hal fzware shag PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer A.R.: FLATBOUW HEEFT TE GROTE PLAATS IN WONINGPRODUKTIE EVEN NADENKEN T ff a 3* P 0^ F rv Y waar u dubbel van geniet! halfzware ETHER e vermiste oorrmq MAANDAG 5 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 6 WONINGBOUW EN HUURBELEID Huurpeil moet naar rendabel niveau. Verschenen Is een rapport van het college van advies der Anti-Revolu tionaire partij over woningbouw en huurbeleid. In een betoog van ongeveer 50 bladzijden wordt achtereenvolgens aandacht gewijd aan het opvoeren van de woningproduktie, het woon- peil, het huurbeleid en de financie ring van de woningbouw. Na te hebben gewezen op de ernst van de woningnood wordt als door slaggevend middel voor de opheffing daarvan genoemd: het opvoeren van de woningproduktie. Daartoe zal de woningbouw een overwegend indus trieel karakter moeten gaan dragen. De arbeidsproduktiviteit en de aan trekkingskracht van de bouwnijver heid voor werknemers dient te wor den vergroot. In dit verband wordt gewezen op de noodzaak, voor goede hygiënische voorzieningen op de bouwplaats zorg te dragen. De methode van „een nieuw ont werp voor elk project" wordt schade lijk geacht voor een goede produktie. Daartegenover zou het rapport een herhaalde bouw volgens goede ont werpen willen bevorderen evenals de normalisatie van afmetingen en con structies. De overheid zou hierbij stimulerend kunnen optreden. Bepleit wordt de oprichting van een bouwkundig research-instituut ter ontwikkeling van zogenaamde standaardwoningtypen, waarvan de bouw op de meest efficiënte wijze kan plaatsvinden. Uit een oogpunt van efficiency laat het overheidsbeleid volgens het rap port nog veel te wensen over. Voor een deel is dit toe te schrijven aan een overspannen visie op de over heidstaak. Veel aandacht wordt besteed aan de opvoering van het woonpeil. Het rapport bepleit meer rekening te houden met de eisen, welke het ge zinsleven aan de woning stelt. Bij zondere zorg dient te worden besteed aan de geluidsisolatie, terwijl daar naast naar mogelijkheden moet wor den uitgezien teneinde het gedwon gen contact met andere gezinnen zo veel mogelijk te voorkomen. Ook ruimtelijk stelt het gezin welke wordt gevergd voor allerlei activiteiten. Geconstateerd wordt vervolgens, dat de na-oorlogse woningbouw in al te sterke mate is geconcentreerd op het gemid delde gezin en dat de zeer grote alsmede de zeer kleine woningen slechts in zeer onvoldoende hoe veelheden zijn verrezen. Ook aan praktische voorzieningen voor de huishoudelijke arbeid, de hy giënische voorzieningen, het verband ;ussen woning en levensstijl wijdt het rapport aandacht. Het is van me ning, dat in onverantwoord sterke mate door de gemeenten wordt over gegaan tot het bouwen van flats. Ge steld wordt, dat met name de gezin nen met kleine kinderen behoefte hebben aan eengezinshuizen, terwijl toch vooral in de steden deze niet of nauwelijks worden gebouwd. Het rapport ontkent, dat het bouwen van flats een grote grondbesparing ople vert. Het gaat hier slechts om 10 terwijl ook de kosten geen doorslag- ;evende rol spelen. Het rapport ver jaart zich niet tegen etagebouw als zodanig, doch meent, dat aeze bouw wijze tegen de behoeften der bevol king in, een al te grote plaats in de woningproduktie heeft. Over het huurbeleid wordt opge merkt, dat op tal van gronden zowel een huurbelasting als een huurblok- wijls gehouden de ruimte, 1 M 5 I 5T tl 8 m lé 15 2 V r 1Ü 9 22 CM Horizontaal. 1. spits toelopend ein de: 4. smal boordsel: 7. woudkoe; 9. voorzetsel: 11. aandeel in een loterij: 12. per felicitatie afk.; 13. ijzerhou dende grond; 15. buitenl. luchtvaart mij.; 16 onderwijzer: 17 snavel; 18. wenk; 20. meisjesnaam; 21. afval b. h. dorsen; 23 reeds; 24. vorderen; 26. zeestraat in Scandinavië; 27. bep. kabeljauw. Verticaal. 1. drietal; 2. item, afk.; 3. houtje; 4. bekstang; 5. titel, afk.; 6. rustbank; 8. mengelmoes; 10. zich toeëigenen; 12. bep. stand in Indië; 14. opbergruimte: 15. hoofddeksel; 17. streng; 19. stukje hout in 'n gat; 21. bak: 22. hevig; 24. voegwoord; 25. element, afk. bUlr.in.inrl 1 1 ïo ViivjEfe ial Kledingindustrie streeft naar 5-daagse werkweek. Het congres van de algemene bond textiel- en kledingindustrie heeft za terdag tot slot van het tweedaags congres te Amsterdam een resolutie aanvaard waarin o.m. wordt gepleit voor een verkorting van de werk week van zes tot vijf dagen. Een staking van havenarbeiders in Sydney, Brisbane en Melbourne, waardoor het werk op ten minste 41 schepen stil lag, is afgelopen. kering moet worden verworpen. Vaststelling van de huurprijs op ba sis van de woonwaarde van de wo ning wordt bepleit. Koppeling van huur aan een indexcijfer, gebaseerd op de toestand van 1940, acht het rapport niet meer verantwoord. Overigens zou, na vaststelling van de huurprijs op basis van de woonwaarde, het huurpeil langza merhand moeten worden opge trokken tot aan het rendabel ni veau, dat dient te worden bereikt op het moment, dat de woning nood een einde heeft genomen. Voorzover de economische situa tie zulks toestaat, dienen de huurverhogingen wel te worden gecompenseerd. Vervolgens worden enige be schouwingen gewijd aan het vraagstuk van de huurdifferentia- tie naar draagkracht, een vraag stuk, dat met name heden ten da ge actueel is, nu de woningwetwo ningen voor de minst draagkrach- tigen vrijwel niet betaalbaar zijn. Garnalenvisserij verkeert in onzekere situatie. De Nederlandse vissers zijn van mening, dat de garnalenstand is aan getast door overbevissing. Dit deelde Je voorzitter van de Nederlandse vissersbond, de heer R. Brands, za terdag medé op de te Utrecht gehou den jaarvergadering van de bond. Hij pleitte voor de instelling van een uitgebreid onderzoek. De heer Brands noemde de in komsten van de kottergroep over het afgelopen jaar niet onbevredigend, maar, zo zei hij, de bedrijfsonkosten waren zo hoog, dat het toch inspan ning vereiste de eindjes aan elkaar te houden. Vooral de achteruitgang in de haringstand geeft, aldus de heer Brands, reden tot bezorgdheid in verband met het feit dat ae ha ringvisserij een belangrijk onderdeel vormt van het bestaan van de kotter groep. Op internationaal niveau wordt thans een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de achteruit gang in de haringstand. De heer Brands noemde het op merkelijk dat na januari van elk seizoen een mindere aanvoer valt te constateren. Ook de garnalenvissers hebben over het algemeen in het afgelopen jaar meer besomd dan in 1956. Maar ook in deze groep waren de bedrijfs onkosten groot, vooral nu de visserij op garnalen zich gaat verplaatsen van de Waddenzee tot buiten de eilanden. De garnalenvisserij verkeert in een onzekere situatie. Hoewel de opbrengsten boven het niveau van 1956 lagen, is de aanvoer in 1957 in kilogrammen beduidend min der. Vooral het zuiden geeft reden tot bezorgdheid. Aan de minister van landbouw en visserij is ver zocht een bioloog aan te stellen die zich belast met het onderzoek van de garnalenstand. Mr. Kranenburg terug van reis naar Amerika. Met het K.L.M.-vliegtuig uit New York is zaterdag de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, na een studiereis van twee weken in de Verenigde Staten, op Schiphol terug gekeerd, waar hij werd verwelkomd door zijn echtgenote en zijn adjudant, kapitein De Vroom. Op uitnodiging van het Amerikaan se ministerie van defensie heeft de staatssecretaris een reis gemaakt, waarbij o.m. een bezoek is gebracht aan een proefterrein voor raketten, verder aan Colorado Springs, waar het hoofdkwartier van de luchtverde diging voor het Noordamerikaanse continent is gevestigd en tenslotte aan Fort Bliss, waar een aantal Ne derlanders wordt opgeleid voor het gebruik van het Nike-projectiél. Het hoofd van de legervoorlichtings- dienst, mr. G. P. Kiès, deelde aan journalisten op de luchthaven mede, dat de staatssecretaris op dit ogenblik niets te zeggen had, aangezien het een studiereis betrof en de in de Verenig de,. Staten verkregen informaties ten aaripen van de raketten van vertrou welijke aard zijn. Mr. Kranenburg was per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd om aan wezig te zijn bij de behandeling van de moties Ritmeester en Vermeer in de' Kamer, welke voor dinsdag op de agenda staan. De Noorse socialistische oud-mi- nister-president Oscar Torp is op 65- I jarige leeftijd te Oslo overleden. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 2\orew, 310M en.... Televisie herdacht de doden Op waarlijk indrukwekkende wijze heeft de Nederlandse Televisie Stich ting op de avond van de derde mei de doden uit de jaren van onderdruk king herdacht. Na het journaal met flitsen van verschillende plech tigheden In de morgenuren scha kelde men over naar de Waalsdor- pervlakte bij Den Haag, waar duizen den naamloze levenden eer betuigden aan lien, die hun leven lieten voor onze vrijheid. Met een omlijsting van koraalmuziek en een ontroerend mooie tekst, die sober werd gelezen, kwamen de beelden in de huiskamers van de stille tocht naar de in de val lende schemering door zijn rust im ponerende zandvlakte, waar voor vier eenvoudige houten kruisen een schat van bloemen werd gelegd. De camera's voegden als het ware een geheel nieuwe deniensie aan dit in drukwekkende gebeuren toe. Zelden zal op het scherm een uitzending te zien zijn geweest, die zo vol sfeer was. Op tekst van Ed Hoornik bracht Leen Timp daarna een filmimpressie van Mari Andriessens fraaie verzets- monument in Enschede. De avond werd besloten met een Amerikaanse film van een uitvoering van „Het lied der volkeren" van Gui- seppe Verdi. Een werk met nogal zware accenten, op diezelfde ge accentueerde wijze gebracht door Arturo Toscanini. Wij konden deze keuze niet direct bewonderen. Wel leent deze muziek zich voor een dag als deze, maar met symboliek alleen komt men er niet. Sportief weekend Zaterdagmiddag zullen vele sport liefhebbers dc zon buitengesloten hebben om getuige te zijn van een directe reportage van de Engelse cupfinal tussen Manchester United tegen Bolton Wanderers. De came ras volgden het spel ieder moment en men Kreeg beide doelpunten beter te zien dan wie ook in het stadion. Op de beeldbuis was haarscherp te zien, wat de oorzaak was van de ne derlaag van Manchester zenuw achtigheid en onervarenheid. Aad van Leeuwen gaf prima commentaar. En gistermiddag dus Nederland- Turkije. Abe en z'n mannen kwa men op het scherm. Wat de kwaliteit van de reportage betreft: radio-re- Oorlog en bevrijding De onvergetelijke meidagen van 1945 herleefden gisteren voor de Ne derlandse radio. Maar ook werd men met de sombere jaren daarvoor nog eens op beklemmende wijze gecon fronteerd. Dat gebeurde in het log boek van Jan van Herpen en de Hil- versumse lyceumleraar drs. D. J. van Dijk. Met de betrekkelijk schaarse stof in het archief van de Neder landse radio vond men niet zo heel veel uit de jaren 1940-1945 had den zij een indrukwekkend klank beeld samengesteld, dat o.m. de stemmen van prof. Gerbrandy en Max Blokzijl liet horen. De feestklanken van bevrijd Wal cheren, de reportage van de slag bij Arnhem en niet te vergeten de re portage uit Wageningen, met de stemmen van de generaals Foulkes en Blaskowitz, gaven dit logboek wel een heel bijzondere historische waarde. Kijk en luister Vanavond een bevrijdingsprogram ma op de televisie. Mies Bouwman leidt een speciale gelegenheidsquiz met vragen over de meidagen.Jclle de Vries zingt, reportages uit Neder land en Engeland en een uurtje feest in het Amsterdamse Bellevue met o.m. Jeltje van Radio Oranje. Bueno de Mesquito doet hieraan ook mee. Voor de radio om 6.15 uur een bijeenkomst van platendraaiers en -draaisters (met platen), om acht uur een herdenkingsbijeenkomst in de Martinikerk te Groningen met sprekers van alle gezindten en om 9.15 uur een licht amusementspro gramma. ÜITDE porter Leo Pagano deed het voor de T.V.-kijkers (gelukkig) wat kalmer aan. Nu geen spraawaterval maar een met enkele woorden kritisch vol gen van de boelende strijd. Onze N.T.S. cameraploeg (met minder sportervaring dan die van de B.B.C.) was al even „balvast" als de Britten zaterdagmiddag. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een voorstel naar het Congres gestuurd, waarin gevraagd wordt om 1.684.361.000 dollar voor militaire constructie-werken. Ruim een en een kwart miljard dollar zal worden bestemd voor defensie-projec ten op het Amerikaanse vasteland. 870 Piloot Storm keek zijn gastheer ongelovig glimlachend aan. „Je wil me zeker wat op de mouw spelden, niet?" Maar Shor Nun schudde ernstig het hoofd. „Absoluut niet. Wij zijn op Valeron uiterst voorzichtig met het binnen brengen van voorwerpen of wezens van andere plane ten. Er is hier nog geen halve eeuw geleden een zware epidemische huid ziekte uitgebroken, doordat een lid van een patrouille schotel zo dom was een kleine mosplant binnen te smokkelen van Sol I, Mer- curius. Je ziet dus, dat het ontsmettlngsbad geen over bodige maatregel is. Trou wens, zodra jij met je Hor zel in onze schotel werd binnengebracht, hebben we alles reeds voor lopig ontsmet. Je was toen bewusteloos en hebt daarvan niets gemerkt". Shor Nun greep hem bij de arm een zei; „Maar kom, we staan ons". Hij geleide Arend naar een roltrap, die ons". Hij geleide Arend naar een roltrap, die omlaag voerde, tot zij in een ondergronds station aankwamen, waar kleine gerieflijke „taxi's" gereed stonden. Vlug stapten zij in en even later suisden zij één der vele gangen in, die naar de grote stad Shastar voerden. Onze piloot bestudeerde met belangstelling het in wendige van de kleine gerieflijke wagen. Ter wijl hij voor zich uit in de schemerig verlichte tunnel tuurde, vroeg hij langs zijn neus weg: „Wie is eigenlijk Val Marian?" „Hij is mijn chef. Hoofd van de Galactische Patrouille en wat jullie op Aarde de Geheime Dienst zouden noemen", antwoordde Shor Nun. DINSDAG 6 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 0.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platenneuws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de platte landsvrouwen. 14.40 Promcnadc-ork. en solist. 15.25 Koorzang. 15."- Gram. 16,00 Voor de zieken. 16.30 Ziek' .nol. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursbei17.45 Itegerings- uitz.: Rijksdelen overzee: II. Veldkamp: Gemeentevorming in Nederlands Nleuvv- Guinea. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Drie denkers over de diepte van de menselijke ziel, door prof. dr. C. A. van Peursen. Twee lezing: Augustinus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20 20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankb. 22.05 Radlo- philbarmonisch ork. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nou- veauté's. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Orgel en trompet. 11.30 Piano recital. 12.00 Amus. muz. 12.20 Regerings- uitz.: Landb. kron.: De werktuigendag Liempde 1958. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en so liste. 13.55 Beursber. 14-00 Gram. 14-40 Schoolradio. 15.00 Mezzo-sopr. en piano, 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws, 20.05 Hoteldora- dio. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Hobo en piano. 22.45 Carlllonmuz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York Calling. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Het kameleon van de zee, film. 20.30 Vlaardingen koerst op morgen, film. 21.00 —22.50 film. I FEUILLETON door PATRICIA WENT WORTH. 19 Mevrouw Bowse nam niet eens no titie van de uitval aan haar adres. Ze greep het laatste stukje cake en zei, dat alle dorpskinderen tegenwoordig naar filmsterren weiden genoemd. HOOFDSTUK X. Cecily speelde een toccata en fuga van Bach. De overweldigende muziek - golven drongen op haar in en veegden haar geest ais 't ware schoon. Alles wat haar had gehinderd en geplaagd, scheen nu een hoopje zand. door het machtige getij der schoonheid meege voerd. Eerst toen de laatste akkoorden wegstierven, keerde ze tot haar om geving, tot de werkelijkheid terug, maar langzaam, zoals iemand, die uit een diepe slaap, waaruit alle herinne ring en smart waren verdwenen, ont waakt Ze verkeerde nu in het sta dium. dat na zulk een slaaD door gaans intreed het bewustzijn is te ruggekeerd. maar de gevoelens van leed en verdriet zijn nog verdoofd. Bij Cecily waren ontspanning en kalmte Ingetreden. In de kerk heerste duister nis, behalve bij het orgel. De lucht trilde nog na van de machtige klan ken. die 't had voortgebracht. Ze nam de handen van 't klavier en draaide zich om. Waarom ze dat deed. wist ze niet. Achteraf dacht zc. dat zij hem had horen bewegen, zij 't dan iri haar onderbewustzijn. Hij stond in dc schaduw, waar het gordijn, dat de or ganist verborg, opzij was geschoven en 't vreemde was, dat zijn aanwezig heid heel natuurlijk scheen. Later kon Cecily er boos om worden, maar op 't ogenblik zelf leek het de meest na tuurlijke zaak ter wereld... de donkere kerk, de nog in haar naklinkende mu ziek... en Grant. En alle smart scheen verdwenen. Het duurde slechts een ogenblik. Ze 'ceken elkaar aan en toen zei hij: „Sc Cecilia"... En ziedaar nu wéér iets om in door waakte nachtelijke uren over te den ken, want hoe had hij 't gezegd? Luchtig? Spottend? Ja, ja, dat moest wel zo zijn! Maar waarom... waaróm had het haar dan ontroerd? Ze zou haar verhitte wangen in liet kussen drukken en zelf het antwoord geven; „Omdat ik zo gek ben, nog van hem te houden". Nu echter zat ze hem aan te staren, met wijdgeopende ogen in 't haar omgevende licht. Eindelijk sprak hij: ,Dat was heel mooi. Je bent erg vooruitgegaan". „Vind je?" Och, 't kwam er niet op aan, wat hij zei. 't Enige wat er wél op aan kwam was, dit ogenblik van bevrij ding niet te verbreken, 't Zou niet lang duren, maar met Goethe's Faust kon ze hebben gezegd: .Verwelk' noch, du bist so schön". En alles m haar zei dit ook, maar niet hardon Woorden kostten teveel moeite. Zo drukten te veel of te weinig uit en er waren al meer dan genoeg woorden gewisseld. Wat zij als verliefde jonge vrouw tot Grant had gezegd, wat ze vol bitterheid er later had uitgestoten, moest nu niet in herinnering worden gebracht, want dan zou het'ogenblik van vrede voorbij zijn. Maaials ze niets zei. zou hij menen... Ze was er na aan toe, alles maar te laten gaan zoals het gaan wilde, onver-ehiuiw wat hij ervan mocht denkpn Misschien was het de hierop, misschien ok ie'" - wd gers en gewoners dat haar /onder ver dere overgang deed zeggen: „Iemand heeft me anonieme brieven geschrei ven". 't Was er uit voordat ze het wist en ze schrikte er zelf van. Immers, het had nooit In haar bedoeling gelegen iemand iets over deze brieven te ver tellen en zeker had Grant er niet van mogen weten. En ziedaar, nu had zij 't er zomaar uitgeflapt. Dat was een nogal alarmerend feit. Grant Hathaway dook onder de gordijnroe door en kwam in 't licht te staan'. Hij keek ongelovig en een beetje ontstemd. .Anonieme brieven?" vroeg hij. Gelukkig vond ze troost in de over denking dat Mabel Bowse zich niet slechter had kunnen kleden dan in de groen-en-bruin gestreepte japon, die zij ter ere van de feestelijkheid droeg, 't Ding was te nauw en te schel, zat als 't ware aan haar lichaam vast gekleefd en stond haar afschuwelijk. Dit feit schonk mevrouw Abbott eni ge voldoening en dus antwoordde ze slechts, op wat verstrooide toon: „Ik weet het niet... waarom vraagt U 't hem niet zelf?" Schijnbaar niet uit het veld gesla gen, nam mevrouw Bowse haar draai en wendde zich tot juffrouw Silver: „O. we houden allemaal van Grant Hathaway en hopen vurig, dat zijn proefnemingen zullen slagen, 't Is alles erg modern en wetenschappelijk en voor mij merendeels ook te tech nisch. Natuurlijk verslinden zulke experimenten veel geld en duurt het jaren voor je er iets van terug kan verwachten, dus vrees ik, dat hij een moeilijke tijd doormaakt. Hij erfde van een heel oud familielid en het landgoed was totaal verwaar loosd". Monica had het gevoel, dat ze voor haar schoonzoon had moeten opko men, maar tegen mevrouw Bowse in gaan leidde tot niets: deze liet alles langs haar niet zeer smaakvolle kleren afglijden. Gelukkig was nu Mark Harlow weer aan de beurt. „Hij kwam op „the Grange" tege lijkertijd, dat Grant zich op „Deep- side" vestigde, maar Mark probeert niet zelf zijn landerijen te beheren. Zulke dingen laten hem koud. Hij zegt, dat hij zes jaar lang, in de oor log, heel hard heeft gewerkt en erg smerig is geworden, zodat hij nu, voor de verandering, wel eens schoon mag zijn en wat van het leven genieten. Nu, ik weeg mijn woorden niet op een goedschaaltje en zei hem dan ook: „Je bent een luie jonge kerel", maar hij gaf het lachend toe. Eigen lijk is hij heel muzikaal en hij maakt liedjes, waarvoor hij veel geld krijgt. Zo heeft hij ook de muziek geschre ven voor de revue, die verleden jaar groot succes had, hoe heette ze ook weer, die dftigen lijken allemaal op elkaar en ik vergeet de namen. Maar zeker heeft hij enkele van de liedjes erin gemaakt, want dat vertelde hij me zelf". Juffrouw Silver, hier haar gebrui kelijke kuchje plaatsend, vond deze mededeling „buitengewoon interes sant". waarop juffrouw Vinnie durf de mompelen, dat Mark zo'n alleraar digste jonge man was. Verder kwam ze evenwel niet want reeds overstem de haar het diepe sterke geluid van de onvermoeide mevrouw Bowse. „Neen, het boer-spelen is voor Mark niets gedaan, Hij heeft het land aan Stokes verpacht en zichzelf dus veel hoofdbreken bespaard. Stokes wilde het graag hebben, want er is veel gras en dat heeft zijn grote vee stapel nodig. Als dat nichtje van hem niet zo'n kieskeurig stads juffertje was, zou ze zich daar heel nuttig kunnen maken! Zoals het nu is vind ik het erg goedig van hen. dat ze zich haar kuren laten welgevallen en dat heb ik ook tegen mevrouw Sto kes gezegd. „Waarom zet U dat meis je niet aan het werk?" zei ik. Nu, ze nam de woorden niet zo best op, want ze werd zo rood als een kreeft en zei, dat Mary niet sterk was! Maar ik liet me daarmee niet afschepen en zei dus: „Ze is toch sterk genoeg, om de hele dag uit te zijn. of eieren en boter te brengen naar alle huizen waar ze een knappe jonge man kan vinden! En U moogt het geloven of niet. mevrouw Stokes keek of ze me wilde aanvliegen. Ik dacht, dat ze het doen zou, maar ze beheerste zich en zei, dat ze weer aan 't werk moest". Haar kopje neerzettend, merkte juffrouw Silver op, dat er in een dorp toch heel wat omging. „Erg in teressant, zo'n wereld in 't klein. Dus mevrouw Stokes handelt in eieren en boter. Koopt U ook van haar. me vrouw Abbott?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5