PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika verwerpt plan-Rapacki voor atoomvrije zone in Europa Vorming van streekgemeentes gevaar voor dorpsgemeenschap DERTIEN MENSEN TE GOUDA DAKLOOS DOOR FELLE BRAND NEDERLAND HERDACHT HEN DIE VIELEN IN DE OORLOG 201e jaargang - no. 105 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van Ij—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Na zorgvuldige overweging Pools voorstel vermindert kans voor oorlog met kernwapens niet Amerika heeft het plan-Rapacki voor een kernwapenvrije zone in Centraal Europa verworpen, zo is door het departement van buitenlandse zaken meegedeeld. Het plan is te beperkt om het gevaar voor een atoomoorlog te verminderen, zo wordt gezegd. De Amerikaanse verwerping is vervat in een nota, die zaterdag in Warschau is overhandigd. Amerika zegt te begrijpen dat het Poolse voorstel is voortgekomen uit de wens bij te dragen tot een duurzame vrede. Het heeft het dan ook zorgvuldig over wogen. In het Poolse plan, dat genoemd is naar de minister van buiten landse zaken, Rapacki, wordt een kernwapenvrije zone voorge steld, die Polen, Tsjecho-Slowakije, Oost- en West-Duitsland zou omvatten. In deze zone zouden kernwapens vervaardigd noch opgesteld mogen worden en het gebruik van kernwapens tegen deze zone zou verboden zijn. Het plan is in oktober in de Verenig de Natie ingediend. De Amerikaanse nota van zaterdag is het antwoord op een Poolse nota van 14 februari waarin het voorstel werd herhaald. Do Amerikaanse regering betoogt dat het plan geen betrekking heeft op „het essentiële probleem der voort gezette produktie van atoomwapens" en op „het feit dat men volgens de huidige techniek de aan- of afwezig heid van atoomwapens niet onom stotelijk kan vaststellen". Amerika bevestigt wederom zijn be reidheid in te stemmen met een Euro pese inspectiezone als waarborg te gen een onverhoedse aanval en die zich uitstrekt van Engeland tot aan de Oeral. Het plan-Rapacki, aldus het Ameri kaanse antwoord aan Polen, houdt feen rekening met de centrale pro lemen van de Europese veiligheid, omdat het geen methode verschaft voor „evenwichtige en redelijke be perkingen van de militaire mogelijk heden. en de grondoorzaak van de spanning in Europa zou bestendigen door de deling van Duitsland te aan vaarden". Aan het eind van de nota, die was ondertekend door de Amerikaanse Twee Fransen omgekomen bij ongeluk in Wassenaar. Op de rijksstraatweg te Wassenaar bij de Rust-en-Vreugdlaan is zondag een kleine Franse personenauto ver morzeld door een autobus. De auto raakte tijdens het inhalen een Belgische autobus, kwam op de andere weghelft terecht en werd daar gegrepen door een bus van de N.Z.H. V.M-, die uit tegenovergestelde rich ting naderde. De inzittenden van de Franse auto werden op slag gedood, het voertuig zelf werd totaal vernield. De autobus liep aan de voorzijde schade op. ambassadeur in Warschau, wordt ge zegd: „Ik vertrouw dat de verbeter de betrekkingen tussen Polen en de Verenigde Staten tot basis zullen dienen voor een beter wederzijds be grip wat betreft de houding in dit en andere problemen". Fransman maakte amok: politie bestormde huis. Daniel de Lobel, een 28-jarige café houder die zijn vrouw, twee mannen en een kind gedood heeft, heeft za terdagavond een bestorming van zijn huis door de politie zelf met de dood moeten bekopen. De politie vond De Lobel dood nadat een politietanb het huis tweemaal geramd bad en twee machinegeweren lange tijd onafgebro ken hadden gerateld. Twee politiemannen waren 's mid dags gewond geraakt bij het beleg van De Lobels huis in Besny-et-Loisy, ongeveer 100 kilometer ten noorden van Parijs. De Lobel heeft zijn slacht offers doodgeschoten. De Lobel barricadeerde zich daarna in zijn huis, toen zijn poging per auto •naar Parijs te ontkomen gestrand was op de baricades die haastig door de politie waren opgericht. Hij weigerde gevolg te geven aan het bevel zich over te geven en vuurde telkenmale wanneer een politieman zich te dicht in zijn buurt waagde. Later werden de belegeraars van machinegeweren voorzien en tenslot te kregen zij een tank tot hun be schikking. KINDEREN NAUWELIJKS GERED Baby (7 weken) werd door kind (13 jaar) opgevangen Twee gezinnen van in totaal dertien personen zijn in de nacht van zater dag op zondag dakloos geworden toen het door hen samen bewoonde woon huis a3n de Cappenersteeg te Gouda geheel door een felle brand werd ver woest. Acht kinderen in leeftijd va riërend van twee weken tot dertien jaar. die boven lagen te slapen kon den ternauwernood uit het brandende huis worden gered. De twintigjarige mevrouw L. van Leeuwen-Versluis moest haar baby van zeven weken uit het raam la ten vallen, waar ze werd opgevan gen door een kind van dertien jaar. Zelf moest zij zich ook via dit raam in veiligheid stellen. Bij haar val liep zij een gekneusde enkel op. Toen de familie dacht, dat alle kin deren in veiligheid waren, hoorde de 29-jairige postbode G. A. M. Noteboom nog gegil komen uit de bovenwoning. Hij rende naar boven en wist zodoen de nog een tweejarig meisje uit het brandende huis te redden. De hoofd bewoner, de 44-jarige P. Versluis, die beneden woonde, wist met behulp van buren zijn huisraad grotendeels in veiligheid te brengen. Hij was voor brand verzekerd. Zijn schoonzoon, de 22-jarige E. W. van Leeuwen, die dé bovenverdieping bewoonde, en die niet verzekerd was, zag alles verloren gaan. De brand is vermoedelijk ver-, oorzaakt door een brandende petro leumkachel. In Rotterdam Zondag is de Rotterdamse brand weer tweemaal in actie moeten ko men voor alarm op een fabriek. In het eerste geval viel het nogal mee. in het tweede bleef er van het pand weinig meer over. Bij de erven de wed. J. van Nelle was. vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in reclame- en embal lagemateriaal. De bedrijfsbrandweer ging het vuur met twee stralen te lijf, maar de officiële brandweer, die ook gewaarschuwd was, vond het raad zaam er nog een nevelstraal aan toe te voegen. De schade bleef tot on< veer 7000.beperkt. Maar nauwelijks had men hier het vuur onder de knie of elders, ook aan de westkant van de stad, werd de he mel rood gekleurd door een felle uit slaande brand. Het betrof hier de Bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam is zaterdagoch tend een nationale dodenherdenking gehouden in aanwezigheid van konin gin Juliana en prinses Beatrix. De foto toont, op weg van het pa leis op de Dam naar het Nationaal Monument, waarbij de koningin een krans legde van rechts naar links: de koningin, minister ir. C. Staf, prinses Beatrix, dr. TV. Drees, bur gemeester mr. G. van Hall van Am sterdam, de commissaris der konin gin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen en vice-admiraal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen, adjudant-gene raal in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Prins Bernhard in Ottawa aangekomen. Prins Bernhard is zaterdagmiddag op het vliegveld van Ottawa (Cana da) aangekomen, waar hij door gou verneur-generaal Vincent Massey en talrijke Canadese autoriteiten wel kom werd geheten. Op het vliegveld bevond zich een erewacht van de Canadese lucht macht. De prins zal, als gemeld, in Canada vliegtuigfabrieken en de internatio nale handelsbeurs te Vancouver, ge organiseerd ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de Cana- deze staat Brits Columbia, bezoeken. maal- en drooginrichting voor spece rijen, drogerijen en chemicaliën van de gebr. G. J. en A. Hegge N.V. op de Zestienhovensekade in voormalig Oversohie. Met veel en groot materieel reed de brandweer er heen, maar de hoeda nigheid van de hier opgeslagen voor raden was er niet naar om veel hoop op behoud te koesteren. Elf stralen water werden in de vuurmassa gegoten. Het pand zelf, viel tot de grond toe aan de vlam men ten offer. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De mo gelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat een partij rahmnussbast aan het broeien is gegaan. KONINGIN LEGDE KRANS OP DE DAM In Rotterdam twee monumenten onthuld. Zaterdag heeft ons land de velen, die vielen voor het vaderland her dacht. Aan de voet van het Natio naal Monument te Amsterdam leg de koningin Juliana een grote krans van witte tulpen met twee linten in de nationale kleuren met daarop de gekroonde initialen J en B. De koningin was vergezeld van prinses Beatrix. Namens de raad van ministers legden de minister president, dr. W. Drees, en de mi nister van oorlog, ir. C. Staf, een krans van lila tulpen en aronskel ken aan de voet van de pyloon neer. De korte plechtigheid werd afgesloten met het spelen van het Wilhelmus. Onder auspiciën van de Oorlogs gravenstichting werd de jaarlijkse herdenking gehouden op de Cen trale Begraafplaats te Loenen (Ve- luwe). De oud-commandant van het eerste legerkorps luitenant-ge neraal (b.d.) A. T. C. Opsomer voerde het woord. Vervolgens spra ken ds. J. P. Haspels legerpredi- kant te Apeldoorn en legeraalmoe zenier H. Scheerman uit Maarssen. Velen namen deel aan de Mille om gang over de begraafplaats en brachten een groet aan de vlag. Op de Grebbeberg bij Rh en en is zaterdag de centrale herdenking gehouden van de koninklijke Land macht en het voormalige Neder lands-Indisch leger. De Koninklij ke Militaire Kapel speelde treur muziek en besloot de plechtigheid na twee minuten stilte met het Wilhelmus. Bij het monument „Voor hen die vielen" in Den Helder werd een herdenking gehouden voor hen die in de Tweede Wereldoorlog zowel bij de Koninklijke Marine als bij de Nederlandse koopvaardij in dienst van het vaderland zijn ge sneuveld. In de ochtend had de chef van de luchtmachtstaf luitenant-generaal H. Schaper tijdens een plechtig heid op de vliegbasis Soesterberg een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen ter herdenking van de luchtmachtmannen. Ook op de Canadese begraaf plaats te Bergen op Zoom werd een korte herdenkingsplechtigheid gehouden. De kapel Johan Willem Friso uit Assen speelde The Last Post en na een minuut stilte de reveille. Ook werden de doden her dacht op het Engelse oorlogskerk hof „Jonkerbosch" bij Nijmegen. In Overvecn trokken in de stille tocht zaterdagavond ongeveer 2500 mensen onder wie vele nabestaan den van in de oorlog gevallen ver zetstrijders voor een nationale her denking naar de erebegraafplaats. In een lange stoet begaf men zich via de Zeeweg n3ar het erekerk- hof, waar om acht uur twee mi nuten stilte in acht werd geno men. Talloze bloemen werden op en bij de graven van de omgeko men verzetstrijders gelegd. Tevo ren was in een der gebouwen van publieke werken een herdenkings bijeenkomst gehouden. In Rotterdam werden zaterdag twee nieuwe oorlogsmonumen ten onthuld. Een beeld stelde een treurende vrouw voor en het andere beeld een vallend paard met ruiter. BEZWAARSCHRIFT AAN GED. STATEN Ds. F. A. van Liere tegen de herindelingsplannen Schouwen Ds. F. A. van Liere, predikant van de Nederlands hervormde kerk te Renesse heeft bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland een bezwaarschrift ingediend tegen de gemeentelijke herindeling op het eiland Scliouwen-Duiveland. In het acht foliovellen tellende geschrift maakt deze predikant verschillende kritische opmerkingen ten aanzien van de ont- werp-wet, terwijl hij tevens antwoord tracht te geven op de principiële vraag: „Is de overgang van zelfstandige autonome dorpsgemeenschap naar een streekgemeenschap verantwoord?" „Bijna overal in de provincie Zeeland," zegt ds. Van Liere in zijn bezwaarschrift, „vallen de gemeente grenzen in grote lijnen nog samen met de grenzen van de dorpsgemeen schappen. Dat zal thans radicaal worden veranderd." „Ik waag het te betwijfelen," zegt hij verder, „dat een rapport bestaat, waarin de vraag „streekgemeente of dorpsgemeente" deskundig wordt beantwoord." De predikant vat zijn betoog sa men in een aantal stellingen, die alle van een korte toelichting zijn voor zien. Hij ziet de streekgemeente als een gevaar voor de dorpsgemeen schap, „want", zegt hij, „een Zeeuws dorp is in de meeste gevallen een levende gemeenschap." Men voelt Zaterdagmiddag is op de werven van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen de Argo Delos" te water gelaten. Het schip, het vierde in de „Argo-serie", dat een bijzonder vlotte stapelloop had, werd gedoopt door mrs. Maria Lemos uit Athene. (Foto P.Z.C zich met elkaar verbonden en men weet zich gedragen door een gemeen schappelijke levenshouding en ge meenschappelijke normen. Het ge brek aan gemeenschap is een der fundamenteelste noden van ons volk in deze tijd. Waar nog iets van een leven de gemeenschap wordt aangetrof fen, zal dus alles gedaan moeten worden om deze in stand te hou den. De afbraak der dorpsgemeen schappen mag niet verhaast wor den, tenzij men zeker is dat een andere, en betere, vorm van ge meenschap ervoor in de plaats komt," zo merkt ds. Van Liere op. Het ontnemen van het autonoom bestuur aan een dorpsgemeen schap zal z.i. die afbraak verhaas ten en door het wegvallen van „eigen" bestuur wordt zodoende de dorpssamenleving verminkt door het ontbreken van de „uit voerende organen." In het bezwaarschrift zegt de pre dikant verder, te vrezen voor de karakterverandering van het ge meentebestuur, dat volgens hem niet meer zal functioneren als een levend geheel. In de plaats van een zelfbe- sturende gemeenschap wordt een onoverzichtelijk en zuiver admini stratief conglomeraat vferkregen, waarvoor de naam „gemeente" mis leidend is. De gemeenschappen worden uitsluitend bestuursdistricten, waardoor het wezen der gemeente grondig wordt veranderd. Politieke vrijheid Naast het gevaar van een streek gemeente voor de dorpsgemeenschap is de streekgemeente tevens een ge vaar voor de politieke vrijheid, zo concludeert ds. Van Liere, wat hij motiveert aan de hand van het werk van de filosoof Karl Jaspers; „Vom Ursprung upd Ziel der Geschichte." In dit werk worden veertien pun ten genoemd, waaraan de ware staat kundige vrijheid valt te herkennen. Het voornaamste is de geestelijke in stelling, de democratische gezindheid der bevolking. Wanneer een groot deel van de be volking niet meer actief bij het po litieke gebeuren betrokken wordt, doch zich alleen maar passief laat re geren en wanneer de staatsmacht ervaren wordt als een macht die alleen maar van boven decreteert, dan betekent dit een ernstig verval van de enige geesteshouding die een politieke vrijheid kan waarborgen. Dit gevaar is niet denkbeeldig schrijft ds. Van Liere. Wanneer van de zijde van de voorstanders der samenvoeging 't argument van grotere bestuurs kracht gehoord wordt, dan spreekt daaruit de tendens, dat men steeds meer gaat verwachten van het aantrekken van deskundig be- roepspersoneel. Juist hun deskun digheid bergt echter het gevaar in zich, dat de eigenlijk verant woordelijke, door het volk geko zen, personen zich door deze des kundigen laten regeren. „Het is van het grootste be lang", aldus ds. Van Liere, „dat gezien vanuit het oogpunt der „pe dagogiek der democratie", het be stuur van de gemeente niet vreemd en oneigen wordt, maar dat men de draagkracht van zijn beslissingen kan overzien. Als bezwaren voor de vorming van streekgemeenten brengt ds. Van Lie re naar voren, de vergroting van de afstand tussen gemeentebestuur en bevolking; ruimtelijk, maar ook gees telijk: de vermindering van de inte resse van de bevolking voor bestuur lijke problemen; het niet vertegen woordigd zijn van de kleine dorpen (Vervolg op pag. 7) WEER W ARMER. Veranderlijke bewolking maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidoost. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 6 mei Zon op 5,02 Maan op 23.36 onder 20.12 onder 7.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1