Prof. Oud pleit opnieuw voor een isolering van de P.v.d.A. Fuchs en zijn metgezellen in Engeland aangekomen EINDE VOOR VLISSINGSE BOULEVARDBUNKER WATERSCHAP NIET ALLÊEN ZAAK VOOR GRONDEIGENAREN DINSDAG 13 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 „KABINET TE KUNSTMATIG IN ELKAAR GEZET" Helmenaffaire op de lange baan (Van onze parlementaire redacteur). In een grote redevoering voor de afdeling Ede van de V.V.D., heeft prof. Oud, de voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, en voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de V.V.D., opnieuw ge pleit voor een isolering van de P. v. d. A. en een nauwere samenwerking van de nïet-socialistische partijen. De afdeling Ede van de V.V.D. had de drukbezochte vergadering be legd als onderdeel van de actie voor de gemeenteraadsverkiezing van 28 mei a.s., doch prof. Oud plaatste zijn beschouwingen in veel wijder ver band en gaf 'n analyse van de huidige politieke constellatie in ons land, waarbij hij, zoals gezegd, tot de conclusie kwam, dat bij de niet-socialis- tische partijen steeds meer het besef levendig wordt, dat uit hoofde van de diepgaande principiële verschillen tussen beide politieke groeperingen de brede basispolitiek tot vruchteloosheid gedoemd is. Prof. Oud vestigde de aandacht op de verkiezingsverrassing van 26 maart j.l., die een geweldige klap bracht voor de P. v. d. A. en de prachtige overwinning voor de V.V.D. Hij schreef deze verrassing toe aan het fiasco van de regeringspolitiek als gevolg van een veel te ver door gevoerd dirigisme. Prof. Oud wees er op, dat per jaar gemiddeld anderhalf miljard gulden wordt uitgegeven voor onze defensie. We mogen verwachten, dat dit geld zo goed en zo nuttig mogelijk wordt besteed. Dat blijkt echter niet steeds het geval te zijn. Men denke aan de helmen-affaire, die de heer Ritmees ter minutieus heeft uitgezocht en waarover hij minister Staf geïnter pelleerd heeft. In plaats echter van deskundige buitenstaanders een on derzoek te laten instellen wat de heer Ritmeester gevraagd heeft zal een Kamercommissie de zaak on derzoeken. Daarmede wordt de kwes tie op de lange baan geschoven. Prof. Oud zeide dat hij verleden week geen motie van wantrouwen tegen mr. Kranenburg had inge diend, omdat hij wel geleerd had dat het bij de tegenwoordige wij ze van kabinetsformatie onmoge lijk is, dat men er een van de be windslieden uit krijgt. Het kabi net is te kunstmatig in elkaar ge zet. Als men er één plank uit haalt, stort het hele kabinet in elkaar. Prof. Oud herinnerde eraan, dat hij aangeraden heeft mr. Kranen burg zijn congé te geven. Niemand viel hem bij, maar ook niemand viel hem af. We moeten, aldus prof. Oud, dus maar weer afwachten, welke el lende ons nog boven het hoofd hangt. Vervolgens onderwierp prof. Oud de brede basis aan een beschouwing. Prof. Romme wil niet regeren zonder de socialisten, maar ook niet met alleen de socialisten. Hij wil er wat randversiering bij hebben en spreekt dan van de brede basis.De K.V.P. en de P. v. d. A. geven echter de toon aan. Zij maken de dienst uit. Vandaar dat prof. Oud voor de verkiezingen in 1952 heeft aange drongen op de vorming van een te genwicht tegen de grote katholieke en de grote socialistische invloed. Dit tegenwicht kon gevonden worden door de vorming van een derde macht, door de samenwerking van V. V. D., A. R. P. en C. H. U. Het is er niet van gekomen. De V.V.D. kwam in de oppositie en de A.R. in het kabinet. Daarvan heeft de A. R. P. plezier beleefd. In 1956 heeft zij een geduchte klap gekregen. Met het ouderwetse christelijke staatsmanschap van dr. Colijn is de A. R. P. verder gekomen dan met het moderne christelijke staatsmanschap van minister Zijlstra. Prof. Oud riep in herinnering dat de heer Berghuys, voorzitter van de A.R.P., heeft gezegd, dat het beleid moet worden omgebogen en dat de P. v. d. A. daaraan krachtens haar be ginsel niet' kan meedoen. Daarmede is de A.R.P. precies aangeland bij wat prof. Oud altijd heeft gezegd. Trouwens ook de K.V.P. heeft dezelf de ervaring opgedaan, zoals o.a. blijkt uit de kwestie van de bezits vorming. Prof. Oud zette daarna uiteen, hoe de V.V.D. de positie van de staat ziet. Hij legde alle nadruk op de handhaving van de vrijheid en kwam tenslotte tot de conclusie, dat als het voortgaat als bij de staten-verkiezin- gen, de niet socialistische partijen tot de overtuiging zullen komen dat men niet meer met de P. v. d. A. kan samenwerken. MEMORIE VAN ANTWOORD WATERSTAATSBEGROTING V oorontwerp wet vergoeding kosten waterkering gereed. Een voorontwerp van wet tot ver goeding van de kosten van waterke ring is thans gereed gekomen, maar het komt minister Algera gewenst voor, in verband met de nauwe sa menhang met de voorstellen tot de bijdrageregeling ingevolge de Delta wet, dit ontwerp gelijktijdig in te dienen met het ontwerp Bijdragen- wet Deltawerken. Over dit laatste worden thans de adviezen van de Raad van Waterstaat, Gedeputeerde Staten en de Unie van Waterschaps bonden ingewonnen, zo deelt de mi nister in zijn memorie van antwoord over de waterstaatsbegroting aan de Eerste Kamer mede. De minister wees het verwijt van Indonesische jongens vielen voorbijgangers aan Zaterdagavond en zondagavond is het in Den Haag rumoerig geweest door schermutselingen tussen Indone sische en Nederlandse jongelui. Zon dagavond waren op de hoek van de Goudenregenstraat naar schatting een 80 Indonesische jongelui bijeen, die het de voorbijgangers lastig maakten en hen aanvielen met stukken ijzer, bierflessen en zelfs met Drie personen, die toevallig pas seerden en er niets mee te maken had den, werden gewond, namelijk de 18- militair B. K. en de 16-jarige scl J. P. De laatste kreeg een messteek in het hoofd en moest in het ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen. De mili tair kreeg een hoofdwond en een mes steek in de handpalm en E. van O. ver wondingen aan de benen. Toen de po litie arriveerde, namen de jongelui de benen. Ihlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. De grootste gebeurtenis in M Zweden, welke om de vier jaar gehouden wordt, is het univer- H siteits-camaval in Lund (itO.OOO inwoners). Aan het feest nameti 2000 studenten II deel en er waren 200.000 men- n M sen gekomen om mee te genie- ten van dit grootse festijn. Op de foto: een geslaagde imi- §i tatie van prinses Gracia en |j prins Rainier van Monaco. Zelfs hun kinderen ontbreken niet. de hand, als zou het uitblijven van ïjjjte gemeenschap zou dienen, past rlo nanffplrnndicHp mafltrfCPlpn f>r> hnt u~. o de aangekondigde maatregelen wetgevend gebied een gevolg zijn van onvoldoende voortvarendheid op zijn departement. Integendeel, hij heeft grote waardering voor de ijver, waarmee de desbetreffende, helaas gering in aantal zijnde ambtenaren, zich van hun zeer moeilijke en inge wikkelde taak kwijten. Hoewel minister Algera erkent dat het betoog van vele leden, dat het waterschap in wezen een publiekrech telijke organisatie van grondeigena ren is, die de zorg hebben voor 't be houd en de verbetering van de pro- duktiviteit van hun akkers, een om schrijving is waaraan de meeste wa terschappen beantwoorden, behoeft dat volgens hem niet het geval te zijn. Een waterschap kan aangewezen zijn voor de behartiging van water staatsbelangen, welke met de pro- duktiviteit van de akkers niet te maken heeft. De Grondwet beperkt de taken niet, die aan een waterschap kunnen worden opgedragen. De zorg voor dijken, wateren, wegen en brug gen, de zuivering van het water etc. zijn zulke waterstaatstaken. Dat bij sommige de produktiviteit van de bo dem direct betrokken is, bij andere in mindere mate of in het geheel niet, is geen principieel verschil. De bescherming van gebouwde eigendommen, in een stadskern b.v., door het in stand houden van een waterkering, heeft als zodanig niets met de produktiviteit van de grond te maken. Bij de zuivering van afval water is dit evenmin het geval. Toch zijn dit waterstaatszaken, waarvan de behartiging kan worden opgedra gen aan een waterschap. In dit kader past het betrekken van allen, die be lang bij die taak hebben of de ver zorging daarvan noodzakelijk ma ken, in de kosten van de werken. De minister kan zich dan ook wel verenigen met hetgeen vele andere leden in aansluiting op het betoog van de eerder aan het woord zijnde leden hebben opge merkt, namelijk dat de gedachte, dat de waterschapsorganisatie al leen op grondeigenaren berust, in ieder geval niet in overeenstem ming is met de huidige maat schappelijke verhoudingen. Hij kan zich eveneens verenigen met het betoog, dat het deelnemen in de kosten van werken althans in de regel ook medezeggen schap zal moeten medebrengen ten 'aanzien van het bestuur der waterschappen. Dit ligt geheel in de lijn van het waterschap als doelcorporatie, waarin belangheb benden, hetzij direct hetzij indi rect worden geroepen een bepaald waterstaatsbelang te behartigen en de daaraan verbonden kosten te dragen. Indien een werk alleen de plaatse- Maandag is in verband met de versteking van zeewering te Vlissingen een begin gemaakt met het gedeeltelijk oprui men van de betonnen kolos van Duitse makelij die sedert de oorlogsja ren als een lelijke puist in de muur van de Bou levard Bankert te genover de Coosje Bus- kenstraat zit veran kerd. „Gedeeltelijk opruimen" wil zeggen, dat de kaze mat met het trottoir van de Boulevard zal worden gelijk gemaakt. Duizend kubieke meter beton zal zo met kleine springla dingen uit elkaar worden gereten. Beton, dat weer dienst zal doen bij de thans in uitvoering zijn de werken ter verster king van de Boulevard- Na het opruimen van deze bunker waartoe thans met behulp van luchtdrukhamers gaten voor het aanbrengen van de springstoffen in de kolos worden ge boord zal de boule vardmuur hier worden hersteld. Het opruimen Aan de bunker, wordt door de aannemer, de Handelsmaatschappij v. Oord uit Werkendam krachtig aangepakt. Tien mensen waren gis teren ingeschakeld bij het boren van de gaten. Drie compressoren dre ven de luchtdrukhamers aan; vandaag zal nog vierde compressor wor den ingeschakeld. Het opruimingswerk zal cir ca zes weken vergen. Een bijzonderheid is nog, dat de pantserdeu ren en pantserplaten, die in de bunker zijn ver werkt, thans spoedig aan de eigenaar het Ministerie van Defensie kunnen worden afge leverd.... Indien de weersom standigheden dit toela ten zal vanmiddag om twee uur het tweede zinkstuk iets groter dan het eerste aan de grond worden ge bracht. Met de eigen lijke aanleg van de dam, die gedeeltelijk voor de Boulevard Bankert en De Ruyter zal worden aangelegd, zal eerst vol gende week een begin worden gemaakt. (Foto P.Z.C.) het in het algemeen niet in het beleid van de minister om in de kosten van zulk een werk subsidie te verlenen. De vraag of hier sprake is van een onrendabel deel speelt geen rol bij de bepaling van dit beleid. Slechts indien meer dan plaatselijke belan gen met de uitvoering van een ver antwoord geacht werk zijn gediend, kan er aanleiding bestaan daarin vanwege zijn departement te subsi diëren. Afhankelijk van de betrok ken belangen en lettende op eventue le reeds uit andere hoofde te ontvan gen bijdragen, kan de grootte van deze subsidie worden bepaald. Alge mene richtlijnen zijn daarvoor niet te geven, o.m. wegens de grote ver scheidenheid in de aard der objecten. Enige léden hadden nog in het bijzonder de aandacht van de mi nister gevestigd op het vraagstuk van de kasgeldfinanciering. Zoals bij de behandeling van deze aan gelegenheid in de Tweede Kamer is medegedeeld, is van regerings wege de terbeschikkingstelling be vorderd van 21 miljoen gulden ten behoeve van de uitvoering of voortzetting van urgente werken in 1958. De regeling is zodanig dat voor deze werken geen be hoefte meer is aan een speciale re geling voor de kasgeldfinancie ring. Hoewel dit vraagstuk in verband met de huidige situatie op de geldmarkt ook overigens min der nijpend sghijnt, overweegt de minister met name in verband met de deltawerken of nadere voorzie ningen nodig zijn. Indonesische rebellen belagen landingstroepen in noordelijke Molukken In een radiobericht van de zijde der opstandelingen in Indonesië, waarvan de plaats van uitzending onbekend is, werd maandagavond medegedeeld, dat de troepen der opstandelingen in de noordelijke Molukken een aanval door troepen van de regering hebben afgeslagen en sommige landingsdeta chementen naar hun boten hadden teruggedreven. Deze landingen be gonnen zondag met een aanval op Halmaheira. Volgens dezelfde radio hebben in de afgelopen dagëh eenheden der opstan delingen, in burgerkleding, aanvallen uitgevoerd op Boekittinggi, waarbij akn de zijde aer regeringstroepen vele doden en gewonden zouden zijn geval len. Ook op Pematang Siantar was een overval gepleegd, aldus de radio berichten der opstandelingen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft maandag ontkend, dat „buitenlandse vrijwilligers" de regeringsstrijdkrach ten zouden helpen in de strijd tegen de opstandelingen. In een verklaring van de minister werden de beweringen van de Philip- Sijnse minister van defensie, generaal esus Vargas, dat Russische militaire deskundigen de Indonesische regering zouden helpen, van de hand gewezen. Het linkse dagblad „Pemoeda" in Djakarta heeft maandag gemeld, dat kolonel Meloedin Simbolon, de minister van buitenlandse zaken der revolutionaire regering, klaarblijke lijk gesneuveld is tijdens een ge vecht tegen troepen der centrale re gering, die Korintji, in Midden-Su- matra, binnentrokken. De vierde Jeugdconferentie van de 1.700.000 leden tellende Westduitse bond van staalarbeiders heeft op een congres in West-Berlijn unaniem een motie aan genomen, waarin wordt voorgesteld dat alle jeugdbewegingen van de bond naar Egnn gaan om te protesteren tegen de kernbewapening. Introductie Philips-aandeel op Duitse beurzen. De N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips' gloeilampenfa brieken te Eindhoven maakt bekend, dat omstreeks 21 mei de beurshan del in aandelen Philips op do Duitse effectenbeurzen zal beginnen. Blijkens het introductieprospectus zullen de volgende aandelen van de N.V. gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips' gloeilampenfabrie ken te Eindhoven toegelaten worden tot de beurshandel in West-Duits- land: 494.730.000 aan toonder lui dende gewone aandelen, die vóór 31 december 1957 waren uitgegeven, dc 93.134.000 aan toonder luidende ge wone aandelen, die bestemd zijn voor de conversie van de per 31 december 1957 nog niet geconverteerde 5 converteerbare obligaties der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven en 317.000 aan toonder luidende gewone aandelen, bestemd voor de omwisseling der op 31 de cember 1957 nog niet in het bezit der N.V. gemeenschappelijk bezit van aandelen en Philips' gloelampen- fabrieken zijnde gewone aandelen der N.V. Philips' gloelampenfabrie- ken te Eindhoven. De beurzen in West-Duitsland, waar Philips aande len officieel zullen worden genoteerd en verhandeld, zijn die te Hamburg, Berlijn, Düsseldorf, Frankfort en München. Unie christelijk B.O. zendt telegram aan minister De Unie van christelijk buitenge woon onderwijs heeft zich telegra fisch tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gewend over het uitblijven vap de gelijkstel ling van het buitengewoon onderwijs. Diep onder de indruk van de no den der betrokken afwijkende kinde ren en de voor hen bestaande cn in oprichting zijnde scholen, dringt de Unie er op aan met de meeste spoed aan deze scholen en kinderen recht te doen. lllllllllllllllllliHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllll Duizenden Engelsen, die nog altijd dol zijn op ontdekkingsreizigers van verre gebieden, heb ben gisteren dr. Vivian Fuchs, de eerste man, die dwars over het Zuidpoolgebied is getrok ken een afstand van 3360 km een oorver dovend welkom bereid. Dc burgers van Southampton hadden zich bij het hondertal familieleden van Fuchs cn de 18 leden van zijn ant-arctische expeditie gevoegd, om de Zuidpoolhelden bij hun terugkeer naar Engeland, aan boord van de „Rangitoto" te ver welkomen. Zij juichten hen langs ie hele weg naar het tadhuis toe. Onder de n enig te bevonden zich nonderden schoolkin deren, die vrijaf had den gekregen. De onverschrokken dok ter, die zijn arctische baard al lang had afge schoren, liet zich het gejuich rustig welgeval len. Hij zag er uit als een zakenman uit de city juist terug van een dag op zijn kantoor. Zijn glimlachende vrouw bevond zich aan zijn zijde. Onder lien, die hem be groetten, waren de 22- jarige dochter van Hil lary en diens zoon Pe ter, 19 jaar. Fuchs deel de op een persconferen tie mee, dat hij „erg blij" was weer thuis te zijn". „De meesten van ons waren vanaf november 1956 weg en vijf van ons zelfs nog een jaai eerder", zei hij. Maar Fuchs voegde daaraan toe, dat hij „misschien wel eens in de zomer naar de Zuid pool terug zou keren". „Wij weten nu veel meer over de bodemge steldheid onder de ijs kap." Fuchs behandelde op handige manier een vraag over het geschil. dat tussen hem en Hil lary was ontstaan. „Het werd erg over dreven", zei hij. „Het was Hillary's mening, dat ik te laat was voor het vervolgen van de tocht. Maar zijn voer tuigen waren langza mer dan de mijne en ik zei, dat ik het er op zou wagen. Dat was het eni ge verschil van me ning". Fuchs zelf zal zich bij Hillary voegen in de rangen van het ridder schap, dat hem als ont dekkingsreiziger binnen enige dagen door konin gin Elizabeh op Bu ckingham Palace zal worden verleend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllll^ lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Buisjesdag - vertrek der vlooi - op 17 mei. Donderdag 15 mei, (Hemelvaartsdag) zal de haringvloot gepavoiseerd lig gen in de havens van Scheveningen. Vlaardingen en IJmuiden. Zaterdag 17 mei is het Buisjesdag. Dan ver trekt de vloot en begint de haring- jagerij. Wie brengt de eerste haring aan? Te verwachten is, dat in de morgen van woensdag 21 mei de snelste jager het vaderland met de eerste Hollandse Nieuwe zal bereiken Dit programma is derhalve anders samengesteld dan in andere jaren. Waarom deze veranderingen Om verschillende, maar voornamelijk de volgende redenen. Pinksteren valt dit jaar op 25 en 26 mei. Wanneer de schepen op dinsdag 20 mei zouden vertrekken, is de eer ste haring er pas op zijn vroegst 23 mei. De eerste haring is niet goed koop en de vrijdag is voor de detail handel een weinig gunstige dag. Door nu zaterdag 17 mei te varen is te verwachten, dat woensdag 21 mei de eerste haring wordt aangevoerd, ter wijl de vloot voor Pinksteren nog enkele keren kan vissen. Te verwach ten is dan dat er met Pinksteren vol doende haring tegen een wat schappelijke prijs is. In de tweede plaats namen de laatste jaren ook enkele grote moderne trawlloggers aan de jagerij deel. Schepen, die op een geheel andere wijze vissen. Daardoor kwam de oud- Hollandse jagerij in gedrang. Nu is vastgesteld, dat deze grote loggers met zware motoren pas maandag de 19e mogen vertrekken. De jagerij is daardoor als het ware „beschermd" voor de drijfnetloggers. die allemaal de 17e vertrekken, de 19e aan schot gaan (vleet uitzetten) en in de nacht van 19 op 20 mei gaan halen, waar na de snelste schepen der ploegen in de vroege morgen van 20 mei t als er gevangen is) gaan jagen. Zodoende belooft het dit jaar een hardnekkige haringrace te worden. Mr. K. P. van der Mandele over „Randstad en Delta" Mr. K. P. van der Mandele heeft als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam gistermid dag in de openbare vergadering en kele opmerkingen gemaakt over het rapport „Randstad en Delta", uitge bracht door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het zal volgens de kamer niet alleen gaan om een af weging van de planologische merites van, verschillende plannen, maar ook om een afweging van de daaraan ver bonden kosten van uitvoering. Toegejuicht wordt, dat in het rap port de volledige inschakeling van Rozenburg en een tweede havenmond worden verondersteld. De gedachte aan een zeesluis in het zeekanaal op Rozenburg ter hoogte van Maas sluis wordt door de kamer niet ver worpen. De kamer beseft voorts, zo vervolg de de %roorzitter, dat het oriënteren van de ontwikkeling op het Haring vliet kostbare kunstwerken met zich medebrengt. Hij doelde daarbij op het driewegkanaal, op bruggen en tunnels. Hij wees er echter op. dat de gedachte ontwikkeling illusoir zou worden, indien de benodigde kunst werken niet in een voldoende hoog tempo zouden worden uitgevoerd. Tenslotte gaf mr. Van der Mandele als zijn oordeel te kennen, dat In elk geval, zolang de definitieve vormge ving van de plannen in dit gedeelte van het Deltagebied niet vaststaat, daar zijns inziens niets mag worden ondernomen, wat de verwezenlijking van de grondgedachte van de decen tralisatie van wonen en werken zou kunnen belemmeren of moeilijker maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7