Ministers van 15 N.A.V.O.-landen houden conferentie in Kopenhagen Tweeklassieken' van de 20e eeuw worden in Middelburg uitgevoerd KLANKBORD PRINS BERNHARD ERE-DOCTOR VAN UNIVERSITEIT MONTREAL DINSDAG 6 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 PLEIDOOI VOOR NAUWE ECONOMISCHE SAMENWERKING Mr. Luns: elke lokale ontwapening voor 't Westen levensgevaarlijk In de Deense hoofdstad is maandag de driedaagse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der 15 bij de N.A.V.O. aangesloten landen begonnen. Op de formele openingszitting, die slechts een half uur duurde, werd een kort woord gesproken door de Deense premier en minister van buitenlandse zaken, H. C. Hansen, de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Joseph Bech, voorzitter van de raad van de N.A.V.O., en secreta ris-generaal Paul-Henri Spaak. Alle drie legden de nadruk op het grote belang van het vermin deren van de spanningen tussen oost en west Zij drongen aan dat het westen zijn pogingen om tot beëindiging van de koude oorlog met de Russen te komen indien mogelijk door middel van een topconferentie blijft voortzetten. Ook pleitten zij voor versterking van de westelijke positie, in het bijzonder door meer economische samenwerking. Zij verklaarden echter, dat het westen zich niet al te gemakkelijk moet laten overhalen een topconferentie met de Russen te houden. Sprekend namens de beide andere twee grote westelijke mogendheden verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, dat de grote drie bereid wa ren een topconferentie met de Rus sen te houden, indien voldoende voor bereidingen worden getroffen. Heinrich von Brentano, de West- duitse minister van buitenlandse zaken, heeft betoogd dat er, ge zien de teleurstellende ervaringen bij de oplossing van de politieke problemen, thans het best een kli maat van ontspanning kan wor den geschapen door middel van ontwapening. De ontwapening gaat volgens hem vóór de politie ke kwesties. Selwy Lloyd van Groot-Brittannië zei, dat de atoomontwapening niet mag worden gescheiden van de klas sieke ontwapening. Anders sturen wij op een ramp aan, zei hij. Pineau (Frankrijk) zei dat het wes telijke ontwapcningsplun van augus tus 1957 een goed plan is, dat niet behoeft te worden gewijzigd. De Franse minister zou een gedeeltelijke ontwapening willen, progressief en geldend voor allen, en niet, zoals de Russen wensen, beperkt tot bepaalde zones in Europa, buiten de Russische grenzen. Directeur Stork Werkspoor te Hengelo afgetreden Ir. O. van den Toorn, directeur van de N.V. koninklijke machinefabriek gebrs. Stork en Co en de Verenigde Machine Fabrieken (Stork Werk spoor) te Hengelo is wegens persoon lijke redenen als zodanig afgetreden. De aandeelhouders zal worden vooi'- gesteld hem te benoemen als com missaris van beide N.V.'s Ir. Van den Toorn, die op 29 april j.l. werd be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, kwam in 1923 in dienst van de machinefabriek Stork. In 1942 werd hij procuratiehouder, in 1945 adjunct-directeur en in 1954 directeur. Hij zal in beide functies worden opgevolgd door de heer J. K. Rauwerda te Hengelo. Karikaturist Rapvald Blix overleden De befaamde Noorse politieke ka rikatuurtekenaar Ragnvald Blix is donderdag op 75-jarige leeftijd te Ko penhagen overleden. Gedurende meer dan een halve eeuw heeft Blix vele Europese bla den, waaronder Duitse van voor de Hitler-perïode, Voorzien van zijn spotprenten. Hij begon zijn carrière op 22- jarige leeftijd bij de Parijse „Le Journal". Na de Eerste Wereldoorlog probeerde hij een Scandinavisch spot blad van het type Simplicissimus op te richten onder de naam „Exlex", maar ondanks de voorname kwaliteit leefde het blad niet langer dan twee jaren door gebrek aan populariteit. BRUILOFT. Een bruidspaar en 50 gasten hebben de avond van het hu welijksfeest doorgebracht op een poli tiebureau van Miami (V.S.). Zij wer den erheen gebracht door een stads- patrouille van de politie, die de feest gangers had aangetroffen terwijl zij met tien auto's, het verkeer in de stad onveilig maakten. „Ik kan niet begrijpen waarom de politie in plaats van onze avond te bcaerven geen waarschuwing heeft gegeven", zei de bruidegom toen hij en de an dere feestvierders na enkele uren on der borgstelling waren vrijgelaten. De politie zei het wel te kunnen be grijpen: „Ze reden achter elkaar door twee stoplichten. Als we ze hadden laten doorrijden had dé bruiloft wel eens in een begrafenis kunnen eindi gen". GELUK BIJ ONGELUK. De kantine wagen van Joe Chavers raakte te Los Angeles in het ongerede op een spoorwegovergang. Het vege lijf kon Chavers in veiligheid brengen maai de wagen werd door een passerende passagierstrein grotendeels verwoest. Alleen de koffiemachine werkte na afloop nog. Chavers maakte van de gelegenheid gebruik om koffie te ver kopen aan de passagiers van de trein, die belangstellend de schade In ogen schouw kwamen nemen. Nederland is absoluut tegen plannen van achter het IJzeren Gordijn, zoals het ook door de Verenigde Staten afgewezen Rapacki-plan, voor het instellen van gedemilitariseerde zo nes, omdat dit beantwoordt aan de Russische doelstelling tot verminde ring van de atoombewapening van het westen en een vacuüm zou schep pen, dat eerder het gevaar inhoudt van een gewapend conflict dan de huidige toestand, waarin twee legers tegenover elkaar staan. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse dele- atie op de N.A.V.O.-conferentie in [openha, verklaart Minister Luns betoogde en vond daarbij instemming bij ve len van zijn collega's dat het eerste doel van de Sowjet-Unie bij elk voorstel tot lokale ontwa pening is de afweerkracht met atoomwapens van het westen te verminderen. Elke lokale ontwa pening is voor het westen levens gevaarlijk, omdat de Sowjet-Unie achter deze gedemilitariseerde zones een grote macht in stand zou houden, zei mr. Luns. Vragen over loonregeling van spoorwegpersoneel. Het Tweede Kamerlid de heer Posthumus (p.v.d.a.) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het waar Is, dat aan de betrokken organisaties en instanties geen gedetailleerde formu lering is gegeven van de ten aanzien van de loon- en salarisregeling van het spoorwegpersoneel genomen be slissing. Vervolgens vraagt de heer Posthu mus of er naar de mening van de minister nog een achterstand van de loongroepen 3, 4 en 5 bestaat. Ten slotte wil het Kamerlid weten of het juist is, dat op dit punt een nadere studie in uitzicht is gesteld en zo ja, of deze studie op korte termijn vol tooid wordt. Ontsnapte leeuw doodde meisje van acht jaar. Een uit de dierentuin van Nanaimo een plaats op 115 km ten noorden van Victoria, (Brits Columbia) ont snapte volwassen leewin heeft een meisje van acht jaar gedood. Het slachtoffer was Maureen Vanstone, dochtertje van een dokter te Nanai mo. Enkele uren later is de leeu win door een burger doodgeschoten, nadat door een groot aantal politie mannen en andere personen op het dier gejaagd was. Honderd doden in Kerala door vergif in voedsel Een insectendodend middel is de oorzaak van de voedselvergiftiging waardoor in de Indische staat Kerala ongeveer honderd mensen zijn over leden. De verpakking van het vergif, foli- dol-605, was aan boord van een In disch vrachtschip beschadigd. Hier door was de dodelijke vloeistof in voedsel doorgedrongen. Zwitserse inspecteur gaf inlichtingen aan Fransen. De Zwitserse inspecteur van politie, Max Ulrich, heeft maandag voor de rechtbank toegegeven dat hij in 1956 ten tijde van de Suez-crisis, inlichtin gen aan de Franse geheime dienst heeft verstrekt over de activiteit van Noord-Afrikanen in Zwitserland. Hij verklaarde echter dat hij hier bij heeft gehandeld in het belang van de Zwitserse veiligheidsdienst. Ulrich staat in Bern terecht op be schuldiging van spionage en schen ding van ambtsgeheimen. Ulrich verklaarde dat hij met de Franse geheime dienst had samenge werkt om het bewijs in handen te krijgen dat zijn chef, René Dubois, die zoals bekend in maart 1957 zelf moord heeft gepleegd, inlichtingen aan de Fransen had verstrekt. Hij had ook enkele Zwitserse ministers in kennis gesteld van de „gevaarlijke activiteit" van Dubois. Ulrich zei voorts dat hij, door be middeling van een Frans agent, hon derden rapporten „over de strijd te gen het internationale communisme" had gekregen, zowel van Franse als niet-Franse zijde. Auteur Moffat overleden Donald Moffat, auteur van boekwer ken en opstellen, is zondag te zijnen huize in Brookline op 63-jarige leef tijd overleden. Moffat, die geregeld medewerker was van The New Yor ker en andere periodieken, heeft de volgende werken op zijn naam staan: „A villa in Brittany", „The Mott Fa mily", en „The prejudices of mr. Pennyfeather". Tijdens de Eerste Wereldoorlog dien de Moffat bij de Amerikaanse troe pen in Frankrijk. In de Tweede We reldoorlog was hij reserve lt.t.z. dei- eerste klasse. maandagochtend vroeg H waren de hooplieden in feestar- Ij tikelen op de Dam te Amster- H dam druk in de weer om er, ter M gelegenheid van bevrijdingsdag H de feeststemming wat in te brengen, een bezigheid, waarbij fz- zij de onverwoestbare assisten- tie genoten van de Amsterdam- se jeugd De foto toont een gezellig ta- H er eel bij het kraampje van een m ballonnenkoopman. Zoon van Bing Crosby getrouwd met revue-meisje Dennis Crosby, 23 jaar, een van de tweelingzoons van zanger Bing Crosby, is zondagavond tussen de voorstellingen door in het huwe lijk getreden met het revue-meisje Pat Sheehan, een gescheiden vrouw van 26 jaar en moeder van een zoon van 6 jaar. Na de korte plechtigheid in de huwelijkskapel Gretna Green, haastte Pat zich terug naar het ho tel waar zij weer moest optreden. Vader Crosby en zijn 23-jarige vrouw, de actrice Kathy Grant, trouwden op 24 oktober van het vo rig jaar. De naam van vader Crosby is een jaar voor zijn huwelijk met miss Grant, in één adem genoemd met die van miss Sheehan. Ingrid Bergman trouwt toch met lord Schmidt Volgens Engelse persberichten zul len Ingrid Bergman en Lard Schmidt in juni in het huwelijk treden, zodra de echtscheiding tussen de filmster en Roberto Rossellini definitief wordt Onlangs had Ingrid Bergman ver klaard dat er van trouwplannen nog geen sprake is. Chinees dagblad kritiseert Joego-Slavisch partijprogram In het te Peking verschijnende „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, wordt hevige kritiek geleverd op het politieke program van de Joego slavische communistische partij, dat op het jongste partijcongres te Ljubljana is besproken. Het blad noemt dit program „Antï-Marxis- tisch-Leninistisch" en „door en door revisionistisch". Op 65-jarige leeftijd is zondag te Goudriaan overleden de heer R. D. C. M. van Slijpe, oud-burgemeester van Goudriaan en Ottoland. De oud-bur gemeester was de laatste van het ge slacht der van Slijpe's, dat geduren de ruim twee eeuwen aan het hoofd stond van deze kleine gemeenten in de Alblasserwaard. „NEDERLANDER IN DE GEEST EUROPEAAN" Vele landgenoten waren bij plechtigheid aanwezig Prins Bernhard, die thans een bezoek brengt aan Canada, heeft maandag een eredoctoraat van de universiteit van Montreal in ontvangst genomen. In zijn toespraak bij deze plechtig heid wees de prins op de vele geeste lijke belangen die het Canadese en het Nederlandse volk gemeen hebben, en op de vitaliteit van de Frans-La tijnse geest in Canada, waar twee af- CONCERT VAN „TOT OEFENING EN UITSPANNING" Werken van Hongaar Kodaly en van Italiaan Wolf-Ferrari DE KONINKLIJKE ZANGVERENIGING „Tot Oefening en Uitspan ning" te Middelburg geeft woensdag een concert, dat ditmaal wel bijzondere aandacht verdient. Er worden namelijk twee werken uitgevoerd, die in de twintigste eeuw tot stand kwamen en die aanspraak mogen maken op de naam „klassiek": van Wolf-Ferrari „La vita nuova" en van Zoltan Kodaly de „Psalmus Hungaricus". De eerste compositie dateert van 1903, de tweede van 1923. Men late zich echter niet door deze jaartallen in een sombere stem ming brengen, ook al zou men hardnekkig de mening zijn toegedaan, dat er laten we zeggen na Liszt en Wagner eigenlijk niets fatsoenlijks meer is gecomponeerd. Want deze beide werken zijn buitengewoon boeiend geschreven en van hun eerste uitvoering af zijn ze zeer geliefd bij een groot publiek. Het „modernste" klinkt nog de Hongaarse psalm van Kodóly, maar zelfs de meest doorgewinterde ne gentiende eeuwer zou dit stuk kun nen appreciëren. Zoltan Kodaly werd in 1882 geboren en schreef deze psalm in 1923 voor een feestconcert, dat werd gegeven in november van dat jaar ter ere van het gouden jubi leum der vereniging van de beide steden Boeda en Pest. Met Bela Bar- tok heeft Kodaly uitvoerige studies gemaakt van de oude Hongaarse volksliederen en zijn liefde voor het oud-Hongaarse heeft waarschijnlijk mede geleid tot de keuze van de tekst, die uit de zestiende eeuw da teert en geschreven werd door de dichter-prediker Michael Vég. Deze Michael Vég heeft de woor den van psalm 55 op een aangrij pende en zeer persoonlijke wijze in zijn taal overgezet en daarin de nood van zijn volk tot uitdruk king weten te brengen. Het op merkelijke van Kodély's muziek nu is, dat zij de sfeer van de tekst grandioos verklankt. Het zou te ver voeren om op deze plaats het werk maat voor maat te bespreken, maar toch willen wij op enkele markante punten wijzen. Dat is dan in de eerste plaats de inzet van het koor na een tiental maten be wogen orkestrale inleiding, een inzet waaruit deemoed spreekt en waarin wordt verhaald hoe koning David haat en vervolging onderging van zijn vrienden en als een gebroken man God aanriep (men vergelijke psalm 55). Na deze inleiding volgen de woorden van David, gezongen door de tenor-solist en begeleid door or kest, waarin de verfijnde instrumen tatie opvalt. In bepaalde fragmenten is ook het koor instrumentaal be handeld. het zingt dan uitsluitend de vocaal A. den vermeld het gedeelte waarin David uitroept: „Mijn beste vriend, hij die het vertrouwen van mijn hart had, met wie ik één weg ging, hij is mijn vijand, de ergste van allen". Hierin is een opvallende wisseling van sfeer in de muziek bereikt op het moment, dat de tenor komt aan de woor den: „Hij is mijn vijand, de erg ste van allen". Terwijl het orkest ivijgt reet of zoals roept David daarop zijn „bittere dood", Statenvertaling le". 1 als een schuldeiser overval- Tenslotte willen wij wijzen op de jubelende climax: „heerlijk en mach tig heft Gij hem op", na welke exta se de inkeer komt. Sober en gedra gen zingt het koor dan „Zo zegt het de Bijbel, zo schreef David het in de vijf en vijftigste psalm. En daaruit heeft een vrome, treurig in het hart, allen tot troost, dit gezang gemaakt". Een magnifiek werk, dat in Neder land reeds vele malen werd uitge voerd. Een werk ook, dat een volle zaal verdient! LA VITA NUOVA Het concert wordt begonnen met „La vita nuova" van de in 1948 overleden Italiaanse componist Wolf- Ferrari. Als tekst koos deze frag menten uit het gelijknamige werk van de grote Dante, waarvoor de toondichter zeer verzorgde, impone rende muziek schreef. Ook hierin treft men momenten van grote schoonheid aan. Het dramatische hoogtepunt van het werk is wel de dood van de in deze cyclus bezongen Beatrice, welk gedeelte wordt begon nen met een lange basnoot. gespeeld door de contrabassen, orgel, onder streept door de pauken. Ook Wolf- Ferrari maakt gebruik van koor- stemmen. die uitsluitend een klinker A zingen, juist in het hier besproken gedeelte. Na een enorme climax zingt tenslotte de sopraansoliste „Io sono in pace', ik leef in vrede, waarop de bariton zacht antwoordt met „Bene- detta sei tua", gezegend zijt Gij. Het concert staat onder leiding van Jaap Hillen. Het orkest is het Rotter dams Philharmonisch orkest. Mede werking verlenen o.a. Riek Caro, so praan. Gerard Honig, tenor, Herman Scheij, bas, Henk Stam, piano en Th. C. Ferwerda, orgel. stammelingen, twee grote culturen, in een volk samengekomen zijn. Deze zelfde geest, aldus prins Bern hard, beïnvloedt zonder onderbreking de kunst, wetenschap en het intellec tuele leven van Nederland, dat toe gang heeft tot drie grote taalgebie den, waardoor de Nederlander, hoe wel patriot in zijn hart, in de geest Europeaan is. Daarom wordt Nederland geboeid door de Canadese realiteit, zo zei de prins, die gebaseerd is op twee grond slagen een Engelse en een Franse die hun beste kwaliteiten hebben bijgedragen aan de schepping van de grote westelijke beschaving waarin wij allen delen. Prins Bernhard merkte voorts op, dat deze Canadese identiteit verrijkt is door andere etnische groepen en in het bijzonder door de Nederlanders, die in zo groten getale hun lot met dat van Canada hebben verbonden. Tot hen richtte de prins de volgende woorden in het Nederlands: „Ik ben U bijzonder dankbaar voor uw aan wezigheid bij deze plechtigheid, die een passend symbool is van de harte lijke Nederlands-Canadese betrekkin gen. Ik beschouw de mij bewezen eer mede als een uitdrukking van de gro te waardering welke dit land koestert voor het Nederlandse element in zijn bevolking en voor uw steeds groeiend aandeel in het geestelijke en econo mische leven der Canadese maat schappij". Na de rector van de universiteit, mrg. Ireneee Luissier, zijn dank te heb ben gebracht voor de onderscheiding die hem werd verleend, besloot prins Bernhard: „Dat God de grote Cana dese natie, de Frans-Canadese cul tuur en de hoge roeping van uw uni versiteit moge zegenen". I Het Wereldgebeuren Onvoldoende hulp Mit ingang van 15 juni aanstaan de heeft de Amerikaan Henry R. Lablouisse ontslag gevraagd als directeur van het Agentschap der Verenigde Naties voor hulpverlening en werkvoorziening ten behoeve van Arabische vluchtelingen. De secreta ris-generaal der volkerenorganisatie, Dag Hammarskjöld, stak. toen La blouisse dit besluit nam, zijn teleur stelling niet onder stoelen of banken. „Het zal moeilijk zijn", zo zei hij, ..om iemand te vinden die het werk inderdaad kan opvatten waar de scheidende directeur het beëindigt". Een andere diplomaat hangt nu uit zending boven het hoofd naar Bei roet, waar het hoofdkwartier van de hulpverleningorganisatie is gevestigd. Wanneer Lablouisse is teruggekeerd naar zijn Amerikaanse woonplaats Wilton zal die opvolger voor de moei lijkheid staan, de uit Palestina af komstige vluchtelingen die zich thans in Jordanië, de strook van Gaza, de Libanon en Syrië bevinden, te voor zien van voedsel, onderdak, medicij nen, onderwijs en andere noodzake lijkheden. Dit betekent dat hij, zoals Lablouisse tot dusver deed, bij voort during bij de ledenlanden der Ver enigde Naties pleidooien zal moeten houden voor het verschaffen van de nodige gelden. Dit kampen met te korten was een bezigheid, die een groot deel van Lablouisse's tijd in be slag nam. En die hem ongetwijfeld grijze haren heeft bezorgd. Onlangs is Lablouisse in de hoofd stad van zijn Amerikaanse vader land op bezoek geweest om de au toriteiten om hulp te vragen. Er was toen overigens door de Amerikaanse regering al 23.000.000 dollar bestemd voor hulp aan die vluchtelingen. Het bureau van Lablouisse kreeg voorts 10.000.000 dollar aan steunverlening uit andere landen. Dat was dus in totaal 33.000.000 dollar, een bedrag dat neerkomt op iets meer dan der tig dollar per vluchteling 's jaars. Maar Lablouisse wilde meer doen. Het is immers niet voldoende om de ze vluchtelingen, die tezamen „een van de moeilijkste en belangrijkste problemen van het Midden-Oosten" opleveren, alleen maar in leven te houden. Zij blijven dan een groep, gekenmerkt door onrust en opstan digheid, die bij de eerste de beste ge legenheid demonstraties geeft en in cidenten veroorzaakt. Voor Lablouis se staat het vast, dat de volkerenor ganisatie méér moet doen. Als hij de beschikking had gekregen over een totaalbedrag van 40.000.000 dollar per jaar, zou hij naar zijn zeggen kans hebben gezien om velen zoda nig te helpen met omscholing en het vinden van werk, dat zij op eigen be nen konden staan en dus in de toe komst hulp van de U.N.R.W.A. niet meer nodig zouden hebben. Met zo'n op ruimere leest geschoeid program zou uiteindelijk de hulpverleninglast dus worden verlicht. Een belangrijk resultaat zou ook zijn dat iedere vluchteling die in eigen onderhoud kon voorzien minder gevoelig zou worden voor ondermijning en ophit sing. Helaas echter hoeft Lablouisse's streven om voor dat doel geld te ver krijgen nog geen resultaat opgele verd. Als hij straks met zijn echtgenote de schrijfster Eve Denise Curie (dochter van de Nobelprijswin naars Pierre en Marie Curie) in Wil ton is teruggekeerd, zal diplomaat Lablouisse. zoals hij dezer dagen zei „steeds zijn best doen om zoals hij in het verleden deed te streven naar een beter begrip voor de bedroe vende toestand van de Palestijnse vluchtelingen". Het is te hopen, dat de Amerikaanse regering deze „barmhartige Samaritaan" (zoals de New York Times hem noemde) een functie zal geven waarin hij deze be lofte op doeltreffende wijze gestand kan doen. Nederlander in Antwerpen bij verstek veroordeeld. De boetstraffelijke rechtbank te Antwerpen heeft de Nederlander J. S. bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het verkopen van cocaïne. Twee Belgen aan wie hij geleverd had, werden ieder tot een maand voorwaardelijk veroordeeld. S. was indertijd gearres teerd, maar voorlopig in vrijheid ge steld. Nat Lofthouse, aanvoerder van Bol ton Wanderers, gefotografeerd op het glorieuze moment, waarop hij uit handen van prins Philip de felbegeer de Cup in ontvangst mag nemen. Zoals bekend, verloor Manchester United met 20 van Bolton Wande-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5