Mr. Luns weerde zich fel tegen kritiek van nu1. De Niet (arb) Minister Suurhoff: grendel op loonpeil is dichtgeschoven BOMAANSLAG IN BEIROET VERGT NEGEN SLACHTOFFERS KLAmoRD DE GAULLE BEREID TOT HET OVERNEMEN VAN DE MACHT VRIJDAG 16 MEI 1958 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT. 8 BEGROTING BUITENLANDSE ZAKEN AANVAARD Afspraak met België: Nederland mag Oosterschelde afsluiten In de woensdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zich tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1958 fel gekeerd tegen de socialistische afgevaardigde mr. De Niet, die gesuggereerd had, dat de regering ten aanzien van Indonesië een ander beleid dient te voeren. De minister nam het de heer De Niet kwalijk niet te hebben aangegeven wat hij dan wèl zou willen. De be windsman vond dat de heer De Niet door dit optreden een ge- dachtenwisseling heeft bemoeilijkt. De bewindsman zei begTepen te hebben, dat de socialisten de rege ring verwijten dat bij haar een schuldbesef of liever een schuld complex ten opzichte van Indo nesië ontbreekt en dat daaruit de moeilijkheden, die een opklaring van de verhouding in de weg staan, zijn voortgevloeid. Op een punt is de heer De Niet positief geweest, zo constateerde de minister. Dat was toen hij zeide, dat het hem deugd gedaan zou hebben als Nederland niet de resolutie in de vergadering van de Verenigde Naties van het najaar 1957 betreffende Nieuw-Guinea had afgewezen. Over deze opvatting van de heer De Niet verwonderde de bewindsman zich echter. Want bij aanvaarding van de resolutie had men moeten verdisconteren, zo zei hij dat Neder land zich bereid verklaard zou heb ben afstand te doen van Nieuw-Gui nea. Maar dat zou in flagrante strijd met de opvatting van de regering zijn. Bij de replieken zei de heer De Niet zijn standpunt te handhaven. Het is gewenst zodra de mogelijkheid er is een open gesprek met Indone sië te voeren. Wij hebben nooit ge zegd, zo voegde hij er aan toe, dat Nieuw-Guinea moet worden overge dragen. De heer Algera (a.r.) gaat nader in op het betoog van de heer De Niet. Hij herinnerde eraan, dat tot de tweede politionele actie is besloten door een regering onder leiding van de heer Drees, in welke regering so cialistische ministers zitting hadden. Zij waren stuk voor stuk mede ver antwoordelijk. Waren zij het er niet mee eens geweest, dan zouden ze toen hebben moeten heengaan. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de heer In 't Veld bij de algemene poli tieke beschouwingen verklaard heeft het niet eens te zijn met de politiek der regering. Een alternatief wordt niet gegeven. Vraagt men daarom dan zegt men dat het standpunt be kend is. Deze situatie is zijns inziens tragisch en gevaarlijk. De heer In 't Veld (arb.) zei, dat hij zijn aandeel in de verantwoor delijkheid voor wat er in 1958 1950 is gebeurd niet wenst af te schuiven. Het is echter volgens hem een unfaire methode het voor te stellen alsof de socialistische ministers allereerst verantwoorde lijk waren. Wanneer de socialisten alleen aan de regering waren geweest zou een heel ander beleid zijn gevoerd. De voorzitter erkent, het bezwaar van de heer Algera, dat het woord „un fair" in de gedachtenwisseling eigen lijk niet thuis hoort. Het is de laat ste tijd meer gebruikt. Hij vroeg de heer In 't Veld het woord terug te nemen. De heer In 't Veld (arb.) zei- de daartegen geen bezwaar te heb ben. De minister deelde mede, dat de Ne derlandse regering op verzoek van de Indonesische regering door be vriende mogendheden is gepolst over de bereidheid om de minister van buitenlandse zaken of een ander te ontmoeten, in Den Haag of elders. Spreker had daarop steeds positief gereageerd. Maar steeds is van de zijde van Indonesië de mededeling gekomen, dat Indonesië zo'n ontmoe ting nutteloos achtte. Waterwegen Bevestigend beantwoordde de minis ter de A-raag van de heer Reyers van de C.H.U., of de Belgische regering zich nog steeds gebonden acht aan de beleidsafspraak uit de gemeen schappelijke verklaring van 14 no vember 1955 over de Belgisch-Neder landse waterwegen. Die beleidsaf spraak houdt in, dat Nederland de Oosterschelde mag afsluiten, doch dat het met de belangen van België rekening zal houden. De taakverdeling tussen de minis ter van economische zaken, prof. Zijlstra en de minister van buiten landse zaken inzake het totale buitenlandse beleid vormt, aldus mr. Luns, nog altijd een onder werp van bespreking in het kabi net. De begroting werd z.h.s. aangeno men met aantekening, dat de heer Seegers (comm. groep-De Groot) en zijn fractiegenoten geacht wil len worden te hebben tegenge stemd. ONLUSTEN IN LIBANON DUREN VOORT Regering doet beroep op Ver. Naties. De onlusten in Libanon duren voort. Donderdag is in het centrum van Bei roet een bom geworpen waardoor vol gens de eerste berichten negen perso nen om het leven zijn gekomen. En kele slachtoffers zouden door militai ren gedood zijn, die na de aanslag op verdachten vuurden. Na vijf dagen lievige onlusten, waarbij meer dan 60 personen om het leven zouden zijn gekomen en ruim 200 mensen werden gewond verwacht men vandaag een beslissende strijd. Het kabinet wil een formeel protest indienen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties tegen.het tussenbei de komen van de Verenigde Arabi sche Republiek in de binnenlandse aangelegenheden van de Libanon. De Republiek ontkent overigens zich met die aangelegenheden te hebben be moeid. De regering ziet de toestand in het land echter niet langer als een Kustvaartuig in nood bij Cornwall. Landsend Radio heeft noodseinen op gevangen van het Nederlandse kust vaartuig „Musketier" dat om assisten te van een reddingboot heeft ge vraagd. De „Musketier", die afkom stig is uit Groningen en 384 brt. meet, heeft als positie opgegevenvier mijl uit de kust van Cornwall bij Trevose Head. Het schip schijnt in moeilijkhe den gekomen te zijn, dootdat de la ding iS gaan schuiven. De ..Musketier" maakte vannacht 25 graden slagzijde. GELD. Het Arabische stamhoofd Sjeik Aude Abu Muamr was woedend toen een Amerikaanse toeriste hem een biljet van een pojid sterling aan bood voor zijn vriendelijkheid om voor haar te poseren. Hij haalde zelf een stapeltje bankbiljetten van tien pond uit zijn zak en smeet dit voor haar voeten. Daarna maakte hij zich snel uit de voeten. GELD. De commissaris van politie van Hamburg, Carl Breuer, hield een lezing over voorzorgsmaatregelen te gen diefstal, inbraak en roof. Toen hij thuis kwam bleek bij hem inge broken te zijn. Er was een bedrag van ongeveer 200 gulden verdwenen. Het bijna 100 „man" tellende jeugd- korp8 van de Dordtse tamboers- en pijpersband ,fJubal" ging gisteren tij dens de Nationale Pijpersdag op be zoek bij de patiëntjes in Zonneveld". Dit concert werd, zoals te begrijpen, is, bijzonder op prijs gesteld. Ernstig kweten de jeugdige Jubalisten zich van hun taak om de patiëntjes en kele aangename momenten te bezor gen. (Foto P.Z.C.) Bij beschikking van de minister van justitie is de dirigerend officier der rijkspolitie 2e klasse T. J. Canter Visscher te rekenen van 1 mei 1958 aangewezen als chef-staf van de al gemene inspectie van het korps rijks politie in Den Haag. binnenlands vraagstuk en is van mening, dat er een beroep moet worden gedaan op de Ver. Naties om enigerlei interventie om een einde te maken aan de „flagrante agressie tegen de Libanon". Intussen zijn honderden Fransen, Britten en Amerikanen uit Libanon vertrokken. Nog woensdag werd een bom geworpen naar de Amerikaanse ambassade. De dader werd gear resteerd. Volgens een Egyptisch persbureau zouden betogers donderdag het zo merpaleis van president Sjamoen, ge legen ongeveer 65 km. van Beiroet, na een gevechtf met de politie bezet hebben. Tegenstanders van de rege ring zouden thans heer en meester zijn in het gehele noordelijke gedeelte van de Libanon. Amerika zal de leverantie van politie- uitrustïng aan Libanon versnellen, zo is in Washington aangekondigd. Het levert dergelijk materiaat al sedert 1956 krachtens een huljiprogram. Nixon terug in Washington Troepen zullen volgen Vice-president Nixon heeft woens dagavond zijn reis door enige Zuid- amerikaanse landen beëindigd en is uit Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, naar de V.S. teruggekeerd. De reis werd gekenmerkt door enige hef tige anti-Amerikaanse betogingen. Nixon is onder de grootste geheim houding uit Caracas vertrokken. Op de weg naar het vliegveld was al het verkeer stilgelegd en de zijwegen waren versperd door politieauto's In Washington werden hij en zijn vrouw uitbundig ontvangen. Een commentator van de televisie zei, dat er meer publiek op het vliegveld was dan bij het bezoek van Koningin Eli zabeth, vorig jaar. Het Witte Huis heeft medegedeeld dat de duizend man Amerikaanse troepen, die per vliegtuig naar bases in het gebied van de Caraibische zee waren overgebracht, nadat zich in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, ter gelegenheid van het bezoek van vice- president Nixon, wanordelijkheden hadden voorgedaan, spoedig naar de Verenigde Staten zullen terugkeren. Ir. G. W. Pieterse bij de „hoofdappa- ratuur" van het door hem vervaar digde optisch elektrische planetarium, dat gistermiddag, tegelijkertijd met de officiële opening van het Don Boscohuis in Vlissingen, in gebruik werd genomen. (Foto P.Z.C.) Revolutie in Bolivia. De Boliviaanse regering heeft me degedeeld, dat opstandelingen, onder leiding van de „Phalangist" (de „Pha lanx" is de Spaanse fascistische par tij) Mario Gutierrez en de commu nist Carlos Valverde de 25.000 In woners tellende stad Santa Cruz heb ben bezet. Regeringstroepen bestrijden de opstandelingen. In geheel Bolivia is de staat van beleg afgekondigd. President Siles Suazo heeft het opperbevel der strijd krachten op zich genomen, evenals het commando over de militie van arbeiders en boeren. In een te La Paz uitgegeven rege ringsbekendmaking wordt gezegd dat de opstand ten doel heeft de ko mende algemene verkiezingen onmo gelijk te maken. (Slot van pag. 1) was gesteld voor het handhaven van orde en rust. Nadien heeft hij het „Leve De Gaulle" uitgeroepen Generaal Massu merkte op een tij- Haringvloot vaart zaterdag uit Donderdag, op vlagge tjesdag, hebben tiendui zenden mensen de vro lijk met vlaggen ver sierde haringvloot be wonderd in Schevenin- gen en Vlaardïngen en in IJmuiden, waar ook de Katwijkse vloot lag. In Scheveningen wer den schipper Hofland en zijn bemanning van de Scheveningen 6 ge huldigd als winnaar van de prijs voor de best verzorgde haring in 1957. De voorzitter van het produktschap voor vis en visproduk- ten, de heer Van Dijk, bees daarna de wimpel op het vaartuig. Zater dag varen de vloten uit cn maandag gaan de schepen voor de eerste keer aan schot. In de nacht van maandag op dinsdag zullen de vle ten worden gehaald. Woensdag kan de eer ste Hollandse Nieuwe in ons land binnen zijn. In Vlaardingcn hing er dit jaar toch iets wee moedigs over de fees ten. Een der oudste re derijen heeft vorige week haar schepen naar Scheveningen verkocht en men vreest, dat Vlaardingen binnen en kele jaren hetzelfde lot zal ondergaan als Maas sluis, waar het aloude visserijbedrijf totaal werd verdrongen door de grote industrieën. dens zijn persconferentie gestelde vraag „wat er zou gebeuren indien te Parijs geen „regering van open baar welzijn" zou worden gevormd op: „Ik zal mijn best doen om bloedvergieten te voorkomen, maar ik kan geen garanties geven." De opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in het ge bied van de Middellandse Zee, admiraal Auboyneau, heeft zich met het In Algiers gevormde „comité van openbare veiligheid" solidair verklaard. De regeringen van Marokko en Tunesië hebben besloten de grenzen met Algerije voor alle verkeer te sluiten en ook alle andere verbin dingen te verbreken. In Frankrijk zijn alle troepen in de kazernes geconsigneerd. De Franse regering heeft voorts alle vluchten van Franse en buitenlandse lucht vaartmaatschappijen over Frans ge bied verboden. ZORG VOOR WERKGELEGENHEID NUMMER EEN Economische situatie maakt nodig dat periode van rust intreedt De grendel op het loonpeil is dichtgeschoven. Dit heeft de mi nister van sociale zaken en volksgezondheid woensdag verklaard op een in Den Haag gehouden persconferentie. Reeds bij de be perking der bestedingen werd vastgesteld, dat aan de loonbewe- gingen een einde zou moeten komen teneinde de economische stabiliteit in het land te herstellen. Alleen bij aperte achter standen in de lonen werden mogelijkheden tot verhoging van lo nen opengesteld. Deze aperte achterstand kan en mag niet worden gemeten naar het algemene gemiddelde loonpeil. Deze moet wel worden geme ten naar het richtlijnloon in de betreffende bedrijfstak. Dit richtlijnloon wordt in overleg met de Stichting van de Arbeid door rijksbemiddelaars vastgesteld, aldus minister Suurhoff. Dit richtlijnloon vooronderstelt werkclassificatie, waarin pun tenwaardering voor een aantal functies is vastgelegd. Op die ma nier kan een achterstand aanwijsbaar worden. In de landbouw, aldus minister Suurhoff, zijn partijen het in 1957 eens geworden over het aanvaarden van een loonclassifi- catie. Deze is door de regering aanvaard met dien verstande, dat zij in twee etappes zal worden toegepast en doorberekend. afwijkingen in de classificatiemetho den en de moeilijkheden om de drie hoogste klassen, gezien het ontbre ken van classificatienormen voor middelbaar en hoger personeel, juist te plaatsen, Is een zodanige beslissing genomen, dat een nadere studie van mogelijke additionele verhoging voor De spoorwegen hebben hun eigen me thode van classificatie, die afwijkt van de genormaliseerde methode. Toen partijen het eens waren en de voorstellen door rijksbemiddelaars en de stichting van de arbeid op hun merites waren bekeken, lag de eind beslissing bij het kabinet. Gezien de bepaalde functies in die klassen open blijft. Daarbij moet ook rekening worden gehouden met avond-, zon dags- en continudiensten. In het bouwbedrijf, waar een op gelegde loonregeling gold, zal, in dien kleine oneffenheden worden opgeruimd, op 15 juni de nieuwe C.A.O. gaan gelden. De lang gele den ingediende voorstellen berust ten niet op werkclassificatie. De nieuwe C.A.O. in de bouwvakken is ten stelligste gericht op het ver dwijnen van zwart loon en het juist toepassen van tarieven. De regering is echter vastbesloten door middel van looncontrole de sanering zo spoe dig mogelijk te verwezenlijken. Men is doende een juridisch zo waterdicht mogelijke formule te vinden om zo wel het uitlokken van zwart loon als het geven en accepteren daarvan strafbaar te stellen. Met de genoemde beslissingen be staan in principe geen aperte ach terstanden bij richtlijnionen meer, zo zeide minister Suurhoff. Onze economische situatie maakt het beslist noodzakelijk, dat nu een periode van rust intreedt. Van een achterstands-loonronde kan geen sprake zijn. De zorg voor werkge legenheid staat thans nummer één. Onze deviezenpositie is thans vrij wat beter, dan verleden jaar. Loons verhogingen zouden deze positie weer op losse schroeven kunnen zetten. Desgevraagd verklaarde minister Suurhoff nog, dat er geen sprake van is geweest, dat de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, naar aanleiding van een verschil in inzicht over de spoorwegionen, zijn ontslag zou hebben ingediend. Het Wereldgebeuren Geen dictatuur Toen René Coty vier jaar geleden tot president van de Franse re publiek was gekozen, merkte hij gevat op: „Tot nu toe was er maar één onbekende Fransmanin het graf van de Are de Triomphe. Nu is er nog een: in het Elysee". Zo spotte Coty zelf met het feit, dat een be trekkelijk onbekende politieke per soonlijkheid tot staatshoofd was be noemd omdat de volksvertegenwoor digers het over de welbekende kandi daten niet eens konden worden. In middels heeft deze Normandische ad vocaat bewezen, het presidentschap niet slechts met waardigheid en charmant te vervullen bij officiële bezoeken enzovoort, maar ook een grote objectiviteit te ontplooien en politiek talent te tonen in de vele kabinetscrises, die zijn land te ver duren kreeg. De presidentiële keus van een premier die uiteraard nooit verwezenlijkt wordt zonder de vaak moeilijk te verkrijgen goedkeu ring van de Nationale Vergadering bepaalt voor een goed deel het po litieke beleid van ae eerstkomende tijd. Helaas echter heeft een Franse premier van het begin aan een groot aantal blokken aan beide benen. Allerlei tegengestelde belan gen van diverse bevolkingsgroepen moeten tegen elkaar worden afge wogen. En gaat de eerste minister links of rechts over de schreef, dan maakt de volksvertegenwoordiging rap gebruik van de gelegenheid, hem te wippen. Een gelegenheid die de grondwet in ruime mate biedt. Een bezwaar va.'> die grondwet is immers, dat de wetgevende macht in elk opzicht over de uitvoerende do mineert, een ezwaar waarop de staatsrecht-deskundige René Coty al telkens gewezen heeft. Verscheidene premiers hebben inmiddels gepro beerd om in die toestand verandering te brengen, maar er is op die weg nog hoegenaamd geen doel van be tekenis bereikt. Coty zet- echter ogenschijnlijk onvermoeibaar, zijn pogingen voort om langs grondwet telijke weg de grondwet, waarover hij als waker is aangesteld, te wijzi gen. Nu door Franse parachutisten en kolonisten van Algerije uit een poging wordt ondernomen om de grondwet geheel op zij te zetten, waarbij volgens velen de bedoeling voorzit een dictatuur te vestigen, be hoort René Coty tot degenen die diep in de zorgen zitten. Over de Franse radio werd woensdag een oproep van de president tot de 400.000 man Fran se troepen in Algerije telkens met korte tussenpozen herhaald: „Aan voerders van de troepen, ik geef U krachtens artikel 33 van de grond wet bevel, op uw post te blijven on der het gezag van de regering der Franse republiek". Tot de Franse troepen werd in deze oproep gezegd dat zij „een scheuring van de natie tegenover de vijand niet moeten ver haasten". „Ik doe een beroep op uw vaderlandsliefde en uw gezond ver stand, om tegenover de vijand niet een verdeling van het Franse volk aan de beproevingen van ons land toe te voegen. Alle gebrek aan tucht kan alleen hun ten voordele strekken, die tegen ons zijn". En aan deze woorden van de uit con servatieve kring voortgekomen presi dent heeft de nieuwe premier Pflim- lin (volksrepublikein) in een verkla ring voor journalisten nog toege voegd: „De regering is ervan over tuigd dat de gebeurentissen, die nu in Algerije hebben plaatsgevonden, zijn veroorzaakt door een dramatisch misverstand. De regering is vastbe sloten, Algerije te verdedigen. Zij zal allereerst de krachtsinspanning van de natie verhogen, opdat Algerije Frans blijve. Het leger moet hier vol ledig van doordrongen zijn". Het was Pflimlin niet ontgaan, dat de ongere geldheden onder meer waren gericht tegen zijn persoonlijke optreden en tegen een aan hem toegeschreven mededeling, met de Algerijnse rebel len te willen onderhandelen. Termen uit de tijd der Franse re volutie opnieuw gebruikend, roept de junta met haar aan hang om „een regering van openbare veiligheid". Zo'n regering zou blijk baar de strijd moeten aanbinden te gen de harddraaiende antikolonialis tische windmolens. Men vergeet daar bij dat de nationalistische bries in de „achtergebleven gebieden" blijft doorwaaien en dat Frankrijk zichzelf volkomen ook van de bondgenoten isoleert, indien het. om de klok nog steviger terug te draaien dan reeds het geval was, tot een dictatoriale regeringsvorm zou overgaan. In Tu nesië houdt men ongetwijfeld het hart vast voor wat er nu kan gebeu ren: werd onlangs na het vergel dingsbombardement op de Tunesische grensplaats Sakiet niet vastgesteld, dat het initiatief daartoe was ont sproten aan een militaire comman dant, die vooraf niet met de regering had overlegd Zij, die het beste hoop ten van de Brits-Amerikaanse be middeling in het Frans-Tunesische conflict, hebben veel reden bezorgd tez ijn, mèt René Coty die het mis schien weieens betreurt, niet meer „de tweede onbekende Fransman" te zijn. RENÉ COTY ....diep in de zorgen....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17