KAPPIE POLDER WALCHEREN BESLOOT TOT LENING VAN VIJF TON WALCHEREN DS. F. A. VAN LIERE TEGEN DE HERINDELINGSPLANNEN GEREGELD CONTACT MET BELGIË OVER DELTAZAKEN en het geheim van Kattekol MAANDAG 5 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MET 22 TEGEN 3 STEMMEN Voorstel om najaarsschouw op 15 december te houden kreeg eveneens meerderheid De algemene vergadering van de Polder Walcheren heeft zaterdagmor gen tijdens de in het Polderhuis gehouden zitting met 22 stemmen voor, 3 tegen en een blanco stem het voorstel van het dagelijks bestuur aange nomen om met ingang van 1 juni 1958 een 30-jarige lening van 500.000 a 5>/2% aan te gaan bij de Nederlandse Waterschapsbank N.V. Dit ge beurde echter niet dan na een uitvoerige bespreking, tijdens welke met name bezwaren werden gemaakt tegen de voorwaarden, die de Neder landse Waterscliapsbank stelt. De voorwaarden voor deze 80-jarige lening zijn een koers van 98 procent en een rente van 5% procent, terwijl de eer ste 10 jaar niet zal worden afgelost; daarna aflossing in 20 gelijke jaarlijkse termijnen; versterkte aflossing pas na 15 jaar toegestaan tegen een koers van 101 procent gedurende 5 jaar, daarna gedurende de resterende looptijd a 101 procent. Zes extra treinen te Arnemuiden Een goed bericht kwam voor Arne muiden uit de bus. Het komt van de Nederlandse Spoorwegen. In de zomerdienst, cue op 1 juni a.s. ingaat, zullen bij wijze van proef da gelijks te Arnemuiden zes treinen ex tra stoppen boven het aantal, dat thans het vissersdorp „aandoet". voor te stellen de schouw op 15 de cember te houden, aangenomen met 20 stemmen voor, 2 tegen en 4 blanco. LAATSTE NIEUWS. Radio-Djakarta: Boekittinggi veroverd De Indonesische regeringstroepen hebben Boekittinggi, de hoofdstad der opstandelingen in West-Sumatra, ver overd. Aldus heeft radio-Djakarta maandag gemeld. De verovering geschiedde zondag om 10.50 plaatselijke tijd, aldus de radio. Oostwatering In een toelichting op dit voorstel stipte de voorzitter van het dagelijks bestuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, aan, dat het geduren de de laatste twee jaar voor de lager publiekrechtelijke lichamen moeilijk geweest is om aan geld te komen. Wanneer nu van het aanbod van de Waterschapsbank geen gebruik ge maakt zou worden onder het motief, dat de rente te hoog is, zal volgens het dagelijks bestuur de polder in de toekomst niet meer bij de bank be hoeven aan te kloppen. Met name mr. Th. Portheine op perde ernstige bezwaren tegen de voorwaarden, die hij alleen maar voordelig voor de bank achtte. Bo vendien is de aflossing geblokkeerd tot 15 jaar, terwijl de polder dan nog 3% procent hoger moet terug betalen. De heer Portheine wilde het aanbod in deze vorm niet ac cepteren, maar trachten op een an dere manier geld te lenen. Het grootste bezwaar van mr. J. H. C. Heyse was, dat de polder geduren de 15 jaar aan het hoge rente gamma blijft vastzitten. Mr. W. F. E. baron van der Feltz wees erop, dat de Waterschapsbank er is om de polder te helpen en niet, zoals het bestuur had opgemerkt, de polder om de Waterschapsbank te helpen. Jhr. Rutgers van Rozenburg wees erop, dat uiteraard niet voor zien kon worden, dat de rente hoger zou worden. Wanneer de lening aan het begin van het jaar tegen de toen lopende rentevoet gesloten had kun nen worden, zou Het polderbestuur er zjjker op ingegaan zijn. Bovendien moet er nog een lening van een mil joen gulden afgelost worden bij de K,N.S.M. Daarbij komt nog, dat de polder moreel verplicht is om de le- nirig bij de Waterschapsbank te slui ten, hetgeen mr. J. A. Dumon Tak met de voorzitter eens was. Op voor stel van de heer Heyse werd tenslot te tot hoofdelijke stemming overge gaan, waarbij dus het voorstel met 22 tegen 3 en 1 onthouding aangeno men werd. Najaarsschouw Bij de behandeling van het verslag over de toestand van de polder over 1957 werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de datum, waarop de najaarsschouw moet worden gehou den. Voor 1957 had het bestuur deze schouw vastgesteld op 1 november, omdat het experiment om dit laat in het najaar, zoals in 1956 op 15 de cember, vast te stellen, als mislukt beschouwd moet worden. Verschillende commissarissen von den de datum van 1 november ech ter veel te vroeg. Vooral de heer J. Bosselaar Szn ageerde sterk te- tegen dit tijdstip, omdat in novem ber de aardappelen en bieten er wel voor zorgen, dat de landbouwers over weinig tijd beschikken. „En dan moeien we het zaterdagsmid dags doen, wanneer het personeel vrij heeft," aldus de heer Bosse laar, die aanstipte, dat het voor de boeren onmogelijk is. De voorzitter van het dagelijks be stuur merkte op, dat. ook al wordt de schouw tot een later tijdstip uit gesteld, de meeste landbouwers toch tot de laatste dag wachten met schoonmaken. De heer D. Gideonse zei echter te garanderen, dat bij vaststellen van de schouw op 15 cember de sloten dan ook schoon zullen zijn. De heer Z. Maljaars had bezwaren tegen het optreden van het polder- personeel, wanneer dit bij nalatigheid van de landbouwer de sloten schoon maakt. De voorzitter merkt in dit verband echter op, dat tijdens de be spreking van het bestuur met het kringbestuur voor Walcheren van de Z.LJVI. en de C.B.T.B. van onbehoor lijk optreden niets gebleken was. Tot slot werd een voorstel van de heer Maljaars, om het dagelijks bestuur Voor het treffen van een summiere voorziening tot beteugeling van de afneming beneden de berm bij strandpaal 53 van de Oostwatering stond de algemene vergadering een krediet toe van 60.000. Het moment waarop dit werk zal worden uitge voerd, wil het dagelijks bestuur laten afhangen van de verdere plaatselijke ontwikkeling en van het tempo van uitvoeren van de werken in het Veerse Gat. Voor de aankoop van een stencil machine. alsmede ter financiering van kantoormeubilair, dat overgeno men is van de Herverkaveling Wal cheren, werd een 5-jarige lening van 3800 a 4 procent aangegaan bij het Fonds C (Wegenfonds). Aan het begin van de vergadering werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen commissaris, de heer P. Lampert Pzn., onderzocht. Rembrandt-expositie in Vlissingens Gasthuis Reprodukties met korte leerzame bijschriften Marktberichten VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDELBURG. 2 mei. Aardappels: Furore grote 14 40— 15.90. Koopm. blauwe grote 12.40. Bintje grote 12—12.30. Gele Eigenheimers gr 6,20—11.30. Bevelanders grote 10.70. Fruit: Aardbeien (glas) 9 ct. per stuk. Groenten: 'Bloemkool per kist 2 st. 73, 3 st. 66—72, 4 St. 40—64, 6 St. 17—52, 8 st. 10—42, 10 st. 6—21, 12 St. 5—18, 15 St. 4—13, 18 St. 4. Komkommers A 67, B 52, C 36, stek 17. Bospeen 61. Spinazie 8',a—19. Ra barber 14—26, Radijs 17—32. Witlof 50—61. Andijvie 22—42. Prol 10—28. Postelein 74 —94. Uien 18, sjalotten 19—25. Sla-dunsel en stoofsla 10ia. Sla A 7—24, B 10—20, C 8—17. Aanvoer sla 20.000 stuks. Aan voer spinazie 12.000 kg. Aanvoer bloem kool 15.000 stuks. De expositie „Wie was Rembrandt" die onder auspiciën van het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen het land doorreist, is gister avond in twee lokalen van het voor malige Gasthuis aan het Bellamypark te Vlxssingen geopend met een korte toespraak van burgemeester mr. B. Kolff. De burgemeester sprak de hoop uit, dat velen deze tentoonstelling zul len bezoeken en nog meer waarde ring zullen krijgen voor Nederlands grootste schilder aller tijden. De herdenking van De Ruyter vorig jaar verhinderde, deze reeds in het Rembrandtherdenkingsjaar 1956 in Den Haag voor het eerst vertoonde verzameling wetenswaardigheden eer der naar Vhssingen te doen komen. De burgemeester dankte regenten en re gentessen van het Gasthuis voor deze inmiddels geenszins verouderde cul turele manifestatie. Reeds bij voorbaat staat vast, dat het aan belangstelling niet zal ont breken. In de eerstkomende weken zullen elke ochtend en elke middag klassen schoolkinderen zich verdrin gen voor de borden, die langs de wan den van beide Gasthuiszalen zijn op- gestald. Op .overzichtelijke manier vertellen reprodukties (in zwart-wit) en korte bijschriften daar over Rem- brandts leven en werk, waarbij de sa mensteller. dr. J. Hulsker. heeft ge streefd, een en ander te plaatsen te gen de achtergrond van het leven dier zeventiende-eeuwse dagen. Na het openingswoord van de bur gemeester maakten de genodigden, onder wie zich de Vlissingse wethou ders bevonden, een rondgang over de expositie, waar onder meer de volgen de aspecten worden behandeld: Rem- brandts woonplaatsen, interieur en kostuum, biografen, tijdgenoten, Rem- brandts omgeving, thema's voor zijn kunstwerken en het oordeel van an deren over hem. Treffend zijn de re produkties van de zelfportretten, voorzien van korte onderschriften die een hele levensgang aanduiden: moe dig... hooghartig... zelfbewust... ge rijpt... berustend... Chr. Besturenbond in 1957 In het dezer dagen verschenen jaaroverzicht van de Christelijke Be sturenbond te Vlissingen geeft de se cretaris, de heer M. Bode, een breed voerig verslag van de werkzaamheid der verschillende bij deze besturen bond aangesloten organisaties over 1957. Herinnerd wordt aan het overlij den in april j.l. van de oud-secretaris, de heer H. M. Harinck, die vele jaren zulk een grote plaats in het christe lijk organisatieleven heeft ingeno men. Met grote dankbaarheid mag ge constateerd worden, dat de verande ringen in ons maatschappelijk er economisch bestel de Vlissingse af delingen niet in sterke mate hebben getroffen. Behalve een aantal ont- slaggevallen in de bouwnijverheid bleef de bouwactiviteit op een rede lijk peil en de werkgelegenheid in het algemeen op hetzelfde niveau. bezetting en opnamecapaciteit van de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde". Het stemt tot grote voldoening, dat het C.N.V. een districtsbestuur der, de heer Beenhakker, voor Zee land heeft aangewezen, die thans in Middelburg woonachtig is. Het totaal aantal leden van de bij de Chr. Besturenbond aangesloten organisaties daalde in het verslag jaar met 50. en bedroeg op 31 decem ber 1957 1248. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer A. H. Ie Feber, sloot aan inkomsten uitgaven met een bedrag van 1982,21, met een nadelig saldo van 255,31. Het fonds „Draagt Elkanders Las ten", (fonds tot bestrijding der tu berculose en ter bevordering der volksgezondheid verleende in 1957 in 19 gevallen hulp tot een bedrag van 1472.40. Het rechtskundig bureau van de Chr. Besturenbond verleende in 1957 in totaal 73 adviezen. In de op woensdag 7 mei a.i houden jaarvergadering komen o.a. ..spreking het jeugdwerk en de oprichting van een chr. culturele vereniging. De plannen hiervoor gaan vastere vorm aannemen. Ge tracht zal worden met medewerking van de Chr. Besturenbond te komen tot een zelfstandige, onafhankelijke vereniging, in de geest van de vroe ger bestaande, bloeiende Vereniging van chr. kunst, wetenschap en ont wikkeling. SEROOSKERKE (W.) „Beatrix" vierde koninginnedag De christelijke Oranjevereniging „Beatrix" te Serooskerke (W.) or ganiseerde op koninginnedag een tweetal bijeenkomsten in het vereni gingsgebouw onder leiding van haar voorzitter, de heer Js. Cevaal. 's Mid dags werd voor de kinderen een filmvoorstelling gegeven door de heer Cornelisse uit Middelburg en trad de bekende goochelaar „Mystic Marco" op met aardige kindernummertjes. Bijna 300 kinderen woonden deze voorstelling bij. 's Avonds was er een bijeenkomst voor de ouderen en ook deze was buitengewoon goed bezocht. Na de opening speelde de muziekvereniging E.M.M. enige nummers. Hierna werd het toneelstuk „De stormbal hangt uit", door eigen leden zeer verdien stelijk opgevoerd. Dit stuk werd ge schreven door Wil Brakenberg ter nagedachtenis aan zijn kameraden die in de meidagen van 1940 op de Grebbeberg hun Teven lieten. Het pu bliek, dat met grote aandacht het spel volgde, beloonde de speelsters en spelers met een gul applaus. Het technische gedeelte was in handen van de heer J. Willeboordse terwijl de heer I. Lorier de grime verzorg de. De regie berustte bij de heer M. de Pagtev. Na afloop werden de da mes in de bloemetjes gezet en kre gen de heren een rokertje. In de pauze zorgde E.M.M. voor muziek. De avond werd begonnen met het ge zamenlijk zingen van het Wilhelmus en besloten met het Zeeuwse volks lied. BIGGEKERKE Concert op Kerkplein Maandagavond 5 mei om half acht a.s. zal de fanfare „Willen is Kun- te Biggekerke, bij gunstig weer Protestantse Belgen hielden Bijbeldag in Antwerpen Bijna tweeduizend protestanten uit alle delen van België hebben donder dag hun jaarlijkse bijbeldag in Ant werpen gehouden. Terwijl tienduizen den van hun landgenoten opgewekt het 1-meifeest vierden, hebben zij zich in de stijlvolle Christuskerk te Ant werpen bezonnen op tal van proble men en vraagstukken. De morgenbij eenkomst vermeldde niet minder dan drie referaten, namelijk door ds. J. Luteijn, die sprak over het onderwerp „Het geloof dat blijft", ds. H. S. Buunk over „De hoop die blijft", en de heer J. Overdulve over „De liefde die blijft". Des middags werd de bijeenkomst om drie uur weer heropend. Als gas ten hadden zich toen bij de aanwezi gen gevoegd de leden van het muziek gezelschap „Hosanna" te Goes, die de samenzang begeleidden en enkele muzieknummers ten gehore brachten. Eveneens werd medewerking verleend door de Interkerkelijke Bond van Egalisatiekoren in België. Tijdens de middagbijeenkomst traden twee Ne derlandse sprekers op, namelijk prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst en de neer M. Ruppert, beiden uit Zeist. Profes sor Diepenhorst behandelde het on derwerp „De zin van de wereld", en de heer Ruppert bepaalde zijn gehoor bij zijn spreekbeurt, getiteld „De zin van ons dagelijks leven". Het programma werd 's avonds voortgezet in de schouwburg „Maje stic", waar wederom enkele toespra ken werden gehouden. „Het rijk dat blijft", aldus luidde de titel van het referaat van ds. A. J. Pieters, waar na de majoor van het Leger des Heils A. Kruisinga sprak over „Het leven dat blijft". Tenslotte was er nog zang door Mimi v. d. Loo. Deze avondsa menkomst, die muzikaal werd opge luisterd door het muziekgezelschap „Hosanna" te Goes, stond onder lei ding van ds. F. Wageschiet. Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN. Sluiting bureaus der gemeente op 5 mei 1958, des namiddags. Burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat de bureaus van alle openbare instellingen en diensten der gemeente op 5 mei 1958 vanaf 12.30 uur voor het publiek gesloten zullen zun. vlissingen, 3 mei 1958. (Slot van pag. l) ln de nieuwe gemeenteraden; het verminderen van een aantal perso nen, absoluut en relatief, dat de medeverantwoordelijkheid draaft en het toenemen van de bureaucratische tendenzen die in onze maatschappij toch al sterk genoeg zijn. Ds. Van Liero concludeert, dat liet streven naar grotere eenhe den in de voorgestelde concentra tie een gevaarlijke dwaling is. Men versnelt hiermee het proces, de uitvoerende organen te hullen in een wolk van ondoorzichtig heid, een proces, dat eigenlijk be streden moet worden. Men wroet op deze manier, ongewild, aan de wortels der democratie. Bestuurskracht De schrijver van het bezwaarschrift vraagt zich verder af, wat die gro tere bestuurskracht is, waarvan geen definitie is te geven, zelfs niet door degenen, die er steeds mee schermen. Is het besluitvaardigheid, vergro ting van de financiële draagkracht, het aantrekken van meer deskundig personeel, of kunnen bepaalde streek- belangen door één gemeentebestuur vlotter en efficiënter worden behar tigd? Ds. Van Liere betwijfelt dit, want zegt hij, „ook in de toe komst zullen gemeenschappelijke regelingen en samenwerking tus sen gemeenten met gelijke belan gen noodzakelijk blijven. Boven dien zal men aannemelijk moe ten maken, waarom de aparte, thans bestaande gemeenten even tuele problemen niet zelf kunnen oplossen. Alle argumenten vóór samen voeging zullen moeten worden af gewogen tegen de nadelen, die 't vormen van grote streekgemeen- ten met zich meebrengt. Bij het tot stand komen van 't hui dige voorstel heeft het kennelijk ont broken aan een duidelijke voorstel ling van die principes, die een beper king dienen op te leggen aan de uit gebreidheid der te vormen gemeenten. Wil men die principes alle geldig heid ontzeggen, dan is er geen enke le reden meer om van Schouwen-Dui- veland niet één gemeente te maken. Naar hetzelfde beginsel kan men dan in Zeeland met vijftien gemeenten volstaan. Wil men daartoe niet overgaan, dan moet men consequent zijn en moet men streven naar een zoveel mogelijk samenvallen van gemeen schap en gemeente. Het huidige voorstel doet noch het een noch het ander en heeft daar om iets willekeurigs. Ds. Van Liere tracht in zijn bezwaar schrift een schets te geven van een „herziene" gemeentelijke herindeling. Zo schrijft hij, dat een samenvoeging van Eikerzee. Ellemeet en Duivendij- ke volkomen in de lijn ligt. Een der gelijke „fusie" zou ook door de be trokken gemeentebesturen wel geac cepteerd worden. Kerkwerve zou als afzonderlijke gemeente gehandhaafd moeten blij ven, evenwel met uitbreiding van Mo- riaanshoofd, wat een geringe ver groting van de gemeente zou beteke nen. Noordwelle en Serooskerke zijn kleine doch springlevende dorpsge meenschappen, met een zeer klein inwonertal. Hoewel de raden van deze gemeenten er de voorkeur aan gege ven hebben om zelfstandig te blijven, zal een combinatie met de westelijke buurgemeenten onvermijdelijk zijn. Het idee van een streekgemeente Westenschouwendient echter te worden opgegeven. Volgens ds. Van Liere moet Renesse zelfstandig blij ven, eventueel in combinatie met Noordwelle. Daarnaast is een combi natie Haamstede-Burgh-Seroosker- ke te overwegen. „Van de zijde van Burgh zal hier tegen bezwaar bestaan", aldus ds. Van Liere, „maar dat is waarschijn lijk om partij-politieke redenen." Wat Serooskerke betreft is een combinatie met Noordwelle of Kerk werve evenzeer een mogelijkheid. In dat geval zou Serooskerke waar schijnlijk meer „eigen" stem behou den. Partij-politieke bezwaren staan te vens een combinatie Ouwerkerk- Nieuwerkerk in de weg. Voor de ove rige gemeenten zou ds. Van Liere niet verder willen gaan dan enkele grenscorrecties. „De radicaalste vorm, die met het door mij verdedigde beginsel in over eenstemming te brengen is, is een vermindering van het aantal gemeen ten met zes, tot twaalf", schrijft ds. Van Liere. „Dit is geen ingrijpende verandering. Maar evenmin is de sociale en economische structuur \*an het eiland ingrijpend veranderd in de afgelopen anderhalve eeuw. Wat er tengevolge van het Delta- Ï-lan op 't eiland zal gebeuren is nog e onzeker, om het reeds nu tot uit gangspunt te nemen." „Gezien tegen de achtergrond van de „pedagogiek der democratie" moet het", zo besluit ds. Van Liere zijn be zwaarschrift, „duidelijk geworden zijn, dat het verzet tegen de samen voeging niet met sentiment of plaat selijk chauvinisme gekarakteriseerd kan worden, zoals door de voorstan ders van de grote gemeenten vaak wordt voorgesteld." Dit niet in het minst door een goede een concert geven op het Kerkplein. MINISTER LUNS Zowel op technisch als politiek gebied Reeds geruime tijd bestaat tussen de betrokken Nederlandse en Belgi sche technische dienst geregeld con tact over de Nederlandse Deltaplan nen, waarbij van weerskanten de ge wenste gegevens zonder enige terug houdendheid worden verschaft, zo deelt minister Luns in zijn memorie van antwoord over de begroting van buitenlandse zaken aan de Eerste Ka mer mede. Een Belgisch waterbouw kundig ingenieur is gedetacheerd bij het Waterloopkundig Laboratorium te Delft voor het volgen van proeven en onderzoekingen voor de Delta werken, terwijl aan Nederlandse des kundigen toegang wordt verleend tot het Belgische laboratorium te Borger- hout. Indien de aan Belgische zijde be staande beduchtheid over de gevolgen van het Deltaplan voor de Belgische belangen niet zou worden weggeno men door de resultaten van de m bei de landen ondernomen onderzoekin gen, zou België eventuele technische bezwaren naar voren kunnen brengen in de Nederlands-Belgische Techni sche Scheldecommlssie, welke studie commissie de bevoegdheid bezit om daarvan kennis te nemen. Op het po litieke vlak wordt, indien daartoe aan leiding bestaat, contact onderhouden tussen de beide ministers van buiten landse zaken, die elkaar geregeld ont moeten bij de vele gelegenheden, dat zij hun land in internationaal verband vertegenwoordigen In dit verband wil de regering nog eens de gemeenschappelijke Neder landsBelgische verklaring van 14 november 1955 over het probleem van de waterwegen in de herinnering roepen. Bij die gelegenheid heeft de Belgische regering verklaard, dat België vanzelfsprekend het recht van Nederland erkent om zich tegen her haling van overstromingen te verde digen en daartoe de zeegaten af te dammen; anderzijds heeft de Neder landse regering bij deze gelegenheid erkend, dat bij de uitvoering van de werken rekening behoort te wor den gehouden met de Belgische be langen, zowel ten aanzien van de Schelde als van de tussenwateren. Drente schenkt Geersdijk een vergaderlokaal In de Statenvergadering van Dren te, onder voorzitterschap van de com missaris der koningin, mr. J. Cramer werd besloten een bedrag van jnaxi- maal 60.000 beschikbaar të stellen voor de bouw van een vergaderlokaal in Geersdijk, in de gemeente Wissen- kerke. Een voorstel tot hulpverle ning voor het door de watersnood in 1953 getroffen gebied werd vrij spoe dig door de Staten genomen doch is blijven liggen, totdat overleg met de betreffende instanties kon worden gepleegd. Geadviseerd werd de Drent se bijdragen te bestemmen voor ge noemd doel. De gemeenschap Geers dijk heeft dringend behoefte aan een vergaderlokaal, dat ruimte zal moe ten bieden voor ongeveer 100 perso nen. De inwoners van het dorp zul len zelf de inrichting bekostigen. 6, mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap -f- nap nap nap 3.34 2.42 16.00 2.45 10.07 2.24 22.34 2.28 4.03 2.56 16.34 2.59 10.41 2.39 23.08 2.43 4.56 2.61 17.23 2.67 11.18 2.54 23.42 2.58 b.oa 1.66 17.32 1.54 10.38 1.68 23.01 1.71 5.28 1.92 17.58 1.80 11.02 1.96 23.29 1.99 Burgerlijke stand WKSTKAPELLE. Bevallen: M. Gabrll'lseGabriëlse, z.; N. Klipse— Roelse, «i.: A. SttooJobse, z P. Simonsc—Hengst, Ondertrouwd: j. l. van Veardegem. 25 J. en T. Brasser, 19 j. Getrouwd: W. de Buck, 30 j. en K. Ga briëlse. 26 J. Overleden: P. Lievense, 71 j.. weduwe van J. Minderhoud; A. Gabriëlse, 53 J., echtgenoot van P. Heijt. BIGGEKERKE. Bevallen: N. Wijkhuljs—Kleinepier, z.; M. C. den Hollander—Verhage, z. MELIS KERKE. Bevallen: S. Maljaars—Poppe, z. Getrouwd: D. Riemens, 24 j. en J. Jon- gepier, 24 j.; J. Geschiere, 24 j. en T. Mat- thijsse, 24 J.; A. Dekker, 26 j, en J. Mal jaars, 20 j.; A. Prinsen, 26 J. en S. Boo gaard, 20 J. 10. Toen zij de gevangenis verlieten, stond hen aan de uitgang een indrukwekkende figuur op te wachten, die ie der van hen met een gulle handdruk begroette. „Ik ben de nieuwe presi dent, Antonio Peperin", ver klaarde de militair min zaam. „Het is een goede ge woonte hier in Plattepet', dat het staatshoofd de slachtoffers van ziin corrup te voorganger ae hand schudt. Hoe maakt U het U wordt natuurlijk in al uw rechten hersteld. Dat spreekt vanzelf". Dat wa- natuurlijk fijn om te horen „Krijgen we dan ook onzi vergunningen terug om het beeld van Kattekopl op te graven?" vroeg Kappie „Het Is schatten waard, ziet U?" verduidelijkten de he ren Priegl en Prak in kooi1. Daar wilde het nieuwe staatshoofd wel meer van horen en Kappie deed hem het hele ver haal over de expeditie en de onprettige han delwijze van generaal Jeminee. „Aha!" riep president Peperin, toen hij was uitgesproken. „Dus daarom is die onbetrouwbare Jeminee met „de Kortemetl" uitgevaren! Ik begreep ul niet waarom hij zo dom kon zijn omJPlattepetl te verlaten. Iedere president, die hier even zijn hielen licht wordt namelijk direct gewipt, zie je? Aha, vandaar..." Op het staatshoofd ver scheen een bezorgde uitdrukking. „Maar als hij nu eens met die schatten te rugkomt", vervolgde hij, „dan heeft hij de macht weer in handen... Vanzelfsprekend. Zo gaat dat hier! Daarom geef ik jullie niet al leen vergunning om hem achterna te gaan... Ik geef jullie opdracht om het te doen en zelfs een kanon om hem in de grond te boren, zodra je hem ziet! Begrepen?" Mislukte overval op bankloper te Groningen. In Groningen is zaterdag een over val gepleegd op een bankloper, waar bij een tas met 60.000 werd buitge maakt. De overvaller moest de tas weer laten vallen toen hij door twee scholieren werd achtervolgd. De Gro ningse politie heeft een 36-jarige werk man aangehouden, op verdenking de overval te heben gepleegd. Aan de Ubo Emmiussingel te Gro ningen reed de 61-jarige bankloper de heer S. van der Vries van een filiaal van de Rotterdamse Bank op zijn fiets met een tas met geld, inhouden- den 60.000. Aan de kant van de weg stond een man aan zijn bromfiets te prutsen. Plotseling smeet deze man de bankloper tabaksstof in de ogen en ontrukte hem de tas. Daarop reed hij snel weg op de bromfiets. De onthutste bankloper maakte on- middelüjk alarm waarop twee scho lieren ae achtervolging inzetten en de bromfietser klem reden, zodat de overvaller niet gauw genoeg langs een auto kon komen. Hij smeet de brom fiets aan de kant en nam de benen. Verderop in een dwarsstraatje wierp hij, weer in het nauw gedreven, ook de tas met geld weg. De tas werd door een echtpaar gevonden en naar de recherche gebracht. Een bekentenis in deze zaak is nog niet afgelegd. Smyslov won 22e partij; stand is thans 12—10. Na 39 zetten is de 22e partij van de tweekamp om het wereldkampi oenschap schaken tussen Smyslov (wit) en uitdager Botwinnik in een overwinning voor Smyslov geëindigd. De stand is nu 12—10 in net voor deel van Botwinnik. Door onverwacht met zwart deze partij te winnen heeft Smyslov de deur voor Botwinnik naar het we reldkampioenschap nog gesloten we ten te houden. Reeds met zijn eerste zet gaf Smyslov te kennen dat hij er niet aan dacht de titel zonder strijd uit handen te geven. Het schijnt dat dit toch van invloed op Botwinniks spel is geweest. Want tegen zijn ge woonte in speelde deze zeer passief. Te passief. Het gevolg was, dat Smyslov zonder moeite een sterke stelling kon opbouwen. Toen Botwin nik bovendien nog meehielp een aan- valslijn tegen zijn koningstelling te openen, maakte Smyslov daar een dankbaar gebruik van en besliste hierlangs de partij op krachtige wij ze in zijn voordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7