PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Commissie van Kamerleden en deskundigen zal beleid van D.M.L. onderzoeken Ir. A. W. van de Plassche opende nieuwe proeftuin te Haamstede MR. OUD: IS STAATSSECRETARIS WEL TE HANDHAVEN Vandaag. GELEIDE PROJECTIELEN VOOR NEDERLANDSE KRUISERS VERWACHT. 201e jaargang - no. 108 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Bioofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094 Mr. Kranenburg bood verontschuldigingen aan DE TWEEDE KAMER acht het gewenst, dat een commissie van Kamerleden terzijde gestaan door deskundige buitenstaanders, een onderzoek instelt naar de taak, de organisatie en werkwij ze van het Directoraat Materieel Landmacht (D.M.L.)in het bijzonder zal een onderzoek worden ingesteld naar het aankoopbeleid, de efficiëncy en de verhouding tot de particuliere Deze wensen zijn neergelegd in een motie, die de heer Vermeer (p.v.d.a.) gisteren in de Tweede Kamer heeft ingediend naar aanleiding van de bekende affaires van ondeugdelijke gasmas kers en van'de verklaringen, afgelegd tijdens het proces rond majoor K. De heren Ritmeester en Oud (v.v.d.) hadden bezwaar tegen de motie Ver ineer daar volgens hen de motie in strijd is met de staatsrechtelijke ver houdingen. De Kamer wil binnendringen in een dienst waarvoor de rege ring de verantwoordelijkheid draagt, terwijl daartegenover het parlement een controlerende taak heeft. industrie bij deze dienst. Dit in vergelijking tot hetgeen gebruikelijk is bij de hoofdafdeling Ma terieel van het ministerie van Marine. Tevens wil de Kamer onderzoeken op welke wij ze verbetering is te brengen in de controle-mo gelijkheden van de Kamer op de efficiënte be stemming van de gevoteerde gelden. De heer Bruins Slot (a.r.) ageerde sterk tegen de opmerking van de heer Oud". „Deze ondermijnt met zijn redenering het controlerecht van het parlement", aldus de heer Bruins Slot. Ook de heren Tilanus (c.h.u.), Koersen (k.v.p.), Roosjen (a.r.), Visch (k.v.p.) en Vermeer waren het niet eens met de heren Oud en Rit meester. De Kamer wilde inv irs, zo zeiden zij, weten hoe het in een regerings- dienst toegaat en derhalve een onder zoek instellen. De heer Ritmeester (v.v.d.) had eveneens een motie ingediend, waarin werd aangedrongen op een onderzoek door deskundige buiten staanders naar de organisatie van het Directoraat Materieel Land macht. Deze motie werd verwor pen met 17 tegen 103 stemmen. Voordat de heer Vermeer het woord kreeg, legde de staatssecretaris, mr. Kranenburg, een verklaring af over zijn afwezigheid tijdens de interpel latie-Ritmeester. Hij bood zijn ver ontschuldigingen aan en verklaarde, dat hij voor een conflict van plichten had gestaan. Hij had tenslotte de keuze gemaakt en was op reis ge gaan naar de Verenigde Staten. Het was hem echter inmiddels duidelijk geworden, dat hij het gewicht had onderschat, dat de Kamer aan zijn aanwezigheid had gehecht. De heer Oud merkte tijdens het de bat over de moties op dat de minis- V eertarieven De aankondiging van nieuwe, aan zienlijk verhoogde, veertarieven voor de Westerschelde heeft die pe indruk gemaakt in Zeeland. De beide Zeeuwse Kamers van Koophan del hebben er zelfs aanleiding in ge vonden een spoedvergadering bijeen te roepen, die vandaag in Terneuzen wordt gehouden. Staan deze nieuwe tarieven nu bij voorbaat al vast en valt er niets meer aan te verbeteren? Gedeputeerde Staten van Zeeland zeggen in hun toelichting, dat zij lan ge tijd hebben onderhandeld met het departement van waterstaat. Aan vankelijk had dit departement een nog verdergaande tariefverhoging willen doorvoeren, maar Gedeputeerde Staten wisten voor het regelmatig terugkerende vervoer enige verzach ting te bereiken. Bij het bestuderen van deze toe lichting ontkomt men echter niet aan de indruk, dat van wer kelijk onderhandelen geen sprake is geweest. Gedeputeerde Staten zullen dat wel geprobeerd hebben, maar de minister van waterstaat had er geen oren naar. Hij had als enorme knup pel achter de deur de eventuele wei gering van een tweede, grote boot voor net veer VlissingenBreskens. En met zo'n knuppel achter de deur viel er met zijn departement weinig te onderhandelen. Er viel hoogstens te pleiten. Dat hebben G.S. gedaan en helaas met weinig succes. Straks kunnen de Provinciale Staten nog hun mening zeggen over de ta rieven en zij kunnen "een motie aan nemen, waarin zij hun bezwaren uiten, maar enig effect behoeft die motie niet te hebben, want de Pro vinciale Staten hebben geen zeggen schap over de veertarieven. Staan de tarieven dus al bij voor baat vast? Wij weigeren dat te geloven en wij moeten aannemen dat ook de beide Kamers van Koop handel zich vandaag op dat stand punt zullen stellen. Het moet moge lijk zijn ook nu nog bij het departe ment van waterstaat met ernstige bezwaren aan te komen en nadruk kelijk een bespreking van die bezwa ren te verlangen. Het zal daarbij niet behoeven te gaan over de vraag of er nog vrij personenvervoer over de Westerschelde mogelijk moet zijn, want men is vrij algemeen bereid van dat vrije vervoer af te stappen als dat onvermijdelijk zou zijn. Maar wel ter verantwoordelijk is voor liet ge hele beleid van de staatssecretaris. „Maar men moet zeker niet de minis ter ter verantwoording roepen voor alles wat de staatssecretaris doet". De heer Oud wilde geen motie in dienen met het verzoek de staatsse cretaris te ontslaan, maar wel gaf hij het kabinet in overweging of deze staatssecretaris, die kennelijk niet voor zijn taak is berekend en die zijn verhouding tot de Kamer niet be grijpt, wel gehandhaafd kan worden. De heer Gortzak (communist) be stempelde het beleid van de commu nisten als onverantwoordelijk. De heer Gortzak wilde een motie indie nen, waarin wordt gezegd, dat de verantwoordelijkheid van het onver antwoord besteden der gelden bij de minister ligt. De motie kreeg echter niet de vereiste steun. Als gevolg van de aanvaarding van de motie van de heer Ver meer zal een bijzondere com missie worden benoemd. Vol- leven-stadsgezichtschilder en etser A. F. Reicher, eertijds secretaris van de Maatschap pij Arti et Amicitia te Am sterdam, te Kampen werd ge boren. is het 75 jaar geleden, dat Josiah Haneson, beter be kend als Oom Tom uit het ver maarde boek van Harriet Bee- cher Stowe „De negerhut van Oom Tom", op 94-jarige leef tijd overleed. Hij beleefde de afschaffing van de slavernij nog en vervulde in 1877 een spreekbeurt voor 6000 toe hoorders in Engeland, waar na hij door koningin Victoria werd ontvangen., lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllH Met het hijsen van de vlag verrichtte de directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van de Plassche, woensdag de officiële opening van de nieuwe proeftuin voor de fruitteelt te HaamstedeFoto P.Z.C.). gens het reglement van orde bestaat een zodanige commissie uit vijf leden. De Kamervoor zitter is gemachtigd van deze bepaling af te wijken. Hij zal echter niet meer dan twaalf le den benoemen. Vervolgens heeft de Tweede Kamer de onderbroken behandeling van het ontwerp-algemene wet inzake rijks belastingen voortgezet. De minister van financiën ging in op de gemaak- opmerkingen over bevordering van de juiste belastingheffing. Vandaag zal de Kamer deze bespre kingen voortzetten. Onrustbarende reactiesin Duitsland op prijsdaling van zuivelprodukten. In het bestuur voor het produkt- schap voor zuivel heeft men veront rusting uitgesproken over geruchten als zouden er in Duitsland besprekin gen zijn geweest over export belem merende maatregelen ten aanzien van de Nederlandse kaas. Het zou meer op zijn plaats zijn geweest, aldus dc heer B. van Dam, voorzitter van het produktschap voor zuivel, wanneer Duitsland in E.E.G.- verband solidair geweest was en ons geholpen zou hebben, zodat het niet zover zou zijn gekomen, dat Dene marken ons kon dwingen de prijs te laten zakken. Het was immers nood zakelijk, daar Denemarken ons reeds enige jaren beconcurreerde op de Duitse markt, zonder dat er maat regelen zijn getroffen. De heer Blink merkte op, dat het nu te laat is voor die maatregelen. Wij hebben het ni veau van Denemarken bereikt. De heer Van Dam zei verder, dat hij niet veel meer begreep van de geest van de E.E.G., waarover zo hoog is opge geven. Men moet niet vergeten, dat wij een van de hondgenoten van de E.E.G. zijn. Willen wij de Duitse pro- dukten kunnen kopen, dan moet dit land ons in staat stellen ze te beta len door onze zuivelprodukten. Woensdagmiddag vond in de Tweede Kamer de behandeling plaats van de moties Vermeer en Ritmeester betref- Jende het militaire aankoopbeleid. Men ziet hier tijdens de behandeling v.l.n.r. mr. F. J. Kranenburg, minis ter ir. C. Staf en staatssecretaris H. C. W. Moorman. Prinses Marijke heeft geen moeilijkheden op school. Prins Bernhard heeft dinsdag op een persconferentie te Toronto in ant woord op een vraag over het gezichts vermogen van prinses Marijke ge zegd, dat de prinses thans normaal met de andere kinderen het onderwijs op school kan volgen en geen moei lijkheden heeft. De prins zei, dat een of meer van zij1: vier dochters waarschijnlijk eer der weer naar Canada zullen komen dan koningin Juliana of hij. Prinses Margriet, zo zei de prin3, spreekt dikwijls over Ottawa, haar geboorte stad, en wil graag nog eens terugko men. Op een vraag over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea antwoord de prins Bernhard dat hij daarover geen oordeel kon geven. De prins zei de Canadezen dank baar te zijn, dat zij hem het gevoel hadden gegeven een medeburger te zijn. Dit gevoel, zo voegde hij eraan toe, wordt gedeeld door de 130.000 anderen, die sedert de Tweede We reldoorlog van Nederland naar Ca nada zijn getrokken. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch mr. Ch. J. A. Moons, thans officier van Justitie ln het arrondisse ment Breda. SAMENWERKING MET AMERIKAANSE MARINE De regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de kruisers „De Ruyter" en „de Zeven Provinciën" bewapend zullen worden met geleide wapens. Deze beslissing is het uiteindelijk resultaat van de nauwe samenwerking tussen de marineleiding en de Ameri kaanse „Military Assistance Advisory Group" in Den Haag, zo mede de militaire missie in Washington met de autoriteiten in het Pentagon. Deze samenwerking in feite dus Jhet luchtruim, (red). Het is een raket het nauwe contact tussen de Ameri- met vaste brandstof welke met be- kaanse en Nederlandse marines leidde in 1957 tot een gezamenlijke studie, waaruit zowel de wenselijk heid als de mogelijkheid bleek om de Nederlandse kruisers te bewapenen met Amerikaanse geleide projectie len. Amerika zal bij deze nieuwe be wapening aanzienlijk in de kosten bijdragen door de benodigde projec tielen en de bijbehorende lanceer- inrichtingen en geleidingsapparatuur in het kader van de wederzijdse bij stand te leveren. De kosten van het installeren aan boord hetgeen op Nederlandse werven zal geschieden zullen door Nederland worden gedra gen. De geleide wapens zijn van het type „Terrier" zoals dit bij de Amerikaan se marine in de komende jaren in gebruik zal zijn. De „Terrier" is een wapen voor ge bruik tegen vliegtuigen een z.g. „oppervlakte-lucht geleid wapen" (waarbij het wapen dus van een op het wateroppervlak varend schip wordt afgeschoten naar een doel in GROTE DAG VOOR SCHOUWSE FRUITTEELT (Vervolg op pag. S) Agrarisch Drente schonk belangrijk bedrag Dc fruitteelt in de Westhoek van Schouwen-Duiveland, die naast het vreemdelingenverkeer een belangrijke bron van inkomsten betekent voor de bewoners van de vier „duin"-gemeenten, heeft woensdagmiddag een nieuwe mijlpaal bereikt. De verliezen aan boomgaarden tengevolge van de ramp van 1953 zijn thans vrijwel geheel gecompenseerd door beplanting vjiu nieuwe percelen en als waardige afsluiting van de ook in de fruitsec tor doorgevoerde sanering is de nieuwe proeftuin voor de fruitteelt te Haamstede geopend. Met het hijsen van de nationale driekleur heeft de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, deze symbo lische handeling verricht. Vele vertegenwoordigers van fruitteelt- en land bouworganisaties waren deze dag naar de Westhoek gekomen om de Schouwse fruittelers met hiyi nieuwste aanwinst te complimenteren. De ramp van 1953 heeft vele boom gaarden op Schouwen-Duiveland on der water gezet met het trieste ge volg, dat meer dan 200 van de 400 ha aan fruitbomen verloren ging. Ook in de bijna 2 ha grote proeftuin van de Vereniging tot bevordering van tuinbouwonderwijs op Schouwen- Duiveland te Haamstede, zouden de bomen nimmer meer bloeien en vrucht dragen. Met grote energie en taaie volharding heeft het bestuur in de jaren na de donkere dagen van fe bruari 1953 geijverd om een nieuwe tuin te verkrijgen. Dank zij de mede werking van verschillende instanties kreeg men twee jaar geleden de be schikking over een vier ha groot, na de ramp gesaneerd perceel, gelegen tussen de Hoge en Lage Zoom te Haamstede. Uit de zogenaamde „Drentse pot" werd 10.000 beschikbaar gesteld eu mede doordat de ver eniging een klein eigen kapitaal bezat, kon worden begonnen met de bouw vnu ecu huis voor de chef van de proeftuin, de heer J. Jon ker en een goed geoutilleerd be drijfsgebouw. Gistermiddag was het dan zover, dat de tuin officieel kon worden geopend, waarbij vele waarderende woorden zijn gericht tot de energieke fruittelers van Westenschouwen. Positie versterken De voorzitter van de Vereniging tot bevordering van tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland, de heer K. J. Dambruin, kon in zijn openings woord vele autoriteiten uit fruitteelt en landbouwkringen welkom heten, alsmede vertegenwoordigers van de Nederlandse Fruitteeltorganisatie, de herverkaveling, de herstelcommissie en de gemeentebesturen van Haam- Vervolg op pag. 7) met vaste brandstof welke met be hulp van een radarbundel naar ziin dt. doel de aanvaller geleid word! De „Terrier" heeft een snelheid welke enige malen die van het ge luid overtreft. Het hoogte- en af- standbereik en de trefzekerheid van de „Terrier" zijn voldoende om moderne vijandelijke straal- bommenwerpers te vernietigen voordat zij tot effectieve actie te gen onze schepen kunnen overgaan Deze bewapening betekent dat de Nederlandse kruisers zeker tot 1970 geheel „up to date" en voor hun taak - bescherming der zeeverbindingen - berekend zullen zijn. Hierdoor is ook een leemte in de harmonische op bouw van de Nederlandse zeegaande vloot gevuld. Commissie atoomenergie bevestigt nieuwe proef. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren beves tigd, dat de Verenigde Staten negen dagen geleden een nieuw kernwapen tot ontploffing hebben gebracht in het gebied van Eniwetok. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven over de proef, die het eerst door de afgevaardigde Porter werd onthuld in het huis van afgevaardigden. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gisler- avond 7 uur. Helsinki, zwaar bewolkt 9 gr Stockholm, regen 3 gr Oslo, half bewolkt 8 gr Kopenhagen, licht bewolkt 11 gr Aberdeen, regen 9 gr Londen, geheel bewolkt 18 gr Amsterdam, regen 16 gr Brussel, zwaar bewolkt 18 gr Luxemburg, geheel bewolkt 16 gr Parijs, hall bewolkt 22 gr Bordeaux, zwaar bewolkt 30 gr Grenoble, licht bewolkt 27 gr Nice, zwaar bewolkt 18 gr Berlijn, zwaar bewolkt 15 gr Frankfort, zwaar bewolkt 21 gr München, zwaar bewolkt 14 gr Garmisch P., zwaar bewolkt 19 gr Zürich, half bewolkt 22 gr Locarno, licht bewolkt 25 gr Wenen, geheel bewolkt 19 gr Innsbrück, zwaar bewolkt 18 gr Rome, zwaar bewolkt 23 gr Ajaccio, licht bewolkt 19 gr Algiers, onbewolkt 30 gr Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west. YVarmer. ZON EN MAAN 9 mei Zon op 4.57 onder 20.16 Maan op 0.58 onder 10.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1