EL B KAPPIE H* L_ E n rum pi NOG ALTIJD ONZEKERHEDEN ROND DE DELTAWET WALCHEREN Agenda MONSTEROVERWINNING VAN ONDO OP SWIFT VI <1-21) ZEEUWSCH-VLAANDEREN EVEN NADENKEN hei geheim van Kaiiekol a a a a HilU a aar laa a a a MAANDAG 12 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 Regeringsnota zou nodig zijn (Slot van pag. 1) De nu aangenomen Deltawet is kennelijk opgezet met het doel om vrij kort na het uitbrengen van het daartoe strekkende advies der Delta commissie, te worden ingediend. Een dergelijke snelle behandeling zou in derdaad een gelijktijdige indiening van de bijbehorende wetsontwerpen onmogelijk hebben gemaakt. Maar nu vijf jaren na de ramp kan men moeilijk weer spreken van een snelle behandeling van de Deltawet. Een beter inzicht in alle gevolgen zou nu wel op zijn plaats zijn ge weest. Daarom kan er niet genoeg op worden gewezen, dat er nog héle maal géén reden is voor de Zeeu wen om het „Deltawater nu maar over de Zeeuwse akker te laten lo pen", maar dat men integendeel waakzaam en oplettend moet blij ven. „Neemt acht op uwer landen staat", zoals het in de Documen tatiemap Deltazaken van het pro vinciale bestuur staat DELTABELEID Een laatste punt. dat wij hier nog aan de orde willen stellen, is het „deltabeleid" der regering als ge heel. Er is namelijk zowel in .de Tweede als in de Eerste Kamer een tegenstelling tussen minister en volksvertegenwoordiging aan het licht getreden over de vraag, hoe ver het debat in het parlement bij deze wet diende te gaan. Moest er een brede discussie komen over aller lei aspecten van het Deltaplan of diende men zich te beperken tot de algemene en technische beginselen, die hier aan de orde waren. De mi nister heeft zich, in tegenstelling tot het parlement, hardnekkig tot het laatste beperkt, ook al werd hij o.a. in de Tweede Kamer door een motie-Westerhout over een ontwik kelingsfonds wel eens uit zijn „technische tent" gelokt. In.de Eer ste Kamer was het met name het lid Schorer, dat zich grondig in deze problematiek als geheel had ver diept en daarover vele behartens- waardige dingen zei. Niettemin wei gerde de minister er op in te gaan. Dat laatste nu is te betreuren. En liet komt ons voor, dat de volksver tegenwoordiging daarmee geen ge- Op 20 mei kabellegging in Westerschelde Bij de N.V. Nederlandse Kabclfa- brick te Delft worden drie elektrici teitskabels gemaakt, welke bestemd zijn voor de verbinding tussen Zuid- Bcveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. De eerste kabel heeft zaterdag de fa briek verlaten en zal. als weer cn wind meewerken, op 20 mei a.s., wan neer er springtij is, in de Westerschel de worden gelegd. Aangezien het al enige malen is voorgekomen, dat kabels door sche pen, clie het anker moesten uitwer pen, werden beschadigd, zal deze ka bel vier meter onder de bodem van de zee-arm worden gelegd. De kabel heeft een diameter van ongeveer hon derd millimeter en een lengte van 2.3 kilometer. De kabel is bestemd voor een bedrijfsspanning van 50 ki- lovolt, waartoe de kabel is opgebouwd uit drie aders van elk 120 mm2. Het ophaspelen maakte het tref fen van ingrijpende voorzieningen noodzakelijk, aangezien de groot ste haspel nog te klem bleek te zijn. Er moest toen in Duitsland 'n speciale haspel worden gemaakt, welke is uitgerust met een opwik- kelblok. noegen kan nemen, doch de regering zal dienen te dwingen tot een gecoör dineerd .detalbeleid". Men zal niet mogen volstaan met hier en daar (op zichzelf wellicht uitstekende) maat regelen van onderscheiden departe menten incidenteel te laten nemen. De grote lijn ontbreekt immers in zulke gevallen. De bevolking in het Deltagebied evenwel wil deze grote lijn juist leren kennen. Welnu, de grote lijn zou tot uitdrukking ge bracht kunnen worden in een „Delta nota" van de regering aan het parle ment, een nota waaraan zowel de de partementen van economische zaken, sociale zaken, maatschappelijk werk, landbouw, volkshuisvesting, als ver keer en waterstaat hun bijdragen zouden kunnen leveren. Op deze wijze kan een gecoördi neerd beleid ontstaan, waarin niet de techniek het eerste en het laatste woord zou hebben. Op deze wijze ook zou men tot wat de heer Scho rer vorige week dinsdag noemde: „een verantwoorde keuze van priori teiten" kunnen komen. Ziehier enkele hoofdpunten, waar op de aandacht moest worden ge vestigd na het Deltadebat in de Eer ste Kamer. De eerste fase is nu ach ter de rug. De Zeeuwen dienen thans na deze strijd alle „delta-moeheid" af te schudden om voort te gaan aan dacht te vragen voor hun belangen, dienen verder te gaan met zich te bezinnen op deze zaken, opdat zij ook in de toekomst waardevolle bij dragen kunnen leveren tot het Del- tagesprek. Chr. mulo-onderwijzers vergaderden in Goes Onderwijsnota besproken De afdeling Zeeland van de Vereni ging voor Christelijk M.U.L.O., die zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes ónder voorzitterschap van de heer J. J. van IJsselstein te Middel burg in vergadering bijeenkwam, heeft uitvoerig gesproken over de tweede onderwijsnota en het rapport van de werkgroep uit het rijkskweek- schooltoezicht. In het bijzonder wer den de hoofdstukken over het Mid delbaar Algemeen Vormend Onder wijs (MiA.V.O.) nader onder de loep genomen. Deze tak van onderwijs is bedoeld om in een eventueel later in te dienen wetsontwerp grotendeels de taak van het tegenwoordige U.L.O. over te nemen. Door deze verandering zou het huidige U.L.O. uit het lager onderwijs worden gelicht en geïncor poreerd worden in het voortgezet on derwijs. hetgeen een oude wens is van het U.L.O. Desondanks rijzen er ernstige bezwaren, o.m. in verband met de stichting van scholen. De ver gadering had voorts geen bezwaar te gen de instelling van een proefklasse of „brugjaar". Wel werden bezwaren geuit tegen een examen na drie jaar M.A.V.O. en eveneens tegen het feit; dat de han delsvakken in deze tak van onderwijs een dergelijk kleine plaats innemen, dat zij geen vrijstelling meer geven voor het Middenstandsexamen. Voorts zijn er minder mogelijkheden van aan sluiting van het M.A.V.O. op het ho ger beroepsonderwijs, zoals h.t.s., ho gere landbouwschool enz. De heer J. van Bekkum, lid van het hoofdbe stuur van de Vereniging voor Christe lijk M.U.L.O. lichtte een en ander na der toe. MIDDELBURG Onderwijsbenoeming De heer J. H. Postma, leraar aan de chr. h.b.s. te Middelburg, werd tot leraar benoemd aan de chr. kweek school, te Ede (Gld.). Cursus plakkaatschilders te Middelburg beëindigd Vorige week is de cursus plakkaat- schilderen uitgaande van de Chr. Mid denstands Vereniging Middelburg, af gesloten. Op de laatste avond neeft eën der cursisten dank gebracht aan de leraar, de heer Klijn; de secreta ris de heer A. J. Burger sloot zich hierbij namens de vereniging aan. De heer Klijn ontving van de cursisten een boekenbon als waardering voor de prettige en leerzame wijze, waar op hij de cursisten de geheimen van het plakkaatschilderen heeft bijge bracht. De cursisten informeerden of het niet mogelijk was volgend jaar een cursus voor gevorderden te hou den. De heer Burger zegde toe dit in het bestuur te bespreken. Hij zag hiervoor wel mogelijkheden, hetzij als vereniging apart of in M.M.C.-ver- band.. Vooral .nu de mogelijkheid be staat, dat er een volledige samenwer king komt. Tot slot dankte de heer Klijn voor de aangename sfeer die er altijd geheerst had tussen hem en de cursisten. Vlissings gemeentesecretaris A. de Beijl met pensioen Reeds 52 sollicitanten meldden zich aan De heer A. de Beijl, secretaris der gemeente Vlissingen, zal binnenkort wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zijn ambt neer- leggen. Inmiddels is reeds de sollicitatie voor de vervulling van de ontstane vacature van gemeente-secretaris opengesteld. Hiervoor hebben zich 52 gegadigden aangemeld. De heer De Beijl, die op 19 septem ber 1893 te Barneveld werd geboren, begon na het behalen van het r.h.b.s.- diploma zijn loopbaan in 1911 als vo lontair en klerk ter secretarie van Coevorden. Na Zwolle (1913-1915) en Kampen 1915-1920), kwam de heer De Beijl op 1 januari 1920 als com mies ter secretarie van Vlissiingen. In juni van datzelfde jaar werd hij daar bevorderd tot hoofdcommies. Na van 9 november 1944 tot 1 oktober 1946 te zijn opgetreden als waarnemend se cretaris. werd hij met ingang van laatstgenoemde datum tot secretaris van de gemeente Vlissingen benoemd. De heer De Beijl is ridder in de Or de van Oranje Nassau. De veertarieven op de Westerschelde N.V.V.-organisaties te Terneuzen zullen zich uitspreken Tijdens een in ,,'s Lands Welvaren' te Terneuzen gehouden vergadering van bestuursleden der bij het N.V.V. aangesloten plaatselijke organisaties werd besloten, dat men woensdag 14 mei a.s. zijn standpunt inzake de kwestie der tarieven voor de veerdien sten op de Westerschelde zal bepalen. Dit geschiedt tijdens een algemene le- „Gramito II" trok 1400 bezoekers Ondanks tegenslag van ongunstig weer Al is het minder gunstige weer van vrijdag en zaterdag dan ook voor velen een reden geweest om thuis te blijven, toch trok Gramito II te 's-Gravenpolder nog bijna 1400 bezoekers. Vooral zaterdagavond kon van een massaal bezoek gesproken worden. De meeste standhouders waren nogal optimistisch gestemd; er ble ken goede zaken te zijn gedaan. De duizendste bezoeker, de heer P. Huis- kes, uit Goes, mocht enige waarde bonnen in ontvangst nemen. Het initiatief van de afdeling i-Gravenpolder van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond is dan ook ten volle beloond. De paar- detram van Miniatuur Walcheren, heeft vele goedbezette ritjes kunnen maken. VAANDAAG. Terneuzen Luxor: „Loving You", al.; Coiicerlgebou' Ooslburg Ledeltheatcr: „Tarzan en de verloren safari", 7.45 uur, 14 j. Sas van Gent Olympia: „Bezoek prinses aan de West", 4.30 en 6.30 u Primeurs op veiling te Middelburg Vrijdag werd op de veiling te Middel burg de eerste natuursla aangevoerd door de heer C. de Rijke uit Sou burg, de eerste boskroten door de heer Iz. Joziasse uit Koudekerke en de eerste nieutve aardappelen door de heren H. L. Vader, Souburg, W. J. de Schipper Koudekerke en S. van Soc- len, Souburg. RITTHEM COLLECTEN De gehouden Emmabloemcollecte te Ritthem heeft opgebracht een bedrag 42.50. Officiële publikaties MIDDELBURG. en w. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door de firma J, de Kroo en Zonen te Koudekerke na- M. H. Dekker te Middelburg ver gunning is verzocht tot het overschrijden de achtergeyelrooilijn van het per kend secfie I, no. 2354. Tot 22 mei 1958 bestaat ter gemeente secretarie (kamer 14) gelegenheid tot het inzage nemen van het verzoek en tot het schriftelijk Indienen van bezwaren. Middelburg, 8 mei 1958. Uitzending Strijkkwartet van Henk Stam In de achtste uitzending van de reeks .,Het Nederlandse Strijkkwartet" van de Avro wordt hedenavond een uit voering gegeven van het Tweede strijkkwartet van Henk Stam, direc teur van de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg. Het werk wordt uitge voerd door het Gaudeamus-kwartet. De uitzending begint om 7 uur. De kosten van de Deltawerken Helft op gewone dienst Minister Algera heeft de Eerste Kamer meegedeeld, dat de helft van de kosten der deltawerken ten laste van de gewone dienst wordt gebracht, omdat ofschoon moet worden toe gegeven dat de uitgaven voor de Del tawerken in beginsel kapitaalsuitga ven zijn een deel der uitgaven wordt besteed aan de versterking van hoogwaterkeringen in beheer (en in eigendom) bij derden (onderdeel 10 van het artikel)waarin het rijk sub sidieert, en een ander deel aan voor zieningen te treffen aan objecten van derden in de onmiddellijke omgeving der afdammingen teneinde die objec ten aan te passen aan de nieuwe toe stand, die zal ontstaan. Deze uitgaven behoren tot die, wel ke een wijziging in de omvang van de vermogenspositie van de staat tot ge volg hebben en bij de thans toege paste criteria behoren deze uitgaven ten laste van de gewone dienst te ko men. Het totaal dier uitgaven beloopt niet een som. die gelijk is aan 50% van het gehele bij net artikel aange vraagde bedrag. Nochtans is het ten laste van de gewone dienst te brengen percentage op 50 gefixeerd, waarbij inderdaad is gedacht aan de mogelijk heid dat een deel der aan de Delta werken ten koste te leggen sommen uit een oogpunt van verhoogde veilig heid weliswaar goed besteed, doch economisch gezien niet rendabel zal zijn. Intussen is ook de minister van oordeel, dat verdere beschouwingen over het vraagstuk van de toerelce- ning van uitgaven aan de gewone en de buitengewone dienst het best kun nen worden opgeschort, totdat het re sultaat van de studie der commissie- Simons bekend zal zijn geworden. ZEEUWSE KORFBALBOND Leiders in eerste klas verstevigden posities Bij de uitslagen van de Zeeuwse Korfbalbond van zaterdag vielen wei nig verrassingen te noteren getuige het feit, dat slechts twee uitslagen niet juist waren voorspeld. In de eer ste klas ging Volharding 1 kansloos ten onder tegen Swift 2 (2-9). De Middelburgers waren met hun jonge ploeg vooral technisch veel beter. Bij Elto 1-Vios 1 was de ruststand 1-1 waarna de tweede helft in een bijna voortdurende regenval moest worden gespeeld. Deze wedstrijd eindigde echter nog sensationeel omdat juist op het eind van de wedstrijd, bij de stand 3-2 in het voordeel van Elto 1 Vios 1 een strafworp kreeg toegewe zen, die echter werd gemist. Togo 1 was vooral na rust tegen Scampolo 1 veel sterker want na een 3-0 rust stand werd dit duel afgesloten op 8-1. In de eerste klas blijven Toeo 1 en Elto 1 aan de kop beiden met 8 nit 5. In 2a schijnt Top 1 de juiste vorm weer te pakken te heebben hetgeen Swift 3 thuis ondervond. (4-5). BKC NOORD-ZEELAND Toneelseizoen besloten De toneelgroep Theater besloot vrij dagavond in de Concertzaal te Zierik- zee met een zeer goede opvoering van Terence Rattingan's „The Sleeping Prince" het toneelseizoen van de Zeeuwse Volksuniversiteit op Schou- wen-Duiveland. Een groot aan tal to neelliefhebbers deze laatste avond was de best bezochte van het gehele seizoen heeft van de „Prins en de ceel Langevielesingel 38, kadastraal be- J V tend sectie i. no. m ^T?PowRr! S?n.ote?: Het "ProoKjejach; tige blijspel boeide vooral dank zij het spel van Annie de Lange en Kees Brusse in de hoofdrollen. Waardering is verder op zijn plaats voor Elise Hoomans, die de regie voerde. Modelwoning in het uitbreidingsplan Vorige week werd in het complex woningen, dat wordt gebouwd aoor het aannemersbedrijf Gebrs. Van der Poel op het terrein achter de Zand straat in het uitbreidingsplan van Oostburg, een modelwoning geopend. Burgemeester K. Hoekzema verricht te deze officiële handeling, nadat hem de sleutel van het pand Paulus Pot terstraat 35 was aangeboden door de driejarige Huibje van der Poel, een zoontje van een der firmanten. In zijn toespraak bracht de burgemeester de aannemers dank. De genodigden, on der wie de inrichters van de model woning, het college van B. en W., de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in West Zeeuwsch- Vlaanderen, allen met hun dames be zichtigden hierna de in moderne stijl ingerichte woning. Opvallend was de combinatie van tapijt en linoleum als vloerbedekking. De gehele inrichting was zeer goed gekozen. Van dit type woning met een kamer van ongeveer 28 vierkante meter, keuken en drie slaapkamers, zullen er 26 worden ge bouwd, met daarnaast nog een veer tiental iets grotere woningen. Gedu rende deze twee maanden zal de mo delwoning op woensdag- en zaterdag middagen voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: E. J. Florussen—De Regt, d.; S. Wijffels—Cambeen, d.; C. Hangoor— Scheele, d.; A. M. LoofDe Quesquière, d.; L. Ottjes—De Block, d.; M. L. van Zanten—Van Gimst, z.; S. Neels—Me- chielsen, d.; E. C. de Maillie—Dooms, J. A. Meeusen—Littooij, z.; M. Hamelink Schüt, d.; E. J. B. van den Hemel Goossens, z.: N. WillemsenSchieman, d. Ondertrouwd: C. Krocké. 37 j. en B. S. Verpoorte, 22 J.; J. J. Vasseur, 24 j en J. D. N. van Drongelen, 19 j.; P. Ro- meijn, 22 J. en P. H. Jansen. 20 j.: A. A. de Boevere, 34 j. en M. A. C. Neve, 33 j. Getrouwd: R. Schelstraete, 29 j. en T. M. T. Roestenberg, 25 J.; C. Haumersen, 37 j. en D. Blans, 41 j.: W. Reijngoudt, 22 j. en J. van Leiden, 21 j.: M. c. van den Hoek, 30 J. en P. A. Kroon, 33 j.; F. van Hoorn, 24 j. en W. C. E. Lep- pens, 22 J.; J. C. Rouw, 24 J. en H. Duvivier. 21 j. Overleden: E. M. M. van der Steen, 66 j e. van J. A. F. van Rossum: A. de Vliegher, 80 j„ wed. van M. C. van Vier- berghe; G. L. Weemaes, 43 j„ e. van E. M. Gijsel. Cabaretrevue voor Vrederust-personeel. Vorige week verzorgde het cabaret- revue- en toneelgezelschap Klavereen Vijf uit Roosendaal in het ontspa»- ningsgebouw van de inrichting Vrede rust en cabaret-revue onder de titel Lachen is leven". Het werd voor het tersoneel, dat alle plaatsen in 't ge touw had bezet, een echte ontspan ning. Het programma werd goed ver zorgd door alle spelers (-sters), die na afloop in de bloemetjes werden ge zet. Kon. onderscheiding voor de heer J. G. van Willegen Veertigjarig dienstjubileum en 25 jaar getrouwd Voor liet echtpaar J. G. van Wille genKosten te Kapelle is het zater dag wel een vreugdevolle dag ge- worden. Niet alleen om het feit dat men deze dag in familiekring de vijf entwintig jarige echtvereniging her dacht, maar ook, omdat de heer Van Willegen in de bloemetjes werd gezet vanwege zijn veertig jarig dienstju bileum bij het Koninklijk Kweekbe- drijf D. J. van der Have N.V. te Ka pelle. Deze vreugde bereikte echter zijn climax toen de waarnemend bur gemeester, de lieer J. Balkenende de jubilaris des avonds kwam medede len. dat het H.M. Koningin Juliana behaagd had, hem de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen. Bij de receptie die des middags in het verenigingsgebouw „Obadja" werd gehouden, was het ir. D. J. van der Have die namens directie en perso neel de jubilaris in hartelijke bewoor dingen kwam gelukwensen. In een toespraak schetste hij de heer Van Willegen als een ijverig en plichtsge trouw werker, die op twaalfjarige leeftijd zijn loopbaan als loopjongen was begonnen, vervolgens het gehele bedrijf heeft doorlopen en die thans als boekhouder de hoofdboekhouding onder zijn berusting heeft van het Beleisch bedrijf. Na dé oorlog heeft de heer Van Willegen gedurende een vijftal jaren ook de directie van dit Belgisch bedrijf in handen gehad. Als erkentelijkheid voor het vele dat de heer Van Willegen in al deze jaren in het belang van het bedrijf, heeft ver richt, bood ir. van der Have de jubi laris een enveloppe met inhoud aan. In deze huidetoespraak betrok ir. van der Have ook de echtgenote van de •jubilaris aie eveneens vele jaren haar beste krachten met diverse werkzaamheden aan het bedrijf ge geven heeft. Vanzelfsprekend waren deze feiten voor het plaatselijk muziekgezelschap „Ons Genoegen" aanleiding, om het jubilerende echtpaar een serenade te gaan brengen, wat 's avonds dan ook gebeurde. Bij deze muzikale opluistei ring was het ook wethouder Balken ende, die de jubilaris de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau oo de borst speldde. ging volgens de verwachting tegen Vitesse ten onder (1-6) en Vopo 1 be haalde uit tegen Tjoba 2 het eerste winstpunt (2-2). In deze afdeling gaat Vitesse nu fier aan de kop met 6 uit 3 gevolgd door Zuidwesters met 6 uit 4. In afd. 2b kende Togo 2 geen ge nade met Eendracht (50). De ploeg uit Tholen bleef dus zonder een en kel winstpunt. Ditzelfde lot trof ook de Poel, dat in Terneuzen met 31 door Luctor I werd geklopt. Zeelan- dia I schijnt regelrecht op de titel te willen afgaan, want ook Volhar ding H kon geen stroobreed in de weg leggen (211). Zeelandia I leidt in deze afdeling met 6 uit 3 (doelge- middelde 28—2!) gevolgd door Togo n eveneens met 6 uit 3. In afd. 3a gaat Animo n onver droten voort op het pad der overwin ningen. KVL werd hiervan met 53 het slachtoffer. Dat Swift VI thuis van Ondo zou verliezen stond wei- haast bij voorbaat vast maar de uitslag was toch wel enigszins mon sterachtig (121). Animo H staat nu wel bijzonder fraai op de eerste plaats met 8 uit 4 gevolgd door On do met 5 uit 4. In klas 3b blijft Blauw Wit tot nu toe overal heer en meester. WKV werd op eigen terrein nog wel met 1 10 aan de zegekar gebonden. Stand aan de kop: Blauw Wit 8 uit 4 ge volgd door Zeelandia H met 5 uit 4 en Elto H 4 uit 4. In klas 3c zegevierde SSS met 5-3 over VZOD 1 en leverde Kats een pri ma prestatie door Olympia 2 met 4-2 in de Noord-Bevelandse klei te doen bijten. De strijd om de titel zal in deze afdeling wel een zaak worden tussen Kats en SSS met Vopo 2 als gevaarlijke outsider. De stand in de kopgroep is hier SSS 7 uit 4, Kats 4 uit 2 en Olympi- 2 4 uit 4. In klas 3d behaa'de AKC andermaal een grote overwinning. Vedo 3 ging roemloos ten onder (0-13). In deze afdeling bleef Atlas leider met 6 uit 3 gevolgd door AKC met 6 uit 4 en BKC 2 met 4 uit 4. In de afgelonen week kwam ook de avondklas in Walcheren op gang. Verrassend was hier het gelijk spel, dat Animo 3 tegen Zuidwesters 2 be haalde (1-1). De kampioen van het vorig jaar Swift 5 startte goed door Vedo 2 met 4-0 te kloppen. 13 mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap 10.31 1.56 10.56 11.20 11.26 11.50 1.73 1.91 1.24 1.42 4- nap 22.52 1.40 23.21 1.57 23.37 1.75 23.49 0.98 4.18 4.42 5.07 4.53 5.06 1.67 1.83 1.97 1.60 1.83 nap 16.46 1.44 17.10 1.61 17.38 1.74 17.37 1.32 17.47 1.50 Wegens plaatsgebrek moest de strip Piloot Storm ontvoerd in de strato sfeer blijven overstaan. 16. „Goed," besliste Kap- pie. „We zullen zorgen, dat we die overgehaalde gene raal in zijn kielzog blijven. Laten we maar onmiddellijk aan land gaan. De Meestel en Okki blijven op de Kraak tot wij terug zijn!" Okki en de Maat begonnen óm het hardst te protesteren. D.e Maat wilde erg graag aan boord van de Kraak blijven en Okki wilde mee het bin nenland in. „Daar komt niks van in!" sprak Kappie vastbesloten, „Hierbij kun nen we geen jeugdige bra sems gebruiken! De klom gaat mee!" Toen gingen zij op weg; de beide oudheid kundigen voorop, omdat zij de landelijke gebruiken uit hun studies behoorden tc kennen en Kappie en de zuchtende Maat daarachter. De tocht leidde over een slingerend pad steeds dieper het bin nenland in. Plotseling hielden de beide geleer den halt. Voor hen stond een. bord met enkele, vreemde, inlandse tekens erop, dat hen blijk- baar erg verheugde. „Een prachtig, gaaf voor beeld van Plattekopls schrift!" riep doctor Priegl. „Het wil vrij vertaald zoveel zeggen, .dat iedere vreemdeling, die het waagt om ver der te gaan, volgens Plattekoplse gebruiken zal worden afgestraft". „Ja", sprak dr. Prak opgetogen, „het is duidelijk, dat we op de goede weg zijn. We zullen weldra meer van de Plattekoplse gewoonten leren kennen!" G~ mm aan mm m Horizontaal: 1. steen, 3. dunne, 5. bekende motorrace, 7. in orde, afk, 8. muzieknoot, 10. boom, 12. den lezer heil, afk., 13. de datum, afk., 15. reeks, 16. bep. bewijs van onschuld, 17. voorzetsel, 18. firma, 20. per fe licitatie, afk., 21. ernstig, 23. senior, afk., 25. reeds, 26. bevroren water, 28. sukkel, 29. dun. Verticaal: 1. soort net, 2 item. afk., 3. merkteken, 4. boom, 6. bijwoord, 7. voorzetsel, 9. en dergelijke, afk., 11. rund, 12. kant v. d. wind af, 14. dijk, 15. koraalbank, 17. voegwoord, 19. verbrandingsresten, 20. vast, 21. lengtemaat, 22. voornaamwoord, 24. poederachtig, oneffen, 25. spil, 27. muzieknoot. Graanaanvoer via Antwerpen mindert Door de beroepsorganisaties van het graan verkeer via de haven van Ant werpen is vrijdag in een persconfe rentie gewezen op de ernst van de toestand, geschapen door de buiten landse concurrentie en de conjunc tuurdaling. Aangestipt werd dat het doorvoerverkeer reeds grotendeels voor Antwerpen verloren is gegaan en dat thans ook de binnenlandse markt afbrokkelt. Rotterdam blijkt meer en meer het graanverkeer naar zich toe te trek ken. Als oorzaken van deze toestand noemden de woordvoerders naast de achteruitgang van de handel, een ver keerde opvatting inzake landbouwbe- scherming en de dispariteit tussen de Belgische en Nederlandse binnen- vaartvrachtprijzen. Een beroep wordt gedaan op de overheid om maatrege len te treffen ter vrijwaring van de Belgische belangen. Anquetil winnaar van de Duinkerkse Vierdaagse Jo de Roo slaakte de strijd De Vierdaagse van Duinkerken werd zondag afgesloten met een tijd rit over 77 km Winnaar werd Anque til (Frankrijk) en zijn voorsprong was zó groot, dat hij ook winnaar werd in het algemeen klassement. De Nederlander Gerrit Voort:ng eindigde op de tiende plaats in de tijdrit. In het algemeen klassement eindigde Gerrit Voorting op de achtste plaats, nog vóór Louison Bobet, die negende werd; Bergmans eindigde als 21ste, Ehelen als 40ste, Van de Broek als 41ste en Adrie Voorting als 43ste. Jo de Roo staakte zaterdag in de derde etappe de strijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3