„Argo Delos" gleed bijzonder vlot in zijn element PHILIPS Blijf meester Moederdag DODENHERDENKING IN TAL VAN ZEEUWSE GEMEENTEN Zeeuwse Almanak U.L.0.-C0NFERENT1E BESPRAK HET ONDERWIJS AAN MEISJES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 5 MET 1958 VIERDE IN ARGO-SER1E Mrs. Maria Lemos verrichtte op werf „De Schelde" doopplechtigheid Als vierde in de „Argo-serie" is zaterdagmorgen op de werven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de 14.260 ton metende „Argo Delos" te water gelaten. Het schip had een bijzonder vlotte stapelloop. Nadat mrs. Maria Lemos uit Athene, een zuster van de te Lon den wonende reder John Carras, de doopplechtigheid had verricht en met het haar aangeboden bijltje „de laatste beletselen" had weggevaagd, gleed 't schip, terwijl „Ons Genoegen" uit Vlissingen het Griekse volkslied speelde, statig en snel zijn element tegemoet. Het muziekkorps speelde onmiddellijk na het Griekse volkslied het Wilhelmus. De kiel voor dit schip werd in no vember van het vorig jaar gelegd. De „Argo Delos" is het vierde in een serie van tien schepen, die in de jaren 1957 tot 1960 op de werven van „De Schel de" zullen worden vervaardigd voor de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Export Centrale, in opdracht van de „Shipping Developments Cor poration Panama". De grootste lengte van de „Argo Delos" bedraagt ruim 157 meter; de grootste breedte 20 me ter. Na de stapelloop begaf het ge zélschap zich naar „Britannia", waar tijdens een lunchbijeenkomst als eerste de directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, het woord voerde. Spreker memoreerde, dat de eerste drie schepen uit de Argo-serie door Nederlandse dames werden gedoopt. Bijzonder verheugd was de heer Hup kes daarom, dat dit thans door een er van overtuigd, dat de „Argo Delos" Kamers van Koophandel bespreken tariefverhoging voor veren. Het ligt in het voornemen van de be sturen der samenwerkende Kamers van Koophandel in Zeeland op donder dag 8 mei a.s. beide Kamers in spoed vergadering bijeen te roepen in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, des mor gens om 11 uur. Als voornaamste punt van behandeling komt aan de orde het voorstel van Ged. Staten over de ver hoging van de tarieven bij de veer diensten over de Westerschelde. Het ligt tevens in de bedoeling de rekening van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden vast te stellen. Voorafgaande aan deze vergadering, komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen om tién uur in algemene vergadering bijeen met als voornaamste punt, be handeling van een voorstel tot het ver lenen van een subsidie van 1000 aan de Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch-Vlaanderen voor het jaar 1958. Opening proefbedrijf Woensdag a.s. zal de directeur-gene raal van de landbouw, ir. A. W. van de Plasse, het nieuwe proefbedrijf openen van de Vereniging tot bevor dering van Tuinbouwonderwijs te Haamstede. De plechtigheid begint om 2.30 uur. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel daarom een grote plaats in de harten van de Grieken zal innemen. Als „sou venir van Holland" bood hij mrs. Le mos tenslotte een broche aan. De technisch adjunct-directeur van de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Export Centrale, de heer R. de Bruin, richtte zich vervolgens in een Gelukwens tot de directie van „De chelde"; hij prees de'goede samen werking. Mrs. Lemos, die daarna het woord voerde, complimenteerde allen, die op enigerlei wijze bij de bouw betrokken waren. Aan de hand van de mytholo gie ging zij nader in op de naam „De los", die van het eiland, waar Apollo werd geboren. Immer emplooi De reder, mr. J. C. Carras noemde de „Argo Delos" een mooi schip; één van een soort, waarmee men iedere crisis kan weerstaan de ervaring heeft bewezen, dat er voor deze sche pen immer emplooi te vinden is. Tenslotte bracht nog mr. G. Kali- sounakis consul de gelukwensen van de Griekse ambassadeur over. Voordat de gasten per speciale trein naar Den Haag vertrokken, bracht „Ons Genoegenvoor het terras van „Britannia" nog een muzikale hulde aan het Griekse gezelschap. Kustvaarder omhoog in havenkanaal Zierikzee Zondagmorgen omstreeks half acht is de kustvaarder „Fiducia" uit Rot terdam in het havenkanaal van Zie rikzee op de westelijke havendijk, on geveer ter hoogte van de in aanbouw zijnde keersluis, omhoog gevaren. Het schip was omstreeks zes uur de haven van Zierikzee binnengelo pen om ingeklaard te worden. Het kwam uit Engeland en was op weg naar Kamperland, waar aardappelen geladen moesten worden. Aan boord bevond zich een rijksloods. Bij hoog water zondagmiddag is het schip weer vlot gekomen en door gevaren naar Veere. De kapitein van de reddingboot te Veere heeft later op de dag het schip de haven van Kamperland binnengeloodst. Examen De heren C. T. Hart uit Renesse en J. M. de Waard uit Vlissingen zijn te Delft geslaagd voor het ingenieurs examen voor elektrotechnisch inge nieur. "(zondag 11 mei) Wij zeggen hartelijk dank aan allen, die ons bij het 200-jarig jubileum van de Provinciale Zeeuwse Cou rant schriftelijk of telegrafisch hun gelukwensen de den toekomen. Ook danken wij de gevers(sters) van de talrijke bloemstukken, welke op 2 mei j.l. de receptiezaal sierden. En tenslotte brengen wij in het bijzonder dank aan de honderden bezoekers (sters), zowel uit Zeeland als uit het overige Nederland, die persoonlijk naar onze receptie waren gekomen om daarmee uiting te geven aan hun warme gevoelens jegens onze jubilerende krant. Deze dag zal gememoreerd blijven als een grote dag in de geschiedenis van de P.Z.C. DIRECTIE EN HOOFDREDACTIE STILLE TOCHTEN EN KRANSLEGGINGEN Plechtigheden op begraafplaatsen In verschillende plaatsen in Zee land zijn zaterdag de slachtoffers van de tweede wereldoorlog herdacht- Zo nam te Middelburg een groot aantal inwoners deel aan de zoge naamde „stille omgang". Omstreeks kwart over zeven vertrok deze stoet •anaf de Hoge Brug naar de alge mene begraafplaats, waar de geval len Nederlandse militairen, zeelieden, verzetsstrijders en geallieerde mili tairen een eenvoudige hulde werd ge bracht. In overeenstemming met de geest, die de gevallen helden bezielde, wer den geen toespraken gehouden. Van af kwart voor acht luidden de klok ken van de Lange Jan en van de r.-k. kerk. Precies acht uur werden vervol gens twee minuten van volkomen stilte in acht genomen, aangekon digd door hoorsignaal. Daarna werd met begeleiding van de christelijke muziekvereniging „ONDA" het zes de couplet van het Wilhelmus gezon gen. Van af de begraafplaats vertrok de stoet naar de Graanbeurs aan de Dam, waar een openlucht-herden kingsbijeenkomst gehouden werd, VAN tot tS.ijfpe BELEID In Sluiskil bonden een voetbalelftal van het openbare en een van het rooms-katholieke onderwijs de strijd aan. Het sterke elftal van het rooms- katholieke onderwijs was favoriet en na een kwartier was het ai 20. Maar toen bemoeide de politie zich er mee. Hermandad was het niet eens met het scheidsrechterlijk beleid. En terecht. Bij telling bleek name lijk, dat het katholieke onderwijs met twaalf man de strijd had aangebon den De scheidsrechter liet de wer- strljd opnieuw beginnen. Al met al wist de ploeg van het katholieke on derwijs zich ook met elf man behoor lijk te weren: met 6--2 werd gewon- AARDBEIEN. De eerste aardbeien, die op de Mid delburgse veiling werden aangevoerd, waren ditmaal van de heer E. Joosse uit Nieuw- en Sint-Joosland. En passant doken ook ook de eerste komkommers op, die de heer A. Buijs uit Veere leverde. De heer W. J. de Schipper uit Koudekerke bracht ten slotte de eerste bospeen van dit jaar op zijn naam. PAARD OP HOL. geluiden komen Sint Ann astraat een paard van de landbouwer Alf. van de Vijver op hol sloeg. Toen een moe dige inwoner zich met uitgestrekte armen voor het aanstormende dier plaatste, sloeg het rechtsaf en vloog het door een ruit. Het paard kon toen gegrepen en tot kalmte gebracht wor den. waarop de heer J. A. van Bennekom een rede hield. De heer Van Bennekom stelde zijn gehoor de vraag, waarom ieder jaar weer deze herdenking gehouden wordt. „Geef toch niet toe aan de zucht om te vergeten wat achter ons ligt", aldus betoogde de heer Van Bennekom, „want van dat verleden komen we niet meer los". Ook tijdens deze bijeenkomst verleende de muziekvereniging „ONDA" medewerking. Besloten werd met het eerstè couplet van ons volkslied. De herdenking werd, evenals vorige jaren, ge houden onder auspiciën van het bestuur der stichting 1940-1945. Te Vlissingen Te Vlissingen hebben zaterdag middag in de hal van de De Ruyter- school enkele tientallen familieleden van zeevarenden, die in de Tweede Wereldoorlog tijdens de uitoefening van hun beroep op zee zijn omgeko men, deze gevallenen plechtig her dacht met ae legging van een krans en vele andere bloemstukken aan de voet van de gedenkplaat, waarop de namen van vele zeelieden staan ver meld. De heer J. C. Anker hield een korte herdenkingsrede. Eén minuut stilte werd gevolgd door de serene klanken van het Ave Verum. Met het zesde couplet van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Hier na was er gelegenheid in de leraars kamer van de school een kopje thee te drinker ------ •-« -«• te blijven. te drinken en enige tijd bij elkaar AFSPRAAK In een kleine gemeente, ergens op Schouwen-Duiveland, kwam de domi nee vrij onverwacht op huisbezoek en de vrouw des huizes zat er beetje j mee in. Want dominee zou blijven eten en daar was zoals dat kan gebeuren eigenlijk niet op gerc- kend. Er dreigde niet name een vleestekort en daarom nam moeder maatregelen Tot de jeugdige zoon des huizes sprak ze: ,J?ietje, ale noe vrège of je vleis lust mö je zége: dankje moeder". Pietje knikte braaf van ja en op- j gewekt ging men om twaalf uur aan I tafel, ,,'n Stilcje vleisPietf", vroeg i moeder in het volste vertrouwen. i „Asjeblieft moedersprak Pietje- trouwhartig, want hij was heel de regeling alweer vergeten en dominee heeft het die middag met een heel klein piezeltje vlees moeten doen... (Advertentie Verpakking van 454 gram t i 1.20 tLAVSTWt HO. UNO *-T. UIDKWKST IKMUO Burgemeester mr. B. Kolff, wet houder W. Poppe, de directeur van het Nederlands Loodswezen, de heer C. ter Poorten cn de inspecteur van het Belgisch Loodswezen, de heer A. de Mulder, woonden de plechtigheid bij. STILLE OMGANG 's Avonds, even na half acht ver trok een grote stoet voor de stille omgang, vanaf het h.b.s.-gebouw in de Brouwenaarstraat via de Singel en het Koopmansvoetpad naar de alge mene begraafplaats. Daar sloten ve len zich bij de stoet aan. Bij het mo nument voor de gevallenen op de be graafplaats zong het koor „Hosan na", waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Burgemeester mr. B. Kolff en wet houder M. A. van Popering legden hierna een krans aan de voet van het monument. Nadat o.m. namens de consulaire vertegenwoordigers bloe men waren neergelegd, zong „Ho sanna" het Wilhelmus. Ook bij de militaire graven werden kransen er bloemen gelegd. Bij hef hoofdpoort van de Konink lijke Maatschappij „De Scheld'-' in de Aagje Dekenstraat werd zater dag bij het gedenkteken voor h' omgekomen Sehelde-personeei evër eens een krans gelegd. Te Goe: Ook in Goes is de Nationale Her denkingsavond op passende en soberi wijze gehouden. Klokgelui tussen kwart voor acht en acht uur wekte de inwoners om naar de Grote Markt te komen. Velen stelden zich vervolgens rondom het verzetsmonu- ment op, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Hierna wer den bloemen bij het monument neer gelegd, onder meer namens de ge meente door burgemeester Ten Kate. Tevoren was er in de r.-k. kerk een herdenkingsdienst gehouden en na plechtigheid was er een dienst in de Nederlands hervormde kerk, waarin ds. J. Karelse, vrij evangelisch pre dikant te Goes voorging. Op Schouwen CRI DE COEUR" Radicale vernieuwing is nodig Een „cri de coeur", zo noemde me vrouw W. Blomkwist-Lub uit Amster dam haar rede over „Het meisje op de Ulo-school" tijdens de tweede dag van de Zeeuws-YY estbrabantse Ulo- conferentie, die vrijdag en zaterdag in de „Korenbeurs" te Goes is gehou den. Het meisje op onze Ulo-scholen komt veel tekort, zo concludeerde de inleidster, die in een boeiend betoog een lans brak voor radicale verbete ring van liet onderwijs aan de Ulo's met betrekking tot de meisjes. „Wij moeten de meisjes voorbereiden op de taak die hun in de maatschappij wacht, er zijn immers veel belangrij ker dingen dan alleen taal, geschie denis, boekhouden enz., aldus me vrouw Blomkwist, die hoofd is van een meisjes-Ulo in Amsterdam. Mevrouw Blomkwist begon haar causerie met er op te wijzen, dat vol gens de onderwijswetten geen verschil bestaat tussen jongens en meisjes. Het onderwijs is evenwel op de behoeften van de jongens afgestemd. De belang stelling van meisjes van twaalf jaar en ouder gaat naar geheel andere din gen uit dan jongens van die leeftijd, aldus de inleidster. Nadat zij in grote lijnen de emancipatie van de vrouw gedurende de laatste vijftig jaar aan een nadere beschouwing had onder worpen, wees zij er op, dat meer en meer de stelling veld wint, dat het meisje recht heeft op eigen onderwijs. YVat doet nu de Ulo-school voor de meisjes om ze voor te berei den op hun taak in de maatschap pij?, zo vroeg zij zich af. De op voeding op de school is van groot Aan de voet van het monument voor de gevallen verzetsstrijders te Renesse is namens de gemeen tebesturen van Renesse, Haam stede, Zonnemaire, Serooskerke, Brouwershaven en Zierikzee za terdagmiddag tijdens een korte plechtigheid een krans gelegd. De naaste familieleden van de om gekomen verzetsstrijders waren hier bij aanwezig. Na de plechtigheid werd een bezoek gebracht aan de begraafplaats te Renesse. Ds. F. A. van Liere, predikant van de Ned. Her vormde Kerk te Renesse, las na de kranslegging enkele schriftgedeelten en herdacht daarop de gevallen ver- rg< stede, wethouder M. den Boer, legde namens de verschillende gemeenten een krans aan het voetstuk van het monument. Namens de Oranjevereniging te Renesse werd een bloemstuk gelegd door notaris M. C. van den Bout uit Renesse. Te Zierikzee was er 's avonds een stille omgang, die om kwart over ze ven begon. De tocht ging vanaf het kerkplein van de Grote kerk in de Poststraat via de Meeistraat, de bei de Nobeistraten en de Grachtweg naar de r.-k. begraafplaats. Vandaar ging men via de algemene begraaf plaats terug naar het kerkplein, waar de stoet werd ontbonden. In aansluiting hierop werd in de Grote Kerk een herdenkingsdienst gehouden. Te Terneuzen werd zaterdagavond eveneens een stille tocht gemaakt naar het oorlogsmonument bij de Westsluis. Hieraan namen onder meer burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen en verschillende raadsleden deel. Na terugkeer van de stoet op de Markt werd de plechtigheid be sloten met het spelen van het volks lied door de harmonie „Terneuzen". Werkloosheid neemt af De cijfers over de stand van de werk loosheid geven per eind april, in ver gelijking tot de voorgaande maand, een vrij grote daling te zien. Het aantal werkloze mannen in ons land liep namelijk terug van 116.128 per eind maart tot 99.583 per 30 april. Ook Zeeland deelde in deze daling, namelijk van 4240 tot 3713. Hiervan waren er 2628 (eind maart 2871) ge heel werkloos en 1058 (1369) werk zaam op aanvullende werken. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen daalde in Zeeland van 328 tot 262. Verdeeld over de verschillende Zeeuwse gewestelijke arbeidsbureaus was de situatie als volgt: Goes: ultimo maart: 815 mannen en 11 vrouwen; ultimo april: 720 man nen en 84 vrouwen. Middelburg: uit. maart: 1.234 m. en 57 vr.; uit. april 1.025 m. en 46 vr. Terneuzen: uit. maart: 1.635 m. en 106 vr.; uit. april 1.446 m. en 91 vr. Zierikzee: uit. maart: 556' m. en 54 vr.; uit. april 522 m. en 41 vr. belang, want tachtig procent van het nationale inkomen wordt door de vrouw besteed. De Ulo-school moet de meisjes reeds hierop pre pareren, aldus mevrouw Blom kwist. Y'akken die jongens beslist nodig hebben, kunnen voor de meisjes komen te vervallen. Van de v.g.l.o. tot de h.b.s. moest het geven van les in koken, naaien, zie kenverzorging, gezondheidsleer, enz. enz. verplicht worden gesteld, zo vond spreekster. Funest noemde zij het in vele ge vallen, dat meisjes op 14-jarige leef tijd de school verlaten cn dan een jaar thuis in de huishouding blijven werken, omdat zij eerst op hun vijf tiende in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld. De miesjes be horen tot hun vijftiende jaar op school, meende mevrouw Blomkwist. Voorts wees zij er op, dat in Neder land meer dan 23.000 meisjes beneden de zestien jaar in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Hun positie in de maatschappij is vaak verre van stevig, en daarom zou het goed zijn wanneer op onderwijsgebied ook wat voor hen wordt gedaan. In dat verband roemde spreekster het werk van de Zonne- bloemschool en de Mater Amabilis- sohool, die echter sléchts een klein percentage van deze meisjes bestrij ken. Overigens kon zij mededelen, dat overleg gaande is tussen de ministe ries van Sociale Zaken en O., K. en \V. om uit de impasse te geraken ten aanzien van het onderwijs aan meis jes. Tenslotte merkte mevrouw Blom kwist op, dat de Ulo-scholen zich meer en meer moeten richten op de praktische dingen van het leven. Wel licht zal dat spoedig mogelijk zijn als de keuzevakken worden doorgevoerd, zo besloot zij haar aandachtig beluis terde Inleiding. Na een bespreking in de secties van dit onderwerp, kwam het nog tot een geanimeerde discussie tussen spreekster en vele van haar toehoorders. Advertentie elektrische koffiemolen Tijdens de herdenkingsplechtigheid bij het monument voor gevallen ver zetsstrijders te Renesselegde onder meer notaris Af. C. van den Bout een krans namens de plaatselijke Oranje vereniging. Foto P.Z.C.) „In dienst der Kerk" koos provinciaal voorzitter. Teruggang in ledental De organisatie van hervormde ge meenteleden „In dienst der Kerk" heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens de zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden provincia le jaarvergadering van deze organi satie werd ds. J. F. YVagener van Zoutelande tot voorzitter benoemd in de plaats van de overleden voor zitter ds. F. Don te Middelburg. De vergadering stond onder leiding van de heer J. J. Duvekot t,u Goes, die in zijn openingswoord in het bij zonder de bondsvoorzitter van „In dienst der Kerk", de heer C. Lebbing te Amsterdam, welkom heette. De heer C. Dronkers te Vlissingen me moreerde in zijn jaarverslag het over lijden van de provinciale voorzitter, ds. F. Don. Het ledenaantal van de organisatie vertoont over de laatste laren een teruggang. Ook het jaar 957 maakte hierop geen uitzonde ring. Er zijn thans 15 plaatselijke afdelingen van „In dienst der Kerk" met in totaal circa 600 leden. In 1952 waren er nog 21 afdelingen met on geveer 750 leden. Uit de rekening en verantwoording van de penning meester over 1957 bleek, dat er een batig saldo was van 94,42. Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan. herdacht de heer Duvekot in het kort het overlijden van voor zitter F. Don, die hij een stuwende kracht voor de organisatie noemde. Tot voorzitter werd vervolgens met algemene stemmen benoemd ds. J. F. YVagener, Ned. herv. predikant te Zoutelande. In de bcstuursvèkature ds. F. Don werd benoemd ds. J. H. J. Hofman te Koudekerke. Ds. F. Don jr. te Nisse werd eveneens in het be stuur gekozen. Voorts werden nog enkele vakatures vervuld, namelijk voor Schouwen-Duiveland ds. W. S. Duvekot te Zonnemaire, voor Zeeuwsch-Vlaanderen ds. H. Kuyl- man te Zuldzande en voor Moord-Be- veland de heer A. de Wildt te Kats. Met algemene stemmen werd voorts tot contactman-propagandist. be noemd de heer J. Kruijt te Zoutelande Na afhandeling van de huishoudelij ke zaken hield de bondsvoorzitter, de heer C. Lebbink, een rede over het onderwerp „Hoe is de stand in ons werk?" De inleider wees er daarbij op, dat „In dienst der Kerk" een be- zinningsorganisatie is. In dat licht gezien is het ook wel eens goed de gang van zaken naar de meest mate riële kant aan ren beschouwing te onderwerpen, 'lij verklaarde, dat de achteruitgang ;n'leden een verschijn sel is, dat z'r.h in geheel het Jand heeft voltrtv-ken Het entbotr me van een groeiende beweging is o- niet. hoewel er thans een stilstand in de achteruitgang is ingetreden. Spreker ging vervolgens dieper in op de oorzaken hiervan, die vooral ook l'ggeii in de moeilijke tijd waarin we leven. Verheugend noem de spreker het, dat zo'ii groto zegen uitgaat van de tongdagon. Nadat de heer Lebbink nog tal van praktische wenken had gegeven, besloot hij zijn causerie niet een oproep tot de leden om vooral de moed n!et te verliezen VANDAAG. Middelburg Electro: „Kaiserwalzer", 8 uur. a.l. Schouwburg: „De woestijn zonder genade", 8 uur, 18 J. Vlissingen Alhambrn: „Esther Costel- lo", 7 en 9 uur, 18 j.; Luxor: „Zwarte Jack, de desperado", 8 uur, 14 J. Goes Grand: „De held van Benghazi", 8 uur, 14 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2