Goedkopere boter en kaas om export weer op gang te brengen Nederlander bracht zes maanden door op ijsschots in Noordpool VERHOGING SPAAROVERSCHOT NODIG VOOR VOLKSHUISVESTING RUSSEN HOUDEN BEPERKING VAN ONTWAPENING TEGEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 9 MEI 1958 OVERZICHT VAN HET ZUIVEL-,,DRAMA" Geraamde verlies van 475 miljoen niet te laag begroot (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen maanden is er in de Nederlandse dagbladen enorme aandacht besteed aan de Nederlandse zuivelpolitiek. Dat er op dit terrein iets gaande is, is dus zonder meer duidelijk. Er heeft zich in een korte periode echter zoveel afgespeeld, dat het voor lang niet iedereen zonder meer mogelijk is zich een duidelijk beeld te vormen van de situatie op dit moment. Wan neer wij ons op de huidige situatie bezinnen, moeten we eerst even teruggaan in de geschiedenis. De omstandigheden voor de zuivel- 1 produktie lagen de laatste jaren bij zonder gunstig. Dit land had tot ge volg, dat de produkten bij grote hoe veelheden de fabrieken verlieten. Al spoedig rees de vraag: waar moeten we met al deze produkten naar toe? Ook in de grote concurrerende landen als bijvoorbeeld Denemarken waren de produktieomstandigheden gunstig. De inmortlanden hadden van alle kanten een ruim aanbod. Dit werd bevorderd door de moeilijkheid, dat de Veren gde Staten zijn surplus- voorraden verkocht tegen uiterst la ge prijzen en in vele gevallen, bij voorbeeld in het Verre Oosten, zelfs schenkineen deed. De export naar de ze landen kon men dus hoegenaamd verwaarlozen. Toen in 1956 de grote vrije markt Engeland instortte, kwam Nederland dan ook voor het probleem te staan van een jaarlijks vet-overschot van ruim 20.000 ton. Een periodieke verlaging van de prijs van koelhuisboter na de instorting van de Engelse botermarkt, bracht niet veel verlichting en de koelhuizen werden voller en voller. Overschotten Het produktschap voor zuivel werkte in deze tijd koortsachtig aan plannen om zich op zo voorde lig mogelijke wijze, dat betekent met zo weinig mogelijk verliezen, van deze voorraden en de te ver wachten produktie te ontdoen. Vrijwel alle buitenlandse markten waren intussen gesloten. De toe slagen op de uitvoer van boter naar Engeland was schrikbarend hoog. Dc inleveringsprijs was 4.54, de prijs die Engeland voor een kilo boter betaalde was 2.14, dat betekende dat de regering op elke kilo boter 2.20 moest toe leggen, dus meer nog, dan de bo ter zelf opbracht. Men wilde dus proberen de overschot ten gedeeltelijk op de binnenlandse markt kwijt te raken, tegen prijzen, die weliswaar verlies zouden beteke nen voor de regering, doch in minde re mate, dan waartoe men op dat moment gedwongen was. Enige maanden geleden kwam het zuivelschap met een tweetal voorstel len. Het eerste voorstel was het vet gehalte van alle drinkmelk te verho gen van 2 en een half op 3 procent. Men hoopt hiermee 9 a 10 duizend ton boter per jaar aan de consument kwijt te raken. Het tweede voorstel was. globale toeslagen te geven op de export van volle condens en volle melkpoeder, teneinde deze export te verruimen. Minister Vondeling had echter heel andere plannen. Hij stoorde zich nauwelijks aan de adviezen van het zuivelschap en kwam met zijn eigen vier punten ter tafel: ten eerste naast de drinkmelk van 21 procent vet nu ook „volle" melk, in dit geval vijf honderdste procent boven het gemiddelde: 3% procent vet. Ten tweede slechts incidentele globale toesla gen op de uitvoer van condens en volle melkpoeder. Als derde punt wilde de minister de garantieprijs slechts laten uitbetalen over 5.18 miljard kilo melk. Hiermee hoopte hij de boeren tot produktie-beper- king aan te zetten. 5.18 miljard kilo is gebaseerd op de na-oorlogse topproduktie van ae melk, dat was die van 52 achtereenvolgende we ken van het vorige melkjaar. Als vierde punt kwam dan nog de op heffing van het mengverbod voor boter en margarine. Van deze maatregelen werd niet veel succes verwacht in het produktschap voor zuivel. Dit had tot gevolg, dat men in ant. jord o- deze maatrege len met het voorstel kwam dan de in- leverin<?s"' 'en ook te verlagen. De inleveringsregelingen zijn in het leven geroepen om de zomer- en win- terprijzen van boter, kaas en mager melkpoeder enigszins in de hand te houden. Wanneer in de zomer de pro duktie hoog is, kunnen de producen ten hun produkten altijd tegen een redelijke prijs (de vastgestelde inle veringsprijs) kwijt aan de pakhuizen van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel (I.V.Z.). In de winter kunnen eventuele tekorten van hieruit weer worden aangezuiverd. Op deze wijze kan men in de zomer geen onrustba rende prijsdaling krijgen vanwege de concurrentie en in de winter geen grote prijsstijging vanwege een te grote vraag. Dit systeem heeft enige jaren prachtig gewerkt, totdat men aan de overnroduktie toekwam, die tot de huidige situatie heeft geleid. Wanneer men nu de inleveringsprij- zen laat zakken, zullen er meer zui- velprodukten op de binnenlandse markt afvloeien door de lagere prijs, terwijl voorts de industrie van „vol le" produkten (condens en volle melk poeder) het melkvet als grondstof goedkoper kan krijgen, hetgeen de concurrentiepositie op de buitenlandse markt weer verbetert. Tot verlaging van de inleveringsprij- zen is men thans overgegaan. Voor de consument zijn de gevolgen in de afgelopen weken reeds duidelijk merkbaar geworden. Overal zijn in de winkels de prijzen voor boter en kaas aanzienlijk verlaagd. Ook, en dat was de voornaamste bedoeling van deze verlaging, is de export weer flink op gang gekomen. Nog niet helemaal duidelijk is het, wat de financiële las ten voor de schatkist zullen blijken te zijn, maar het verloop van de zui- velafzet na de drastische verlaging der prijzen wekt wel de verwachting, dat het door de regering geraamde verlies van 475 miljoen gulden niet te laag is begroot. Grootste werkloosheid in Engeland sedert 1953. De vorige maand heeft de werk loosheid in Engeland de grootste om vang bereikt sedert januari 1953, naar blijkt uit een rapport van het Engelse 'ministerie van arbeid. Op 'n controledag in april stonden 440.000 personen ingeschreven als werkloos, hetgeen twee procent van de arbei dende bevolking is. Op dezelfde da tum in april van het vorige jaar was het percentage werklozen 1.6. Een Joego-Slavische rechtbank te Pu- la heeft vijf Italianen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf maanden tot acht jaar. Zij zouden deel uitgemaakt hebben van een spionagekom- plot en Joego-Slaven het land uit gehol pen hebben. MR. DE GRAAF: In Irak zijn algemene verkiezingen gehouden voor een nieuw parlement. Deze joto laat zien hoe een kiezer zijn stem uitbracht in het stemlokaal van het negende kiesdistrict van de hoofdstad Bagdad. Werkgevers blijven vóór goed organisatorisch contact met werknemers De voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, heeft gistermiddag in de rede, die hij hield in de besloten algemene ledenverradering van het erbond In hotel „Gooiland" te Hil- ersum, gezegd, dat het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond ook in een tijd, dat de economische situatie min der gunstig is en in de internationale politiek de spanningen voortduren, steeds voorstander blijft van een goe de organisatorische samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Hij deelde mede, dat ook al doen zich deze jaren problemen voor over het vinden van de Juiste vormen van deze samenwerking, de samenwerking zelf naar de mening van het verbond geen gevaar mag lopen. Spreker deelde mee, dat er teke nen te over zijn dat het jaar 1958 in het algemeen gesproken een moeilijk jaar zal zijn. Hij was van mening, dat een van de voornaam ste doelstellingen van onze econo mische politiek, te weten het na streven van een gunstige beta lingsbalanssituatie nog niet is be reikt. Concentratie op de export- taak is vereist. Het produktie- kosteniveau dient hiertoe scherp te worden bewaakt. Anderzijds dienen in het belang van de werk gelegenheid de bedrijven zoveel mogelijk in staat te worden ge steld door nieuwe investeringen hun bijdrage te leveren aan de voortgang van het industrialisatie- proces. Over de werkgelegenheid zei spreker, dat als structureel ge brek moet worden gezien, dat de spaarquote en de investerings quote van het nominale nationale Inkomen, beide te laag zijn. Voor onze volkshuishouding moet worden aangenomen, dat de per jaar nodige investeringen in totaal, inclu sief die voor de woningbouw, ruim 20 procent van het nationale inkomen moeten bedragen. Een spaaroverschot is noodzakelijk. De jaarlijkse bespa ringen zullen daarom meer dan 3 pro cent van het nationale inkomen hoger moeten zijn dan thans. Het huurbeleid besprekend, zeide spreker, dat de woningwetbouw, naar het oordeel van deskundigen, ondanks zijn bevoorrechte positie, niet in staat zal zijn in voldoende mate in de be hoefte aan volkswoningen te voor zien. Het kwam hem voor, dat voorlopig op de een of andere wijze ook de voor de particuliere woningbouw de rente moeilijkheden zullen moeten worden overbrugd. Evenzeer achtte hij het noodzakelijk, dat de huren van de be staande woningen en geleidelijk ook die van de nieuwbouw zullen worden opgetrokken. Hij meende, wat de loonvorming betreft, dat de economi sche ontwikkeling in een bepaalde sector wel eens zodanig kan zijn, dat zelfs met het inhalen van een aan toonbare achterstand beter nog qnige tijd kan worden gewacht. Dit laatste had naar sprekers inzicht de beslis sing móeten zijn ten aanzien van de landbouwvoorstellen, die de regering echter toch nog grotendeels voor in williging vatbaar heeft verklaard. Tenslotte zei de heer De Graaff, dat bij de verwezenlijking van de sociale wensen een eerdere invoering van de weduwen- en wezenverzekering en een verbetering van de invaliditeits verzekering beide urgent zijn. De algemene kinderbijslagverzekering kon, gezien de bestaande kinderbij slagverzekering voor loontrekkenden, wat hem betreft, achteraan op dejijst worden gezet. Tweede Kamer op reces tot 3 juni. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is donderdagmid dag, nadat zij enkele wetsontwerpen had afgehandeld, waaronder dat be treffende de algemene balastingwet, voor enkele weken uiteengegaan. De voorzitter, mr. Kortenhorst, besloot de Kamer niet bijeen te roepen vóór dinsdag 3 juni. Dtt korte reces houdt verband met het aanstaande pink sterfeest en met de gemeenteraads verkiezingen van 28 mei. Een rechter in Washington heeft de Amerikaanse regering veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 65.000 dollar aan een woningbouwonder neming te Savannah In Georgia. Volgens de woningbouwonderneming zijn een aantal van haar huizen in waarde ver minderd door het lawaai dat straalvlieg tuigen maken op een nabijgelegen lucht basis van de luchtmacht. Men verwacht, dat deze uitspraak meer schadevergoe- dingseisen van particulieren tot gevolg zal hebben. In het Kurhaus te Scheveningen vond de officiële opening plaats van het twaalfde congres van de internatio nale christen-democraten, waarbij talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland tegenwoordig waren. V.l. n.rminister prof. dr. J. Zijlstra, min. ir. H. B. J. Witte, dr. Erhard, minister van economische zaken in de Duitse Bondsrepubliek en min. dr. Mar ga Klompé. 0 Bij de stichting Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in april 1958 respectievelijk f 101.300.000 en f 107.800.000, zodat er een negatief spaar saldo was van f 6.500.000. Regelingen vastgesteld voor tarweoogst 1958. Het produktschap voor granen, za den en peulvruchten besprak giste ren een aantal regelingen rond de tarwe-oogst 1958. Met een voorbe houd van 25.000 ton naar beneden aan inlandse tarwe thans geschat op 450.000 ton. Bij een verplichte of naar boven wordt de oogst 1958 menging van inlandse tarwe van 35 percent in de broodbloem zal 375.000 ton nodig zijn, voor andere bestem mingen 50.000 ton. De verplichte bij menging 1958/"59 zal het percentage van 35 tot minimum moeten hebben. Er is tlians een theoretisch „over schot" van 25.000 ton. Het bestuur besloot voor vergoe ding van bewaarloon en financierings kosten een nieuwe straffe regeling in te voeren. Bij een garantieprijs van 29.30 per 100 kg resteert na aftrek van vervoerskosten voor de cember een telerprijs van 28,85 af boerderij. Van december af tot in april 1959 zal voor bewaren en financieren de prijs met 35 cent per 100 kg per maand stijgen. Dit besluit werd na wijdlopig1 debat met één stem meer derheid verkregen. Het aan- en verkoopbureau akker- bouwprodukten zal op het einde van de maanden september, december, februari en april in de markt zijn voor levering in de volgende maand. Tussentijds dan zal het A.V.A. indien blijkt, dat de telersprijs niet wordt geéfectueerd. te Rotterdam en Gro ningen op de beurzen aanwezig zijn. Vragen aan de Hoge Autoriteit over „Krupp". De heer G. M. X. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer en afgevaardigde naar het Europese parlement, heeft aan de Hoge Autoriteit van de Euro pese gemeenschappen voor kolen en staal de vraag gesteld of hij het op nieuw doen ontstaan van een gecon centreerde onderneming gelijk aan de „Kruppwerke" van vóór 1940 in over eenstemming met de bedoeling van artikel 66 van het E.G.K.S.-verdrag acht. Indien de Hoge Autoriteit deze vraag ontkennend beantwoordt, acht zij 't dan niet noodzakelijk, dit standpunt ter kennis te brengen van de Duitse Bondsregering en van de regeringen der Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk, welke over de toe passing van de dekartellisatiebepalin- gen te beslissen hebben? REDE VAN DULLES TE WEST-BERL1JN: „Komplot tegen de vrijheid afweren". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles, die donder dag een bezoek van zes uren aan YVest-Bcrlijn heeft gebracht, heeft in een toespraak voor net Westberlijnse parlement gezegd, dat de Sowjet- Russische houding ten opzichte van internationale overeenkomsten een ernstige belemmering vormt voor voortgang bij beperking van bewa pening. De Sowjetrussische heersers, aldus Dulles, zijn godloze materialisten en naar hun opvatting zijn aan overeen komsten geen morele sancties ver- „Turk" Westerling wordt „dramatisch tenor." Volgende maand debuut met „Tosca" In Breda De „News Chronicle" bericht dat de „Turk" Westerling on de drempel staat van een niéuwe loopbaan als „dramatisch tenor". Het dagblad schrijft: Westerling, een oud-commando, die aan het hoofd stond van een mislukte revolte tegen het Indonesische gezag in 1950, zal de volgende maand In de stads schouwburg in Breda een nieuw de buut maken. Hij zal de partij van Caveradossi, de schilder in de „Tosca" van Puc cini, zingen, aldus het Engelse och tendblad. Eis tegen Max UIrich: vier jaar dwangarbeid. De openbare aanklager, dr. Hans Fuerst, heeft aan het federale crimi nele gerechtshof te Bern gevraagd om de federale inspecteur van politie Max Ulrieh schuldig te verklaren aan „het verstrekken van politieke in lichtingen ten nadele van Zwitser land aan Frankrijk" cn hem daar voor te veroordelen tot vier jaren dwangarbeid. Voorts eiste de aanklager, dat UI rich voor twee jaren zijn burgerrech ten zou verliezen en gedurende t.ien jaren geen openbare functie zou mo gen bekleden en de kosten van het proces zou moeten betalen. De tijd, dat UIrich, die zich sedert 15 mei 1957 in arrest bevindt, al in de gevangenis doorbracht, zou van dat vonnis van vier jaren afgetrok ken dienen te worden, zei de openbare aanklager. bonden. Het lijkt dikwijls wel alsof het sluiten en verbreken van overeen komsten voor hen een soort van toe gestane internationale techniek is. Dulles hernieuwde de westelijke waarborg voor West-Berlijn en kriti seerde Rusland omdat het de te Ge- nève gedane belofte omtrent hereni ging van Duitsland niet had gehou den. Verder zei Dulles nog dat de Sow- jet-Unie zegt geen kernwapens te willen gebruiken maar dat zij wel koortsachtig door wil gaan met het aanmaken voor zichzelf van dergelij ke wapens. De bedoeling is, aldus Dulles, te komen tot een wereld die beheerst wordt door de militaire macht van het Chinees-Sowjetrussische blok. „Men moet door schoonklinkende woorden heen zien en het komplot tegen de vrijheid dat daarachter verborgen gaat, afweren". Bij gelegenheid van de dertiende ver jaardag der Duitse capitulatie heeft het Duitse „Verband der Heimkehrer" te Bonn de Duitse bevolking verzocht gif ten te storten als steun voor de Neder landse vereniging van oud-krijgsgevan genen in Nederlands-Indië in een speciaal fonds, de „Europese hulp", dat ook bij andere gelegenheden van „Europese so lidariteit" kan worden aangesproken. BIJDRAGE AAN GEOFYSISCH JAAR KERKNIEUWS Geref. kerkenorde begin van volgend jaar van kracht De generale synode der Gerefor meerde Kerken heeft in haar woens dagmorgen te Assen gehouden zitting zich allereerst enkele uren bezig ge houden met de laatste fase van de herziene kerkenorde en de vaststel ling van dc slotconclusies. De synode besloot daarbij, dat de herziene ker kenorde van kracht zal worden op 1 januari 1959. Zij gaf aan de in september j.l. be noemde deputaten nieuwe opdrach ten, o.m. om zich te bezinnen op de vorm en de financiering van de uit gave van de herziene k.o., alsook de vrijheid om taalkundige wijzigingen aan te brengen. Nadat ds. Van Herksen verlof had gekregen om een verklaring af te leggen, werd de hoofdelijke eind stemming gehouden. Alle synodele den stemden voor. De praeses stond bij deze beslissing met een enkel woord stil en memoreerde, hoe thans tot stand gekomen is een omvangrijk stuk werk, waaraan men negen jaar geleden was begonnen. Opnieuw zette de synode zich daar op aan de behandeling van de zaak van de schuldbelijdenis, waarin zij dinsdagavond was blijven steken. De rapporteur, prof. Nauta, bood gewij zigde conclusies aan, die hij in het kort toelichtte, maar die niet bij alle synodeleden instemming vonden. Daarom werden er opnieuw enkele amendementen ingediend. De bespre king werd in de middagzitting voort gezet. Dichtstbijzijnde buren (zwijgzame Russen) waren 180 km verwijderd De 31-jarige Nederlandse seismoloog Frans van der Hoeven heeft een nieuw wetenschappelijk wereldrecord gevestigd. Hij is kort geletien teruggekeerd uit het noordpoolgebied, waar hij zes maanden heeft doorgebracht op een ijsschots, drie maanden anger dan de meeste andere wetenschapsmensen die uit de Ver- nnigde Staten naar dit gebied worden gezonden. Van der Hoe ven was de wetenschappelijke leider van „Drift station A", waarop medewerkers van de universiteit t an Columbia en van de Amerikaanse luchtmacht een onderzoek instellen naar de ge steldheid van het weer, liet ijs en de oceaan. Hij heeft in Seatllc een vliegtuig genomen naai' Anchorage, van daar s hij naar Fairbanks gevlogen, waar üj een derde luchtverbinding kreeg, 'ie hem na acht uur tijd afzette op ■en schots in het gebied van de pool- rkcl. Tijdens de laatste tocht moest aan- achtig worden uitgezien naar een ohots met enkele zwarte plekken er )p. Bij deze plekken, enkele hutten die waren gebouwd door de Ameri kaanse luchtmacht, moest Frans worden afgezet, samen met enkele medewerkers. De aflossingsceremonie op de ijs- basis duurde maar kort. „Er werden geen lange verklaringen afgelegd". De piloten waren blij weer te kunnen opstijgen. Het verblijf op het ijs scheen hen zenuwachtig te maken. Het gevoel van eenzaamheid komt zodra men zich realiseert, dat men vertoeft op een schots temidden van miljoenen andere. Op de schots hield de seismoloog zich hoofdzakelijk bezig met het be studeren van aardbevingen, waarvan hij dc meeste zelf veroorzaakte. Iedere dag bracht hij tweemaal een ontploffing teweeg in het vijf kilo meter diepe water om vervolgens aan de hand van de veroorzaakte trillin gen gegevens te verzamelen over de vorm en de gelaagdheid van de zee bodem. Tevens maakte hij foto's van de bodem. Aan de hand van deze foto's kon worden opgemaakt, dat zich op de bodem van de poolzee alleen maar rotsen en kiezelstenen bevinden, die in voorbije eeuwen uit ijsbergen zijn gesmolten en naar de diepte zijn verdwenen. Als er al stromingen be staan in de lagere regionen van de poolzee, dan moeten zij wel zeer kalm zijn, zelfs niet in staat om enige be roering te brengen in de zachte mod der van de zeebodem, zo heeft Van der Hoeven ontdekt. De dichtstbijzijnde Eskimo's wa ren 1200 kilometer van „Drift sta tion A" verwijderd. Er waren ech ter buren dichterbij, ongeveer 180 kilometer ten noorden van de schots. Er dreef namelijk ook een Russi sche expeditie op een ijsschots. „We hadden eenter geen contact met deze buren", zei Frans van der Hoeven. „Zij beantwoordden onze radio-oproepen nooit. We heb ben enkele vriendelijke avances ge maakt, maar nooit antwoord ge kregen". Het werk waaraan Frans van der Hoeven deelneemt is een bijdrage aan het geofysisch jaar. Nagekomen advertentie. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, PETRUS JOHANNIS VAN CUI.JCK weduwnaar van TANNETJE LUCIEER in de ouderdom van ruim 87 jaar. Retranchement: F. H. VAN CUIJCK C. VAN CUIJCK- DE KRAMER Souburg: C. E. VAN DEN AMEELE- VAN CUIJCK P. VAN DEN AMEELE Draaibrug: E. C. VAN DE VIJVER VAN CUIJCK J. J. VAN DE VIJVER Retranchement: J. P. VAN CUIJCK M. J. VAN CUIJCK- FENIJN klein en achterklein kinderen. Retranchement, 8 mei 1958. Molenstraat N 106.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6