BOSCH Hervormd Zeeuwsch-Vlaanderen hield geslaagde Kerkdag mm Zeeuwse Almanak yan Uoin DÉFILÉ VAN 26 KORPSEN OP PIJPERSDAG TE MIDDELBURG tot <sijpe JEUGDHUIS VAN „DON B0SC0" TE VLISSINGEN GEOPEND VREEMDELINGENBEZOEK AAN ZEELAND WAS MINDER GROOT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRLJDAQ 16 MEI 1958 IN HET AXELSE BOS Honderden bezonnen zich op het thema: „God met ons" HONDERDEN HERVORMDEN uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben op He melvaartsdag het grootste gedeelte van hun eerste kerkdag doorgebracht te midden van het jonge groen in het fraai gelegen Axelse Bos. Nadat de vele lidmaten en belangstellenden een kerkdienst hadden bijgewoond in de Ned. herv. kerk van Axel, begaven zij zich naar het knusse openluchtthea ter in het Axelse Bos, waar zij getuige waren van de frisse en bijzonder ge slaagde opvoering van een kerkdagspel. Het onderwerp, dat zowel in de kerkdienst als tijdens de openluchtbijeenkomst werd behandeld, luidde: „God met ons". Op dit thema hebben de circa vierhonderd kerkdagbezoe kers zich deze dag bezonnen. In de kerkdienst ging 's morgens voor ds. L. P. W. Groenveld te Sluis, die nader inging op het thema van deze dag. Ook lichtte hij het teken van de vis toe, dat als symbool voor deze kerkdag was gekozen. Aan deze dienst werkten mee het hervormd Vragen staat vrij... Steeds méér huisvrouwen eien ih, dat het haar eigen-belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYSAtevragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want hef is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen.Hyweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. B\j het gebruik daarvan z\)n misluk kingen btf voorbaat uitgesloten. Een hoogtepunt van de op Hemel vaartsdag in het Axelse Bos gehou den hervormde Kerkdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen vormde de uit voering van het Kerkdag-spel „God met ons". (Foto P.Z.C.) kerkkoor te Axel en enige instrumen tale solisten. Na afloop van de dienst begaf men zich voorafgegaan door het muziek- fgezelschap „Concordia" naar 't open- uchttheater, waar ds. K. Verbeek te Kloosterzande, voorzitter van de kerkdagcommissie, een kort begroe tingswoord sprak. Hij kon o.a. wel kom heten de burgemeester van Axel, de heer P. D. L. J. van Oeveren. Ver volgens wees burgemeester Van Oeve- erop, dat men deze kerkdag niet ;en massale geti „We zijn hier meer elkaar, om elkaar te helpen en om als mensen van de wereld meer in de kerk te staan." Bij afwezigheid van ds. J. Ellgen- daal te Hoofdplaat, was de classis IJzendijke vertegenwoordigd door ds. Ph. M. Becht te Zaamslag, die verklaarde, dat het doel van deze kerkdag tweeërlei is. In de eerste plaats noemde hij het naar binnen versterken van het gemeenschaps besef van de gemeente en voorts- het naar buiten bewust zijn van de gemeente ten opzichte van de we reld. Er zijn vele machten en invloe den, die ontbindend werken en te genover die machten moeten wij ons samen gebonden weten, aldus ds. Becht; die voorts het thema-vatt~de dag aanhaalde. Kerkdagspel Nadat de bezoekers van de kerke- raad vervolgens hun meegebrachte lunch hadden genuttigd, sprak -ds. Verbeek nog een welkomstwoord tot de scriba van de Prov. Kerkvergade ring, ds. S. J. M. Hulsbergen uit Hóe- dekenskerke en verscheidene Belgen. Begeleid door de Christelijke Harmo nie te Axel zong men het kerkdaglied: „God heeft het eerste woord". Onder regie van ds. K. Verbeek werd daar na het kerkdagspel „God met ons", door Ted Logeman, opgevoerd. Dit spel bestond uit drie delen, namelijk Pinksteren, Pasen en Advent, die stuk voor stuk problemen en spanning tus- sen God en de mens uitbeelden. De kleine groep spelers werd bijgestaan door het hervormd kinderkoor te Axel onder leiding van de heer G. P. Smies, dat in dit spel een. grote plaats innam. Al spelend en zingend gaven de kin deren antwoord op de verschillende vragen. Hierna vine: de discussie in groepën aan over de houding van de christen ten opzichte van problemen als: 'de samenleving in en buiten de kerk. de jeugd, nieuwe tijden,, atoomgevaar, de verhouding oost-west enz. Op ge animeerde wijze werden deze onder werpen besproken. waarna een com-, missie zich aan de beantwoording van vele vragen waagde. Intussen werd de'jeugd aangenaam beziggehouden door vicaris J. Brezet en wika Uringa. Na beantwoording van de vragen die bij de discussie naar voren waren gekomen, werden nog verschillende osalmen en gezan gen gezongen. Ds. Verbeek sprak ten slotte een slotwoord, waarin hij zich verheugd toonde over het slagen van deze kerkdag. MEIFEEST. Men heeft de meimaand in Over slag met gepaste vreugde begroet. Een feestcomité zorgde daar voor. Behalve de in de grensstreek tradi tionele schietingen en „gaaibollin- gen" werd er gekaart en kermis ge vierd. De feestelijkheden werden nog eens extra opgevrolijkt door een muziek festival, waaraan niet minder dan zeven fanfares deelnamen, namelijk uit Koewacht. Westdorne, Overslag zelf en uit de Belgische plaatsen YVachtebeke, Winkel, Moerbeke en St. Kruis. Een en ander trok meer dan matige belangstelling en de feestvreugde duurde tot diep in de nacht. FEESTVREUGDE. Ook in de wijk ,,'t Zand" in de ge meente Koewacht werd kermis ge vierd. Niet speciaal om de bloei maand in te halen zoals in Overslag, maar omdat we nu eenmaal in dè tijd van kermissen zijn. Helaas was deze kermis niet voor iedereen een zaak van louter vermaak. Enkele lieden kregen temidden van het feestrumoer onenigheid en gingen op de vuist. Er werden rake klappen uitgedeeld. De rijkspolitie maakte tenslotte een eind aan de strijd. frisse adem een heerlijke smaak fris lekker gezond P. Klaassen te Terneuzen overleden In Terneuzen overleed te zijnen hui ze in de nacht van woensdag op don derdag geheel onverwachts op 47- jarige leeftijd de heer P. Klaassen, assistent bij de rijkstuinbouw voor lichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaande ren. De heer Klaassen, die van af 1943 bij de rijks tuinbouw voorlichtingsdienst werkzaam is geweest, was leraar aan de middelbare landbouwschool te Schoondijke en aan de fruitteeltvak school te Philippine en leider van di verse cursussen in Zeeuwsch-Vlaan deren. De overledene, die in het ver leden geruime tijd secretaris van de Nederlandse Fruittelersorganisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen is geweest, was daar een zeer geziene figuur, die in grote mate heeft bijgedragen tot ont- wikeling van de tuinbouw in dat gebied. De begrafenis geschiedt maan dagmiddag a.s. op de algemene be graafplaats te Terneuzen. Twee maanden celstraf voor „joy-rider" en inbreker. De rechtbank te Middelburg heeft de 21-Jari.ge Middelburgse jongeman W. O., die zich op 30 januari schuldig ge maakt had aan „joy-riding" en enkele weken later in Terneuzen ingebro ken en een bromfiets meegenomen had, veroordeeld conform de eis van de officier van justitie tot een ge vangenisstraf van 6 maanden, waar van 4 voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, 2 onvoorwaardelijk .met aftrek, alsmede ondertoezicht stelling van het Nederlands Genoot schap voor Reclassering. De leerling-lasser J. C. J. uit Haam stede, die op „hoogst roekeloze, onver antwoordelijke en onvoorzichtige wij ze" op de bromfiets tussen drie langs de weg staandf personen .doorgereden was, werd veroordeeld tot een boete van f 40, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van 4 maanden. De koopman S. van 't H„ die geen voorrang verleende te Kerk- werve, werd veroordeeld tpt een boe te van i 100. De officier had f 150 ge- eist. De bedrijfsleider A. T. uit Zierikzee werd eveneens wegens het niet ver lenen van voorrang conform de eis veroordeeld tot een boete van f 100. Tot slot veroordeelde de rechtbank de landbouwer F. D. uit Oostkapelle tot een boete van f 25, daar hij de jacht wet overtreden had. OUD PAPIER. De leden van de harmonie „Wit te van Haamstede" te Haamstede voeren nog1 steeds ijverig een oud- papier-actie. Zaterdag zullen zij weer een rondgang door de ge meente maken, in de hoop dat de oogst rijk zal zijn. SAMENKOMST. De r.-k. Jonge Boerenstand van West Zeeuwscn-Vlaanderen heeft op de eerste dag van de Aardenburgse kermis, zaterdag 7 juni. op het ge meentelijk sportterrein van Aarden- burg een samenkomst georganiseerd. Hoogtepunt van dit treffen is een voetbaltoernooi, waaraan wordt deel genomen door de afdelingen Aarden burg, Eede, Biervliet, IJzendijke- Hoofdplaat en Oostburg-Groede. MET EEN KNAL. Met een knal kwam het einde voor het uit 1926 daterende duikertje in de Staartdijk onder Sint Annaland. Het zal worden vervangen door een nieuwe duiker. Hoewel de oude dui ker van een stevige constructie was had men weinig moeite met de sloop. Alles ging de lucht in. Slechts stuk ken en brokken bleven over. 60 JAAR. Het jubilerende echtpaar Is vandaag het echtpaar Van HoornVan Mel- le uit Retranchement. De heer A. van Hoorn en mevrouw M. van HoornVan Melle wonen in de Noordstraat 42 en zijn op 18 mei 60 jaar getrouwd. KOFFIE Het kleine gezelschap, dat zich tij dens de pauze in de Middelburgse Schouwburg verzamelde, bestond uit precies vier mannen en vier vrouwen en dat betekende acht koppen koffie. Acht koppen koffie, die bevochten moesten worden op een dichte menig te, die zoals te doen gebruikelijk in pauzes óók maar één streven kende. Koffie. De slag was al in volle gang, toen het kleine gezelschap zich in de strijd moest mengen, maar on der die vier mannen was er gelukkig één, die zich als vrijwilliger aanbood. Terwijl hij zich onversaagd in het strijdgewoel mengde, verloor de rest van het gezelschap zich een weinig in de menigte. Dat had gevolgen. Want juist toen onze vrijwilliger tri omfantelijk kwam aandragen met een dienblad, gevuld met acht koppen dampende koffie, naderde uit een an dere hoek een tweede man uit het gezélschap, die op eigen initiatief ook maar acht koffie had meegevoerd. Dat waren zestien koppen koffie en niemand nam het de vrijwilliger kwa lijk, toen hij plotseling meende Mul- tatuli te moeten citeren en zo zacht moedig mogelijk, maar diep gemeend voor zich uit mompelde: „Stik in kof fie en verdwijn (Slot van pag. 1) meentebestuiir het werk van- de pijperskorpsen belangrijk vindt. Namens het Sneker korps bood de heer Van der Werf het gemeente bestuur een anderhalf meter lang suikerbrood aan. Tot slot dankte de voorzitter van „Juliana's" jubi leum-commissie, de beer H. B, Jo-1 ziasse, het gemeentebestuur voor de vlotte medewerking bij de or ganisatie. Vervolgens gaf „Advendo" pp de Markt een uitstekend geslaagd gala concert, dat een verdiend applaus van de honderden toehoorders ontving. Het grootst en oudste korps van Ne derland, „Jubal" uit Dordrecht, ver zorgde donderdagmorgen de opening van de pijpersdag. Het gaf inde Graanbeurs aan de Dam een concert van gewijde muziek. Hiernawerden twee kerkdiensten gehouden, één in de Nieuwe Kerk en de andere in de Noorderkerk. Na deze diensten was er gelegenheid om de monumentale ;ebouwen te bezichtigen. >e picknick op het terrein bij kasteel Westhove te Oostkapelle werd opge vrolijkt door een heerlijk zonnetje, dat zich echter al voor het vertrek naar Middelburg achter een wolken dek terugtrok. Op het terrein was er van alles te zien; en ook te eten. Te zien waren 20 Zeeuwse boe ren, die op hun zwaargebouwde paarden de ring staken, er werd geschermd zonder bloedvergie ten tenkele turners gaven,een nummertje weg. enkele, orkesten speelden de nieuwste top-hits, .ver der was er een boerenkapel, ter wijl de jarige pijpers van Juliana op de slotgracht aan het werk wa ren. De junioren-korpsen hielder een grote schatgraverij op hel strand en tot besluit was er een gekostumeerde voetbalwedstrijd, Jubal op Zonneveld Onmiddellijk na aankomst in Oost kapelle was liet 100 man tellende jeugdkorps van „Jubal" naar Zonne veld getrokken om daar de patiëntjes een vrolijk nummertje te brengen. Dat dit op hoge prijs gesteld werd, is te begrijpen. De besturen der korp sen werden vervolgens op Wésthove ontvangen. Na het défilé waarvoor men ver volgens weer naar de hoofdstad ver trokken was volgde op de Markt totbesluit een show-programma, waaraan .meewerkten „Jubal" uit Dordrecht. „Harmonie" uit Schiedam, „Excelsior" uit Rotterdam, „Adveri- do" uit Sneek en „Beatrix" uit Hil versum. Vooral het optreden van „Ju bal" dwong bewondering af. „Bea trix" uit Hilversum verraste de toe schouwers tot slot met een show, waaraan ook een doedelzakkorps deelnam. Met slaande trom vertrokken daarna de verkleumde pijperskorpsen naar hun bussen, die hen zo snel mogelijk naar hun woonplaatsen terugbrach ten. „Excelsior" uit Goes, dat een uit stekende indruk achterliet, en „Julia na" vonden het daarna echter nog niet genoeg, want op de Markt en in de binnenstad „strooiden" beide korpsen na afloop van de pijpersdag nog wat „Confetti van 1% Volt uit", bijzonder origineel van opzet, daar alle pijpers-, tamboers- en hoornbla- zerspetjes voorzien ivaren van een gekleurd lampje PLANETARIUM VAN IR. PIETERSE Beschikbaar gesteld door Kon. Mij. „De Schelde" Donderdagmiddag Hemelvaartsdag is het jeugdhuis van de rooms- katholieke jeugdzorg „Don Bosco" te Vlissingen aan de Palingstraat offi cieel geopend. Het gebouw is door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor dit doel beschikbaar gesteld. Eer de „resten" van een pen sion-vergaderlokaal, dat eertijds in het pand was ondergebracht, tot het „Don Boscohuis" waren omgetoverd, hadden talrijke vrijwilligers vele uren aan het nieuwe jongenshuis gegeven en had de directeur, kapelaan C. J. van Haastert een „financiële actie" voor het herstel van het pand ge voerd, waarvoor hij het ganse bisdom Breda bereisde. Ook de gemeente Vlissingen verleen de financiële hulp. Tegelijk met de opening van het Don Boscohuis hetgeen door Vlissingens burgemees ter mr. B. Kolff geschiedde is een in het gebouw ondergebracht optisch elektrisch planetarium, een werkstuk van ir. G. W. Pieterse, volgens het principe van de bekende Zeiss-plane- taria, in gebruik genomen. Na de openingstoespraak van mr. Kolff werd het gebouw ingezegend door. mgr. W. M. J. Koenraadt, vica? ris-generaal van het bisdom Breda. In de morgenuren had de vicaris-ge neraal een plechtige hoogmis opgedra gen. Burgemeester Kolff werd ingeleid door kapelaan Van Haastert, die memoreerde, dat zes jaar geleden de eerste besprekingen werden gevoerd over de aanpak van het jongensjeugdzorgwerk in Vlissin gen. Onderdak werd gevonden in de Wil lem III-kazerne, waar men een grote gastvrijheid genoot. De wens leefde echter, de leeftijdsgroepen te kunnen scheiden, hetgeen met de totstandko ming van het jeugdhuis aan de Pa lingstraat is bereikt. Tenslotte constateerde spreker, dat het Don Boscowerk sejert de officieuze ingebruikneming, nu drie maanden geleden, zich uitbreidde van 120 tot 170 jongens. Burgemeester Kolff herinnerde aan, dat het gemeentebestuur acht jaar geleden een onderzoek liet in stellen naar de ongeorganiseerde jeugd in Vlissingen. Die toestand was niet alarmerend. Het was echter ge wenst, dat er op dit gebied „iets" werd aangepakt. Het gemeentebestuur is daarom bijzonder verheugd, aldus mr. Kolff, dat het Don Boscowerk thans zo zijn vleugels kan uitslaan. Voordat mgr. Koenraadt overging tot de inzegening van het gebouw, sprak hij nog een gelukwens uit. De -openingsbijeenkomst werd namens de HEMELVAARTSDAG 1958: Expo beïnvloedde bezoek van Belgen ongunstig Hemelvaartsdag 1958 heeft een min der groot aantal met name Belgi sche vreemdelingen naar Zeeland gebracht als in voorgaande jaren het geval was. Vooral Terneuzen, Vlissin gen en Goes beleefden een „stille" Koninklijke Maatschappij „De Schel de" bijgewoond door de heer G. N. van Ginkel. het gebouw waarin ook een handenarbeidlokaal is opgenomen was een tentoonstelling van werk stukjes van de jongens te bezichti gen. Ook werd tijdens de bijeenkomst nog een.schilderij van de patroon ont huld, 'vervaardigd door de Vlissinger Borgers. Nadat dc heer Pieterse een inleiding had gehouden over de geschiedenis van zijn planetarium ir. Pieterse heeft hieraan vier jaren gewerkt gaf hij een korte demonstratie met de ingenieuze apparatuur. Pauselijke onderscheiding voor inej. M. A. Henning. Advertentie Wielrijder uit Tholen aangereden Bij een aanrijding met een bestelauto op de weg TholenSint-Maartensdijk is de 14-jarige H. U. uit Tholen ern stig gewond geraakt. De jongen, die op weg was naar de ambachtsschool te Sint-Maartensdijk, verleende bij het oversteken van de weg bij Stenen- kruis voorrang aan een autobus, maar zag de uit de andere richting nade rende bestelauto van de firma H. te Bergen op Zoom niet aankomen. De bestelauto slingerde de jongen in de berm van de weg. Nadat dokter P. J. Duinker uit Tholen eerste hulp had verleend werd U. in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. ruimte-keel kas ten Tafelmodel f 710.- v links- of rechttdraaiende dtur Alleenvsrt.-voor Nederlands N.V. Willem van Rijn Hemelvaartsdag. Middelburg profi teerde van dc nationale pijperdag, die veel „volk op do been" bracht. Het aantal vreemdelingen, dat de Zeeuw hoofdstad bezocht, was echter eveneens minder groot dan in andere jaren. De goede „thermometer" hiervoor waren de veerdiensten over de Wes- terschelde, waar de mindere drukte in eerste instantie werd geregistreerd. Bij het veer BreskensVlissingen kwamen wachttijden langer dan één uur niet voor; KruiningenPerkpol- der noteerde vrijwel geen wachttij den. Hot is uiteraard de invloed van de „Expo 58" te Brussel, die zich hier doet gelden. Met name het Belgi sche toeristenbezoek aan Zeeland werd hierdoor ongunstig beïn vloed. In Zierikzee daarentegen heerste in de middaguren een gezellige drukte, tengevolge van de hengelwedstrijd en dc atletiekwedstrijden. De Schouwse Westhoek werd door een aanzienlijk aantal, hoofdzaak Nederlandse auto mobilisten „gedaan". In tegenstelling tot de minder gunsti ge berichten uit Terneuzen was de algemene indruk in Sluis en Oostburg die van een „vrij grote inrukte". Botsing tussen bromfietsers te 's-Heer Arendskerke Donderdagavond omstreeks 10 uur zijn op de Rijksweg te 's-Heer Arends kerke bij Einde Wege twee bromfiets- berijders bij het passeren van een voetganger met elkaar in aanraking gekomen. De ene bromfietser, de heer B., afkomstig uit Koudekerke kwam zodanig te vallen, dat hij een her senschudding opliep. Dokter A. J. Zonnevijlle uit 's-Heer Arendskerke verleende eerste hulp. Met de ambu lance-auto werd het slachtoffer naar ■huis vervoerd. Mejuffrouw M. A. Henning, onder wijzeres aan de r.-k. lagere school te Zierikzee, ontving woensdagmor gen uit handen van haar broer C. Henning, regent van het klein seme- narie te Hageveld de hoge Pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, nadat haar door pastoor Dekker van de parochie te Zierikzee de hierbij behorende oorkonde was overhandigd. Mej. Henning ontving deze onder scheiding voor het feit, dat zij veer tig jaar onderwijzeres is geweest aan de r.-k. lagere school te Zierik zee. Tijdens een korte huldigingsbijeen komst in de school werd een groot gezelschap genodigden verwelkomd door de voorzitter van de oudercom missie. de heer A. Sweere. Na de be groeting werd het woord gevoerd door pastoor Dekker, die de jubela- resse complimenteerde met het vele werk, dat zij in de afgelopen veer tig jaar voor het rooms-katholieke lager onderwijs heeft gedaan. Verder memoreerde hij, dat ook de activiteiten van mej. Henning buiten schoolverband niet onaanzienlijk zijn geweest. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter, feliciteerde de jubilaresse mede namens de beide aanwezig zijnde wethouders. De heer A. Sweere complimenteer de juffrouw Henning namens de ou ders, die haar verschillende cadeaus aanboden. Het hoofd van de school, de heer Langendijk wees erop, dat de thans negenenvijftigjarige on derwijzeres zich steeds op voortref felijke wijze heeft aangepast bij de veranderingen op onderwijsgebied. „Voor de collega's bent U in al die jaren een vriendin en moeder ge weest", aldus de heer Langendijk. Verder werd tijdens deze bijeen komst nog gesproken door de heer G. H. Breetveldt, hoofd van de open bare lagere school en de heer Fen- nema, hoofd van de christelijke school in het Vrije. Met enkele woorden dankte de ju bilaresse voor de vele geschenken en voor de vriendelijke woorden die'tot haar waren gesproken. Karekiefen zingen „Voorjaar" Vandaag (vrijdag) wordt om 17.15 een programma van het kinderkoor De Karekieten o.l.v. Willy Frangois uitgezonden, dat als tweede nummer een werkje van Ab Lichtcndahl bevat, met tekst van C. Romijn uit Vlissin gen. Het liedje heet: Voorjaar. VANDAAG. Middelburg Electro: „Wlen blelbt Wien", 7 en 9.16 uur. a.l.; Schouw burg: Dllettantentoneel met „Zie ze rennen", 8 uur; Molenwater: Concert Middelburgs Muziekkorps, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „De familie Trapp", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „Bloedige zonsondergang", 8 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Monptl", 8 uur, 18 J;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2