PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Premier van tegenregering Sjafroeddin vluchtte met kabinet oerwoud in Aanzienlijke verhoging van veertarieven op de Wester schelde OPSTANDELINGEN ZETTEN GUERILLASTRIJD VOORT Vand aag. IN LONDEN BLEVEN 8400 BUSSEN IN GARAGES STAAN 201 e jaargang - no, 106 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 mei 195S ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359100 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Na verovering van Boekittinggi Volgens militaire autoriteiten in Djakarta zijn Sjafroeddin, de premier van de tegenregering en zijn „kabinet", zodra de val van Boekittinggi onvermijdelijk was, uitgeweken naar Batoe Sangkar, ten zuiden van Boekittinggi. Thans wordt aangenomen dat zij in kleine groepjes door de oerwouden dwalen. Er is geen bevestiging ontvangen, dat iemand van hen in Menado zou zijn aangekomen. Waarnemers in Djakarta menen, dat ondanks de val van Boekittinggi de opstandelingen de guerilla-oorlog nog wel enige tijd zullen kunnen voortzetten. De laatste week zijn in Noord-Sumatra, waar de regelmatige troepen der opstandelingen in april overtuigende nederlagen hebben geleden, in verhoogde mate ongeregelde gevechten geleverd. Ook menen waarnemers, dat, wat ook Sjafroeddin moge overkomen, de opstandige beweging thans door een krachtiger hand wordt bestuurd. Mogelijk is dit kolonel Kawilarang, de voormalige militaire attaché in Washington, een van de beste Indonesische officieren. Ook in diplomatieke kringen in Singa pore geeft men de opstandelingen in Celebes meer kans dan die in Sumatra. De mensen van Celebes, waaruit de Nederlanders vroeger een groot deel van hun koloniale troepen recruteer- den, zijn betere vechters dan de Su- matranen. Voorts beschikken de op standeling enop Celebes over een luchtbasis, terwijl het gebied moei lijker toegankelijk is dan Sumatra. De legerwoordvoerder, Pirngadie, heeft maandagavond echter volgens radio-Djakarta medegedeeld, dat de Indonesische opstandelingen in N.- Celebes om onderhandelingen hadden gevraagd. Volgens de radio zei kolo nel Pirngadie, dat de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion toegestemd had in een ontmoeting tussen officieren van de centrale re gering en de opperbevelhebber van ae opstandelinge, kolonel Kawilarang Coty doet weer beroep op René Pleven. President Coty van Frankrijk heeft Pleven, de leider van een dichtbij de radicalen staande kleine partij, op nieuw verzocht een poging te doen tot het vormen van een regering. Felle brand verwoestte woning in Groningen. Een felle brand heeft gisteren een bovenwoning te Groningen vernield. Toen de brandweer met de nevelspuit en de ladderwagen arriveerde sloegen de vlammen al hoog boven het dak uit. De ernaast liggende woning werd ook door het vuur aangetast en de benedenwoning kreeg ernstige brand en waterschade. Aanvankelijk leek het erop dat de brandweer spoedig de brand meester zou zijn, maar toen viel de motor spuit door een defect uit. Een tweede wagen werd direct in gebruik geno men en binnen enkele minuten kon opnieuw water worden gegeven. Toen de defecte motorspuit hersteld was, werd de brand bestreden met drie stralen van de nevclspuit en twee an dere stralen. In het bovenhuis woonde de familie R. Warners, beslaande uit man, vrouw en drie kinderen van 3, 6 en 8 jaar. Op het moment van de brand was niemand in huis. De vrouw had met de kinderen de woning verlaten en op het petroleumstel eten laten staan voor de man. Toen zij thuis kwam, sloegen haar de rookwolken tegemoet en stond de woonkamer in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eind deze week: hele Betuwe in bloei. Zoals verwacht werd is thans nog niet de gehele Betuwe in bloei, maar men kan reeds genieten van de prachtige witte bloei van pruimebo- men, peren en vroege kersen, waar bij nog weinig groenvorming aanwe zig is. Ook de meikersen beginnen door te breken. Daar de appelbloe sem nog deze week haar pracht zal ontvouwen, zal men eind deze week het zo weinig voorkomende schouw spel kunnen zien waarbij vruchtbo men van verschillende soort in de fruitstreek de Betuwe tegelijk over vloedig bloeien. De brief, waarin om besprekingen gevraagd werd, wa» ondertekend door luitenant-kolonel Joop Warouw, voor malig militair attaché in Peking. Ra dio-Djakarta zei: „Volgens de woord voerder van het leger, luitenant-kolo nel Rudy Pirngadie, heeft de chef staf, generaal-majoor Abdoel Haroess Nasoetion, toestemming gegeven dat enige officieren onderhandelingen voeren met kolonel Kawilarang. Het doel is te weten wat de plannen van die officier zijn en wat zijn per soonlijk standpunt is 'met betrek king tot de huidige toestand". De radio vervolgde: „In zijn brief aan de chef-staf van het leger zei majoor Warouw dat hij poogde een oplossing te vinden, die mogelijk zou maken het huidige conflict door on derhandelingen te beëindigen. In zijn brief zei hij dat hij aan geen van beide kanten stond, maar dat indien zijn poging om tot vrede te komen niet slaagde, hij zich bij de revolu tionaire regering zou voegen. Kolonel Warouw, die meer dan een maand geleden zijn post in Peking verliet, is thans in Mena do, de hoofdstad van het opstan dige Noord-Celebes. Kolonel Kawilarang. de oud-Indo- nesische militair attaché in Was hington, werd twee weken gele den benoemd tot opperbevelhebber van de rebellenstrijdkrachten. ...herdenkt Frankrijk wapen stilstandsdag. ...is het 50 jaar geleden, dat de Franse toneel- en roman- schrijver Ludovic Halévy, die m onder meer de libretto's voor n Offenbach's opera's en operet- n tes schreef, te Parijs overleed. Groeizaam en zacht meiweer. H (Van onze weerkundige M medewerker) Een gebied met zachte lucht 1 en veel bewolking, voorafge- gaan door wat lichte regen, be- f§ reikte gisteren reeds om het middaguur Zeeland, zodat hier de temperatuur minder hoog kon oplopen, dan elders in het land. In midden Brabant meldde Eindhoven nog 24 graden Cel- sius. Om vijf uur gistermiddag bereikte het gebied met lichte regen Groningen. Met de zuid- westelijke wind blijft er vochti- |I ge en zachte lucht naar ons land stromen, waarin de tem- geratuur voor begin mei iets ee oven normaal ligt. In deze luchtstroming komen opklarin- gen voor, maar ook zullen hier en daar regen- of onweersbui- ji tjes vallen. Mede door het hoge vochtgehalte van de lucht heeft ff het weer een groeizaam karak- ter. Illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vijfendertig ontslagen bij N.V. „Spoorijzer" Bij de N.V. „Spoorijzer" te Delft is an 35 werknemers ontslag aange zegd wegens slapte in het bedrijf. De vooruitzichten op een spoedige ver ruiming van het aantal orders zijn niet gunstig. Raketten waardeloos in luchtgevecht? Britse regerïngsdeskundigen bestude ren op het ogenblik een verklaring van dr. Barnes Wallis, een expert op ballistisch gebied, dat geleide projec tielen weinig nut zullen hebben in een luchtgevecht omdat ze ontweken kun nen worden door bemande bommen werpers. Deze theorie kan een herziening van het Britse programma voor geleide projectielen, dat op 50 miljoen pond Eer jaar is begroot, tengevolge heb- en. Dr. Wallis, die de bommen heeft ontworpen waarmee in de laate we reldoorlog de dammen van de Mohne en Eder in Duitsland werden ver nietigd, heeft het Britse ministerie van bevoorrading een schriftelijke uiteenzetting toegezonden, waarin zou zijn aangetoond dat een beman de bommenwerper kan manoeuvreren in een veel kleinere cirkel dan welk projectiel ook. Om twaalf uur in de nacht van zondag op maandag zijn in Londen 50.000 buschauffeurs en -conducteurs in staking ge gaan om op die wijze kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Deze telefoto toont een grote menigte bus passagiers op Londonbridge, nu te voet op weg naar hun werk. In de grote drukte ontbreekt het vertrouwde beeld van de „dubbeldekkers". Vervoersbedrijf voor 20.000 benadeeld Nadat de gemeentepolitie te Maas tricht een uitgebreid onderzoek had verricht is gisteren de 46-jarige C. Sch,, thans wonende te Bunde, ge arresteerd. In dienstbetrekking van een lan delijke vervoersonderneming zou de man, toen hij nog in Maastricht woonde, kans gezien hebben door het achterhouden van geïncasseer de gelden over de jaren 1956-1957 en begin 1958 de onderneming te benadelen voor een bedrag van in totaal rond 20.000. Het gerechte lijk onderzoek zal uitmaken of hier van verduistering dan wel oplichting of een ander misdrijf sprake is. CHAUFFEURS WILLEN MEER SALARIS Ook dreigt een staking bij spoorwegen. Van de 8400 trolleybussen en auto bussen die normaal liet openbare ver voer in Londen bovengronds verzor gen, is er maandag geen enkele uit gereden. De staking van de 50.000 man bij het bovengronds openbaar vervoer in Londen was algemeen en heeft verschillende Londenaars ge dwongen zelf een originele oplossing te bedenken. De subway zou het grootste deel van de taak der bussen moeten over- GED. STATEN VAN ZEELAND hebben gisteren de nieuwe veertarieven voor de Westerschelde bekendgemaakt, waarover overeenstemming werd verkregen na langdurige onderhandelin gen met minister Algera. Deze tarieven betekenen een aanzien lijke verhoging vergeleken bij de huidige, waarbij echter de minister wél de toezegging heeft gedaan, dat bij spoedige invoe ring een tweede grote veerboot van het type „Prinses Beatrix" kan worden besteld. De tarieven zouden derhalve op 1 juli 1958 van kracht worden, doch reeds in het volgend voorjaar moet het overleg tussen minister en provinciaal bestuur opnieuw ge opend worden, teneinde aan de hand van de ervaringen na te gaan of mogelijke wijzigingen nodig zullen zijn. De nieuwe ta rieven luiden aldus Personen0,40 Kinderen beneden de vier jaargratis Kinderen van vier tot tien jaarf 0,20 Boekjes met 20 vaarten voor personen6, Maandkaarten voor scholieren of werknemers (af te geven op verklaring van schoolhoofd of werkge ver 3» Maandkaarten als voren met rijwiel of bromfiets 4,50 Fiets of bromfiets0,20 Boekjes met 20 vaarten voor fiets of bromfiets f 3, Motorfietsen Boekjes met 20 vaarten voor motorfietsen Personenauto Boekjes met 40 vaarten voor personenauto 0,50 7,- 1,50 40, Lichte vrachtauto2,50 Boekjes met 40 vaarten voor lichte vrachtauto 60, Zware vrachtauto4, Boekjes met 40 vaarten voor zware vrachtauto 90, Vrachtauto met aanhangwagen5, Boekjes met 40 vaarten voor vrachtauto met aan- hangwagen110, 1 Voor de bestuurders geldt bovendien het personentarief. De di- verse gewichten en maten voor de auto's moeten nog nader geregeld worden. Deze nieuwe tarieven zijn vermeld in een uitvoerige nota van Ged. Sta ten aan Provinciale Staten, waarin een gedetailleerd verslag wordt ge geven van de onderhandelingen met de minister. Deze onderhandelingen werden begonnen nadat vorig jaar Provinciale Staten zij het schoor voetend de motie hadden ingetrok ken van 30 juli 1952, die een afwij zing inhield van elke verdere beper king van de vrije veren. De provincie stelde bij dit her nieuwde overleg aan de minister een aantal voorwaarden, namelijk verbetering van de outillage (nieuwe boot), verruiming van de provinciale financiën op het ge bied van de zo zwaar op de pro vinciale middelen drukkende land wegen, waartegenover dan zou staan het op zich nemen door de provincie van een bepaald per centage van het totale tekort van de veerdiensten en herstel van de vroeger bestaande vorm van rijkstoezicht (d.w.z. niet meer via de rijkswaterstaat). De minister kwam daarop met het volgende tarief: passagiers 0,40; maandkaarten voor passagiers 3; fietsen en bromfietsen 0.15; motor fietsen 0,50; personenauto's 2,50; zware vrachtauto's en autobussen 4; vrachtauto's met aanhangwa gen en trekkers met oplegger 5, terwijl hij na drie jaar de zaak op nieuw wilde bekijken. Het voorstel van de provincie om een bepaald percentage (10) voor rekening van de provincie te nemen werd even wel afgewezen omdat de daaraan verbonden voorwaarde (subsidie land wegen) niet aanvaardbaar was. Gedeputeerden waren echter over de ze tarieven teleurgesteld en na over leg met vertrouwensmannen uit de Statenfracties en met de Kamers van Koophandel werd opnieuw deze deli cate kwestie met de minister opgeno men. Daarbij werd er op gewezen, dat het regelmatig verkeer niet te zwaar zou mogen worden belast, zo dat invoering van maandkaarten en vaarboekjes nodig was. Uiteindelijk kwamen de in de aanhef van dit ar tikel genoemde tarieven uit de bus. Ged. Staten hebben daarmee welis waar niet helemaal hun zin gekregen maar hebben zich nietttemin tegen over de minister bereid verklaard het resultaat van dit overleg in de Sta tenvergadering te verdedigen. Wel iswaar behoort het bepalen van de tarieven niet tot de competentie van de Staten, maar deze zaak is van zulk een groot belang, dat Ged. Sta ten het gewenst achten, dat de Sta ten zich hierover in het openbaar uit spreken. Ter vergelijking kan nog worden ge meld, dat de huidige tarieven liggen tussen gratis overtocht (beneden- deks) tot 1,80 voor zwaardere auto's. Gromyko ontving westerse ambassadeurs afzonderlijk. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren de ambassadeurs van de westelijke „Grote Drie" bij zich ont vangen om hun een nota te overhan digen. Het eerst werd de Franse ambas sadeur, Maurice De jean, ontvangen. Vervolgens de Amerikaan Thompson en de Brit Patrick Reilly. Iedere am bassadeur bracht een half uur door in het gezelschap van Gromyko. De ambassadeurs weigerden zich uit te laten over de nota, die waarschijn lijk betrekking heeft op de voorge nomen topconferentie. De Sowjet-Unie stemt in met een voortzetting van de bespiekingen op ambassadeurs-niveau. Zij heeft daar bij echter de beperking opgelegd, dat de ambassadeurs alleen zullen mogen spreken over de tijd en de plaats waarop de ministers van buitenland se zaken van Engeland, Frankrijk, :omen om voorbereidingen te treffen voor een topconferentie. Aan de ministersconferentie wil de Russische regering de taak toe bedelen de agenda voor de topcon ferentie te bespreken. Volgens de gezaghebbende krin gen die dit meedeelden, betreurt Gromyko het in zijn antwoord aan de westerse landen, dat het westen heeft besloten de bespre kingen niet uit te breiden door afgevaardigden van Polen en Tsjecho-Slowakije toe te laten tot het voorbereidend overleg. nemen, maar de vakbond van het per soneel van de ondergrondse heeft uit solidariteit geweigerd de leden toe te staan extra treinen te bemanneil. De staking is uitgeroepen door de machtige „Transport and general Workers Union" om looneisen kracht bij te zetten. Het buspersoneel ver langt een loonsverhoging van 10 shilling sixpence (ruim 5 gulden) per week. Het Hof voor arbeidszaken heeft een loonsverhoging van 8 shil ling sixpence (ruim 4 gulden) toege wezen. Bepaald werd dat deze ver hoging alleen zou gelden voor 32.000 werknemers in centraal-Londen. De vakbond ging met deze beslis singen niet akkoord. Het standpunt van het ministerie van arbeid was dat als het personeel van de bussen die de verbindingen met de buiten wijken onderhouden, ook loonsverho ging zou krijgen, dit overal in Enge land tot een nieuwe stroom van loon eisen zou leiden. Er dreigt ook een staking bij de spoorwegen. De leiders van 23.500 spoormannen in Noord- West-Engeland hebben een resolu tie aangenomen, waarin aan de vakbond verzocht wordt onmid dellijk een staking uit te roepen als de spoormannen geen bevre digend aanbod ontvangen in loon onderhandelingen, die gisteren in Londen zijn begonnen. Weer in Europa. Het weer in Europa volgens de rap porten van gisteravond 7 uur. Helsinki, half bewolkt 1 Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, mist Londen, geheel bewolkt Amsterdam, geheel bewolk' Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolk Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, regen München, onweer Garmisch P., geheel bewolkt Zürich, geheel bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, geheel bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbrück, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt VERWACHT. PLAATSELIJK BUIEN. Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN 7 mei Zon op 5.01 onder 20.13 Maan op onder 8.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1