PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse marine verleent aan rebellen daadwerkelijke steun" Kamers van Koophandel bespraken nieuwe veertarieven Westerschelde STRAALVLIEGTUIGEN IN DJAKARTA AANGEKOMEN WEER WERD GELDZENDING (70.000 GULDEN) ONDERSCHEPT 6. 201e jaargang - no. 109 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359100 P Z C Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel 2425. adm tel. 2094 Woordvoerder van Indonesisch leger De woordvoerder van het Indonesische leger, overste Pirngadie, heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat de Nederlandse Marine daadwerkelijke steun verleent aan de activiteiten der opstande lingen in de Noordelijke Molukken. De strijdkrachten der op standelingen, aldus de woordvoerder, die vorige week in Morotai aan land gingen, waren samengesteld uit voormalige personeels leden van de Koninklijke Nederlandse Marine, die door de op standelingen in Noord-Celebes zijn bewapend. De activiteiten van de opstandelingen in dit gebied worden, zo zeide hij, „mede gesteund door aanhangers van de republiek Zuid-Molukken". Dit is de eerste keer, dat er gesproken wordt van een Neder landse tussenkomst in de opstand in Indonesië. Eerder reeds heeft de Indonesische regering de Verenigde Staten en de rege ring van Nationalistisch China ervan beschuldigd, dat onder danen van deze staten de bemanning vormen van vliegtuigen der opstandelingen, die aanvallen hebben gedaan op havens in Oost-Indonesië en dat vanuit Formosa wapens en vliegtuigen in Indonesië worden binnengesmokkeld. Radio Menado heeft gemeld, dat bommenwerpers van de opstandelin gen gisteren het vliegveld van Am- bon opnieuw hebben gebombardeerd. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen zijn gewaarschuwd tegen het aandoen van Indonesische havens De revolutionaire redering zal „geen enkele verantwoordelijkheid aanvaar den en geen enkele eis tot schade vergoeding inwilligen". De radio der opstandelingen beschul digde gisteren de regeringsstrijd krachten ervan Boekittinggi te zijn binnengerukt onder dekking van Ro de Kruisvlaggen. De vlaggen waren geplaatst op het eerste en op het laatste voertuig van een konvooi. Volgens inlichtingen, zo Is medege deeld, die het opperbevel van het Indonesische leger heeft gekregen, zouden boven Menado dikwijls vlieg tuigen vliegen, die kisten met vuur wapens uitwerpen. Een woordvoerder van de Indonesi sche regering, majoor Ganis Harso- no, heeft gisteren bevestigd dat een „aantal" straalvliegtuigen van het type Mig in Indonesië gearriveerd is, maar hij voegde er aan toe dat het slechts trainingsvliegtuigen zijn. Ook zeide hij dat in Tsjecho-Slowa- kije gebouwde transportvliegtuigen van het type Iljoesjin worden ver wacht. ONDERZOEK D.M.L. Kamercommissie van 12 leden benoemd (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, heeft donderdagmid dag in het begin van de vergadering de leden aangewezen, die zitting zul len hebben in de Kamercommissie, die een onderzoek zal instellen naar het aankoopbeleid van het Directoraat Materieel Landmacht, (de commissie, die is ingesteld als uitvloeisel van de aanneming van de motie van de heer Vermeer over de heimenaffaire). De voorzitter benoemde de le den: Th. D. J. M. Koersen (k.v.p.), G. Ritmeester (v.v.d.), M. M. A. A. Janssenlk.v.p.), E. Visch (k.v.p.), J. Smallenbrock (a.r.), drs. A. R. Vermeer (p.v.d.a.), M. R. M. Cal- meyer (c.h.u.), mr. F. G. van Dijk (v.v.d.), mr. Th. A. Versteeg (a.r.), J. Koopman (p.v.d.a.), W. Wier- da (p.v.d.a.) en C. F. v. d. Peijl (c.h.u.). Als voorzitter zal optreden de heer Koersen. Deze Is vice-voorzitter van de Kamercommissie voor de industrie. Hij is na mr. Donker voorzitter van de pailementairc enquêtecommissie regeringsbeleid 19401945 geweest. Eerste ondervoorzitter zal zijn mr. Versteeg, die lid van de Kamercom missie voor privaat- en strafrecht is en tweede ondervoorzitter kolonel b.d. W. Wicrda. Mr. G. M. A. M. Huigens, commies-griffier van de Tweede Ka mer, zal als griffier der commissie optreden. Mr. Huigens is griffier van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid geweest. De commissie Onderzoek militair aankoopbeleid zal dinsdag haar eerste "vergadering houden. Schoorsleenbouwer stortte omlaag. Bij het verrichten van werkzaamhe den aan de bouw van een nieuwe schoorsteen van de Maascentrale van de provinciale elektriciteitsmaat schappij in Limburg te Buggenum, is de ruim 19-jarige schoorsteenbouwer F. Massy uit Roermond, gisteren van 100 meter hoogte naar omlaag ge stort en gedood. Het slachtoffer was pas enkele weken gehuwd. Volgens een rapport van het „Inter nationaal comité tegen het concentra- tiekampstelsel" zijn in communistisch China miljoenen Chinezen in onge veer driehonderd dwangarbeiderskam pen ondergebracht. Twee leden van het Australische parlement, Bruce Wight on Dud ley Erwin, die op uitnodiging van de regering van Nationalistisch China een bezoek aan Formosa brengen, verklaarden l>ij hun aan komst in Taipeh, dat een door communisten overheerst Indonesië een breuk zou betekenen in de „Zuid-oost-Aziatische keten", en de veiligheid van Azië in gevaar zou brengen. Zij uitten ook kritiek op de re gering in Djakarta voor haar aan spraken op westelijk Nieuw-Gui- nea. Volgens hen zou een grote hoeveelheid wapens, die de rege ring in Djakarta van Rusland heeft gekocht, waarschijnli jk wor den gebruikt voor een aanval op Nederlands Nieuvv-Guinea, in plaats van tegen de Indonesische opstandelingen. Treinramp in Brazilië: vijftig doden. Tenminste vijftig personen zijn om het leven gekomen en honderden wer den gewond toen bij Sao Cristovao, een voorstad van Rio de Janeiro, don derdagavond twee personentreinen tegen elkaar botsten. Pleven slaagde er niet in kabinet te vormen. Na René Pleven's tweede weigering een nieuwe Franse regering te vor men heeft president Coty achtereen volgens René Billeres. Maurice Faure en Jean Berthouin ontvangen. Allen behoren tot de radicale partij, die de aanvankelijk toegezegde steun aan Pleven introk. Zij zouden in Ple ven's regering minister van onder wijs, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken en minister van binnenlandse zaken zijn geweest. Billeres heeft het verzoek van presi dent Coty om een nieuwe regering te vormen van de hand gewezen. K.L.M. krijgt weer twee „Seven seas". In september en oktober van dit jaar leveren de Douglasfabrieken te San ta Monica weer twee DC-7c's aan de K.L.M. af, waardoor het aantal, dat de maatschappij van dit type ver keersvliegtuig („Seven Seas" in de wandeling genoemd) in zijn bezit zal hebben, tot 12 stijgt. Het elfde toes tel, dat met de registratïeleters Ph- Dsm zal vliegen, krijg de naam „Ko raalzee" en op het twaalfde vliegtuig waarvan de registratieletters Ph-Dsn zijn, zal „Noordzee" worden geschil derd. Naar bekend heeft de maatschappij een optie lopen op nog drie Dc-7c's, maar een beslissin et. of deze optie in een definitieve bestelling wordt om gezet, is op dit ogenblik nog niet ge nomen. BANDIETEN IN LONDEN ACTIEF Ook op postkantoren zijn overvallen gepleegd. In Plaistow, een voorstadje van Lon den, is een bedrag van 6800 poiul sterling in Nieuwzeelandse bankbil jetten (ongeveer 70.000 gulden) uit een auto gestolen die met"de zending onderweg was naar een schip in Til bury. Twee bankbeambten brachten het geld, dat zij in de koffer hadden op geborgen, in een gehuurde auto uit Londen naar Tilbury. In Plaistow sloeg de motor van de personenauto af en de chauffeur stapte uit om het defect te verhelpen. In plaats van de motorkap op te lich ten wandelde hij naar de bagage ruimte. De beide bankbeambten wer den achterdochtig en wilden uitstap- >en, maar kwamen tot de ontdekking lat de portieren op slot zaten. De chauffeur, die ook in liet komplot betrokken was, kreeg hulp van twee onbekenden. Zij laadden het geld in een andere auto en reden weg. De an dere auto werd later elders aange troffen. Het is de tweede keer binnen drie dagen tijds dat in Londen een Na haar tocht naar en door Brits West-Indië is prinses Mary ar et van Engeland teruggekeerd in Londen. Op liet Londense vliegveld, London Airport, werd zij verwelkomd door haar zusterkoningin Elizabeth. geldtransport door bandieten on derschept is. Bovendien werden in de nacht van woensdag op donderdag overval len gepleegd op twee bijkantoren van de P.T.T. in Londen, waarbij in totaal voor een bedrag van een kleine tweehonderdduizend gulden werd gestolen. De brandkast van een dezer bijkantoren werd in zijn geheel in een auto meegenomen. In het andere kantoor werd de brand kast opgeblazen. Bouw van Spuisluis in Haringvliet gegund Naar de directie van de Amster- damsche Ballast Maatschappij meedeelt, heeft gisteren een combinatie van zes toonaange vende bouwondernemingen de officiële opdracht gekregen voor de bouw van een spuisluis aan het Haringvliet als onderdeel van de Deltawerken, De opdracht is uitgegaan van het bureau „Sluizen en stuwen" van de rijkswaterstaat in Utrecht. De combinatie, die ver enigd is in de N.V. Suis- en tun nelbouwmaatschappij, omvat de volgende ondernemingen: Amsterdamse Ballast Maat schappij te Amsterdam, Hol- landsche Betonmaatschappij in Den Haag, Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk, In ternationale gewapend beton Bouw te Breda, Christiani en Nielsen in Den Haag en Neder landse Betonmaatschappij Bato eveneens in Den Haag. Deze zes ondernemingen zullen gemeenschappelijk het werk uitvoeren, dat zich zal uitstrek ken over een periode van 5 *4 jaar, en waarmee een bedrag gemoeid is van ca. 100 mil joen. Agent beledigd - lady Docker in Napels gedagvaard. Ladv Norah Docker, die onlangs door Monaco is uitgewezen omdat zij de vlag van het vorstendom had be ledigd. staat voor nieuwe moeilijkhe den. Zij is namelijk gedagvaard om op 17 mei in Napels voor de rechter te verschijnen, omdat zij twee jaar geleden op Capri een Italiaanse poli tieman zou hebben beledigd. Zij heeft op 26 augustus 1956 ge probeerd met een taxi naar het pon ton te rijden waar haar luxueuze jacht gemeerd lag, toen een politie man dat op grond van de plaatse lijke wfordeningen verbood, nam zij „een uitdagende houding" aan, zo staat er in de dagvaarding. Zij lichtte de politieman verscheidene malen de pet van het hoofd om te laten zien dat zij lak aan hem had en zij uitte beledigende volzinnen, aldus de aan klacht. Sir Bernard Docker was zeer ge belgd toen hij dit nieuws woensdag avond vernam. Wij zijn vorig jaar niet eens aan wal geweest op Capri, brieste hij. Nadat men hem had mee gedeeld, dat de gewraakte belediging niet van vorig jaar, doch uit 1956 stamt, bedaarde hij en gaf hij als commentaar: „Mijn advocaat heeft de zaak in handen. Hij is reeds naar Napels vertrokken." De hoofd-redacteur van het pro- communistische dagblad „Telegraaf" te Beiroet, Nasser El Metni, is door onbekenden doodgeschoten toen hij 't redactiebureau verliet. De daders zijn ontkomen. Donderdagmorgen is de nieuw- benoemde gouverneur van M Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel f= door H.M. de Koningin in zijn H functie beëdigd. De plechtig- heid vond plaats op Paleis Soestdijk. Op de foto: dr. P. J. Platteel s e?t echtgenote verlaten het pa- H Zeis. IlllllllimillinillllllllllllllW Federale troepen verlaten Little Rock. President Eisenhower heeft opdracht gegeven, alle federale troepen die zich nog te Little Rock in de staat Arkansas bevinden, op 29 mei terug te trekken. De militairen waren in de herfst van het vorige jaar naar Little Rock ge komen naar aanleiding van ongere geldheden over de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school. Op 28 mei begint de zomer vakantie. In een verklaring zei de president te hopen, dat het niet nodig zal zijn bij het begin van het nieuwe schooljaar in september de militairen weer naar Little Rock te sturen. GEMEENSCHAPPELIJKE VERGADERING IN TERNEUZEN Meer reductie gevraagd voor regelmatig terugkerend vervoer De beide Kamers van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden en voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben donderdag een gemeenschap pelijke vergadering gehouden in hotel „Rotterdam" te Terneu zen. Besproken werden de nieuwe veertarieven op de Wester schelde, welke tarieven zijn opgesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland, na overleg met het ministerie van waterstaat. Primair is tweede nieuwe veerboot. De Kamers besloten de volgende zeven punten aan Gedeputeerde Staten voor te leggen: 1. Wij stellen primair de ver betering in de verbindingen door aanschaffing van de tweede en zo mogelijk der de nieuwe veerboot. 2 Het toezicht van het rijk op de exploitatie moet weer worden zoals dit vóór de oorlog het geval was. 3 De Kamers achten het nood- zakelijk ten behoeve van het regelmatige verkeer (vaartenboekjes) de kor tingen daarop te brengen op 50% van de voorgestelde tarieven enkele reis. 4 Het tijdstip van invoering der nieuwe tarieven dient samen te vallen met de da tum van definitieve in- dienststelling van de nieuwe boot „Prinses Beatrix". 5 In het tarief voor rijwielen motorrij- en -voertuigen dient men de prijs voor de overtocht van de bestuurder en voor het rij- of voertuig samen te voegen op één biljet. De mogelijkheid dient over wogen om de bestaande dienstregeling uit te brei den met enige vaarten op uren, dat thans niet wordt gevaren. Gedacht wordt in hoofdzaak aan het verkeer op het veer Kruiningen Perkpolder op zaterdag avond. De Kamers willen er ten- slotte op wijzen, dat de ta rieven voor de veerdiensten over de Westerschelde zo veel mogelijk gebaseerd die nen te zijn op de variabele kosten van het wegvervoer. Zij zouden zich er niet mee kunnen verenigen indien daarvan in de toekomst nog verder4 dan thans het geval is, zou worden afgeweken. De voorzitter ir. C. A. L. Horstmann herinnerde in zijn openingswoord aan de gemeenschappelijke vergadering, welke de Kamers hielden op 9 maart 1956 te Goes, waar de moeilijkheden bij de veerdiensten over de Wester schelde werden besproken. Aange drongen werd toen op de bouw van een tweededesnoods een derde (Vervolg op pag. 6) A.R.K.A. oefent kritiek uit op houding van regering. „Het kost de regering niet de min ste moeite, telkens een vertekend beeld te geven van de situatie en deze met opportunistische redeneringen te verklaren, of beter gezegd: te ver duisteren. Wanneer overleg met de re gering wil zeggen, dat er voor de or ganisaties slechts op onderdelen eni ge guldens per maand zijn te verdie nen, terwijl op de kwesties ten prin cipale bij voorbaat geen overeenstem ming mogelijk is, dan naderen wij hoe langer hoe meer het punt waarop een gesprek zinloos is geworden. In deze situatie, die bedenkelijk op een impasse gaat lijken, menen wij dat het tijd wordt, dat het centraal orgaan voor gemeentelijke personeels aangelegenheden een wat duidelijker en principiëler standpunt gaat inne men ten aanzien van verscheidene problemen, waardoor althans geac centueerd wordt dat er geen tegen stellingen bestaan tussen dit orgaan en de daarbij aangesloten gemeenten". Dit heeft de heer J. J. Loerakker, voorzitter van de landelijke hoofd groep gemeenteambtenaren van de A.R.KA., gisteren verklaard op de 33e algemene jaarvergadering van deze hoofdgroep, te Den Haag gehou den. Het weer in Europa. Volgens rapporten van gisteravond 7 uur. Helsinki, half bewolkt 9 gr. Stockholm, half bewolkt 12 g.r Oslo, regen 7 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 9 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 15 gr. Londen, zwaar bewolkt 18 gr. Amsterdam, regen 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt 19 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 23 gr. Parijs, zwaar bewolkt 22 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice, geheel bewolkt 18 gr. Berlijn, geheel bewolkt 22 gr. Frankfort, regen 25 gr. München, zwaar bewolkt 26 gr. Garmisch. P.. zwaar bewolkt 26 gr. Ziirich. zwaar bewolkt 27 gr. Génève, zwaar bewolkt 26 gr. Locarno, geheel bewolkt 25 gr. Wenen, zwaar bewolkt 25 gr. Innsbrück, zwaar bewolkt 28 gr. Rome, onbewolkt 24 gr. Ajaccio, licht bewolkt 21 gr. Madrid, geheel bewolkt 30 gr. Mallorca, Algiers, onbewolkt niet ontvangen 35 gr. AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking met enke le buien, mogelijk met onweer, maar ook opklaringen. Matige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 10 mei Zon op 4.56 Maan op 1.29 onder 20.18 onder 11.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1