O DE EERSTE VROUW in onze Raad van State nze ~Dzot4(vetifPdgina ZWITSERSE VROUWEN BOUWEN EXPOSITIE STATISTIEK VAN HET HART DIT kunt U doen met de nieuwe mode. Kleding voor a.s. moeders BEWAAR NIET ALLES.... gooi weg we\\ weg UhiVk IMS OM IIUR I Sr VRIJDAG 16 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT. 13 LAATSTE „MANNENBAST ION" VEROVERD Mejuffrouw Ribbius Peletier: vrouw met een rijke bestuurservaring Mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier, die eerst als secretaresse van de voorloorlogse S.D.A.P. en na de oorlog als voorzitster van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. veel heeft gedaan om.de vrouwen maatschappelijk te activeren, is per 1 juli benoemd tot lid van de Raad van State. Nog nooit eerder was een vrouw deze hoge eer waardig gekeurd. Met recht mag dan ook gezegd wor den, dat met mejuffrouw Ribbius Peletier de vrouw het laatste mannenbastion in ons regeringsapparaat heeft veroverd. Staats rechtelijk, zo heeft prof. mr. dr. G. van den Berg dezer dagen geconstateerd, bestaan er geen bezwaren (meer) tegen, omdat ook de vrouw op dit ogenblik geacht mag worden in het „volle genot te zijn van de burgerlijke en burgerschapsregten", gelijk in artikel 6 van de Wet van 21 december 1861 op de Raad van State voor de leden van dit Adviescollege van de Kroon wordt geëist. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier heeft een ruime regeringserva ring. Was ze voor de oorlog reeds enige jaren lid van Provinciale Staten van Noord-Holland en van de Eerste Kamer, sinds 1946 is zij Gedeputeerde in Noord-Holland. In haar bescheiden werkkamer van het Provinciehuis te Haarlem hadden we een kort gesprek met deze inne mende persoonlijkheid, hoewel er ha rerzijds ernstig geprobeerd was dit te voorkomen. „Hebt U op uw bestuurswerk in de loop der jaren nog een bepaald ty pisch vrouwelijke stempel kunnen drukken?" hebben we haar gevraagd. Ze vond het een moeilijke vraag. „Dat weet je van jezelf niet", zei ze. „Een ander, die je van verre geob serveerd heeft, zou het misschien eerder kunnen zeggen. Wel hoop je natuurlijk, dat het gebeurd is. Mis schien heb ik bepaalde zaken wel eens anders aangepakt, dan een man gedaan zou hebben. De vrouw denkt altijd heel sterk aan het individur-dat: achter de reglemen ten staat. Maar verder heb ik me be zig gehouden met de echte algemene problemen: ruimtelijke ordening, planologie, gemeentengrenzen, wo- ningbouwkwesties. De verdeling van het bouwvolume, zoals het ministe rieel was vastgesteld voor Noord- Holland, over de 120 gemeente in dit gewest, was een zeer onplezierig werk. Altijd waren er boze gezichten, omdat de nood zo groot was en ieder meer wilde hebben dan redelijkerwijs mogelijk was. Het ordenende werk is de vrouw over het algemeen niet vreemd. Het afwegen van en keus maken uit de belangen en aanspraken op de ruimte is wel een subtiel werk, maar ligt haar wel. Het vereist dat je open staat voor alle wensen, maar toch zelf de leiding behoudt en dus met open ogen je keus doet, nadat je alle belangen en meningen van je ad viseurs hebt gehoord". „Na twaalf jaar zult U nu afscheid nemen als Gedeputeerde?" „Inderdaad. De functie is niet ver enigbaar met die van Staatsraad. Maar ook zonder die benoeming zou ik me niet meer beschikbaar hebben gesteld voor dit bestuurs ambt in Noord-Holland, omdat ik inmiddels de leeftijd bereikt heb, waarop men gewoon is in de par tij het actieve werk aan jongeren over te dragen. Omdat dit te ge beuren stond, vond ik het ook voor mij persoonlijk bijzonder prettig het lidmaatschap van de Raad van State aangeboden gekregen te hebben. Uit de verte zal ik daar door kunnen blijven deelnemen aan het maatschappelijk gebeu ren. Zeker, het is een minder in grijpende baan, je komt meer op de achtergrond te staan, maar je blijft op de hoogte van wat er gebeurt, en dat is het aardige, imdat het een zuiver adviserende taak is je wordt als Staatsraad gehoord over wetsvoorstellen, al vorens ze aan de Staten-Generaal worden aangeboden en betrokken in beslissingen over bestuursrech telijke geschillen zal hier min der eigen initiatief ontplooid be hoeven te worden dan op de plaat sen, waar men eigen verantwoor delijkheid draagt". „In feite betekent deze benoeming dus een afsluiting van uw politieke carrière?". „Ja. Het is een carrière, die in 1925 begon met mijn benoeming tot se cretaresse van de S.D.A.P., belast met het werk onder de vrouwen. In mijn geboortestad Utrecht studeerde ik rechten. De sociale vraagstukken interesseerden me in het bijzonder, zodat ik na mijn studie ging volon- taïren bij het Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam en vervol gens, na een studiereis door Engeland, adjunct-directrice werd van de School voor Maatschappelijk Werk. Het werk in de Vrouwenbeweging heeft me altijd in hoge mate geboeid. In de loop van de jaren hebben de vrou wen meer durf gekregen. Er ontwik kelden zich steeds meer eigen den ken, eigen aanpak en zelfstandigheid. Ik geloof, dat ik daartoe een steentje heb mogen bijdragen, doordat ik de vrouwen ertoe opgewekt heb in tal loze vergaderingen in de stad en op het platteland en op duizenderlei an dere manieren. Ook de ruimtelijke ordening heeft me nadien bijzonder geboeid. Al be stond dit begrip wel, voor de oorlog, Gewoon thuis Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) fo Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige voordelige tube voor twee wassingen f 1«95 I Bij alle drogisten en parfumerie- M zaken, f' Een instituut voor opinie-onderzoek vroeg onlangs aan drieduizend echtpa ren, waar en wanneer zij kennis met elkaar hadden gemaakt. De antwoorden leverden het volgende resultaat op: 36.6 waren reeds van hun jeugd af bevriend en hadden of als school kinderen of gedurende de uitoefening van hun beroep met elkaar kennis gemaakt; 14.6 dankten hun omgang aan de tussenkomst van gemeenschappelijke vrienden, door middel van een vereniging of dank zij een familiefeest; 12.9 ontmoetten elkaar als medelid van dezelfde club of de een of andere sportvereniging; 10.3 vonden elkaar als collega's en werkten op hetzelfde kantoor of in hetzelfde bedrijf; 8.9 leerden elkaar kennen in de trein, in een hotel, aan het strand of op een vakantiereis; 8.1 maakten kennis tijdens een concert, in een theater, dan wel in een openbare dansgelegenheid; 7.2 waren terzelfder tijd in hetzelfde ziekenhuis of sanatorium patiënten en ontmoetten elkaar daar als lotgenoten in het lijden; 2.5 schreven hun kennismaking aan een onverhoopt toeval toe: een auto-ongeluk, een stortbui, een hond meegenomen op een wandeling, een gevallen handschoen of een verkeerde telefoonverbinding. het was toch maar in beperkte mate bekend. Nu leeft in veel breder kring het inzicht, hoe bitter noodzakelijk het is, dat het gebeurt. Noord-Holland is op dit punt een van de voorlijkste provincies geweest. Voor de oorlog reeds was er een speciale commissie, die de gemeentelijke planne te be oordelen kreeg. Het was een begin van een Planologische Dienst met reeds specialisten aan de top. In de oorlóg zijn ook elders initiatieven in deze richting ontplooid. De Staats commissie Frederiks had er tn 1940 voor de Duitse inval al richtlijnen voor gegeven". „Welke waarde kent U toe aan de benoeming van nu ook een vrouw in de Raad van State?" „Dat is moeilijk te zeggen, omdat ik nog niet nauwkeurig weet, wat er van me verwacht wordt. Misschien zal er een iets vrouwelijker kijk op de pro blemen kunnen doorsijpelen", voegt mejuffrouw Ribbius Peletier en la chend aan toe. „Maar", zegt ze dan weer ernstiger, „dat er in dit hoge staatscollege van vijftien leden ook vrouwen meespelen, vind ik goed en vanzelfsprekend". Elk seizoen zijn er nieuwe lijnen, elk seizoen willen we er wel een beetje „nieuw" uitzien, maar hoe moet dat zonder er arm aan te worden „Met de mode moet je een beetje mazzelen", zeggen de doorsnee-Fran- gaises weinig eerbiedig. Doe dat ook eens met die nieuwe, bollende ruglijn. Misschien had U de stof al liggen voor een eenvoudig nieuw japonnetje. Probeer er wat van 't zelfde bij te krijgen en maak een los bovenstuk, dat soepel en los in de rug valt. Er zijn verschillende manieren om dat losse stuk aan de rok vast te krijgen, b.v. met een brede band in de taille, zodat de ruimte daarboven begint, of nog-lager, met de band ter hoogte van de heupen. Laag aangezette ceintuurs zijn mo dieus. Ze geven een bijzonder effect, dat heel mooi kan zijn en heel le lijk kan worden (dat laatste, wanneer het niet goed wordt gebruikt bij de dit voorjaar soms heel korte rokjes). Let, als U een jurk, complet of jasje met zo'n ceintuur wilt kopen of ma ken, op de verhoudingen in het kle dingstuk en let, meer dan ooit, op wat U wel-en niet kunt dragen omdat U wat lang, wat kort, gezet of juist mager bent. De nieuwe mode handhaaft bij een aantal ontwerpers de van de hals af staande kragen, 't Kan beeldig staan en 's zomers is het lekker fris, maar neem alleen zo'n wijde hals in japon of mantel, als het kledingstuk van een uitstekende coupe is, anders is het effect alleen maar slordig en slobberig. Toen de cabaretier Jelle de Vries on langs in zijn „lied van de maand" een suikerzakje van de N.T.S. betrok, wist hij waarschijnlijk niet wat hij ontketen de. Nog steeds ontvangt hij brieven van verzamelaars met het verzoek zo'n veel- begeerd N.T.S.-zakje toe te zenden. Zelfs al zou Jelle de Vries een Jaarlang alle suikerzakjes, die hij in de televisie-kan tine ontvangt, beschikbaar stellen, dan nog zou hij niet voor alle briefschrij vers voldoende hebben. De meesten vra gen er namelijk méér dan een. Eén verza melaar vroeg of Jelle de Vries er per om gaande even duizend kon toezenden met of zonder inhoud. Jelle de Vries heeft een beroep gedaan op de stencil- afdeling van de N.C.R.V.-televJsie, want het is niet mogelijk eigenhandig alle ver zamelaars te schrijven, dat zij teleur gesteld moeten worden. Want als er één verzamelaar over de N.T.S.-dam is, ko men er zoveel, dat de televisiemedewer kers allemaal koffie zonder suiker zou den moeten drinken. En dat zou een al te wrang nevenverschijnsel zijn van een overigens „zoete" herinnering.... Pos. pakjes 39,75 43,75 67,50 Pos. jakjes 22,75 27,50 29,75 Pos. rokken 26,75 en 34,75 (draion) Scheldestraat 20—22 - Tel. 3996 Vlissingen. Leerling-ontwerpers dingen naar„gouden schaar" Op 21 en 22 mei worden respectieve lijk op de Keukenhof en in het Carl ton Hotel te Amsterdam, shows ge houden van de modellen, ontworpen door leerlingen van Oostenrijkse, Zwitserse, Duitse, Belgische en Ne derlandse scholen voor kleding-ont- v/erpers. De meeste dezer modellen dingen naar de „Gouden Bayer Schaar 1958". Alle getoonde modellen zijn geheel of gedeeltlijk van kunstvezels zoals ace- ta, cupresa, draion e.d., vervaardigd. Op 7 juni zal in Bonn worden be kendgemaakt, welk model bekroond is. Het is de eerste maal, dat deze Op Porto Rico heeft een zekere heer David Feldman een nieuw pro cédé ontwikkeld waardoor het moge lijk is, houtfineer te maken met de duurzaamheid van metaal en met de plooibaarheid van textielweefsels. Het resultaat werd door de uitvinder ver werkt in een japon, en op deze foto ziet U dan mevrouw Feldman in haar nieuwe jurk: een jurk van teakhout. Ook haar hoedje is van teakhout. Het ziet ernaar uit dat de huisvrouw in de toekomst niet de motten, maar de houtwurm uit haar klerenkast moet trachten te houden! wedstrijd in internationaal verband plaats vindt. De show gaat naar 13 verschillende plaatsen in Europa, o.a. naar Brussel, waar de modellen op 19 en 20 mei op de Expo worden ge toond. Bewaart U ook zoveelt Wij hebben eens iemand van een groot naar een klein huis helpen verhuizenen de vraag was: wat kan er wegf Voor ons, als buitenstaanderleek dat zo geen probleem, er waren genoeg onnutte, oude, onge bruikte spullen om er enige vuilnisemmers mee te vullen. Maar vreemd: voor de eigenares was het afscheid daarvan veel mistroostiger dan het afscheid van haar huis.' Ze had er in de loop van vele jaren wel veel nieuwe kopjes, pannen, matjes, divanovertrekken en hele melksteUen bijgekregen, maar van het oude nooit afstand kunnen doen. Daarom: gooi geregeld wat weg.-dDat klinkt bruut-, maar het is beter. Weggóóien hoeft het trouwens niet altijd te zijn, want we vernieuwen ook wel eens iets louter voor de aardigheidomdat we uitgekeken zijn op het oudeen in dat geval is er met het oude vaak nog iemand gelukkig te maken. Niét tussen haakjes met kapotte of versleten afdankers natuurlijk; naaf dat soort vrijgevigheid hoeven we niet te streven. Een mooi ogenblik om definitief afscheid te nemen van wat we wel bewaarden, maar nooit meer gébruikten, is het moment waarop het huis weer eens met bezemen wordt gekeerd. U kent de daarmee samengaande ontdekkingen wel; je staat versteld van wat je eigenlijk allemaal hebt. Na het versteld- staan en het schoonmaken ruimen we het meestal allemaal weer netjes optot volgend jaar, met motteballen of stuk jes zeep erbij, of zomaar in een kast die we best voor wat anders konden gebruiken. Scheur U er van los, als het hart het even kan verdragen. Het geeft zo'n opluchting, èn zo'n ruimte. Al was het maar ruimte voor nieuwe „oude spullen" Aan de oever van het meer van Zü- rich, langs de Mythenquai, zijn bouw werken verrezen die van 17 juli tot 16 september de grootste tentoonstel ling zullen herbergen, georganiseerd, beheerd en ontworpen door de Zwit serse vrouwen: de „Saffa 1958". De Zwitserse Nationale Vrouwenraad besloot in 1956 tot deze manifestatie en de architecte Anncmarie Hubacher Constant kreeg opdracht een ont werp te maken, terwijl onder presi dentschap van Erika Rikli, een eco nome, de Zwitserse vrouwen zich be zonnen op alle aspecten, die de ten toonstelling moest omvatten. Het leven van de Zwitserse vrouw, zowel in het gezin als in de maat schappij, moest belicht worden. Want al heeft de Zwitserse vrouw het kies- rech nog niet veroverd, zij bekleedt in het openbare leven de functies die de vrouw alom in de moderne wereld tot de hare heeft gemaakt Op de tentoonstelling domineert een negen verdiepingen hoge toren, ter wijl op de begane grond een centrum wordt gevormd door „La Ligne" (de lijn), waar de evolutie van verleden Via heden naar. de toekomst van het leven der vrouwen wordt uitgebeeld. Een belangrijk gedeelte is gewijd aan de vrouw in het gezin. De ver zorging van de baby, de opvoeding van de kinderen, de voeding, doelma tige woninginrichting, de toepassing van verschillende materialen in de huishouding, maar ook de vrijetijds besteding, zowel van de moeders als van de kinderen, wordt aanschouwe lijk voorgesteld. Het zal met de uitbeelding van de beroepen, die de vrouw in het open bare leven bekleedt, niet blijven bij afbeeldingen en statistieken. Men heeft het bedrijf en beroep zelf in de tentoonstelling gebracht. Er zal on derwijs worden gegeven aan „echte" leerlingen, er zullen een modelwinkel zijn en een miniatuur hotelbedrijf, er zullen vrouwen werken achter ma chines, er komen artiesten die in ate liersfeer haar kunnen tonen, en er zijn een groentetuin en een schooltuin waar veel te leren valt. Daar tweederde van het inkomen der bevolking door de handen van de vrouw gaat is aan de besteding van het inkomen, de belegging der spaar gelden en het verzekeringswezen een behoorlijke plaats ingeruimd. Het actuele probleem van de be jaardenzorg, dat juist de vrouw dikwijls voor grote zorgen stelt, wordt in zijn vele facetten duide lijk gemaakt. Maar bij al deze ernstige zaken is het vertier niet vergeten. Ten eerste is de reis naar de tentoonstelling al een avontuur, doordat men er met een zweef baan van uit het centrum der stad kan „binnenzeilen", en wie zijn energie wil sparen kan over het tentoonstellingsterrein sporen met een klein dïeseltrein- tje. Er is een winkelstraat waar souve nirs te koop zijn. er zijn café's en restaurants, er zijn een theater en een marionnettenspel, er zijn films en lezingen. Maar vooral hebben de Zwitserse vrouwen niet vergeten de schatten te tonen, die de nationale kostuums, die de verschillende kan tons bieden. Niet alleen komt er een permanente expositie, maar ook krijgt elk kanton een eigen dag. waarop honderden vrouwen in haar rijke oracht van zijde en fluweel en kanten muts zullen komen. ~üan ozcutv C iOt OZCUB) Van harte hoop ik dat U het alle maal onbeschadigd hebt over leefd. De bloemen, de bonbons, de parfum en de presenten zijn wat dat, betreft nog net onschuldigst, maar een hele dag op zo'n versierde stoel te zitten lijkt mij echt geen on verdeeld genoegen, en een zondags maal dat door man en zeer onmon dig kroost is bekokstoofd ik hoop dat het U wél bekomen is. Gelukkig is het een hele troost dat U het maar eens per jaar met tact en beminne lijkheid behoeft te doorstaan: aan een moederwéék zijn wij voorlopig nog niet toe, al kun je zoiets tegen woordig nooit vooruit weten. Flauw, hè? om daarmee maar weer eens publiekelijk de gek te steken. Het is toch echt zo'n lieve en fijnge voelige gedachte om vergeetachtige vaders en zorgeloze kinders er eens iaan te herinneren welk een huiselijk juweel er onder hun dak dag in dag uit verscholen gaat zonder dat zij er de heldere glans en de warme gloed van waarderen. Laten zij tenminste één dag in het ir .r beseffen, niet waar, hoeveel stille zorr en onver- J V. flauwde plichtsbetrachting er drie honderdvierenzestig dagen lang aan hen besteed wordt. Als zij zo'n dag haar werk eens overnemen zullen zij het des te meer waarderen, en een cadeautje of een tractatïe versterkt ook zo echt de saamhorigheid O, ik vind het allemaal bést, hoor: ik gun iedereen zijn boterham en haar bloemetje, al waardeer ik persoonlijk meer het spontane en onverwachte gebaar dan hartelijkheid op com mando. Wie vindt dat zij hoognodig aan Moederdag toe is moet die oor- al nadrukkelijk en uitgebreid vieren; wij leven in een redelijk vrij land en iedereen is baas in eigen huis. xXx Maar wilt U mij dan wel één genoegen doen, en het bloe- metje-met-het-kaartje niet al te opzichtig voor het raam zetten, of uw visite er nadrukkelijk op at tent maken als zij bij U een beetje gezelligheid komt halen? Want het kon wel eens wezen dat dit lieve bloemstuk juist voor deze bezoekster een giftige bos stekels en dorens is, die haar hart zo diep wonden dat zij er weer dagen en weken voor nodig heeft om aan de pijn te wennen. Want U hebt er misschien nooit zo bij stil gestaan, maar het feit blijft dat onze wereld vol vrouwen is en heel lieve, verstandige, ijverige en toegewijde vrouwen zijn daarbij die aan een moederdag nooit zul len toekomen. Om de eenvoudige re den dat zij geen moeder zijn en het ook nooit zullen worden. Dat kun nen zij niet helpen evenmin als het moederschap door uw persoonlijk toedoen is tot stand gekomen. Maar op haar gemis, in het gewone doen van alle dag reeds moeilijk genoeg te aanvaarden, werkt zo'n massale feestvierderij met die hele sfeer van slagzinnen, reclamebiljetten, artike len en advertenties als loog in een wond. xXx Misschien herinnert U zich nog, dat ik een jaar geleden bij dezelfde gelegenheid hier op doelde, toen ik mij afvroeg hoe de ongetrouwde en kinderloze vrouwen deze dag wel vonden. Ik heb op die vraag een antwoord gekregen in de vorm van een dap pere schrijnende brief, die ik U na al deze feestvierderij eens als open staande rekening wil aanbieden: „Vooral de wijze waarop U op de zo genaamde moederdagen reageert zijn mij uit het hart gegrepen. Wij hebben een dochtertje gehad, maar moesten dit, helaas, weer missen. Dertien jaar oud door een ernstige ziekte van een paar maanden overle den. Jaren heb ik nodig gehad om hier overheen te komen altijd is dat gemis er nog en het blijft. Maar vooral de meimaand is erg. Wanneer men de krant openslaat of men gaat boodschappen doen, alles prijkt voor „Moeder". Ook ik denk dan vaak aan de ande re kinderloze vrouwen en vermoed ook wel, dat er meerderen zullen zijn zoals ik. Want schrijnend is het steeds weer eraan te worden herin nerd: geen moeder meer te zijn". xXx Kijk, ik heb U de pret niet willen bederven, en U daarom de brief een week na dato te lezen gegeven. U hebt uw portie huldebe toon dan onbedorven achter de rug, iedeereen is royaal aan zijn trekken gekomen behalve misschien de stille figuur die met een pijnlijke glimlach bij U binnen keek, waar de versierde stoel en de bloemenhul de op tafel haar maar weer eens in scherpten dat zij aan de andere kant van de streep staat, waar haar hoog stens een verbleekt portretje aan kijkt. „Andermans leed troost" is een spreekwoord dat even waar als zelf zuchtig is. Maar U moest eens we ten hoe andermans vreugde pijn kan doen dan zoudt U echt wel voor zichtiger zijn in het etaleren van de uwe. Maai' het is merkwaardig, en het verbaast mij telkens weer, hoe datzelfde moederschap, dat officieel alle betere gevoelens in ons heet wakker te roepen, even officieel ge cultiveerd wordt tot het meest tact loze en naïefste egoïsme Dat glorieert maar van: kijk es wat ik van de kinderen gekregen heb! te gen de weerloze bezoekster die met moeite een glimlach kan opbrengen voor het bloemstukje met het onbe holpen kaartje, want héar bloemen liggen op een kleine, ach zo kleine grafsteen Als zij volgend jaar weer op bezoek komt zet het moois een beetje uit het gezicht, wilt U? Zij heeft het in deze meimaand bloeimaand, maar niet voor haar al genoeg te kwaad. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5