PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LIBANESE ONLUSTEN BREIDEN ZICH UIT Bloeiende boomgaarden op Beveland BILT BOTSING BIJ WADDINXVEEN EIST DRIE MENSENLEVENS LENTEWEELDE 1958 ENGELS SCHIP VOER KRAAN OMVER: SCHADE 1 MILJOEN 201e jaargang - no. 112 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een .minimum van l.—. ..Brieven of adre» bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro nn >59100 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red, tel. 2425, adm. tel. 2094 Bomaanslag op oliebuisleiding *-\ Belgische consul-generaal uit Syrië bij wapensmokkel gearresteerd Aanhangers van Nassers pan-Arabisme hebben de ongeregeld heden, die sinds-enkele dagen voorkwamen in de havenstad Tri poli maandag uitgebreid naar de Libanese hoofdstad Beiroet. Met een oproep tot algemene staking en gewelddadigheden in de straten, waarbij in Beiroet maandag minstens tien personen om het leven kwamen, pogen zij de westersgezinde president Sja- moen tot aftreden te dwingen. Hun actie richtte zich tevens te gen de Amerikanen. Maandag werd het Amerikaanse voorlich tingsbureau in de Libanese hoofdstad in brand gestokenzater dag was hetzelfde gebeurd in Tripoli. De radiozenders van Cairo en Damascus hebben de Libanezen de gehele dag opgeroepen „in opstand te komen tegen de krach ten van het imperialisme en zijn agenten". Officieel is te Beiroet meegedeeld, dat de oliebuisleiding van de Iraakse Petroleummaatschappij, die door Libanon loopt, door een bomaanslag is beschadigd. De maatschappij laat de olie nu via Banias in Syrië lopen. De tankboten gaan daarheen in plaats van naar Tripoli. De schade aan de leiding wordt aanzienlijk genoemd en moeilijk te herstellen. Auto met arsenaal Radio-Beiroet heeft maandagavond in een uitzending in het Arabisch gemeld, dat de Belgische consul- generaal in Damascus, die vroeger gevolmachtigd minister van België in Syrië is geweest, aan de Liba nese grens is gearresteerd, omdat de Libanese douane wapens in zijn auto heeft gevonden. In de auto werden, aldus een be kendmaking van het Libanese mi- Ex-premier Karamanlis wint Griekse verkiezingen E.D.A. vormt grootste oppositiefractie De Nationale Radicale Partij onder leiding van ex-premier Karamanlis is in de Griekse verkiezingen als de sterkste partij uit de bus gekomen. Maar de linkse E.D.A., gesteund dooi de buiten de wet gestelde communis ten. heeft haar positie aanzienlijk versterkt en zal de grootste oppositie fractie vormen, een positie die tot dus ver door de liberalen werd ingenomen. Maandagavond is officieel te Athe ne bekendgemaakt, dat de radicalen de absolute meerderheid in het parle ment hebben behaald. Alle uitslagen waren nog niet binnen, maar men verwachtte, dat deze westersgezinde partij 178 van de 300 zetels zal krij gen. De E.D.A. is van 18 op 78 zetels gekomen en heeft daarmee de plaats ingenomen van de liberalen als de grootste oppositiepartij. De E.D.A. is gekant tegen vestiging van raketbases van de N.A.V.O. in Griekenland en is voorstander van ,,een onafhankelijke buitenlandse po litiek". De partij wordt.geleid door de 70-jarige Passalides, die in Rusland is geboren en die als socialist zitting heeft gehad in de Doema, het parle ment in de tsarentijd. Na de commu nistische revolutie is Passalides naar Griekenland gegaan. De liberalen zien hun zetels gehal veerd. Verwacht wordt, dat zij slechts 36 zetels in het nieuwe parlement zul len hebben. De kleinere partijen leden alle zware verliezen en zullen tezamen niet meer dan dertien zetels krijgen. nisterie van buitenlandse zaken, 33 machinepistolen, 28 revolvers, 14.650 patronen voor deze wapens, onderde len van wapens en een tijdbom ge vonden. De auto, die het kenteken C.D. (corps diplomatique) droeg, werd in beslag genomen, toen de wapens wa ren gevonden In de bekendmaking zegt het mi nisterie van buitenlandse zaken, dat het haar spijt, dat dit een ambtenaar van een land moest overkomen dat vriendschappelijke betrekkingen met Libanon onderhoudt. U itgaansverbod Er is in de hoofdstad een uitgaans verbod van kracht. Daar hebben zich de laatste drie dagen onlusten voor gedaan, waarbij minsten 16 doden en 100 gewonden zouden zijn gevallen. De betogers zijn volgens het pers bureau Reuter van mening, dat de politiek van de regering te veel op het westen is ingesteld. Gewoonlijk is Libanon een van de rustigste sta ten van het Midden-Oosten. De weg van Beiroet naar de Syri sche hoofdstad Damascus is voor het verkeer gesloten. De „New York Telegram and Sun" schreef maandag over de ongeregeld heden, dat er voor de verkiezingen nog wel meer zullen komen. „Deze gewelddadigheden zijn niet afkomstig van de Libanese regering of het volk", schrijft het blad verder, „zij maken deel uit van een weloverwo gen campagne van ondermijnende activiteit en oorlogsdreiging met het doel de vrijheden die de wereld nog overgebleven zijn weg te nemen". Maandagochtend heeft het m.s. Bitternuit Liverpool in de Amsterdamse haven tijdens het manoeuvreren een top- kraan van Jf0 ton aangevaren. Het gevaarte kantelde en sloeg door het dak van een loods. De schade aan kraan, kade en loods v:ordt op een miljoen gulden geschat. Op de foto een beeld van de ravage. Conservatieven onthouden steun aan formateur Pflimlin De radicale en de socialistische frac tie in de Franse Nationale Vergade ring hebben maandag besloten de volksrepublikein Pierre Pflimlin te steunen, als hij vandaag het oordeel van het parlement vraagt over zijn kabinet. De radicalen verklaarden zich ook bereid aan de regering deel te nemen. Het dagelijks bestuur van de con servatieve partij, waarvan alle leden van de fractie deel uitmaken, besloot echter met 46 tegen 27 stemmen niet aan de regering Pflimlin deel te ne men. Zoals bekend telt het door Pflim lin voorgestelde kabinet vier conser vatieven. Pflimlins vooruitzichten worden ver schillend beoordeeld, doch de meeste waarnemers achten het waarschijnlijk dat hij geen meerderheid zal weten te krijgen. DE DOOD OP DE WEG Kloosterzuster kwam om bij ongeval te Nijmegen Drie mensen werden gedood en twee zwaar gewond tengevolge van een he vige botsing tussen twee personen auto's, die gistermorgen ontstond op de rijksweg nr. 12 nabij Waddinxveen. De botsing ontstond, toen een uit de richting Utrecht komende auto door nog onbekende oorzaak de midden berm van de weg op reed en op het linker weggedeelte terechtkwam. Met een harde klap vloog de wagen toen tegen een auto, die uit de richting Den Haag naderde. Er ontstond een grote ravage. De auto uit de richting Utrecht (die uit Nijmegen afkomstig was), raakte in brand. Eén der inzittenden van deze auto, de 66-jarige mevrouw T. uit Nij megen, werd op slag gedood. Haar 66-jarige echtgenoot, de Nijmeegse koopman H. T., die zwaar gewond naar het St.-Jozefpaviljoen te Gouda werd overgebracht, overleed later eveneens. Een andere inzittende van de wagen werd ernstig gewond. Van de uit de richting Den Haag komende wagen kwam de 74-jarige mevrouw A. R.-de N. uit Den Haag om het le ven. Haar echtgenoot, de 74-jarige boekhandelaar A. J. R. en de 46-ja- rige boekhandelaar M. J. A. I. O., bei den uit Den Haag, werden zwaar ge wond. De 42-jarige boekhandelaar J. J. van L. werd licht gewond. Alle ge wonden werden naar het Sint-Jozef paviljoen te Gouda overgebracht. Men vermoedt, dat de botsing is ont staan doordat de kleine personenauto uit Utrecht tijdens het draaien op de wegberm terechtkwam. Op de Oranjesingel te Nijmegen, op het kruispunt met dé Brugghenstraat, is gistermorgen een verkeersongeluk gebeurd, dat de 26-jarige missiezuster Marie Josephine Vrijns uit Tienray in Limburg het leven heeft gekost. Zus ter Vrijns stak met een mede-zuster op de fiets de Singel over. Zij werd door een uit Bunschoten afkomstige vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer was woonachtig in het klooster aan de Dennenstraat te Neerbos. Prinses Beatrix bracht bezoek aan Madurodam. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het miniatuur- stadje Madurodam, dat zij in 1952 heeft geopend. De. reden van dit be zoek was, dat de prinses, die enige jaren niet in Madurodam was ge weest, de nieuwe aanwinsten eens in ogenschouw wenste te nemen. Algerije: 118.400 mannen gesneuveld sinds 1954 Te Algiers is vernomen dat sedert de opstand in Algerië in november 1954 begon, er 112.000 opstandelin gen zijn gesneuveld en 6400 Franse soldaten, 750 vermisten niet meege rekend. Voorts lieten 1322 burgers van Europese afkomst en 8355 Mo hammedaanse burgers het leven. Overleg met Russen over controle op ontwapening? Dulles: Kroesjtsjews brief betekent enige vooruitgang Het besluit van de Sowjet-Unie om deel te nemen aan het technisch onderzoek naar de manier waarop men het beste toezicht kan uitoefe nen op het besluit geen kernwapen proeven meer te doen, is in het wes ten gunstig ontvangen. Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Britse regering de volledige tekst van Kroesjtsjews brief aan Amerika's president Eisenhower nog niet heeft gelezen, maar dat dit besluit met voldoening, zij het met zeker voorbe houd is begroet. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles zei dat de nota van premier Kroesj- tsjew „een weinig vooruitgang in de richting van het westelijke standpunt inzake ontwapening betekent. Hij noemde Kroesjtsjews bereidheid om technische besprekingen over het vraagstuk van het beëindigen van proeven met kernwapens te houden in zoverre bevredigend, dat „in zeker opzicht tenminste" het Amerikaanse standpunt wordt erkend Dulles voegde hieraan toe, dat men de Russische nota nog verder moet bestuderen. „Controle is de kwestie waar het gehele ontwapeningsvraag- stuk om draait", aldus de Ameri- I kaanse minister. LOODS VERNIELD Ook kademuur werd zwaar beschadigd. Het 1547 brt metende Engelse s.s. „Bittern" is gisteren tijdens het ma noeuvreren om in de IJ-haven te Am sterdam voor de wal te komen, waar bij het door twee sleepboten werd geassiteerd tegen de kademuur van de Javakade gevaren. De boeg van het schip raakte daarbij de 50 m hoge 40 ton zware topkraan, die om viel en terecht kwam op de loods F, die over een lengte van circa 60 m werd vernield. De kademuur werd naar binnen gedrukt en eveneens zwaar bescha digd. De „Bittern" kreeg schade aan de top van de boeg en vlak boven de waterlijn waar de steven enigszins werd ingedrukt. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De totale schade wordt voorlopig geraamd op één miljoen gulden. De kraan, evenals de loods eigen dom van de gemeente, was pas zes maanden in bedrijf, en kost inclusief het plaatsen een kleine vier ton. De 15 ton wegende top van de kraan, die op het- dak van de loods terecht kwam, werd door de val „verkreu- „Gulden vlies" wordt stilgelegd: ontslag voor 100 man. (Van onze correspondent.) Naar wij vernemen, is voor ruim honderd man personeel van de siga renfabriek „Gulden Vlies" die te Hil- verenbeek is gevestegid, ontslagver gunning aangevraagd en verkregen. De productie zal worden stopgezet in verband met de moeilijkheden, die de sigarenindustrie de laatste jaren heeft ondervonden. keld". Zo hevig was de botsing, dat het onderstuk van de kraan van de vier wielstellen gerukt werd, waar door de betonplaten op de kade verbrijzeld werden. De z.g. gordings- balk tussen twee meerpalen waarop het schip werd ingevaren werd ver splinterd. De plaatijzeren wand en het dak van de loods werden vermor zeld onder het gewicht van de verwrongen staalmassa van de top van de kraan. Als lucifershoutjes waren de zwarte houten dakspan ten afgeknapt en terecht gekomen op de in de loods opgeslagen stuk goederen. De „Bittern", eigendom van de British and Continental Steamship Company te Liverpool, kwam met een lading stukgoed uit deze Britse haven. 13 gr. 11 gr. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gister avond 7 uur. Helsinki, geheel bewolkt Stockholm, regenbui Oslo, regen Kopenhagen, regenbui Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, licht bewolkt Amsterdam, regenbui Brussel, licht bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, geheel bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, regen Frankfort, regen München, geheel bewolkt Garmisch p., geheel bewolkt Ziirich, geheel bewolkt Genève. geheel bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, geheel bewolkt Rome. onbewolkt Ajaccio, half bewolkt 13 gr. 10 gr. 16 gr. 15 gr. 15 gr. 10 g.r 16 gr. 17 gr. 21 gr. 23 gr. 14 gr. 13 gr. 24 gr. 29 gr. 23 gr. 22 gr. 25 gr. 30 gr. 28 gr. 29 gr. 28 gr. Belangstelling neemt nog toe ALS DE SLUIMERENDE FRUITBOMEN in de Zuidbeve- landse boomgaarden na een periode van zacht en zonnig weer tot ontwaken komen, verandert het beeld rondom de Zeeuwse fruitcentra als bij toverslag. Ontelbare tere witte en zacht-roze bloesems ontluiken tussen het welige groene lover, hetgeen telkenjare opnieuw een sprookjesachtig schouwspel oplevert. Niet alleen de bewoners van de streek genieten van deze jaar lijkse voorjaars „attractie", maar ook toeristen uit andere delen van Nederland en van over de grenzen hebben er veel voor over om temidden van bloeiende boomgaarden te toeven. Meer en meer geraakt Zuid-Beve land in trek bij de honderden toe risten die dit jaar in groter getale dan ooit tevoren door de in vol le luister bloeiende bongerds heb ben getoerd. Kr wordt clan ook niet nagelaten om een zo inten sief mogelijke propaganda te voe ren, zowel in het. binnen- als in het buitenland. Het lijkt er op, dat deze propaganda rijpe vruch ten gaat afwerpen, want vele niet- Zeeuwen hébben gedurende de laatste dagen de rust van idyl lisch gelegen weggetjes opge zocht om ten volle te kunnen ge nieten van wat de natuur biedt. Zijn de bloeiende boomgaarden op Zuid-Beveland bewust een trekpleis ter voor niet uit Zeeland afkomstige landgenoten en buitenlanders? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan verschillende belanghebbenden en in stanties, die vrijwel eensgezind van oordeel waren, dat het vreemdelin- genbezoek aan de Zeeuwse fruitcen tra dit jaar groter is clan ooit tevo ren. Wel kan men niet altijd vast stellen of het bezoek speciaal de boomgaarden betreft, maar een feit is, dat tientallen automobilisten de grote weg vermijden en de kronke lende binnenwegen nemen. „Toeval lig kom je daar niet", merkte de leider van het V.V.V.-informatiebu- reau te Goes, de heer J. M- Schipper, terecht op. Bloesemberichten De provinciale Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer geeft regel matig „bloesemberichten" uit, die verspreid worden in Nederland en in het buitenland, zo deelde men ons op het kantoor te Middelburg mede. Juist het feit, dat het Zeeuwse fruit teeltgebied zo afwisselend is van structuur de boomgaarden wor den op prettige wijze onderbroken door weilanden en akkers maakt de streek zo aantrekkelijk. Dat de propaganda zijn nut heeft is dit jaar duidelijk gebleken: tal loos waren de verzoeken bij de V.V.V. om nadere inlichtingen over de bloei ende boomgaarden; waar de rustig ste plekjes zijn te vinden, hoe men er komt enz. Plannen om bloesemtoch- ten voor toeristen uit te schrijven behoren tot de wensen van de V.V.V. en er bestaat goede kans, dat men daar het volgend jaar mee zal star ten. „We hebben slechts een kleine oppervlakte, die beplant is met fruitbomen en de ligging speelt ongetwijfeld een rol, maar wan neer de Betuwe naast het Zeeuw se fruitgebied lag, zou men kun- Vervolg op pag. 2) VERWACHT. VRIJ KOUD Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. .Matige, tijdelijk vrij krachtige wind meest tussen zuidwest en west. Vrij koud. ZON EN MAAN 14 mei Zon op 4.49 onder 20.24 Maan op 3.01 onder 16.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1