Raadslid van Krabbendijke wil grond niet aan gemeente verkopen :tvin <£.ijpe Zeeuwse Almanak "Dubbafe BRYLCRE BRYLCREEM CONGRES VAN POLITIEBOND IN MIDDELBURG GEOPEND PROVINCIALE VERGADERING VAN PLATTELANDSVROUWEN beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 7 MEI 1958 SLEPENDE KWESTIE OVER UITBREIDINGSPLAN B. en W. wijzen er op, dat viervoudige van vastgestelde bedragen wordt gevraagd Een reeds lang slepende kwestie over de verkoop van grond in het uit breidingsplan „Centrum", te Krabbendijke is tijdens de dinsdagavond ge houden raadsvergadering van deze gemeente het onderwerp geweest van "en korte, doch scherpe discussie tussen het raadslid M. West strata Vrije Lijsten de voorzitter, burgemeester L. Cnossen. Het raadslid had tot nu toe geweigerd bij minnelijke schikking een perceel grond van circa 450 vierkante meter aan de gemeente te verkopen voor ontsluiting van het bouwplan Centrum. De heer Weststrate had zich in een schrijven aan de raadsvoorzitter slechts bereid verklaard afstand van deze gronden te doen, als aan zijn eisen die in geldswaarde uitgedrukt enkele malen de vast gestelde waarde van zijn eigen perceel te boven gingen zou worden te gemoet gekomen. B. en W., noch de raad ging hierop in; het voorstel van het college tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van de gronden, werd dan ook met algemene stemmen aanvaard. Volgens de gemeentewet mocht de heer Weststrate zijn stem niet uitbrengen over dit voorstel. In een uitvoerige toelichting op de raadsagenda hadden B. en W. de zaak nog eens nader uiteengezet. Al le grond in het uitbreidingsplan „Cen trum" is thans door middel van min nelijke schikking in handen van de gemeente, behalve een perceel van ongeveer 450 vierkante meter, waar van het lid van de raad, de heer M. Weststrate, gedeeltelijk eigenaar en gedfeeltelijk pachter is. De waarde van dit perceel is door de Centrale Commissie voor de onteigeningsver- goedingen te Rotterdam op 2019 ge schat, waarvan het aandeel van de heer Weststrate is berekend op 1825. De heer Weststrate was slechts bereid afstand van deze grond te doen, als hem in ruil daarvoor 800 vierkante meter grond in het bouw plan „Centrum" ter vrije beschikking zou Worden afgestaan. In een schrijven aan de raads voorzitter, daterende van 15 "juli 1957, dat door de voorzitter werd voorgelezen, eiste 't raadslid voorts stenen palen en een één meter hoge gaasomrastering rond het terrein en de toezegging van B. en W., dat er geen stopverbod voor de nieuw aan te leggen straat zou worden ingesteld. Alle bijko mende lasten zouden tenslotte voor rekening van de gemeente moeten komen. B. en W. wezen er in hun begelei dend schrijven op, dat de waarde van de bouwrijpe grond in het bouwplan voor woningbouw 10 per vierkante meter en voor andere doeleinden 12 per vierkante meter bedraagt. Hieruit blijkt dus, dat het door de heer West strate geëiste tenminste het viervou dige bedraagt van de door deskundi gen en onpartijdigen vastgestelde waarde van zijn perceel. BRYLCREEM bij ons slechts 1.— PER TUBE. JO FIBBE „Onzakelijk en onredelijk", zo ken schetste het college deze eis, die vol gens hem ook nimmer door Gedepu teerde Staten zou worden goedge keurd. Het zal ieder weldenkend mens een raadsel zijn, dat een raads lid die pretendeert het gemeentebe lang te dienen dergelijke eisen kan stellen, aldus B. en W. In de raads vergadering van gisteravond trok de heer Weststrate fel van leer tegen deze laatste zinsneden. „B. en W. hebben de raad hierin voorgelogen", zo betoogde hij. Het raadslid wees er voorts op, dat hij door verkoop van de grond het stapelterrein voor zijn fruit verliest. Zijn eisen noemde hij geenszins bui tensporig en volgens hem zou hij van de ruil beslist niet beter worden. Voorzitter Cnossen, die tevoren reeds de mening van de overige raadsleden had vernomen zij schaarden zich eensgezind aan de zijde van het col lege verklaarde nog, dat het mo reel niet verantwoord zou zijn in de zen grondruil toe te passen. Dat het college de raad geenszins had voor gelogen toonde hij vervolgens aan door 'n schrijven van dhr. Weststrate voor te lezen, waarin deze zijn eisen stelde. De voorzitter beschouwde hier- Van Nelle bestellen Internationale spoorweg- vergadering in Goes. L'Office de Recherches et d'Essais d'Union International des Chemlns de Fer het in Utrecht gevestigde on derzoekingsbureau van de Westeuro- pese spoorwegen heetf Goes als vergaderplaats uitgekozen voor de bijeenkomst van dit bureau op 2 juli a.s. Tijdens deze besprekingen, die een besloten karakter dragen, worden gegevens uitgewisseld over de ver schillende onderzoekingen. De verga dering wordt geleid door de president- directeur van de Nederlandse Spoor wegen. dr. ir. F. Q. den Hollander als president van het O.R.E. (l'Office de Recherches et d'Essais). VAN TOT REGENWAARNEMER. ZOALS REEDS GEMELD, is de heer J. Hubregtse uit Sint Kruis thans veertig jaar aan het K.N.M.I. in De Bilt verbonden* Veertig jaar lang heeft hij de regen gemeten. Dezer dagen werd dit feit in fa miliekring gevierd. Het K.N.M.I. had een gelukstelegram gezonden. VISBEURZEN. EN NU BESGINNEN in Axel ook de visbeurzen van de aquariumhouders- vereniging „Aqua Fauna" weer te draaien. Voor de eerste maal, dat de- rib visbeurs tijdens dit seizoen werd gehouden, was er veel belangstelling. BILJART Pe twee dagbladschrijvers, die ejcA in een Vhssmgs koffiehuis tot een duel op het groene laken heten vtrjeidcn, genoten de welwillende be langstelling van het rond vijf uur in de namiddag gebruikelijke koffie huis-publiek. Ze hanteerden de keu ven weinig minder genuanceerd dan dó pèn, maar slaagden er niettemin in zo nu en dan een heuse carambole te maken. Dat schonk de mannen veel voldoening en vergenoegd be speelden ze in die gevallen telken male het tel-appuraatje. Vooral de oudste van de twee be zag steeds met welgevallen de stand. Hij was klaarblijkelijk tevreden over de gang van zaken en zeepte verge noegd met een minimaal krijtje e'n keu in om de volgende stoot te ma ken. „Zo, dat wordt dan zestig" verklaarde hij, na een indrukwek kende serie van twee. „Zestig f Man. je bént zestig", riep de ander verschrikt; „ik heb er -zestig". Ze hadden er alle twee zestig. Dat wil zeggen: sdmen. Want in hun ijver hadden ze tezamen op één en dezelfde teller geteld. En dat loopt lekker op BRANDWEREN. NIET MINDER DAN dertien brandweerkorpsen zullen op de laatste dag van deze milde maand, zaterdag 31 mei, deelnemen aan de grote brandweerdemonstraties en -oefeningen in Bruimsse. VOOR ZIEKEN. „DE GEZONDE JEUGD brengt de zieke zon cn vreugd", dat is het mot to, waaronder de twee christelijke jeugdverenigingen in het sympathie- m dorpje Oudelande te weten de CJ.M.V. „Obadja" en de CJ.V.F. „Ly- dia" een actie op touw hebben ge zet. om 'n bedlegerige dorpsgenoot 'n televisietoestel te kunnen schenken. Dat geschiedt met een verloting. Er zullen niet minder dan drieduizend loten verkocht moeten wordenWij denken, dat dat best zal lukken. Te meer, omdat er mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld door verenigin gen en plaatselijke middenstanders. op de discussie als gesloten, waarna geen der raadsleden zich tegen het voorstel van B. en W. verklaarde tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden, vallende in het uitbreidingsplan „Centrum". „Ik blijf buiten stemming!", riep de heer Weststrate uit. „Dat schrijft de gemeentewet trou wens ook voor!", repliceerde de voor zitter. In de rondvraag trok het raadslid Weststrate nogmaals fel van leer, doch nu tegen het woningbeleid van B. en W. en de woningcommissie. Hij wist te melden, dat binnenkort een woningwetwoning van de gemeente zou vrijkomen in de Kerkhoekstraat. De heer Weststrate had vernomen, dat de woning voor een gezin uit Tholen zou zijn bestemd. Volgens hem waren er In Krab bendijke enkele met name door hem genoemde gevallen, die dringend een nieuw huis moesten krijgen. „De verdeling van de woningen is een vuil zaakje", zo merkte hij op. Voorzitter Cnossen verklaarde niet in zins te zijn dergelijke uitlatingen in een openbare vergadering te be antwoorden. Een der wethouders vroeg zich af of de heer Weststrate wel het recht had dergelijke vragen in de door hem geformuleerde vorm in een openbare vergadering te stel len. f Advertentie) Van Nelle bestellen voor gezond haar voor mooi haar Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking ▼an Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes; 1 Brylcreem bevat waardevolle haarvoedeode stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond Brylcreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylcreem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meerl Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Hie perfect hairdressing Beccham (Nederland) N.V. Voor engros: Jaeq. Mot N.V. Amsterdam RUIM 300 AFGEVAARDIGDEN Kritiek van voorzitter op bezoldingsbeleid van de regering. In de grote zaal van het Middelburgse Schuttershof is dinsdag het twee jaarlijkse congres van de Nederlandse Politiebond geopend. Het is voor de eerste maal, dat een dergelijk congres dat thans drie dagen duurt in de Zeeuwse hoofdstad gehouden wordt. Het is juist wellicht daarom, dat de afdeling Middelburg, die voor de organisatie zorg draagt, een aan trekkelijk programma heeft opgesteld. De eerste dag van het congres werd geopend door de voorzitter van de N.P.B., de heer A. K. Mud, die in zijn rede onder meer kritiek leverde op de gang van zaken, die de regering in de laatste twee jaar in haar bezoldigingsbeleid volgde. Vervolgens werd het jaarverslag van 1958 en 1957 behandeld, waarbij tevens het be-, leid in de afgelopen twee jaar van het hoofdbestuur aan de orde kwam. Des avonds werd een feestelijke bijeenkomst aangeboden. Ruim 300 politiemannen van ge meente- en rijkspolitie zijn op dit congres aanwezig. Een speciaal wel komstwoord richtte de heer Mud tot burgemeester mr. Joh. de Widt, en de wethouders A. J. Berenpas en L. J. van 't Westende, de heer M. A. Rene- man. commissaris is van politie en de adspirant-officior W. van Oijen, de vertegenwoordiger van de comman dant der Zeeuwse rijkspolitie. Verder waren aanwezig vertegenwoordigers van de politie uit België, Frankrijk en West-Duitsland, De heer Mud wees er in zijn re de op, dat in de jaren 1956 en 1957 een groot aantal kwesties van uit eenlopende aard de voortdurende aandacht van de bond heeft ge vergd. Als de belangrijkste ge beurtenis op organisatorisch ter rein memoreerde de voorzitter de aansluiting van de bond bij het N.V.V. Vervolgens betoogde de heer Mud, dat de regering meer lijn behoort te brengen in het bezoldigingsbeleid. Zo vlot als het ging bij de hogere func tionarissen, zo getreuzeld wordt er bij de lagere en middelbare ambtenaren. „Voor ons is thans het voornaam ste punt, dat de wil bij de overheid aanwezig moet zijn om door middel (Advertentie) Van Nelle bestellen Het echtpaar P. Poppe, A. Poppe Cast el te Middelburg vierde dinsdag zijn diamanten bruiloft. Het echtpaar, waarvan de man 86 jaar is en de vrouw 83 jaar, geniet nog een goede gezondheid. Wanneer het mooi weer is, maken de heer en mevrouw Poppe nog graag een wandelingetje. Vanaf hun trouwdag, dus 60 jaar geleden, wonen deze echtelieden reeds in Mid delburg. Vroeger was de heer Poppe werkzaam op de houtzagerij van de fa. Alberts. Het echtpaar Poppe heeft 9 kinderen 27 kleinkinderen en 1Z achterklein kinderen, die gisteren voor het groot ste deel aanwezig waren ten huize Pijpstraat 13, waar het diamanten feest gevierd werd. (Foto P.Z.C.). van goe£ ./verleg met de vakorgani saties tot overeenstemming te ko men", aldus betoogde de, heer Mud, die vervolgens nog in het kort inging op de algemene situatie gedurende 1956 en 1957, waarna hij concludeer de, dat in de komende twee jaar ge streefd moet worden naar een sterke re coördinatie op het gebied van de loonvorming. De heer J. den Hollander, de voor zitter van de afdeling Middelburg der N.P.B., sprak daarna ccn welkomst woord. Hierin bracht hij dank aan de heer Reneman, die gedurende de voorbereiding veel steun en medewer king gegeven heeft, alsmede aan het hoofdstedelijke gemeentebestuur. Voordat overgegaan werd tot af handeling van de bondszhken sprak nog de heer Roemers, hoofdbestuurs lid van het N.V.V. Deze betoogde, dat de N.P.B. reeds in korte tijd een vol waardig lid van het verbond gewor den is. Ook Verklaarde hij, dat in N. V.V.-kringen de trage voortgang van de coördinatie .ten aanzien van het loonbeleid met ongerustheid wordt ge volgd. Tijdens de huishoudelijke ver gadering werd uitvoerig gesproken over het beleid van het hoofdbe stuur, dat het vertrouwen kreeg van de vergadering. Voorts werd over de salariëring gesproken, waarbij nogmaals duidelijk de ont stemming der aanwezigen naar voren kwam. Do heer H. de Boer uit Amsterdam werd gekozen als vast bezoldigd bestuurslid. F eestavond Voor het welslagen van de feest avond had do afdeling Middelburg de hulp ingoroepeRjA'an een aantal Mid delburgse en Souburgse amateurs. Dit groepje bood de vele aanwezige po litiemensen en genodigden een bijzon der gezellige avond Aan het pro gramma werkten mee de boerenka- pel uit Souburg onder leiding van Bram Wallenburg, die voorts op voor treffelijke wijze saxofoon-soli ten beste gaf. kunstfluiter Frans Burgs, sneltekenaar Plet de Leeuw. Mistic Marco, de goochelaar-mentalist, 1 wijl conferencier A. van Baaien op vlotte wijze de onderdelen aan elkaar praatte en weer veel succes had met zijn „Zeeuwse hoertje". Voorts wer den enkelé schetsjes opgevoerd. Van Nelle bestellen IN DORPSHUIS TE RENESSE Veerboot „Prinses Beatrix" hervatte de proefvaart. Gunstige ervaring bi| stormweer. De nieuwe provinciale veerboot ..Prinses Beatrix" heeft maandag en dinsdag haar proefvaarten op de Westerschelde voortgezet en gister middag haar eerste stormpje glans rijk doorstaan. Op een vrij ruwe zee werden voor Breskens verschillende proeven genomen, waarbij het op volle kracht overschakelen van voor op achterschroef thans vlot verliep. Ooit de ligging van het schip bleek uitstekend te zijn. De storing in het elektrisch cir cuit, welke oorzaak was dat vrijdag de technische proefvaart moest wor den gestaakt, was reeds maandag door het aanbrengen van zwaardere reservecellen verholpen. Zaterdag avond waren deze onderdelen reeds gearriveerd, zodat men eigenlijk toen al gereed was. Maandag werden meer stroomop waarts op de Westerschelde verschil lende proeven genomen, die dinsdag werden voortgezet. Ook is men gis termiddag bij stormachtige wind en kele malen de nieuwe fuik te Vlissin- gen binnengevaren, welke manoeu vres een vlot verloop hadden. Vandaag en morgen worden de proeven voortgezet; onder andere zul len snelheidsmetingen worden ver richt en de remweg worden gemeten. Het ligt in de bedoelinr dat de „Prinses Beatrix" vrijdag overzee het schip is te breed voor de sluizen van Hansweert en Wemeldinge naar de werf in Kinderdijk terug keert, waar het verder zal worden af gewerkt. De datum van overdracht is nog niet definitief bekend. Concours d'Elégance te 's-Hertogenbosch. Touringcar uit Vlissingen kreeg tweede prijs. Tijdens het zevende Concours d'Elégance voor toerwagens, dinsdag georganiseerd door de Federatie van Nederlandse Ondernemers Personen vervoer in de Brabanthallen te 's Her togenbosch, is de tweede prijs in de groep toerwagens, .45 personen en meer, toegekend aan de fa. Gebrs. Van Fraassen en Zonen uit Vlissin- gen met een 1958 Volvo-underfloor tocrwagen voor 50 personen. Deze toeringcar behoorde tevens tot de hoogst geklasseerde Volvo's De chauffeur, de heer A. F. Baarends werd beloond met een gouden vulpen. Toerwagens uit alle delen van het land werden voorgereden om door de jury te worden beoordeeld. Vendelzwaaiers, een dansgroep, een drumband en een muziekvereniging verleenden hun medewerking aan het; concours. Duizend gulden voor Goese Museum. De comitéleden van de verschillen de jaren geleden in Goes gehouden nijverheidstentoonstelling „Nijtengo" laten bij tijd en wijle nog steeds van zich horen. Dezer dagen heeft het co mité een gedeelte van het destijds be haalde voordelige saldo geschonken aan het Goese Museum. In verband met het feit, dat het museum de laat ste jaren zijn rekeningen met een na delig saldo afsloot, was aan het „Nij- tengo"-comité een bijdrage verzocht. Op dit verzoek is gunstig beschikt; besloten is om het Goese Museum een gift van 1000 te geven. (Advertentie) Op 20 mei bondsreis naar Zeeland. Ruim driehonderd Zeeuwse platte landsvrouwen vulden dinsdag de grote zaal van het fraaie dorpshuis van Re- nesse, waar leden en vertegenwoor digsters van vrijwel alle afdelingen uit de hele provincie dinsdagmorgen de provinciale jaarvergadering bij woonden. De organisatie was in han den van de afdeling Noordwelle. Het verheugde de presidente van deze afdeling, mevrouw C. Elenbaas- Kik, dat zij een zo groot gezelschap kon verwelkomen op deze eerste pro vinciale vergadering op Schouwen- Duiveland. Zij verontschuldigde zich voor de kale entree van het „Platte van Schouwen". Hoewel Schouwen- Duiveland nog veel natuurschoon Advertentie Van Nelle bestellen mist, vooral in de gebieden die onder water hebben gestaan, beroemt het eiland zich er op, te beschikken over talrijke cultuur-historische monumen ten, zoals bijvoorbeeld in Zierikzee en in Brouwershaven. Na de korte inleiding van me vrouw Elenbaas, werd de leiding van de vergadering overgenomen door de provinciale presidente, mevrouw W. van Veen-van Log- hcm. Deze réleverede in een korte toespraak nog eens het belong van de bond voor de plattelands vrouwen. Tijdens de behandeling van de huis houdelijke zaken werd meegedeeld, dat op 20 mei aanstaande een bonds reis georganiseerd wordt naar Zee land. De belangstelling hiervoor uit andere provincies is zeer groot. Het zal een driedaagse trip worden, waarin onder meer bezoeken aan Kruiningcn, Veere en Zierikzee zijn opgenomen. Uit het "jaarverslag over 1957 bleek, dat het aantal leden van dc provincia le vereniging thans 2225 bedraagt. Vergeleken bij vorig jaar betekent dit oen ruime stijging, als gevolg van het toetreden van twee nieuwe afdelin gen, te weten Grocde en Nieuwvliet- Zuidzande-Cadzand. Het aantal afde lingen is daardoor van 20 op 22 geko men. Uit het financieel vcrlsag bleek, dat er een nadelig saldo is van 153,47. Bij de toelichting op de be groting voor het jaar 1958 deelde de penningmeosteresse mede, dat voor 1958 getracht znl worden op de ver schillende onderdelen te bezuinigen. Herkozen werden voor de afdeling West Zeeuwsch-Vlaandercn, mevrouw W. van Veen-van Loghem en voor de afdeling Kruiningen, mevrouw K. Drever-van Hekke. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen: voor de afdeling Tholen mevrouw D. Kugel-Swart, afdoling Axel mevrouw S. Wolfert-de Rogi, afd. St.-Philipsland mevrouw N. J. I pijn, griep of „hndtrig" ge.otl lorjt i Uklel dal U waar mei pleiiar Uw wok kunt dstn I Stols-Zandee, afd. Zuid-Beveland West mevrouw J. E. de Ruiter-Nagel- kerke. Van de nieuwe afdoling Groede en Nieuwvliet-Zuidzande-Cacïzand wer den in het provinciaal bestuur resp. gekozen de flames P. van Dijke-Blok en A. H. de Graaf-Lammering. Verder werd de agenda voor de al gemene voorjaarsvergadering te Utrecht besproken. Van de afdeling Axel en Rilland-Bath zullen twee da mes naar deze vergadering worden afgevaardigd. Bij de rondvraag werden de prijzen bekriulgemaukt voor de handwerk- wedstrijd. In de middagvergadering hield de algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, mr. .1. F. G. Schlingemann uit Goes een inleiding over de levensomstandighe den op het Franse platteland. Deze interessante causerie werd verduide lijkt door enkele films over Frankrijk en door Franse muziek. Van Nelle bestellen VANDAAG. Middelburg Electro: „Moord op de voorpagina", 8 uur, 18 j, Concert- en Gehoorzaal: Uitvoering zangvereni ging „Tot oefening en uitspanning,,> 8 uur. Vlissingen Alhambra: .Soldaten en meisjes", 7 en 0 uur, a l. Luxor: „Ma. rlneduivels", uur, 14 J, Goei Grand: „Da slag om hat vrou wenfort", 8 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2