Doel van UNICEFgeen kind, dat gered kan worden, mag sterven „Wegtransport" acht verhoogde veertarieven onaanvaardbaar AMERIKA BEZORGD OVER TOESTAND IN INDONESIË KLANKBORD DONDERDAG 8 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. In het Vredespaleis in Den Haag, heeft mr. A. M. Joekes, voorzitter van het Nederlands Unicef-comité de vierde conferentie van de nationale Uni- cef-comités geopend, in het bijzijn van prinses Beatrix, die ere-voorzit- ster is van het Nederlandse comité. Deze conferentie wordt bijgewoond door afgevaardigden van nationale comités uit diverse Westeuropese landen, de Sowjet-Unie, Oosteuropese landen en de Verenigde Staten en bovendien door de directeur-generaal van de Unicef, de heer Maurice Pate uit New-York, de directeur van het bureau voor Afrika en Europa, dr, Charles Egger uit Parijs en afgevaardigden van de Unicef-afdelingen. De heer Maurice Pate heeft in zijn toespraak voornamelijk een beschou wing gehouden over de werkwijze van het kindernoodfonds, in het bij zonder over de fundamentele econo mische en menselijke aspecten ervan. De heer Pate verstrekte enkele cij fers en resultaten van de Unicef- activiteilen. Tot heden voteerde tint 1"* ionr in staand fonds gelden voor de inrich ting van on„ov^. guzoiiu- heidscentra voor moeder en kind in 61 landen, en verstrekte aan circa 50.000 vroedvrouwen verloskoffers. Hij bracht hierbij naar voren, dat deze cijfers op zicli wel enigszins spreken, doch dat deze resultaten niet anders dan een pril begin verte genwoordigen. Tegelijkertijd moet voortgang gemaakt worden met Unicef-hulp bij de massale bestrijdingscam- pagnes van volksziekten, zoals tuberculose', framboesia, malaria, trachoom en melaatsheid. De acti viteiten van het fonds zijn tot dusver voor het grootste deel ge richt geweest op preventieve be strijding van tuberculose met het vaccin bcg. Sinds 1951 werden ca. 230 miljoen kinderen onderzocht in 63 landen en 88 miljoen gevaccineerd. In de fram- boesiabestrijding werden tegen einde 1957 19,7 miljoen mensen in 27 lan den behandeld. De Unicef leverde bij de gezamenlijke krachtsinspanning van de wereldgezondheidsorgani«*''e (W.H.O.) en de Amerikaanse bilate rale hulp grote hoeveelheden bestrij dingsmiddelen van de malaria. In totaal wordt het aantal lijders aan trachoom op 400 miljoen geschat. Unicef verleende steun aan elf be strijdingsprogramma's, die tot 1,6 miljoen lijders aan deze oogziekte hebben bereikt. Tenslotte nam Unicef 600.000 van de 10 tot 12 miljoen leprozen op zijn bestrijdingsprogramma, dat zich be diende van de moderne, doeltreffen der geneeswijzen. Aan het einde van zijn rede zei de heer Pate nog, dat een terrein waar op de activiteiten van de Unicef zich steeds meer gaat bewegen, de kin dervoeding is, waarbij hij nogmaals concludeerde, dat hoewel de nood nog groot is, een hoopvol begin Is ge maakt (in 1957 bereikte het fonds 48 miljoen kinderen). „Het breed opgezette beleid" van het kindernoodfonds is op de ope ningsbijeenkomst door dr. Charles Egger, directeur van het bureau voor Afrika en Europa te Parijs in een rede uiteengezet. Unicef is, tezamen met andere wereldorganisaties begonnen aan een opbouwprogramma, waar over op de conferentie van ge dachten gewisseld zal worden, zo deelde dr. Egger in de loop van zijn rede mede. Als principe heeft de Unicef zich hierbij gesteld, zo zei hij, „dat geen kina mag sterven dat gered kan worden De Unicef ziet als taak ook, zo besloot dr. Egger, „dat ieder kind een bron van welvaart is, voor zichzelf en collectief voor de gehele wereld." Veertarieven (Slot van pag. 1) zal het moeten gaan over de hoogte van de tarieven voor personenvervoer en al het andere vervoer. Reeds werden in dit blad enkele belanghebbenden aan het woord gelaten, die de lasten becijfer den welke op bepaalde vervoersbe drijven komen te drukken als de ta riefsverhogingen doorgaan. Het is nuttig daarnaast ook even te wijzen op de gevolgen van de tariefsverho ging in de persoonlijke sfeer. Wanneer een gezin bestaande uit man, vrouw en drie kinderen zich per fiets naar Walcheren of Beveland wil begeven en gebruik maakt van het veer dan zal dat in de toekomst 5 6 gulden gaan kosten al naar ge lang men van een kaartenhoekje of van losse kaartjes gebruik maakt. Die berekening geldt ook voor gezin nen, die van Walcheren of Beveland uit een bezoekje aan Zeeuwsch-Vlaan- deren willen brengen. Ieder begrijpt, dat een dergelijke uitgave voor een gezin hoog is en dat er honderden gezinnen zullen zijn, die straks van een veis over de Westerschelde zullen afzien. Het contact tussen de ver schillende delen van Zeeland zal daar onder ernstig lijden en Zeeuwsch- Vlaanderen zal teruggestoten worden in een isolement, waaruit het juist na 1945 steeds meer werd verlost. Dat moet niet alleen betreurd wor den voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar voor geheel Zeeland. De structuur van deze provincie is in het verleden altijd „los" geweest. De samenstel lende delen hadden heel weinig con tact met elkaar en het is zelfs zo ge weest, dat er moeilijk gesproken kon worden van een Zeeuwse eenheid. Toch is die eenheid gegroeid en dat geschiedde naarmate de geografische belemmeringen minder betekenis kregen en naarmate de contacten tussen de bewoners van de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen toenamen. De drastische tariefsver hoging op de veren zet in dit opzicht de klok terug... Het moet mogelijk zijn deze terugzetting te voorkomen, want zij zou voor geheel Zeeland een ernstige tegenslag zijn. Hoge onderscheiding voor prof. Thijsse in Washington Prof. J. T. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is dinsdagavond in de na tionale academie van wetenschappen iam Bo- Professor Thijsse is de twintigste ontvanger van de medaille, die offi cieel „De hoogste onderscheiding voor geofysische geleerden in de ge hele wereld" heet. De medaille werd uitgereikt door dr. Maurice Ewing, president van de Amerikaanse Geo fysische Unie, op een bijeenkomst van de Unie. In een rede zei professor Thijsse, dat wegens de. inklinking van de grond en de stijging van het peil van de zee het noodzakelijk is de Nederlandse zeeweringen sterker te maken. Hij schetste het Deltaplan. Door het vormen van een zoetwater- meer zou het mogelijk zijn in droge zomers bevloeiing toe te passen en doorsijpeling van zout water onder de grond, waardoor bouwland wordt aangetast, tegen te gaan. ONVERWACHTE VERKLARING VAN DULLES Aanval op Nieuw-duinea betekent gevaar voor 't Westen. BEWIJS. De trouwerij van een 85- jarige dame en een 29-jarige heer in Canada moest een week worden uit gesteld omdat de bruid het geboor tebewijs niet kon vinden waarmee zij moest aantonen, de huwbare leef tijd van achttien jaar te hebben be reikt. UIT DIE GOEDE TIJD. Walter Da- vis heeft in Londen een schadever goeding van 7000 gulden gekregen nadat hij was overreden door een dricwielige auto van het type Leon Bollee, daterend uit 1896 en gechauf feerd door zekere heer Claude Wool- lard, die 75 lentes telt. Op de laatste dag van de N.A.V.O.- conferentie in Kopenhagen zijn woensdag de gebeurtenissen in Indo nesië ter sprake gebracht, niet door Nederland, maar door de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles. Naar in conferentiekringen wordt vernomen heeft na de uitvoe rige verklaring van minister Dulles, die voor de Nederlandse delegatie als een verrassing kwam, ook minister Luns over Indonesië het woord ge voerd. In Nederlandse delegatiekringen weigerde men mededelingen te doen over hetgeen minister Dulles in zijn onverwachte verklaring afgelegd op een geheime vergadering van de ministers der vijftien N.A.V.O.-lan- den heeft gezegd. Wel werd ver klaard, dat de Amerikaanse minister een buitengewoon goed beeld van de gebeurtenissen daar heeft gegeven. Volgens andere delegatiekringen heeft minister Dulles in zijn ver klaring ook gezegd, dat de Ame rikaanse regering zich bezorgd maakt over de toestand in Indone sië in het algemeen en over de mogelijkheid van een Indonesische actie tegen Nederlands Nieuw- Guinea in het bijzonder. Dit zo zou hij hebben betoogd zou niet alleen een gevaar inhouden voor Australië, maar voor het gehele westen. Jan Ligthartschool te Vlissingen 14 mei open. Woensdag 14 mei a.s. zal te Vlis singen de nieuwe openbare lagere Jau Ligthartschool, die aan de Wil lem van de Veldelaan is verrezen, of ficieel worden geopend. Het is een fraai gebouw, waarin veel aandacht is besteed aan ruimte, lichtval en kleur. Bijzonder tragisch is wel, dat de jonge architect, de heer J. C. de Vries uit Amsterdam, zaterdagmld- dagj.l. bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Het gebouw bevat zes lokalen, die in twee lagen van drie rond een rui me hal zijn gegroepeerdeen derge lijke hal treft men dus zowel boven als beneden. Het geheel maakt een zeer ruime en fleurige indruk; ook de garderobes werden ruim gehou den. Het sanitair maakt een zeer verzorgde indruk. Met de bouw werd in januari van het vorig jaar begonnen. De leer lingen van de Jan Ligthartschool worden thans nog onderwezen in een houten noodschool, die op het sport terrein staat. (Foto P.Z.C.) De ministers van buitenlandse za ken van de vijftien N.A.V.O.-landen hebben in het communiqué, dat aan het eind van de driedaagse conferen tie in Kopenhagen woensdagavond is uitgegeven, verklaard dat gecontro leerde ontwapening een van de voor naamste onderwerpen op de agenda van een topconferentie met Rusland moet zijn. Ondanks de teleurstelling en twijfel waartoe de houding van Rusland aanleiding geeft, zullen de N.A.V.O.-regeringen zich niet laten ontmoedigen noch hun gehechtheid aan het beginsel van onderhandelin gen opgeven, aldus het communiqué. De ministers verklaren in het com muniqué dat topconferenties niet noodzakelijkerwijze de beste of enige manier zijn om de internationale spanning te verminderen, maar als zij gehouden worden moeten ze ter dege voorbereid worden en in een gunstige sfeer plaatsvinden. Secretaris-generaal Spaak van de N.A.V.O. antwoordde na afloop van de conferentie op vragen van ver slaggevers dat de passage in het com muniqué betreffende de bespreking van deskundigen over technische ont wapeningsaspecten „een nieuwe uit nodiging voor de Russen om het Oost- West overleg te hervatten" betekent. Er zal evenwel geen officiële uitno diging daartoe aan de Russen worden gestuurd. Interpellatie-Hellema Commissie beoordeelt ontslag van J. Olie. De voordracht voor het ontslag van de heer J. Olie, wiskundig adviseur, die de pensioenraad bij de minister van binnenlandse zaken aanhangig heeft gemaakt, heeft gisteren gere sulteerd in een interpellatie in de Eesrte Kamer van prof. mr. H. J. Hellema (a.r.) Na een uitvoerige behandeling van de ontslagaanvrage en de daarmee samenhangende kwesties, zegde mi nister A. A. M. Struycken toe, dat de nodige voorzichtigheid zal worden be tracht bij de afwikkeling van de zaak Voordat in overleg met de minister president eventueel tot een ontslag zal worden besloten, zal de kwestie eerst worden beoordeeld door een commissie van bekwame en wijze mannen. De minister zeide in zijn ant woord te betwijfelen of de door de heer Hellema bewandelde weg (het houden van een interpellatie) wel de meest geëigende weg om inlichtin gen te verkrijgen was, terwijl een persoonlijke informatie bij de minis ter eenvoudiger zou zijn geweest en bovendien beter voor de betrokkenen. In de provincie Overijsél wordt een militaire oefening uitgevoerd door de 42ste gevechtsgroep onder leiding van de commandant van de vierde divisie. Aan de oefening nemen in totaal 7000 man deel. Deze foto's geven beelden van het in filtreren in „vijandelijk" gebied over de IJsel door het 43ste bataljon in- fanterie. Boven: in de nacht op weg over de IJsel. Onder: met de boot op weg naar het water. Uitstel beslissing over interpellatie spoorwegionen. In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren aan de orde geko men het verzoek van de heer Gortzak (comm.) om verlof tot het richten van v-ragen aan de regering „betref fende het niet-goedkeuren van de overeenkomst inzake een herziening van het reglement dienstvoorwaarden Nederlandsche Spoorwegen, waarover door de directie en de vertegenwoor digers van de erkende vakorganisaties overeenstemming was bereikt". De voorzitter stelde voor de beslis sing uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Er zijn drie stel schrif telijke vragen over dit zelfde onder werp ingediend. Het leek hem beter het antwoord daarop af te wachten. De heer Gortzak ging daarmede ak koord. MOTIE AANGENOMEN Provinciale ledenvergadering te Goes Tijdens de woensdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden pro vinciale ledenvergadering van de Nederlandsche Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer Wegtransport, werd een motie aangenomen, waarin de nieuwe veertarieven voor de Westerschelde onaanvaardbaar worden ge noemd. Ondanks de reductie voor hen, die veel gebruik maken van de veerdiensten. De N.O.B. Wegtransport stelt zich in deze motie welke aan de Statenleden zal worden gezonden op het standpunt, dat deze ta rieven een belemmering van het verkeer vormen. Het wordt onverantwoord geacht deze tarieven in te voeren, omdat handel en verkeer in Zeeland, die door de veren toch al zeer sterk in het nadeel zijn in vergelijking met andere provincies, hierdoor nog verder benadeeld worden. N.O.B. Weg transport is ook teleurgesteld, dat de vervoersorganisaties niet in het over leg zijn betrokken. De voorzitter, de heer A. C. Caljouw schetste in zijn jaarrede deze tarief verhoging als „een onzinnig besluit", dat de bedrijven, vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen, zwaar zal belasten. Verder noemde de voorzitter het jaar 1957 voor de Zeeuwse onder nemers het jaar van de kentering. In de loop van het jaar is de be drijvigheid zo snel teruggelopen, dat vele vervoersbedrijven zich thans in ernstige moeilijkheden bevinden. Enkele bedrijven moes ten in verband hiermee worden verkocht. Dit alles is mede aanlei ding geweest tot een verdergaan de verkoop van Belgische machti gingen en andere vergunningen. Dit moet worden betreurd aldus de voorzitter omdat het een verzwakking van het Zeeuwse wcgvcrvocrapparaat betekent. Van een wezenlijke opleving van de economische bedrijvigheid is intus sen nog niets te bespeuren. De bakens zullen dienen te worden verzet. Zoals men zich aanpaste in de tijd van hoogconjunctuur, zo dient men dit ook nu te doen, nu er minder aanbod van goederen is. De heer Caljouw wees er op, dat het beter is materieel uit het bedrijf te nemen, dan te ver- voeren voor prijzen die beneden de j kostprijs liggen. M inimumtarieven De voorzitter stelde voorop, dat de ondernemers voor goede tarieven moe ten zorgen. Anderzijds was hij er zich van bewust, dat hier ook voor de overheid een taak ligt. Over verzoe ken van de zijde der vervoerders om de minister te vragen minimumtarie ven vast te stellen, zo verklaarde de heer Caljouw, zullen de leden nog nader worden ingelicht. Ten aanzien van de Wet Autover voer Goederen verklaarde spreker, dat velen hierover teleurgesteld zijn. „Met mij zijn velen er van overtuigd dat tot nu toe de toepassing van de W.A.G. niet is gelukt ten aanzien van het ongeregeld vervoer. Spreker pleitte voorts voor instelling van een tonnagefonds. Het bestuur zal hier over nog met een voorstel komen. Het is de hoogste tijd, dat overheid en bedrijfsleven met elkaar over het geregeld vervoer gaan praten. Rede algemeen voorzitter Vervolgens sprak de algemeen voorzitter van de N.O.B. Wegtrans port, de heer E. van Donkelaar over de samenwerking in de praktijk en zoals de overheid die ziet. De heer Van Donkelaar bracht daarbij naar voren dat, hoewel er veel geklaagd wordt over gebrek aan samenwer king, er toch al vele vormen van be staan, die niet onderschat moeten worden. De heer Van Donkelaar wees voorts op het belang van de centrale punten voor het geregeld vervoer, zo als in Middelburg het bodehuis. Spre ker betreurde het, dat men in Goes nog steeds niet zover is kunnen ko men, omdat hiervoor de geschikte plaats nog niet gevonden is. Tot slot van zijn betoog wees de heer Van Donkelaar op de betekenis van de or ganisatie voor de leden, waarbij hij als voorbeeld noemde de stichting van een provinciaal boekhoudbureau voor het vervoer in Middelburg met in gang van 1 mei jJ. Over enkele maanden zal een spe ciale autokeuringsdienst van de or ganisatie zijn werkzaamheden begin nen. Na de pauze werden door een fo rum bestaande uit de heren E. van Donkelaar, G. van der Vlugt, chef- goederenvervoer rijksverkeersinspec tie te Middelburg, J. Verasdonck en de heer H. Rovers vragen beantwoord over verzekeringskwesties, admini stratieve en vergunningstechnische aangelegenheden Het Wereldgebeuren Van top tot top Uit Canada waait nogal eens een frisse bries de wildernis van de internationale politiek binnen. Met name herinnert men zich hoe het de voormalige Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pearson was, die in de Verenigde Naties het idee te berde bracht om een inter nationale politiemacht te stationeren tussen de Egyptische en Israëlische troepen. Mede daaraan had Lester Pearson het waarschijnlijk te dan ken, dat hem de Nobelprijs voor de Vrede werd toegekend. Ook zijn opvolger Sydney Smith heeft dezer dagen de aandacht op zich ge vestigd. Te Kopenhagen bijeen met de ministers van buitenlandse zaken der andere Navolanden, heeft hij het denkbeeld geopperd om niet aan te sturen op één enkele topconferentie, maar het eventuele overleg tussen regeringsleiders van oost en west te beschouwen als een onderdeel van een aantal besprekingen op het hoog ste niveau. Elke conferentie in die reeks zou zich moeten bepalen tot de bespreking van één enkel onder werp. Met dit nieuwe geluid heeft Syd ney Smith ongetwijfeld een constructieve bijdrage geleverd tot de verdere voorbereiding van het topoverleg. Zijn opbouwende en vin dingrijke optreden hebben hem trou wens in Canada al een zekere faam verschaft. Mede door de manier, waar op hij haar als president leidde, kwam de universiteit van Toronto tot haar indrukwekkende naoorlogse expansie. „Een president van een universiteit", zo heeft hij eens gezegd, „moet over dag een vuurbal en 's nachts een gas- zak zijn". Niet zonder reden haalde men hem in de leiding van allerlei gezelschappen, van filmverenigingen tot bonden voor de verbreiding van de ideeën der Verenigde Naties toe. Deze oud-advocaat, een juridisch des kundige van de eerste orde, staat be kend als een geestige, vlotte spreker en een belager van de middelmatig heid op elk gebied. Een echte „top"- figuur dus. Wit willen de Russen nu eigenlijk op een toekomstige topconfe rentie? Dit is de vraag die de gemoederen steeds bezighoudt, waar bij men met verwondering ziet dat de Russen enerzijds beweren zo'n conferentie (die de spanningen in de wereld moet verminderen) na te stre ven, terwijl zij anderzijds vèrggzoch- te beschuldigingen tot de Verenigde Staten richten en een uit Washington afkomstig constructief inspectievoor- stel voor het Noordpoolgebied botweg afwijzen. Het is duidelijk, dat het westen de nadruk moet blijven leggen op een degelijke voorbereiding van een top conferentie om aldus te voorkomen, dat de Russen er alleen maar een pro- propaganda-slaatje uit slaan en een averechts resultaat juist tot vergroting der spanningen tussen oost en west aanleiding geeft. Beperkt men de agenda tot één punt, in het vooruitzicht van nieuwe topconferenties over an dere vraagstukken, dan wordt 't tour- nooiveld overzichtelijker. Dan kan men zich ook bij de voorbereiding van de topconferentie aan dat ene punt houden. Stelt men de zaken zo helder en sim pel, dan kan het niet anders of men komt bij het vooroverleg te weten of de wederpartij al of niet bereid is, metterdaad aan het welslagen van de eerste excursie naar de top mee te werken. Indien al bij voorbaat vast staat, dat hij niet méér van plan is, dan op dat hoge niveau twistgesprek ken te voeren, dan zou men het hele reisprogramma kunnen afgelasten». Blijkt echter dat men welgemoed de berg kan beklimmen en wordt die verwachting niet beschaamd, dan komt het eventueel vanzelf tot nieuwe be stijgingen. Mislukt die eerste beklim ming tóch nog, dan kan men zich er mee troosten dat het fiasco slechts één onderwerp betrof. Wel zou men moeten beginnen met het voornaamste onderwerp, het vraagstuk waarvoor ieder een oplos sing verlangt: dat van een interna tionale ontwapeningsovereenkomst, met een regeling van toezicht op de naleving ervan. SYDNEY EARLE SMITH overdag een vuurbal.... Mr. Dirkzwager voorzitter raad voor scheepvaart. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter van de raad voor de scheepvaart mr. A. Dirkzwager, rech ter bij de arrondisementsrechtbank te Rotterdam. Deze benoeming geldt voor de periode van 1 mei 1958 tot en met 31 december 1959. Tot eerste plaatsvervangend voor- zittei is benoemd mr. G. A. Schreu- der, raadsheer bij het Gerechtshof te Amsterdam en tot tweede plaatsver vangend voorziter mr. Ch. J. En schedé, vice-president van de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam. De ze twee benoemingen gelden voor het tijdvak van 1 mei 1958 tot en met 31 december 1958

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3