Seizoenswerkloosheid in Zeeland is in dalende lijn Zeeuwse Almanak CLICK Op het eiland Tholen nam de werkloosheid nog iets toe KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR 60 JAAR ORGELSPEL KUNST IN ZEELAND KAUWEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 8 MEI 1958 De werkloosheid In Zeeland vertoonde in de maand april 1958 een lichte daling, waarbij aangetekend moet worden, dat deze daling in hoofdzaak de seizoenswerkloosheid betrof en niet werkloosheid, voortvloeiende uit de teruggang van de conjunctuur. De totale werkloosheid daalde in Zeeland wat de mannen betreft van 4240 eind maart tot 8713 eind april jj. en wat de vrouwen betreft daalde zij van 828 tot 262. Vorig jaar april waren er 1741 mannelijke werklozen en 288 vrouwe lijke. De daling van de werkloosheid1 heeft voornamelijk betrekking op de landbouwsector. Ook daalde te Arne- muiden de werkloosheid in de vis serij, maar daartegenover stond een stijging te Yerseke, waar de seizoen arbeid in de oester- en mosselcultuur afliep. In de landbouwsector stonden eind april ingeschreven 884 mannelijke en 93 vrouwelijke werklozen (eind maart: 1027 mannen en 126 vrou wen). In de bouwnijverheid daalde het aantal werklozen van 983 in maart tot 754 in april. Ogenschijnlijk verminderde ook de werkloosheid onder het niet varend transportpersoneel met ongeveer 60 man, maar dat was een toevallig heid, omdat op de teldatum enige drukte heerste in de haven van Ter- neuzen, welke drukte spoedig voor bij was. De verwachting Bij de overige beroepen deden zich geen wijzigingen van betekenis voor. Aangenomen wordt, dat de groep minderg eschikten, die 660 man om vat, ook in de komende maanden geen kans op werk krijgt: De ern stigste vorm van werkloosheid name lijk, die welke veroorzaakt wordt door de omslag in de conjunctuur en door de ontoereikende economische structuur omvat in Zeeland ongeveer 700 personen. Verwacht wordt, dat de seizoenswerkloosheid in de land bouw gedurende de maand mei gro tendeels zal verdwijnen. In de bouwnijverheid kwam iets meer bedrijvigheid, maar het gaat langzaam. Zeeland zit nog steeds met een groot aantal werkloze bouw vakarbeiders. Vorig jaar was dat aantal in de maand april slechts 268. Verwacht mag worden, dat de uit voering van het Drle-eilanden-plan reeds deze zomer zal leiden tot op heffing van de werkloosheid op Noord-Beveland. Tegen juni zal na melijk 100 man personeel voor de duur van vier maanden worden aan genomen door de aannemer van de dam bij Kamperland. Het arbeidsbureau te Goes kreeg aanvraag voor 30 rijswerkers. De vraag naar personeel in de me taalbranche nam in de maand april iets af. De vraag naar vrouwelijk personeel in diverse bedrijven nam toe van 227 tot 331, waarbij een aan vraag voor 40 vrouwen in de textiel bedrijven te Hulst. Ook in het hotel- bedrijf enz. liep de vraag naar vrou welijk personeel iets op. Van 24 meisjes, die vrij kwamen door het sluiten van een verpak kingsbedrijf in Tholen vonden 21 reeds een andere werkkring. In Zeeland staan thans 38 gerepa trieerde mannen en 10 vrouwen uit Indonesië ingeschreven als werkzoe kenden. In maart werden in Zeeland 10 gerepatrieerden geplaatst en in Ongeveer 80 Zeeuwse werklozen volgen thans een omscholingscursus, van wie 60 in de riikswerkplaats te Middelburg zijn geplaatst en de ove rigen in werkplaatsen buiten Zee land. Indien het mogelijk zou blijken in Zeeuwsch-Vlaanaeren een omscho lingswerkplaats op te richten, dan stelt men zich voor daar circa 45 man te plaatsen, die opgeleid zullen worden voor de metaalbranche. Tenslotte volgt hier nog een opga ve van de werkloosheid in de ver schillende rayons in Zeeland: Het rayon Goes telde in april 566 werklozen tegen 661 in maart. Het percentage (per 100 van de manne lijke beroepsbevolking) daalde van 4,4 tot 3,7. Te Hulst bleef de werk loosheid nagenoeg stationair op 620 Met een percentage van 7,8 staat Hulst aan de top van Zeeland. In Kruiningen bleef de werkloos heid stationair, maar op het lage percentage van 3,3. In Middelburg daalde de werkloosheid van 832 tot 658 en het percentage van 6.7 tot 5.7. In het rayon Oostburg voltrok zich een daling van 667 tot 567 en het percentage liep terug van 7,9 tot 6,6. In het rayon Sas van Gent was de werkloosheid het laagst van geheel Zeeland. Het aantal liep terug van 28 op 19 en het percentage van 1,1 op 0,7. Te Terneuzen daalde de werk- B.B.-oefening te Goes. De Goese B.B. houdt aanstaande vrijdag een grootscheepse oefening in plan West. De oefening begint om half acht in de in aanbouw zijn de woningen in de Witte de With- straat en omstreken. Collecte De te Retranchement gehouden Emmabloem-collecte bracht 22,21 op. loosheid van 312 tot 240 en zakte het percentage van 3,6 tot 2,8. In Tholen steeg de werkloosheid van 354 tot 370 en steeg het percen tage van 6,6 tot 6.9. In Vlissingen daalde de werkloosheid van 402 tot 367 en zakte het percentage van 3,8 tot 3,5. In het rayon Zierikzee tenslotte daalde de werkloosheid van 202 tot 152 en liep het percentage terug van 2,9 tot 2,2. GOUDEN MEDAILLE VOOR MEJ. JOPPE Belangrijk aandeel in kerkelijk leven. „Het is me een genoegen U de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau te kunnen uitreiken", adus sprak burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierik zee woensdagmorgen in de gezellige kamer van mejuffrouw A. Joppe. Zij ontving deze medaile naar aanleiding van het feit, dat zij gedurende ruim zestig jaar het orgel heeft bespeeld in de gereformeerde kerk te Zierik zee. CEES LASEUR (VADER DOORSNEE) MAN VAN DE MAAND Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren. Met zijn creatie van „Vader Doorsnee" heeft Cees JLaseur nog eens nadruk kelijk bevestigd welk een groot en veelzijdig acteur wij in hem bezitten. En zijn benoeming tot Man van de Maand zal door alle Nederlandse luis teraars en toneelminnaars met veel instemming worden begroet. Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft de heer Cees Laseur uitgeroepen tot Man van de Maand. Dinsdagmiddag zijn hem in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de 1000 sigaren uit gereikt die aan deze eretitel zijn verbonden. „Vader Theo" heeft thans afscheid genomen het ga hem en de zijnen goed in Canada! Cees Laseur - ge hecht aan de goede Hollandse sigaar - blijft gelukkig hier. Wij hopen nog vele manifestaties van zijn-eminente kunstenaarsschap op de planken en voor de microfoon te mogen beleven! VAN Imn TOT NOODZAAK EN PLEZIER. VAN DE DUISTERNIS, die er ,,'s- Nachts na het bal" heerst naar de lichte vrolijke wereld van de „True love", dat was gistermiddag in Sou burg maar een stapje. Van Wenen via Sorrento naar Kentucky, óók dat was een kwestie van een half uurtje. Van het „Nonnenkoor" (Casanova) naar „La petite valse" betekende slechts „even omschakelen" voor de muzikanten van de Eerste Zeeuwse Klavar Muziekschool (directeur de heer J. Adriaanse), uit Vlissingen, gistermiddag in „Het Zwaantje". En in de zaal zaten minstens hon derd ouden van dagen en zij genóten van ailes -.vat zij zagen, behalve van de muziek die zij trouwens eerder hóórden ook van de conférences, declamaties en liedjes van de con ferencier J. Talmon sr. en zijn as sistenten: Talmon jr. en diens vrouw. Een bont mengelmoes van zéér licht amusement, dat voor de bejaarden aardig werd gebracht. MINSTENS ZO VERHEUGEND waren de mededelingen van voor zitter J. van Maris van de Bond van ouden van dagen, afdeling Souburg, die deze fleurige bijeen komst zag als het „officiële" slot van de propaganda-actie, die de laatste dagen-werd gevoerd. Want STRIJDGEWOEL Een geringe, vandaag geschre ven vanuit een chaotisch werkver trek, rijkelijk gevuld met attributen uit de zitkamer, die gewit en behan gen wordt. „Er wordt hier zeker wel eens een sigaretje gerookt", sprak de witter voorzichtig, toen hij de aanval inzette op het geelberookte plafond en dat was liet begin van de chaos. Een van origine toch zwarte kat stak zo juist een spookachtig witgekalkte kop om de hoek van de deur, waarop z'n vriendin ons tweede huisdier hem verwonderd bekeek en zich klaarblijkelijk af vroeg: ,(Ben je het nou, of ben je het niet". Hij was het, maar getooid t'»i de oorlogskleuren van de strijd, die op het ogenblik ongetwijfeld in heel Zeeland op vele fronten wordt gestreden; die van de schoonmaak Ge wilt ons verder wel veront schuldigen. Het strijdgewoel wacht wat zei de heer Van Maris? Hij vertelde, dat dóór die actie de af deling Souburg er niet minder dan zeventig leden bij heeft ge kregen zodat er nu 430 „officiële" ouden van dagen in dit dorp te vinden zijn. Na die mededelingen in het slotwoord, sprak de hoofdbestuurder van de bond, de heer A. R. König, over de nood zakelijkheid van deze instelling. Hij vond een aandachtig gehoor. Dat het lidmaatschap van de bond voor ouden van dagen ook in Souburg niet al leen noodzakelijk, maar ook plezierig is, bleek gistermiddag in „Het Zwaan tje" wel! NIET BEPAALD OP T GOEDE PAD. Een chauffeur ging mét zijn vracht wagen van het goede pad, van de rechte weg af, maar in dit geval van „ontsporen" deden zich gelukkig géén persoonlijke ongelukken voor. Het ge beurde in Zeeuwsch-Vlaanderen, de rijksweg HulstPerkpolder, hoogte van Terhole, waar een met stenen beladen vrachtauto de a afreed en enige bomen ramde. Vier bomen werden ontworteld, de vracht auto liep zware schade op en het rij wielpad werd over een afstand van twintig meter beschadigd. De chauf feur had, naar verluidt, de macht over het stuur verloren. Waardóór is nog niet bekend HUWELIJKEN. Maandag is het Elkerzeese echtpaa M. van den BoutKosten vijfenzestig jaar getrouwd. Zij is negentig, hij negenentachtig. Beiden hebben nog volle belangstelling voor de dagelijk se gebeurtenissen. Het echtpaar heeft zes kinderen gehad. Het heeft thans zes kleinkinderen en zes achterklein kinderen. Hun feestdag, maandag a.s. dus, zal zeker een fééstdag worden.. Het echtpaar W. van den Boo- gaartLigtcndag vierde maandag het zilveren huwelijk op hun schip, dat in de haven van St.-An- naland ligt. Opmerkelijk is, dat de hele familie van de feestvieren den met hun schepen in de ha ven lag en hun vaartuigen met zilveren vlaggetjes had versierd. VORDERINGEN. Ondanks het minder goede weer kwam de consistoriekamer, alsme de een groot gedeelte van het nieuwe verenigingsgebouw te St.-Annaland dinsdag „onder de pannen". Men maakt dus goede voorderingen. De burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester speldt de jubi- lare88e de gouden medaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau (Foto P.Z.C.). De vriendelijke, negenenzeventig jaar oude jubilaresse deed als acht tienjarig meisje haar intrede in de gereformeerde kerk als organiste. Mej. Joppe is bovendien zeer actief werkzaam geweest voor het kerkelij ke leven in Zierikzee en naaste om geving. Zo heeft zij onder meer een groot aandeel gehad in het zondags schoolwerk in Zierikzee, Schudde- beurs en Kapelle, terwijl zij jaren lang bestuurslid is geweest van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Bovendien is zij vele jaren correspondente ge weest van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Mej. Joppe heeft in de zestig jaren dat zij organiste van de gereformeer de kerk is geweest, vrijwel nooit een zondag verstek laten gaan. Alleen met de avondmaalsviering liet zij het orgel wel eens door een ander bespe len. De predikant van de gereformeer de kerk, ds. Y. J. Tiemersma, sprak de jubilaresse toe namens de kerke- raad en dankte haar voor haar trouw. „Augustinus heeft gezegd, dat goed zingen tweemaal bidden is; orgelspel is daarbij onmisbaar. Uw werk is van buitengewone verdienste geweest", al dus ds. Tiemersma. Namens de ker- keraad werd mej. Joppe een grote mand met fruit aangeboden. De heer J. W. van der Doel sprak namens de commissie van administratie van de gereformeerde kerk woorden van waardering. Nieuw orgel Mej. Joppe kreeg haar opleiding bij de heer S. Klimmerboom en hoewel zij na haar opleiding reeds vele jaren het orgel bespeelde, nam zij nog gedurende een tiental jaren les bij de heer De Vos. De prettigste herinneringen heeft njej- Joppe aan de talloze huwelijksin zegeningen en intredes van de pre dikanten. Na de korte huldigingsplechtigheid in de morgenuren, werd 's avonds in het gebouw in het Visslop te Zierik zee een drukbezochte receptie gehou den. Mej. Joppe die een bijzonder vitale indruk maakt, hoopt dat zij binnen kort nog in de gelegenheid zal zijn om het nieuwe orgel te bespelen. De plannen voor aankoop van een nieuw orgel verkeren namelijk reeds in een vergevorderd stadium. (Advertentie) Een nieuwe ster aan het Agfa camera firmament! Daar kan ook een kind mee fotograferen - één druk op de ontspanner en Uw foto is gemaakt. Voor landschapfoto's een ingebouwde geelfilter. Grote doorkijkzoeker, automaatsluiter, twee lichtsterkten, flitsaansluiting, statiefschroef. Agfa Meniskuslens. Kent U 4e andera Agfa camera's t Vraag brochures aan Uw foco- handelair of bij de Agfa Amateur Servictdiinst, Postbus 98, Arnhem. Geslaagd concert van „Tot Oefening en Uitspanning". Aan de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" moet lof worden gebracht voor haar uitvoe ring van gisteravond: dit concert was het bewijs daarvoor, dat in deze ver eniging de rijke tradities van haar verleden nog altijd leven en dat niet wordt geschroomd oude beproefde pa den te verlaten. Nu kan dat laatste een gevaarlijke onderneming zijn, wanneer niet wordt beschikt over de uitrusting om nieuwe wegen te ver kennen. Maar gelukkig, aan deze outillage schort het de vereniging niet, want zij heeft een geschoolde kern, een bekwame dirigent en bezit de nodige geestdrift om iets goeds tot stand te brengen. Welnu, het samen spel tussen dit alles leidde er toe, dat een uitvoering tot stand kwam gister avond, die er zijn mocht! Uitgevoerd werden „La Vita Nuova" van Wolf- Ferrari en de „Psalmus Hungaricus" van Zoltan Kodaly. Hoewel wij dit laatste werk verre prefereren boven „La Vita Nuova", willen wij niettemin met de bespréking van deze composi tie beginnen. Er moet ons daarbij eerst deze op merking van het hart: het is bij de huidige stand van onze Nederlandse orkesten blijkbaar een gewaagde on derneming geworden om als koor een werk in te studeren, dat niet regelma tig op het repertoire vereshijnt. Want men vindt eenvoudig géén orkest, dat tijd en gelegenheid heeft grondig de ■orkestpartijen in te studeren. Met de gewone „roütine"*compositles ligt' dat allés veel eenvoüdiger, want gewoon lijk speelt men deze werken enige ma len per jaar, zodat daardoor gemid deld een vrij behoorlijk niveau kan worden bereikt. Maar is daarentegen de uit te voeren compositie een niet dagelijks voorkomend „verschijnsel", dan moet men bij voorbaat al reke ning houden met twijfelachtige pres taties van het orkest. Welnu, deze theorie is gisteravond wat Wolf-Fer- rari betreft, prompt uitgekomen. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest speelde namelijk het grootste gedeelte van de noten wel keurig op tijd, maar helaas werd daarbij zelden de verfij ning bereikt, die juist in deze parti tuur een eerste vereiste is. Dat was iammer. Maar nogmaals: een derge lijke gang van zaken is te wijten aan de huidige stand van het Nederlandse orkestwezen, waarbij muziek en mas se wordt geproduceerd* een situatie die zo langzamerhand zo gewoon is geworden, dat men er zich niet meer over verbaast. Daarom is het met des te meer ple zier, dat hier mag worden vastge steld, dat het koor onder leiding van Jaap Hillen toch wel bijzonder kranig werk heeft geleverd, waarvoor der halve de dirigent en zijn mensen alle lof toekomt. Bovendien werd Hillen terzijde gestaan door enkele uitste kende solisten, onder wie de bas Her man Scheij, die toch nog altijd behoort tot de vocalisten van grote klasse, een zanger wiens vertolking gisteravond grote indruk maakte. Hij werd in en kele zijner soli door de pianist Henk Stam bescheiden en zéér muzikaal be geleid. Riek Caro vertolkte de niet zo grote sopraanpartij in dit werk en zij deed dit zoals men het van haar ge woon is: bescheiden en binnen de grenzen van eigen mogelijkheden. Het orgel werd op bekwame wijze bespeeld door Th. C. Ferwerda. De vraag dringt zich echter na dit concert op, of dit werk uiteindelijk wel zal behoren tot die composities, die nooit in het vergeetboek van de Westeuropese muziekcultuur zullen geraken. De vraag stellen betekent hier naar onze mening haar ontken nend beantwoorden. Het lijkt ons, dat het niet vreemd zou zijn, wanneer een volgende generatie dit oratorium vol strekt zou afwijzen. Overigen zou niet iedereen-van-nu dat betreuren. Onze. verzuchting over de medewer king van orkesten in Nederland, kon gisteravond ook getoetst worden aan net tweede werk van het programma, namelijk de Hongaarse Psalm van Kodaly. En deze toetsing nu leverde dezelfde resultaten op, zij het langs andere weg. Want hier kreeg men wel een voortreffelijk spelend orkest te horen, hier was wèl sprake van de noodzakelijke verfijning en het was hier inderdaad een belevenis om naar dit ensemble te luisteren. Hoe dit kwam? Er lijkt ons maar een ant woord mogelijk: omdat deze Hongaar se Psalm een repertoirestuk is, al thans veel meer wordt gespeeld dan La Vlta Nuova. Het was overigens prettig, dat Kodaly's psalm het con cert besloot, want het betekende een waardige afsluiting, die men zich nog lang heugen zal. Uitstekend werk werd ook hier door het koor geleverd, al zou in pianlssimo-gedeelten bij de mannenstemmen een wat mooier, éga ler geluid idealer geweest zijn. Maar men kan niet alles eisen, vooral niet waar het uiteindelijke resultaat gis teravond een prestatie was waarvoor meii met respect de hoed mocht afne men. Gerard Honig was ln deze com positie de solist en zong zijn partij op lofwaardige wilze. Geen wonder, dit alles ln aanmerking nemende, dat het publiek aan het slot aan dirigent, koor en solisten een ovationele hulde bracht. Zij was verdiend! Vermelaing verdient tenslotte, dat aan het eerste werk ook medewerking werd verleend door een jongenskoor en dat er voor de solisten bloemen wa- Douane te Maldegem maakte 800 kilo boter buit Wederom is de Belgische douane bij Maldeghem er in geslaagd een smok kelauto met 800 kilo boter in beslag te nemen. Men merkte 's avonds een verdachte, Nederland binnenrijdende auto op. Direct gaf men alarm en alle wegen in de grenssector werden afge zet. 's Nachts probeerde de chauffeur van de smokkelauto opnieuw de grens te passeren bij het Belgische plaatsje Middelburg. De auto kreeg hier ech ter lekke banden op een versperring. Razendsnel beproefde de bestuurder nog een tweede weg bij Maldeghem, maar ook hier bleek men op zijn komst te hebben gerekend. Niettemin gaf hij, na een beschieting en met drie lekke banden, de strijd nog niet op. Na geruime tijd werd de verlaten auto op Belgisch gebied aangetroffen. De buit bleek 800 kilo Nederlandse boter te zijn. Met belastingschuld van bijna 2 ton uitgeweken. Vrijdag n.s. zullen tc Haamstede op het terrein aan de Kloosterwet drag lines en enig meubilair verkocht wor den van de heer W. A. K. van B. Zoals bekend is de heer Van B. sinds geruime tijd voortvluchtig wegens een zeer grote belastingschuld. Hoe wel woon- en verblijfplaats onbekend zijn, vermoedt men dat de heer Van B. is uitgeweken naar Spanje. Zijn belastingschuld bedraagt ruim 182 duizend wegens achterstallige inkom sten- vermogens- en omzetbelasting. Benoeming leden Grondkamer Bij Koninklijk Besluit zijn voor het tijdvak van 1 april 1958 tot 1 april 1963 tot lid van de Grondkamer voor Zeeland benoemd de heren S. J. van Langeraad te Kamperland, W. Koster te Axel en R. E. A. de Badts te Schoondijke. Nieuwe secretaris van Kloetinge beëdigd. Tijdens de woensdagavond gehou den vergadering van de raad van Kloetinge, onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. N. baron Schini- melpenninck van der Oye is de nieu we gemeentesecretaris, de heer J. C. M. Glerum beëdigd. De burgemeester sprak de nieuwe secretaris namens liet gemeentebe stuur toe, waarbij hij er op wees, dat deze voor vele moeilijke vraagstuk ken geplaatst zal worden. De voor zitter sprak de hoop uit, dat de sa menwerking van goede aard zal zijn en dat de heer Glerum met genoegen in zijn nieuwe functie zal mogen wer ken. De agenda werd, nadat de heer Glerum dank had gezegd voor de vriendelijke woorden van dc burge meester, vlot afgewerkt. Een subsidieverzoek van dc Federa tie van Nederlandse Zangersbonden te Haarlem werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Aan de heer J. van Steenis werd 108 m2 grond verpacht voor 0.05 per m2. Aan de stichting Gezinszorg voor Goes en omstreken verleende de raad een subsidie van 348,73 over 1957. Aan mevrouw A. de VisserSchijf te Kloetinge werd eervol ontslag verleend als schoon maakster van de openbare lagere school. In haar plaats werd benoemd mevrouw E. J. HengstdijkLeijs. Bij dc rondvraag vroeg de heer J. Leijs (p.v.d.a.) om maatregelen te treffen ter verbetering van de Leuwestraat, waar nu vele nieuwe woningen zijn gebouwd. De burgemeester wees er op. dat dit een rijksweg is. B. en W. stellen echter alles in het werk om deze weg te kunnen overnemen. Advertentie J geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond VANDAAG. Middelburg Electro: „De vrouw die liefde begeerde", 7 en 9.16 uur, 16 jaar; HofpleinkerkInterkerkelijke Ambon-avond, 8 uur; Schouwburg; Aardrijkskundig Jeugdcentrum: „Tus sen zeespiegel en zeebodem", 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Salome", 7 en 9 uur, 18 j.; Luxor: „Marlnedulvels", 8 uur, 14 j. Goes Grand: „Mozart'a laatste liefde", I uur, a.l. Prins van Oranje: Verga dering V-.ksonderwlJs, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2