PRQVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT FRANSE JUNTA GEVORMD IN ALGIERS Ernstige verontrusting in Frankrijk Regering van openbare veiligheid geëist Troepen uit V.S. naar Caraïbisch gebied Binnenkort exploitatie definitief be «in met van de Braakman 201e jaargang - no. 113 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425, adm. tel. 2094 Staatsgreep of kortstondig avontuur? De Loskade te Middelburg was dinsdag het domein van lange rijen wachtende, uit alle delen van Zeeland afkomstige vrachtauto's, beladen met zakken aardappelen met bestem ming: Spanje. Aan de Loskade ligt het Spaanse schip „Tiran" thuis haven Vigo gemeerd, dat duizend ton aardappelen bintjesinneemt. Hedenmiddag zal men met het laden van het schip gereedkomen. De transactie loopt via enkele, hoofdza kelijk Rotterdamse, export-firma's. (Foto P.Z.C.) Na een dag van stormachtige demonstraties heeft zich dins dag in Algiers een junta gevormd van Franse kolonisten en mili tairen onder de naam „Comité van openbare veiligheid". De jun ta heeft de regeringsgebouwen overgenomen en een telegram naar president Coty gezonden met de eis, dat er in Parijs een „regering van openbare veiligheid" gevormd wordt, die waar borgt, dat Algerije Frans blijft. Het comité, dat de steun geniet van de parachutisten van generaal Jacques Massu, heeft ge zworen in de regeringsgebouwen te blijven, totdat zijn eisen in gewilligd worden. Het comité staat onder leiding van de mannen onder wier aan voering in de middag de demonstraties gehouden werden. Gene raal Massu kondigde zelf de vorming ervan aan vanaf het bal kon van de regeringsgebouwen. Gaulle", waren naar Beroep op generaal ^erikaanse gebouw De Gaulle De betogingen waren gericht tegen de Franse kabinetsforma teur, Pflimlin, maar in het Amerikaanse culturele centrum in Algiers werden deuren ver nield, boekenkasten omverge worpen en boeken op straat ge gooid. Groepen studenten met Franse vlaggen en spandoeken met opschriften als „Lang leve Vijftig procent De minister van waterstaat heeft aan de Eerste Kamer gegevens verstrekt over de uitwerking van de snelheidsbeperking in de be bouwde kommen. Zijn allerpijnlijkste mededeling was wel, dat in Den Haag en Amsterdam van alle gecontroleer de automobilisten de helft in overtre ding was. Zij overschreden rustig de 50 km-grens en ongeveer een kwart deed dat zelfs in beduidende mate. Aangenomen mag worden, dat de automobilisten in de beide genoemde steden niet slechter en niet beter zijn dan elders en dat dus in nagenoeg al le steden van Nederland de snelheids- grens door de helft van de automobi listen wordt overtreden. Het is zelfs zo erg, dat de „hard rijders" ook nog onaangenaam optreden tegen hen, die zich wel aan de snelheidsgrens houden. Er worden signalen gegeven en onaan- g name opmerkingen geroepen naar bestuurders, die aan de wet gehoor zamen. Men is nu in Amsterdam begonnen met het opstellen van „vallen" en men laat ook controle uitoefenen door politiemannen in burger. Dat was no dig. omdat de officiële controle door geüniformde politiemannen in her kenbare politieauto's te snel bekend raakte en daardoor het gewenste ef fect vaak miste. Na een paar proces sen-verbaal bleek iedere nieuwkomer op de controle geattendeerd te zijn. Het is buitengewoon Jammer, dat het tot deze scherpe vormen van controle moest komen. Aan vankelijk heeft dat ook niet in de be doeling gelegen. Algemeen werd ver wacht. dat de wegdiscipline van het Nederlandse volk gTOOt genoeg zou zijn om de snelheidsbeperking te doen slagen zonder scherp optreden. Thans is gebleken, dat die discipline minimaal is en dat dit mede oorzaak is van vele dodelijke ongelukken. Wanneer de minister van waterstaat meedeelt, dat in een bepaalde maand, na de invoering van de snelheidsbe perking, het aantal dodelijke onge lukken in een aantal grote steden on geveer 50 minder was, dan in de overeenkomstige maand van een voorgaand jaar. schuilt daarin een ernstige aanklacht. Een aanklacht tegen de vijftig pro cent motorbestuurders, die zich niet aan de snelheidsbeperking hielden en die niet meewerkten aan het omlaag- drukken van het doden- en gewon- dencijfer. Het is ongetwijfeld niet juist, wan neer men zou beweren, dat bij volledige naleving van de snel heidsvoorschriften het dodencijfer met nog eens vijftig procent gedaald zou zijn. En dus kan men die 50 niet geheel ten laste van de snelheidsovertreders brengen. Maar dat ze in aanzienlijke mate gemeenschappelijk schuld heb ben aan dat dodenaantal, staat toch voor iedereen wel vast. En daarom is elk scherp optreden, hoe onsympathiek het ook moge schijnen, bij voorbaat ten volle ge oorloofd. het gemar cheerd onder geroep van „Alge rije is Frans". Radiowagens die de stad doorkruisten, drongen toen reeds aan op ordelijke de monstraties voor „een regering van openbare veiligheid", Pflimlin minister president Reuter meldde in de afgelopen nacht, dat de Franse Nationale Ver gadering Pflimlin heeft bevestigd als minister-president. Volgens de eerste, onofficiële tel ling hebben 267 afgevaardigden voor en 107 tegen Pflimlin gestemd. De Gaulle Ook wisten betogers binnen te ko men in het Franse regeringsgebouw te Algiers, na vrachtauto's als storm rammen te hebben gebruikt. De Franse betogers vernielden meubels en staken dossiers in brand. F beeld van Marianne, het symbool van de Franse republiek, wierpen zij- vanaf het dak naar beneden. Onder de menigte die het gebouw binnen drong, bevonden zich vele vrouwen. De voorzitter van de commissie voor openbare veiligheid te Algiers, generaal Massu, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag meege deeld: „Wij dringen er bij generaal De Gaulle op aan de leiding op zich te nemen van een regering van open bare veiligheid". Ook de sociaal-republikeinen (ex- Gaullisten) hebben er in de nacht van dinsdag op woensdag bij presi dent Coty op aangedrongen generaal De Gaulle zonder verwijl de macht te geven. Generaal De Gaulle is dinsdag van zijn landgoed te Colobey-les-aeux- Eglises naar Parijs gegaan, waar hij zijn intrek heeft genomen in een ho tel. Spanning in Parijs In Parijs riep de president van Frankrijk, Coty, de aftredende mi nister-president, Gaillard, de aftre dende minister voor AJgerije, Lacos- te en de stafchef van het leger, gene raal Ely, in spoedzitting bijeen om te overleggen over maatregelen tot herstel van de orde in Algiers. Kabinetsformateur Pflimlin, die zijn investituur zou verdedigen, zei in de Nationale Vergadering; „Wij zullen dit debat verdagen, zodat de genen die verantwoordelijk zijn vdor de handhaving van de orde in de re publiek zich kunnen wijden aan de toestand die is ontstaan door de ern stige gebeurtenissen die zich thans in Algerije afspelen". Oud-strijders hebben dinsdagavond een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat bij de Are de Triomphe en zijn daarna, om te protesteren tegen de terechtstel ling van drie Franse militairen door de Algerijnen, op mars gegaan naar het gebouw van de Nationale Vergadering. Ook jonge aanhan- fers van de rechtse beweging „De onge Natie" namen aan ae be togingen deel. De oud-strijders wisten zich een weg te banen door de afzetting van de politie en het Place de la Concorde te bereiken. De brug over de Seine naar het gebouw van de Nationale Vergadering bleek echter onneembaar voor de beto gers. In de wandelgangen van de Na tionale Vergadering te Parijs werd het nieuws over de vorming van de commissie voor openbare veiligheid beschouwd als een ernstige gebeurte nis maar er waren geen tekenen van paniek. Afgevaardigden noemden de op richting van de commissie een „staatsgreep" en een „kortstondig en op een verkeerd tijdstip onder nomen avontuur". Generaal Massu Generaal Massu, die vijftig jaar is, heeft in 1957 bekendheid verwor ven door het herstel van de veilig heid in Algiers, waar in de loop van 1956 een reeks aanslagen werd de Tweede Wereldoorlog heeft Massu deelgenomen aan operaties van de vrije Fransen uit het Tsjaadgebied in Afrika en later behoorde hij tot de tweede pant serdivisie van generaal Leclerc. In Indo-China heeft hij operaties van parachutisten géleid en tijdens de Brits-Franse expeditie tegen Port-Said in 1956 stonden de pa rachutisteneenheden onder zijn be- vel. Arrestaties in Frankrijk In de nacht van dinsdag op woens dag is een aantal personen, onder wie een generaal, in Frankrijk ge vangen genomen, aldus is te Parijs vernomen. Warmer maar niet bestendig (Van onze weerkundige M medewerker). Een klein gebied van hoge luchtdruk is m de afgelopen 12 uur over ons latid naar het oosten getrokken en zorg- de gisteren voor langdurige op- klaringen. Toch kon de tempe- ratuur niet veel hoger dan tot 15 a 16 graden Celsius stijgen. j§ Via Ierland nadert er een sto- ring de Noordzee met als ge- m volg, dat de wind vandaag naar zuid-oost tot zuid draait. Uit deze richting wordt war- g mere lucht aangevoerd, zodat de middagtemperaturen voor midden mei weer boven nor- maal komen. De storing trekt via de Britse eilanden naar de n Noordzee en kan ons in de ko- mende 24 uur wat regen bezor- gen. De vooruitzichten voor n Hemelvaartsdag zijn hierdoor wat onzeker; wel verwachten f§ wij, dat de temperatuur aange- §f naam zal blijven, maar er is n een kans op wat regen. RICHARD NIXON ...mikpunt... Na betogingen tegen Nixon in Caracas Vier compagnieën Amerikaan se luchtlandingstroepen en ma riniers zijn op weg naar het Ca- raibische gebied in verband met betogingen tegen vice-president Nixon in Venezuela. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dit dinsdagavond meegedeeld. In de verklaring wordt ge zegd als voorzorgsmaatregel worden twee compagnieën luchtlandingstroepen en twee compagnieën mariniers naar be paalde Amerikaanse bases in het Caraibische gebied overge bracht. Dit wordt gedaan om deze militairen in staat te stel len met de Venezolaanse rege ring samen te werken, indien deze hulp nodig heeft. Er is vooralsnog geen aanwijzing, dat er hulp nodig zal zijn. De woordvoerder wilde niet zeg gen naar welke bases de troepen worden gezonden. Er bevinden zich Amerikaanse bases op Porto Rico en Trinidad. Bij de aankomst van Nixon, in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, de den zich dinsdag anti-Amerikaanse betogingen voor, naar aanleiding waarvan het program voor het ver blijf werd geschrapt. De auto van de vice-president werd in de straten van Caracas door een menigte met stenen bekogeld, waar door de ruiten braken. Korte tijd la ter, toen Nixon zich naar het Pan theon begaf om een krans op het graf van Simon Bolivar te leggen, beletten verscheidene duizenden stu denten. dat de Amerikaan en zijn gezelschap het gebouw binnengingen. De menigte riep: „NiXon, neen" en „Ga naar huis. Nixon". Een groep jongelieden beklom de centrale toren van het Pantheon en hees de zwarte vlag. Later verzamelde zich een menig te van ongeveer duizend personen voor het presidentiële paleis om' tegen de komst van Nixon te pro testeren. Onder het roepen van „Weg met Nixon" trachtte men het gebouw binnen te dringen. De president van de Venezolaanse junta, admiraal Larrazabal, kwam daarop alleen naar buiten en ver zocht de betogers onv kalmte. Hij zei, dat hun houding een vrij volk niet past en dat gewelddaden de voormalige dictator Perez Jimenez slechts in de kaart zouden spelen. De betogers verspreidden zich daarop rustig. De Amerikaanse president Eisen hower heeft de Venezolaanse zaakge lastigde in Washington naar het mi nisterie van buitenlandse zaken ont boden, waar minister Dulles de di plomaat een boodschap overhandigde naar aanleid'ne van de betogingen. WACHTEN IS NOG OP GRONDTRANSACTIE o Bouw van een café-restaurant en aanleg zwem- en zeilaccommodatie OP KORTE TERMIJN verwacht de Stichting Beheerscliap Braakman, waarin de gemeenten Hoek, Biervliet en Philippine vertegenwoordigd zijn, een definitief begin te kunnen maken met de exploitatie van de Braakman als recreatiegebied. Rond een jaar geleden startte men provisorisch met de „bliksemoperatie zwembad Braakman", die de aanleg van een welis waar enigszins primitieve, maar toch alleszins doelmatige zwemgelegen- heid omvatte. Reeds in het seizoen 1957 hebben duizenden, onder wie vele Belgen, van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Sinds september '57 is de Stichting echter in onderhandeling met de Dienst der Domeinen over rond 75 ha. grond, die de Stichting in erfpacht wil nemen, teneinde de exploi tatie in eigen beheer te kunnen uitvoeren Zo mogelijk wil men zulks doen via de Dienst Aanvullende Werken, maar zo lang men nog niet de beschikking over de gronden heeft, kan er niets gebeuren. De onderhandelingen êrren nu al geruime tijd en eerst thans aan het begin van het seizoen '58 is er uitzicht op een gunstige rege ling. Intussen heeft de „Stichting Beheerschap Braakman" bereids plannen gereed tot een uitbreiding, die in de eerste plaats de bouw van voldoende kleedgelegenheden omvat- Op het ogenblik moet men het nog doen met twee bescheiden kleedloka len en een „verzorgingslokaal" voor het Rode Kruis. Voorts ontving men reeds verscheidene aanbiedingen voor de bouw van een café-restaurant. De verwezenlijking van dit laatste plan wordt aanzienlijk vergemakkelijkt dank zij het feit, dat de gemeente Hoek nog twee volledige vergunnin gen voor café-expoitatie kan uitge ven. Zo spoedig mogelijk wil men ook beginnen met eïe aanleg van zeil accommodatie. Talrijke zeilliefheb- hers hebben de Braakmanpiassen reeds „ontdekt", maar het ont breekt er nog aan voldoende ac commodatie voor het stationeren van de boten en ook hier wil de Stichting op korte termijn in voor- Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE Het is beter voor U, dat Ik heenga. Joh. 16 7 Het gebeurt nog al eens, wanneer een kind om iets zit te zeuren, dat moeder zegt-, nee! En als het vraagt: waarom niet?, krijgt het ten ant woord: omdat het beter voor je is. Maar met dat antwoord is het kind niet tevreden. Het blijft drenzen, om dat het niet ziet het nut. Nu zegt Jezus tot zijn discipelen: Het is beter voor U, dat Ik heenga en wanneer de gemeente de Hemel vaartsdag viert, wordt op de een of andere wijze dit xcoord herhaald, dat het beter is dat Hij niet meer op de aarde is. En op de een of andere manier zal de vraag opkomen: maar, waarom dan niet? Dat kunnen we zo maar niet begrijpen en daarvan i« toch mee afhankelijk of wij op de rechte wijze het feest van de hemel vaart kunnen vieren. Wij blijven dikwijls staan bij de vraag of het niet beter zou zijn dat, evenals het tussen de dag van de op standing en die van de hemelvaart het geval was, de Meester zijn disci pelen telkens weer verschenen was. Wat zou dat voor de christenheid in deze tijd iets betekenen en hoe zou het haar kunnen bewaren voor veel moedeloosheid. Is niet al dat vragen naar bijzondere openbaringen, naar stemmen en dromen en weet ik wat al meer, tn de grond van de zaak een vraag naar een verschijning van de levende, de opgestane Heer? Is het niet een blijven drenzen: waarom nu niet? Men ziet niet dat het beter is dat Hij is heengegaan. Wat zou het heerlijk zijn als we Hem persoonlijk nog eens konden vragen wat de hou ding van de Kerk moet zijn bij al die politieke en kerkelijke splitsingen, die er in de wereld zijn en bij dat iyili- tairisme en bij die atoomsplitsing en bij die maatschappelijke vragen en bij die gezins- en huwelijksproblemen. Wat zou het heerlijk wezen als Hij nog eens verscheen en aan ons dui delijk maakte: dat en dat alleen is de weg. Waarom is de heer heengegaan van zijn discipelen Hij zelf geeft dit antwoord: .Want indien Ik niet heen gakan de Trooster niet tot U ko men" Hij maakt dus plaats voor de Heilu/r (leest. Wij zijn op de aarde, maar we magen geloven in de Heer in de hemel, die door zijn Heilige ons ieder laar weer opnieuw dat het helemaal is opgehouden met het zien, in welke voimi dan ook. Zijn discipe len moeten voortgaan in de onrust van deze wereld. Dat geeft gewetens conflicten. Maar in geloof mogen zij zich verbonden weten met de Heer in de heml, die door zijn Heilige Geest in alle waarheid leiden zal en die hen het inzicht in zijn Woord geven wil. H. VERWACHT. MEER WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, la ter ruimend naar zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 15 mei Zon op 4.47 onder 20.26 Maan op 3.23 onder 17.05 16 mei Zon op 4.46 onder 20.28 Maan op 8.46 onder 18.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1