PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoorwegmannen protesteerden massaal tegen teleurstellende loonbeschikking Russisch veto over inspectievoorstel de BILT Vier koninklijke onderscheidingen! Vandaag.. VERWACHT... 201e jaargang - no. 104 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 „Wij eisen bescherming of stakingsrecht" Signaalhoorns en conducteur fluitjes overstemden soms de sprekers (Van onze Haagse redacteur) Tussen de 4000 en 5000 vergramde spoorwegmannen hebben vrijdagmiddag in Den Haag hun verbolgenheid geuit over de be slissing van de regering, die verleden week de tussen directie en personeel van de Ned. Spoorwegen overeengekomen loonsverho ging ongeveer heeft gehalveerd. De protestvergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werd een bijzonder ru moerige bijeenkomst, die enkele malen in een chaos dreigde te ontaarden. Tot een model-actie, waarop uit de zaal met herhaal de spreekkoren en woedend geschreeuw werd aangedrongen, werd echter niet besloten. Men volstond zeer tegen de zin van ve le aanwezigen, met het aannemen van een resolutie. Velen wil den verder gaan, maar bij gebrek aan een „oppositieleider" kreeg hun wrevel geen vorm. In arren moede besloten zij daar om tot een protestbetoging op het Binnenhof, die na korte tijd goedaardig verliep. Eerst na een straffe „boetepreek" van de heer H. J. Kanne, voorzitter van de Ned. Bond van Vervoersper- soenel en tevens van de personeels- raad van de Ned. Spoorwegen, keerde de rust enigszins terug. De heer Kanne deed een beroep op „de ver standige mensen in de zaal om er geen wilde beestenspel van te ma ken", maar ordelijk gebruik te ma ken van deze gelegenheid om het on recht, dat het spoorwegpersoneel zich door de regering voelt aangedaan, onder de aandacht van volk en volks vertegenwoordiging te brengen. Resolutie vraagt om herziening Uit alle hoeken van het land wa ren de deelnemers met extra- treinen en „versterkte treinen" naar Den Haag gestroomd. Daar trokken de demonstran ten in een onafzienbare optocht naar het gebouw voor K. en W. allerlei spandoeken werden meegevoerd, waarop o.a. te le zen stond: „Geen struycken tussen de rails", „10 procent 3 procent algebra van Alge- ra", „Wij eisen bescherming of stakingsrecht", „Ons geduld is op", „Waarom nu weer dit truyckelblok?" en „1944 wel staken om de vrijheid 1958 geen vrijheid om te staken". Er was zelfs een reclame-affiche met de slagzin „Zet ook uw vriend een spoorpet op", waar aan was toegevoegd: „En Struycken doet 'm de das om". Aan het begin van de vergadering zag het er even bedenkelijk naar uit, dat de besturen van de drie organi serende vakbonden de deelnemers aan de protestvergadering niet in de hand zouden kunnen houden. De me dedeling van mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel, dat op deze bijeenkomst geen besluiten konden worden genomen omdat dit slechts door de organisaties afzonderlijk kan gebeuren, werd beantwoord door een brullend geschreeuw van de duizen den spoorwegmannen, die zich in de grote zaal, de gangen en de foyers van het gebouw hadden opgehoopt. Enkele minuten lang waren de scheldwoorden niet van de lucht. Rangeerders toeterden op hun sig naalhoorns, conducteurs bliezen op fluitjes. Er werden spreekkoren ge vormd, die om „actie, actie" schreeuwden. De zaal daverde van het geloei en gefluit, dat het reste rende deel van de toespraak van de heer Den Hartog nagenoeg onver staanbaar maakte. Bij de genodig den, onder wie zich een aantal leden van do Tweedy Kamer bevonden, groeide de vrees dat enkele opruiers men had sterk de indruk, dat er ondanks de controle toch EVC-ers in de zaal waren doorgedrongen kans zouden zien een geordend ver loop van de bijeenkomst onmogelijk te maken. Kouder met opklaringen (Van onze weerkundige medewerker) De beide eerste meidagen had den ook in Zeeland een zomers karakter met middagtempera- turen van ongeveer 20 graden Celcius. Toch is mei te hard van stapel gelopen, want reeds vandaag dringt koudere lucht met een noord-westelijke wind ons land binnen. Het hogedruk- febied, dat ons dit mooie weer racht is langzaam naar Frankrijk weggetrokken en wordt gevolgd door een kou front, dat ons met enige be wolking en plaatselijk wat lich te regen gaat passeren. Een nieuw hogedrukgebied breidt zich van IJsland in de richting van de Noordzee uit, zodat wij zondag op de meeste plaatsen droog weer verwachten met flinke opklaringen. Door aan voer van lucht uit noordelijke richting zal de middagtempera- tuur echter belangrijk lager blijven dan in de afgelopen drie dagen. Willekeurig Willekeurig en ondeskundig heeft het College van Rijksbemiddelaars op aanwijzing van de ministerraad het door de directie en het personeel aangenomen loonvoorstel, dat dienen moest om de duidelijke achterstand in de Inkomsten van het spoorweg personeel in te halen, verknipt en verminkt, aldus de heer Kanne. Dit gebeurde in strijd met het oordeel van de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid, in strijd met het Levenslang veroordeelde zag kans te ontsnappen Polykarpos Georgiddes, wegens Eoka-activiteit tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, is donder dag voor de derde maal uit de ge vangenis van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, ontsnapt. Georgiddes wordt verondersteld nauw samen te werken met de leider van de Eoka, de organisatie die aan sluiting van Cypruq bij Griekenland voorstaat, George Grivas. aanvankelijke advies van Rijksbe middelaars aan de ministers van ver keer en van sociale zaken, in strijd ook met het aanvankelijke stand punt van deze beide ministers en in strijd met het oordeel van de voor zitters van de drie vakcentralen, dat ook aan de ministerraad is medege deeld. „Dat is dan voor het spoor wegpersoneel de toepassing van de basis der geleide loonpolitiek, de so ciale rechtvaarigheid". Daartegen, al dus spr. menen de drie bonden van spoorwegpersoneel uitdrukkelijk ge zamenlijk te moeten opkomen. Tot verontwaardiging en ontsteltenis van bedrijfsleiding, vakbonden en spoorwegpersoneel is de regering blijkbaar gezwicht voor het verzet van minister Struycken, die meende de gevolgen van zijn eigen loonbeleid nu ook op de schouders van het spoorwegpersoneel te moeten laden, constateerde de heer Kanne. Hiermede werd de geleide loonpo litiek voor het spoorwegpersoneel op- Vervolg op pag. 3) Huurcompensatie op Indische eigen- en weduwenpensioenen De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft In een brief aan de Tweede Kamer me degedeeld, dat de regering heeft be sloten op de Indische eigen- en wedu wenpensioenen een huurcompensatie te verlenen, gelijk aan die, welke op de Nederlandse pensioenen zal wor den gelegd. Aanvankelijk was bij de behan deling van de begroting van buiten landse zaken voor 1958 in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een zodani ge compensatie niet zou worden ver leend, maar op aandringen van het lid van de Tweede Kamer de heer Stufkens heeft de regering zich na der over deze kwestie beraden en daarna haar standpunt gewijzigd. IN DE VEILIGHEIDSRAAD Cahot Lodge levert felle kritiek De Sowjet-Unie heeft gister avond haar veto uitgesproken over de Amerikaanse resolutie, waarin gevraagd werd om in stelling van een inspectiesys teem in het Noordpoolgebied. Amerika had toen inmiddels het Zweedse amandement aanvaard dat ten doel had de besprekin gen in de V.N. over het Ameri kaanse inspectieplan met die op een topconferentie te verbinden. De Veiligheidsraad verwierp vervol gens de Russische ontwerpresolutie, waarin gevraagd werd om stopzet ting van de Amerikaanse vluchten met H-bommenwerpers in de rich ting van de Russische grens en waar in de hoop werd uitgesproken dat er zo spoedig mogelijk een topconferen tie gehouden zal worden. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor. Zweden onthield zich van stemming. De Rus Sobolew keerde zich op de zitting van gisteren tegen de inmen ging van Hammarskjöld, wiens ver klaring „de autoriteit van de secre taris-generaal geenszins versterkt, eerder het tegendeel". Sobolew herhaalde de vraag welke waarde men aan een voorstel moet toekennen, „waarbij grote gebieden van tie Sowjet-Unie zijn betrokken en geen centimeter Amerikaanse grond of Amerikaanse bases in het buitenland". Hij waarschuwde Cabot Lodge in verband met „de vluchten van Amerikaanse bommenwerpers in de richting van de Russische gren zen goed te bedenken dat „Amerika niet langer buiten het bereik van het oorlogsgeweld ligt". Nadat de Sowjet-Unie haar veto had uitgesproken keerde de Amerikaan se gedeleerde Henry Cabot Lodge zich fel tegen dit veto. De Sowjet-Unie heeft weer eens een constructief voorstel afgewezen en voor de 83ste keer haar veto uitge sproken, aldus de Amerikaan. Hij zei dat de wereld door deze Rus sische stap tot de conclusie zal ko men dat de Russen meer geïnteres seerd zijn in het opvoeren van de spanning en het demonstreren van bezorgdheid dan in het zoeken van middelen die een verrassingsaanval kunnen voorkomen. Het jubileum geschenk van het P.Z.C.-personeel, een gedenkplaat, voorstellende enkele lezers van de P.Z.C., werd vervaardigd door de Vlissingse beeldhouwster, mevrouw Liesbeth Messer-Hey- broek. Voor een uitvoerige verslag geving van de ju- bileumplechtig- heid verwijzen wij naar de pagina's 7 en 9. (Foto P.Z.C.) Zweden registreren Russische explosie. Twee Zweedse waarnemingsstations hebben vrijdag bekendgemaakt dat hun seismografen te Kuruna en Uppsala woensdag twee even zware schokken met een tussenpoos van vier seconden hebben opgetekend. Deze schokken kwamen uit de noor delijke Oeral en zouden door ont ploffingen veroorzaakt kunnen zijn. Plevèn geeft opdracht terug Plevèn heeft president Coty ver zocht zijn opdracht tot vorming van een nieuw Frans kabinet terug te nemen. Coty heeft nog geen besluit genomen. M ...is het 200 jaar geleden, dat de Middelburgse Courant voor de eerste maal verscheen. ...is het 350 jaar geleden, dat A. Hendriksz ten Haeff, een der bekendste kooplieden en re- M M ders van Middelburg, van wel- ke stad hij ook enige jaren bur- gemeester was, en bewindheb- ber van de Oost-Indische Com- §f pagnie, te Middelburg over- M ...is het 150 jaar geleden, dat te fl i Parijs twee heren uit dfr hoog- i ste kringen vanwege een ver- schil van mening over de pri- ma ballerina van de opera een „luchtduel" uitvochten. Zij ste- gen ieder met een luchtbal- Ion tot omstreeks 500 meter en schoten toen met jachtge- weren op elkaar. Een van de §f ballonnen werd geraakt en §f stortte neer, waarna de inzit- tende zwaar gewond uit de wrakstukken werd gehaald. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOGTEPUNT VAN P.Z. C.-JUBILEUMV1ERING Directeur F. B. den Boer Ridder Oranje Nassau ALS HEX GLORIEUZE HOOGTEPUNT van de viering van het tweehonderdjarig be staan van ons dagblad, kwam vrijdagmiddag tijdens de bui tengewoon feestelijke receptie in het „Schuttershof" te Middel burg, uit de mond van Middel burgs burgemeester, mr. Joh. de Widt, de verheugende en zeer verrassende mededeling, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd een van de P.Z.C.-di- recteuren, de heer F. B. den Boer te Middelburg, te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts dat drie van de leden van ons personeel werden begiftigd met een ere medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, respec tievelijk in goud, zilver en brons, namelijk de heren C. P. Buys, Middelburg, M. J. Holle- stelle, O. en W.-Souburg en mej. E. Barto, Middelburg. De burgemeester van Middelburg, die zich met grote vreugde van deze blijde taak kweet herinnerde daarbij terecht aan de grote energie, waar mee de heer Den Boer na 1940 zijn door brand verwoest bedrijf opbouw de. De periode als gijzelaar in een Duits kamp in St.-Michielsgestel doorgebracht, deed zijn werk- en (Vervolg op pag. 7), KOUDER Veranderlijke bewolking met hier en daar een buitje. Lagere middagtem- peraturen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. ZON EX MAAN 4 mei Zon op 5.06 onder 20.08 Maan op 21.35 onder 5.47 5 mei Zon op 5.04 onder 20.10 Maan op 22.41 onder 6.34 KORTE PREDIKATIE Des Heren vertrouwelijke omgang is voor wie Hem ure- se». Psalm 25 vers H Vertrouwelijke omgang en vrees die twee schijneti elkaar uit te slui ten. Maar bij God horen ze juist bij elkaar. Vrezen is dan: vol ontzag buigen voor God, voor Zijn ondoorgronde lijkheid, aanvaardend, dat Hij de ge duchte God is, maar dan tegelijk we ten dat Hij de liefhebbende God is, ook al zie je dat niet. Hij, die God vreest, beeft van schrik voor Zijn heilige ondoorgrondelijkheid, maar trilt tegelijk van vreugde, omdat hij daarachter de allerdiepste liefde mag weten. Juist met hen, die Hem zó vrezen, kiest God Zijn vertrouwelijke omgang. God leert zich kennen aan hen, die Hem aanvaarden als de on kenbare; Hij openbaart zich aan hen, die gelóven in Zijn liefdezonder dal zij die zien. Met Mozes sprak Hij, toen hij binnengegaan was in de don kere wolken rondom de Sinat; aan Abraham gaf Hij zijn grote geschenk, namelijk de zoon der belofte, toen dat menselijk gesproken onmogelijk was geworden; Jezus Christus kwam in de Godverlatenheid, in den dood, en daarin was God wel het al- leronkenbaarstGod, Die Zijn eigen Zoon verliet! Maar dit werd tot de openbaring van Gods diepste heilsge heim: zonde en dood werden over- iconnen; de weg naar de stralende vreugde van het eeuwige leven werd erdoor geopend. God is liefde, maar de openbaring van die liefde is het meest nabij in zijn vreselijkheid. Dat zien we bij Jezus Christus, en hij, die God vreest, weet dat. Want hij laat zich in den geest meevoeren naar Golgotha, waar God Zijn Zoon heeft laten sterven, om al die mensen, die zich vol ont zag voor Hem zouden buigen en zou den vertrouwen op Zijn liefdeook al zagen zij die niet, te laten leven in stralende vreugde. Dat is de ver trouwelijke omgang met God voor wie Hem vrezen: God vertelt hen, dat Hij Zijn Zoon gegeven heeft, opdat zij door de duisternis van Diens dood, heen geleid zouden worden in het wonderbare licht van de eeuwige vreugde in Gods Rijk. Waarde, G. E. Huizing

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1