PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE WIL MACHT IN FRANKRIJK Opperbevelhebber in Algerije sprak zich uit tegen regering China dreigt met hulp aan Indonesië Pijpersdag in Zeeuwse hoofdstad met uniek défilé van 26 korpsen Vand aag. 201e jaargang - no. 114 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Vrijdag 16 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1-—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 VERRASSENDE VERKLARING NA VIER JAAR ZWIJGEN Sowjet lanceerde derde Spoetnik De Sowjet-Unie heeft donderdag ochtend haar derde kunstmaan ge lanceerd. De Spoetnik is reeds in zijn baan gekomen. De kunstmaan beschrijft een baan van 1880 km op zijn hoogste punt en cirkelt om de 106 minuten rond de aarde, aldus een bekendmaking van het Russische persbureau Tass. De moederraket volgt de kunst maan In haar baan. De maan weegt 1327 kilo en is daarmee de zwaar ste satelliet, die tot dusver rondom de aarde heeft gedraaid. In het be richt van Tass is geen melding ge maakt van een of ander levend we zen aan boord. Het observatorium van de universiteit van Bonn ving donderdagmorgen om streeks kwart voor twaalf goed hoor bare seinen van de kunstmaan op. Ook in Nederland zijn seinen opge vangen. De zender werkte net als bij de vorige Spoetniks op een frequen tie van 20 megahertz en wordt ge voed door chemische en zonne-enet'gie. Het sein is de morseletter 1: punt- streep-punt-punt. De batterijen en instrumenten in de Spoetnik wegen 968 kilo. De satelliet is kegelvormig en 3.57 meter lang, de antennes niet meegerekend. Volgens de bekendmaking van Tass is de lan cering op Hemelvaartsdag in het ka der van 't programma van het inter nationale Geofysische Jaar geschied om onderzoekingen te doen in de bo venste lagen van de atmosfeer en in de ruimte daarbuiten. De doorsnede van de Spoetnik op zijn voetstuk is 1.73 meter. Met Spoetnik IH en de beide Ameri kaanse kunstmanen zijn er thans drie satellieten in de lucht. De beide voor gaande Russische kunstmanen zijn reeds op aarde teruggevallen. De parachutisten-generaal s Massu in Algerije achter de ■microfoon tijdens een redes ■waarin hij een beroep deed op M alle ambtenaren het werk te hervatten en waarin hij de voorgestelde algemene staking, naar verluidt uit naam van ge- neraal Salan afraadde. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De schokkende gebeurtenissen in Algiers zijn voor de 67-jarige. gene raal Charles de Gaulle aanleiding geweest een zwijgen van ruim vier jaar te verbreken. Donderdag gaf hij in Parijs een verklaring uit, waarin hij formeel bekendmaakte bereid te zijn de macht in Frankrijk op zich te nemen. Zijn boodschap kwam slechts enkele uren, nadat de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Raoul Salan (wiens houding aanvankelijk niet duidelijk was) De Gaulle bewierookt had in een toespraak tot duizenden Fransen, die zich voor het gouverne mentsgebouw in Algiers hadden verzameld. „Ik ben een der uwen", zo sprak Salan, die zyn toespraak besloot met: „Lang leve Frans Algerije, lang leve Frankrijk, lang leve De Gaulle". Overigens rust in Algiers en Parijs De parachutistengeneraal Massiï voorzitter van de commissie voor openbare veiligheid te Algiers had er reeds eerder bij De Gaulle op aangedrongen de leiding op zich te nemen. Gedurende Hemelvaarts dag is het in Algiers overigens rus tig gebleven, evenals in Parijs. Waarnemers in Parijs zijn van me ning, dat het besluit van De Gaulle om tussenbeide te komen de crisis alleen maar kan verdiepen. Men be schouwt het als een uitdaging aan de communisten, de socialisten en de middenkoers, die zich jarenlahg re soluut verzet hebben tegen een te rugkeer van De Gaulle. De verkla ring van de generaal kwam juist, toen de nieuwe premier Pflimlin moeite deed de socialisten in zijn kabinet te krijgen. Slechts enkele uren eerder was bekend gemaakt, dat de socialistische ex-premier Guy Mollet het vice-premierschap in het kabinet Pflimlin had aanvaard. De communistische partij heeft bereids een motie ingediend, waarin ver langd werd dat de Assemblee onmid dellijk in zitting bijeen zou komen. Pflimlin zou dan een verklaring af leggen over de Algerijnse crisis. In Parijs acht men de mogelijkhe den van een burgeroorlog op ver scheidene fronten nu groter. Die mo gelijkheden zijn: het leger in Alge rije tegen het leger in Frankrijk; het leger in Frankrijk tegen een communistische opstand en een bloe dige strijd tussen Fransen van ui terst links en uiterst rechts. De verklaring In zijn verklaring zei De Gaulle o.m.: De degradatie van de staat brengt onvermijdelijk de vervreem ding van de volkeren in onze gebie den met zich; moeilijkheden in het leger, nationale ontwrichting en het verlies van onze onafhankelijkheid. Frankrijk heeft zich 12 jaar, strij dend met problemen die te zwaar waren voor het regiem van politie ke partijen, in een rampspoedig pro ces bevonden. In het verleden heeft het land mij zijn vertrouwen gege ven. Heden, bij de moeilijkheden die opnieuw toenemen, dient bekend te zijn, dat ik mij bereid houd het ge zag van de republiek over te ne men." De onverwachte, stap van De Gaul le voer als een schok door Frank rijk. Tot dusver had hij immers steeds verklaard niet aan de macht te zullen terugkeren, tenzij hiertoe CHARLES DE GAULLE ....verrassende verklaring.... geroepen door een overweldigende meerderheid in het parlement. Zijn verklaring kan dan ook niet anders worden gezien dan als een aanspo ring voor hen, die hem met gebruik making van alle middelen ge weld inbegrepen weer aan macht willen brengen. Niet duidelijk De betrekking tussen de regering en de in Algerije gevormde „comité's voor openbare veiligheid" zijn ove rigens nog niet geheel duidelijk. Massu ondergeschikte van gene raal Salan verklaarde op een persconferentie „uit een impuls hebben gehandeld", toen hij de lei ding van het comité in Algiers op zich nam. Generaal Salan werd ken nelijk gepasseerd; later verklaarde Salan achter het comité te staan. Uit Parijs kwam toen echter het bericht, dat Salan verantwoordelijk (Vervolg op pag. 3) LAATSTE NIEUWS. Pflimlin voor afkondiging noodtoestand Premier Pflimlin zal vandaag bij de Nationale Vergadering een wetsvoorstel indienen om in Frankrijk de noodtoestand af te kondigen. Ook zal hij een ontwerp in dienen om een aantal „subver sieve organisaties" te ontbin den. De afkondiging van de noodtoe stand zal de autoriteiten „meer macht geven om aan de toestand het hoofd te bieden", zo verklaarde de eerste minister na afloop van een bu itengewone kabinetsvergadering. De noodtoestand geeft een regering dezelfde buitengewone bevoegdhe den, welke de militaire autoriteiten in geval van de staat van beleg héb ben. Te Parijs wint steeds meer de overtuiging»veld, dat de actie in Al giers reeds lang tevoren en zeer goed was voorbereid. Men neemt aan dat de gang an zaken in de Franse hoofdstad door een aantal aanhan gers van De Gaulle, onder wie eni ge parlementsleden, was gecoördi neerd. Enige socialistische parlements leden hebben verklaard, dat de rege ring De Gaulle moet laten arreste ren.' Andere afgevaardigden zijn van oordeel, dat de generaal niets on grondwettigs heeft gedaan. T "Jv.v 1 Deze foto toont een grote me nigte voor het ministerie voor Algerijnse zalcen te Algiers, terwijl parachutisten van gene raal Jacques Massu door de met papieren bestrooide ingang de hekken binnentrekken, na dat het gebouw door opstandi ge elementen was geplunderd. Na de vorming van een comité voor openbare veiligheid door generaal Massu, houden zijn troepen alle strategisch be langrijke punten in de stad bezet. ...viert de Oostenrijkse compo- H nist dr. Paul A. Pisk zijn 65-ste verjaardag; s H ...is het vijftig jaar geleden, H dat de Duitse pianist en com- ij ponist Robert Goldbeck, de schrijver van eeif zesdelig leer- M boek voor pianospel, te St. |i Louis overleed. Waarschuwing aan de Ver. Staten De communistische Chinese rege ring heeft de Verenigde Staten ge waarschuwd, dat zij bereid is aan Indonesië, behalve de huidige eco nomische hulp, „verdere bijstand" te verlenen, om Indonesië te helpen zich te verdedigen tegen „de inter ventie door de Verenigde Staten". In de Chinese verklaring worden de Verenigde Staten beschuldigd, For mosa te gebruiken als basis voor het zenden van wapens, vliegtuigen en benzine aan de opstandelingen in Indonesië, voor hun bombarde menten in Oost-Indonesië. Behalve vanuit de zetel van de natio nalistische Chinese regering zouden, aldus de communistisch-Chinese ver klaring, de V.S. hun zendingen ook doen geschieden uit andere buurlan den van Indonesië. Deze Amerikaanse hulp aan de opstandelingen „bevatte een gevaarlijk element voor de vrede in Azië en in de gehele wereld". Sedert drie maanden geleden de op stand in Indonesië aanving, heeft com- TAPTOE DOOR 1700 DEELNEM ERS AFGELAST WEGENS KOU Jubilerend „Juliana" bood zijn gasten bijzonder aantrekkelijk program aan TEVERGEEFS HEBBEN DE DUIZENDEN mensen, die zich donderdag middag rond de Middelburgse Markt geschaard hadden, gewacht op het hoogtepunt van de Nationale Pijpersdag 1958. Zeventienhonderd pijpers en pijpsters, tamboers en hoornblazers, zijn op deze zo stralend begonnen Hemelvaartsdag door een kille wind in de middaguren van de Markt ver jaagd, zodat de grootse taptoe, waaraan alle 1700 zouden deelnemen, noodgedwongen afgelast moest worden. Noodgedwongen, omdat de hon derden jongens en meisjes stonden te bibberen van de kou en ternauwer nood in staat waren hun instrumenten vast te houden. Het was een grote teleurstelling voor het publiek, dat eveneens de kou had getrotseerd en uren wachtte op het grootse moment voor de deelnemers en voor „Julia na", dat ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan de organisatie van deze pijpersdag opgedragen kreeg. Een organisatie, die uitstekend was, ondanks het afgelasten van de taptoe, waaraan „Juliana" uiteraard geen schuld had Een van de grote attracties van dei de het doedelzakkorps van het tam- Nationale Pijpersdag 1958, die giste- boers- en pijperskorps „Beatrix" uil ren in Middelburg gehouden is, vorm-1 Hilversumdat tijdens de show op de I Markt enkele nummers ten beste ga). (Foto P.Z.C.), Het défilé van de 26 deelnemende korpsen werd nu het hoogtepunt van de dag. Elk korps maakte een mars door de stad, waarin het défilé was opgenomen. Voor de muziektent aan het Molenwater nam het gemeentebe stuur van Middelburg dit défilé af. De korpsen hebben tijdens deze mars hun beste beentje voorgezet en het publiek, dat zich bij duizenden langs le route geschaard had, had terecht ^rote bewondering voor de straf mar cherende pijpers, tamboers en hoorn blazers in hun fleurige uniformen. Het pijpersfeest was reeds een dag eerder begonnen. Want woensdag avond arriveerden reeds de eerste korpsen in de Zeeuwse hoofdstad: Advendo uit Sneek na een reis van 9 uur in de bus en de Apcldoorn- se pijpers en de Jonge Apeldoornse pijpers. Na aankomst werd het, keu rig in blauw-witte uniformen gesto ken korps uit Sneek in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen door B. en W. van Middelburg. Anderhalve meter Wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer merkte op, dat „Juliana" zich, dank zij een kundige en voortvarende leiding een grote plaats in de Middelburgse samen leving veroverd heeft. De ont vangst van Advendo wilde jhr. Schorer beschouwen als een eerbe wijs aan alle deelnemende korp sen. De directeur van Advendo, de heer D. van der Werf, beschouwde deze ontvangst niet alleen als een eer, maar meende er tevens uit te mogen concluderen, dat het ge- Vervolg op pag. 2) munistisch China de V.S. onophoude lijk van „inmenging" beschuldigd. Op Celebes Het persbureau Antara heeft gemeld, dat de opstandelingen op Celebes zich zouden hebben aangesloten bij de ge vreesde Daroel-Islam-beweging. De leiders van de „revolutionaire rege ring" zouden in een dorpje in Zuid- Celebes een geheime overeenkomst tot samenwerking met de Daroel Islam hebben getekend. Vliegtuigen van de Indonesische opstandelingen hebben een aanval gedaan op een kanonneerboot en drie, begeleidingsvaartulgén in de haven van Ambon, aldus een be richt van radio Menado. De sche pen waren beschadigd en mogelijk gezonken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll H Knaapje liet locomotief g §j bij Emmen ontsporen J M Te Emmen heeft een achtjarig jongetje van het gezin Kroeze H uit Emmen een zware diesel- f| elektrische locomotief van de Nederlandse Spoorwegen doen ontsporen. Hij liet de beveili- gingsblokken van een zijspoor s via een hefboom op de rails s neerkomen. De locomotief, wel- ke een gewicht heeft van 60 s ton, kwam met de wielen bui- p ten de rails, maar kantelde ge- H lukkig niet. De schade is vrij aanzienlijk en wordt geschat op M duizenden guldens. 1§ De locomotief haalde vanaf H een fabrieksterrein enige wa- gens. De ongevallengroep van de in- spectie Hengelo werd direct op- H geroepen. De mannen van deze H groep zouden de hele nacht moeten doorwerken om de loco- s H motief weer op de rails te §f krijgen. Het treinverkeer op het baan- M vak EmmenZwolle onder-. H vindt geen vertraging, daar de El treinen nog net kunnen passé- =j ren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiu Townsend weer op de thee bij Margaret Kolonel Peter Townsend heeft don derdagmiddag omstreeks theetijd wederom een bezoek gebracht aan prinses Margaret in haar Londense residentie, Clarence House. Het was hun tweede ontmoeting sinds Townsend eind maart is terugge keerd van een wereldreis. TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele verspreide opklaringen. Tot krachtig toenemen de wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuidwestelijk. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 17 mei Zon op 4.44 onder 20.29 Maan op 4.13 onder 19.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1