trad op voor bejaarden In de grote Schuttershofzaal hebben de Middelburgse bejaarden gister avond genoten van een ontspan ningsavond, die hen werd aangebo den door het damescomité voor ont spanning bejaarden. Deze avond werd geneel verzorgd door het caba ret van Wim de Graaf, dat voor de laatste maal en ditmaal in een „bewerking voor bejaarden" zijn ftrogramma „Van wieg tot werke- ijkheid" met groot succes over het voetlicht bracht. Het programma had, afgezien van de enkele „be- Jaar de noot" veel van zijn oorspron- :eli1ke vorm behouden en lacntsal- vo na lachsalvo daverde door de na genoeg geheel met bejaarden gevul de zaal. Dolkomische schetsen wer den afgewisseld met een liedje en pianosnel van Baby den Toonder waarbri de bejaarden toonden, hoe er bij „samenzang" samen gezongen kan worden! Programmapunten als „De Russen", „De Heksen" en „De Schoenwinkel", vol van spontane humor, voerden de bejaarden mee in een verblijdende lach. En wist Wim de Graaf die lach keer op keer te verwekken; ook de „ernstiger" pro grammapunten, zoals het liedie over het veilig verkeer, dat mevrouw Franske Loekemeijer bracht en „De koetsier", een creatie van de heer Rinus Pluijmers, hadden inhoud en vielen bii de bejaarden zeer in de smaak. Ook beide andere heren van het gezelschan Jasper Hendrikse en Jo Villee sloten zich in dit gezelschap uitstekend aan. Mevrouw Deiinen, de voorzitster van het damescomité, die de avond ook had geopend, was aan het eind van de avond de tolk van alle bejaarden, toen zij het p-ezelschap dankzegde voor de aangename uren, die het de „oudjes" had gebracht. Tentoonstelling in Huishoudschool In de Industrie- en Huishoudschool aan het Molenwater te Middelburg zal volgende week een tentoonstelling van werk van de leerlingen te bezich tigen ziin. Ook zal in enkele afdelin gen „in het openbaar" les worden ge- Seven. De tentoonstelling zal woens- agmlddag, woensdagavond en don derdagmiddag voor het publiek wor den opengesteld. ging en gedraal veroordeel ik ten zeerste". Raadslid F. v. Hoorn (v.v.d.) achtte het niet onmogelijk, dat de ge meente straks met de financiële con sequenties komt te zitten. Ook raads lid L. de Koeyer (c.h.) vond dit een diep ingrijpen in de zelfstandigheid van de gemeente. Raadslid L. van Wel (c.h.) uitte ook zijn afkeuring tegen deze zienswijze, maar vond het ook niet goed. dat de raad dit van de buitenwacht moest vernemen. Er. is destijds toegezegd, dat de raadsleden beter op de hoogte gesteld zouden worden van de stukken die in de raad komen, maar hier is nog niet veel van terechtgekomen. „Wanneer het echter niet anders zal kunnen", aldus de heer Van Wel, „zullen wij er over moeten gaan denken om de krotten er dan maar te laten staan. Men kan toch overal maar geen „ja" op zeg gen". De heer A. de Neef (p.v.d.a.) vond het ook onbegrijpelijk wanneer men beziet, dat het gehele straat beeld toch niets anders dan een on gelijke bouw te zien geeft. „Laten we de mensen eens uitnodigen om het te komen bekijken. Misschien dat ze wel tot een andere gedachte ko men", zo stelde de heer De Neef voor. Tenslotte werd besloten nog eens over deze zaak een uitvoerige brief te schrijven en te verzoeken op het in- Goede resultaten bij mosselzaadvisserij De meeste mosselkwekers, die thans permanent mosselzaad vissen op de Waddenzee, kwamen dit weekend thuis. Bijna alle kwekers hebben re den tot tevredenheid, want 1958 was een gunstig jaar voor de mosselzaad visserij. In de eerste dagen kon ieder een flinke hoeveelheid mosselzaad be machtigen en een aantal mosselzaad vissers, die zelf geen zasd voor eigen bedrijf nodig had, dreef een levendige handel in het begeerde produkt, dat voor een prijs van 6.per ton (100 kg) vlot van de hand gin°;. Natuurijk zijn nu de bekende grote banken alle leeggevist. De tweede pe riode van de mosselzaadvisserij zal dan ook bestaan in het zoeken naar nieuwe kleinere banken, op minder toegankelijke plaatsen. Een gedeelte van de Waddenzee is nu voor de visserij gesloten ver klaard, om geen schade toe te bren gen aan de ansjovisvisserij. Intussen wachtte vele kwekers bij hun thuiskomst een teleurstelling, omdat wederom hun standaardeapa- citeitscijfer was verlaagd, als gevolg van de vorig jaar aangenomen rege ling, waarbij het standaardcapaci- teitscijfer wordt berekend, doof het bij elkaar tellen van een aantal voor baande jaren. Een ongunstig jaar telt lan ieder jaar mee. zodat ieder jaar het meestal toch al niet hoge stand- aardcapaciteitscijfer wordt vermin derd. Vele kwekers, die tot nu toe behoorlijk hun bestaan vonden, wordt dit nu geleidelijk onmogelijk ge maakt. Daarbij komt nog, dat in hande- (Advertentie) genomen standpunt nader terug te laarskringen steeds wordt aangedron- willen .komen. i gen op een prijsverlaging. VLISSINGEN Jaarvergadering V.B.B. Onder voorzitterschap van de heer Ab. Schenkel kwam de Vlissingse Bestuurdersbond in jaarvergadering bijeen in het A.N.M.B.-gebouw. On der de aanwezigen bevonden zich on der andere districtsbestuurder C. Hoek en de vertegenwoordiger van het N.V.V., de heer Paul de Vries. De heer Schenkel constateerde als verheugend verschijnsel, dat in de metaalindustrie ter plaatse nog steeds geen werkloosheid is. Dit in tegenstelling met de bouwvakken en de landbouw. Volgens het C.B.S. be draagt het aantal werklozen 30.000. Hiervan zijn er 14.200 aangesloten bij het N.V.V. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuurders, de he ren R. Eijgelaar, C. J. Mommaas en W. de Wolff werden herkozen. De vakature A. W. M. Rodenburg be staat nog steeds. Medegedeeld werd, dat de cursus van de arbeiders avondschool met gunstig gevolg werd beëindigd. Twaalf leerlingen namen er aan deel. Getracht zal worden volgend jaar met deze lessen verder te gaan en er bovendien een kadercursus aan te verbinden. De jaarverslagen werden na enkele op merkingen goedgekeurd. Het werk van de Arbeiderskunst kring had aller waardering. De con tributie is, teneinde de begroting te doen sluiten, iets verhoogd. De heer Hoek sprak hierna over de „Gezinszorg". Over dit onderwerp zal later nog een instructie-vergade ring worden gehouden. Naar aanlei ding van een mededeling, dat in Vlissingen 10 procent der bouwvak arbeiders werkloos is. ging de heer De Vries nader op de verzorging van de werklozen in. Tevens bracht hij de loonpolitiek en de politiek van de regering ten aanzien van de woning bouw ter sprake. In antwoord op vragen uit de vergadering zegde de heer De Vries toe, de ontslagkwestie bij de Zeeuwse Metaalmaatschappij te bestemder plaatse te zullen aan snijden. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: P. D. Stroo—Uijl, z T. Beve lander—Meerman, z.; H. Melis—v. d. Jagt, z.; J. C. de Zeeuw—Loekemeijer, z.: E. C. ter Weijden—Voogdt, z.; M. M. Pro voost—Schelling, z.; E. A. Louwerse—De Queleri), d.; M. H. Buitenrust Hettema— Schroote, z. en d.; W. van DuijnBot, d.: C. J. Visser—Eiff, z.; M. H. J. Bomer— Adriaanse, d.; J. W. van Houts—Lako, d.; W. de Rooij—Keersemaker, d. Ondertrouwd: A, A. Peters, 23 J. en H. M. de Jong, 22 j.; A. M. v. d. Dries. 24 j. en M. L. M. T.' Geijsen, 20 D. P. Gillissen, 27 J. en K. A. de Die, 22 J. Getrouwd: W. de Jong, 24 j. en G. J. Hament, 23 j.; P. Weststrate. 24 J. en A. W. Hament, 21 j.; A. Witte, 22 J. en J. M. Pleijte, 20 j.; J. D. Weststrate, 25 j. en J. T. Huibregtse. 22 j.; D. Bakker. 22 j. en L. Floresse. 21 j.: F. P. de Smit. 26 j. en M. L. Theune, 22 j.; J. Walrave. 26 j. en T. Hamelink, 22 j. Overleden: A. Talmons, 71 j„ wed. v. J. J. van Soelén; E. de Nijs, e. v. A. van Egeraat, 80 j.; E. A. M. Hagenaars, 71 j., wed. v. C. L. Mol: J. Mlndcrheud, 73 MIDDELBURG. Bevallen: M. E. Hamelink—De Jager, z.; Kooman—Nortier, z.; J. N. Moens— Jonkheer, d.; J. L. S. Strooband—Van Dorst, d.; L. Brouwer—Joppe, d.; P. E. van Moolenbroek—Flipse, z.; F. Wonder- gem—Schuit, z.; A. C. Blessing—Boo gaard d.; E. T. de Buck—Maas 2 d.; J. Mullié—Van Ouwerkerk, z. Ondertrouwd: J. G. Olijve, 27 J. en P. den Besten, 19 J.; E. Schuurman, 52 j. en S. M. van Uxem. 43 j. Getrouwd: J. A. Wiegel, 30 J. en J. H. Tevel, 21 J.; J. Florisse, 25 J. en A. van Dalen, 23 j. Overleden: J. de Wolf, 92 j.; J. Hoogstra- te, 85 j„ weduwnaar van E. Kaashoek. Veekeuringen DOMBURG Stieren Paul van gebr. Corré, le prijs; Sikka- ze Thea van W. de Buck, 2e prijs, le kalfskoeien Med. Kring Walcheren Mirva III, S. de Visser en zoon la, de zelfde Leentje III lb, Betje II le, Nora III 2a en Klaasje II, J. Warnus 2b. 2 e kalf s Willy, S. de Visser la, Kootje n, J. de Visser en z. lb Lena Jac. de Visser le, Bontje Hl, gebr. Corré 2d. 3e kalfs Astrid Jac. de Visser le Soertje 3 J. Warners 2e. 4e kalfs Mina gebr. Corré le Betje S. de Visser 2e. Oudere koeien Bertha gebr. Corré le prijs Eirland W. Laura II lb S. de Visser 16 prijs melkf. Nora S. de Visser le Sul Jac. de Visser ld. Marijke Jac. de Visser ld. Bontje gebr. Corré 2d. BIGGEKERKE le kalfskoeien Jerkje I J. Poppe la Med. Krinj W.Z. J. Coljé lb Jantje Hl 2e kalfs Lies A. Wijkhuis Med. gemeente ld Dora J. Coljé lb reg. Erland W. 3e kalfs Janna J. Rappe le prijs Melkf. Oudere iliaJ. Pof~~ *-«-«■ Kolfvaarzen Miekje Melkf. aria van koeien Amalia J. Poppe 1 Diet. kje 33 en Mari: J. Poppe. KOUDEKERKE Beste kwaliteit en goede aanvoer, le kalfs oudere. Knol 43 Joos Vos. Met keuring ZL.M. la Pils Reynierse Boomgaard lb Pietje 48 idem lc Anny cry idem ld. Juliana P. Verhage van Ie. Anetha L. de Pagter 2a, Berlha geb. Wielemaker Merelnest. Reeds meermalen heb ik in de P.Z.C. gelezen op welke eigenaardige plaat sen merels soms een nest bouwen. Bij mij op de achterplaats hangt een ladder dwars tegen een houten af schutting. Tussen de sporten heeft een merel-paar zijn nest gebouwd. Momenteel zijn ze bezig vier leuke jongen te voederen. Doordat de ladder slechts op mans hoogte hangt kan men vanaf de grond een kijkje in het nest nemen. Ter voorkoming dat de beestjes door de regen nat zouden worden heb ik enig hout tegen de ladder gezet. Adverteyitle) Jongere le kalfs Treintje 6 Joos Vos la Freekje J. Wis se lb Boukje 60 Joos Cos lc Dora L. Verhage ld Bontje P. Verhage Jan le Bertha Joos Vos 2a Bertha P. Verha ge Jzn. 2b. 2e kalfs Froukje 28 P. Verhage Wzn. la Med. Eiland W. Wipje J, Wisse lb bonbonus Bertha II A. Jasperse le. Koos A. Osté ld Hetty J. Wisse le Janny Karelse 2a Gretha A. Osté 2b Truis Karelse 3d Se kalfs Rotterda Sykje Joos Vos la Dora A. Jasperse la Martha L. Verhage le Irene L. de Pagter ld Beatrix Jac. Vos le L. Verhage Roos 2a, Betsy 2b 4e kalfs Boukje 88 Joos Vos la prijs Melkf. Sul 7 Verhage lb Emma Jac. Vos le Oudere koeien Trees Joos Vos Beker L. Cyvat la Kooistra 81 A. Jasperse lb Beker Joosse Agatha 28 Joos Vos le Nell; - 1W 2b, Jankie geb. Wielemaker 2b Nelly P. Verhage ld. Grietje 9 Joos Vos Karelse 2d. Roosje Adema 24 A. Jasperse lf. 878. „Het moet een dra matisch ogenblik geweest zijn voor de achterblijven- den, toen de grootste ruim teschepen, die ooit op Titan gebouwd waren, statig om hoog zweefden naar de ster ren. In de Exodus I en II culmineerden alle durf en genialiteit van hun super- intellect. Toch schudde me nigeen het hoofd in de vas te overtuiging dat de twee ruimte-giganten een nutte loze reis begonnen. Er zou immers niets gebeuren op Titan! Het gevaar van de wolk was voorgoed gewe ken. Zij die zo dachten, ver gaten dat niet één geleerde zich in die dagen aan voor spellingen durfde wagen over hetgeen de planeet na verloop van een jaar wacht te! Na een langdurige, doch voorspoedige reis bereikte elk der schepen zijn bestemming en aldus begon de kolonisatie der bewoonbare planeten. Pioniers hadden reeds de meest gunstige plekken voor de toekomstige nederzettingen uitgekozen. Dikwijls moesten de kolonisten zich verdedigen tegen verwoede aanvallen van inheemse, hogere levensvormen. Doch tegen dc wapenen van de machtige Ti tanen waren zij niet opgewassen en in korte tijd moesten zij zich onderwerpen aan het nieuwe gezag". Val Marian zuchtte diep en staarde even dromerig voor zich uit. „Tja, het is een lange historie", vervolgde hij, „en daar om zal ik niet teveel ln details treden. Wel, na aflevering van hun eerste „lading" keerden de twee reuzenschepen onmiddellijk terug naar Titan. En te rechter tijd, want de astronomen hadden juist officieel bekendgemaakt, dat de Zwarte Nevel zich weer in de baan van de planeet verplaatst had!" Voor vreemden zijn ze wel iets schu wer, doch voor mij totaal niet. Mo gelijk doordat ik dagelijks vlakbij mijn bezigheden heb. Vlak over mijn hoofd komt het ouderpaar om beur ten met voer aanvliegen. H. J. Brinkhaus Bonedijkestr. 27 Vlissingen Schonen van sloten In de algemene vergadering der Pol der Walcheren op 3 mei j.l. hebben naar mijn mening deskundige perso nen een zeer ondeskundig besluit ge nomen om de datum van 1 november voor het schouwen van sloten op te schuiven naar 15 december. Normaal krijgt men voor 15 december al een massa regenval, die wateroverlast kan veroorzaken in sloten die vlug volgroeien of waar (vooral bij nieuwe kavelsloten) een slootkant ingezakt is. Dit wordt op z'n gunstigst, nu in de week van 15 december, schoonge maakt. Na 15 december gaan de ambtenaren van Polder Walcheren rond voor de schouw. Ook dit vraagt tijd. De praktijk leert dat er altijd grondgebruikers zijn die een waar schuwing nodig hebben. Eer dus alle sloten schoon zijn wordt het januari, dus midden winter. En is er door de 20 voorstemmers helemaal geen reke ning gehouden met een vroeg inval lende winter? Hoe wordt de situatie dan? Naar mijn mening op sommige plaatsen hopeloos. Het argument van de heer Bosselaar (volgens het ver slag in de P.Z.C.) dat de werkgevers verplicht zouden zijn om 's zaterdags middags dit werk op te knappen, vind ik niet steekhoudend want mo menteel zijn er toch wel werkkrach ten te krijgen. Door de herverkave- lingswerken is de ontwatering van Walcheren stukken verbeterd. Door dit besluit wordt een goed functione rende ontwatering een halve winter teniet gedaan. De gedachte leeft schijnbaar niet genoeg dat een sloot dan pas aan zijn doel beantwoord als zij op tijd schoongemaakt wordt. W. JOBSE. Duinbeekseweg 22, Oostkapelle. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren had de datum van de na jaarsschouw bepaald op 15 november. Het dagelijks bestuur ging daarbij van het standpunt uit, dat met het oog op de oogst van het volgend jaar, de afwatering op 15 november van het voorgaande jaar in orde behoort te zijn. De algemene vergadering van de Pol der Walcheren heeft in haar zitting van 3 mei j.l. op voorstel van com missaris Maljaars en andere agrari sche commissarissen met 20 tegen 2 stemmen (vier stemmen waren blan co) besloten het dagelijks bestuur uit te nodigen deze datum van 15 novem ber naar 15 december te verschuiven. Aan dit verzoek, zo vernemen wij. zal worden voldaan. Uit het ingezonden stuk moge blijken, dat het standpunt van het dagelijks bestuur onder de ingelanden van de Polder Walcheren toch wel instemming schijnt te heb ben. Red. het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! FEUILLETON! door PATRICIA WKNTWOKTH 28 Eerst werd „Tomlin's Hoeve" opge roepen en zei een politie-stem„Hal lo". Het moest wel iemand uit Len- ton zijn geweest, want het was niet de stem van Joe Turnberry. Die Joe zou trouwens nu wel gearresteerd zijn. Maggie trilde bij voorbaat, toen ze een licht kuchje hoorde en daarna een vrouwenstem, die naar brigadier Abott vroeg. „Hier is juffrouw Silver. Wilt U zo vriendelijk zijn, hem te vragen, of hij aan d telefoon kan komen. Ik heb hem iets gewichtigs te zeggen". Helaas, toen meneer Frank aan de telefoon kwam, vernam Maggie slechts dat juffrouw Silver nem zo gauw mogelijk zou spre- „Wat ls er?" vroeg Frank nog, maar zij antwoordde: „Ik zal je wel meer zeggen als ik je zie". Maggie knartste op de tanden. Zo'n oude jongejuffrouw! Dat mens deed: geheimzinnig en wilde overal bij zijn! Meneer Frank scheen het ook niet prettig te vinden; dat hoorde je wel aan zijn stem. „Ja, maar; ik weet niet Alweer dat bespottelijke kuchje. „Mevrouw Abbott vroeg me, je te vragen, de hoofdinspecteur voor de lunch uit te nodigen". „Ja, ik weet nietHebt U iets in petto?" „Misschien wel". Een rare manier van spreken, vond Maggie. Toen Frank Abbott was weggegaan, bleef ze wachten, maar haar geduld werd op een zware proef gesteld. Lamb ontving het nieuws van juf frouw Silver's tegenwoordigheid op „Abbottsleigh" met gemengde gevoe lens. Hij wilde weten, wat ze er uit voerde en zei dit op een toon, alsof hij er het liefst een krachtterm aan had toegevoegd, indien zijn opvattingen van fatsoen dit niet hadden belet. Toen hem verzekerd werd, dat zij slechts een particulier bezoek aan mevrouw Abbott bracht, trok hij een beetje bij. „Mijn tante heeft een eerg beste keu kenmeid, meneer. Het zal er zeker heel wat beter ziin dan in het hotel". „H'm", bromde de hoofdinspecteur, „tegen die lunch heb ik niets. Het hangt ervan af, hoe we opschieten. Je zegt, dat juffrouw Silver je wil spre ken?" „Ochik zou denken, dat ze iets te vertellen heeft". Tegen het tijdstip, dat Frank wéér aan de telefoon kwam, was Maggie erg ongeduldig geworden en toen bleek nota bene, dat het niet de moei te waard was geweest, er zo lang op te wachten. Ze hoorde niets meer dan: „In orde; ik kom". Bij Frank's binnenkomst in de salon keek juffrouw Silver van haar brei werk op en zei na een korte groet op ernstige toon: „Je zult, hoop ik, niet aannemen, dat ik zonder een heel goede reden beslag zou hebben ge legd op je tijd. Ik voelde, dat het on bescheiden zou zijn, aan de telefoon wat méér te zeggen, want in het dorp is een jonge vrouw, die er, naar ik hoor, een gewoonte van maakt, ge sprekken af te luisteren. Daarom dacht ik, dat als de hoofdinspecteur je misschien wel even kon missen. Hij maakt het toch goed?" „O. ik heb hem nooit anders dan ge zond gekend", antwoordde Frank lachend. „Welnu, hier ben ik. Wat hebt U me te vertellen?" Juffrouw Silver legde het kinder manteltje, waaraan ze breide, in haar schoot en overhandigde Frank een opengeslagen, in leer gebonden boek je. „Wat is dit?" vroeg hij verbaasd. Haar werk weer opnemend, gaf ze hem de nodige inlichtingen. „Juffrouw Grey was zo vriendelijk, me dit boekje te lenenhet is ge schreven door haar vader, dominee Augustus Grey, vroeger predikant hier en werd in 1868 gedrukt; hij stel de veel belang in plaatselijke legen den enz. Als je bovenaan de linker bladzijde begint, zul je ongetwijfeld Iets vinden, dat je stof tot denken geeft. Misschien wil je het wel hardop voorlezen". Frank nam een stoel en begon te le zen, maar een zwak kuchje deed hem nog even ophouden. „Ik wilde je niet met lange uitleg gingen lastig vallen, maar wat nu komt is overgeschreven uit het dag boek van Sir Roger Peel, grondbezit ter en plaatselijk magistraat, tijdge noot van die Edward Brand, het Dodcmansbosje zelfmoord pleeg de. Ds. Grey kon het verhaal overne men door de vriendelijkheid van een nazaat, Sir Humphrey Peel. Sir Ro ger vermeldt het getuigenis van een weduwe, die hij Thamaris Ball noemt de dominee veronderstelt, dat het Damaris moet zijnMaar als je nu zou willen beginnen Frank keek weer op de vergeelde bladzijde en las: „Deze Thamaris Ball zei en ge tuigde, dat haar dochter Joanna bosbessen zocht in het bos nabij de meent en, daar ze nogal een waaghals was, tot aan de rand van de open ruimte, waar het Houtvestershuis is, kwam. Deze Joanna nu verklaarde dat ze daar de manspersoon Edward Brand bezig zag, poppetjes van klei te maken, die verschillende dames en heren uit de buurt moesten voor stellen en dat hij die poppetjes te drogen legde in de zon. Toen droeg hij enige, die al droog waren, het huis binnen, kwam er na een poos je weer uit en verwijderde zich door het bos. Joanna, nieuwsgie rig geworden, waagde zich in net huis en toen haar bleek, dat de een groot aantal van die poppetjes één stelde een bisschop met kap en mijter voor, een andere de do minee en de voorzanger. Sommige waren met lange spelden, andere met roestige spijkers doorstoken en één helemaal geschroeid. Op dit gezicht werd gezegd Joanna erg bevreesd en snelde het huis uit, het bos door, tot ze snikkend en schreiend bij haar moeder, genoemde Thamaris Ball, kwam...". „Welnu, beste Frank?" vroeg ze. Zijn blonde wenkbrauwen optrek kend, stelde hij de wedervraag „Moet ik uit het gelezene opmaken, waar U heen wilt?" „Dat was mijn bedoeling". Het hoofd schuddend, hernam Frank „Ik begrijp er niet veel van, tenzij U wilt zeggen, dat er enige gelijke nis is tussen de handelingen van ge zegde Joanna en Mary Stokes beiden renden in doodsangst dooi het bos. Maar U wilt me toch niet wijs maken, dat Mary bang werd voor een poppetje?" „Denk na, Frank!" Haar wat onnozel aankijkend, zei hij tenslotte: „Vertelt U het maar". Terwijl haar breinaalden voortklet- terden. sprak juffrouw Silver op wat vermanende toon: „Je hebt le 1oor allerlei nogal schilderachtige bijzon derheden van de hoofdzaak laten af leiden. De kwestie is: Wat deed Joanna? Welnu, ze ging het Hout vestershuis binnen en toen ze in de kamers niet vond wat ze zocht, be gaf ze zich naar de kelder". Eensklaps sprong Frank overeind. „Wat ben ik een ezel geweest!" riep hij uit. „De kelderze ging in de kelder!" „Zeker", hernam juffrouw Silver, „oude huizen hebben altijd kelders; daar had ik dadelijk aan moeten den. En als Edward Brand zich met verboden dingen bezig hield, zal hij de kelderingang vermoedelijk enigs zins verborgen hebben. Ik zou dan ook een onmiddellijk uit te voeren huiszoeking willen voorstellen, spe ciaal grondige inspectie van het zij paneel van de trap Vermoedelijk zal daar de trap naar de kelder te vin den zijn". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8