PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Dulles ontving Russisch memorandum met voorstellen voor topconferentie Mr. H. van Riel oefende felle kritiek uit op artikel over Sloeplan OVERVAL OP TANKAUTO IN LONDEN: ƒ450.000 GESTOLEN REBELLEN VEROVERDEN OP CENTRALE REGERING DJAILOLO 201e jaargang - no. 107 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel mei een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Amerikaanse ambassadeur in Moskou ijlings naar Kopenhagen NAVO-ministers pleiten voor meer onderling politiek overleg De ministers van buitenlandse zaken van de 15 N.A.V.O.-landen hebben dinsdag hun conferentie in Kopenhagen beëindigd. Van daag zullen zij nog een keer bijeenkomen om het slotcommu niqué goed te keuren, dat de secretaris-generaal van de N.A. V.O., Paul Henri Spaak, zal opstellen. In het slotcommuniqué zal worden gepleit: voor meer politiek overleg binnen de N.A.V.O. voor voortzetting van de onderhandelingen in Moskou ter voorbereiding van een topconferentie, en voor krachtiger economische samenwerking tussen de N.A. V.O.-landen. Het communiqué zou, volgens welin gelichte kringen, enerzijds de ob structie van de Sowjet-Unie bij' het vooroverleg in Moskou betreuren en anderzijds opnieuw het westelijke standpunt ten aanzien van de ont wapening, de Europese veiligheid en de kwestie Duitsland bevestigen. Men verwacht dat gewezen zal wor den op de noodzaak van doelmatige controle op ontwapeningsovereen komsten, dat regionale veiligheids plannen waarbij geen gedeeltelijke ontwapening voor alle grote mogend heden wordt overeengekomen zullen worden afgewezen en dat verklaard zal worden dat ontwapening op het gebied van kernwapens gepaard moet gaan met vermindering van de gewo ne bewapening. In conferentiekringen wordt verno men, dat de Canadese minister van buitenlandse zaken, Sidney Smith, op de bijeenkomst van dinsdagmid dag heeft verklaard, dat het tempo van de onderhandelingen voor een topconferentie gehandhaafd moet blijven en zo mogelijk nog versneld moet worden. Hij zou er de nadruk op hebben ge legd, dat een topconferentie be schouwd moet worden als een onder deel van een aantal besprekingen op het hoogste niveau en niet als een vergadering die maar een keer ge houden wordt om alle zaken af te doen. De Italiaan Pella zou verklaard hebben, dat zijn land eventueel vertegenwoordigd wil zijn op een topconferentie of een voorereiden- de conferentie van ministers van buitenlandse zaken. De Deen Hansen zou gezegd hebben, dat het volgens zijn regering niet van doorslaggevend belang is, of de conferentie op een ander dan het hoogste niveau wordt gehouden. Hij was overigens, gezien de gang van zaken in Moskou, niet al te optimis tisch gestemd. MEMORANDUM De ministers hebben dinsdag een nieuw Russisch memoran dum ontvangen. Het werd uit Moskou naar Kopenhagen ge bracht door de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn Thompson. Hij bracht zijn tas direct naar minister Dulles. Hoewel nog niets offi cieel bekendgemaakt is meent men in kringen van de verga derden te Kopenhagen te weten dat het Russisch memorandum, 20 pagina's beslaand, de voor stellen bevat van de agenda voor de topconferentie. De ambassadeur was naar Kopen hagen geijld toen minister Dulles van het memorandum in kennis werd ;esteld. Het arriveerde op het ogen- dik toen de grote en kleine landen an het Noordatlantisch verdrag overeenstemming hadden bereikt over het standpunt ten aanzien van de topconferentie. Hoewel enkele landen enig voorbe houd maakten over doel en nut van e conferentie was men algemeen van oordeel dat een topconferentie belegd moet worden na een degelijke rbereiding, en niet op de Russi sche voorwaarden. In Frankrijk wordt rantsoenering overwogen. De Franse parlementaire commis sie voor de nationale begroting, wel ke de vooruitzichten voor dc Franse economie onderzoekt, heeft gisteren bekendgemaakt dat eventueel zal moeten worden overgegaan tot rant soenering van enkele produkten zo als vlees, wijn en olieprodukten. Te Orry la Ville, een Frans stadje op dertig kilometer buiten Parijs is in aanwezigheid van nabestaanden van Nederlandse oorlogsslachtoffers, en van Nederlandse en Franse autoritei ten een Nederlands erekerkhof plech tig ingewijd. Voor tien mille aan sieraden geroofd In de juwelierszaak G. P. Visser, aan de Voorstraat te Dordrecht, is voor een bedrag van tienduizend gul den aan gouden ringen, colliers, oor knoppen en hangers geroofd. Ook in de woning van de afwezig zijnde ju welier hebben dieven naar kostbaar heden gezocht, maar zonder resul taat. Militair dodelijk door geweerkogel getroffen. Tijdens de schietoefeningen in het infanterieschietkamp te Harskamp is gisteren de 20-jarige dienstplich tig korporaal F. Paap, van de ka- derschool infanterie uit 's-Hertogen- bosch, door een geweerkogel getrof fen en op slag gedood. Korporaal Paap, die ongehuwd wa;- en woonachtig te Zandvoort, maakte deel uit van de zogenaamde schijvencorvee en bevond zich in een waarnemingspost. Om onbekende re denen heeft hij, terwijl de baan on veilig was, de waarnemingspost ver laten, met noodlottig gevolg. De ko ninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. OP KLAARLICHTE DAG Nog geen spoor van de bende Gewapende mannen hebben dins dagochtend in het oosten van Lon den een bestelauto van een bank aan gehouden en zijn met een bedrag van bijna 450.000 gulden in goud en zil ver ontkomen. De drie blanken en twee negers die bij deze diefstal be trokken waren, toonden zulk een pri ma ploegverband, dat zij de diefstal vaak geoefend moeten hebben, zegt de politie. GEEN ONDERHANDELINGEN GAANDE? In Djakarta talrijke Chinezen gearresteerd. Volgens een bericht uit Menado, Noord-Celebes, hebben troepen onder bevel van kolonel Ventje Soemoeal, Djailolo, op vvest-Halniahera, maan dag veroverd, nadat stad en vliegveld hevig zouden zijn gebombardeerd. De regeringstroepen zouden slechts weinig verzet hebben geboden. Er werd geen melding gemaakt van ver liezen. Een woordvoerder van de opstande lingen te Singapore zeide dat de toe stand op Morotai, dat vorige week door de rebellen werd veroverd, nor maal was. De regeringstroepen op het eiland zouden zich bij de opstan dige beweging hebben aangesloten. Een woordvoerder van het Indo nesische leger heeft het bericht tegengesproken van een buiten lands persbureau, volgens hetwelk de opstandelingen in Noord-Cele bes zouden hebben verzocht om het openen van onderhandelingen voor een bijlegging van de crisis in Indonesië. Bedoeld bericht aldus de woord voerder vindt zijn oorsprong in een „onjuiste interpretatie" van medede lingen, gedaan via radio-Djakarta. Radio-Djakarta had slechts melding gemaakt van een bijeenkomst, die on langs is gehouden tussen enige offi cieren van het leger der centrale re gering te Djakarta en de opstandige kolonel Kawilarang. Deze bijeen komst was belegd teneinde Kawila rang zich van zijn verantwoordelijk heid bewust te doen worden. De woordvoerder van het plaatse lijk militair commando in Djakarta heeft dinsdag bekendgemaakt, dat tijdens razzia's tegen subversieve ac tie, welke in de hoofdstad werden ge houden, tientallen personen zijn gear resteerd. De woordvoerder was niet bereid nadere bijzonderheden te ver strekken, doch het verluidt dat de ge arresteerden voornamelijk Chinezen waren, die Nationalistisch China vriendschappelijk gezind zijn. Toen gisteren de vrachtauto, die door een Londense bank gehuurd was om geld van het hoofdkantoor naar een bijkantoor te brengen, leeg de garage werd uitgereden, kreeg de chauffeur een klap met een ijzeren staaf. Daarna werd de man gekne veld en achterin een kleine vracht wagen gestopt, die gestolen was. Vervolgens werd de grote vracht auto door een van de bendeleden naar de bank gereden, waar een kas sier en een gewapende macht met het geld stonden te wachten. De ban diet die zich uitgaf als de chauffeur van de auto meldde zich, hield toe zicht op het laden van het geld in de auto en reed weg in de richting van het in het noorden van de stad gevestigde bijkantoor. Inmiddels hadden de andere ben deleden in hun „eigen" truck, waar in ook de chauffeur van de bankauto was opgeborgen, Comlins Walk be reikt, een zijweg in Stepney, op slechts enkele meters afstand van de ingang van de Rotherhithe-tunnel on der dc Theems. Toen de bankauto uit de tunnel kwam, draaide de substituut-chauf feur scherp de zijweg in. De andere leden van de bende sprongen naar voren, sloegen de bewaker en de kas sier met hun revolvers buiten ge vecht en wierpen het geld in hun eigen wagen. De geknevelde chauf feur werd uit die auto gegooid en de bende verdween. Op korte afstand werd de truck in de steek gelaten en verruild voor een auto die de bende daar gepar keerd had. De gewonde kassier en bewaker slaagden er in alarm te slaan en onmiddellijk begon de po litie te speuren in de omgeving. Spoe dig werd de truck ontdekt, maar van de bende heeft men tot dusverre geen spoor. De Londense politie is na het eerste onderzoek tot de conclusie gekomen dat deze coup waar schijnlijk het werk is van de ben de die in februari in West-Londen een postauto overviel en 40.000 gulden roofde. Bij beide overval len werd dezelfde tactiek toege past. Koningin Juliana heeft dinsdag m een bezoek gebracht aan De- venter en Vriezenveen. De bo- venste foto laat zien hoe de vorstin in het stadhuis te De- M venter de stadsbibliotheek be- m zocht, waar de bibliothecaris, dr. A. C. F. Koch, uitleg gaf. Op de onderste foto ziet men hoe de koningin de geur op- m snoof van een pepermuntblaad- je tijdens een bezoek aan de kassen van de Rijks Hogere School voor tropische land- bouw, waar zij werd voorge- licht door de heer J. C. Jansen, f[ onderwijzer van tuin 6. Politie vond vrouw die reeds 3 weken dood was. Daar familie en buren mej. Van G. te Deventer al enige weken niet meer hadden gezien, waarschuwde men de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning. Het stoffelijk over schot van mej. Van G. werd aange troffen in de keuken, waar het gas nog brandde. Op tafel in de kamer lag een ken nelijk gelezen krant van 14 april. De daarna verschenen nummers van de krant alsook de drie door haar zus ter uit Zwolle geschreven briefkaar ten lagen op de mat achter de deur. Men mag daaruit dus afleiden, dat mej. Van G. reeds op maandag 14 april is gestorven. Het onderzoek wees uit, dat mej. Van G. vermoe delijk door een hartverlamming is getroffen. GISTERAVOND IN DE EERSTE KAMER: Gisteravond heeft in de Eerste Kamer de liberale Haagse afge vaardigde mr. H. van Riel felle kritiek uitgeoefend op een be schouwing van drs. M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, die in Economisch Statistische Berichten had be toogd, dat het Sloeplan op de lange duur aanzienlijk goedko per zou zijn dan het Haring- vlietplan. Tevoren namelijk was dit artikel door het Zeeuwse Kamerlid, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer ter sprake gebracht. „Ik draag de Zeeuwen een goed hart toe", riep de heer Van Riel uit, „daarom betreur ik het, dat de zwakke argumentatie van de heer Ver burg in deze Kamer aan de orde is gesteld. Ik heb me bovendien afgevraagd, waar om dit artikel in Economisch- Statistisclie Berichten is opge nomen. Het is immers een blad van serieuze reputatie, waarvan de denkmethoden wetenschap pelijk zijn gefundeerd. Dat nu ontbreekt in deze beschouwing". De heer Van Riel verklaarde, dat hij in het artikel slechts één juiste zin had gevonden, namelijk: „Hierop kunnen wij niet nader ingaan". Ver volgens wees hij er op, dat de schrij ver er van was uitgegaan, dat de scheepvaart in de Sloehaven gelijke vormen zou aannemen als thans het geval is in Rotterdam. „Maar dat nu is ëen denkfout", betoogde het Ka merlid, die ook gedeputeerde van Zuid-Holland is. „Havens zijn ge bonden aan historische voorwaarden, aan complexen van mensen, van han del en bedrijven, aan relaties met het achterland. Het is geenszins alleen een kwestie van de gunstige plaats. En men moet één ding niet vergeten: als het Haringvlietplan wordt uitge voerd, dan is dat omdat Rotterdam zijn grootste omvang heeft bereikt. Maar tevens wordt dan het Haring vliet een onderdeel van Rotterdam". Naar Rotterdam De heer Van Riel vroeg zich in dit verband af hoe de situatie bij het Sloeplan was. „Totstandkoming van het Sloeplan waarvan ik overigens een voorstander ben betekent uit sluitend een aanbod van havenruimte En daarom is het eenvoudig onver gelijkbaar met het Haringvlietplan". Spreker betoogde, dat men op zijn minst een aantal posten van het Sloe plan bad moeten aftrekken, omdat eenvoudig dat gehele complex van relaties, handel, bevrachtingsmensen enzovoort, ontbreekt. Om deze ach tergrond te geven zou minstens ze ker honderdniiljoen extra nodig zijn. Ten aanzien van het mensenreser voir rond het Sloeplan meende de heer. Van Riel, dat het Zeeuwse over schot te verwaarlozen was, want de ze provincie heeft geen groter over schot dan één- tweeduizend man per jaar. De heer Schorer: „En die trek ken nog naar Rotterdam De heer Van Driel: „Precies. Dat is ook goed!". Voorts stelde hij vast, dat het Westbrabantse reservoir aan mensen ten aanzien van het Sloeplan niet in het geding mag worden gebracht, want West-Brabant is bezig zich een eigen industrie op te bouwen, zodat de mensen daar niet meer behoeven weg te trekken. Onkostenelement Spreker meende, dat de schrijver van het artikel in Economisch-Statis- tische Berichten in sterke mate de werking van de agglomererende krachten had onderschat. Deconcen tratie is tot op zekere hoogte welis waar mogelijk, maar het is nu een maal zo, dat binnen de concurrentie van de zes Euromarkt-landen elk on kostenelement een beslissende factor kan zijn. Ook toeleveringsbedrijven bijvoorbeeld zullen moeten concurre ren. Daarom zal de industrie zich noodzakelijkerwijs concentreren in het westen van het land. „Men moet niet al te lichtzinnig over deconcentratie praten", aldus de heer Van Riel, „want dat betekent de ondermijning van de concurrentie po tentie van het Nederlandse be drijfsleven. Alleen de doelmatigheid van de investering speelt hier een rol en daarnaast de vraag of wellicht de mensen in het westen niet te dicht op elkaar zitten". Tenslotte brak de heer Van Riel nog een lans voor de brug naar Flak- kee. Voor de verslagen van de Eerste Kamer zie pagina i Deventer en Vriezenveen juichten voor koningin. Bijna 4000 schoolkinderen uit de hogere klassen der lagere scholen zongen dinsdagmorgen koningin Ju liana een welkom toe, toen zij arri veerde bij het gemeentehuis te De venter voor een werkbezoek aan deze stad. Vriendelijk neigend voor de zang der kinderen betrad de vorstin onder het gejuich van de niet vlaggetjes zwaaiende jeugd, de hal van het ge meentehuis, waar de 10-jarige Ca- thrien Bolkestein een bloemenhulde aanbood. Burgemeester Bolkestein schetste de situatie van de stad op verschil lend terrein, waarbij hij wees op het groot aantal woningzoekenden. Na de koffie gebruikt te hebben begaf het gezelschap zich naar de Atheneum bibliotheek en daarna naar de Rijks Hogescholen voor tropische en sub tropische landbouw. Met een bezoek aan het grootste in dustriële bedrijf van Deventer, de N. V. Blikemballagefabrieken Thomas sen en Drijver, werd het werkbezoek aan Deventer besloten. Vervolgens ging de tocht naar Vriezenveen. Na het bezoek aan de familie Eshuis maakte het koninklijk gezelschap een tocht van ruim een half uur door het dorp. Tot slot bezichtigde de koningin het woonhuis, waarbij zij geruime tijd sprak met de familie Hoff. De vorstin gaf, voordat zij wegging, nog gaarne gevolg aan de invita tie van mevrouw Hoff, eerst nog even de varkens te bekijken. Bij haar vertrek omstreeks vijf uur uit Vriezenveen verbrak een enhousiaste menigte het politie- cordon. Weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt, 2 gr. Oslo, lichte regen, 12 gr. Kopenhagen, regen, 11 gr. Aberdeen, regenbui, 10 gr. Londen, zwaar bewolkt, 17 gr. Amsterdam, regen, 17 gr. Brussel, regen, 16 gr. Luxemburg, regenbui, 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 20 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 24 gr. Grenoble, half bewolkt, 24 gr. Nice, onbewolkt, 17 gr. Berlijn, regenbui, 18 gr. Frankfort, regen, 19 gr. München, zwaar bewolkt, 18 gr. Garmisch P., regenbui, 19 gr. Zürich, regenbui, 20 gr. Locarno, half bewolkt, 23 gr. Innsbriick, half bewolkt, 22 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 21 gr. Rome, zwaar bewolkt, 22 gr. Ajaccio, licht bewolkt, 22 gr. Mallorca, licht bewolkt, 24 gr. Madrid, half bewolkt, 28 gr. VERWACHT... OPKLARINGEN Op de meeste plaatsen opklaringen en slechts hier en daar een bui. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere mid- dagtemperaturen. ZON EN MAAN 8 mei Zon op 4.59 onder 20.15 Maan op 0.21 onder 9.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1