MET DE DRACHT VERDWIJNEN DE BOEREN KLEERMAKERS KANAAL-COMITÉ VAN DE N.A.V.O. BIJEEN KOLENMIJN IN DE KELDER VAN E.G.K.S.-PAVILJOEN ZATERDAG 10 MEI 1958 PROVINCIALE fZEEUWSE CO U RANT. 1 Actie tegen oYervallen in noorden van het land Onder de koppen „Brutale roof overvallen in het noorden van ons land", „Gangstermethoden verwek ken onrust bij de bevolking" en „Jus titie looft beloning uit" doet de po litie een oproep tot de bevolking om mede te helpen een eind te maken aan deze roofovervallen. Met name worden genoemd drie, zo als de politie zegt, „zeer brutale roof overvallen" in de provincie Gronin gen, waarbij „gemaskerde bandieten met de revolver in de hand geweld dadig zijn opgetreden". Het is duidelijk, dat aan de Ameri kaans aandoende overvallen alleen maar een einde kan worden gemaakt wanneer er ook op Amerikaanse effi ciënte en snelle wijze op kan worden gereageerd en opgetreden", aldus de oproep. „Natuurlijk zit het de politie dwars dat zij in de bedoelde drie gevallen heeft moeten falen ondanks het vele recherchewerk, dat verzet werd. Maar bij bestudering van feiten, zo als die zich hebben afgespeeld, is het duidelijk geworden, dat dit falen voor een deel er aan te wijten is, dat de gegevens te lang aan de politie on bekend blijven omdat het publiek die domwég niet meedeelt of dit veel te laat doet". De politie heeft het vermoeden, dat de daders in of in de omge ving van Amsterdam gezocht moe ten worden en stelt een beloning variërende van f 500 tot f 1000 in het vooruitzicht voor elke me dedeling die meehelpt de daders te pakken. Een jaar voor directeur wegens oplichting. (ƒ73.000). De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft gisteren de 58-jarige J. V., directeur-eigenaar van de N.V. „Starlift" en „Hydraulic Holland" veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van de tijd doorge bracht in voorarrest. V. werd schul dig bevonden aan het door misbruik van gezag uitlokken van valsheid in geschrifte en aan oplichting. Het rechtbankvonnis is overeen komstig de eis van de officier van justitie. Zoals bekend leverden „Starlift" en „Hydraulic Holland" mallen en stempels voor onderdelen van Hawker Hunter straaljagers aan de Fokker vliegtuigfabriek te Dordrecht. De produktie geschiedde „in regie", dat wil zeggen, dat „Starlift" niet tegen te voren vastgestelde prijzen leverde, doch werkuren en materiaal achteraf in rekening mocht brengen. Jaren lang "heeft V. deze rekenin gen eigenmachtig met vele duizen den guldens verhoogd. Om te voor komen dat deze fraude bij controle van de boeken aan het licht zou ko- menr gaf hij zijn boekhouders op dracht de administratie met de te hoge rekeningen in overeenstemming te brengen. De boekhouders deden dit door vele duizenden gefingeerde werkuren in de administratie ten laste van Fokker te boeken. V. heeft door het indienen van de te hoge rekeningen de Fokker fariek opgelicht voor ten minste 73.000, doch waarschijnlijk is dit bedrag nog veel hoger, ruim 110.000, zo werd gesteld. Het verhogen van de rekenin gen deed hij in overleg met de calculator van de Fokkerfabriek, die ook in het complot zat en die door V met geld en een tele visietoestel was omgekocht. Treinramp in Brazilië" eiste 114 doden. Volgens de laatste berichten heeft de treinramp in Brazilië 114 doden en 315 gewonden, van wie 50 ernstig, ge- eist. Op het ogenblik van de botsing waren er in totaal 2400 reizigers in de personentrein. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Slaakweg is niet alleen boeren kleermaker, hij is ook zoals hij het zelf noemt, barbier. Inzepen doet hij met een zeker élan.... Foto P.Z.C.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ulrich krijgt twee en een half jaar met aftrek. De oud-inspecteur van de Zwitser se bondspolitie Max Ulrich is tot twee en een half jaar tuchthuisstraf met aftrek van 3fi0 dagen voorarrest veroordeeld. De 52-jarige Ulrich was beschuldigd van spionage en schen ding van de officiële geheimhouding. De openbare aanklager in het pro ces, dat te Bern werd gevoerd, had verklaard dat de Zwitserse autoritei ten in 1956 naar aanleiding van de Suezcrisis en de toestand in Algerije de telefoonlijnen van de Egyptische ambassade in Bern hadden laten af tappen. Dit was gebeurd om Zwitserlands neutraliteit te beschermen tegen spionage, clandestiene wapenhandel en komplotten tegen landen waarmee Zwitserland vriendschappelijke be trekkingen onderhield. Ulrich heeft toegegeven, dat hij de Franse gehei me dienst van de op deze wijze ver kregen inlichtingen op de hoogte had gesteld. Hij verklaarde evenwel ge handeld te hebben in het belang van de Zwitserse veiligheidsdienst. Nieuwe ontmoeting van Margaret en Townsend? Te Londen verwacht men dat ko lonel Peter Townsend, die zaterdag in de Britse hoofdstad is aangekomen, opnieuw een ontmoeting met de zo juist van haar Westindisehe reis te ruggekeerde prinses Margaret zal hebben. Volgens waarnemers voert Townsend, die zoals bekend geschei den is, met rechtskundigen bespre kingen over de juridische en consti tutionele aspecten van een eventueel huwelijk. De verklaring, die na de ontmoe ting van prinses Margaret en kolo nel Townsend op 26 maart j.l. is uitgegeven en volgens welke er „niets veranderd" was na de mede deling van prinses Margaret in het najaar van 1955 dat zij besloten had niet met Townsend te trouwen, zou bedoeld geweest zijn als rookgordijn tegen de nieuwsgierigheid van het publiek. Inmiddels hebben vele nieuwsgieri gen alweer de wacht bij Clarence House, waar prinses Margaret woont, betrokken. Dertig personen, onder wie een bruidspaar, zijn in C'hieti (Italië) ge wond geraakt toen de vloer tijdens het bruiloftsmaal bezweek. Orfeo Panaro (25) en zijn bruid Anna Cerritelli (24) en 22 andere personen werden plaatselijk behan deld voor lichte kwetsuren die zij bij de val van een hoogte van ruim acht meter hadden opgelopen. Zes vrou welijke gasten moesten ernstig ge wond in een ziekenhuis worden opge nomen. In de Lairessezaal in Den Haag heeft vrijdag het Kanaal-comité van de N.A.V.O. vergaderd onder voorzitter schap van de Nederlandse bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper. De foto toont v.l.n.rbij de opening van de vergudering: commandeur L. J. Robitis (België); schout bij nacht D. P. Dreyer; admiraal graaf Mount- batten van Burma Groot-Brittan- nië); vice-adnuraal H. H. L. Pröpper; kapitein ter zee L. E. M. Reeser en admiraal H. L. J. M. Noiny (Frank rijk). UITSTERVENDE BEROEPEN (II) INTERNATIONALE SAMENWERKING OP EXPO Werkwijze verduidelijkt met „beeldverhaal" (Van een speciale verslaggever) Een flinke hoek van het Expo- terrein te Brussel is afgezonderd voor de internationale instellingen, als Europese gemeenschap voor Ko len en Staal, Verenigde Naties, Raad van Europa en Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking. Ook de Benelux is met een klein pa viljoen vertegenwoordigd. Het is de vraag, of deze groeperingen veel be langstelling zullen trekken. Ze spre ken namelijk zeer weinig tot de ver beelding van het grote publiek. De Benelux misschien nog het meest, omdat deze door de vele besprekin gen nog al eens „in het nieuws" is. Nu is het paviljoentje van deze groe pering eigenlijk het minst belang wekkend. Met behulp van wat foto montages probeert men een beeld te geven van de betekenis van dit nau we samengaan van drie kleine lan den, maar heel sterk zijn wij er eer lijk gezegd niet door aangesproken. Naar onze mening is het paviljoen van de Kolen- en Staalgemeenschap het interessantst van al. Het geeft namelijk een zeer sprekend „beeld verhaal" van de werkwijze van de organen dezer gemeenschap. Het maakt ons bovendien duidelijk, dat deze organisatie er niet slechts is om de kolen duur te maken, maar wel degelijk een zeer uitgebreide Acht jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 49-jarige timmer man J. L. A. N. uit- Middenmeer, die in eerste instantie wegens poging tot moord door de rechtbank te Alkmaar tot tien jaar was veroordeeld, een ge vangenisstraf van acht jaar met af trek der preventieve hechtenis opge legd. Dit arrest is overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. De man had in september 1956 op de verjaardag van een zijner drie kin deren een dosis (in de landbouw ge bruikelijk) vergif in een beslag ge mengd, waarvan hij Voor het gehele gezin oliebollen bakte. Hij at zelf slechts weinig van de traktatie, maar de overige leden van het gezin deden zich eraan tegoed, ondanks de bij smaak. De gezinsleden werden allemaal ernstig ziek; zij moesten nog dezelf de avond in het ziekenhuis te Alk maar worden opgenomen. Wekenlang zijn zij verpleegd. Volgens een voor lichtingsrapport waren huwelijks moeilijkheden de aanleiding tot 's mans daad. De politie uit Middenmeer ontdek te na het gebeurde dat de timmer man, die in Amsterdam werkte en alleen gedurende de weekeinden thuis was, in de hoofdstad een verhouding had met een buffetjuffrouw. Al eerder had de timmerman ver gif gemengd door een portie rode kool, doch toen had zijn vrouw het weggegooid wegens de vreemde geur en de afschuwelijke smaak. Het merkwaardige „hangende" pa viljoen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, dat in zijn kel ders een kolenmijn herbergt. taak heeft op het gebied van de marktordening en sociale verzorging. Hier groeit een Europese gemeen schap van zes landen met betrekke lijk grote eigen bevoegdheden. Deze landen hebben alle hun eigen ver tegenwoordigers in de verschillende organen: de hoge autoriteit, de raad van ministers, de parlementaire ver gadering, de diverse commissies voor de afzonderlijke taken. Al deze per sonen worden ons voorgesteld; dat maakt de hoek van het paviljoen, die hierop betrekking heeft, tot een wat overladen portrettengalerij, maar dit was klaarblijkelijk onvermijdelijk, omdat men de bezoekers uit de zes landen „hun" mensen wilde voor stellen. Bovendien is er in dit pavil joen ook even sprake van de andere twee nieuwe gemeenschappen. Euro- markt en Euratom en die hebben ook hun bestuurders, die men moest le ren kennen. Maar al ras wordt het verhaal in teressanter. Dat gebeurt daar, waar men probeert een beeld te ge ven van de betekenis van de steen kool voor de energievoorziening en de scheikundige industrie. Beeldgrafieken vertellen U, wat er zo al met steenkool kan worden gedaan. Dat is waarlijk niet zo heel gering. Trouwens: ook het ijzer speelt nog steeds een grote rol, ondanks het steeds toenemen de gebruik van kunstmeststoffen. Dat wordt U eveneens verteld. Ge zellig draaiende dinsigheden ver tellen, hoeveel er van die zaken kunnen worden gemaakt met een ton steenkool en van een ton ijzer. Daarbij kan men verrassende ont dekkingen doen. Dan wordt er uitvoerig aandacht ge wijd aan woningbouw, sociale zorg. veiligheidsmaatregelen en wat de ge meenschap verder doet in het belang van de arbeiders in haar gebied. Dat is beslist heel wat. Wanneer men dit alles tot zich heeft genomen, komt men al spoedig aan de verrassing van dit paviljoen: in de kelderverdie ping is een kolenmijn ingericht, waarin men allerlei moderne mijn- bouwmachines in werking kan zien. Dat gedeelte bewijst, dat kolenwin- nen allerminst meer een karwei is van zwarte kerels met pikhouwelen al moeten die in zeer dunne lagen er nog wel aan te pas komen maar dat de kolenwinning meer en meer de taak wordt van hoogge schoolde technici. Daarop wordt trouwens naderhand nog eens de na druk gelegd, in een beeldmontage. In de „staalkant" van het pavil joen kan men een beeld krijgen van de duizenderlei toepassingen van ijzer en ijzeralliages. Wie aan het zien niet genoeg heeft, kan ook allerlei horen. Want in een deel van het paviljoen is elektronische rond leiding toegepast, in het hart van de staalsectie staat een een ronde tafel met 24 telefoontoestellen, die op elke vraag (elektronisch) antwoord ge ven. WILLEM SLAAKWEG, die in 's Heerenhoek woont, beoefent met recht een uitstervend beroep. Hij is een van de laatste boerenkleermakers, die zich in Zeeland tot in deze dagen bij hun „stiel" hebben kunnen houden. Willem Slaakweg is boe- renkleermaker, zijn vader was het en zijn grootvader was het, maar zijn zoon zal het niet meer zijn. Want onder de veertig jaar treft men in Zuid-Beveland geen enkel manspersoon, die de dracht trouw is gebleven, zo verzekerde ons de heer Slaakweg. De 74-jarige kleermaker heeft het druk. Soms zelfs erg druk. Maar dat komt, omdat hij hoegenaamd alleen staat. Want mét het ver dwijnen van de fraaie hoeren dracht, verdwenen vanzelfspre kend ook de boerenkleermakers. Eertijds waren er alleen in 's Heerenhoek al drie In zijn lage huisje aan de Hoofdstraat begon hij zestig jaar geleden bij zijn vader het vak „af te kijken". Hier woont en werkt hij nog steeds, het ta felblad is gekerfd, zijn werk heeft er diepe groeven ln ge maakt, er zitten rimpels van de tijd in, die zwart zijn van het laken en pilo, dat hij er over trok Hoeveel broeken, ondervesten en buizen heeft Slaakweg in die tijd gemaakt? Hij weet het niet, maar het moet een ganse kamer vol zijn. En nooit een klacht. De broeken en buizen van Slaakweg zitten immers als gego ten. Passen is er niet bij. Hij neemt de maat van de gegadigden, ontvangt de stof, verwerkt die en het nieuwe pak wordt bij de cliënt thuisbezorgd. „Als je se cuur van maat bent, is dat de weg" geeft de boerenkleermaker als commentaar op zijn werk wijze. Willem Slaakweg is secuur van maat. Hij knipt en naait de bom bazijnen buizen met een zekere zwier, voor een pilo of lakense broek draait hij z'n hand niet om. Zestig jaar heeft hij dat nu zo gedaan, zonder dat modegrillen het patroon verstoorden. Het boe renpak is sedert Slaakweg's veer tiende jaar altoos het boerenpak gebleven. Verschillen bestaan er alleen in daagse en zondagse pak ken en in de stof, die men in het ene dorp wel eens anders wenst dan in het andere. Voor de „daagse" pakken ver werkt Slaakweg pilo, maar flu weel is de „zondagse" stof. Die zondagse fluwelen broeken worden door Slaakweg voorzien van een stijve voering van „zwarten dril". De klanten uit Nieuw- en St.-Joos- land wensen lakense broeken. Drie-delig kostuums broek, on dervest en vest vervaardigt doet het met plezier en is er ge zond bij gebleven. Hij doet eigenlijk nog meer. Voor het raam van ,de een voudige boerenkleermakers- werkplaats hangt een eigenhandig geschreven bordje, waarop het woord „Kapper" te lezen staat „Barbier", zoals Slaakweg het zelf noemt. Hij heeft daar in die lage boe- renkleermakerswerkplaats een eenvoudige.scheerstoel staan Maar éénmaal neemt de boeren- kleermaker van 's Heerenhoek de maat. Maar hij doet het secuur. Passen is er niet bij. (Foto P.Z.C.) De benen gekruist, zo is Slaak weg, gezeten op zijn tafel, aan het werk. Het doorknippen van een draad kan evengoed met de mond gebeuren... (Foto P.Z.C.) „voor de oude klanten". Vroe ger had Slaakweg het als bar bier veel drukker, toen zat het 's avonds vaak vol in het werk plaatsje en deden de sterkste van de sterke verhalen van 's Heerenhoek onder de lage zoldering de ronde. Met de komst van de elektrische scheerapparaten en het verbod, om in de avonduren geopend te mogen zijn, werd het stiller in de scheerstoel van Slaakweg. Maar voor de „oude klanten" houdt hij i nog altijd enig scheerwater warm Het vak van boerenkleermaker is j echter zijn hoofdberoep. Zijn bei de zoons zijn een andere richting opgegaan. „Het boerenkleerma- j kersvak is ten dode opgeschreven" I zegt Slaakweg, „maar toch had ik mijn zoons graag „naaldenwijs" gemaakt." Want met Slaakweg hopen velen, die de dracht trouw bleven, dat de boerenkleermaker uit 's Heeren- hoek nog maar lang in staat zal M blijven, om zijn beroep uit te oe- fenen. Anders zouden zij wellicht nog op de „oude dag op z'n bur- =g gers" moeten. Zolang Slaakweg m echter nog kan meten en knippen, naald en draad kan hanteren, be- s hoeft men daarvoor niet te vrezen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3