Tweede Kamer keurt algemene belastingwet goed Ondernemende Arnhemse reed als eerste vrouw alleen door Sahara I KLANKBORD j PLEIDOOI TEGEN VERKOOP VAN BROOD DOOR KRUIDENIERS VRIJDAG 9 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. a CODIFICATIEDIE MEER RECHTSZEKERHEID BIEDT Geheimhoudingsplicht voldoende in wet vastgelegd, aldus minister (Van onze parlementaire redacteur) Het zal de minister van financiën, de heer Hofstra en de minis ter van justitie, prof. Samkalden, tot grote voldoening gestrekt hebben, dat de Tweede Kamer donderdagmiddag na veel vooraf gaande beraadslaging en na somtijds heftige kritiek op onderde len het ontwerp-algemene wet inzake rijksbelastingen, kortweg genoemd de algemene belastingwet, zonder hoofdelijke stem ming heelt aangenomen. Al hebben zij het ontwerp tamelijk ongeschonden door de Twee de Kamer geloodst, op enkele punten hebben de afgevaardigden hun zin gekregen. Het wetsontwerp, dat het belastingrecht codificeert, biedt ver schillende voordelen. Het nieuwe „wetboekje" dient de rechts zekerheid het geeft regels, waar lacunes zijn het bevat een harmonische rangschikking van de bepa lingen het verschaft rechtseenheid, doordat de contrasterende regels voornamelijk stammende uit de oorlogstijd zijn weggenomen er is een aanzienlijke vereenvoudiging tot stand ge bracht: de heffingswetten kunnen veel eenvoudiger zijn; er treedt een zekere bestendiging op in de belasting wetgeving. Veel strijd was gevoerd over een der artikelen, dat bepaalt, dat geen re kening wordt gehouden bij het vast stellen van een juiste belastinghef fing met rechtshandelingen, waarvan moet worden aangenomen, dat zij achterwege zouden zijn gebleven, in dien daarmede niet de belastinghef fing onmogelijk werd gemaakt. Dr. Lucas van de K.V.P. wenste, dat de belanghebbenden zich van tevoren zekerheid kunnen verschaffen over de vraag, of een bepaalde rechtshan deling onder deze bepaling valt. Men zou die zekerheid kunnen krijgen door de kwestie schriftelijk aan de inspecteur voor te leggen. Dr. Lucas had een amendement in gediend. dat deze mogelijkheid wil openen. De Kamer nam het aan bij zitten en opstaan. Vóór waren de K. V.P., A R., V.V.D. en C.H.U. Dr. Lucas (k.v.p.) had geen succes met een amendement, dat betrekking had op de vraag, wie zich tegenover de belastingdienst kan beroepen op zijn geheimhoudingsplicht. Het wets ontwerp stelde vast, dat niemand zich erop mag beroepen, dat hij uit eni gerlei hoofde tot geheimhouding verplicht is, .zelfs niet indien" deze hem bij een wettelijke bepaling is opgelegd. Dr. Lucas wilde die wette lijke geheimhoudingsplicht nu juist wel gehandhaafd zien en daarom stelde hij voor de woorden „zelfs niet indien" te vervangen door „ten zij". Tot goed begrip zij opgemerkt, dat volgens het wetsontwerp zelf enige groenen z'ch voor het verstrek ken van e- i 'e" gegevens wel op hun geheiho üllngsplicht kunnen be roepen, zoals bedienaren van de godsdienst, notarissen, advocaten, procureurs, geneeskundigen en apo thekers. De Kamer vind dit blijkbaar vol doende en verwierp bij zitten en op staan het desbetreffende amende ment van dr. Lucas. Alleen de K.V. P. stemde er vóór. Verwerping was ook liet lot van een amendement; van mr. Van Leeuwen van de V.V.D.dat de belastingin specteur wilde verbieden een straf rechtsprocedure aanhangig te maken wegens een feit, waarvoor al een ad ministratieve boete is opgelegd. Met de V.V.D. was alleen de K.V.P. vóór dit amendement. Tenslotte verwierp de Kamer met 27 tegen 72 stemmen een' amendement van mr. Toxopeus (v.v.d.) om de maximumstraf voor belastingdelic ten op twee in plaats van op vier jaar te stellen. Minister Samkalden bestreed het amendement met een verwijzing naar de straffen, die op verwante delicten zijn gesteld, zoals valse munterij (negen jaar), valsheid in zegels (zes jaar) en valsheid in ge schrifte (vijf jaar). Vóór het amendement van mr. Toxo peus waren de V.V.D., achttien leden van de fractie van de K.V.P. en één lid van de fractie der C.H.U. Ex-raadslid van Druten veroordeeld wegens memeed. Het gerechtshof te Arnhem heeft gistermorgen de 34-jarige bakker, te vens ex-raadslid, G. M. uit Druten terzake van meineed en het plegen van een zedenmisdrijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek. De compagnon van M., de 33-jarige banketbakker J. N. M. van W., eveneens uit Druten, werd wegens meineed veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf (conform de eis). De meineedzaak had een arbeids geschil ten grondslag (over betaling van niet vergoede overuren) tussen de beide firmanten en een vroegere werknemer. Een geschil, dat via een behandeling voor het kantongerecht te Nijmegen uitgroeide tot een recht bankzaak waarbij de compagnons uitdrukkelijk verklaarden, dat hun personeel nimmer buiten de vastge stelde uren werkte. De zaak kwam opnieuw voor de rechtbank nadat een gewezen werknemer had onthuld wel voor de beide bakkers te hebben overgewerkt. Nu werden M. en van W. zelf vervolgd en wel wegens meineed. Er waren inmiddels ook aanwijzingen, dat M. zich zou hebben schuldig gemaakt aan een zedenmis drijf. De rechtbank te Arnhem had M. veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek. Bij de be handeling van de zaak voor het hof had de procureur-generaal dezelfde straf geëist, evenwel zonder aftrek. BAKKERS VOELEN ZICH BEDREIGD: Bakkerijbranche heeft voor sanering adempauze nodig. Prof. dr. A. Ariëns," adviseur van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, heeft woensdagmiddag op een voor lichtingsvergadering van de drie lan delijke bakkerspatroonsbonden in Krasnapolsky te Amsterdam tot de regering het dringende verzoek ge richt het erkenningsreglement weder verkopers bakkersartikelen, een maatregel uit de bezettingstijd, te handhaven of anders omzetting daar van in een afzonderlijke wet voor het bakkersbedrijf te bewerkstelligen, omdat de bakkers zich bedreigd voe len door het feit dat bij eventuele in werkingtreding van het vestigingsbe- sluit levensmiddelenbedrijven, dat thans ter advies bij de S.E.R. is, er plotseling ongeveer 24.000 nieuwe verkoopplaatsen voor brood bij le- vensmiddelenzaken en kruideniers die zouden gaan beschikken over een di ploma broodverkoop, gecreëerd zou den worden. De bakkerijbranche heeft juist op dit moment een adempauze nodig van enkele jaren om de sanering te vol tooien en de kleinere bedrijven kans te bieden door toepassing van moder ne rationalisatiemethoden hun con currentiekracht te versterken en zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen, aldus betoogde prof. Ariëns, UITGESPELD. De openbare lees zaal van Louisville (V.S.) kondigde een amnestie af voor degenen die ge leende boeken te lang in hun bezit hadden gehouden. Volgende week zou men tot beboeten overgaan. Tot de boeken die prompt wei-den ingeleverd, behoorde „Johnson" van Boswell, uit geleend in 1907. SOORT MAGNEET'? De jacht van de Chicagose politie op autodief James Reynolds kwam tot een succesvol eind, toen James tegen twee overval wagens botste, die geparkeerd ston den voor het hoofdbureau van politie. Donderdag is mej. C. van der Harst, die het christelijk onderwijs te Sou burg gedurende .'/S jaar als onderwij zeres heeft gediend, de gouden ere medaille in de orde van Oranje Nas sau uitgereikt door de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Ste rner ding. (Foto P.Z.C.). Nederlands Cultureel Contact bestaat 10 jaar. In de aula van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is gisteren een plechtige herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Vereniging Nederlands Cultureel Contact (N.C. C.) De koningin woonde deze plech tigheid bij. die van de regering een gewillig oor vroeg voor de levensbelangrijke kwes ties welke voor deze branche met de parallellisatie en sanering gepaard gaan. Prof. Ariëns verklaarde verder een pleidooi te willen houden voor een ruimere armslag voor de parallelli satiebeweging, doch dan moet de overheid waken voor een schoksge wijze ontwikkeling van het proces. En daarvoor is de bakkerij nu juist zozeer beducht. „Een plotseling ope nen van de branchegrenzen binnen de levensmiddelensector zou grote zakelijke belangen kunnen schaden en zelfs gehele bedrijfstakken in ernstige moeilijkheden brengen. Ten aanzien van de verkoop van brood is de overheid in gebreke ge bleven het streven naar parallelli satie te doen begeleiden door maat- Dr. A. J. Henneman, die meer dan veertig jaar aan het sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek bij Nij megen verbonden is geweest, heeft officieel afscheid genomen als ge- neesheer-directeur van deze instel ling. regelen welke storende factoren elimineren." Zo zullen, wat de bakkerijbranche betreft, de grote bedrijven hun onder bezette produktie kunnen opvoeren en de nieuwe -verkooppunten kunnen bedienen tegen prijzen, welke be langrijk beneden de integraal bere kende kostprijs liggen. Niet alleen dat daardoor zaken in de provincie door grote stadsbedrijven benadeeld zouden kunnen worden, maar ook is de kans groot, dat er een blijvende broodoorlog zou ontstaan. Levens middelen- en kruideniersbedrijven zullen toch, aldutf prof. Ariëns, in het brood dat voor hen een bij-artikel is, een geschikt concurrentiemiddel en een bruikbaar lokartikel zien. Hoe prijsgevoelig het publiek is voor de broodprijs hebben volgens hem recen te broodoorlogen in Breda en Amers foort bewezen. Een blijvende oorlog kan de ondergang betekenen voor tal rijke bakkersbedrijven, wier rentabi liteit afhangt van de 70% broodomzet. De bakkerij heeft in het verleden bewezen niet uit eng groepsbelang te leven maar een maatschappelijke houding te kunnen aannemen. Het gaat haar niet om zekerheid en be scherming, wanneer zij zich tegen de parallellisatie van broodverkoop verzet," zo besloot spreker. s In de Zuidpolderstraat te Haar- lem-oost zijn vier naast elkaar gelegen huizen ontruimd omdat H er ernstig gevaar voor instor- ting bestaat. De verzakkingen en het scheuren van de muren s als gevolg hiervan, worden ver- oorzaakt door het grondwater. In de nabijgelegen Amsterdam- ee straat worden op het ogenblik rioleringswerkzaamheden uit- gevoerd. De foto toont een van de nu verlaten huizen en geeft tevens M een beeld van het graafwerk. illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllll Griek, die voor Egypte spioneerde, krijgt 4 jaar. Een Griekse handelaar in oude metalen, Alcibiades Kukas is te Tel Aviv tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor Egypte. Kukas werd in september van het vorig jaar gearresteerd, aan de voor avond van zijn voorgenomen ver trek uit Israël. Volgens de politie be vatte zijn bagage foto's van Israë lische legerkampen en militaire in stallaties. Hij heeft bekend dat hij in contact heeft gestaan met een Egyptische legerkapitein en een Egyptische politieman in Grieken land. die hem geld hadden beloofd als hij in Israël iemand vond die bereid was voor Egypte te spionneren. De Egyptenaren hadden hem ook e< fles met onzichtbare inkt gegeven. „lk heb er van genoten, minuut voor minuut" Op het ogenblik is Maria van Niftrik iu Lon den. Ze is 22 jaar, komt uit Arnhem. Zij is de eerste vrouw ter wereld die van Europa naar Afrika reed, en de eerste vrouw die helemaal al leen in een auto de Sahara overstak. Op 12 december vertrok Maria van Niftrik in haar volkswagentje uit Arnhem, waar haar va der, G. van Niftrik, iu de directie van een Uni- lever-bedrijf zetelt. Op 11 maart van dit jaar kwam ze in Kaapstad aan, „een prachtige plaats waar de bevolking heel aardig en vriendelijk is". Toen had ze de „enige grote moeilijkheid", zoals ze zelf zegt, dus al achter de rug. En dat was niet eens het oversteken van de Sahara, maar het ver krijgen van toestem- .rning ervoor. Eerst werd haar ver teld dat zij 60.000 franc3 moest 3torten als cautie en ter be strijding van de onkos ten die men zou moe ten maken als ze ver dwaalde of om andere redenen gered moest worden. „Een vrouw die alleen door Marok ko reist met geld bij zich wordt beroofd en naar een harem ver kocht", vertelde een Franse ambtenaar haar. Maria van Nif trik deponeerde haar 60.000 francs bij een Franse automobielclub en vroeg ervoor te zor gen dat haar reisver gunning in Colomb Be- char op haar wachtte terwijl ze alsvast ging rijden. Maar in Colomb Be- char vertelde de Fran se garnizoenscomman dant dat de vergunning niet was aangekomen. Hij wilde er zelf wel een uitschrijven, maar dat kostte dan 60.000 francs. Ze zou wel zonder vergunning gaan. Maar dan moest ze, vertelde de Franse officier, er rekening mee houden dat de garnizoenscom mandant in Gao, aan de andere zijde van de Sahara, haar zou kun nen terugsturen naar Colomb Bechar. Ze ging, zonder de vergunning. Haar volkswagen tufte mee in een konvooi. Onder weg werd de wagen achter de hare door een. landmijn van de Algerijnse rebellen op geblazen. En op een kwade dag, tegen de avond, raakte ze het konvooi kwijt. Maria van Niftrik wist dat de streek waar ze zich bevond regel matig doorkruist wordt door patrouilles van de Algerijnen, maar ze kwam tot geen andere conclusie dan dat ze moest stoppen en in haar auto gaan slapen. Ze vreesde nooit meer wakker te worden, want Franse officieren hadden haar verteld dat de Algerijnen blan ken die in auto's rijden vermoorden en hun au to's in brand steken. Maar voordat ze sliep kwam uit de te genovergestelde rich ting een ander Frans konvooi. Het waren rupsvoertuigen. De commandant van het konvooi vertelde dat 45 km verderop een plaats was waar konvooien re gelmatig overnachtten en dat zij, als ze niet op de hoofdweg bleef rijden, een goede kans maakte daar heelhuids aan te komen. Na een spannende rit vond zij het konvooi op de aangewezen plaats. Toen Maria van Nif trik in Kaapstad arri veerde. had zij 16.000 kilometers achter de rug, over slechte we gen, zandverstuivingen, door rivieren, over drijfzand en in het al gemeen over een route waarvan men gezegd had dat die onbegaan baar was voor een kleine auto. „Ik heb er van ge noten, minuut voor mi nuut. De onprettige er varingen en de angst vallen weg tegen het plezier. Zelfs in de ang stigste ogenblikken heb ik geen ogenblik spijt gehad van mijn besluit om de tocht te onder nemen", zegt de onder nemende Arnhemse. En ze zou het ook nog een keer over wil len doen, in een nog kleinere auto, zelfs in een scootmobiel. „Ik weet de weg en ken de wegen, het zal dus veel gemakkelijker zijn". Donderdag vertrekt Maria van Niftrik uit Londen naar de Ver enigde Staten, waar ze een autofabriek bereid hoopt te vinden om haar een auto te geven voor een rit van New York naar Buenos Ai res. En als ze, over on geveer een jaar in Eu ropa terug is denkt ze te starten voor eenzelf de soort rit van Neder land naar Singapore, via Tsjechoslowakije, Griekenland, Turkije, Rusland, India, Pakis tan en Vietnam. Het Wereldgebeuren Geen adem Wij blijven radicaal maar kun nen in de atmosfeer van de tegenwoordige partij geen adem meer halen". Zo sprak André Morice op het congres, dat de Franse Radicale Partij in oktober van het jaar 1956 te Lyon hield. Nadat oud premier Pierre Mendès-France met grote meerderheid was herkozen als eerste vice-president van de partij en een resolutie was aangenomen waar in de vergaderden kritiek leverden op het beleid van de regering-Mollet in Algerije, besloot een minderheid onder leiding van Morice en enkele andere radicale kopstukken, met de partij te breken en een eigen weg te volgen. „We nemen", zo zei Mori ce, „het echte radicalisme mee". Sindsdien houdt hij er zijn eigen po litieke groepering op na die in de Nationale Vergadering heel andere opvattingen verdedigt dan de radica len van Mendès-France. Morice's af gescheiden radicalen zijn bijvoorbeeld vierkant tegen de strekking van de resolutie, die eind 1957 op een te Straatsburg gehouden congres van de „oorspronkelijke" radicale partij werd aangenomen. In die resolutie werd geëist, dat de regering Tune- sisch-Marokkaanse bemiddeling zou aanvaarden in de kwestie-Algerije en dat men een beleid zou voeren, ge richt op het tot stand komen van een federatie tussen Frankrijk en de Maghreb (Noord-Afrika). Inmiddels zijn er sedert het kabinet Mollet alweer een paar kabinetten „voorbijgegaan". En er is op het ogenblik geen sprake van Tunes'sch- Marokkaanse bemiddeling in de Alge rijnse kwestie... de Amerikaan Mur phy en de Engelsman Beeley zijn be zig te bemiddelen tussen Frankrijk en Tunesië, die met elkaar overhoop liggen, juist naar aanleiding van de Algerijnse kwestie. .De Fransen ver wijten de Tunesische president Habib Bourguiba, dat die de Algerijnse op standelingen gelegenheid geeft, naar believen de grens tussen Tunes'ë en Algerije te overschrijden. De eigen lijke aanleiding tot de huidige moei lijkheden is hét vergeldingsbombar- dement, dat Franse vliegers hebben uitgevoerd op de Tunesische grens plaats Sakiet sidi Joessef. Murphy en Beeley hebben hun werk voorlopig gestaakt omdat de regering-Gaillard, die de resultaten van hun bemidde lingsinspanning wilde toepassen, eni ge weken geleden ten val is gebracht. Tot degenen die van president Coty opdracht kregen een nieuw Frans kabinet in elkaar te timmeren, be hoorde René Jean Pleven, maar die heeft gisteren laten weten, dat hij het opgeeft. Men meende al, dat Pleven het een eind had geschont en ook zelf zag hij ongetwijfeld ook weinig hindernissen meer op de weg naar het premierschap. Hij had ten minste, na allerlei beraadslagingen, al een lijst van toekomstige minis ters op zak. Achter zijn eigen naam had hij geschreven: minister-presi dent en minister van buitenlandse za ken. De conversatieve partij, die de doorslag had gegeven bij de „Tunesi sche" val van het kabinet-Gaillard, zou een minister voor Algerije leve ren in de persoon van zekere Mutter, en een minister voor de Sahara in de persoon van Duchet. Ook radica len zouden deelnemen: Maurice Fau- re als onderminister van buitenland se zaken en voorts René Billières (onderwijs) en Berthouin (binnen landse zaken). De conservatieven drongen erop aan. dat de afgescheiden radicaal An dré Morice in het kabinet werd opge nomen. Pleven gaf aan dat verlangen toe en schreef Morice in zijn zak boekje met daarachter „landsverde diging". Het schijnt, dat het invullen van deze laatste naam die van Morice bij de radicalen de emmer van de tegenzin deed over lopen. Gisteren kwamen zij terug op een eerder besluit waarbij zij Pleven hun steun beloofden. Het partijbe stuur verklaarde nu dat een rege ring alg door Pleven uitgedacht van het begin af verlamd zou zijn door inwendige tegenstellingen" Wat de bestuurders er niet bij zeiden, maar waarschijnlijk wel dachten was, dat de aanwezigheid van hun oud-partij genoot Morice op de zetel van defen sie niet alleen een aanleiding tot wrijvingen binnen het kabinet zou zijn, maar bovendien zou verhinde ren dat in Noord-Afrika een poli tiek wordt gevoerd gekenmerkt door begrip voor de veranderde omstan digheden in een ontwakend wereld deel. Kennelijk was het radicale bestuur van oordeel, dat zijn eventuele minis ters in een kabinet-Pleven „een at mosfeer zouden vinden waarin zij geenadem zouden kunnen halen". In derdaad krijgt men de indruk, dat Frankrijk, ook gezien zijn breekbare relatie tot de bondgenoten, beter nog een tijdje geen kabinet kan hebben dan het bij voorbaat verdeelde en ze ker te conservatieve team, dat Pleven had genoteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3