PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HEVIGE GEVECHTEN OP HALMAHEIRA Onzekerheden rond Deltawet zijn gebleven REBELLEN TOT REDERS: MIJD INDONESISCHE HAVENS Vandaag.. HEVIGE ONGEREGELDHEDEN IN LIBANESE HAVENSTAD 201e jaargang - no. Ill Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 12 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie J 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brou werijstraat 2; Zienkzee. red, tel 2425, adm tel, im. Na landing van Indonesische regeringstroepen: Er woeden thans hevige gevechten op de eilandengroep Hal- maheira, waar regeringstroepen een groot offensief zijn begon nen tegen sterkten van de opstandelingen, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische leger zondagavond te Dja karta verklaard. De eilanden liggen ongeveer 480 km ten oosten van het opstandelingencentrum Menado op Noord-Celebes. De woordvoerder, luitenant-kolonel Rudy Pringadie, zei, dat drie opstandelingen en een militair van de regeringstroepen wa ren gedood. Voorts wordt in een door Pringadie uitgegeven communiqué gezegd, dat buitenlanders een rol spelen in de opstand op Ce lebes. Ook zou worden samengewerkt met opstandelingen van de republiek der Zuid-Molukken. Pringadie verklaarde, dat hij in Menado twee Formosaanse kolonels had gezien. Geen inmenging van de marine In het communiqué wordt voorts beweerd, dat een schip onder Neder landse vlag opstandelingsstrijdkrach ten had vervoerd, welke een rege ringspost in het Oostindonesische ge bied moesten aanvallen. Bevoegde kringen in Den Haag hebben zaterdag desgevraagd ca tegorisch de juistheid ontkend van berichten uit Indonesische bron, als zou de Nederlandse marine steun verlenen aan de rebellenac- ties in Indonesië. Deze geruchten, aldus bevoegde zegslieden, zijn volledig uit de lucht gegrepen. Nieuwe beschuldigingen Volgens het Indonesische persbu reau Antara helpen op het ogenblik ongeveer 2500 nationalistisch-Chinese en Philippijnse vrijwilligers de op standelingen op Celebes. Op vijf mei was reeds een protestnota naar de Philippijnse regering gezonden. Antara zegt. dat deze vrijwilligers hebben deelgenomen aan de aanval van de opstandelingen in het noor den van de Molukken en op de basis Morotai. De vrijwilligers zouden zijn gele gerd in kuststellingen en zouden deel uitmaken van luchtdoeleenheden. Hun officieren werden instructeurs. De schepen die hen vervoerden, had den geen nationale kentekenen en waren vergezeld van twee bommen- .viert de Oostenrijkse opera dirigent en -componist Ernst J. M. Lert in de Verenigde Staten zijn 75ste verjaardag. ...bestaat de senaat van de Londense universiteit 100 jaar. Dit eeuwfeest wordt gevierd met een diner (waaraan konin gin-moeder Elizabeth als pre sidente zal aanzitten) én een tentoonstelling van de geschie denis van de universiteit. De L.J.G.-bloesemrit, een jaarlijks terugkerende attractie voor auto motor- en bromfietsbezitters, werd zaterdagmiddag verreden door Zuid- Beveland. Hier ziet men twee deel neemsters uit de categorie auto's, bij een controlepost in de buurt van Kapelle. (Foto P.Z.C.) werpers van het type „B-26", aldus Antara. „Ik zal terugkeren" Een onbekend radiostation van de opstandelingen heeft zaterdag een boodschap, luidende ,,Ik zal terugke ren", van Sjafroeddin Prawii-anegara, die premier van de tegenregering in Boekittinggi was, uitgezonden. „De bezetting van Boekittinggi, Padang en andere steden in Midden-Sumatra door strijdkrachten van Djakarta be tekent niet dat onze troepen ver zwakt zijn of vernietigd", aldus de boodschap. „Wij zullen deze steden weer bezetten als de tijd daar is." De Indonesische rebellenregering in Menado heeft intussen een oproep gelanceerd voor vrijwilligers uit de naburige Aziatische landen voor haar strijd voor een „vrij soeverein In donesië." Volgens een ander bericht van de ra dio der opstandelingen te Menado heeft een van hun vliegtuigen een aanval ondernomen op een vliegveld van de Indonesische regering te Amahai, op de zuidkust van Ceram, ongeveer 80 km ten noordoosten van Ambon. Volgens het bericht van de opstandelingen zijn daarbij twee P-51 vliegtuigen van de regering bescha digd. „Om verdere onnodige verlie zen te vermijden", heeft de „re volutionaire regering" buitenland se reders de raad gegeven geen Indonesische havens aan te doen tenzij zij speciale vergunningen hebben van de „revolutionaii-e re gering van de republiek Indone sië." Binnenkort zouden richtlijnen uitgegeven worden over de wijze om deze vergunning te verkrijgen. Chinese reders te Singapore hebben zondag medegedeeld, dat zij hun diensten op alle havens in Indonesië handhaven, met uitzondering van 'n gebied van ongeveer 800 km rondom Celebes dat tot gevaarlijk gebied is verklaard. „Als wij op Celebes varen zullen we bescherming krijgen van de Indonesische regering", aldus een hunner. De Chinese uit Hongkong afkom stige bemanning van het Panamese vrachtschip „Shona" (339 ton) heeft geweigerd van Singapore naar Indo nesië te varen, zo heeft de Panamese consul-generaal in Singapore mede gedeeld. De „Shona" is geladen met rijst voor Soerabaja. Echtelijk drama te Stuivesand In Stuivesand, gemeente Ooster hout, heeft zondagavond een 38-jarige man zijn 32-jarige vrouw en zichzelf doodgeschoten. Het drama werd ontdekt door het achtjarige dochtertje van het echt paar, dat van het spelen thuiskwam en haar moeder en vader dood op bed vond. Het kind is toen naar haar grootmoeder gelopen, die in de nabij heid woont. Deze durfde het huis niet binnen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in'. Zij vond inderdaad de beide echtelieden dood op bed. Het echtpaar S. had nog een zoontje van tien jaar, dat ook buiten speelde toen zich het drama voltrok. De poli tie staat vooralsnog voor een raadsel omtrent de oorzaalc van het drama. De verhouding in het gezin was tame lijk goed. Geen nieuwe biljetten van twintig gulden De Nederandsche Bank deelt mede, dat zij op grond van de uitslag van een door haar ingestelde enquête met betrekking tot de wenselijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van 20 heeft besloten van deze géén nieuwe biljetten meer te doen aan maken. De thans in omloop zijnde bankbiljetten van 20 blijven tot na der bericht geldig. Nederlanders moeten Zuid-Bandoeng verlaten Volgens het Indonesische persbureeau Antara zouden zaterdag alle Neder landers in het zuiden van de provin cie Bandoeng opdracht gekregen heb ben dit gebied binnen 48 uur te verla ten. Tot deze maatregel, die 69 Ne derlanders treft zou uit veiligheids overwegingen besloten zijn. De be trokkenen zouden 8 mei van het be sluit in kennis gesteld zijn. Voorts nam de Indonesische regering de volgende maatregelen: Bij besluit van de chef-staf, gene- raal-majoor Nasoetïön, is aan twee dagbladen op Sumatra een verschij ningsverbod opgelegd, omdat zij aldus deelde de legerwoordvoerder mede aan de goede naam der In donesische regering afbreuk hebben gedaan. Het zijn de „Pelopro" in Si- bolga (Tapanoeli), en de „Pemban- goenan" in Palembang, de hoofdstad van Zuid-Sumatra. Ook het week blad „Minggoe Pembela" in Padang Sidempoean werd verboden. De plaatselijk militair comman dant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar heeft zaterdag een bepaling uitgevaai'digd, dat iedereen die uit Djakarta naar 't buitenland vertrekt, zich in persoon op zijn bu reau moet melden. Dit voorschrift is van toepassing op alle nationaliteiten, met uitzondering van houders van di plomatieke paspoorten, toeristen en mensen, die slechts een kort bezoek aan Indonesië brengen. CONTROVERSE OVER PRESIDENT Brandstichting in Amerikaans bureau In Tripoli op een na de grootste stad van Libanon, is het gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag tot een hevige botsing tussen de monstranten en regeringstroepen ge komen, Tijdens de onlusten van de laatste dagen werd het Amerikaanse voorlichtingsbureau in brand gesto ken en geplunderd. Volgens een be trouwbare bron zijn enkele tientallen mensen gedood en meer dan 125 ge wond. De stad verkeert praktisch in staat van beleg. De ongeregeldheden worden gewe ten aan de controverse in het land over de mogelijkheid van een tweede ambtsperiode van president Sjamoen. Hiervoor zou een grondwetswijziging nodig zijn, waarvoor de president echter waarschijnlijk we! een twee derde meerderheid zou weten te vin den. De communisten en andere op positiepartijen zouden nu de hulp van de straat in willen roepen tegen de westersgezinde president. Directe aanleiding tot de onlusten zou zijn het vermoorden van een linkse journalist, die zich in zijn. blad heftig had gekeerd tegen president Camille Sjamoen en premier Sami el Solh. De oppositiepartijen grepen de ze moord aan om het land op te roe pen tot een algemene staking. De hoofdstad Beiroet gaf aan deze op roep geen gehoor, maar in de haven stad Tripoli staakte 75 tot 90 pro cent van de arbeiders. De demonstratie begon zaterdag omstreeks 10 uur in de morgen en groeide aan naarmate de dag vorder de. „Weg met Sjamoen en zijn pre mier". was de leuze. Op het verzoek van de politie om door te lopen werd geen acht geslagen en een charge met de gummistok werd beantwoord met stenen. Vervolgens schoot men uit de menigte op de politie, waarop de hulp werd ingeroepen van mili tairen. Deze schoten eerst over de hoofden van de' demonstranten en, toen hun vuur beantwoord werd, voor de menigte in de grond. Een gedeelte van de demonstran ten keerde zich, waarschijnlijk op in- stignatie van communisten tegen het Amerikaanse voorlichtingsbureau, waar zij boeken en films verscheur den, meubilair vernielden en tenslot te in brand staken. Een winkel van een regeringsge zinde zakenman, die geen gevolg had gegeven aan de oproep tot staking werd eveneens geplunderd en in brand gestoken. Met tanks en patrouilles van vijf man werd de oude binnenstad zater dagavond afgesloten gehouden. Naar de Amerikaanse ambassade te Beiroet heeft meegedeeld, hebben president Sjamoen en minister van buitenlandse zaken dr. Charles Malik hun leedwezen betuigd voor de aan val op de bibliotheek en de boekwin kel van de Amerikaanse voorlich tingsdienst te Tripoli. Een beeld van het bloemencor- H so ,JLenteparade 1958", zoals het door de straten van Hille- gom trok. Ontelbare belang- M H stellenden waren langs de rou- H te samengedromd om toch maar niets te missen van dit festijn van kleur en geur. Worosjilow niet naar Joego-Slavië President Kiimenti Worsjilow van de Sowjet-Unie heeft zijn officiële bezoek van tien dagen aan Joego- Slavië uitgesteld. Dit werd zondag van Joegoslavische officiële bekend gemaakt, twee uur nadat het Sowjet- staatshoofd in Belgrado had moeten aankomen. Het persbureau Tanjoeg, dat het bericht verspreidde, gaf geen nadere bijzonderheden. Het uitstel van het bezoek kwam niet als een verrassing. Men had er al enige tijd rekening mee gehouden met het oog op het weer oplaaien van de ideologische strijd tussen Joe go-Slavië en de andere communisti sche landen onder de Sowjet-Unie en communistisch China. Intussen heeft de Prawda, het or gaan van de Sowjetrussische com munistische partij, zondag een ar tikel van het Albanese partijblad „Zeru i popullit" overgenomen, waarin o.a. wordt gezegd, dat de politieke stromingen in Joego-Sla vië gelijken op die in Hongarije in 1956 „en de gehele wereld heeft duidelijk gezien waarheen zij in Hongarije hebben geleid". Beslaat er wel een nationaal „deltabeleid"? DE EERSTE KAMER heeft vorige week het ontwerp-Deltawct aan vaard. zodat dit stuk thans in het Staatsblad kan worden afgedrukt. Maar men vergist zich, wanneer men nu zou denken dat de discussie rond de afsluiting van de zeegaten daar mee is afgesloten omdat de zaak nu in kannen en kruiken zou zijn. Inte gendeel! Het aanvaarden van dit ont werp door de Staten-Generaal bete kent slechts, dat de eerste fase van het debat achter de rug is, een fase die van Zeeuws standpunt beke ken zeker nog niet eens tot de zwaarste moet worden gerekend. Me de daarom lijkt het ons goed, nu de kruitdamp van de parlementaire strijd is opgetrokken, nog eens en kele punten vast te leggen. In de eerste plaats dient er dan op te worden gewezen, dat de nu tot standgekomen wet slechts algemene beginselen regelt: zeegaten worden afgesloten, dijken verhoogd, er kun nen voor deze werken bijdragen wor den gegeven en gevraagd en Dij scha de wordt een vergoeding verleend Ziedaar in het kort geformuleerd, waarom het in de Deltawet gaat. Maar nu er uitsluitend beginselen zijn vastgesteld, is het duidelijk, dat er in de toekomst nog allerlei rege lingen getroffen moeten worden, re gelingen over de bijdragen die het rijk zal geven aan die poldei's. welke hun zeeweringen moeten verhogen, over bijdragen, die de waterschappen aan het rijk moeten betalen omdat zij voordeel hebben van de Deltawer ken, regelingen ook met betrekking tot de schadevei'goeding. Nu is het opvallende echter van deze parle mentaire behandeling, dat de minis ter stelselmatig heeft geweigerd in lichtingen te verstrekken over deze nadere voorzieningen. Enerzijds wen ste hij dus wel in de Deltawet vast te leggen, dat deze vooi'zieningen er moeten komen, maar anderzijds wil de hij géén enkele inlichting geven over de aard van deze regeling. Het was daardoor begrijpelijk, dat zowel in de Tweede als in de Eerste Ka mer enige ontevredenheid over deze kwestie heerste, een ontevredenheid die naar onze mening wel het duide lijkst werd geformuleerd door de Zeeuwse afgevaardigde Geuze, die verklaarde dat de enige zekerheid, welke de minister gaf, de „zekerheid der onzekerheden" was. Vooral voor de waterschappen zijn de ministeriële vaagheden onaan genaam, want hun uitgaven zijn reeds nu zodanig gestegen, dat in vele gevallen het plafond is be reikt. En de hoogte van de water- schapsuitgaven staan nu eenmaal in direct verband met de door de grondeigenaren te betalen water schapslasten, zodat het duidelijk is, dat met name de landbouwers deze ontwikkeling met argwanen de ogen volgen. Men ziet: er is zelfs een relatie tussen Deltaplan en landbouwprijzen Nu staat er reeds enige tijd een wet op stapel, die een nieuwe basis moet scheppen voor de financiële verhou ding rijkwaterschappen, een wets ontwerp met een vrij lange naam, in de wandeling meestal aangeduid als de „algemene bijdragenwet". Ook over dit ontwerp is althans offi cieel nog niets bekend. De grote vraag evenwel is nu, of deze alge mene bijdragewet gekoppeld zal zijn aan de wet, welke de bijdragen zal regelen, die de waterschappen voor de Deltawerken moeten betalen. Met andere woordenals zij hoge bedragen moeten meebetalen aan de Deltawerken, dan zal de uitkering van het rijk deze extra-kosten mee moeten opvangen. Er heerst daarover ongerustheid in waterschapskringen; geen wonder overigens, want de financiële verhou ding gemeentenrijk bijvoorbeeld bewijst hoe slecht een dergelijke zaak zich kan ontwikkelen. Nu heeft in de Tweede Kamer vooral minister Algera over dit punt enkele gerust stellende dingen gezegd, maar niet temin: de „zekerheid der onzekerhe den" is gebleven. Het is daaarom jammer, dat deze regelingen niet te gelijkertijd met de Deltawet behan deld konden worden. SCHADEVERGOEDING Met hetzelfde recht kan dit wor den gezegd van de schadevergoe dingsregelingen. Artikel acht van de Deltawet stelt vast dat deze ver goeding er moet komen voor de „vis serij en aanverwante bedrijven en voor andere daarvoor in aanmerking komenden". Maar hoe die regeling er zal uitzien is niet bekend, want ook op dit gebied was het de minis ter niet mogelijk inlichtingen te ver strekken. Nu komt weliswaar te zij- nertijd als de sehadewet wordt in gediend deze aangelegenheid op nieuw in het parlement aan de orde, maar nogmaals: beter ware het ge weest indien de consequenties van de afsluiting reeds nu grondig waren doorgepraat. (Vervolg op pag. 7) Directeur verdacht van verduistering voor ƒ265.000 De politie te Amsterdam heeft zater dag de 38-jarige J. C. T., directeur van een N.V., gearresteerd, die wordt verdacht van oplichting ten bedrage van 265.000. Naar de politie mede deelde heeft T. op listige wijze een ceel, die als onderpand diende voor een partij koffie in een Amsterdams Veem, aan de bank onttrokken. De Bank financierde de aankoop van partijen koffie. T., die kantoor houdt in Amsterdam, heeft eind april het veem opgebeld met het verzoek de ceel bij de bank op te vragen, omdat hij naar hij zei monsters wilde trekken van de partij koffie. Zonder ceel was het namelijk onmogelijk over de koffie te beschikken. Een kantoorbediende bracht hem kort daarop inderdaad de ceel. Hij liet de man in een ander vertrek even wachten en verdween zelf met het document. Hij stelde het aan een ko per ter hand, die een kwitantie uit schreef voor het genoemde bedrag. Dit bedrag heeft T. onmiddellijk bij de bank geïnd. Tegenover de politie vertelde hij dat hij het geld nodig had voor aflossing van schulden. Toen de partij door de koper die, zoals de po litie mededeelde, geheel te goeder trouw heeft gehandeld, werd doorver kócht, kwam de zaak aan het licht. T. is opgesloten in het politiebureau aan de Singel te Amsterdam. Karei Doorman 28 mei weer in de vaart Hr. Ms. Karei Doorman zal op 28 mei weer in de vaart komen. Dit wordt beschouwd als een routine-aan gelegenheid en geschiedt derhalve zonder bijzonder ceremonieel. Het schip is dan door de Nederlandse scheepsbouwindustrie omgebouwd overeenkomstig de eisen voor de oor logsvoering met moderne middelen. De verbouwing heeft drie jaar ge vergd. Hr Ms. Karei Doorman maakt de kern uit van de Nederlandse vloot. Met de haar toegevoegde „Seahawk" straaljagers, „Avenger" anti-onder zeebootvliegtuigen en „Sikorsky" he likopters, zal dit mobiele vliegveld een bijdrage betekenen in de veilig stelling van de toe-, af- en doorvoer van goederen afkomstig van overzee, waarvan de Nederlandse industrie voor drievijfde deel en de totale Ne derlandse omzet voor de helft afhan kelijk is. Lawine eist vier mensenlevens Een lawine heeft zondag bij Brienz vijftien skilopers meegesleurd, van wie er vier om het leven kwamen en zeven ernstig werden gewond. Naar verluidt waren het allen Zwitsers. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk opklaringen, maar later toenemende bewolking met eni ge verspreid voorkomende regen buien. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 13 mei Zón op 4.50 onder 20.23 Maan op 2.39 onder 14.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1