PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Warschau meldt: wrijving ontstaan tussen Sowjet-Unie en China Eerste zinkstuk voor Vlissingse Boulevard BILT Vand aag. SOEBANDRIO WIL OPHELDERING OVER REDE VAN DULLES POLITIE BEZOEKT ELK HUIS OM INLICHTINGEN TE KRJGEN 201e jaargang - no. 110 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. i 2425, adm. tel. 2094. Centrale comité van Russische communistische partij bijeen „Premier Kroesjtsjew voor moeilijke keuze door intrige van Molotow" IN MOSKOU is het voltallig centrale comité van de Sowjet- Russische communistische partij in zitting bijeen. Het comité keurde een resolutie goed, waarin verklaard wordt, dat tussen 1959 en 1965 de produktie van belangrijke chemische produkten twee tot driemaal zo groot moet worden. Voorts verklaarde het comité, dat de produktie van consumptiegoederen sneller kan worden vergroot zonder dat de zware industrie of het defensie- potentieel wordt geschaad. Volgens berichten uit Warschau echter was dat niet het belang rijkste onderwerp, dat het comité heeft besproken. De kwestie van Tito's onafhankelijk communisme zou naar men in War schau meent het belangrijkste agendapunt zijn geweest. De hou ding van Tito is mede oorzaak van het feit, dat er een wrijving is ontstaan tussen Moskou en Peking. Premier Kroesjtsjew is gesteld voor de keus tussen orthodox communisme of ketterij, tussen het communisme van Mao Tse Tung of dat van Tito. Joego-SIavische communisten met klem geadviseerd hun „anti-marxis tische" dwalingen te onderkennen, en de eenheid en solidariteit in het com munistische kamp niet langer te on dergraven. De toon van het artikel was tamelijk gematigd, ondanks de felheid van de gebruikte communis- tisch-technische termen. Hetgeen niet wegneemt dat ook dit artikel wellicht een uiterlijk kenteken is van de troe belen in het Kremlin. De ideologische strijd zal waarschijn lijk tot gevolg hebben dat de Sowjet- president Worosjilow het bezoek dat hij later in de maand aan Joego-SIa- vië zou brengen afgelast, aldus heeft de woordvoerder van de regering in Belgrado, Jaksa Petritsj, laten door- Westerse diplomaten te Moskou heb ben de indruk dat Molotow, die on langs teruggeroepen is van zijn bal lingsoord Oelan Bator, de hoofdstad van Mongolië een belangrijke rol heeft gespeeld in de recente ontwik kelingen van het Kremlin. Als Kroesjtsjew Tito steunt bele digt hij daarmee het volkrijkste land uit het communistische kamp en alle orthodoxe communisten. Keert hij zich tegen Tito dan moet hij vele woorden terugnemen, o.a. de verklaringen die hij aflegde tijdens het twintigste partijcon gres. Welke keus Kroesjtsjew ook doet, aldus de berichten uit War schau, hij is in gevaar. De oud-Stalinist Molotow kreeg in Mongolië de beschikking over een mogelijheid om zoveel hij wilde en ongestoord contact op te nemen met Peking. Men ziet hem als aanstich ter van het Chinese antwoord op de verklaring van Kroesjtsjew dat het communisme langs vreedzame weg tot ontwikkeling kan worden ge bracht. „Het is algemeen bekend dat er zonder arbeidersrevolutie en zon der dictatuur van het proletariaat geen communisme kan bestaan", was het antwoord van Mao Tse Tung. Toen Kroesjtsjew in 1955 Tito in Belgrado een hand gaf en zich be ijverde de schuld voor de verwijde ring op Stalin af te wentelen, sanc tioneerde hij Tito's eigen opvattin gen van het nationaal communisme. De Stalinisten hebben hem dat altijd kwalijk genomen. Door de aanval van Mao op Tito's leerstellingen kre gen zij een belangrijk hulpmiddel in handen. Kroesjtsjew is niet geneigd tot een verbreken der banden met Peking en heeft de aanvallen van Mao Tse Tung genegeerd. Dat was het verstandigste wat hij doen kon, menen de Poolse communisten. Hij zal pas hoeven antwoorden als de aanvallen in intensiteit toenemen. Dat de andere bewoners van het communistisch kamp zich bewust zijn van de troebelen en nog geen resultaten hebben vernomen, kan blijken uit een verklaring van de Poolse en de Bulgaarse commu nistische partijen, waarin beide zich aandienen als tegenstanders van revisionisme en dogmatisme (de technische termen voor Tito- istisch en Mao-istisch commu nisme. De Prawda heeft gisteren een felle aanval gedaan op Tito en diens „on- is het 450 jaar geleden, dat Michelangelo Buonarotti een begin maakte met de be schildering van de gewelven van de Sixtijnse kapel te Ro me. Deze monumentale pla fondschildering van het schep pingsverhaal, met profeten, sy- billen en slaven, kwam op 1 november 1512 gereed. is het 100 jaar geleden, dat de Amerikaanse pianist, dirigent en componist Frede rick Zech te Philadelphia werd geboren. ...EN MORGEN is het moederdag. is het 250 jaar geleden, dat de beroemde Franse ar chitect Jules Hardouin Man- sart, die de naar hem genoem de ruimte besparende' stomp- hoekige gebroken dakvlakken ontwierp, waardoor een dak kamertje ook „mansarde" wordt genoemd, te Marly overleed. Christen-democraten voor defensieve actie. Op de gisteren gehouden slotzitting heeft het congres van de Internatio nale unie van christen-democraten een resolutie goedgekeurd, waarin o. a. wordt verklaard dat de christen democraten zich solidair verklaren met de defensieve actie, die door de vrije wereld wordt gevoerd en waar van het enige doel is de vrede in de wereld te bewaren en de weg te ope nen naar een vredelievende oplossing van de problemen onzer dagen. Deze verantwoordelijkheid tegen over de vrede en deze plicht de oor log te voorkomen, zo heet het verder, sluiten het accepteren van eenvoudi ge oplossingen, die al te vaak worden voorgesteld, uit. Deze zouden de be kwaamheid van de vrije wereld, zich te verdedigen, ondermijnen en de Sowjet-Russische veroveringszucht in staat stellen zich op ongebreidelde wijze te manifesteren, waardoor men het gevaar zou lopen af te glijden naar de onbeschrijfelijke verschrik kingen van een atoomoorlog. Werkspoor te Amsterdam ontslaat 400 man. De directie van werkspoor N.V. ziet zich genoodzaakt de personeelsbe zetting in de machinefabriek te Am sterdam met ongeveer 400 man te verminderen. De huidige sterkte be loopt ongeveer 5000 man. De onharmonische werkbezetting in de fabriek heeft tot dit besluit geleid. De sterkte van 't personeel zal, zowel in de werkplaatsen als in de kan toren, worden teruggebracht. Met de bevoegde instanties zal over de uitvoering van dit besluit nader overleg worden gepleegd. ONDERHOUD MET AMERIKAANSE AMBASSADEUR Buitenlandse journalisten in Djakarta protesteren. Minister Soebandrio heeft vrijdag morgen opnieuw aan de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta opheldering gevraagd over de jongste verklaring van minister Dulles, dat elke aanval tegen westelijk Nieuw-Guinea ernsti ge gevolgen zal hebben, niet alleen in Zuia-Oost-Azië, maar ook in de gehe le westelijke wereld aldus meldt Antara. Na afloop deelde minister Soebandrio aan persvertegenwoordi gers mede, dat hij liever de officiële tekst der verklaring van minister Dul les wil afwachten, dan commentaar te leveren op een telegram met een „in terpretatief" karakter. De Amerikaan Bernard Kalb, correspondent van de „New York Times", is vrijdag door de militai re autoriteiten in Djakarta aange houden. Op het middaguur ver voegde zich militaire politie op zijn redactie en bracht hem over naar het hoofdkwartier. IN TOULOUSE WERD BABY ONTVOERD Alle pogingen waren echter tevergeefs. Politieagenten in Toulouse hebben gisteren elk huis in deze stad bezocht om de inwonprs te vragen of zij in lichtingen kunnen geven over een en kele weken oude baby, die vorige week woensdag werd ontvoerd uit een kinderwagen. Deze stond gepar keerd voor een warenhuis, waar de 23-jarige Ginette Bataillou, de moe der van het kind, inkopen aan het doen was. Wanhopige pogingen om de baby terug te vinden hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Radio-Tou- louse en de plaatselijke kranten heb ben geld noch moeite gespaard om de baby weer bij zijn moeder terug te brengen. De radio deed gisteren het volgende beroep op de kidnapster, waarschijnlijk een onevenwichtige vrouw van omstreeks vijfentwintig „U zult geheel onbekend blijven. Er zal geen vervolging worden ingesteld. Ongetwijfeld zult U daarmee ook het leven redden van het kleine meisje, dat U hebt meegenomen". Enkele mensen die kort na de verdwijning voor het warenhuis een vrouw hebben zien lopen met een kind op de arm, geloven, dat deze vrouw de ontvoerster is ge weest. Een getuige zei: „Zij scheen niet eens te weten hoe ze een baby moest vasthouden". Hij werd na anderhalf uur te zijn vastgehouden, weer in vrijheid ge steld, zonder te zijn ingelicht over de reden voor zijn aanhouding. Aan zijn collega's deelde hij mede, dat twee maal vingerafdrukken van hem wer den genomen, de eerste maal toen hij in het strafkamp van de militaire po litie werd gebracht, en nog eens toen hij dit verliet. Hij werd niet gefouil leerd, noch ondervraagd en niemand vertelde hem wat hem ten laste was gelegd. Overigens werd hij correct behandeld. In gesprekken met andere gevange nen hoorde hij, dat enkelen van hen reeds verscheidene weken worden vastgehouden zonder te weten waar om. Kalb werd gearresteerd een et maal nadat hij een aantal telegram men naar zijn blad had verzonden over de aankomst in Indonesië van gevechtsvliegtuigen uit communisti sche landen. De vereniging van buitenlandse correspondenten in Indonesië heeft vrijdag de Indonesische regering gevraagd waarborgen te geven dat haar leden hun taak zonder onno- cigo. inmenging zouden kunnen voortzetten. Ook werd geprotesteerd tegen „geheime censuur, die blijkbaar werd ingesteld op uitgaande pers telegrammen", waarbij voorbeel den werden gegeven dat perstele grammen „gewoon verdwenen". K.P.M. wil achttien schepen verkopen. De Koninklijke Paketvaart Maat schappij treft voorbereidingen om een deel van haar vloot, dié werk loos in Singapore ligt, te verkopen. Het ligt in de bedoeling. 18 schepen van de vooroorlogse vloot te verko pen. Hieronder zijn schepen van 35 jaar oud. Deze zijn oneconomisch. De schepen bevinden zich alle in Sin gapore waaronder ook het passa giersschip „Plancius' van 5000 ton. De totale vloot van de maatschappij telt 98 schepen. Vandaag wordt het motorschip „Van der Hagen" te Rot terdam aan de maatschappij opgele verd. In Parijs, evenals in vrijwel alle Franse steden en dorpen, is donder dag plechtig de dertiende verjaardag gevierd van de geallieerde overtoin- ving in de Tweede Wereldoorlog. De foto boven laat zien hoe tijdens een militaire parade op de Champs Elysées een detachement Algerijnse spahi's voorbijtrok. De onderste foto laat zien hoe presi dent René Coty van Frankrijk, iti ge zelschap van generaal Henri Zeiler, bij de Are de Triomphe de hand druk te van een oudstrijder uit de Eerste Wereldoorlog. Amerikanen laten vier oorlogsmisdadigers vrij. Vier Duitse oorlogsmisdadigers zijn vrijdag door het Amerikaanse leger op vrije voeten gesteld. Het zijn Adolf Ott, dr. Martin Sandberger, Ernst Biberetein en Otto Brinkman, vroeger behorend tot de „Einsatzgruppen", die belast waren met de uitroeiing van joden, zigeu ners en andere personen in door de Nazi's veroverde gebieden. De vier waren ter dood veroordeeld, maar het vonnis werd in levenslange gevangenisstraf gewijzigd. Volgens de geallieerde ramingen werden in totaal twee miljoen mensen door de „Einsatzgruppen" vermoord. De vesting-gevangenis in Lands berg, waar zij waren opgesloten, zal aan het einde van deze maand aan de Westduitse regering worden over gedragen. <é0Jm;r Werken verzwaring zeewering begonnen. Met liet aan de grond brengen van een zinkstuk van duizend vierkante meter is vrijdag voor de Boulevard de Ruyter na bij het Walenhoofd de ver sterking van de Vlissingse zee wering voor de boulevards Ban- kert en De Ruyter duidelijk zichtbaar! begonnen. Twee sleepboten, de „Holland" en de „Zeeland brachten het uitge strekte „bed" van rijshout op zijn plaats; acht bakken voer den de steen aan, waarmee het twintig bij vijftig meter grote zinkstuk aan de grond werd gebracht. Bij de kentering van het tij, 's mor gens om half twaalf, zijn de mannen begonnen. Steen na steen ging van man tot man om op het uit drie la gen rijshout en een bovenrooster- werk bestaande zinkstuk te worden gestort. Belgische stortsteen, „kna pen" van 10 tot 80 kilo, deden lang zaam het gevaarte wegzinken. Drie honderdvijftig kilo steen per vier kante meter en toen het zinkstuk eenmaal op de bodem lag, werd het nog eens afgestort met hompen van 80 tot 200 kilo per stuk, totdat er in Het eerste zinkstuk voor de verzwa ring van de zeewering te Vlissingen tussen sleepboten en zolderbakken voor Boulevard de Ruyter, waar het vrijdagmorgen werd verzonken. Foto P.Z.C.) totaal 900 kg. steen per vierkante meter op het zinkstuk rustte. 's Middags om drie uur was het zover, dat deze karwei met grote Interesse door vele wande- KORTE PREDIKATIE Als één lid lijdt, lijden alle leden mede. (1 Cor. 12 26) 10 mei. Een datum, die herinnerin gen oproept aan dagen van verwar ring en verschrikking. Bombarde menten, gevechten, evacuatiestegen strijdige berichten en geruchten. Tenslotte het verschrikkelijke bom bardement op Middelburg. Nadien zouden we het nog wél erger meema ken, maar tóén was het, of we eens klaps vanuit het rustige leven van vóór 191,0 terechtgekomen waren in iets, dat wel een afschuwelijke nacht merrie leek. In ieder geval was het ontwaken uit die verschrikking der eerste oorlogsdagen het ontwaken in een andere wereld. Terugkijkende zien we, dat ons leven in twee stukken uiteenvalt: voor 10 mei 191,0 en daarna. We zijn geneigd om met weemoed terug te denken aan Zee land van voorheen, maar dat is toch niet de bedoeling van deze overden king. Noch ook om alles te noemen, wat sindsdien veranderd is. Slechts op een enkel aspect van dat veranderde leven wil ik U wijzen, in een pogen om te ontdekken wat God ons in die verandering te zeggen heeft. En wél op de behoefte tot het aangaan van grotere verbanden. Wij zien deze behoefte bijvoorbeeld heel duidelijk in het politieke leven: het is thans eenvoudig niet meer moge lijk om een zelfstandig neutrali teitspolitiek te voeren, zoals dat vóór 191,0 geschiedde. Wij hebben met an deren rekening te houden om ook op die anderen te kunnen rekenen. Maar deze zelfde behoefte zien we ook in het kerkelijk leven. En dan doel ik op de sterke groei der oecu menische gedachte in deze jaren. Oecumenisch wil zeggen: dat we on ze verbondenheid met andere christe nen beseffen. Dit oecumenisch besef zien we niet alleen sterker gewor den in internationaal verband (dat is op zichzelf al heel opmerkelijk: on danks de tegenstellingen tussen vol ken en rassen.'), maar ook in het midden van ons volk: tussen de ker ken en in de kerken. Wij zien dit als een geschenk van God, waarvoor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Doch niet alleen als een ge schenk, maar ook als een opdracht hebben wij de oecumene te zien. En dan zijn we ook weer beschaamd: als v)e 1 Cor 12 lezen, dan zien we, dat er onder ons nog zo veel is, dat an ders moest zijn. Bidden we daarom volhardend om de gave van Christus' geest, opdat we waarlijk aan zijn opstanding deel hebben en we wer kelijk leden van Zijn lichaam zijn. Ouwerkerk. J. FRANKE. VERWACHT... LATER KOUDER. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Aanvankelijk vrij warm, maar in de loop van de dag van het noorden uit binnendringende koelere lucht. ZON EN MAAN 11 mei Zon op 4.54 onder 20.20 "-on on 1 *4 onder 12.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1