P.Z.C.-personeel bood directie jubileumgeschenk aan OVERGROTE BELANGSTELLING OP JUBILEUMRECEPTIE RELAAS VAN ANGSTIGE UREN IN K.L.M.-V0GEL BOVEN PAKISTAN ZATERDAG 3 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. PLAQUETTE ONTHULD Symbool van goede samenwerking MEVROUW Tj. den Boer-Roelfsema, de echtgenote van de directeur der Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg, heeft vrijdagmorgen in de hal van het P.Z.C.-kantoor in de Zeeuwse hoofdstad het jubileumgeschenk van het personeel aan de direc tie onthuld. Een zinvol jubileumgeschenk in de vorm van een bronzen plaquette, voorstellende enkele lezers van de P.Z.C., ont worpen door de Vlissingse beeldhouwster mevrouw Liesbeth MesserHeybroek en aangeboden ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van de Provinciale Zeeuwse Courant. Deze onthul ling gebeurde tijdens een bijzonder stijlvolle jubileumbijeen komst in het kantoor te Middelburg, die werd bijgewoond door de voltallige directie der P.Z.C., alsmede het personeel van de krant en de fa. G. W. den Boer. Tijdens deze bijeenkomst werd wel zeer duidelijk tot uitdrukking gebracht de nauwe verbon denheid van het personeel met het bedrijf en de goede geest, die er heerst tussen het personeel en de directie. Omstreeks half elf des morgens werd de directie binnengeleid door de heer L. J. Breel, een der personeelsleden. Van de zijde der directie waren aanwezig de heren F. B. den Boer directeur der P.Z.C. te Middelburg, F. van de Velde jr., directeur der P.Z.C. te Vlissingen, alsmede hun echtgenotes, W. de Pagter, de ad- Ïunct-directeur en diens echtgenote, van de Velde sr., mevrouw H. G. Ballintijn, de echtgenote van de vroe gere hoofdredacteur der P.Z.C., de heer W. Leertouwer, de huidige hoofdredacteur en zijn echtgenote, de oudste dochter van de heer Van de Velde sr., en mevrouw Liesbeth Na de ontvangt van de directie leden werden de dames Den Boer, Van de Velde en De Pagter bloe men aangeboden door de dames E. Barto, R. Pieterse en T. Kop- pejan. Vervolgens sprak de heer C. P. Buijs, administrateur-boekhouder van de P.Z.C., namens het personeel uit Mid delburg en Vlissingen de directie toe. „Het is voor ons een prettige ge dachte, dat de viering van het 200- jarig bestaan van de Provinciale Zeeuwse Courant min of meer be gint met deze bijeenkomst", aldus begon de heer Buijs zijn toespraak. „Het is namelijk het moment, waar op het personeel de gelegenheid heeft het zijne bij te dragen tot een waar dige herdenking van de stichting on zer courant". SPONTANE MEDEWERKING De heer Buijs noemde de aan bieding van dit' geschenk bijna even traditioneel als de viering van het feest zelf. Maar toch meende de administrateur te moeten opmerken, dat in dit ge val zeer zeker sprake was van een goede en zeer zinvolle tra ditie, omdat het gehele perso neel van hoog tot laag spon taan heeft meegewerkt aan de totstandkoming van dit ge schenk. „Er was slechts één moeilijkheid", aldus de heer Buijs. „Deze bestond uit het beantwoorden van de vraag, waaruit het geschenk diende te be staan. Voor de ingewijden in dit be drijf nu is het duidelijk', dat bij de beantwoording van deze vraag on middellijk iemand zou opstaan om zéér beslist uit. te roepen: „Een Delfts blauw bord", vervolgde de heer Buijs. „De liefde van één der direc tieleden voor deze kunstvorm is im mers niet onbekend". Onmiddellijk werden echter wijze noofden geschud, want hoewel op deze wereld alles vergankelijk is, heeft een Del: ïuw bord toch wel de neiging om vergankelijker te zijn dan de meeste zaken. „Het behoeft maar éénmaal te vallen..." De heer Buijs wees er vervolgens op, dat het personeel in het ge schenk echter niet alleen het re spect voor de directie in haar hui dige vorm tot uitdrukking wilde brengen, maar ook de genegenheid voor de krant en het bedrijf, die nauw met allen verbonden zijn. Openbare functie „Daarnaast kwam nog de overwe ging, dat een courant in feite geen besloten zaak is, maar een openbare functie heeft. Immers, de krant is als het ware het gesprek tussen de lezers en ons, zodat alles wat zich hier afspeelt de buitenwereld toch wel enigszins aangaat", sprak de heer Buijs, die voorts opmerkte, dat er iets moest komen, dat duurzaam is, dat uiting geeft aan de gemeen schap in dit bedrijf en dat ook nog iets van de openbaarheid van het werk symboliseert. En tenslotte mocht bij dit alles niet de aanleiding worden vergeten, namelijk het 200- jarig bestaan. Met de hulp van mevrouw Messer meende de neer Buijs, dat het per soneel hierin geslaagd is. De gedenk plaat stelt enkele lezers van de P.Z. C. voor, terwijl verder in het werk stuk de jaartallen 1758 en 1958 zijn aangebracht. De heer Buijs stipte aan, dat de vormgeving er één is van de huidige tijd en terecht, want aldus wordt tot uitdrukking gebracht, dat deze krant een modern verschijn sel is, die zich ondanks twee eeuwen bestaan, in deze atoom-eeuw thuis voelt. Namens allen wenste de heer Buijs de directie tenslotte van harte geluk met het jubileum. „Met het 200-jarig bestaan van onze krant. Want zo beschouwen wij het: dit jubileum is ons ju bileum", zo zei de heer Buijs, die vervolgens mevrouw Den Boer verzoent de gedenkplaat te ont hullen. De heer Den Boer merkte in een na mens de directie gesproken dank woord op, dat het 200-jarig bestaan van een krant in de krantenwereld slechts zelden voorkomt. „Alleen de „Oprechte Haarlemmer" en de „Leeuwarder Courant" gingen ons voor". Gaten in de muur van tevoren gonsde het kantoor al van de geruchten, maar de directie had niet het minste idee wat er gebeuren ging", sprak de heer Den Boer vervolgens. „Ik kreeg de opdracht mij nergens mee te bemoeien. Laat ze maar gaan", werd mij verteld, „ook al slaan ze gaten in de muur..." Namens zijn mede-directieleden bracht de heer Den Boer het perso neel hartelijk dank voor dit geschenk. „Het heeft onze verwachtingen verre overtroffen", aldus de directeur. „Het getuigt van de goede geest van het personeel, van hoog tot laag. Een geest, die er altijd is geweest, want anders hadden we nooit het 200-jarig bestaan kunnen vieren. Tot slot ver zekerde de heer Den Boer, dat het geschenk, waarmee hij mevrouw Messer speciaal complimenteerde, een blijvend bewijs zal zijn van de goede samenwerking tussen de directie en het personeel. „Ik hoop, dat er over 50 jaar een even goede geest zal heersen als heden ten dage" aldus besloot de heer Den Boer zijn toespraak. Grote steun Vervolgens dankte de heer L. J. Breel de directie namens het perso neel van harte voor de jubileum gratificatie. „Wij stellen dit bijzon- Mevrouw TJ. den BoerRoelfsema, de echtgenote van de directeur der P.Z.C. te Middelburg, onthulde in de hal van het kantoor van de P.Z.C. te Middelburg een plaquette, die het jubileumgeschenk vormde van het personeel der P.Z.C. aan do directie. (foto P.Z.C.) der op prijs", aldus de heer Breel, „want het is een reden te meer om het feest met grote opgewektheid te vieren". Tevens was de heer Breel de woordvoerder van de P.Z.C.-per- soneelsvereniging. Spreker was ver heugd, dat het bestuur immer zo'n frote steun ontvangt van de zijde der irectie, niet alleen moreel, maar ook financieel. Namens de personeelsver eniging overhandigde de heer Breel aan de directieleden een aansteker, waarop gegraveerd: „Tweehonderd jaar P.Z.C.". De heer Den Boer dankte de perso neelsvereniging hartelijk voor deze geste, waarbij hij de leden de verze kering gaf, dat dit geschenk een blij vende herinnering zal zijn. Tot slot mocht de directie vele gelukwensen in ontvangst nemen van hun per soneelsleden. Ter gelegenheid van het 200-jarig be staan onzer krant, heeft de directie van de P.Z.C. aan haar zakelijke re laties een ets aangeboden, voorstel lende het Middelburgse stadhuis. De ze ets is van de hand van de Middel burgse kunstenaar Louis Heymans, wiens Zeeuwse etsen in wijde kring f waardering genieten en die zich tot deze picturale techniek steeds bijzon der aangetrokken heeft gevoeld. He laas was het nog niet mogelijk alle exemplaren van deze ets, welke dooi de kunstenaar zijn gesigneerd, vóór de jubileumdatum te verzenden. Een aantal zal derhalve eerst de komende dagen kunnen worden aangeboden. (Slot van pag. 7)t er twee geven: één voor het Vlis singse en één voor het Middelburgse bedrijf Voorlichting op het hoogste niveau „ALS HAGENAAR voel ik me bij na een indringer in deze Zeeuwse kring", bekende mr. M. Vrolijk, voor zitter van de Nederlandse Journa listen Kring, die van alle sprekers, die hem voor waren gegaan, nad ge hoord, „hoe belangrijk deze provin ciale krant voor de Zeeuwen is". Hij vertelde echter, dat hij tien jaar ge leden parlementair redacteur was voor de Regionale Dagblad Pers, waarbij de P.Z.C. is aangesloten. „En toen al leerde ik het karakter van de Provinciale Zeeuwse Courant kennen" aldus de heer Vrolijk, die ook het woord voerde namens de Federatie van Ned. Journalisten. Hij wees er op, hoe de R.D.P. ge groeid was uit de drang ook uit het regeringscentrum Den Haag verant woorde, eigen berichtgeving te krij- fen. „En ook hier was de Provinciale eeuwse Courant doordrongen van het besef de voorlichting over Zee land op het hoogste niveau zo goed mogelijk te brengen", aldus de voor zitter van de Nederlandse Journa listen Kring. „Maar de P.Z.C. wil met deze eerste opzet niet volstaan en we kregen uit Vlissingen en Middel burg dan ook keer op keer telefoon tjes", vertelde de heer Vrolijk. SPRINGLEVEND. „Toen al bleek mij hoezeer de P.Z.C. de verantwoorde nieuws voorziening stimuleerde en acti veerde", aldus spreker. Hij ver klaarde verder, dat hem enkele weken geleden tijdens een lezers- parlement in Zeeland over de P. Z.C. gebleken was, dat die activi teit van tien jaar geleden zeker geen uitzondering was. „Het staat vast, dat het stimulerende werk van wijlen de heer Ballintijn actief wordt voortgezet door de huidige redactie", zo verklaarde de heer Vrolijk. „Daarom is deze krant in alle opzichten springlevend". Nadat hij nog aandacht had be steed aan het jubileum-nummer van de Provinciale Zeeuwse Courant, sprak hij ais zijn overtuiging uit, dat deze krant ook verantwoorde voor lichting zal kunnen geven over en tij dens de zo belangrijke toekomst- ont wikkeling van Zeeland. „Zelfs leden van Gedeputeerde Sta ten hebben in hun jeugd hun petje af genomen voor de redactie van de krant", zei de heer Vrolijk tenslotte. Daarbij doelde hij op mr. A. J. van der Weel, die vertelde in zijn jeugd heel nederig de redacteur van de Middelburgse Courant passeerde Steeds ruimte voor kerkelijk leven Ds. F. S. Kloosterman uit Vlis singen, die sprak als praeses van de provinciale vergadering der Ned. Herv. Kerk, stipte aan, dat de zaken wel eens anders in de krant staan, dan de mensen ze graag zouden le zen. Ds. Kloosterman verklaarde, dat dit geen onaangename kritiek is, maar een prijzend oordeel. „Want een krant waarin staat het geen de lezers aangenaam is. is de verkeerde krant'', aldus de Vlissing se predikant, die voorts opmerkte, dat in een maatschappij, die aan technocratie dreigt te verschrompe len, een krant zeer goed op zijn plaats is. „Daarom stemt het de provinciale kerkvergadering tot grote vreugde, dat de P.Z.C. steeds weer weet te vermijden louter een bedrijf te zijn. maar wel een centrum, waarvan geestelijke leiding uitgaat, aldus ds. Kloosterman. Een van de bewijzen, dat de P.Z.C. aan de kerken in Zee land ruimte heeft gegeven en geeft om te laten horen wat er in de ker ken leeft, noemde ds. Kloosterman de rubriek „Stemmen uit de ker ken". „Deze rubriek trekt de aandacht van velen, die leiding geven op ker kelijk en maatschappelijk terrein, niet alleen in Zeeland, maar in het gehele land". Ds. Kloosterman ver klaarde voorts, dat de krant mede de kerk gelegenheid heeft om de zo nodige leiding en steun te geven. De praeses van de provinciale kerkver gadering hoopte tot slot dat in de toekomst zo noodzakelijke contacten niet alleen gehandhaafd, maar ook nog uitgebouwd mogen worden. Krant ook belangrijk voor de vrouw „ONDERWIJST gij de man, dan onderwijs gij een mens; onderwijst gij een vrouw, dan onderwijst gij een gezin". Met deze woorden van de begum van Pakistan illustreerde me vrouw M. A. van den Boogert-Sel- liorst hoe belangrijk de krant ook voor de vrouw Is. „Daarom vind ik het ook een voorrecht als presidente van de afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen en ook namens alle anonie me lezeressen hier een woord van waardering te mogen uitspreken", aldus mevrouw Van den Boogert. Zij wees er op, dat vooral de laat ste vijftig jaar de vrouw ook haar plaats veroverd heeft in de maat schappij. Het is zelfs duidelijk, dat de revolutie der laatste tijden, die zo duidelijk in de kranten wordt af getekend, ook door de vrouw ge volgd is. „Maar alles wat wij bereikt hebben, hebben wij betaald met de krant", zo besloot mevrouw Van den Boogert. P.Z.C. blijft tolk van Zeeuwse volk „Ik kom hier geen freule van 200 lentes feliciteren, maar een meisje, dat nog zeer jong en fris is". Deze waarderende woorden sprak de heer P. A. de Bree, oud-correspondent van de P.Z.C. te Zierikzee. In gedachten voerde de heer De Bree de aanwezi gen terug naar een 50 jaar geleden, toen hij nog in Middelburg werkte en lange jaren in contact was met de Middelburgse Courant. De metamorfose, die de P.Z.C. in de laatste halve eeuw heeft on dergaan, zag de heer De Bree als een bewijs, dat de krant nog in volle bloei en actie is. Tot slot zei de heer De Bree er van over tuigd te zijn, dat de P.Z.C. zal blijven de tolk van het Zeeuwse volk. Echte Vlissinger aan het woord Het was aan geen greintje twijfel onderhevig yoor de honderden aan wezigen, dat de heer L. J. Florusse, die namens het personeel sprak, werkt in het Vlissingse bedrijf van de Provinciale Zeeuwse Courant, want hij begon zo: „Namens het per soneel van de Vlissingse Courant... hè, Provinciale Zeeuwse Courant be doel ikToen volgden zijn sym pathieke gelukwensen tot hen die ko ninklijk onderscheiden waren. P.Z.C. diep verankerd in Zeeuwse leven „EEN UNICUM", noemde de heer J. Groenewege van de Vereniging „De Nederlandse Dagblad Pers" het, dat een krant haar 200-jarig jubi leum viert. Het was zijns inziens een bewijs voor de stelling, dat de Pro vinciale Zeeuwse Courant diep ver ankerd ligt in het Zeeuwse leven. „Op weg naar Middelburg", vertel de heer Groenewege uit Rotterdam, „is mijn waardering voor de trouw, waarmee de directie-leden van de P. Z.C. steeds onze vergaderingen be zoeken, nog toegenomen". „Want het blijft een lange reis", zei hij. De heer Groenewege besloot met de opmerking, dat de Provinciale Zeeuwse Courant niet om haar hoge leeftijd alleen een eervolle plaats inneemt in de rijen der le den van de Nederlandse Dagblad Pers. Op de bres voor de Zeeuwse V.V.V Als laatste van de sprekers beklom de heer G. W. Oskamp, de directeur van de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer het kateder. Hij vond het prettig, dat er tussen de mensen van het vreemdelingenver keer en de directie en hoofdredactie van de P.Z.C. immer zulke goede re laties en contacten bestaan. De heer Oskamp sprak daarom zijn bijzondere erkentelijkheid uit voor de wijze, waarop de Provin ciale Zeeuwse Courant heeft sa mengewerkt en dit nog doet met de organen, die het vreemdelin genverkeer in Zeeland ten dienste staan. Onderzoek naar fraude te Roosendaal duurt weken Het onderzoek naar de malversaties die door de procuratiehouder H. H. op het bijkantoor van de Rotterdam se Bank in Roosendaal werden ge pleegd, zal enige weken in beslag nemen. Vier controleurs van de bank houden zich bezig met de fraudes, waarvan de eerste reeds uit 1945 da teert. Alle onregelmatigheden zijn gepleegd met gelden en waardepapie ren van cliënten uit Zundert en om geving, waar de procuratiehouder el ke week een zitdag hield. Inmiddels is aan het licht gekomen dat H. daarbij valsheid in geschrifte pleegde en valse handtekeningen plaatste. Thuis hield de procuratie houder er een complete boekhouding van zijn malversaties op na, waar door hij zeer secuur te werk kon gaan. Bij het verzoek werd reeds vast gesteld, dat het totale bedrag, waar voor de bank benadeeld is. iets ho ger zal liggen dan aanvankelijk ge schat. Bij de eerste verhoren kwam men tot een bedrag van rond hon derdduizend gulden. Gisteren is H. voor de officier van justitie te Breda geleid. Voorschot op huurbijslag voor 35.000 gepensioneerden In de vergadering van 28 maart van de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken werd overeenstemming bereikt over de aan de gepensioneerden toe te kennen huurbijslag. De minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en P.B.O. heeft begin april de pensioenraad toestemming verleend om, vooruitlopend op de wettelijke regeling, de huurbijslag bij wijze voorschot uit te betalen. Voor de huurbijslag komen ca 35.000 gepen sioneerden in aanmerking. De pensioenraad had reeds voorbe reidselen getroffen om terstond, na dat overeenstemming over de groot te van de huurbijslag was bereikt, deze bij de eerstvolgende pensioen betaling uit te keren. De betaling ge schiedt in eens over ten hoogste 17 aanden (1 augustus 19571 januari 1959). De huurbijslag over die perio de bedraagt maximaal 170,voor gehuwden en 127,50 voor ongehuw- den en daarmee gelijkgestelden. Zij die in het genot zijn van een algemeen ouderdomspensioen komen voor deze bijslag niet in aanmerking. Een bekendmaking van de pensioen raad, welke aan de gepensioneerden bij de uitbetaling van hun pensioen aan het postkantoor wordt uitge reikt, bevat verdere bijzonderheden. Dank voor hulp in februari 1953 De heer F. van de Velde jr. de di recteur van de P.Z.C. te Vlissingen, dankte in een uitvoerig slotwoord el ke spreker afzonderlijk voor de vriendelijke woorden, die ter gelegen heid van het jubileum tot de directie gericht werden. In het bijzonder ge tuigde de heer Van de Velde jr. van zijn grote bewondering en dank voor de hulp. die enkele dagbladbedrijven in Nederland boden tijdens de ramp dagen van februari 1953, toen het bedrijf in Vlissingen, waar de krant gedrukt wordt, ongeveer twee meter onder water stond. Toen werd colle gialiteit van de hoogste orde be toond", aldus de directeur der P.Z.C. Tot slot wendde de heer Van de Velde jr. zich tot zijn vader, die vele jaren een stuwende kracht is geweest voor de Provinciale Zeeuwse Cou rant, Spreker wees er op, dat het dankzij de heer Van de Velde sr. mo gelijk is geweest om thans dit jubi leum te kunnen vieren. De heer Van de Velde jr. bracht zijn vader harte lijk dank voor al hetgeen hij in het belang van de krant gedaan heeft. HAAST „HARDE" LANDING BELEEFD Passagiers vol lof voor steward en stewardess Om half drie vrijdagmiddag rolde de Lockheed Constellatinon PH-LDE „Utrecht" van de K.L.M. onder ge zagvoerder Braaksma over het plat form van Schiphol, met 24 passagiers aan boord, die moeilijke uren tussen Karatsji en Beiroet in de nacht van dinsdag op woensdag, toen de linker- buitenmotor in brand stond, hadden meegemaakt en thans met een ver traging van enkele etmalen op de thuishaven arriveerden. De B.P.M.- employé L. Veldhoen, die zijn werk zaamheden op Pladjoe (Zuid-Suma tra) heeft en met echtgenote en drie kinderen van twee, achten tien 4" aar met verlof naar Nederland :wam, vertelde het relaas van de angstige uren, die de meer dan 40 passagiers boven Pakistan hadden beleefd. „Vrijwel alle passagiers sliepen, want het was twee uur in de nacnt", zo zei hij. Omstreeks middernacht waren wij uit Karatsji vertrokken. Ik zat voor in. Mijn vrouw sliep, evenals de kinderen. Ik zag grote vonken uit de linkerbuitenmotor ko men en ik begreep, dat er moeilijk heden waren ontstaan. Dat had zeker een half uur geduurd, toen het licht plotseling opging en gezagvoerder West bekendmaakte, dat er een nood landing moest worden gemaakt en dat men zich moest voorbereiden op een wat hij noemde „harde" landing op een klein vliegveld langs de kust. Dat vliegveldje was inmiddels ver licht, naar ik meende te onderkennen met fakkels. Later vertelde men mij, dat het veld alleen gebruikt wordt voor Dakota's". De heer Veldhoen vervolgde: j ,Wij doken naar beneden en toen,1 misschien nog op een paar hon derd meter van het veld verwij derd, waren ineens de vonken ver dwenen. Ik voelde, dat de gezag voerder de „Utrecht" weer op trok en kennelijk van plan was om het toestel naar Karatsji te rug te brengen, waar wij zeker nog twee uur vandaan waren. De beide stewards en de stewardesse hadden vóór dat moment van op trekken, alle passagiers, onder wie zich vele vrouwen en inderen bevonden op hun gemak gesteld. Zij moesten voor de noodlanding de riemen vastmaken en hun werd medegedeeld, dat zij met het hoofd voorover dienden te zitten. Natuurlijk ging er een zucht van verlichting op, toen de bemanning het toestel weer optrok en wij koers zetten naar Karatjsi. Mijn indruk is, dat de bemanning zonder uitzonde ring in deze moeilijke omstandighe den meer dan haar plicht heeft ge daan. Vol lof waren wij allen voor het cabinepersoneel, dat in volkomen rust alles heeft gedaan om de passa giers te helpen en zo veel mogelijk gerust te stellen". Het cabinepersoneel bestond uit steward Anton J. van der Hulst, oud 41 jaar, wonend in Abcoude, met meer dan 13.000 vlieguren op zijn naani en Puck Rijpstra uit Amster dam, sedert 194G in dienst van de maatschappij, met 10.000 vlieguren, oud 35 jaar. Puck Rijpstra, die des tijds als stewardesse de heen- en te rugvlucht heeft meegemaakt met koningin Juliana naar de West, is een lid van de groep van 21 stewar dessen, die bij het gewestelijk ar beidsbureau te Amsterdam waren voorgedragen om ontslagen te wor den als boven de leeftijdsgrens zijn-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11